lad. De Bolswardsche Courant en Westergoo Kamer-closelsiael hofstede - Graoïzani! - Sneek Voor Zieken en Zwakken 272^ Jaargang Woensdag 25 November 1931 No. 93 De komende Feestdagen. Stadsnieuws. len Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Onttrek Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 ff Rheum atiekik en A Ingezonden Mededeelingen J. uur ran En- 'am. 10 cent de K M. Dr. D. Ds. I. v. t Hoe nuttig en hoogst noodig hel aren - 205.22 rede- d. it re- narkt 1. Voorstel IJ. Ds. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Ds. os. eer Te Js. :ra teren aan de vereenigingen van welda digheid maar door de welwillendheid die we als mensch tot mensch kunnen be- toonen. Als mensch tot mensch en toch onper soonlijk, door het verbergen van onze persoonlijkheid achter de onpersoonlijke figuur van een weldoenden Sinterklaas of een vrede- en heilbrengend Kerstkind. Klaagt niet zoo luide, gij, zakenlieden! Maar wekt luide en exploiteert het goede hart der menschen ten hunne behoeve, ten behoeve van anderen en ook van u zelve. Er is nog wel geld onder de men schen, dat bewezen we hiervoren. Maar men moet het uit hun zakken weten te kloppen. Terwijl gij jeremieert over den slechten tijd en het elkaar nababbelt, dat er geen geld meer onder de menschen is, komt hier een Duitscher met een tent, wat beesten en.een suggestieve re clame. En die Duitscher incasseert hier een half millioen Hollandsche guldens. Laat het u een les zijn. f 92.89 - 173.64 f 265.53 - 60.31 vergroot Dijkstra de score en heeft C. A. B. de leiding om deze niet weer af te staan. De Kooi doet dan verschillende pogin gen om nogmaals gelijk te maken, maar wanneer Nijdam aan alle onzekerheid een einde maakt, zijn de C. A. B.ers weer 2 puntjes rijker geworden. Het elftal van C. A. B. was dezen mid dag goed op dreef en de voorhoede com bineerde soms aardig, zoodat deze wed strijd het aankijken ten volle waard was. I 7 7 5 3 l 2 1 2 Agenda: van Burgemeester en 12 16—14 10 28—15 6 21—18 6 12—16 5 17—19 5 15—27 ARUM, 23 Nov. Hedenavond gaf het F. Bouwmeester ensemble een tooneel- uitvoering op de zaal van den heer D. Lukkes, die geheel bezet was. Opgevoerd is: „Knellende banden.” Het stuk werd in één woord meester lijk weergegeven. De stilte in de zaal en het applaus dat werd ingeoogst, bewees hoe ieder onder den indruk van het ge speelde was. De heer L. Joh. Hilarides, voorzitter van het Nut alhier, bracht in welgeko zen woorden zijn dank aan den heer F. Bouwmeester en medewerkers voor hun kunstig werk, hetgeen vrij zeker door alle aanwezigen werd beaamd. Het slot was een gezellig dansje, waarvan door velen druk gebruik werd gemaakt. Aan het Nutsbestuur hulde voor dergelijke kunstzinvolle avonden. SCHRAARD. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, E. C. van Stiftrik, cand. te Utrecht. Verkiezing. ARUM, 22 Nov. Hedenmiddag had er stemming plaats in het lokaal van de Ned. Herv. kerk voor de benoeming van drie leden in het kiescollege. Gekozen werden de heeren: P. Y. Fa ber en Joh. de Jong, beiden aftr. Voor den heer J. Yntema die niet herkiesbaar was, is benoemd de heer G. Epema. C. J. enst. \’am. d te .tra. sen- 2 1 1 3 3 4 2 4 4 2 3 1 2. Wij leeren het U! I NIEUWE WAGENS De St Nicolaas-attractie der Bolsward- sche winkeliers. De uitgifte der bonnen en de deelna me der winkeliers gaat verbazend cres cendo. Hoe langer hoe meer blijkt, dat het koopend publiek ook uit de omge ving deze actie der Bolswardsche win keliers ten zeerste waardeert. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling van het comité een honderdtal groote en kleinere prijzen beschikbaar te stellen. ARUM, 20 Nov. Hedenavond verga derde de N.V. tot Afsch. van Alcoholh. Dranken, onder voorzitterschap van den heer E. van Gorkum, die voor het laatst deze bijeenkomst leidde. De vereeniging mist in hem en ook in zijn aanstaande echtgenoote, een ijverig en volhardend lid. Nadat de gewone werkzaamheden wa ren afgeloopen, werd bij monde van den heer O. Kooijenga namens de vereeni ging de scheidende bruid en bruidegom een fraaie azalea aangeboden. Doof eenige damesleden werd hun een toe passelijk lied toegezongen, voor deze gelegenheid gemaakt. Door Cor Hidma voorzitter van de J. V. O. werd den heer E. van Gorkum, die tevens leider der J. V. O. was, woorden van dank ge bracht en een mooi bouquet bloemen ter hand gesteld. De heeren Broersma en Bruinsma rich ten nog zeer waardeerende woorden tot den scheidenden voorzitter, waarna de ze aan allen dank bracht, ook namens zijn aanstaande vrouw. De tafels waren met bloemen versierd wat een zeer gezellige indruk maakte. Als nieuw bestuurslid is gekozen de heer J. van Zandbergen. Uit de nieuwe liederenbundels werd dapper gezongen. Het was reeds elf uur geworden, toen we allen in goede stemming huiswaarts togen, met nieuwe en frissche moed voor ons blauwe ideaal. f f f f f t f f f f - f - f - f - f 180 f Zaterdagavond vergaderde in „de Doele” de Ijsclub „Bolsward”. De opkomst der leden was als altijd niet groot. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom tot de aan wezigen. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Doordat er geheel geen winter geweest is en er dus ook geen vermeldenswaardige feiten zijn, wordt geen jaarverslag gelezen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester stippen we aan: Saldo vorig jaar Contr. en andere ink. VERGADERING van den Raad, op Don derdag 26 November a.s., des avonds 6 uur ten Stad- huize. Voetbal. MAKKUM. Zondag speelde alhier het nog jonge P. V. C. uit Pingjum een vriendschappelijke wedstrijd tegen M. V. C. II. Het resultaat 2-4 voor M. V. C. gaf aardig de verhouding weer. Aan beide zijden was men niet steeds trapvast, ter wijl het samenspel ook niet vlot was. Laat men echter bedenken, dat door oefening de kunst wordt verkregen. 7 290 t 270 7 325 75 9 75 25 28 21 90 50 9 MAKKUM. Donderdagavond werd in café „de Harmonie” een pandoerwed- strijd gehouden, waaraan slechts 16 spe lers deelnamen. De prijzen (luxe voorwerpen) werden als volgt gewonnen. Corn. Postma. W. Genee, allen alhier. Totaal De uitgaven zijn Zoodat er thans nog een batig saldo is van Deze rekening nagezien door den heer Molenaar en Blauw wordt bij monde van eerstgenoemde in orde bevonden en den penningmeester dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De Voorzitter hoopt dat dit saldo er toe moge bijdragen dat voor de liefheb bers van ijssport mooie rijderijen uitge schreven kunnen worden. De Bestuursverkiezing had tot resul taat, dat met algemeene stemmen de voorzitter de heer P. D. van der Klei, werd herbenoemd. Het 25-jarig jubileum der club dat ge vierd zal worden 4 Febr. 1932 wordt be sproken. Getracht zal worden mede naar aan leiding van een schrijven van den Bond van ijsclubs om dit jaar hier de kampi- oensrijderij van vrouwen te houden. Het bestuur meende, dat waar de ijs club „Bolsward” dit jaar het 25-jarig jubileum viert deze aanvraag bij den bond gunstig ontvangen zal worden. De vergadering gaf in deze zaak de afgevaardigde vrij mandaat de belangen der club op de bondsvergadering te ver dedigen. Ingeval het winterweer niet mocht medewerken, zal het 25-jarig bestaan toch feestelijk gevierd worden. De rondvraag leverde geen nieuwe ge zichtspunten op. De Voorzitter sluit de vergadering met dank voor de amicale bespreking en de wensch dat de ijsclub „Bolsward” ook in de toekomst moge groeien en bloeien. DRAISlilA-vANVALKEhBURG'S ••iLEVERTRAATI De groote bekoring van den winter is de huiselijke gezelligheid, het intieme samenzijn aan den huiselijken haard en bij lamplicht, als daar buiten een barre natuur in gure vlagen uitwoedt. De win ter echter duurt lang, ja zou te lang du ren als in zijn midden niet de trots van feestdagen omsloten werd gehouden Sinterklaas, Kerstmis en Nieuwjaar waarheen we vol verwachting blikken, omdat de wintersche gezelligheid in die feestdagen culmineert. Zijn ze eenmaal voorbij, dan hebben we ons ook met den winter leeren verzoenen, omdat we de schoone lente dan voor ons weten. Zonder den glans der genoemde feest dagen zou de winter inderdaad te som ber wezel. Is het dan wonder, dat dui zenden ach afvragen, wat ze met Sinter klaas, Kerstmis en Nieuwjaar te wach ten start? Wat ze kunnen doen om die dagen voor zich en de hunnen in hun oude Uister te vieren? Vel: zakenmenschen vooral, zijn In dat tpzicht weinig optimistisch. De tij den zijn slecht... En tal van loontrek- kenlen praten juist eener. Wél is er ten- slote slechts één op tien hunner werk los en zou slechts die één met recht knnen klagen, maar het klagen zit ons i. het bloed, en daarom doen die negen mderen van den weeromstuit mee. Die klagen dan maar over de slechte... voor uitzichten. Zoo de a.s. feestdagen van hun luister zullen inboeten, zal dat minder om de noodzaak zijn, dan wel voortkomen uit de gesugereerde somberte van geest. Het zou dwaas zijn om te ontkennen, dat er een crisis bestaat en ontstellende werk loosheid heerscht, maar daarnevens staat het als een paal boven water, dat de za ken er lang niet zoo hopeloos voorstaan, als we elkander wijs maken en napra ten. Een paar feiten? Gaat ze des Zondags maar constatee- ren op de voetbalvelden, waar tiendui zenden met een lach hun offer brengen aan den bruinen afgod. Loopt ’s avonds tegen het aanvangs- uur der voorstellingen, maar eens langs de ingangen der bioscopen in de groote steden. Laten we u vertellen, hoe ook in het afgeloopen seizoen de kermissen „vlot” zijn verloopen in ons land en alleen in de Zaandamsche kermisweek 70.000 gul den aan snoep en vermaak werd besteed. Weet dan bijv, ook, dat het circus Sa- rassani in enkele weken tijds 1 ton gouds aan vermakelijkheidsbelasting in de ge meentekassen deed vloeien en ten be hoeve van eigen exploitatie ruim rttil- lioen incasseerde. Tien mille moesten enkele voetbalwed strijden opleveren ter subsidieering van de uitzending van athleten naar de Olym pische Spelen. Zonder twijfel is het geld binnengekomen. Al is de nood van velen groot, de mas sa der bevolking heeft nog geld genoeg voor allerlei verzetjes en pretjes, die we haar overigens ook volstrekt niet mis gunnen. Maar als duizenden en duizenden on zer voor alle hierboven genoemde zaken nog zooveel geld over hebben, dan mo gen ze aan de viering van de komende feestdagen ook niets ontnemen van oude luister en glorie. We behoeven elkaar niet onnoodig op kosten te jagen, maar het zijn juist die kleine attenties en kleine verrassingen, die de vriendschap onderhouden, ver langende kinderharten bevredigen, een blijden lach wekken op anders zoo zor gelijke gezichten, vriendschaps- en fa miliebanden versterken door de verhoo- ging der intimiteit. En wat een prachtige gelegenheid bie den ons die dagen om ons goede hart eens te laten spreken tot degenen, van wie we de omstandigheden dan inder daad zorgelijk weten. Niet door het plichtsbewuste gebaar, waarmee we of- is dat ook de Bolèwardsche winkeliers zich aaneensluiten, blijkt ten overvloede uit onderstaande berichtje, dat we knip pen uit hef „Leeuwarder Nieuwsblad” en een klein beeld geven van de actie der Harlinger Middenstandsorganisa ties. Met kracht hebben de drie plaatse lijke Middenstandsvereenigingen de St Nicolaasreclame aangevat. Gedurende een viertal dagen (2427 November) zal St. Nicolaas de omliggende dorpen bezoeken om allerwege biljetten te ver spreiden waarin opgewekt wo.dt om in de Harlinger zaken inkoopen te doen. De tweede December is bestemd voor Harlingen zelf. Die middag hoopt St. Nicolaas zijn intocht te houden in een met vier paarden bespannen open rij tuig, vergezeld door een tweetal knechts. Na aankomst met de trein van 2 uur zal de oude Bisschop op het Stationsplein een toespraak houden, nadat hij ont vangen is door een commissie uit de middenstandsvereenigingen. Daarna wordt met muziek voorop een rit ge maakt door tal van straten en zullen verschillende instellingen bezocht wor den. Hij zal o.a. het Arm- en Weeshuis, het R.-K. Ziekenhuis, het Algem. Zie kenhuis en de Herv. Diaconie met een bezoek vereeren, terwijl het niet onmo gelijk is, dat St. Nicolaas vergezeld van de commissie, op het Stadhuis door B. en W. zal worden ontvangen. f In een gisteravond gehouden verga dering van de Geref. Gem. alhier is be roepen Ds. F. Guillaume te Oosterend. waarin opgenomen Voetbalkrabbels. Het was Zondagmiddag gedurende de wedstrijd tusschen C. A. B. II en De Kooy uit Joure verre van aangenaam op het voetbalterrein, over het spel der bei de clubs willen we niet spreken, daarover vindt U bovenstaand verslag. We zijn evenwel verplicht te consta- teeren dat de opmerkingen in onze vo rige krabbel gemaakt, speciaal omtrent de houding van het publiek gedurende de rust, zonder uitzondering ter harte zijn genomen. We hopen, dat deze eerste zoo goed geslaagde proef, n.l. het speelveld gedu rende de rust ook werkelijk in rust te houden, in het vervolg ook doorgevoerd wordt. Vooral de jongere voetbalenthou- siasten kunnen in dit opzicht het C. A. B. bestuur helpen. De nieuwe gewijzigde opstelling van ons C. A. B. II elftal is dunkt me een verbetering, alhoewel we van oordeel zijn dat een te vaak doorelkaar gooien van de spelers niet bevorderlijk is voor goed samenspel. Er moet thans eenige aanpassingsmo- gelijkheid zijn voor elke plaats. In de derde klase A zijn Zondag twee wedstrijden gespeeld. Het was te verwachten dat H.Z.C. het zou afleggen tegen Steenwijk. De 51 nederlaag pleit niet voor de safe-held van de H.Z.C.-ploeg. Gorredijk won van Lemmer met 2-0 en behield zoodoende een goede kans op de hoogste eer. De stand Is: Gorredyk 9 Steenwyk 8 Drachten 6 Lemmer C. A.B. H.Z.C. Vergadering van de Friesche Mij. van Landbouw, op Maandagmorgen bij P. IJntema. Deze zeer goed bezochte vergadering werd te ruim half tien door den voor zitter, den heer de Vries, met een kort woord geopend. De malaise aldus spreker, woedt nog steeds om ons heen en veel lichtpunten zijn er voor den boerenstand nog niet aan te wijzen. Het hoofdbestuur der Maatschappij is en blijft actief en verschillende onder werpen worden ook daar ernstig onder de oogen gezien. Enkele onderwerpen wil spreker even terloops aanhalen. 1. De actie tot verlaging der huur prijzen. 2. De afzet van de productie. 3. De samenwerking tusschen expor teurs. 4. Wethouders tot wijziging der bouwver ordening. 2 Vaststelling comptabiliteitsbeslui- ten 1931. 3. Rapport der commissie Eerdmans c.s. met memorie van antwoord van B. en W. 4. behandeling begroetingen 1932. De invoer van Deensche boter. 5. Accijns op de margarine. 6. Betaling der werkloozen in natura ten einde de binnenlandsche productie te bevorderen. De secretaris leest hierna de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Bij punt 3 deelt de voorzitter mede, dat de Landbouwcursus weer voor elkaar is. Spreker hoopt, dat alle deelnemers een diploma kunnen verwerven. Ook de huishoudcursus is weer voor elkaar. Met de actie voor de oprichting van een huis houdschool te Bolsward wordt van ver schillende kant tegenwerking ondervon den. De afd. Bolsward kan echter mo menteel niets anders doen dan afwach ten op de minlsterieele beschikking. Omtrent de kleine cursussen oordeelt het bestuur dat er meer samenwerking tusschen de afdeelingen onderling kan komen. Ingekomen is een schrijven van de af- deeling Weststellingwerf om eenige steun tot dekking van hun tekort. Be sloten wordt 10 loten te nemen. Van de Mei-vergadering te Leeuwar den is wegens bijzondere omstandighe den geen verslag aanwezig. Bestuursverkiezing wegens aftreding van den heer M. F. Kramer (niet herkies baar). Bij de 2de stemming verwierf de heer M. de Boer 19 stemmen. Deze wenschte echter de benoeiping niet te aanvaarden. Bij de nu volgende stemmingen werd gekozen de heer Boersma met 23 stem men, die de benoeming aanvaardde. Omtrent het proefveld bij Damstra zijn de resultaten dat de sterkste bemes ting met kunstmest ook de grootste op brengst heeft. De rapporteur de heer Heeg, en even eens de heer Damstra worden woorden van dank gebracht voor de moeite die zij zich getroost hebben. Punt 6. Behandeling der agenda Leeuwarden. Tot candidaat voor de nog komende hoofdbestuurszetel werd aangewezen de heer N. F. de Boer. Het voorstel der afd. Bolsward be- oogende de hooge salarissen in het hoofdbestuur wat in te krimpen, is niet met erg veel instemming ontvangen. Niettegenstaande deze weinig hoop volle stand van het voorstel is de ver gadering algemeen van oordeel/ dat het door de afd. Bolsward ingediende voor stel niet moet worden ingetrokken. De heer Heeg doet het voorstel om het salaris van den secretaris van het hoofd bestuur der Friesche Mij. van Landbouw met 25 te verlagen en dit voorstel op de eerstkomende hoofdbestuursvergade ring te verdedigen. Dit voorstel werd met applaus begroet en aangenomen. Afgevaardigde en plaatsvervangers werden weer benoemd. Ten slotte had de uitreiking der prij zen van de j.l. gehouden fokveekeuring plaats. k KLOOSTERBALSEM Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. is een een groot gemak. Steeds voorradig bij Voetbal. C. A. B. IIDe Kooi III, Joure 4 2. Voor de 2de klas F. V. B. speelden al hier Zondag j.l. op het Sportterrein aan den Sneekerweg bovengenoemde clubs. Onder leiding van scheidsrechter K. de Jong werd even over tweeën begonnen. De eerste aanvallen zijn voor C. A. B. waarbij dezen steeds mooi combineer^nd op het Kooi-doel afgaan en zich al spoe dig een 1-0 voorsprong wisten te ver overen. Wanneer de backs van C. A. B. te ver opdringen wordt hun dit noodlottig en de stand is gelijk. De C. A. B.ers hebben dan weer suc ces door Frijling. Echter voor de rust is de stand door De Kooi wederom gelijk gemaakt. Na de pauze is C. A. B. steeds in de meerderheid, het duurt echter nogal even voordat de C. A. B.ers dit in een doel punt weten uit te drukken. Eindelijk T?-LEEUWARDEN- L DE JONG s NIEUWSBLAD tn ir. UT de ui- ran jma de luls- ‘Jam. rand. uur 1.30 :e Huur een wagen en stuur zeil 'lam. Har- s av. ster- ens- lam. srijp Da. kale un ran de i). t. n. dj. 30 ïk. T. De 1.30 IDIIM 1. 3. Loo. ;zen. m. 2 W. Visser. I. gesp. gew. gel. verl. pnt. doelp. f De pijn is te verzachten, B het lijden te verminderen! Wacht niet tet de kwaal va»- ergert, masseer direct met L Arvrs-E-K s verlacht Hrruiend^V goed. Leesgeld fr. p. P. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.r per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1