De Bolswardsche Courant en Westergoo EEN MOEDER KRIJGT VIER KINDEREN THUISGESTUURD! De onzichtbare steun. I I Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Stadsnieuws. Uit den Omtrek Woensdag 14 October 1931 No. 81 27~ Jaargang en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD FLORIS C. (Nadruk verboden). Wij Ie©ren het Uil NIEUWE WAGENS 10 cent de KM. inschrijver D. J. de Haan. DRA1SIW e 4 T 1 n A dve r t e n 11 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. digheid en het besef van eeuwige wer kelijkheden, aan zwakke dingen macht gegeven.’’ Benoeming. Tot Vader en Moeder in het Convent (Gr. Kampen) zijn benoemd onze stad- genooten R. Hoekstra en echtgenoote. knooppunt worden. Dit zou voor de op komende tuinbouw in Wonseradeel van veel belang kunnen zijn; dit bedrijf toch heeft behoefte aan snelle verbinding met plaatsen en streken, die veel tuinbouw producten consumeeren. De zon zal nog wel eenige malen op en onder moeten gaan, voor en aleer alles in orde is. Niettemin openen zich hier perspectie ven, die niet zullen nalaten belangheb benden stof ter overdenking te geven, opdat men paraat zal zijn, wanneer de kans wordt gegeven bepaalde deelen van Westergo tot grooter bloei te brengen. Bedankt Ds. IJ. Alkema te Lemelerveld heeft bedankt voor het beroep naar de Ver. voor Evangelisatie alhier. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand September. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f 5272.78 en terugbetaald - 3059.84 MAKKUM. Hollandsche IAvanW-KENBURC/S-- ••ILEVÈRTRWI TT-LEEUWARDEN- 9 I. It f 666.66. -601.— - 687.— -596.— - 727.— -719.— WOMMELS, 10 Oct. Hoe onvoorzich tig schoolgaande kinderen soms kunnen zijn, werd hedenavond weer waargeno men. In het schemeruurtje speelden eenige jongens bij de brug alhier, en schenen in de weinige daar te vinden steenen groot vermaak te scheppen, deze op één of ander voorwerp te laten kletteren, wat zoodanig aanwakkerde, dat ze eenigen tijd later elkander er mede begonnen te bewerken, met het gevolg, dat de 10- jarige knaap A. R. een gapende wonde aan het hoofd kreeg, zoodat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. WESTERGOO. In heel Westergoo is het gesprek van den dag: de spoorlijn over de afsluitdijk over Zurich en Arum naar Dronrijp. Vrij onverwacht kwam dit, naar het schijnt, vrij zeker besluit. Van alle kan ten wordt het bekeken, allerlei mogelijk heden worden overwogen. Unaniem is men het er over eens, dat deze spoor lijn, die van internationale beteekenis zal zijn, een beteekenisvolle verandering voor westelijk Friesland teweeg zal brengen. Niet voor niets hebben verschil lende plaatsen getracht invloed uit te oefenen op het plan van aanleg. Vooral Harlingen zal teleurgesteld zijn. Hoe zich alles nog precies zal ontwikkelen moet worden afgewacht. Het laat zich aan zien, dat vooral Zurich en Arum bij den nieuwen toestand gebaat zullen zijn. Vooral de laatste plaats kan, door de aanwezigheid der thans bestaande tram lijnen en waterwegen een zeer geschikt ARUM, 9 Oct Hedenavond vergader de de afdeeling Arum van de vereeni- ging „Volksonderwijs” in het Dorpshuis alhier. Van de werkzaamheden van de pro- paganda-commissie werd verslag gege ven. Tot afgevaardigde naar de binnenkort te Arnhem te houden algemeene verga dering werd gekozen de heer J. Broer- sma en tot diens plaatsvervanger de heer M. Hidma. In de door a.s. vertrek van den tegen- woordigen functionaris, buitengewone bestuursvacature werd voorzien door de verkiezing van mej. M. Kerkhoven. Door den heer J. Wilkeshuis werd een inleiding gehouden over het Rapport Rutgers. In samenwerking met de ouder- commissie der O. L. School zal een feestavond worden gehouden. inrichting en deed in 1901 candidaats- examen. 13 Oct. 1901 deed hij intree te Ooster- zee en Echten. Daarna stond hij van 19051930 te Burgwerd en sindsdien te Dorkwerd. Gedurende zijn verblijf te Burgwerd was hij verscheidene jaren lid van het classicaal bestuur van Franeker. Het Is Zondag voor de verschillende elftallen van C. A. B. wel een goede dag geweest, daar C. A. B. I te Drachten een gelijk spel (3-3) wist te behalen, terwijl C. A. B. II een 5-0 overwinning boekte op Sneek IV. De baby’s leden echter een 2-1 nederlaag en verloren dus op het nip pertje tegen S. N. V. V. van St. Nico- laasga. ’s Middags 12 uur bonden C. A. B. II en Sneek IV alhier op het Sportterrein aan den Sneekerweg den strijd aan. Verscheidene malen liepen de C. A. B.- ers in het buitenspelvalletje. Later werd het echter beter en dit werd de Sneekers noodlottig, daar met niet minder dan 5-0 deze het veld moesten ruimen en C. A. B. 2 kostbare puntjes had ver overd. ’s Middags 2 uur kwamen C. A. B. III en S. N. V. V. van St. Nicolaasga in het veld. Laatstgenoemde club was vergezeld van een flink aantal supporters, wat het vreemdelingenverkeer alhier ten goede komt. Voor de rust was het spel van C. A. B. vooral van de voorhoede, heel aardig. Het ging echter gelijk op. Als bij een aanval van C. A. B. op het St. N.doel de bal in het net stuit, waarnaar de keeper tevergeefs grijpt, heeft C. A. B. de leiding. Na de rust wisselen eenige St. N.-spe- lers, hetwelk een verbetering blijkt, zoo dat al heel spoedig de gelijkmaker in het net ligt. Dan scheppen de C. A. B.ers zich ver schillende goede kansen, maar weten deze niet te benutten. Het succes komt wederom van den an deren kant, daar deze de leiding nemen, om deze niet weer af te staan, wat echter weinig had gescheeld, daar toen de keeper uit z’n doel was gelokt een der St. N.-backs het schot van C, A. B. op 't doel stopte, wat hun 'n penalty kostte, welke door Andriesma naast werd ge schoten, zoodat hun de gelijkmaker ont ging- WOMMELS, 12 Oct. Meldden we de vorige week over het verloren geraken eener portefeuille met f 290, deze is on danks alle nasporingen nog niet terecht gekomen, wat voor den eigenaar wel jammer is. Het schijnt echter dat het geld hier wel zoek wil geraken, daar een manufactu rier uit Oosterend alhier een zakje, in houdende pl.m. f 30 verloor. Deze was echer zoo gelukkig, dat de eerlijke vinder na eenigen tijd kwam op dagen, welke hiervoor een goede beloo- ning kreeg. Afscheid ds. E. van Ruijtenberg. P1NGJUM-ZURICH. Zondagmiddag nam ds. E. van Ruijtenberg, beroepen predikant te Warfhuizen, afscheid van zijne tegenwoordige gemeente Pingjum en Zurich met een predikatie naar aan leiding van Filippenzen 1 27. Vervolgens bracht hij een woord van dank aan de kerkelijke collega’s en be ambten voor de prettige samenwerking steeds van deze ondervonden. De scheidende leeraar werd toege- sproken door den ouderling Wielinga en den consulent ds. T. D. Los. Op verzoek van den laatste zong de gemeente hem toe gezang 224 1. Een talrijke schare woonde de plech tigheid bij. - WORKUM, 12 Oct. Bij de gehouden aanbesteding door de vereen. „Volks huisvesting” alhier, voor aansluiting van hare woningen aan de Waterleiding, werd ingeschreven als volgt: Westerhuis en Molenaar Th. A. Koopen Gebrs. Graafsma D. J. de Haan J. Kingma H. P. Nauta Het werd Is gegund aan den laagsten WOMMELS, 12 Oct. In het laatst der vorige week werd door den veehouder W. v. d. L. een kalf geslacht, zonder van dit slachtbeest aangifte te hebben ge daan ter bevoegder plaatse. Terwijl hij op zijn hofstede druk bezig was, het kalf voor de consumenten te bereiden, werd hij op heeterdaad be trapt door den gemeente-veldwachtef K. alhier en den rijksveldwachter B. te Oosterend, waarna het vleesch naar het gemeentelijk abbatoir aan de Hofkamp werd vervoerd. Tegen den overtreder der Keuringswet is proces-verbaal opgemaakt Jubileum Ds. Geerling voorh. te Burgwerd. Heden Dinsdag 13 Oct. viert Ds. B. J. Geerling thans te Dorkwerd (Gr.) zijn 30-jarig ambtsjubileum als predi kant. Barend Johan Geerling werd 30 April 1875 te Wierden geboren. Hij studeerde eerst voor onderwijzer, en was na het behalen der acte drie jaar aan de Chr. school te Doetinchem werk zaam. Hij bezocht daar de theologische Ingezonden Mededeelingen Een huisvrouw, zelf moeder van een gezin, kreeg door plotselinge omstandigheden, tijdelijk de vier kinderen van haar broer ter ver zorging. Iedere huisvrouw weet, wat voor werk en drukte dat medebrengt. Niettegenstaande dat, heeft zi een buitengewone opgewektheic aan den dag gelegd. Zij heeft verteld, waardoor dat kwam. „Ik heb mij er in de laatste jaren aan gewend, om tusschen het werk door V-S pepermunt te gebruiken. Deze pepermunt werkt zoo buitengewoon opwekkend en verkwikkend en is zóó aange naam van smaak, dat Ik niet gaarne afstand van deze gewoonte doe. Ik kan elke huisvrouw aan raden, om de echte medicinale VS-pepermunt te gebruiken voor opwekkingen verkwikking. Boven dien is het een schitterend middel, om de kinderen stil te houden. VS-pepermuntstaat onder voort durende controle van het labora torium Dr. E. Pannenborg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen. NIJLAND, 12 Oct. Bij de Zondag j.l te Alkmaar gehouden draverijen won de heer P. Kramer alhier met „Rentinus” in de 1ste klas de eerste prijs f600, ter wijl hij met „Saffier” in de 2e en 3e klas de 2de prijs won, zijnde f 50. Het protest, ingediend door een der mededingende eigenaars tegen het rijden en winnen van „Hollandia” door den heer P. Kramer op de j.l. gehouden draverijen te Joure, is door de Kon. Ned. Harddr. Vereen, ongegrond verklaard. Voetbal Drachten IC. A. B. L 3:3. C. A. B. heeft Zondag te Drachten in een zeer goed gespeelden wedstrijd een gelijk spel veroverd tegen de ex-tweede klasser Drachten I. Vrij spoedig na het begin geeft onze linksbuiten met een mooi schot zijn club de leiding. Telkens komen de roodwitten terug en bijna was de score verhoogd. Drachten komt er nu ook een beetje beter in en bestookt het C. A. B.-doel onophoudelijk. Een doelpunt door de midvoor is het resultaat. In deze periode is Drachten iets sterker en door een wei felen van Van der Heide weet Drachten de leiding te nemen. Verschillende aanvallen worden aan weerskanten ondernomen, maar beider verdediging weten doelpunten te voor komen. De rust gaat in met 2-1 voor Drach ten. Direct na de rust pakt C. A. B. flink aan en is sterk in de meerderheid. Na 10 minuten spelen maakt van der Hauw gelijk. De C. A. B.ers beheerschen thans het geheele spel, er wordt vlug en vlot en goed gecombineerd gespeeld. De Dracht- ster keeper is in goede conditie en houdt het doel schoon. Een doelpunt van Van der Hauw wordt tot verbazing van ve len geannuleerd. Vijf minuten later heeft dezelfde speler meer geluk en scoort on houdbaar het derde doelpunt C. A. B. heeft thans de leiding. Wan neer ha mooi spel de bal nogmaals voor het Drachtster doel komt, wordt deze kans door een misverstand niet benut. De Drachsters zetten er thans alles op en uit een geharrewar voor het C. A. B.-doel komt de gelijkmaker.- Beide clubs trachten nog de leiding te veroveren, maar Te verdediging was op zijn plaats. Deze spannende wedstrijd, door den scheidsrechter zeer correct ge leid, eindigde dus met gelijk spel 3-3. De wedstrijd Steenwijk-Gorredijk in dezelfde klasse eindigde met 1-1. Mo menteel staan dus de Gorredijksters aan de spits. Deze club zal zeer waarschijnlijk Zon dag a.s. een wedstrijd spelen tegen C. A. B. I. Een vliegmachine. Chinee- sche roovers en nog iets. John Pilgrim vertelt wel een aardige geschiedenis, al is die dan ook maar erg simpel, over een zekere jongeman, die een heele lange en naar men algemeen geloofde, heel gevaarlijke vliegtocht ging maken. En toen die jonge vliegenier vei lig en wel op de plaats van bestemming gedaald was, vroeg men hem, of hij zich op zijn tocht niet erg bezorgd had ge- maaikt. Zijn toehoorders waren stellig heel verwonderd, toen zij hem hoorden verklaren, dat hij het zoo druk had ge had met na te gaan hoe zijn machine vorderde, en met het verzorgen en be sturen van zijn vliegtuig, dat hij geen tijd had gehad om zich bezorgd te ma ken. Ja, zie eens hier, zonder het misschien I volledig te beseffen sprak die jonge pi-j loot een groote waarheid uit, want het is juist de onzekerheid in ons leven, die ons zorgen bereidt. En het hebben van een vast en bepaald doel In het leven, net zooals het hebben van een vast en be paald doel voor den jongen vliegenier de gelegenheid tot bezorgd maken uit sloot, is inderdaad een van de sterkste middelen tegen bezorgdheid en bekom merdheid. En het is net zoo gemakkelijk er een gewoonte van te maken, zich ge lukkig te voelen, als het is er een ge woonte van te maken altijd over iets bezorgd te zijn. Laten we probeeren be zorgdheid uit onze gedachten, uit ons leven te verdrijven. O, ik weet het wel, het is heelemaal niet gemakkelijk om er mee te beginnen, maar het is niet moei lijk er mee te eindigen. En een manier om ermee te beginnen, is geen tijd te heb ben om zich bezorgd te maken... Als we eenmaal onze bezorgdheid overwon nen hebben, hebben we een andere we reld aan ons leven toegevoegd, een we reld waarin vreeze, noch beven, noch in gebeelde voorgevoelens plaats hebben. Vergeet je zorgen of bekommernissen, denk aan de dingen die je wil doen... en doen ze. En, zou ik er aan toe willen voegen, doe ze, terwijl je zwaar leunt op dien onzichtbaren doch feilloozen en nimmer wankelenden steun: het vertrou wen in de macht van het goede. Want wat was het anders, dat dien eenvoudigen man in stand hield en maak te, dat hem geen haar gekrenkt werd, in het midden van de toch zeker niet om hun zachtaardigheid bekend staande Chi- neesche roovers? William Gilroy vertelde ervan: On langs, aldus Gilroy, zat ik naast een man met een merkwaardige ervaring... Ik sprak met hem en hoorde hem spreken. Hij was juist uit de door hongersnood geteisterde provincies van China terug gekomen. Hij was doorgedrongen in streken, die „vergeven” waren van ban dieten, waar geen reiziger veilig was, en waar zelfs de autoriteiten van recht en wet niet konden doordringen. En toch haft hij in die streken groote bedragen aan geld met zich rondgedragen, zonder een cent te verliezen, en had hij groote hoeveelheden voedsel voor de hongeren den vervoerd, te midden van door hon gersnood geteisterden, en met maar heel gering verlies. Welke kracht, welke macht had die man? Het was de kracht van het vol maakte vertrouwen (in het goede) en een volmaakte toewijding, welke hem onbeperkte moed gaf. Het wagen van zijn leven viel daartegenover in het niet en zelfs geweldenaren eerbiedigden hem daar zij zijn volmaakte onzelfzuchtigheid en zijn moed als het ware aanvoelden. En zoo zijn er tallooze voorbeelden van deze ongeziene, doch nimmer falen de steun, zoowel in het verleden als in het heden. Sir Ernest Shackleton heeft een wonderlijk mooi getuigenis ver schaft van de steunende macht dier on geziene tegenwoordigheid te midden van de barre eenzaamheid der poolstreken. .Expeditiëneizigejrs en missionarissen, arbeiders en zakenlieden, vrouwen en staatslieden hebben ontelbare malen be wezen, hoe zeer hun leven verrijkt werd, hoe groot hun macht en de hun onder steunende kracht was, als zij wandelden in het licht van hun begrijpen, dat wat op het goede gegrondvest is, op veilige en onwankelbare rots staat, een licht echter dat men nimmer zag op „zee of kust; en in elke sfeer des levens hebben de macht van een ongeziene tegenwoor- Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f2212.94 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 11. Voetbal MAKKUM, Zondag werd hier ge speeld de competitiewedstrijd M. V. C.— De Kooi lil van Joure. Na een 20 minuten spelen wist Dijk stra de thuisclub de leiding te geven met een scherp schot, waarna Geerling fraai no. 2 scoort. Bij een scrimmage voor het doel der gasten wordt Haitsma in den rug aangevallen, waarop Geerling uit den toegekenden strafschop no. 3 scoort. M. V. C.’s doelwachter Heinlein, die weer subliem was, had echter het on geluk den bal te laten glippen, zoodat de rust met 3-1 kwam. In de tweede helft bracht Geerling na gezamenlijk opbrengen den stand op 4-1. In het laatste gedeelte was De Kooi beslist sterker; uit een hoekschop werd met een kopbal het tweede doel punt geboren, terwijl de midvoor uit een voorzet van rechts van dichtbij inschiet, zoodat de stand 4-3 is. Herhaaldelijk ko men de Jousters gevaarlijk opzetten, doch het gelukt hen niet den gelijkmaker te scoren. M. V. C. won alzoo, hoewel eenigszins geflatteerd, met 4-3. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Donderdagavond zal de wereldkampioene mej. Schrier uit Domburg een biljart-seance geven In het café „de Zwaan”. Voor lief hebbers van de biljartsport belooft het een interessante avond te worden. Mej. Schrier, die haar 20-jarig jubi leum als biljartkunstenares viert en steeds de 'Hollandsche kleuren in het buitenland heeft hoog gehouden, is een unicum in de biljartsport. Zelfs Amerika het land der onbegrensde mogelijkheden is niet in staat geweest mej. Schrier een dames-tegenpartij te leveren; onze kam pioene kwam telkens als overwinnares uit het strijdperk. Op het gebied van biljartsport kan mej. Schrier worden beschouwd als een waar wondermensch. Aan belangstelling zal het dezen avond dan ook zeker niet ontbreken. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonsera deel op Zaterdag 17 October 1931, des voormiddags 10.45 uur ten gemeentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen der vergaderingen van 8 Augustus en 1 September 1931. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Aanbieding der gemeenterekening c.a. over het dienstjaar 1930. 5. Idem van de rekening c.a. van het Gem. Electriciteitsbedrijf over 1930. 6. Idem van de rekening c.a. van het Gém. Woningbedrijf over 1930. 7. Aanbieding der gemeentebegroo- ting c.a. voor het dienstjaar 1932. 8. Voorstel der Commissie, belast met het onderzoek der rekening van het Algemeen Armbestuur over 1930, tot goedkeuring van die rekening. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der vergoe ding van instandhoudingskosten en voor gegeven vakonderwijs, bedoeld in artikel 101, le en 9e lid, der Lager Onderwijs wet 1920, ten behoeve van bijzondere lagere scholen over 1929. 10. Nader advies van Burgemeester en Wethouders betreffende afwijking van de tusschen de gemeente en de N.V. Ned. Thermo-Chemische Fabrieken, gevestigd te Amsterdam gesloten overeenkomst be treffende het voor voedsel voor mensch en dier onbruikbaar maken en vernieti gen van afgekeurd vee en vleesch. 11. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende uitvoering van artikel 18 der Besmettelijke Ziekten wet 1928, Stbl. no. 265. 12. Begrootingswljziging. 13. Belastingreclames. DE JONG s NIEUWSBLAD i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. UI.U.Ü.M - - Huureen wagen en sim zeil

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1