IA m HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo st :h le G1 H is, en No. 89 Woensdag 11 November 1931 27515 Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD EENZAAMHEID. Grootzand 18, SNEER, Telef332 BRILLEN BREUKBANDEN Uit den Omtrek Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en IDRAISI ct. 20 et. Advertentiön per regel: Woensdagsriummer 10 cent. Zaterdagsnutnmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. •vanW-KEMBURCS' ••LEVtRTRAMI Het geheel is in al zijn eenvoud fijn symboliek en doet de fa. Cuperus alle eer aan. Het ontwerp is van een Beiersch ar chitect. Deze week zal het stuk naar Gorredijk worden vervoerd. f Zaterdag a.s .opent de heer Koop- mans, bloemist alhier, een bloemenwinkel in het pand aan de Jongemastraat, voor heen Sigarenhuis Van der Wal. Waar in de laatste jaren het gebruik van bloemen meer en meer toeneemt, is succes in deze branche niet uitgeslo ten. f Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier door ds. Van der Meu- len te IJmuiden. ARUM, 9 Nov. Het aantal sollicitan ten naar de betrekking voor onderwijzer aan de O. L. School alhier bedraagt 22. BURGWERD. Bedankt voor de Ned. Herv. ker kalhier, door ds. J. Kalshoven te Hien en Doodewaard. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Maak jezelf tot een eerlijk mensch, dan zul je er ten minste zeker van zijn, dat er minstens één deugniet minder in de we reld is. Men vraagt zich dus wel eens af, of er achter onze koortsachtige gejaagdheid en onbekwaamheid tot kalmte niet iets meer steekt dan alleen maar het gevolg van een gemechaniseerde eeuw. Zouden sommigen van ons inderdaad de eenzaamheid vreezen? zou het wer kelijk vrees zijn om alleen te zijn met onze eigen gedachten, verlangens en te leurstellingen? Ja, het is heel goed mo gelijk. We hebben het nu niet over die genen, wier levens kennelijk ontbloot zijn van vriendschap en warm mensche- lijk medegevoelen, zonder hetwelk geen vol, rijk leven mogelijk is. Maar we heb ben het nu juist over hen, die deze din gen wel hebben, en die toch niet in staat schijnen om hun gezelschap-leven in evenwicht te houden met tevredenheid in eenzaamheid en die altijd druk gezel schap moeten zoeken. Is het misschien, dat zij niet geleerd hebben wat zij met hun eenzaamheid moeten aanvangen, als die komt? Dat zij geen meesters ervan zijn, maar slachtoffers van haar bezoe kingen, van haar herinneringen, van haar berouw, vanhet geweten? Dan is het hoog tijd, zichzelf zoodanig te gaan herzien, dat de eenzaamheid geen verschrikking meer brengt. FLORIS C. ;er ,ze en DU Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward, over de maand October. Aan bovengenoemd kantoor werd In den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd i f 16.728.55 en terugbetaald - 5.515.52 :t. ct ct. ct. ct. ct. ch iet an ht er en INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De St Nicolaasactle van de Bolswardsche winkeliers. Alhoewel de animo niet bijzonder groot is te noemen, meent het voorloo- pig Comité toch niet te moeten stilzitten en de eens begonnen weg ook verder in te slaan. Het is niet nöodig, dat al de winkeliers aan onze actie nu reeds direct deelne men. Kijk gerust eerst de kat eens uit de boom. Wanneer het dan niet te laat is, kan men altijd nog mee doen. We houden nu Donderdagavond nogmaals ’n vergadering in „de Doele” ’s avonds half negen en noodigen hiertoe alle mid denstanders uit. De voorstellen van het Comité kunnen nog in het kort besproken worden, en dan gaat de actie beginnen. Voor het Voorl. Comité: DIRK GERRITSMA. C. A. B. nAkkrum L 1:1. Deze wedstrijd eindigde wederom in een gelijk spel, wat eveneens te Akkrum het geval was, echter toen met den eind stand 2-2. Onder leiding van scheidsrechter Van der Klei werd om 2 uur door de C. A. B.ers afgetrapt en de eerste schoten op het A.-doel gelost. En waren de C. A. B.ers voor de rust niet voor het A.-doel weg te slaan, door slecht schieten en te onbesuisd spel ble ven doelpunten uit. De Akkrumers kwamen slechts spora* rlsch voor het C. A. B.-doel en kwamen ze er al, dan wist de C. A. B.-keeper wel raad. De rust ging In met de bekende bril 0-0. Na de rust was het een getrouwe co- ple van de eerste helft, met dit verschil, dat de aanvallen der Akkrumers iets tal rijker waren, maar ook de voorhoede was hier schotloos. Wanneer echter de linksbuiten van Akkrum op het doel afgaat, wordt deze door een C. A. B.-speler tegen den grond gewerkt en wijst de scheidsrechter te recht naar de witte stip, wat een doel punt voor Akkrum oplevert. Er zijn dan nog een tien minuten te spelen, welke echter tot een minuut voor het einde verstrijken, waarin de C. A. B.ers nog gelijk weten te maken. Er werd over het algemeen wat al te forsch gespeeld. j- In onze machinale tijd trekt een mooi stuk handwerk nog altijd de aan dacht. Bij de fa. A. Couperus, steenhouwerij, Franekerstraat, staat momenteel een grafzerk, die door zijn bijzonderen vorm en keuze van materiaal bijzonder opvalt. De grafzerk is voor een zekeren Men singa uit Gorredijk, die een vurig voor stander van den wereldtaal Esperanto is geweest. De Esperanto vereeniging heeft als hulde aan zijn nagedachtenis deze zuil laten vervaardigen. Het materiaal „Braunrot” zooals de Duitschers zeggen, in Hollandsche taal groene dierbast graniet, is in ruwe vorm als een groote kei uit België aangevoerd. Op een ruw rotsblok rust thans de glad gepolijste bovenlaag, waarin de naam van den overledene, met onderaan in Esperanto-taal het woord Broeder schap. In het midden ligt de wereldbol als symbool van den omvang en eenheid het ideëele genot van reizen en trekken verschaft op een wijze, die bewondering en erkenning heeft gevonden. De reisinlichtingen en reisplannen en voor buitenlandsche tochten daaren boven de onmisbare grensdocumenten, die hij verschaft, geven den toerist een bron van genot. De Bondskaarten en -gjdsen behooren tot de volledigste en beste op dit gebied. Het is inderdaad een prachtig ver schijnsel, dat de Bondsbelangen zoozeer Volksbelangen zijn, dat bevordering van de belangen, die de A. N. W. B. voor staat, identiek is met de bevordering van de belangen, welke heel de natie raken en ten goede komen aan elkeen. Daarom raden wij iederen automobi list, motorrijder, wielrijder, voetganger, watertoerist, ruitertoerist, alsmede den koetsier, den voerman, den landbouwer, kortom ieder, die van de land- en water wegen gebruik maakt, hetzij voor ge noegen, hetzij voor beroep of bedrijf, den Bondsavond te bezoeken. j- Vrijdagavond ging in „de Doele” de bekende film City Lights van Charlie Chaplin. De Doelezaal was fljnk bezet, en laten we direct maar zeggen, de firma Miede- ma heeft gezorgd voor een goed ver zorgd programma en vlotte vertooning. De beelden waren scherp en duideiijk. dezer wereldtaal. Het voor-programma bevatte enkele films, waarvan de z.g. teekenfilm wel het meeste succes had. De groote film City Lights Is een aan eenschakeling van de dolste situaties, die uist door hun komisch karakter het pu bliek doet schateren van de lach. Voor het ernstige gedeelte zorgt het blinde bloemenmeisje. Ook deze tooneeltjes wa ren zeer zuiver van weergave. Voor filmliefhebbers dus een avond die wel naar een herhaling doet verlangen. VOETBAL. C. A. B. IGorredijk I: 1:2. Zondag j.l. was ons 1ste elftal op be zoek bij Gorredijk I, helaas werd deze wedstrijd met 2-1 door ons verloren. Over de wedstrijd het volgende: Reeds direct pakken onze jongens flink aan, en maken het Gorredijk’s ach terhoede even lastig. Al spoedig echtef wordt het spel verplaatst, en krijgen bei de partijen verschillende kansen, welke allen echter door slecht schieten en plaatsen verloren gaan. Van der Hauw op de linkshaifplaats voelt zich daar lang niet op zijn gemak, en verhuist al spoedig weer naar de mid- voorplaats. Dit schijnt een verbetering te zijn, aanval op aanval wordt dan onder nomen, tot eindelijk uit een voorzet van links Van der Hauw C. A. B. de leiding bezorgt. Even voor rust echter maakt Gorredijk door een misverstand gelijk. Na rust pakt Gorredijk terdege aan, doch onze achterhoede bezweert alle ge vaar. Langzamerhand neemt C. A. B. het spel geheel in handen, steeds weer zitten onze jongens voor het Gorredijk-doel, doch door treuzelen, slecht schieten en verkeerd plaatsen, worden doelpunten niet gemaakt. In deze periode zijn onze backs te ver opgedrongen, wat C. A. B. noodlottig wordt. Een plotselinge uitval van Gorre dijk kunnen onze backs niet achterhalen, Van der Heide treuzelt met uitloopen en zuiver weet Gorredijks linksbinnen het tweede doelpunt in de touwen te jagen. Het laatste kwartier zetten de C. A. B.ers er nog eens alles op, doch in deze stand komt geen verandering meer. Beide partijen speelden een slechten wedstrijd, waarin de gelukkigste heeft gewonnen. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 11.213.03 Het aantal nieuw uintgegeven spaar bankboekjes bedroeg 25. W1TMARSUM, 6 Nov. Hedenavond werd in de Geref. kerk door de plaatse lijke afdeeling der Nat Chr. Geheelont- houdersvereen. een propaganda-film- avond gehouden, die in alle opzichten goed is geslaagd. Nadat ’s middags een kindervoorstel ling was gegeven, werd om 7 uur de ver gadering door den voorzitter der afdee ling geopend. Na eerst eenige films w.o. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Beverwijk tö hebben vertoond, kwam de eigenlijke film van den avond, getiteld: „Van leed tot vreugde’’ op het doek. Voorts sprak de heer van Veen, pro pagandist voor de Geh. vereen, een op wekkend woord. Op een zeer duidelijke wijze werd door dezen vlotten spreker het mooie werk der geheelonthouding uiteengezet. Om 10 uur werd deze zeer goed be zochte vergadering door den voorzittef der afdeeling met een gepast woord van dank gesloten. Het resultaat van deze propaganda- avond was, dat 8 aanwezigen zich als lid en 7 zich als begunstigers der afdeeling lieten inschrijven. Voorwaar een mooi succes. WOMMELS, 9 Nov. Als een bijzon derheid kan worden gemeld, dat door een koe van den veefokker W. G. Heeg alhier een kalf ter wereld werd gebracht welke het respectabele gewicht had van 124 pond, wat zeker als een unicum in de dierenwereld kan worden aangemerkt, terwijl dezelfde koe het vorige jaar haar eigenaar verrijkte met 2 springlevende kalveren. Zeer zeker een groote zeldzaamheid. VOETBAL-KRABBELS. Langs de lijn. Het lijkt me toe dat er zoo langzamer hand onder de jongere voetbal-enthousi- asten het zuivere onderscheidingsver mogen, wat wel of niet geoorloofd is op een voetbalveld, zoek raakt. Ik heb zeer tot mijn spijt Zondag j.l. moeten constateeren, dat vooral de on sportieve geest onder de jongeren hoog tij viert. Waardeering voor goed spel ook van de tegenpartij, is hopeloos zoek. Dat men de eigen spelers aanmoedigt is toelaatbaar, en in vele gevallen zeer goed, maar dit geeft toch de jongeren niet het recht, zooals Zondag gebeurde, de andere spelers te irriteeren. Begrijpen deze jongeren dan niet dat door het geven van scheldnamen, ze zich zelf bespottelijk maken? De voetballief hebber mag toch met reden veronder stellen, dat men naar een voetbalmatch gaat om de sport, en niet om een „geintje”. Willen deze jongeren hun „kwajon gensstreken” botvieren, goed, maar dan liefst niet op het voetbalveld, ze brengen daarmee het voetbalspel in discredlet Dan nog iets. Gedurende de rust ziet het speelveld zwart van schoppende jongens. Dit is ook een handeling die zoo spoedig mo gelijk, desnoods met krasse maatregelen verboden moest worden. Het publiek be hoort niet op het speelveld. Laat het C. A. B.-bestuur gerust tegen dergelijke uit wassen streng optreden. De medewer king van de werkelijke voetballiefhebber is hun reeds bij voorbaat toegezegd. WITMARSUM, 7 No% De brood-, koek- en beschuitbakkerij van den heer J. Haitsma, Obbema’sbuurt alhier, is on- derhandsch verkocht aan den heer L. Dijkstra te Koudum. Aanvaarding ver moedelijk 12 Mei of eerder. t In het Volksgebouw sprak Maan dagavond voor de afd. Bolsward Alg. Ned. Typ. Bond de heer B. Ponstein. De voorzitter der afdeeling Bolsward roept spreker en aanwezigen een woord van welkom toe en geeft daarna het woord aan den spreker. Het onderwerp wat deze spreker be handelde, leent zich op een avond als deze niet voor een uitvoerige behande ling, daarvoor is de tijd te kort. Enkele gedachten omtrent de crisis brengt deze spreker even naar voren, alle terugkeerende tot de stelling: zoolang in onze maatschappij blijft bestaan de kapitalistische wanverhouding, zoolang zal deze maatschappij op ongeregelde tijden bezocht worden door een crisis. De tegenwoordige crisis is volgens spr. die der overproductie. Door de vervolmaking der machine wordt er meer geproduceerd en de per soonlijke werkkracht vervalt. Zelfs de goede oogsten die in vroeger jaren een zegen genoenjd werden zijn nu een ramp. Als voorbeeld haalt spreker aan de overvloed van koffie dte in zee geworpen werd. Deze overvloed-crisis te overwinnen is alleen mogelijk, wanneer we de wereld orde absoluut wijzigen, maar ook is noo- dig een grootere saamhoorigheid onder de arbeidende klasse, het besef dat al leen gemeenschappelijke actie verbete ring kan brengen. Spreker sluit zijn vlot betoog met een aansporing in dezen strijd niet in te dom melen maar de teekenen des tijds te be grijpen. Hierna werd vertoond de film van het Grafisch Bedrijf. Een in alle opzichten keurige film die een duidelijk beeld geeft van het Gra fisch bedrijf, de boekdrukkunst en de dagbladpers. Vol bewondering, hebben we gezien naar de schitterende machi nes, als zetmachine en rotatiepers. Zelfs voor niet-vakkundigen was deze film in alle opzichten leerzaam. Voorzitter Spoelstra dankte ten slotte den spreker en filmoperateur voor hun moeite. CARLYLE. We leven in een drukke, drukke we reld. We gaan eiken dag met honderden en duizenden naar en werkplaats, we spreken eiken dag eindeloos velen, mo derne middelen van verkeer brengen ons dagelijks in contact met velerlei men- schen, en eenzaamheid behoort hoe lan ger hoe meer tot de zeldzaamheden. Want zoo we niet ’s avonds „uit” zijn en met anderen tezamen, dan zelfs nog in onze stille kamers dringt de radio door met muziek of gesproken woord, en houdt ons „bezig”. Heel, heel dikwijls, tot het oogenblik komt, dat we ons ter ruste begeven, moe van het luisteren, slaperig En morgen komt weer de nieuwe dag, met nieuw werk, nieuwe contacten, nieuwe gezichten, nieuw ge zelschap. Eenzaamheid? Nee, die is er niet, en velen van ons wenschen die ook niet, we willen niet alleen zijn, alleen met onze gedachten, sonfmigen van ons zijn zelfs bang om heel alleen met hun eigen ge dachten te zijn. Omdat ze bang zijn voor de onvoldaanheid, die zich dan soms zoo hevig schrijnend kenbaar maakt. Omdat ze dan zoo heel duidelijk voelen hoe noo- dig ’t feitelijk is, om eens alleen te zijn en rustig de balans van ons leven en den ken op te maken, te zien hoe we „ervoor staan” wat onze geestelijke waarden aan waarheid, liefde, barmhartigheid, eerlijk heid, zachtmoedigheid en nog zooveel meer, aangaat. En ook, om rustig, niet beïnvloed door de drukte der menschen om ons heen, ons standpunt te bepalen inzake de nieuwe problemen die dag aan dag op onzen weg komen en om op lossing vragen, aan ons om oplossing vragen. Daarvoor is het als brood zoo noodig, dat we ons zoo dikwijls als bijkans mo gelijk is, rustig bezinnen en de verschil lende dingen overdenken, zoodat we duidelijk en klaar onze houding kunnen bepalen, opdat, als straks in het geroe zemoes en gejacht van het drukke leven, plotseling van ons gevraagd wordt snel ons besluit te geven, we niet hoeven te aarzelen of besluiteloos te staan, doch steeds ons krachtig antwoord gereed hebben en we duidelijk en klaar voor ons zien, welken weg we hebben te nemen en welke stap we hebben te doen. Naar ons hoogste begrip van goed. Het is heel begrijpelijk, dat een denker als Norman Goodall zich soms verwon dert en zich afvraagt, of we niet onze bekwaamheid om alleen te zijn verlie zen. Immers een van de meest karak teristieke dingen van het leven van he den is, dat het voor de meeste menschen heel weinig eenzaamheid biedt. Zeker, met de grootere levendigheid en mecha nisatie zijn er ook nieuwe hulpbron nen gekomen voor de verrijking van het leven en grootere mogelijkheden gescha pen om onze verplichtingen in deze we reld op een meer effectieve wijze na te komen. Maar toch zullen we onmetelijk armer zijn, als we door dit alles onzen zin voor eeuwige waarden zouden ver liezen, en onze kennis van een andere wereld, ons contact met hulpbronnen, oneindig veel grooter dan die welke vrij gemaakt kunnen worden door eenig menschelijk krachtstation. En deze meer blijvende en zoo erg noodige bezittingen kunnen dikwijls slechts verworven wor den, door uit te gaan „in den woestijn”, weg van alle lawaai, van de meeningen en oordeelen der menigte KIMSWERD, 9 Nov. Op de smalle weg van hier naar Dljksterburen had Zondagmiddag een ongeval plaats. Een der autobussen van den heer J. Bouma van Makkum, slipte bij een korte bocht in de weg, met het gevolg, dat de wa gen op zij kantelend in een sloot reed. In de bus bevonden zich slechts een tweetal passagiers, die gelukkig onge deerd de wagen konden verlaten. Ook de chauffeur kwam met den schrik vrij. Van de wagen werden aan één zijde alle ruiten verbrijzeld. Hedenmorgen is met personeel uit Makkum de bus weer van zijn vreemde ligplaats getrokken en naar Makkum vervoerd. Een A. N. W. B.-avond. t Zooals uit de advertentie in dit num mer blijkt, zal de alom bekende A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, op Zaterdag 14 Nov. een Bondsavond or- ganiseeren, bestaande in een expositie van het Bondswerk en Bondsuitgaven, een lezing en de vertooning van een se rie met zorg uitgekozen lantaarnplaatjes. Dat de A. N. W. B. een instelling van algemeen nut is en eigenlijk de vriend van iedereen, die het toerisme beoefent, hetzij per auto, fiets, motor, trein, boot, te voet of te paard, van iedereen ook, die deelneemt aan het verkeer op de we gen, mag algemeen bekend worden ge acht. Maar het is toch goed, dat de A. N. W. B. zich in verschillende plaatsen komt vertoonen, omdat zelfs de leden niet al les weten van het omvangrijke Bonds werk, dat in het algemeen belang en in hun belang tot stand is en wordt ge bracht. De A. N. W. B. is gegroeid van Wiel- rijdersbond tot algemeenen Toeristen bond. De Bond ontwierp in 1913 den eersten Bondswandelweg en heeft er thans een groot aantal verschillende deelen des lands uitgezet. Dat ons land verlost is van tal van tollen is voor een niet gering deel te danken aan den A. N. W. B. Wanneer er één lichaam is, dat ont zaglijk veel heeft gedaan voor de verbe tering van het Nederlandsche wegennet en voor het aanleggen van rijwielpaden, waarmede tienduizenden gemoeid zijn geweest, dan is het wel de A. N. W. B. Het is de A. N. W. B. geweest, die reeds in 1898 een Wegencommissie in stelde als een afzonderlijken tak van dienst. Hoezeer en op hoe velerlei wijze de A. N. W. B. heeft gearbeid voor de ver keersveiligheid, is velen bekend; wie het niet mochten weten, zullen dit kunnen vernemen op den Bondsavond. Het behoud van natuurschoon maakte al jaren een belangrijk deel van het werkprogram uit. Iedere toerist en weggebruiker vindt zijn belangen bij den A. N. W. B. veilig. Hij weet, dat deze vereeniging de best i geoutilleerde vereeniging is op het ge bied van toerisme te land en te water, dat zij banen effent en veilig maakt, en waarin opgenomen DE JONG s NIEUWSBLAD t 3 I k LEEUWARDEN- L| i i Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/j ct. Buitenland 2^ ct. 8 Q 8 n I- n Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ir- I SOL1ED ADRES VOOR - EN BUIKGORDELS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1