:r ad A sr F De Bolswardsche Courant en Westergoo GA De ware oorzaak. Uit den Omtrek el Stadsnieuws. is Oemengd Nieuws. No. 87 Woensdag 4 November 1931 27= Jaargang en t Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD id. ct nd FLORIS C. ïit ii 20 A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent», Tusschen de tekst dubb. prijs. Je. gedurende de laatste eeuw heeft de ont wikkeling van maatschappijen op aan- deelen en de verspreiding van haar aan- deelen onder niet ingelichte menschen nieuwe soorten van oneerlijkheid moge lijk gemaakt. Een klein voorbeeld: Een taxi-chauffeur hoort van een z.g. pro motor dat als hij aandeelen koopt in Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Bolsward en omstreken”. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg over de maand October 1045; terwijl de leeszaal door 200 personen, t.w. 18 da mes en 182 heeren werd bezocht. Verder mocht de inrichting zich ver heugen in een toetreding van een ruim 70-tal nieuwe leden. ARUM, 30 Oct. Na een inleiding van den heer Laverman van Berlikum is al hier opgericht een afdeeling van de uit- zendvereeniging, de V. A. R. A. Als be stuursleden werden gekozen de heeren Andringa en D. Kooijenga te Arum en K. Tiemstra te Kimswerd. PINGJUM. De Zondagmiddag ge speelde voetbalmatch tusschen P.V.C. II en M. V. C. uit Makkum, eindigde met 14 ten voordeele van Makkum. ZURICH. Toen Maandagmorgen IJ. H. uit Bolsward, werkzaam aan de Zuider zeewerken per motor met een duorijder ons dorp passeerde, slipte het voertuig, waardoor beiden onder de zware motor geraakten. Hulpvaardigen snelden spoe dig toe om hen weer op de been te hel pen. Het bleek echter dat H. een voet gekneusd had, terwijl de duorijder on gedeerd was. H. is per auto naar zijn woonplaats vervoerd. WOMMELS, 1 Nov. Bij de heden ge houden verkiezing van drie gemachtig den in het kiescollege van de Ned. Herv. Gem. van Wommels c.s. werden door de 433 stemgerechtigde lidmaten uitgebracht 428 geldige stemmen, terwijl 1 stem on geldig werd verklaard, zoodat een meer derheid verkregen werd van 214. De aftredende Vrijzinnige candldaten behaalden de volgende stemmen, n.l. W. Heeg 218, A. Hibma 218 en G. Tjalle- ma 219, terwijl de Rechtzinnige candi- daten S. Kuiper 209, K. Leijenaar 205 en C. Wijbenga 205 stemmen op zich ver- eenigden, zoodat de aftredende Vrijzin nige candldaten t.w. de heeren W. Heeg, A. Hibma en G. Tjallema herkozen zijn en derhalve de verhouding in het kies college ongewijzigd blijft n.l. 15 Vrijzin nig en 6 Rechtzinnig. HINDELOOPEN. Eenlge dagen gele den heeft onze plaatsgenoot de heer J. van der Woude een zeer ernstig ongeluk gekregen als werkman op een bak bij de M.U.Z. Een staaldraad trof zijn gezicht zoo ernstig, dat hij dadelijk bewusteloos sloeg en opgenomen moest worden in het St. Anthonius Ziekenhuis te Sneek. Naar omstandigheden is zijn toestand redelijk, hoewel hij niet buiten gevaar Is. Motorboot uitgebrand. Donderdagmiddag j.l. was de heer A. Wuring, woonachtig te Sneek, met zijn motorboot de „Ankawi” gaan visschen op de Fammensrakken. Bij de trambrug werd de boot naar de overzijde ge bracht waar de motor werd stopgezet, doch plotseling ontwikkelde zich een ge weldig dichte rook bij de machine. Ver moed wordt, dat na het verbreken van het contact, de motor een paar maal achteruit heeft geslagen, eenige benzine in de corburateur kwam en daar brand veroorzaakte. Gevreesd werd dat een explosie zou volgen, omdat de kraan van de benzinetank nog openstond. Met de meeste voorzichtigheid werden po gingen tot blusschen aangewend, doch de machinekamer vulde zich meer' en meer met rook en dampen. Men liet de boot half vol water loopen, doch het werd niet vertrouwd geacht langer in de nabijheid te blijven. Toen er eenige lucht bij kon komen was alles in een oogwenk een vuurzee. De geheele boot is bij de waterlijn afgebrand. Niets kon 1126 1124 1123 1124 1123 1123 1123 1124 Voetbal. Wegens afkeuring van het terrein te Harlingen ging de wedstrijd H. Z. C. C. A. B. aldaar niet door. De lagere elftallen van C. A. B. laten deze competitie wel van zich spreken. Om 12 uur speelde C. A. B. II de re- turnwedstrijd tegen Black-Boys II van Sneek en versloegen deze met niet min der dan 7-1. Met rust was de stand 6-1. Te 2 uur kwamen de Baby’s van C. A. B. in het veld en deden niet onder voor hun grootere broers, daar zij even eens de overwinning behaalden tegen D. W. P. van Rotsterhaule met 8-0, zoo dat alle puntjes in Bolsward bleven. Voorwaar voor de C. A. B.ers een mooi succes. Auto-ongeluk. Op de Sneekerweg had Maandagmid dag een autoaanrijding plaats, die vrij ernstige gevolgen had kunnen hebben. 1009 1004 1005 1004 1005 1006 1004 1006 der Rechtz. bil e ir I nu tot Notabelen de h.h.: M. Jorritsma, E. van Zandbergen en Th. Tjeerdema; tot leden van het Kiescollege de h.h. W. Hoogeveen, S. Rijpma en in de plaats van wijlen S. de Boer, de heer A. Tim- menga. Een bespreking om de vergaderingen voortaan in de bewaarschool te houden, had tot resultaat dat besloten werd de vergaderingen te houden op die plaatsen waar jarenlang gebruikelijk is. Een vreemde visch in het net. Het Natuurhistoriemuseum, gevestigd te den Burg (Texel) is met een zeldza me inktvisch verrijkt, zoogenaamde achtarm, welke eigenlijk thuis behoort in de Middellandsche Zee. Het dier werd door een visscher in de Oude Schild bij Texel in het net opgehaald. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Wlordt de Hollandiafabrlek te Purmerend gesloten? Aan de Hollandiafabrlek van Melk producten, de belangrijkste industrie, die Purmerend heeft, was telkenmale aan ’n 10-tal personen ontslag aangezegd, maar dezen mochten steeds weer blijven. Thans hebben Zaterdag j.l. van de ruim honderd personen, die er werkzaam zijn, een vijftigtal mededeeling gekregen dat Zaterdag a.s. hun ontslag ingaat en dat hun daarna nog drie weken wacht geld uitgekeerd zal worden. Tevens kan men bijna als zeker aan nemen, dat de fabriek, althans voor eenl- gen tijd zal worden gesloten. Wanneer de fabriek in de gelegenheid zal zijn de melk onverwerkt, dus als cönsumptidmelk te verkoopen, zou de directie daartoe overgaan, waardoor dan bijna al het overige personeel ook over bodig zou worden. t We lezen In het „Leeuwarder Nieuwsblad” onderstaand bericht: Nieuwe kerk te Bolsward. BOLSWARD, 1 Nov. Eindelijk is dan de officieele beslissing Inzake de kerk bouw bij de R.-K. gemeente ter plaatse gevallen. Naar verluidt, hebben de auto riteiten hun beslissend woord gesproken. Binnenkort zal aangevangen worden met het afbreken der tegenwoordige St. Fran- ciscuskerk; tevens zullen dan de twee aangrenzende winkelpanden rechts ver dwijnen. Op het alsdan vrijgekomen ter rein, zal een groot bedehuis verrijzen, waarin de twee parochies kunnen wor den ondergebracht. De St. Martinuskerk zal dus eerlang aan haar tegenwoordige betrekking worden onttrokken. Ook wij wisten reeds de vorige week dat een beslissing in deze zaak spoedig te wachten is, maar de vorm van boven staand bericht is minstens iets voorba rig. Een feit is het dat de hooge kerkelijke autoriteiten overtuigd zijn van de wen- schelijkheid van den bouw van één groote R.K. kerk voor de beide parochies. Een officieele uitspraak echter is er nog niet. Voor en aleer deze niet is afgeko men kunnen de plannen omtrent de plaats en vorm der nieuwe kerk niet ge publiceerd worden. Zeer waarschijnlijk komen we dezer dagen nader op deze kwestie terug. t Vrijdagavond wordt in „de Doele” de bekende film City Lights van Charlie Chaplin afgedraaid. Deze film, die overal volle zalen trok, zal zeer zeker ook in de belangstelling staan van de Bolswardsche fim-enthou- siasten. Uitslag stemming Kiescollege der Ned. Herv. kerk te Sneek. Gisteren (Maandag) had de stem ming plaats voor 8 gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier. De uitslag was: Uitgebracht werden 2145 stemmen. Van onwaarde: 9. Geldige stemmen. 2136. Volstrekte meerderheid: 1069. Op de candidaten der Rechts wer den uitgebracht: B. Baarda P. Boomsma B. J. Deesker H. Gerbrandij U. Groeneveld H. Halie T. de Jong J. van Manen Op de candidaten der Vrijz. werden uitgebracht: J. Jedema B. Jonkmans J. A. K. Jouvenar B. Kleinstra J. H. H. Piccardt F. H. Pijttersen Hzn. A. Schurer Azn. JohL Bijlsma Zoodat de candidaten zijn gekozen. De verhouding van het college was: 22 Rechtz. en 23 Vrijz. en is door deze uitslag geworden: 29 Rechtz. en 16 Vrijzinnig. van de inventaris en kleedingstukken worden gered. De boot was verzekerd bij Wouds- end”, kleeding enz. bij „Oud Karspel”. De héér Wuring moest zich met zijn gezelschap te voet naar Oppenhuizen begeven, vanwaar ze door den veehou der Zijlstra naar Sneek vervoerd wer den. „L. Crt.” waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Curator aangehouden. Mr. G. M. J. Kolfschoten en Mr. Dr. C. M. van Leeuwen, curatoren in het faillissement van de Hanzebank te Den Bosch, hebben tegen hun medecurator, den heer H. A. Tromp, bij de justitie een aanklacht ingediend. De heer Tromp is aangehouden en ter beschikking van gesteld van de justitie. De vereischte maatregelen tot inbe slagneming van de fondsen zijn reeds genomen. De aanhouding geschiedde te Haar lem, waar de heer Tromp bij familie vertoefde. DRA1SM Avan VALK EHBURC •iLEVERTRAMI WITMARSUM, 2 Nov. In de heden gehouden vergadering van de Vrijz. ker kelijke Kiesvereen. is het aftredend be stuurslid de heer D. Smeding herbe noemd. Tot candidaten in de verschillende kerkelijke colleges werden benoemd: Tot kerkvoogd de heer D. Smeding; WITMARSUM, 2 Nov. Hedenavond had alhier een bijeenkomst plaats, die ten doel had een afdeeling van de Ned. Vereen, t. afsch. v. ale. dr. op te richten. De bijeenkomst werd namens de Frie- sche Propaganda Commissie gepresi deerd door den heer E. v. Gorkum, voorzitter van de afd. „Arum”. Als spreker trad op Ds. J. A. Swart van Kimswerd met als onderwerp: „Nog dreigt en woedt de vijand”. Verschillende voordrachten en zahg-: nummers werden nog door leden van de afd. „Arum” van de Ned. Vereen, ten beste gegeven. Het directe resultaat van deze avond was, dat staande de vergadering 15 der aanwezigen zich als lid opgaven. Tot voorloopig bestuur werden gekozen de heeren I. de Haan, B. Hoogeveen en H. Rouwé, allen alhier. Overval te Heesch. Zaterdagnacht is te Heesch (N.-B.) een brutale overval gebeurd. Een man uit Heesch had in den loop van de vorige week een paard verkocht. Het geld, dat hij daarvoor ontvangen had, droeg hij bij zich. Te omstreeks drie uur ’s nachts werd deze man in zijn woning door drie personen overvallen, waarna de personen zich van het geld dat de man nog steeds bij zich had, meester maakten. Daarna bonden zij hem en verlieten met medeneming van nog enkele voorwerpen, de woning. Eerst Zondagmorgen werd de be roofde door de buren gevonden, die hem bevrijdden. De politie werd eerst Zondagmiddag met het voorgevallene in kennis gesteld. I Succes is niet alleen het goe- de, wat ge doet, maar ook het kwade, dat ge verhindert. j ANON. Het is reeds geruimen tijd tot velen 1 van ons -o. crisis 1929—1931 niet volgens de oude economische begrippen te verklaren en dus te verhelpen viel. Geleerden hebben 1 allerlei theorieën daaromtrent opge- I steld, welke op zich zelf wellicht een klein stukje waarheid behelsden, doch welke het groote probleem onaange tast lieten. Een enkele visionaire eco nomist van wereldnaam, zooals b.v. de Amerikaan Babson, heeft de kern van het vraagstuk beroerd, door te verkla ren, dat elke depressie in het zakenle ven feitelijk het gevolg is van en dus veroorzaakt wordt door een depressie in de moraal. En hoewel de gewiekste za kenlieden, die met al hun gewiekstheid toch niet in staat bleken de crisis te overwinnen volgens hun methode, deze verklaringen met een geringschattend lachje aanhoorden, heeft de tijd voor de zieners en denkers gewerkt en is inder daad in steeds breeder wordende krin gen het besef doorgedrongen, dat men niet te doen had met een zuiver mate- rieele economische crisis, doch zuiver met een geestelijke oorzaak. En een maal de oogen daarvoor geopend zijnde, begonnen de knappe koppen onder ons de duidelijke bewijzen voor deze slechts schoorvoetend aanvaarde stelling te ver zamelen. Wat zei b.v. Henry Ford, een van de meest succesvolle zakenleiders, welke voor zijn duizenden arbeiders een vrijwel ideaal bestaan heeft geschapen met goeden arbeid gedurende een korte week met een goed loon? Oneerlijkheid, zei Ford, veroorzaakte de z.g. depres sie. Er waren menschen, die de koersen der aandeelen naar beneden joegen (baissiers). Dat is oneerlijk. Ande re menschen koopen laag genoteerde aandeelen in de hoop rijk te worden ten koste van iemand anders; dat is oneer lijk. En inderdaad, deze opmerkingen van Ford raken het zeer belangrijke vraagstuk der zakenmoraal in de mo derne wereld. Zooals André Maurois ’n de New York Times Magazine opmerk te, het is oneerlijk, naar wij meenen, om een contract of belofte niet te vervullen. Maar, bestaat de eerlijkheid alleen maar in het naleven van contracten? Zijn sommige contracten niet immoreel op zich zelf? Stelt U eens voor, dat een po liticus of een ander vooraanstaand man, in vertrouwen de inlichting krijgt, dat er ergens een nieuw spoorwegstation ge bouwd zal worden, dat de waarde van een stuk land sterk zal verhoogen. Hij koopt dat land en door middel van een absoluut wettelijk contract betaalt hij voor dat land 1/5 van de verhoogde waarde. Is dat eerlijk? Zeker niet; om dat de twee bij de overeenkomst be trokken partijen niet op gelijken voet stonden, daar de politicus inlichtingen had, welke de verkooper van het land niet had. Maar houden we wel altijd rekening met dit element van gelijkheid in een trans actie? Neem eens aan, dat ik kunstken ner ben en nu vraagt een, klein koop mannetje in Florence mij 2000 lire voor een schilderij. Nu weet ik, als kunstken ner, zonder een schijn van twijfel, dat het een Velasquez is, die minstens een millioen lire waard is. Ik zeg niets, en koop het schilderij voor 2000 lire. Is dat eerlijk? Het wil mij voorkomen, dat er iemand schade lijdt bij deze trans actie. Maar het is niet de verkooper, het is de maatschappij. Want door dien Ve lasquez goedkoop te koopen verkrijgt iemand een fortuin, dat hem in staat stelt arbeid van andere menschen te eischen (koopen). Kunstenaars zullen voor hem allerlei luxe dingen vervaar digen; zeelieden zullen ze voor hem ver voeren; metselaars zullen een huis voor hem bouwen en dit alles in ruil voor wat? Voor niets, want hij verkreeg zijn koopkracht door geen productieven ar beid. De maatschappij heeft steeds ge tracht door bepalingen en overeenkom sten gelijkheid tot stand te brengen tus schen de contracteerende partijen. Nu INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de Bolswardsche winkeliers. Meer dan eens hoort men in onder linge gesprekken de bewering, dat Bols- ward’s winkelstand tegenwoordig een beetje down is. Er gaat niet veel activiteit van uit. Wanneer we elk voor zich op die bewe ring moesten antwoorden, dienden we eerlijk te erkennen, dat die gedachte maar al te waar is. En toch, niets is voor een midden stander gevaarlijker dan een systeem van afwachten en berusten. Juist in onzen tijd, die niet in alle op zichten rooskleurig is, moeten we onze activiteit verdubbelen. We moeten de omgeving van Bols ward niet laten wegtrekken naar andere plaatsen, maar trachten zooveel mogelijk deze in Bolsward te houden en te krij gen. Ziet eens wat de middenstand in Har- Ifrigert, Leeuwarden en meer pjaatssen doet, overal activiteit. Waar blijft de van ouds bekende Bols wardsche energie en saamhoorigheid? Leeuwarden geeft voor de St. Nicolaas- reclame Groentjes, Harlingen geeft Har- lingertjes, laten we in Bolsward papie ren oliekoeken geven. Vlug aanpakken, de tijd is kort, niet meer praten maar doen. Het kan nu nog. Wie deze gedachte mee bespreken wil kome morgen Woensdagavond half ne gen in „de Doele". Wanneer er maar tien winkeliers ko men, kunnen we alvast beginnen, de an deren volgen wel. DIRK GERRITSMA. RAADSVERGADERING op Donderdag 5 November a.s. ’s avonds 7 uur ten stadhuize. Punten van behandeling. 1. Adres van de N.V. Nederl. Petro- leum-maatschappij „Purfina” te Rotter dam om gebruik te mogen maken van gemeentegrond met voorstel van Burge meester en Wethouders. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van een ge- meentewoning aan de Wed. J. Gros. 3. Alsvoren tot het aangaan van een kasgeldleening. 4. Alsvoren tot het aangaan van een geldleening groot f50.000. 5. Benoeming klokkenist. tegen de^iogal hoog liggende tramrails geschuurd en heeft misschien iets meer naar links aangehouden, juist op het moment dat de andere wagen passeerde. De achteras van deze wagen ramde de voor kant van de andere auto, waar door de chauffeur het stuur kwijt raakte en over de tramrails in de sloot terecht kwam. Door de zwaarte kantelde de wa gen over den kop. De inzittenden konden zich spoedig uit de niet aangename positie bevrijden. Ze hadden eenige schaaf- en snijwon- den bekomen en werden direct door Dr. ten Cate behandeld. Het ongelukje bracht direct heel wat belangstellenden op den weg. De kraan- wagen van de fa. W. van der Werff was spoedig ter plaatse om de verongelukte wagen in meer normaler toestand te plaatsen. Dit nam nogal eenigen tijd in beslag doordat telkens gewacht moest worden voor het passeeren van tram en auto’s. Van de boeken en brochures die bin nenin de auto geborgen waren, zal wel niet veel zijn overgebleven. Vanuit de richting Sneek kwam met matig gangetje de propaganda-wagen van Zoeklicht. Ter hoogte van de grensscheiding tus schen Bolsward en Wonseradeel wilde een achterop komende auto passeeren. De bestuurder der ëerste gaf, voor zoover dat op deze weg mogelijk is, vol- een bank in Peru tegen de koers van 40, doende ruimte en is toen waarschijnlijk dat hij ze binnen het jaar voor 60 kan verkoopen. De man koopt vooral zijn spaarcenten aandeelen. Een i/2 jaar la ter noteeren de aandeelen 4 en hij is ge ruïneerd. Nu wordt duidelijk, dat indien men het kapitalistische stelsel wil handha ven, de niet ingelichte buitenstaanders in staat moeten zijn te vertrouwen op beleggingen, welke voorgesteld wor den door een stuk papier, dat een hand- do7r7ed6ron7en*‘dat de wereld- teekening draagt van een groot kapita- ...J? list, op dezelfde wijze als men kan ver trouwen op een bankbillet uitgegeven door de Centrale Bank. Indien er dus gelijkheid zal zijn, moeten de maat schappijen beschikbare inlichtingen, gunstig of niet, in een begrijpelijken vorm ter beschikking van het publiek stellen. Dit wordt reeds door verschil lende maatschappijen gedaan. Natuur lijk kunnen ze fouten maken, doch dat valt niet onder de veroordeeling zooals Mr. Ford die uitsprak. Zeker, dit komt hier op neer, dat het groote publik de gedachte moet opgeven snel fortuin te kunnen maken door „gokken”. Maar de groote les van de crisis 19291931 is geweest, dat millioenen Amerikanen en Europeanen getoond werd» dat snel ver gaarde jijkdom zeer kortstondig is en dat de echte, juiste manier om geld te verdienen is werken. En indien dit dan de les van deze crisis is, dan is er zeker reden daarvoor diepe waardeering te hebben. Want dan is er tevens een belangrijke stap afgelegd op den weg naar grooter rechtvaardigheid. Nadruk verboden. DE JONG s NIEUWSBLAD 3 jk r V LEEUWARDEN- A u i e Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/3 ct. Buitenland 2J4 ct. I I 01 id. is ir Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1