s s UI F I M -1 r De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 18 November 1931 No. 91 I Wapenstilstand. A ie dl ld Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Omtrek Stadsnieuws. Jaargang Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 ■w en 4 e Nadruk verboden. :t. de gelegenheid te :r- I ad IUX :t. g- A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. 4hi, Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. IA-van\ALKENBURG>- ••iL^RTRAATI De Fancy-fair in de St Joseph school De zeer bescheiden opgezette Fancy- fair mocht zich Maandag in een druk bezoek verheugen. Het doel waarvoor deze gehouden werd was dan ook zeer sympathiek n.l. de arme kinderen met de St. Nicolaas nuttige en aangename cadeautjes te verstrekken. Vooral des namiddags was het bezoek verbazend druk en kwamen de Eerw. Zusters handen tekort om elk in de ge legenheid te stellen een of ander artikel te koopen. De geheele voorraad goederen was om 5 uur reeds uitverkocht, een resultaat, dat ver boven de verwachting is uitge- gaan. WITMARSUM, 15 Nov. De 31ste Oc tober was het 60 jaar geleden, dat de Chr. Nat. School alhier werd opgericht. Dit feit werd op j.l. Vrijdagavond 13 Nov. herdacht. Groot was de belangstelling voor dit jubileum en het bestuur van het Evange- lisatiegebouw had haar gebouw daar voor afgestaan. Vele sprekers gaven hun hart lucht waarin de dank aan God be luisterd werd, voor hetgeen Hij in het Chr. onderwijs gegeven had. De vele gebeurtenissen en lotgevallen die in al die jaren waren voorgevallen, werden door het Hoofd der school geme moreerd en na deze keerde ieder voldaan huiswaarts. Kerkelijke verkiezingen. ARUM, 15 Nov. Bij de gehouden ver kiezingen werden benoemd: Tot kerkvoogd, de heer J. Gros (aftr.). Tot Notabelen de h.h. J. O. van der Schel, D. Wiersma, Tj. Kamminga en R. F. Bruinsma (allen aftr.). Tot notabelen, in de vacature J. Faber, A. Wierda en wijlen den heer A. Kam- stra) de h.h. J. Broersma, NL R. Hiem- stra en St. de Jong. Tot lid van de bewaarschool-commis- sie de heer J. Yntema (aftr.). Tot lid van de bewaarschoolcommlssie (vac. Mevr. D. Faber-Bakker), mej. Lu cie Bruinsma. ARUM, 15 Nov. Liet onze dorpsbuurt voorheen veel te wenschen over wat be strating en afwatering betrof, thans is dezelfde radicaal veranderd. Wij kunnen nu bogen op een mooie breede eerste klas klinkerweg met de noodige putten en rioleering. Voorwaar een heele verbetering ook wat het snelle verkeer in onze plaats betreft. ARUM, 16 Nov. Dat hier op dit oogen- blik vrijwat drukte in de aardappelhan- del is, bewijst wel het feit, dat op één dezer dagen 14 wagons op lading ston den te wachten. Als men nu aanneemt, dat iedere waggon gemiddeld 400 korf bergt, is dit een groot kwantum te noe men, wat uit deze omgeving wordt ver voerd. De prijzen zijn heel goed te noemen. Hoofdzakelijk gaat dit product naar Frankrijk, Duitschland en België. ARUM, 16 Nov. De heeren Kerkvoog den en Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier besloten de de huurders der plaat sen 20 en die der losse landerijen 25 reductie te verleenen op de huren van het jaar 1931. Vrij zeker een aangename gewaarwor ding voor de betrokken huurders in de zen tijd van algemeene malaise. ZURICH, 14 Nov. Aan de heden alhier gehouden biljartpartij werd door 30 spe lers deelgenomen. De 1ste prijs werd gewonnen door: Joh. de Boer en M. S. de Vries, beiden te Pingjum. 2de prijs: H. van Aalum en K. Loop- brecht, beiden te Kornwerderzand. 3de prijs: K. Waterlander te Kornwer derzand en J. de Groot te Zurich. 4de prijs: S. Seekles te Zurich en Sipke Aukema te Makkum. f Op de groote nationale tentoon stelling voor pluimvee, postduiven, enz. behaalde onze stadgenoot de heer W. K. Hoekstra met zijn collectie postduiven niet minder dan 8 eerste( 5 tweede, 3 derde, 7 eereprijzen en eereprijs voor de schoonste collectie. den oorlog teekenden, zijn gericht op de bevestiging van den vrede. Zooals Dr. Charles W. Pipkin van de Louisiana Universiteit onlangs verklaar de: Internationale samenwerking heeft als ideaal enorme vooruitgang in de we reld gemaakt, h'et Permanente Hof voor Internationale Justitie, het Pact van Pa rijs, de Londensche vlootconferentie, en alles wat de Volkenbond tot stand heeft gebracht, zijn een bewijs voor de bewe ring van Victor Hugo, dat men wel een leger van mannen tot staan kan brengen maar dat men nooit een idee tegen kan houden, als de tijd ervoor gekomen is... FLORIS C. Met enkele dagen zijn er St. Nicolaas- bonnen, waarop mooie prijzen te winnen zijn, gratis verkrijgbaar. BRANDSMA’s WINKEL. WITMARSUM, 15 Nov. Bij de heden gehouden stemming van leden voor het Kiescollege zijn herkozen de heeren W. Hoogeveen en Sj. Rijpma, gekozen in de plaats van wijlen S. de Boer de heer A. Timminga. 10 cent de K M. )r i- ?- j- 0- 8- e- o- k- r- .0. J8 f- Wij leeren het U 11 NIEUWE WAGENS t De miniatuur wereldstad komt Vrij dag 20 November en volgende dagen in „de Doele” te Bolsward. Dit technische wonder raden we U aan te gaan bezichtigen. Het is interessant voor groot en klein en trekt overal enorm veel belangstelling. Om iedereen in stellen dit kunstwerk te zien is de entree zeer laag gesteld. gespeeld en gaf af en toe keurig voetbal te zien. Ook de spil Zeldenthuis van Fri so speelde een goede partij, al was hij wat wispelturig. Toch was hij beter en speelde hij tactischer dan die van de tegenpartij (B. Kamstra, Sneek). Th. Zandstra, de back, was ook heel goed, en hij moest ook zoo wat alles doen. Na de rust werd zijn maat i Vleeschhouwer, Lemmer) iets beter. G. van der Zee (L.S.C.) presteerde heel weinig op de centervoorplaats; Van der Werf (S.N.V.V.) speelde op de r.-buiten- plaats en was onvoldoende, Jaasma (BI. Boys) speelde ook goed, maar is o. i. toch niet dé man op de l.-binnenplaats. Uit dit elftal prefereeren wij: Temming Zeldenthuis en Th. Zandstra. Keeper Bootsma moest het onderspit delven tegen zijn overbuurman De Jong uit C.A.B. Bootsma loopt m.i. wat te veel uit zijn doel. De l.-half Bakker (L.S.C.) was te veel van zijn plaats en voldeed niet PINGJUM. Vrijdagavond hield de meisjesvereeniging „Tot Steun”, een feestelijke vergadering. Uit het verslag der penningmeesteres bleek, dat de kas sloot met een batig saldo van ruim f 119. Daarna werd onder leiding van mej. A. Hilarides opgevoerd de operette „Goudhaartje”. Deze opvoering was een groot succes. Tooneel en costumes waren in de puntjes verzorgd, terwijl het spel in alle opzichten te roemen viel. Vervolgens had de verloting van de vervaardigde voorwerpen plaats. Mevr, van Ruytenberg, de oprichtster der vereeniging, was voor deze avond van Warfhuizen overgekomen naar hier, wat zeer op prijs werd gesteld. WITMARSUM, 15 Nov. Bij beschik king van den Minister van Defensie is aan Pieter Kloosterman, dienstplichtige der lichting 1932 uit de gem. Wonsera- deel uitstel van opkomst voor de eerste oefening voor den tijd van één jaar ver leend. En aan Adrianus de Zwart, dienst- tige der lichting 1924, wonende te Korn werderzand gem. Wonseradeel nader ge verbetering in de constructie. Van dien tijd ongeveer dateert de op richting van enkele velocipedesclubs. Ook de kleeding van deze sportmen- schen was geheel apart en het moet een kleurig gezicht geweest zijn een groep velocipedisten langs de wegen te zien rijden. Het was een sport voor den meer gegoeden stand. In Juli 1883 is te Utrecht de eerste bij eenkomst gehouden die den stoot gat aan de oprichting van den Algemeenen Nederlandschen Velocipedisten Bond. De heer Edo Bergsma, reeds spoedig tot voorzitter gekozen, heeft 47 jaren lang de voorzittershamer gehanteerd. Het is niet mogelijk in een kort tijdsbestek als dit verslag het geheele werken van den bond te releveeren, maar algemeen is er een groote tevredenheid over het werken van den bond. Het ledental be draagt thans ongeveer 90.000. Aardig is het hoe soms de initialen van den Bond worden uitgelegd. De een zegt A. N. W. B. beteekent voor mij: Algemeene Nederlandsche Wel- doenersbond, de ander zegt Alle Neder landers Worden Bondslid; een derde Altijd Nieuwe Wegen Banen. De A. N. W. B. heeft recht op den steun van elke Nederlander. Spreker be handelt dan nog uitvoerig de verschil lende werkzaamheden van den bond als wegwijzers, waarschuwingsborden, plaatsnamen, enz. Ook de baldadigheid van onze heden- daagsche jeugd wordt scherp gehekeld. De ijzeren borden ontkomen niet aan de vernielzucht van onze jeugd. Spreker doet ten slotte een beroep op alle weggebruikers om deze nuttige in stelling te steunen. Het is in ’t welbegre pen eigen belang dit werk mogelijk te maken. Steunt men den bond, dan steunt men het algemeen belang. Na de pauze werden een serie lan taarnplaatjes vertoond, die een zeer dui delijke demonstratie weergeven van het door den spreker behandelde onderwerp. Aan het slot der vergadering werd aan allen die tot het welslagen hadden me degewerkt een woord van dank gebracht voor hun moeite, inzonderheid de spre kers van dezen avond. ARUM, 17 Nov. De rippetysjes fen it Frysk Seiskip binne wer bigoun, finder lieding fen de hear J. Wilkeshuls. Ynstudearre sell wirde „Ljocht” en „Potfortarre.” It doel is om Neijlersjoun de stikken to spyljen. uitstel van opkomst voor herhalings oefeningen verleend tot een door den korpscommandant te bepalen datum in 1932. DE A. N. W. B. Deze letters behoeven geen nadere ver klaring. Iedere weggebruiker weet tegen woordig wat deze initialen beteekenen. Deze A. N. W. B. had Zaterdagavond in „de Doele” een propaganda-avond ge organiseerd. Op zeer overzichtelijke wijze (en voor zoover het materiaal zich daartoe lenig de) ook smaakvol waren de verschillen de uitgaven van den bond tentoonge- 'steld o.a.: J De volledige uitgave betrekking heb bende op het rijwieltoerisme, eveneens voor het wandel-, water- en ruitertoeris- me. Kaarten en verdere wetenswaardig heden van buitenlandsche reizen. Al de geïllustreerde uitgaven van den bond en dat zijn er heel wat. De miniatuur ver keersborden en palen, al de diverse waarschuwingsborden, zooals we die langs de wegen aantreffen. Een speciale afdeeling waarin alle grensformaliteiten zijn ondergebracht. Een verkeersspel om reeds de jeugd het besef van een goed verkeer bij te brengen. Kortom bijna te veel om op te noemen. Deze interessante tentoonstel ling had de volle belangstelling der aan wezigen. De heer Nijk als vertegenwoordiger van den A. N. W. B. roept de aanwezi gen een hartelijk welkomstwoord dtoe, inzonderheid aan den heer Burgemeester en den spreker van dezen avond, den heer Schenkel. De heer Nijk verzoekt den heer Burge meester deze bijeenkomst met een kort woord te willen inleiden. De heer Burgemeester heeft volgaarne aan dit verzoek voldaan. Het nut van den A. N. W. B. behoeft in onze dagen niet meer te worden aangetoond, daar voor is het werk van den bond te over bekend. Door dezen bond is zeer veel ge daan voor den weggebruiker en Inog steeds door vermeerdering van het snel- vervoer ziet zij zich voor groote proble men geplaatst. Het snelvervoer is nu een maal een eisch des tijds. Wanneer we het hier tentoongestelde overzien, spreekt uit alles het groote werk door den nutti gen bond verricht. Spreker besluit met den wensch dat zeer velen er toe kunnen besluiten dezen bond en zijn mooie werk te steunen. De heer Schenkel begint met zijn dank te betuigen voor den steun hier bij het organiseeren van deze tentoonstelling ondervonden. Spreker staat een kort oogenblik stil bij de oude tijd, die der eerste houten velocipèdes. Dat instru ment was de schrik der wegen en voor al voor paarden en ander vee, Die eerste velocipèdes dateeren onge veer uit de jaren 1870-1880 en hadden ongeveer een snelheid van 19 K.M. per uur. Ongeveer rond 1880 kwam er eeni- Voetbal De eenlgste Bolswardsche club die Zondag binnen de lijnen gewerkt heeft was het 3de elftal van C. A. B., hetwelk tegen L. S. C. 4 van Sneek speelde. Deze spelers zijn van een beetje ro- buster maat dan onze jonge C. A. B.ers, maar niettegenstaande dit gewichtige overwicht speelden onze jongens met veel enthousiasme. Het was een aardige wedstrijd waar bij nog al wat en soms grappig geschut terd werd op het modderige terrein. Wegens terreinafkeuring kon de vriendschappelijke wedstrijd C. A. B.— L. S. C. I niet doorgaan. Naar aanleiding van de Zondag te Sneek gehouden proefwedstrijd voor den Frieschen Voetbalbond, waarin ook eem- ge C. A. B.leden meespeelden, nemen we een verslag over uit het Nieuwsblad van Friesland. De proefelftallen A en B speelden Zon dagmiddag op het Black Boys-terrein te Sneek een wedstrijd onder leiding van scheidsrechter A. Seinen. A was gekleed in wit shirt en B in een dito blauw. In deze aardige wedstrijd wist A ver diend te winnen met 5-0. Van deze goals kwamen twee voor rekening van Apel doorn (C.A.B.), één voor Nijdam (C.A.B.), één voor Nijdam (S.N.V.V.), terwijl we de producent van het 5e doel punt niet zoo spoedig konden noteeren. De prestaties van elftallen en spelers. Het witte elftal was stukken sterker dan het blauwe. Vooral de voorhoede van blauw was slecht. Die van A was veel beter. Zeer veel materiaal zit er o.L in deze ploegen niet. In elftal A blonken uit de r.binnen Apeldoorn (C.A.B.), de l.-binnen Nijdam (C.A.B.) en keeper De Jong (C.A.B. Goed waren de r.-buiten Voerman (Sneek) deze speelde na de rust heel aardig, maar voor de rust konden wi hem niet bewonderen Jaasma (S.N. V.V.) die de midvoor-plaats bezette, Nij dam (S.N.V.V.) op de l.-binnenplaats en Son (C.A.B.) die 1-half speeldfe. De backs J. Spoelstra en A. Ferwerda beiden uit Sneek hebbel in deze wed strijd wel bewezen ongeschikt voor een keurelftal te zijn. Vooral Ferwerda was onvoldoende, ten zijn wegwerken was over het algemeen slecht. Naar onze meening komen eventueel in aanmerking de spelers Apeldoorn, De Jong (keeper) en Nijdam (C.A.B.). In het B-elftal was Temming (Friso'i de beste. Hij heeft een goede wedstrijd f De reeds eenige jaren hier inge voerde verplichte Zondagsrust bezorgt aan het naburige Sneek Zondagsmiddags en ’s avonds een vrij groot aantal jonge lui die daar op de een of andere manier ontspanning zoeken. De laatste tram naar Bolsward, welke op gewone dagen een motorwagen is, is op Zondag meestal een stoomtram, om dat het aantal terugkeerende Bolswar- ders voor een motorwagen te groot is. Ook Zondag j.l. kwam een groep jon gelui in vroolijke stemming huiswaarts. Een mondharmonicaspeler, hield er de stemming in. In Bolsward aangekomen maakte een niet-muzikale vriend de op merking, dat zulk spelen „knudde” was. Dit was een beleediging aan het adres van den speler en gedachtig aan de spreuk: Stel niet uit tot morgen, wat ge heden kunt doen, werd de jas uitgegooid en gevechtstelling aangenomen. Vriendschappelijke handen werden op diverse schouders gelegd, in zulk een groot aantal, dat in een minimum van tijd een vijftal personen een onontwar bare kluwen vormde. Van binnenuit was het niet mogelijk gevoelige klappen uit te deelen, zoodat naar men zegt, van buitenaf een gummistok ruimte gemaakt heeft. Na deze uiteenrafeling bleef de toe stand een weinig gespannen. Tot handtastelijkheden is het echter niet gekomen, dank zij de politiemacht die een wakend ook op enkele personen hield. Naar we vernamen is aan de ergste druktemaker een bonnetje uitgereikt. waarin opgenomen Internationale goede wil kan slechts voortkomen uit een evenredige mate van in- temationaal begrijpen. Om „fair” te zijn jegens anderen en ons zelf, moeten we be grijpen. Dr. WILLIAM WARREN SWEET. Wanneer er in Japan een aardbeving is, die het geluk en de kleine bezittin gen van millioenen verwoest, dan tasten wij allen diep Jn den zak, en putten uit de klare bron van ons sublieme mede gevoel voor imenschen van een ander ras, die wij zelfs nooit zagen, en geven met vreugde, omdat er leed gelenigd moet worden. Wanneer er in China over- stroomingen zijn en hongersnood, of cy clonen in Britsch-Honduras, dan gaat ons warme medegevoel naar de getrof fenen uit en als er een beroep op ons ge daan wordt, blijven wij zeker niet in ge breke om daadwerkelijk van onze liefde voor dien verren naaste te doen blijken. En dat maakt het juist zoo onbegrijpe lijk, hoe de menschen er toe kunnen ko men soms, om nog veel grooter en tragi scher ramp' over andere volken en zich zelve te brengen, door oorlog. Want, zoo redeneert men terecht, in dien die geest van saamhoorigheid, van liefde voor den naaste dien men nooit zag, van offervaardigheid en medege voel, welke in tijden van natuurrampen zich zoo krachtig doet gevoelen en tot zoo sublieme daden van opoffering leidt, zie haltijd deed gevoelen, en we er dus altijd wakker voor waren, dan zou het vraagstuk van den vrede heel wat ver eenvoudigd worden. Ondertusschen groeit met elk jaar, dat de wapenstilstandsdag herdacht wordt, de hoop, dat de menschen zullen leeren om niet meer beïnvloed of misleid te worden door propaganda, welke er op berekend is, om haat aan te kweeken. En dat men dus een blijvend besef zal gewinnen van de broederschap der menschheid, zoodat er geen natuurram pen noodig zijn, om dat gevoel van een heid en saamhoorigheid op te roepen. Toch is het verstandsig, er bij elke f weerkeerende herdenking van den wa penstilstand, ernstig voor te waken, dat zich bij ons geen valsch begrip van hel- denvereering vastzet, zoodat deze droeve plechtigheid, dit ijzingwekkende memen to, zou gaan ontaarden in een subtiel soort van oorlogsverheerlijking. Laten we ons zelf toch niets wijs maken: de millioenen gevallenen die op wapenstil standsdag herdacht worden, wilden geen „helden” zijn. Het was redelooze haat en een stom en blind en waanzinnig na tionalisme, dat hen den dood in dreef. En tallooze millioenen in peillooze droef heid en smart stortte! Toen op 11 November 1918 de wapen stilstand geteekend werd, was de wereld zoo uitgeput eri verwoest door het lange conflict, dat men niet kon voorzien dat het gemoed der menschheid ooit weer eenige oorlogstoebereiding zou dulden. Daarom is het heel juist, wat iemand dezer dagen in „States” (New Orleans) opmerkte, namelijk dat er bij elke terug keerende wapenstilstandsdag een zekere neiging begtaat om de verschrikkingen van den oorlog te vergeten, onder de be- toovering van zijn heroismen, en hem te beschouwen als iets onvermijdelijks en gewettigds, enkel en alleen omdat men aan die onafwendbaarheid gelooft. Zoo lang als de gedachte in onze herinnering blijft hangen, dat oorlog een heldhaftige parade op leven en dood is, of dat er een onweerstaanbare macht is, die van tijd tot tijd de beschaving in zijn klauwen grijpt... zal de vicieuse cirkel van oorlog en wapenstilstand nooit verbroken wor den. Want we gaan in de richting, waar heen we zien; en zoolang we in wedstrijd met elkaar plannen maken en bouwen voor een oorlog, zal „pariteit” belangrij- ker en noodzakelijkér schijnen voor de nationale zelfverheerlijking dan de voor bereiding van het Evangelie van den vrede. Niettemin ...de beste gedachten van constructief denkende geesten in deze wereld, met inbegrip van alle landen die het Pact van Parijs tot uitbanning van DE JONG s NIEUWSBLAD B- Huur een wagen en siuur zeil Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/s ct. Buitenland 2H et. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 9D ld, UI.V.D.M >16 1- 1- LEEUWARDEN-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1