0 IA II I Dr. J. WITTOP KONING HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo 11 Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 Uit den Omtrek Stadsnieuws. No. 85 WOORDEN •yytRTRAATI- Si ihe BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS Woensdag 28 October 1931 en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD FLORIS C. Nadruk verboden. 10 cent de KM. - 33 ct. tot u. ts. T^EEUWARDEH- er. 11 an A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. 4 6 6 6 5 5 4 4 19—10 10— 12 11— 12 16—17 13—10 10—18 t De reclame-vliegmachine die Zater dag j.l. boven onze stad eenige honderd tallen biljetten verspreidde, waarvan en kele bedrukt met een bon voor een Iron Cap, te verkrijgen bij de fa. S. S. van der Werf, had heel wat jongelui in actie gebracht. De machine vloog bijzonder laag. KIMSWERD. Zaterdagavond Hield de Coöp. Vereen, voor Electrische Centrale Verlichting c.a. haar jaarlijksche leden vergadering. Aanwezig waren 28 leden. De exploitatierekening sloot met een batig saldo van f34.13i£. De heer E. Brunia werd als bestuurslid herkozen, evenals als commissaris de heer H. Kroon. Besloten werd het vastrechttarief we derom voor een jaar te handhaven. sn sl ht a IAvamVALKENBURCS’’ Bekroningen. Als een bijzonderheid kunnen we me- dedeelen dat onze stadgenoot de heer W. K. Hoekstra op de nationale pluim- veetentoonstelling te Sneek met zijn in zending duiven heeft behaald: Twaalf 1ste prijzen, acht 2de prijzen, twee der- 1 2 1 2 1 8 Legaat. Wijlen mej. R. A. van der Schaaf, geb. Adema, te Apeldoorn heeft aan de ver. een. „afd. Bolsward en omstreken van den Chr. Nat. Werkmansbond van leden der Ned. Herv. kerk, waarvan de hoofd zetel is gevestigd te Rotterdam, een le gaat van f 1000 besproken. DRAI e >t d. ik 2 2 2 1 1 2 >T iar Voetbal C. A. B. IDrachten I 2:2. Werd de uitslag te Drachten een gelijk spel (3-3) alhier heeft C. A. B. het ook niet tot een overwinning kunnen bren- een. Leek het voor de rust dat C. A. B. een nederlaag zou lijden, door beter spel na de rust werd nog een gelijk spel ver kregen. Ten aanschouwe van een groot aan tal toeschouwers werd deze wedstrijd even over tweeën begonnen. Direct ontwikkelt Drachten een goed rd te. )te 1 Wij leeren het UII NIEUWE WAGENS de prijzen, acht eereprijzen en 1 eereprijs voor de mooiste collectie van de geheele tentoonstelling. Voorzeker een mooi resultaat ARUM, 25 Oct. Ds. T. W. van der Leij alhier nam heden officieel afscheid van zijn gemeente. De scheidende leeraar had tot uit gangspunt van zijn afscheidsrede geko zen uit Mattheus 6 resp vers 10 en 13: „Uw Koninkrijk kome’’ en „Uwer is het Koninkrijk”. Ds. van der Leij werd namens de clas sis Franeker, waarvan hij praesis is, toe gesproken door den heer Smeding van Witmarsum. Namens de kerkeraden van Arum en Witmarsum en als collega en a.s. consulent voerde Ds. Los van Wit- marsum het woord. Niet alleen vele ingezetenen van Arum, doch ook talrijke geestverwanten uit den ointrek toonden door bijwoning van den kerkdienst hun belangstelling. seft, wel een enorme macht ten goede of ten kwade juist gedachten zijn. Er is een heel oud woord, dat zegt, dat „ge lijk een mensch in zijn hart denkt, zoo is hij.” En dat leidt ons ertoe te beden ken, dat gebrek aan zelfbeheersching, woede en onaangename gemoedsstem mingen zoowel lichaam als gemoed ver giftigen en schaden. En daarom was ’t verstandig wat een scribent in Ulster County News opmerkte, n.l. dat indien men den kinderen leerde dat het leelijk is om zich over te geven aan boos hu meur, hun in hun latere leven veel zor gen en spijt zouden bespaard blijven. Leer den kinderen veel meer, dat vriendelijke gedachten ook vriendelijke daden opwekken. Indien hun geleerd werd hun medemenschen lief te hebben, en de hulpelooze, weerlooze dieren, dan zou dit hen doen neigen naar zachtmoe digheid en rechtvaardigheid. Wai het menschelijke ras noodig heeft, is een ware doop van vriendelijkheil en zelf beheersching, in plaats van haat, ellen de en ontevredenheid. En dat alles geven wij allen, U en ik, onmiddellijk toe. Het is slechts weer een ander aspect van vele, alom aan vaarde groote, eeuwige' waarheden. Woorden.En de taak die het eerst voor de hand ligt, is aan die woorden den achtergrond te geven dien ze noo dig hebben, een „dekking” van 24-ka- raats-gedachten. Als we daarvoor zor gen, dan hoeven we niet bang te zijn, dat iemand ons „bankpapier” van woorden met een scheef oog aanziet, alsof het een valsch biljetje was zonder heusche dekking. in Die liefde naar de vrede kan somtijds t verdrongen worden door andere facto- ren, in botsing komen met egoisme en i hebzucht. Dan gaat het goede in den mensch i verloren en is het zeer moeilijk den vrede te bewaren. Wanneer de hebzucht er niet i was, zou een aanleiding tot elke oorlog weggenomen zijn. Daarom kunnen wij - als Nederlanders wel vredelievend zijn, omdat bij ons geen hebzucht bestaat nog i ander land, maar vobr Frankrijk en Duitschland bijv, is die gesteldheid ge heel anders. Ontwapening is daarom een eisch van het eerste en grootste belang. Die groote bewapening is een voortdurend gevaat voor den vrede. Hoe gemakkelijk kan in een dergelijke zwaar geladen atmos feer een vonkje spatten dat onbereken bare schade aanricht. Bovendien verslindt die bewapening schatten geld, die beter en nuttiger be steed kunnen worden. Het is daarom zeer te hopen, dat de pogingen van den Volkenbond het ge- wenschte resultaat zullen hebben, temeer daar hierdoor de band, tusschen de vol keren onderling versterkt zal worden. Waarom vlot het tot nog toe met de ont wapening niet al te best? omdat men dit probleem te gemakkelijk heeft gezien. Er moet eerst en vooral komen een in ternationale rechtspraak, die toekomstige geschillen kan beslechten en de macht heeft die uitspraak te eerbiedigen. Ook aan dit instituut zijn groote moeilijkhe den verbonden. De keuze der rechters die strikt onpartijdig hun oordeel moeten vellen is een dier problemen. Vrede, ontwapening, veiligheid door internationale rechtspraak dus. Zouden deze dingen onbereikbaar zijn? Er zijn velen die denken dat ’n oorlog is een natuurramp die niet af te wenden is. Zulk een houding komt in onzen tijd niet te pas. Een oorlog ontstaat door de hebzucht der menschen. Daarom moeten we allen worden men schen met een hoog karakter, menschen van goeden wil, die aan de vertegen woordigers der naties duidelijk maken wat er leeft onder het volk. Laat ook ons getuigen zijn als een machtige klank die weerklank vindt in de beraadslagingen van den Volkenbond, dan zal onze actie zijn uitwerking niet missen. Na deze rede werden door enkele da mes diverse nummers zang, muziek en declamatie gegeven. De Voorzitter las daarna voor onder staande motie, die door bijna al de aan wezigen werd aangenomen. Deze motie luidt aldus: „De Maatschappij tot nut van het Al gemeen; met groote ingenomenheid constatee- rende, dat eindelijk in 1932 de wereld conferentie zal worden gehouden, zooal nog niet ter ontwapening, dan toch tot een vermindering, althans beperking van bewapening; diep er van doordrongen, dat een be langrijke vermindering van bewapening de onmisbare voorwaarde is om een herhaling van de ontzettende wereldramp, die oorlog heet, te voorkomen; overtuigd, dat slechts langs den weg van gemeenschappelijk overleg ’t groote doel kan worden bereikt; overwegende, dat in stijgende mate in de volkeren zelven het verlangen tot uiting komt, dat er nooit meer een oorlog zal uitbreken en dat zij steeds duidelijker tot inzicht komen, dat een mislukking van bedoelde conferentie een volslagen miskenning zou beteekenen van wat er in de volken leeft en tot onberekenbare heillooze gevolgen zou leiden. van oordeel, dat de volken zelven moeten getuigen, spreekt den vurigen wensch en tevens de besliste verwachting uit, dat door de conferenie niets zal worden verzuimd om een bevredigend resultaat te verkrijgen.” Ten slotte richtte de heer Boersma een dankwoord tot Dr. Niemeijer, tot het be stuur der kerk en de dames die zich be langeloos beschikbaar stelden eenige nummers ten beste te geven en besloot met den wensch dat ook deze actie van het departement Bolsward der Mij. tot Nut van het Algemeen een weinig mag bijdragen tot bevordering van den vrede. ARTS Speciaal voor inwendige ziekten LEEUWARDEN VRIJDAG tot één uur spreekuur ZATERDAG 31 October MAANDAG 2 November geenspreekuur Grootzand 18, SNEEK, Telef. 332 SOLIED ADRES VOOR - EN waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ARUM, 25 Oct. De wekelijksche sa menkomsten van de verschillende clubjes van de vereeniging „Het Dorpshuis” nes men deze week weer een aanvang. Handenarbeid, handwerkjes, timmeren dammen, schaken, enz. zijn de zaken, waarmee men zich zal bezig houden. Vooral onder de vrouwen en meisjes is hiervoor belangstelling. ARUM, 25 Oct. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente alhier heeft in be ginsel besloten voortaan de aanslag van den Raad van Beheer te voldoen. Voetbal. MAKKUM. De Zondag hier gespeelde wedstrijd M. V. C.-Akkrum heeft de thuisclub wederom een kleine nederlaag opgeleverd. M. V. C. speelde eerst met den vrij sterken wind mee en had in de eerste minuten reeds prachtkansen om te sco ren. Na 20 minuten spelen trof een schot vanaf het middenveld doel; de Akkrum- keeper had dit schot echter moeten hou den. Na een uitval maakte Akkrum gelijk dqch Haitsma scoorde nogmaals voor de thuisclub. Akkrum miste in deze helft 2 straf schoppen. Rust ging in met 2-1. In de 2e speelhelft heeft M. V. C. ech ter weinig in te brengen. De rollen waren thans geheel omgekeerd. Akkrum wist nu nog tweemaal te doelpunten. Een mooie kans om den gelijkmaker te scoren ging verloren. Heinlein’s opvolger vol deed goed, evenals de backs. O.i. trok de voorhoede zich teveel terug. Edoch, M. V. C.ers desespereert niet. Scheidsrechter Van der Klei floot goed. f Door de Maatschappij tot Nut van het Algemeen was door het geheele land op Maandag 26 October een groote de monstratie belegd ten gunste van de hei volgende jaar te houden ontwapenings conferentie. In ruim 300 plaatsen van het land, overal waar departementen van het nut gevestigd zijn zullen gelijktijdig bijzon dere openbare vergaderingen gehouden worden. He.t Doopsgezinde Kerkgebouw was gisteravond dan ook tot in de uiterste hoekjes bezet. Bij afwezigheid van den Voorzitter en vlce-Voorzitter opent de heer H. Boersma de bijeenkomst en zet in korte trekken het doel van de verga dering uiteen. Na een korte inleiding geeft de Voor zitter dan het woord aan Dr. Niemeijer die spreken zal over Volkenbond en Vrede. Na de groote oorlog, aldus spreker, is er een tijd geweest, dat men algemeen overtuigd was, dat dit de laatste oorlog geweest was, maar al spoedig kwam er kentering en de gedachte aan een nieu we oorlog werd allengs levendig. Toen kwam de Volkenbond die zou geven: ontwapening, vrede en veiligheid. Ieder was vol verwachting, maar hoe bitter zijn ze teleurgesteld. Is dit vreemd? eigenlijk niet. Velen hadden de zaak veel te gemakkelijk voorgesteld. Zij is in wezen moeilijk en ingewikkeld. Men heeft te maken met allerlei toestanden en mentaliteiten, en zeker met de verhoudin gen onder de verschillende volkeren. Het zoeken naar ontwapening is een zware maar schöone zaak. Bij elke mensch leeft een innerlijk verlangen naar vrede, zoo ook kunnen de volkeren niet verlangen naar twist en oorlog. WOMMELS, 23 Oct. Toen de vee houder Andela alhier hedenmorgen als gewoonlijk zijn melk per wagen aan de zuivelfabriek wilde bezorgen, geraakte het schrikachtige paard op hol, met het gevolg, dat paard en wagen in de sloot terecht kwamen. Gelukkig kwam de bestuurder er nog goed af. Behoudens eenige lichte averij en den inhoud der melkkannen, welke verloren ging, liep het nog best af. De menschen worden veront rust, niet door de dingen zel ve, maar door hun meeningen of gedachten omtrent die din gen. EPICTETUS. De ladder des levens zit vol splinters, maar ze prikken altijd het hardste, als we naat beneden glijden. BROWNELL. We hebben over het algemeen ge sproken, niet veel respect voor woor den. Ze kunnen mooi en fraai-klinkend zijn ze kunnen hard en kwetsend zijn, doch het blijven altijd slechts.woor den. En daarmee wil men zeggen: op zich zelf hebben ze geen beteekenis; het komt er slechts op aan, welke ge dachten er achter staan. Te deksel: alweer die gedachten, die vluchtige, ongrijpbare, ontastbare din gen; overal komen ze om den hoek kij ken, overal spelen ze een rol, een groo te rol, de allerbelangrijkste rol. Omdat het als het ware de levensgeesten zijn van daden en woorden vooral. En als we daarover eens nadenken, dan is het begrijpelijk, dat de cynicus ons zegt, dat de uitbanning van oorlog slechts woorden zijn, zooals. Dr. Nicho las Murray Butler terecht opmerkte; woorden.dat zijn de tien Geboden ook en ook onze grondwet; woorden. dat is elk verdrag, dat door middel van het gebruikelijke proces van onderhan- deling en ratificatie de opperste wet van het land is geworden. Zeker, dat zijn allemaal „maar” woorden, o ja, niets dan woorden: van het standpunt van den cynicus bezien. Menschen met hel derder visie en wijzer oordeel echter zien in die woorden de geschreven en gesproken geschiedenis van daden, van gedachten en van den wil, van besluiten en van doeleinden. Het is al heel lang geleden, dat de wijsgeer Disraeli schreef: „Met woorden regeeren we de men schen.” Al wat noodig is om welk dan ook van die „enkele woorden” effect te verleenen is, dat zij die ze uitgesproken hebben of ze onderteekend hebben, het vertrouwen zullen gestand blijven. In dien trouweloosheid aangenomen wordt de onfeilbare metgezellin van die woorden te zijn, waarom zou men dan niet aannemen dat zij alle woorden ver zegelt? Indien de regeeringen niet ver wacht worden hun woord te houden, als zij te kennen geven van oorlog af ie zien, waarom zou men dan verwachten dat zij hun woord zullen houden als zij vriendschaps- of handelsverdragen af sluiten, of als zij overeenkomen hun vloot te beperken? Met een bij voor baat aangenomen trouweloosheid aan de zijde van de regeeringen faalt alle hoop der beschaving. Het is het goed vertrouwen van regeeringen en van de bekwaamheid en bereidwilligheid der publieke opinie om de regeeringen te dwingen hun verpande woord te hou den, dat de vrede van de wereld en de hoop van de wereld afhangen. De slotsom van dit alles is, dat wij hebben te waken, dat er achter de woor den die wij zelf en zij die voor ons col lectief spreken, 100 pCt. „goud”-dek- king staat, 100 pCt. dekking aan 24 karaats gedachten, aan goede gedach ten. Soms wordt nog veel te weinig be- 2 2 1 8 2 0 C. A. B. II wist te Sneek van de Black Boys II te winnen met 2-0, welke over winning hen goed te pas kwam en staan er thans momenteel goed voor. C. A. B. Ill had alhier op het sportter rein aan den Sneekerweg bezoek van Sneek V en bracht deze eveneens een nederlaag toe met den eindstand 3-2. Vischclub „Ons Genoegen”. De laatste wedstrijd is uitstekend ge slaagd, daar niet minder dan 20 baarzen boven de wettelijke maat werden ver schalkt. De wedstrijd werd gehouden tusschen Tjerkwerd en Parrega. Voor dat doel wandelde men ’s morgens vijf uur, gezel lig koutend naar de plaats van bestem ming. 1ste prijs verwierf J. Adema met een baars van 31 c.M. 2de prijs: G. Tigchelaar, met 4 baar zen van 23, 22, 20 en 18 c.M. 3de prijs: H. Langenberg met 3 baar den van 24, 19 en 18 c.M. 4de prijs: P. Brakels, met 3 baarzen van 23'/2, 19 en 18 c.M., benevens een prijs voor het vangen vah de 1ste baars. 5de prijs: W. Spoelstra, met 2 baar zen van 20 en 19 c.M. 6e prijs: N. Ebbendorf, met een baars van 25 c.M. 7de prijs: P. de Boer, met een baars van 24 c.M. 8ste prijs: W. de Wit, met een baars van 23 c.M. 9de prijs: J. de Wit, met een baars van 20 c.M. 10de prijs: R. van der Schaaf, met een baars van 19>/2 c.M. 11de prijs: R Nieuwenhuis, met een baars van 19 c.M. 12de prijs: Tj Groenewold, met een baars van 18 c.M., benevens een prijs voor het vangen van de 2de baars. 13de prijs: Leo Muller, (na loting). Welvoldaan over het behaalde succes keerden de leden huiswaarts en wordt hiermede voor wat de club betreft, het sportseizoen afgesloten. 27^3 Jaargang Bekroning. Op de pluimvee- en konijne'ntentoon- stelling de vorige week te Sneek gehou den, behaalde onze stadgenoot de heer R. van der Schaaf met de door hem zelf ge fokte Chincilla-konijnen een eersten prijs. sluitend spel, waarbij de bal oud gaat. Dan schiet Kooiker op het D.-doel. Bij C. A. B. wil het echter niet vlotten. Huisman probeert het dan, welks schot naast het doel gaat. Een 2-tal corners, door W. Hoekstra mooi voor de doel- mond geplaatst, werden ook niet benut. Een vrije trap voor Drachten brengt ook voor hun niet het gewenschte succes. Van der Heide weet dan een schot van de Drachtsters onschadelijk te maken. Wanneer deze weer een bal opvangt trapt hij deze tegen een der spelers aan en de bal rolt in het doel, zoodat de Drachtsters al heel goedkoop aan een doelpunt kwamen. Bij een aanval van C. A. B. trapt W. Hoekstra hoog over het doel. Steeds ko men de C. A. B.ers terug, waarvan een 3-tal corners het gevolg zijn, die echter de gelijkmaker ook niet brengen. Een vrije trap wordt dan door Rooda naast geschoten. Hierna wordt gepauseerd. Na de rust weten de Drachtsters al spoedig Van der Heide te passeeren. Dan wordt door C. A. B. aanval op aanval ondernomen, maar Fortuna is hun niet gunstig gezind. Het spel van C. A. B. is thans het aankijken ten volle waard. Wanneer Van der Hauw een hoog schot op het doel lost, belandt de bal in het net en de achterstand is ver kleind. Verschillende schoten worden dan door Van der Heide keurig gestopt. Het spel verplaatst zich thans snel, zoodat de voorhoede van C. A. B. de Drachtster verdediging handen vol werk bezorgen, wat hun voorloopig goed afgaat. Einde lijk heeft C. A. B. weer succes, daar Roode de bal in het doel loopt, onder gejuich van het publiek en de stand is 2-2. Nog een paar minuten zijn dan te spe len, maar in den stand kwam verder geen verandering en werd de eer ge deeld, wat de verhouding wel aardig weergeeft. De scheidsrechter De Groote van Leeuwarden, voldeed uitstekend en hield de touwtjes strak, wat het spel ten goede kwam. De stand is thans als volgt: Steen wijk 5 Gorredijk 6 Lemmer C.A.B. Drachten 4 H.Z.C. 5 la. tB. a Huur een wagen en stuur zeil lts. it Lf t. st it ii 18. in m Ie HUM !8 I Leesgeld fr. p. p. per half jaar I 1.50 Buiten de provincie f 2.-inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Öëjong8 nieuwsblad gesp. gew. gel. verl. pnt. doelp.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1