hofstede De Bolswardsche Courant en Westergoo l’l ALS MEDICIJN 1 Official Ford Dealer Bolsward - Telef86 BRILLEN BREUKBANDEN Uit den Omtrek Stadsnieuws. 27glg Jaargang Woensdag 7 October 1931 No. 79 en 4 HET HOOGSTE NUT. I 10 cent de K.M. ir. el. - Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagen immer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pry's. - f Blijkens een advertentie .voorko mende in dit blad, zal Ds. Vink alhier voor belangstellenden een cursus geven in het Convent over het Godsbegrip. De eerste bijeenkomst zal gehouden worden op Donderdag 8 October a.s. ’s avonds 8 uur. ARUM, 5 Oct. In de gisteren gehou den godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk heeft Ds. T. W. van der Leij te kennen gegeven, dat hij Zondag 25 Oct. van de gemeente afscheid hoopt te ne men. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. rein aan de Sneekerweg bovengenoem de clubs voor den F. V. B. 2e klas. Beide partijen waren aan elkaar ge waagd. Voor de rust wist Schuurmans uit een penalty de M. V. C.-keeper het nakijken te geven, terwijl de mid-voor van M. V. C. gelijk wist te maken. Na de rust bleek, dat beide partijen hun kruit hadden verschoten en de pun tjes werden gedeeld, wat de verhouding vrijwel weergeeft u Grootzaud 18, SNEFK, Telef. 332 Wij leeren het UI 1 NIEUWE WAGENS WITMARSUM, 4 Oct. Het huis met hok van wijlen K. J. Tolsma is door de erven uit de hand verkocht aan mej. Anna Lolkema alhier. ARUM, 5 Oct. De wekelijksche zang lessen gegeven door mej. L. Bruinsma, gediplomeerd muziekleerares alhier, aan het kinderkoor, dat door het kerkbestuur in stand gehouden wordt, zijn heden avond hervat. Evenals vorige jaren heb ben deze zangavonden gedurende het winterhalfjaar plaats. Vader en Moeder Convent Naar men ons mededeelt, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente al hier een drietal gevormd uit de sollici tanten naar de betrekking van Vader en Moeder van het Convent aan de Kam pen alhier. Dit drietal bestaat (in alphabetische volgorde) uit: R. Hoekstra en echtgenoote. L. Roode en echtgenoote. J. van der Schaaf en echtgenoote. De benoeming geschiedt later. T-LEEUWARDEN- L» FLORIS C. (Nadruk verboden). f Een ongewoon verschijnsel was het heden Dinsdagmorgen bij het Spaar- bankgebouw. Een vreemdeling hield ons staande met de vraag: Is dat een spaar bank hier? We hebben den man maar uit den droom geholpen en hem verteld dat er verkiezing was van volmachten voor een waterschap. Typisch toch, hoe actie onmiddellljk re-actie tengevolge heeft. We hebben nog nooit een dergelijke belangstelling gezien voor een verkiezing Wonseradeels Zuiderzeedijken. Bij vo rige stemmingen was dat altijd zeer mi niem en verhuisde het gros der stem biljetten meestal direct in de papier mand. Het schijnt wel dat er nu bijzondere belangen op het spel staan. Totaal f 1868.— De uitgaven bedroegen in totaal f 1898 zoodat, hoewel niet groot, er een tekort valt te constateeren. De kascommissie rapporeert bij monde van den heer Miedema, dat alles in de beste orde is bevonden en de penning meester dank wordt gebracht voor zijn accuraat beheer. Een geanimeerde bespreking over voetbal enz. volgde, waarna de Voor zitter onder dank voor de opkomst en amicale bespreking de vergadering sluit. f; ARUM, 5 Oct. Hedenavond had een vergadering van de vereen. „Het Dorps huis” plaats in het eigen gebouw. Uit het financieel verslag bleek, dat de inkomsten over het afgeloopen jaar f 1112.15i£ en de uitgaven f 1053.84 be droegen. Als bestuursleden werden in de plaats van Mevr. Swets en Ds. T. W. van der Leij resp. door de Maatsch. tot Nut van het Algemeen aangewezen Mevr. Danes en de heer J. Wilkeshuis. Herkozen als bestuurslid werd de heer D. Kooyenga. Tot leden van de Financieele Commis sie, die tot taak heeft het goedkeuren der begrooting en het nazien van de jaar- DRAlSlflAvATM-VU-KEriBURG'S- ••iLEVÈRTR/ het medebestuurslid de heer R. van der Wal die de school zoo degelijk had ge bouwd en het het doet spreker genoegen dat laatstgenoemde het thans nog rede lijk wel maakt, maar dat het hem spijt, dat hij om zijn gezondheidstoestand hier niet aanwezig kon zijn. We gedenken dan ook het belangrijke werk, dat door dezen trouwen broeder is verricht God zij in alles geprezen. Voorts brengt spr. het bestuur zijne hartelijke gelukwenschen over met de zen jubileumdag en brengt dank aan den secretaris der schoolvereeniging, den heer W. Lantink, voor de vele gegevens door hem verstrekt, die hem ook attent heeft gemaakt op den aanwezigen ge velsteen waarin onder meer is gebeiteld het woord: „Eben Haezer”. KIMSWERD, 5 Oct. De kaatsliefheb- bers alhier mogen gaarne hun krachten eens meten op het groene veld en velen van hen valt het afscheid nemen van het kleine balletje zwaar. Gister werd dan ook nogmaals door 16 parturen een potjespartij gehouden, met de volgende uitslag: 1ste prijs: J. Kuipers, Sj. Politiek en C. Stellingwerf. 2de prijs: J. van der Zee, J. Postma en Joh. Postma. 3de prijs: G. Brunia, J. Bouma en Sj. P. van Straten. rekening werden aangewezen Mevr. Postma-Jansen en de heer B. Elzinga en H. de Jong. Besproken werd de voorloopige be grooting. Aan het einde der vergadering werd de scheidende voorzitter i|oegesproken door de heeren R. Bruinsma en G. An dringa. WITMARSUM, 5 Oct. Bij beschik king van den Minister van Defensie is aan Klaas Tichelaar, dienstplichtige der lichting 1930 uit de gemeente Wonsera- deel met ingang van 5 October 1931 vrijstelling van den dienstplicht verleend voor zoolang hij in Canada gevestigd blijft wegens aanwezigheid van een bij zonder geval. Naar aanleiding van de tekst, voor komende in 1 Samuel 7 12 en daarvan deze woorden: „en hij noemde diens naam Eben Haezer en hij zeide: tot hier toe heeft ons de Heere geholpen.” Spreker verplaatst ons in den tijd der Richteren en memoreert de aanleiding waarvoor door Samuel tusschen Mizpa en Sem een groote steen werd opge richt. Hier was sprake van een merk waardige uitredding, God kwam met een groote donder en redde de kinderen Is raël uit de handen der Filistijnen. Sa muel gaf alleen aan God de eer. Spr. stipt verder aan waar in den Bijbel meer sprake is van gedenksteenen. De opge richte steen moest de gedachtenis bewa ren, dat de Heere zoover geholpen had. Ook deze gedachte bracht spreker over op de school te W. Voortgaande stelde spr. in het licht, dat Israël rijk gezegend was als geen ander volk. Hoe het tot verval was ge komen, den Heere had verlaten, maar dat later God zich weer over zijn oude volk ontfermde. Hierin wil spr. ook zien het beeld van ons land en volk en schetst daarbij de verhouding ten op zichte van den godsdienst en de school voor en na de Fransche revolutie en het later in 1850 weren van het godsdienst onderwijs uit de openbare schoot Ver der het opkomen van het Christelijk on derwijs tot den huidigen dag. Vertrou wen bij de voormannen, verootmoediging gemeenschappelijk gebed en offer waren de drie stemmingen, die bij Samuel en de kinderen Israelis waren op te mer ken, waarna God alle Bahls verdreef. Ook deze stemmingen zijn voor ons van groote waarde. Spreker wijst verder op de groei van de school, belichaamd in het aantal leerlingen, dat bij den aanvang 45 be droeg en thans 62 is. Veel stof is er tot danken voor deze vooruitgang. Voor Samuel werd den Heere een melklam geofferd en daarna kwam de overwin ning. Wij pleiten thans op het groote offer van het Lam Gods, Jezus Christus en zullen ook overwinnen. Spr. wijst verder op de tot stand gekomen nieuwe schoolwet en de daaruit voortgekomen gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs, welke dankbaar wordt herdacht. Toch vreest spr. eenigs- zins dat het onze menschen wel wat te gemakkelijk wordt gemaakt. Met veel strijd en moeite wordt het verkregene gewoonlijk meer gewaardeerd. Groote dank wordt gebracht aan God voor den arbeid van de stoere voortrekkers. Ge zegend zij ons Nederland voor zijn vrij heid van onderwijs, Eben Haezer. Wat de toekomst zal brengen ligt in het duister. Onze staatsschool is nog z.g. neutraal; in de Sovjetstaat is de school bepaald ongodsdienstig. Spreker wijst er op dat de draden van de wereldrevolutie ook loopen door ons land. De rookplui men uit het Oosten waarschuwen ons. De uitspraken van de „Tribune” wijzen op verwording en een geestelijken nood. Ook het kabaal en gefluit gemaakt tij dens het bezoek van H. M. de Koning aan Amsterdam, duiden op een streven tot ondermijning van het gezag en de verbrokenheid van de gemeenschap met God. Dat wij dan ook niet verleeren WOMMELS, 1 Oct. Heden was het 25 jaar geleden, dat de Christelijke school aan de Hofkamp alhier was op gericht. Ter herdenking van dit feit was men in den voormiddag bijeengekomen in ’t Evangelisatiegebouw alwaar door den WelEerw. Heer Ds. J. Nauta van Sex- bierum de feestrede zou worden uitge sproken. Een groot getal genoodigden was op gekomen waaronder werden opgemerkt de Burgemeester dezer gemeente, de In specteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Franeker, het Bestuur van de Evangelisatie voor Wommels en Hij- daard en verder afgevaardigden van verschillende schoolvereenigingen ter plaatse en omliggende dorpen, enkele oud-onderwijzers en vakonderwijzeres- sen der school, benevens verscheidene oud-leerlingen. Na het zingen van Psalm 103 vers 1 en het lezen van Ps. 126 en gebed ving de heer Ds. J. Nauta zijn rede aan. Hij had hierbij als motto gekozen de woor den: „God zij» in alles geprezen”. Deze woorden zouden ruischen van de lippen en deze danktoon zou leven in de harten, der ouders, wanneer terug wordt gezien op de afgeloopen 25 jaren en hoe God dit alles wel heeft gemaakt. Spreker deelt mede, dat in de Cata comben van Rome een beeld staat met de handen omhoog en de oogen naar beneden geslagen. Dit beeld moet onze Stemming van heden uitdrukken; niet aan ons, maar aan U de eer, o God, Soli Deo Gloria. Daarbij brengen wij een stille hulde aan de broeders die de schouders er on der hebben gezet om te komen tot stich ting van de school; het waren mannen van durf en groot geloof. Spreker zou niet veel zeggen over de schoolstrijd om geen oude wond open te rijten, alleen dit, dat in het begin dezer eeuw het tus schen de Gereformeerden en Hervormden hokte, waarbij de laatsten zich veronge lijkt achtten. Beter werd gevonden niet meer samen te gaan. Dit was indertijd ook de aanleiding geweest voor de op richting van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs te Rotterdam die ook te Wommels zijn aanhangers vond. Verder gaat spreker de oprichting van deze school na en vestigt de aandacht er op, dat nu wijlen Ds. Ankerman zeer veel voor de school heeft gedaan en wijdt nog eenige waardeerende woorden aan zijn nagedachtenis. Meerdere van de voormannen wil spreker niet noemen waar wil alleen een uitzondering ma ken voor nu wijlen broeder M. Dijkstra, gewezen penningmeester der school, die school en Evangelisatie mede gedragen heeft met zijn biddend hart. De feestrede werd op 1 October 1906 uitgesproken door Ds. van Eijck van Herlinga, ook deze begaafde spreker is thans reeds heengegaan en heeft een ledige plaats achtergelaten op het ter rein van het Christelijk Volksonderwijs. Zijn stem zal niet meer op aarde worden gehoord. Echter God zij in alles gepre zen. De feestredenaar op 1 October 1906 sprak zijn groote waardeering uit voor waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Het doel der geordende maatschappij is het wel zijn der menschheid. ALBERT THOMAS. Sapperloot, we kunnen ons zoo dek- seis druk maken I Ja ja, want we voelen ons dikwijls zoo hevig belangrijke menschen; we zeggen het natuurlijk wel niet, maar we zouden toch wel graag den indruk maken dat de wereld, althans een belangrijk stukje er van, feitelijk om ons draait, en dat de heele boel in het honderd loopt, als wij ons niet verschrikkelijk druk maken en met handen en voeten (als het ware) in de weer zijn. En we jachten en jagen en maken ons zenuwachtig en zwepen de anderen op en hebben geen tijd om te denken, en we ploeteren maar door, want we willen zoo bar nuttig zijn, zoo’n enorme massa werk verzetten, omdat we daar mee onze bijzondere nuttigheid willen bewijzen. Ho ho, stop eens even, drukke ploete raar, wacht een oogenblikje. Laten we even een woordje hebben over dat nut, dat hoogste nut, waarnaar ge jaagt. Geen tijd! Geen tijd? Kom, kom, schep eens even adem en laten we even een boom opzetten. O, een heel simpel praatje maar, doch dat misschien wel nuttig kan zijn, al scharmaaien we er niet met handen en voeten bij. Want kijk, het is nog een van die oude ver ouderde opvattingen, die ons nog maar steeds willen doen gelooven, dat we al leen maar nuttig zijn, wanneer we wer kelijk iets doen met onze armen of bee- nen. Daarom was het zoo aardig en zeer kenschetsend van den toestand, toen iemand in de American Magazine opmerkte, dat het woordje „doen” in het algemeen in de practische filosofie van bijna ieder mensch dik onderstreept is, terwijl het woordje „zijn” over het algemeen met heele kleine lettertjes ge schreven staat. Natuurlijk, geen verstan dig mensch zal het belang van werk zaamheid onderschatten, omdat ieder begrijpt dat er geen werkelijk leven kan zijn, dat geen vruchten draagt... Maar toch: |orfz0 voornaamste zorg moet feitelijk zijn om diep, moreel ge zond en nobel te leven, en dan zal die werkzaamheid wel voor zich zelf zorg dragen. Immers niemand kan ’t woordje „zijn” vol diepte en beteekenis maken, zonder tegelijkertijd ook nieuwe diepte te geven en nieuwe beteekenis aan het woordje „doen"... Onze eerste en voor naamste zorg is dus, voor ieder van ons nobel te zijn. Het verouderde begrip dat werkzaam heid, bezigheid de eenige maatstaf is voor nuttigheid, misleidt oppervlakkige menschen voortdurend; ze doen voortdu rend in groote haast een heeleboel din gen met maar heel weinig gedachten en heel weinige, nobele, moreele kracht. En gelooven daarbij dat ze groote groei bereiken. Aan den anderen kant misleidt dit verouderde begrip ook een andere groep van werkers, namelijk menschen met geringe krachten en zonder bijzon dere gelegenheid tot grootsch werk, en die maar weinig met handen en voeten kunnen doen, en doet hen gelooven, dat ze maar van heel weinig nut in het leven zijn. Doch: de ware maatstaf van grootheid is een verhevene erf nobele. Het is een peilen en beproeven, dat niet ontgaan kan worden, en dat valsche standaards en conventies verdrijft als een nevel, en dat doordringt tot de diepste kern van het karakter. De grootste dienst die wie dan ook onder ons aan onze medemen- schen kan bewijzen, is in de allereerste Ingezonden Mededeelingen wordt pepermunt niet zooveel meer gebruikt dan In de oudheid, maar als middel voor opwekking en verkwikking vindt het zijn weerga niettenminste als ge de beste kwaliteit gebruikt 1 Want ook in dit artikel wordt veel minderwaardigs verkocht. Wilt gij de beste pepermunt, gebruik dan DE ECHTEN MEDI CINALE VS-PEPERMUNT. Onder voortdurende controle van het laboratorium Dr. E. Pannen borg en H. J. Doornbosch te Groningen. plaats zoo klaarblijkelijk sterk en ernstig en blijmoedig te zijn dat de ontmoedig den weer nieuwe hoop daaruit putten, dat de twijfelmoedigen een nieuwe visie van vertrouwen gewinnen, e’n dat zij die struikelden en vielen, er nieuwe moed en kracht en prikkel uit putten om weer op de been te komen... En moedig voort te gaan. Dan, doch ook alleen eerst dan, leven we een leven van het hoogste nut. Dat ons bevredigt. En voor anderen een lichtstraal is. Voetbal C. A. B. II—M. V. C., Makkum 1:1. Zondag j.l. speelden op het Sportter- Jaarvergadering C. A. B. De voetbalvereeniging C. A. B. hield Maandagavond haar jaarvergadering in café Boermans. De opkomst der leden was zeer bevredigend. Voorzitter Hendriks opent de verga dering met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen. In het bijzondet aan den heer Boermans die altijd veel belangstelling getoond heeft voor de voetbalsport. j Het afgeloopen vereenigingsjaar Is In meer dan één opzicht voor C. A. B. moeilijk geweest. Ook en vooral in fi nancieel opzicht waarvan de cijfers door den penningmeester verstrekt een beeld geven. De samenstelling van de elftallen kostte veel moeite, door vertrek en an dere omstandigheden moesten krachten uit de jongeren worden opgenomen, die nog niet in dit verband gespeeld hadden. Het op peil brengen van de lagere elf tallen is een eisch van het grootste be lang. Spreker brengt woorden van dank aan het Gemeentebestuur voor zijn zeer loyale houding tegenover de voetbal sport. De serle-wedstrijden op Pinkster- Maandag zijn uitstekend geslaagd en hebben daardoor bijgedragen tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer. In dit opzicht werkt de voetbalsport mee aan de belangen van Bolsward. Het verlanglijstje van C. A. B. ten op zichte van het terrein is nogal groot. Het nieuwe terrein voldoet wat zijn opper vlakte betreft aan de eischen van den N. V. B. Hoewel het terrein iets beter is geworden, ziet het bestuur met zorg de natte periode tegemoet. Voor de voetbal liefhebbers zou een tribune een niet overbodige luxe zijn. Gezien de zware financieele offers die C. A. B. zich reeds getroost heeft, blijft dit voorloopig bij de vrome wenschen. De mentaliteit der leden is zeer goed. De clubgeest uitstekend. De belangstelling voor het trainen is veel te gering geweest, dit kan en moet een volgende keer beter. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag stippen we aan: De oud-voorzitter de heer R. van der Meulen bedankte, in wiens plaats geko zen werd de heer Hendriks. Met waardeering wordt het werk van den heer Van der Meulen herdacht. De regenperiode in het vorig seizoen heeft veel afbreuk gedaan aan de competitie. Het spelpeil van de elftallen moet veel beter worden, het tempo is te langzaam De jongeren moeten door veel oefening trachten een goede reserve te vormen. Wat de wenschen omtrent terrein, enz. betreft, verwijzen we naar het inleidend woord van den voorzitter. De vergaderingen zijn regelmatig be zocht. Het verslag besluit met woorden van dank voor elftalcommissie en allen die in en buiten clubverband de belan gen der voetbalsport bevorderen. Aller steun is noodig en wordt ook steeds spontaan gegeven. De rekening en verantwoording van den penningmeester wijst aan: Saldo vorig jaar f 148. terug ontv. waarborgsom - 224. aan inkomsten - 1496. DE JONG s NIEUWSBLAD Huur eenwagen en stuur zeil Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/2 ct. Buitenland 2H ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. w.v.Llkril SOL1ED ADRES VOOR - EN BUIKGORDELS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1