Sim nicolaasauond allen naar „oe DOELE” 1 Entree 50 ct. plus belasting. Aanvang 8 uur. 1 II I. De Bolswardsche Courant en Westergoo i ir Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Uit den Omtrek No. 95 en A (Nadruk verboden). kunt r- r- WITMARSUM, 1 Dec. van 1 ARUM, 30 Nov. De heer K. Hilverda, smid, alhier, gaf hedenmiddag een de monstratie, waar men kon zien hoe van petroleum gas werd gefabriceerd. Het is een eenvoudig toestel en in de behandeling zeer gemakkelijk. De gebruikskosten van het geprodu ceerde gas zijn zeer gering, daar men met 1 L. petroleum minstens 8 uur kan branden. Vrij zeker een begeerig iets voor elke huisvrouw, want gemakkelijk en goed koop is de eisch van dezen tijd. Het is te hopen, dat de heer Hilverda succes van zijn werk moge hebben. Korlings was van Duitsche nationaliteit 41 jaar oud, gehuwd en vader van 4 kin deren, Saris was Nederlander, 29 jaat oud, gehuwd doch had geen kinderen. Een brandstichter gearresteerd. In de omgeving van Hobro bij Aarhus in Jutland heeft naar V. D. meldt, een brandstichter schrik en ontzetting onder de bevolking verspreid. In een kort tijdsbestek is in zeven boe renhofsteden brand gesticht en Zaterdag avond brandde de achtste boerenwoning af, hoewel men reeds weken larfg zoeiets op zijn hoede was. De brandstichter had n.l. aan een te- hij dag en uur van de brandstichting had medegedeeld. Ook de andere slachtoffers waren op deze wijze gewaarschuwd, dat hun be huizing zou afbranden. Er is een boerenknecht gearresteerd, jn wien men den geheimzinnigen brand stichter gevonden meent te hebben. Gevaar voor een crisis in de Engelsche katoenindustrie. Het algemeen bestuur van de fede ratie van spinnerspatroons in de katoen industrie besloot tegen 31 December de overeenkomst met de werknemers inza ke werkweek van 48 uren op te zeggen. Het bestuur verzocht tevens aan alle organisaties die aan de opgezegde over eenkomst hebben deelgenomen, te be raadslagen teneinde haar zoo mogelijk door een minnelijke regeling te vervan gen door een overeenkomst, welke voor ziet in een correspondeerende verhooging van de loonschalen. Men vreest, dat bovengenoemd besluit een crisis in de katoenindustrie van Lan- cashire zal teweegbrengen. Staat er bestuursverandering in Hon garije te wachten? Zaterdagmiddag deden te Boedapest N WITMARSUM, 30 Nov. Bij beschik king van den Minister van Defensie is ken, in een zelfzuchtig nastreven van uitsluitend ons eigenbelang, doch dat het slechts gevonden wordt in een stre ven, om anderen geluk en vriendschap en ‘zoo te bereiden. Een oude, oude waarheid overigens. Dus, den volgen den keer, als de luchtspiegeling U te pakken heeft gehad en ge U ongelukkig of ontmoedigd voelt, volg dan deze raad, die iemand eens gaf, op: ga er eens op uit en doe iets om iemand an ders wat blijder te maken. Dan zult U er verbaasd over zijn, hoezeer dat U helpen zal om geluk te vinden. FLORIS C. WITMARSUM, 1 Dec. In de Maandag gehouden vergadering van het Kiescol lege der Ned. Herv. kerk werden de h.h. P. Straatsma en Th. Wiersma herkozen, resp. als ouderling en diaken. N >n O.L.V. THE FOUR RITHME BOYS. Verschijnt Dinsdags- .Vrijdagsavonds. KIMSWERD. De afdeeling Kimswerd van de N.V. tot afsch. van alcoholh. Dr. had een propaganda-avond in het kerk gebouw. Als spreker trad op de WelEerw. Heer Ds. Wiersma van Schiermonnikoog met als onderwerp: „De leuze van Kain". In zijn rede trachtte hij de aanwezigen aan te toonen het nadeel van het drank gebruik. Door mej. R. van der Weide van Har lingen werden met begeleiding van mej. J. Having eveneens uit Harlingen, als organiste eenige zangnummers ten beste gegeven. De staking in Twente. Zaterdagmorgen zijn slechts enkele ar beiders op de stoomspinnerij Twente aan het werk gegaan. De bedreiging dat ar beiders die hedenochtend het werk niet hervatten als ontslagen zouden worden beschouwd, heeft dus geen indruk ge maakt. De fabriek zal hedenmiddag worden stop gezet. f Het was Maandagmiddag een druk te van belang bij de aankomst van St. Nicolaas in onze stad. Een onnoemelijk aantal kinderen en ook wel ouderen, waren langs laag Bol werk bijeen om de intocht van den goe den Sint te kunnen zien. Het was een leuk gezicht, vooral wan neer zoo nu en dan het bengaalsch vuur ontstoken werd. I Bij het Kruiswater stond de auto ge reed die de kindervriend na een korte rit door de stad bracht bij de fa. Wol- ke, waar hij dezer dagen zitting zal hou den. Bankroover gedood. Een bankroover, met een flesch in een zak als wapen, drong te Remuerra in N.- Zeeland het filiaal van de bank van Nieuw-Zeeland binnen, overhandigde den beheerder een brief en terwijl de laatste dien las sloeg de man hem met de flesch op het hoofd en wierp hem iets in de oogen. Half verdoofd en verblind wan kelde de aangevallene achterover, waar op de aanvaller de straatdeur ging slui ten. Daarop keerde hij terug, blijkbaar om zich opnieuw op zijn slachtoffer te De electrische draad. Aan de centrale van de gem. electrici- teitswerken aan den Hoogen Kadijk zou Zaterdagmorgen een monteur op de hoogspanningsplaat een kabel nazien. Er staat daar een spanning van 50.000 volt. Met deze hooge spanning is de monteur op nog niet opgehelderde wijze in aanraking gekomen en in brand ge vlogen. Een andere beambte die hem vergezelde, heeft hem de kleeren van het lijf gescheurd en de vlammen gedoofd. Hij liep daarbij brandwonden op aan gelaat en handen. Bedde mannen zijn naar een gasthuis vervoerd. De toestand van den monteur is ern stig. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnunimer 12 cent. Tusschen de tek-st dubb. prijs. Op sigaren geven wij zooveel korting, dat U hiervoor een mooi cadeau krijgen. Ook nog St. Nicolaasbonnen. BRANDSMA’s WINKEL. aan Johannes van der Wal, dienstplich tige der lichting 1932, voor de gemeente opkomst voor voor den tijd werpen, doch inmiddels was een bedien de te hulp geschoten. De roover nam de vlucht, doch de be diende liep hem achterna en schoot op hem met het gevolg, dat hij dood viel voor de voeten van een voorbijgangster. Wonseradeel, uitstel van eerste oefening verleend van één jaar. PINGJUM, 27 Nov. Heden hield de ijsclub „Hird Foarüt” alhier hare jaar vergadering. Aanwezig waren 35 leden. Uit het ver slag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten f 160.41 waren, terwijl de uitgaven f 113.06 hadden gevorderd, een batig saldo dus van f 47.35^. De voorzitter M. Tiemstra, werd bij acclamatie herkozen. Wanneer er ijs komt zal eerst een estafette-rijderij van leden worden gehouden, daarna één van mannen boven 16 jaar uit de gemeente Wonseradeel, die geen hooger bedrag dan f 10 hebben gewonnen. Zoo mogelijk ook nog een rijderij van leden in klassen. Bij een ijsloozen wintei zal een cabaret gezelschap voor de le den optreden. De mogelijkheid van een ijsbaan zal onder oogen gezien worden. De verlote schaatsen vielen ten deel aan K. Heins. WITMARSUM, 27 Nov. De heer A. Kouwenhoven, ambtenaar ter Secretarie van Wonseradeel is met ingang van 1 Jan. 1932 benoemd in gelijke betrek king ter secretarie te Rhenen (U.). ARUM. Zaterdagmorgen gaf de heer E. van Gorkum zijn laatste les aan de leerlingen. Door de kinderen van de 3e en 4e klas werd hem een mooi bouquet aangeboden. De gezamenlijke kinderen vereerden „pieester" efcn fraaie rood koperen vaas. Het hoofd der school, de heer J. Wil- keshuis, overhandigde den heer Van Gor kum met een gepaste toespraak namens het personeel een sierpot van Goudsch aardewerk. Daarna dankte de heer Van Gorkum voor de waardeering en geschenken hem vereerd. De kinderen werden op chocolade en marsepain getracteerd. Zoo is dit afscheid weer achter den rug en we wenschen den vertrekkende verder alle goeds in zijn toekomstige woonplaats toe. WITMARSUM, 26 Nov. De 2de win- terbijeenkomst van de leden der afd. Witmarsum-Pingjum van de Mij. tot Nut van het algemeen, had in het laatst de- zejr wdek in het heitel Hofstra alhier plaats. Onder voorzitterschap van Ds. T. D. Los die met een woord van welkom opende tot de talrijke aanwezigen en in het bijzonder aan de leden der Rederij kerskamer „Ten Kate’’ van Leeuwarden werd om 8 uur met het programma begonnen. Opgevoerd werd het blijspel: „Wie zijn wij”, in drie bedrijven van Cosmo Hamelton, terwijl de decoratie van dr. A. L. Heerma van Vos het stuk alle eer aandeed en het spel door al de spelers bergen oj jn 'een'rustig'dorpje in ln het,ben dan ook een buitengewone avond gehad en de voorzitter was aller tolk en dankte de kamer „Ten Cate” namens allen voor hun beste prestaties. Tot slot bal, waaraan door velen werd deelgenomen. Finland weer een beetje nat. Na langdurige besprekingen in het ka binet heeft de Finsche minister van justitie een wetsontwerp uitgewerkt tot herziening van de bestaande alcohol- wetgeving. De handel in alcoholhoudende dran ken zal met zekere beperkingen weer worden vrij gegeven. Ter controle van het alcoholverbruik in het land zal een controlebureau met vèr-strekkende vol; machten worden ingesteld. Van de opbrengst uit den alcoholhan- del zal de helft den staat ten goede ko men. De andere helft wordt voor sociale doeleinden gebruikt. ieder ge$al, op een plek, waar hij nu niet woont. Hij denkt natuurlijk, dat als hij onder omstandigheden leefde, die op een afstand bekeken aantrekke lijk schijnen te zijn, hij dan meer tevre den, gelukkiger zou kunnen zijn. Wan neer Uw vriend U dit vertelt, bewijsi hij meteen, dat hij de menschelijke na tuur niet erg goed kent; hij kent zich zelf niet goed. Wanneer iemand niei gelukkig kan zijn in elke redelijke om standigheid, of dat nu op een bovenhuis in de stad, op een boerderij of in een paleis of een hutje is, zal hij naar alle waarschijnlijkheid waar dan ook elders evenmin tevreden zijn De kwestie is, dat we de mogelijkheden voor tevre denheid, voor gemoedsvrede, in ons zelf meedragen. Het is onze levensrichting, de richting waarin we ons voortbewe gen, onze houding jegens de menschen en de omstandigheden en het leven, die onzen gemoedstoestand bepaalt Als ge U door het leven wilt laten ver slaan, zal het U verslaan, waar ge ook woont. De overwinning moet diep bin nen in ons bevochten worden. De waarde van het leven kan nu een maal niet in guldens en centen worden uitgedrukt en de basis voor iemands waarde voor de maatschappij is de dienst welke hij bewijst. Het is niet lan ger een kwestie van heveel geld ge be zit, zooals W. L. Killian het heel sim- peltjes uitdrukt, maar hoe goed ge ge bruikt, datgene wat ge hebt; want de vooruitgang van ’t menschelijk geslacht wordt slechts gemeten door dienstvaar digheid, door opoffering en door toe wijding. De waarde van het dienen wordt afgemeten naar de kwaliteit; dat wil zeggen, dienen, om waarde te heb ben, moet een menschelijke behoefte een menschelijke nood bevredigen. Hé, het lijkt wel, of we van ons cha piter zijn afgedwaald. We hadden het over het bereiken van geluk, van ons geluken nu zijn we verzeild ge raakt bij het geluk van anderen, bij het dienenvan anderen, het voorzien in menschelijke nooden van anderen Tja, de kwestie is, dat we werkelijk geluk en werkelijke voldoening en volledige gemoedsrust en tevredenheid nooit zullen berei- Mijnongeluk te Brunssum. üaterdagavond tegen twaalf uur is in Staatsmijn Hendrik te Brunssum een lo comotief van een naar de schacht rij dende trein ontspoord. De locomotief-machinist J. Saris en de afdeelingsopzichter J. Korlings, die met den trein medereden, geraakten daarbij zoodanig bekneld, dat zij onmiddellijk overleden. Maar feitelijk behoeven we niet eens zoo ver te gaan en ons in onze fantasie door een schrijver laten meesleepen, om zulk een tooneel te aanschouwen. Het leven, in het midden waarvan wij ons bevinden, geeft ons herhaaldelijk zulke tooneelen te zien, al beseffen de mede spelers hun rol niet. Want hoevelen zijn er niet om ons heen in het dagelijksch leven, die maar steeds voortjagen naar een ver geluk, naar een doel, waarvan de bereiking voor hen het geluk betee- fcent, o, vast en zekerEn als dan de horizon voor hen bereikt is, en het doel, dan lost de luchtspiegeling van het geluk zich op in ijle lucht. O, maar dan wordt het geluk vast en zeker bereikt, als ze nog weer een ander doel bereikt zullen heoben, o, vast en zeker. En de karavaan trekt verder, moe en dorstend naar geluk, geluk, dat zij meenen te vinden in het verkrijgen van een of an der vurig begeerd bezitEn ze vin den het niet. DRAlSfïlA-vAN-VALKEUBURG'S i, glevèrtrwi 27^2 Jaargang Woensdag 2 December K931 Het is juist wat Grove Patterson zegt: hoe dikwijls hooren we niet een vriend of kennis den wensch uitspreken om bijvoorbeeld een klein huisje in de pro vincie te hebben of in een villatje bij de zee te wonen, of in een chalet in de WITMARSUM, 28 Nov. De heer J. Haitsma, die bij de laatste publieke ver- koöping eigenaar werd van het winkel- I huis van J. Schuchmacher, heeft dit pand weder onderhandsch verkocht aan den heer P. Faber, die voornemens is een manufacturenzaak daarin voort te zetten. De heer J. Haitsma werd nu eigenaar van het huis van P. Faber in het ver lengde Oosteind. In de j.l. ge houden Hoofdbestuursvergadering de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging „Wonseradeel" in ’t hotel Hofstra, werd de heer P. Halma, lid van hef Dag. Be stuur die periodiek aftrad, hd'kozen. Tot afgevaardigden naar de Federatie- Vergadering in 1932 werden benoemd de heeren I. Bierma en P. Halma, als plaats vervangers de heeren H. Stallinga en M. Camping van Exmorra. Verder werd besloten wegens de vele patiënten in December een omslag te heffen. De strijd in Mandsjoerije. Volgens een mededeeling der Japan- sche Volkenbondsdelegatie aan de leden van den Raad staan in de omgeving van Tientsin 40.000 man Chineesche troepen met 10 kanonnen, terwijl de Japansche troepen bestaan uit 5 compagnieën, waarvan slechts 3 in Tientsin zelf zijn gestationeerd. Naar uit Tokio gemeld wordt, zou een Chineesche troepenafdeeljng 112 K.M. van Moekden verwijderd met een afdee ling van een Japansche brigade slaags zijn geraakt. Aan den wïch ontwikkelenden strijd zouden ook twee Japansche vliegtuig- eskaders hebben deelgenomen. De Chi- neezen namen echter zeer spoedig de vlucht. Uit zeer goede bron wordt vernomen, dat gisteren sedert 5 uur ’s morgens we derom treinen met troepen uit Moekden in de richting Peking zijn vertrokken en dat hieraan pantsertreinen, waarvan men het juiste aantal niet kon bepalen, voor af gingen. Een bericht uit Tokio meldt, dat krach tens een nadrukkelijk bevel der regee- ring het optrekken der Japansche troepen naar Tsintsjau is stopgezet. De Japan sche troepen hebben zich ten Oosten van de rivier de Liaoh gelegerd. Gene raal Honjo zou besloten zijn om de troe pen, die thans ten Westen van Moekden zijn gelegerd binnen de spoorwegzöne te brengen. De regeering heeft aan gene raal Honjo instructies gegeven om op Hsinmintoen terug te trekken. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een Japansch mijnenvaartuig nabij Tsjifoe door Chineesche zeeroovers is beschoten. Het Japansche marinevaartuig beant woordde het vuur en bracht het stoom schip der piraten tot zinken. Drie-en-twintig leden der bemanning zijn verdronken. Van Japansche zijde werden geen verliezen geleden. LUCHTSPIEGELING. ®We hebben allen, als kinderen en als volwassenen, meermalen in spannende verhalen meegeleefd met de reizigers in den woestijn, die zeer dorstig waren en telkens verblijd werden door de ver schijning van een oase aan den ge zichtseinder, om vervolgens de bittere ontgoocheling te ondergaan, van het in ijle lucht opgaan van het verlokkende beeld, dat slechts een luchtspiegeling was. En opnieuw trok dan de karavaan verder, moe en dorstig, opnieuw op zoek naar het zoo vurig verlangde wa ter J waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 De staking in de textielfabrieken. Het conflict in Almelo en Enschedé heeft Maandag grootere vormen aange nomen. Tegen het advies der moderne en confessioneele besturen in hebben eenige duizenden werklieden gestaakt. Het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond, van den Chr. Bond en van den Alg. Ned. Bond adviseerden Maandag- j middag nog hunne leden aan het werk te voor blijven. Een ploeg wevers van de firma Kan te Oldenzaal heeft Maandagmiddag beslo- lefoonpaal een biljet bevestigd, waarop ten het advies van het hoofdbestuur der organisatie op te volgen en wederom aan het werk te gaan. De arbeiders bij de stoomspinnerij Twente die Vrijdag het werk niet hebben hervat, zijn, naar de Directie mededeelt, thans ontslagen. aan den Schoterweg te Haarlem bewus- des; JwelkeiJirj ,verband werden gebracht teloos gevonden, terwijl de kamer vol J* 1 kolendamp stond. Toen de alleenwonende man Woens dagavond thuis kwam, moet hij zijn kachel nog hebben verzorgd. Zaterdagmorgen werden de boven wonenden, een 78-jarige man en diens dochter wakker in ’n kolendamp-atmos- feer. Ze stelden een onderzoek in en waarschuwden de politie. Met een zuur stofapparaat werd getracht den bewo ner van het benedenhuis bij te brengen; men slaagde daar echter niet in. De man werd naar een ziekenhuis vervoerd en was Zaterdagavond nog niet tot bewust zijn gekomen. Kolendampvergiftiging. Zaterdag is de bewoner van een huis Igeruchten de ronde over talrijke arresta- met de ontdekking van een grootsch op gezette communistische samenzwering. De politie kon alleen mededeelen, dat ontdekt was, dat een groote actie op touw was gezet, over welker doel nog niets kon worden medegedeeld. Alleen werd verklaard, dat het geen politieke aangelegenheid betrof. De po litie heeft in de afgeloopen dagen onder zoek gedaan naar mogelijke voorberei dingen tot vergrijpen tegen orde en rust. In verband hiermede werden verschil lende huiszoekingen verricht. Naar tot dusverre echter kon worden vastgesteld, werd geen Putsch voorbereid, doch hiel den eenige personen zich bezig met het uitwerken van plannen tot plunderingen, brandstichtingen e.d., waarschijnlijk met het doel een paniekstemming te wekken. Het aantal gearresteerden bedraagt op het oogenblik ongeveer 30. •LEEUWARDEN- J i- t- B- 1- i Dit no bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a et. Buitenland 2J^ ct. id GROOT BAL! 1- r« I— Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 guiten 'de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. i DEJONCP’NÏËÜWSBLAD tv I fine xxzpIIzo in vnrhithd u/prrlnti rrnKraohi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1