SOIREE DANSANTE. I De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Stadsnieuws. DE PRINS, DE BEDELAAR EN DE JONGETJES. Woensdag 21 October 1931 272*£ Jaargang No. 83 I n ir WAARHEEN A.S. DONDERDAGAVOND? Natuurlijk naar „DE DOELE” SPIEGELGLADDE DANSVLOER Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 ••levertraati 1 kTÈËu WARDEN en 10 cent de K M. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. .90 .60 50 20 20 50 25 25 25 25 25 70 75 25 25 75 75 70 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. t Op de Internationale Vakwedstrij- den te Brussel, werd de beschuit van den heer D. Harkema alhier bekroond met Isten prijs, gouden medaille. j- Beroepen bij de Geref. Kerk alhier ds. R. J. van der Meulen te IJmuiden. taald terwijl tot nu toe ook nog niemand eenige opheldering heeft kunnen geven van de indentiteit van genoemde heer. Men zij op zijn hoede voor zulke lie den. H1NDELOOPEN. Vergadering van den Raad op 17 October 1931, des nam. 7.30 uur. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen der dachten brengen egoisme als reactie te weeg. Het teven is als een spiegel, heeft eens iemand gezegd: het geeft nauwkeu rig terug, wat wij erin doen, net zooals de spiegel slechts het beeld weerkaatst, van hetgeen voor den spiegel staat. La ten we daarover eens gaan piekeren. Sapperloot, waar een bedelaar en bru tale jongetjes al niet toe kunnen leiden. FLORIS C. Nadruk verboden. Geen grijs haar meerl RENOVATEUR. Het onovertroffen middel tegen grijs haar Vraagt inlichtingen. SJ. DE WIT KAPPER. Wij leeren het UI NIEUWE WAGENS WOMMELS. Dezer dagen vervoegde zich bij den kastelein Frölich alhier een net gekleed heer, welke in het hotel wilde overnachten, wat ook geschiedde. Na eenige dagen als commensaal te hebben verbleven en flinke verterin gen te hebben gemaakt, is genoemde heer met de noorderzon vertrokken, zon der zijn gemaakte schuld te hebben be- met hare financiën, wat wellicht een ken tering in haar streven zou kunnen te weegbrengen, worden er middelen ver zonnen, zooals bazar, verloting etc. om zoodoende de financiën in beter toestand te brengen en op deze wijze het kleine brokje vereenigingsleven, wat soms zoo opbouwend kan werken te be houden. Daar de gemengde zangvereen. „Helje Op” de eenigste hier ter plaatse, den laatsten tijd gebukt ging onder vete uitgaven, om de club op peil te houden, werd op de laatste vergadering besloten een verloting te organiseeren ten bate der kas, wat door Edelachtb. Heeren B. en W. van Hennaarderadeel, dato 6 October werd goedgekeurd, zoodat men deze week met de verkoop der loten is begonnen, waarvan de prijs is bepaald op 25 cent, terwijl de trekking in de maand December zal plaats hebben. Aangezien „Helje Op” bij zangliefheb- bers goed staat aangeschreven, hoopt het bestuur, dat vdft inwoners zoowel van hier als van elders bereid zulten zijn door het koopen van één of meer loten deze verloting te doen slagen, en zoo doende de kas der vereeniging te stijven, waardoor „Helje Op” weder ruimschoots in de gelegenheid gesteld kan worden op haren ingeslagen weg voort te gaan, door het geven van concerten en uitvoe ringen zoowel in een lokaliteit of op de muziektent, wat stellig door velen op prijs zal worden gesteld. Tal van waardevolle prijzen als fraaie sprei, schilderij etc. zijn beschikbaar ge steld. f De moderne middelen der techniek worden allengs meer voor allerlei doel einden gebruikt. Op het gebied der re clame opent de vliegmachine nieuwe perspectieven. Soms gaat dit door mid del van een luchtschrijver, zooals bijv, de Persil eenigen tijd geleden liet zien maaf een meer gebruikelijk reclame-object is het verspeiden van strooibiljetten. Een ondernemende zaak in Bolsward, de fa. S. S. van der Werff heeft voor Zaterdagmiddag ook ee nvliegtuig ge charterd, teneinde voor dit bekend klee- dingmagazijn boven verschillende plaat sen van Friesland reclamebiljetten uit te werpen. De verwachting is dat Zaterdag a.s. ongeveer tusschen 2 en 4 uur het vlieg tuig boven onze stad zal koersen. NIEUWE MUZIEK! VERSCHILLENDE ATTRACTIES 1 Aanvang 8 uur. "WSMT Entree 40 ct. Bel. THE FOUR RHYTHME BOYS. veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelingen. Een serie stukken betreffende begroo- tingswijzigingen, rapport over onze steeds scheever wordende toren, uitbag gering van de haven tengevolge de af sluiting der Zuiderzee, passeeren in een vlug tempo onder den hamer en worden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de N.V. Intercom munale Watervoorziening betreffende opgaaf van voorwaarden en kosten van aansluiting van Hindeloopen op haar net. Walda: De directeur der N.V. houdt in veel gemeenten lezingen met lichtbeel den om de nuttigheid en de noodzakelijk heid van waterleiding aan te toonen. Zou het niet mogelijk zijn dat hij ook eens hier komt om de sympathie der be-* volking voor de waterleiding een beetje op te wekken. Voorzitter: Het voorstel van den heer Walda lijkt mij een heel goed idee. Ik heb met verschillende menschen ge sproken maar heel veel zeggen, we heb ben geen waterleiding noodig er is water genoeg. Het is geen goede tijd op het oogenblik, we hadden er in een droge zomer als alle regenbakken teeg zijn moeten over beginnen. Van Meekeren: De financieele zijde zal wel het grootste bezwaar zijn. Met algemeene stemmen wordt beslo ten de directeur uit te noodigen een le zing te komen houden. Punt 3 der agenda: wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1931. Hierin komt een post voor van f 335.—* tot verbetering der straat en landhoofd der brug bij Irene. Leenstra vraagt hoe het met die brug zit, wiens eigendom het is. Elselo: Daar is hier od het oogenblik zoo ver ik weet, niets van bekend. Het komt mij wenschelijk voor, dat er eerst naar geïnformeerd, voordat met de bouw van het landhoofd wordt aanvangen. CUBAARD. Ds. J. R. Wolfensberger heeft bedankt voor het beroep naar Delf zijl. 25-jarig Jubileum D. Kip te Pingjum. Zondag vierde de agent van politie, de heer D. Kip te Pingjum zijn 25-jarig ambtsjubileum. Toen hij na ruim 6 jaar bij de Kon. marechaussee gediend te hebben dit wa pen verliet, werd hij aangesteld als agent van politie te Leeuwarden. Twee jaar later deed hij, op 16 Octo ber 1906 zijn intrede als veldwachter in de gemeente Wonseradeel. Tot 13 Mei 1907 bleef hij te Witmarsum en toen werd hij overgeplaatst naar Pingjum waar hij thans ruim 24 jaar verblijft. Voor den heer Kip een ware feestdag, daar het ook aan belangstelling niet ont brak. WOMMELS, 19 Oct. Indien een ver eeniging in groote mate te kampen heeft vorige vergadering voor te lezen, die on- Voetbal C. A. B. I—Gorredijk L 2:2. Het (mooie herfstweder heeft er toe medegewerkt dat Zondag j.l. onder zeer groote belangstelling bovenstaanden wedstrijd heeft plaats gehad. Even over tweeën stelden beide elftal len zich op onder leiding van scheids rechter W. van Winden van Sneek. Door C. A. B. wordt het eerst tegen den wind in gespeeld, daar Huisman de toss won. De Gorredijksters gaan direct op ver kenning uit, maar de verdediging van C. A. B. stelt haar voorhoede in staat om ook het G.-doel te naderen. Een aan val van Gorredijk gaat hierna door bui tenspel verloren. Dan tippelt Van der Hauw er op zijn eentje van door en komt alleen voor de G.-keeper, maar schiet jammerlijk naast. Dit doelpunt hadden we al geteld. Een corner voor Gorredijk, welke de bal mooi voor de doelmond plaatst, wordt even keurig door Van der Heide gestopt. Een vrije schop aan C. A. B. toegekend, wordt dan naast geschoten. Er hangt echter een doelpunt in de lucht. W. Hoekstra schiet dan een vlie gend schot over. A. Hoekstra doet het hem na. Weer komen de C. A. B.ers te rug en hebben nu succes, daar Appel doorn de bal in het doel loopt, onder gejuich van het publiek. De Gorredijksters vallen thans fanatiek aan en zijn een tijdlang in de meerder heid, wat blijkt uit een 4-tal corners vóór genoemde club, welke allen achter het doel belanden. Rust breekt aan met 1-0 in het voor deel van C. A. B. Na de wisseling heeft Roode bijna suc ces wanneer deze boven op het doel schiet. Dan wordt een mooie aanval van C. A. B. door buitenspel om hals ge bracht. Steeds komen de C. A. B.ers te rug, waarvan een 2-tal corners het ge volg zijn, welke beide achter het doel belanden. De Gorredijksters spannen zich dan in voor de gelijkmaker en een corner is het gevolg, de bal wordt echter voor het doel weggekopt. Dan wordt nogmaals door de Gorredijksters naast geschoten; het is echter uitstel van executie, daar even daarna de bal in het net ligt en de stand 1-1 is. Thans komt er meer teekening in het spel van beide kanten. Wanneer W. Hoekstra de bal wordt toegespeeld, maakt deze onder luid gejubel van het publiek er 2-1 van. Dit was een keurig doelpunt. Lang mag C. A. B. zich echter in deze voorsprong niet verheugen, daar de Gorredijksters Van der Heide voor de tweede maal la ten visschen. Een mooie kans om te winnen wordt dan verknoeid. Met Gorredijk in den aan val komt dan het einde. De Gorredijksters en C. A. B. kunnen met deze uitslag tevreden zijn. De scheidsrechter had een gemakke lijke taak en leidde dezen wedstrijd uit stekend. ARUM, 19 Oct. Bij de godsdienst oefening van gisteren zong „Het Ge mengd Koor” op zeer verdienstelijke wij ze eenige liederen. Het meest bewon derden we het plechtige, natuurs groot heid verheerlijkende „De Nacht”. Het in de beroering der hervormings dagen geschreven „Een vaste burg” was van een ietwat forscher geluid. Spreekt dit van een ontworstelen aan de knechtschap van gruwel en bedrog, zoo beluisterden we in „Naastenliefde” de bede, dat de wereld verlost moge worden van de knechtschap, door het oorlogsmonster haar opgelegd. Deze liederen, door genoemd koor ge zongen onder leiding van mevr. Van der Leij-Steenbeek, hebben een dankbare be langstelling gehad. U herinnert zich natuurlijk nog best dien donkeren winterdag, toen de gas lamp op school al om drie uur met be hulp van een waspit aan een lange stok werd aangestoken en de onderwijzeres of onderwijzer aan U en mij ja, we waren toen deksels lastige knaapjes dat prachtige verhaal vertelde van dien bedelaar, die in lompen gehuld onder het volk verkeerde en door niet weinigen geminacht werd, en die later nota bene bleek een edele prins te zijn. Nu moet U niet denken, dat ik U sprookjes ga vertellen. Maar onwillekeu rig komt dit verhaal in de gedachten, als men zoo den algemeenen geestestoe stand peilt in tijden van groote moeilijk heden. Men vindt voor deze moeilijkhe den diverse namen uit, men noemt ze crisis of malaise en net als de bedelaar met zijn lompen, vinden crisis en Tnalaise nergens een goed woord. Iedereen kijkt ze met den nek aan, het geen heel begrijpelijk is. Wij allen wen- schen gaarne voorspoed en welvaart, zoo goed voor ons zelf als voor anderen. En ik wil heelemaal geen lans breken voor den onsympathieken bedelaar „ma laise” die ons af en toe teistert met zijn pestilente bezoeken. Maar aan den an deren kant is het niet juist, gegeven nu eenmaal het feit dat er op een bepaald oogenblik „slechte tijden” bestaan, daar alleen maar de zwarste narigheid van te schilderen, alsof er geen mogelijkheid ware, dat juist uit al dien tegenspoed iets fijns en subliems werd geboren. Met andere woorden: dat misschien later die onfrissche bedelaar een prins zou blijken te zijn geweest/ -Een prins van edelen bloede:... „Frederick Leader” merkt op, dat we meer goede buurschap nu leeren, dan in de dagen van de hoogste welvaart. En het is toch inderdaad waar, dat, wanneer we voorspoed hebben, we onwillekeurig meenen, dat we aan ons zelf genoeg hebben (en dat geldt niet alleen voor menschen, doch ook voor landen) en we niet zoo de behoefte gevoelen van hulp vaardige goede buurschap. Als onze buren welvarend zijn, zien we evenmin de noodzakelijkheid ervan in ons voor hen in te spannen. Een van de compen saties voor perioden van algemeene te genspoed is dat zelfzucht als het ware verdronken wordt in medegevoelende zorg voor anderen. Deze tijden leeren ons vriendelijk te zijn en hulpvaardig, omdat we er behoefte aan hebben, dat anderen zoo zullen zijn jegens ons. Ze maken, dat de Gulden Regel heel wen schelijk in onze tevens schijnt, omdat we er behoefte aan hebben, dat anderen die ten aanzien van ons zulten toepassen. O, natuurlijk... de meeste menschen zijn theoretisch vriendelijk en hulpvaar dig. Velen van ons steunen op georgani seerde liefdadige vereenigingen, om uit drukking te geven aan hun wensch om zich te kwijten van den plicht, een er kende plicht, om „iets voor anderen” te doen. Zeker, die vereenigingen zijn nut tig en noodig en werken veredelend. Maar... de soort van vriendschap en lief de, die ons werkelijk vol medegevoelen maakt, is die, welke wij zelf uitoefenen, met onze eigen handen, door onze eigen woorden of mond, uit de diepte van onze eigen harten. De ervaring welke wij thans doormaken, leert ons medegevoel te hebben, zooals wij medegevoel zou den willen ondervinden: en als dat de invloed ervan op ons teven zal zijn, dan is toch alles nog geen verlies. Wie weet hebben we dan toch nog in dien vermaledijden bedelaar met zijn lompen, een prins geherbergd... En, als we hier zoo eens over naden ken, dan rijst de vraag, of misschien niet juist die perioden van inzinking en ma laise veroorzaakt worden, in het teven worden geroepen doordat we juist in tijden van voorspoed zoo weinig acht sloegen op de menschen om ons heen en in een zelfvergenoegd egoisme maar voortleefden. Want we beseffen nog maar al te weinig, welk een ontzaglijke invloed ten goede of ten kwade de kwa liteit van ons denken is, en dat juist op dit gebied van den geest, dat men het eenig werkelijke en eeuwige zou kunnen noemen, de eene soort van gedachten automatisch dezelfde soort wakker roept, dus goede gedachten baren goede ge dachten als gevolg, en zelfzuchtige ge- waarin opgenomen Voorzitter: B. en W. willen het werk gaarne zoo gauw mogelijk uitgevoerd hebben, want een deel der steenen voor de bestrating ligt al bij Irene en die moe ten zoo gauw mogelijk gebruikt worden Is de raad er tegen dat een beetje spoed gemaakt wordt met dit werk? Met algemeene stemmen wordt de wij ziging der begrooting goedgekeurd. Punt 4. Vaststelling pensioengrond slagen. Voorstel van B. en W. de pebsiota» grondslag van den heer P. Wagenma kers, hoofd der o. 1. school met ingang van 1 Juni 1931 te wijzigen en te bren gen op f3072; de pensioengrondslag van de heeren E. E. Stallmann en W. de Boer, resp. in hun functie van secretaris brandmeester en brandmeester met in gang van 1 Juli 1932 te wijzigen in resp. f 5 en f 2.50. Met algemeene stemmen wordt con form het voorstel van B. en W. besloten. Punt 5. Steunverleening aan werkloo- zen. Schrijven van den Minister ingekomen houdende mededeeling dat voor een werklooze de crisissteunmaatregelen niet kunnen worden geldig verklaard, voor meer afzetgebied van producten der Hin- delooper Industrie wende B. en W. zich tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Voorzitter: Het is niet makkelijk op het oogenblik meer afzetgebied te vin den. Vroeger is er een depot in Den Haag geweest dat voor transport naar Ame rika en Engeland zorgde. Walda: Misschien kan met de Kamers van Koophandel iets bereikt worden, als aan deze via den Minister gevraagd wordt waar connecties zijn te verkrijgen, wellicht dat het eenig resultaat oplevert Meines: het help toch niet of er al meer afzetgebied komt, daar zijn de werkloozen niet mee geholpen. Ze moe ten nu geholpen worden en dan helpen al die verzoeken niets. Van Meekeren: Bestaat er geen gele genheid voor Griek zich aan te sluiten? Meines: Dan moet hij onder loon wer ken. Van Elselo: Ik ben er voor dat er een commissie wordt ingesteld, bijv, van Maatschappelijk hulpbetoon, die derge lijke gevallen onderzoekt 'en aan den raad goed gefundeerde adviezen kan ge ven. We kunnen de werkloozen wel naar het Burgerlijk Armbestuur zenden, maar dat wordt funest en is niet aardig. Meines: In Hindeloopen wordt nooit iets gedaan voor de werkloozen. Als in een andere gemeente een dergelijk geval was voorgekomen was allang hulp ver leend, maar in Hindeloopen niet. Walda: Wat mankeert er dan aan? Meines: Er wordt niets gedaan^, er wordt zelfs niet eens de moeite genomen het te probeeren. Alles wordt hier in den raad maar afgewezen. Verschillende voorstellen hieromtrent komen in stemming. Voorstel B. en W. verzoek Griek af te wijzen. Tegen van Elselo, Meines en Walda. Met algemeene stemmen wordt beslo ten bij den Minister te trachten een weg te vinden voor meer afzetgebied van Hindelooper meubelen. Eveneens met algemeene stemmen wordt besloten B. en W. te verzoeken met diverse afdeelingen van bonden die in de gemeente aanwezig zijn te spre ken over instelling van een commissie van Maatschappelijk hulpbetoon. Punt 7. Vernieuwing Indijksbrug. De secretaris leest op verzoek van den voorzitter het rapport van den gemeen- te-opzichter betreffende dit onderwerp. De leden zien de bij dit rapport gevoeg de schetsteekening in. Na langdurige discussie, waarin hel voordeel van een smalte brug en omge keerd van alle zijden wordt belicht, be sluit de raad met algemeene stemmen de nieuwe brug een breedte te doen krijgen van 2.25 M. Den opzichter moet opge dragen worden in de volgende vergade ring met bestek, teekening en begroo ting te komen. Punt 8. Aanbieding diverse begroo- tingen van: a. Burgerlijk Armbestuur; b. Stads Burger weeshuis; c. Hidde Nijlandstichting; d. de gemeente, alten voor den dienst 1932. De raad verdeelt zich bij loting in twee secties die als volgt werden samenge steld: 1. H. Glashouwer, voorzitter, Leen stra en Meines, leden. 2. D. Smit, voorzitter, Elselo, Walda en Meekeren, leden. Punt 9. Reclame Hondenbelasting. Conform het voorstel van B. en W. besluit de raad tot algeheele ontheffing uit de hondenbelasting van B. Blom. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. ■van\ALKENBURG>- DE JONG s NIEUWSBLAD ge 60 25 70 Huur eenwagen en sluiir zeil Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. id. .75 UI.U1M .20 .50

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1