M. VROMEN HIEUUlJAARS-lUEnSCHEn ^1 De Bolswardsche Courant en Westergoo »- S&. Woensdag 16 December 1931 DE GROOTE STILTE. ;n Uit den Omtrek Gemengd Nieuws. Official Ford Dealer VROUWENARTS Nieuwjaars-wenschen worden opgenomen, tegen den prijs van 40 cent voor 4 regels, elke regel meer 10 ct In Bolsward kan men deze Nieuwjaars-wenschen opge ven aan denheerVORMEER, die U daarvoor dezer dagen hoopt te bezoeken. Stadsnieuws. 27g!g Jaargang No. 99 en A 2 4. r 0 is r. I- I. a. Nadruk verboden. m. E. m. m. en 7 L80 ijs- eer Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. b's- ort en els en en Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. De roodbroeken beten danig van zich af en was voor de rust reeds een 4-0 voorsprong veroverd. Na de thee werden nog een 6-tal doel punten aan de score toegevoegd, terwijl de Sneekers slechts de eer wisten te red den en C. A. B. dus welverdiend wist te winnen. Geslaagd. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het candidaatsexamen in de rechten, onze stadgenoot, de heer N. Bruinsma. Benoeming. ARUM. Tot onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd uit 22 sollici tanten de heer M. Holtrop, tijdelijk on derwijzer te Cornwerd. De voordracht luidde: 1. M. Holtrop te Cornwerd. 2. W. Dorenbos te Franeker; 3. J. Oppen huizen te Bolsward. ARUM, 14 Dec. De heer R. Yetsinga Jr. alhier, schoot met een gewoon jacht geweer in één schot twee wilde ganzen. Zeker een heele prestatie als men weet, dat deze vogels erg schuw en bijna on genaakbaar zijn. PINGJUM. Zaterdagmiddag speelde de voetbalclub P. V. C. alhier tegen een club uit Bolsward en verloor met 2-8. P. V. C. speelde Zondag tegen St. Anna Par. aldaar, uitslag 3-4, terwijl Workum en Makkum elkaar hier ont moetten, waarbij Workum met 3-0 won. Een Kerstboodschap van de Koningin. Naar het „Hbl.” verneemt, heeft de Ko ningin het voornemen om een persoon lijken Kerstgroet tot haar volk te richten in dezen moeilijken tijd. De Koningin zal dien Kerstgroet op Vrijdag 25 Dec., des namiddags te 4 uur, voor de radio uit spreken. Radio golflengte 1875 M. I. e- Stokvisch 29 - 39. Lengvisch I f 1.15. BRAND SMA’s WINKEL. TJERKWERD, 11 Dec. Bij de heden gehouden verkiezing van het kiescollege werd herkozen als ouderling de heer S. Bakker, terwijl in de plaats van den heer B. Buwalda als diaken werd gekozen de heer J. Postma. Beiden hebben de benoe ming aangenomen. Een mooie opdracht voor Ned. fabrikaat. Naar gemeld wordt, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen aan „Werkspoor” opgedragen den bouw van de spoorbrug bij Zutphen, behoorende bij de uitvoering van de Twenthe-Rijn- kanalen. „Werkspoor” had ingeschreven voor f 155.400 en was de laagste Nederland sche inschrijver. De opdracht werd aan „Werkspoor” gegeven, ondanks het feit, dat de firma Paul Würth in Luxemburg, had ingeschreven voor 153.500 gulden. SJ. DE WIT Vraagt inlichtingen. nd. DRAI n *r 190 '70 .30 75 11 85 21 25 18 75 50 )s. 2 r.) m. Bolsward - Telef 86 Wij leeren het U NIEUWE WAGENS 10 cent de K M. S1LVIKRIN HAARMIDDELEN verkrijgbaar bij KAPPERSHUIS. L-LEEUWARDEN- ’J verduisteren, verwringen en verbergen de dingen van den geest zoo, dat men ze niet eerder helder kan zien, dan wanneer we de hoogten der stille meditatie en overpeinzing beklimmen en daar trach ten ons te verfrisschen aan de nimmer drogende bron van alle Waarheid en Leven en Liefde. Dit rustig overdenken van onze dagen en gedachten, dit rustig beschouwen der gebeurtenissen aan het einde van den dag, dit telkens opnieuw, na rijp con- templeeren, bepalen van onze houding en ons standpunt in overeenstemming met onze hoogste begrippen van goed en van rechtvaardigheid, is inderdaad heel noodzakelijk. Het is, zooals de bekende journalist, die J. S. Braithwaite te Lon den is, eens in een conferentie van Euro- peesche journalisten opmerkte: Geen mensch kan zijn beste werk geven, tot dat hij geleerd heeft hoe te Mediteeren. Mediteeren, dat is (volgens dictio naires) abstract denken, zich bezig hou den met geestelijke bespiegelingen. Wel nu, dit mediteeren, dit tête reposée” nadenken kan men meestal niet zoo ge makkelijk doen te midden van de drukte van het jachtende leven, als het ware in de hitte van het gevecht. Doch juist in die spannende oogen- blikken, kunnen we de vruchten pluk ken van ons mediteeren, van ons wel overwogen standpunt, zoodat we niet be hoeven te weifelen, noch uit ons even wicht geworpen hoeven te worden, doch rustig en zeker onzen koers houden. Ter wijl anderen opgewonden worden en al dus verleid worden tot overhaaste, onbe redeneerde-en meestal onjuiste stappen. Omdat ze door gebrek aan ervaring, om dat ze geen lust en geen neiging gevoel den om de hoogten te beklimmen, niet weten welke prachtige, kracht en licht schenkende stralen de zon immer voort gaat ons te schenken, en omdat ze dus niet weten, dat deze stralen werkzaam zijn, zelfs wanneer we ze niet zien, door de mist en de stof beneden. Of om het nog anders, met Browning, te zeggen: Het is het opgeheven gelaat, dat het schijnen van de zon voelt... FLORIS C. t Ds. Groenenberg te Oosterend op Texel heeft bedankt voor het beroep naar de Vereen, voor Evangelisatie al hier. WITMARSUM, 12 Dec. B. en W. van Wonseradeel hebben benoemd tot ad- junct-commies ter Secretarie van Wonse radeel de heer Joh. Grasdijk, ambtenaar ter secretarie te Alphen aan den Rijn. MAKKUM, 11 Dec. Uitgaande van de vereen. „Plaatselijk Belang” werd heden avond alhier een filmvertooning gegeven op de bovenzaal van hotel „de Prins”, die zeer goed bezocht was. Het hoofd nummer was aangekondigd als: „de film van de Zuiderzeewerken” en met de ver- tooning van deze film wordt overal suc ces behaald. Vooraf echter werden eerst onderschei dene andere silhouetten te zien gegeven, die zich door rustigheid en duidelijkheid reeds dadelijk kenmerkten. We noemen daarvan o.a. de Harlinger havenbedrijvigheid, de Friesche schaats en kaatssport, de zeilsport, gezicht op Enkhuizen, gezicht op Medemblik enz. enz. waarna men langzamerhand werd geleid tot het gezicht op de Zuiderzee werken. En aangezien men alhier eigen lijk leeft onder den rook van de Zuider zeewerken, en bij helder weer eiken dag in de verte deze bedrijvigheid kan zien, toch voelt men zich tot het majestieuze gezicht, altijd weer aangetrokken. Als we ons in herinnering brengen, hoe op bovengenoemde zaal, indertijd door Ir. van der Wal een lezing werd gehouden over de plannen der droogmaking van de Zuiderzee, en deze plannen door velen als onuitvoerbaar werden geacht, en ons ook nog herinneren hoe op 7 Januari 1927 door de eerste baggermolen een begin werd gemaakt met het baggeren van kleileem ten behoeve van het eiland Cornwerderzand, werd de heele onder neming zoowat beschouwd als noodeloo- ze moeite, omdat men als leek veronder stelde, dat de neergestorte grond toch even vlug weer wegspoelde en ver- stroomde, dan het er werd ingegooid, doch toen na korten tijd de grond reeds boven water uitstak, en men er al op kon loopen, toen dacht men al eenigszins anders, en nu is het reeds zoo gesteld, dat niemand meer twijfelt aan de uit voerbaarheid, daar tot dusverre elke moeilijkheid die zich voordoet, glansrijk wordt overwonnen. Zelfs de zoogenaam de blinde geul, waar de kleileem in een ondempbare afgrond scheen te vallen en het laatste gat in de afsluitdijk tusschen Cornwerderdand en Breezand, hebben ’t tegen de krachtige werktuigen moeten afleggen. En aan den 30.000 M. langen dijk, die moest worden aangelegd, ont- breèkt nu nog slechts ongeveer 2400 M. De drukke bedrijvigheid bij dit werk, de Titanische krachtwerktuigen, als bag- Prop.-vergadering Geheelonthouding. ARUM, 13 Dec. De N.V. tot afsch. van Alcoholh Dranken en de J. V. O. hielden hedenmiddag in het „Dorpshuis” een propagandevergadering. De voorzitter der N.V., de heer J. van Zandbergen, opend ede byeenkomst en PRINS HENDRIKSTRAAT 10, LEEU|WAR DEN heeft de praktijk hervat j- Naar we vernemen is de toestand van den heer I. Faber, die zooals men weet de vorige week een stuk gebit door slikte, thans zeer vooruitgaande. Moderne technische hulpmiddelen in het ziekenhuis te Groningen hebben het mogelijk gemaakt, dit stuk gebit, voor dat dit in de maag terecht kwam op te visschen, zoodat operatief ingrijpen niet noodzakelijk was. f Het zakenpand van de Fa. Stock mann aan de Groote Markt alhier met pakhuis aan de Witheerenstraat is bij onderhandsche verkoop overgegaan aan de Albino-Maatschappij. PINGJUM. Bedankt voor Pingjum en Zurich, Ds. W. P. Stratingh, Ned. Herv. predikant te Jorwerd. sprak zijn leedwezen uit over de slechte opkomst van de leden der N.V. De J. V. O. was goed vertegenwoor digd. Ook uit de omliggende plaatsen. Een dameskoortje zong eerst 2 liederen, waarna mevr, van Oostrum uit Leeuwar den aan het woord kwam. Het onder werp luidde: „Onversaagd in den strijd”. Op boeiende wijze behandelde spreek ster dit onderwerp. Daarna declamatie van den voorzitter der J. V. O,2 de heer Cor Hidma. Het dameskoortje liet weer 2 liederen hooren, waarna even gepauzeerd werd. Na d epauze was het Liekele Feenstra eveneens uit Leeuwarden die ons op on derhoudende wijze onderhield met het onderwerp: „Waarom jeugdbeweging, waarom J. V. O.” 4 Toen nog eens declamatie door Cor Hidma en zang van het dameskoortje, waarna de voorzitter der N.V. de verga dering sloot, met een woord van dank aan alle medewerkenden van deze mooie middag. WOMMELS, 10 Dec. Hedenavond werd alhier in de oude school aan de Bolswarderweg een vergadering gehou den, waarbij als spreker optrad de heer Runia van Leeuwarden, hoofdbestuurder van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, met als onderwerp: „Juist nu Chr. Vak organisatie”. Spreker bepleitte in zijn betoog de noodzakelijkheid van Chr. Vakorgani satie en memoreerde vervolgens uitvoe- lig wat vrucht het werk dezer organisa tie reeds had afgeworpen en dat derhal ve steeds meer invloed wordt toegekend aan dezen bond. Het resultaat van dezen avond was, dat een afdeeling van den Chr. Landarbeidersbond werd opgericht met aanvankelijk 15 leden, waarbij werd besloten hieruit te zijner tijd een bestuur te kiezen. De bijeenkomst was goed bezocht. SCHRAARD. Cand. G. C. Niftink te Utrecht heeft het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier aangenomen. WOLSUM. Tot onderwijzeres in de Nuttige Handwerken aan de openbare lagere school alhier, is benoemd mej. E. J. Pot te Sneek. I In het nummer van „De Jong’s Nieuwsblad”, dat Oudejaarsavond Donderdag 31 December verschijnt, kunnen Buiten Bolsward kan men deze opgeven, rechtstreeks per Dost aan ons Bureau of aan onze Agenten en Courantbezorgers. gJffiT Tijdige opgave zeer gewenscht. IA-vanVALKEMBURG'S-’ r oLEVERTRAAri KIMSWERD. Bij de Ned. Herv. ge meente alhier werd als kerkvoogd her benoemd de heer R. Hoogeveen. Tot Notabelen werden gekozen de heeren W. Smits en J. van der Schel. Benoemd. Dezer dagen werd benoemd tot assis tent directeur der Coöp. Fabriek van Melkproducten te 's Heerenbroek bij Zwolle, de heer R. Lubberink, voorheen leerling der R. Z. S. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. ÓSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 VoetbaL MAKKUM, 13 Dec. In een vriend- schappelijken wedstrijd tusschen Bols- warder Boys en M. V. C. II wist eerst genoemd elftal met 6-1 te winnen. De rust ging in met 4-1. Vrijwel den geheelen wedstrijd waren de Bolswarders sterker. M. V. C. I die voor de competitie naar Joure was getrokken, wist tegen De Kooy 3 een 5-2 zege te behalen, hetgeen weer hoop voor de toekomst geeft. Hier door is zij no. 4 van het ranglijstje ge worden. Zondag a.s. wordt Black Boys 2 ver wacht, hetgeen een spannende ontmoe ting kan worden gezien het feit, dat In Sneek met 2-1 verlore werd. t In het belang onzer lezers deelen wij mede, dat de aanslagen in de Grond belasting en de Personeele belasting van het belastingjaar 1931, die gedateerd zijn op een vroegeren datum dan 1 Augustus j.l., vóór 1 Januari a.s. geheel behooren te zijn aangezuiverd. Verder herinneren wij de tabaksver gunninghouders aan hunne verplichting om het vergunningsrecht ever 1932 tijdig te voldoen. Zij, die op 20 Januari a.s. nog in gebreke zijn, ontvangen eene aanma ning, kostende f0.25, waarna bij verdere wanbetaling een dwangbevel wordt be- teekend, hetgeen hooge kosten mee brengt. Bij de betaling behoort de ver- gunningskaart te worden medegebracht, teneinde daarop de betaling aan te tee- kenen. Bij staking van het bedrijf gelieve men schriftelijk intrekking te vragen aan den Ontvanger der accijnzen, die de be- drijfsvergunning afgegeven heeft en wel vóór 1 Januari 1932; bij verzuim is men verplicht opnieuw te betalen. MAKKUM. De heer de Bruin, onder wijzer aan de openbare schooi alhier, staat als zoodanig als no 1 op de lijst van een drietal te Harlingen. VOETBAL. C. A. B. Ill—Sneek VI. 10 1. Om twaalf uur Zondag speelden bo vengenoemde clubs voor de competitie F. V. B. De waarde van een mensch is gelegen in zijn bekwaam heid tot individueel denken en collectief handelen. ELBERT HUBBARD. Trotsch ligt aan alle fouten ten grondslag. RUSKIN. Vertrouwen in het volmaakte bouwt den weg voor het vol maakte. TAGORE. Ginds in het bergland van Zwitser land, op een van de hoogste toppen der Zwitsersche Alpen, die in de grootsche eenzaamheid der kale rotsgesteenten als een symbool zijn van onwankelbare standvastigheid, hebben een aantal ster- rekundigen en astronomen ingewikkelde instrumenten opgesteld ter voorberei ding van een diepgaande observatie en studie der zonnestralen. En nu weet ik haast zeker, dat er iemand zal zijn, die zal zeggen: Tjonge, jonge, is dat nu niet een beetje erg overdreven? Moeten ze nu speciaal op gevaarlijke hooge rotsen klimmen, om die studies te maken en de zon te bekijken? Wat geeft dat nu, of ze nu een paar duizend meter hooger gaan staan, om dichter bij de zon te zijn, terwijl de zon toch millioenen kilo meters van ons verwijderd is? Kunnen ze niet even goed de zon op hun gemak beneden in de vlakte kunnen bekijken? Stop: wacht eens even. Galoppeer niet door, mijn waarde. Zeker, de afstand tot de zon wordt er niet noemenswaard door verkort, als we op een hoogen bergtop gaan staan. Maar toch kunnen we de zon dikwijls beter daar zien, in de klare hoogten, in de zuivere lucht, die niet ver duisterd is door mist en wolken en niet besmet door stof en rook. Maar te deksel, wat heeft dit alles nu te beduiden? Wat bedoelt men met dit tamelijk kinderachtige verhaaltje? Och, niets sensationeels. We kunnen er alleen een werkelijk heel aardige parabel uit trekken. Hoevele van de fijnste, schoon ste dingen des levens wórden niet ver duisterd of verwrongen of geheel en al uitgewischt, achter wolken en nevels verborgen op de lagere gebieden van onze menschelijke wereld 1 En zoo aan ons oog onttrokken, net zooals die fijn ste zonnestralen, die we in het dal niet konden zien vanwege mist en stof en nevel, terwijl ze wel ongestoord te ge nieten waren, hoog in het gebergte, waar men slechts na een moeilijken tocht kon komen? lOnze verkeerte moitieven voor en opvattingen van het zakendoen, mode en genoegens, de verblindheid van den waanzinnigen strijd om geld en rijk dom alleen, het stof en het lawaai en rumoer van de markten der wereld, de zelfzucht en de strijd der eerzucht, de cultus der zinnelijkheid, al deze dingen germolens, 'zandzuigers, grijpkranen, transporteurs!, hei- en hijschltdlpngeln, sleepbooten en bakken, de aanleg en uit breiding van de eilanden, de groote vor deringen aan de dijk, het portret van Mi nister Lely, de kampvechter voor deze onderneming, een wriemelende menigte bazen en arbeiders, dit alles werd bij deze filmvertooning duidelijk weergege ven. We werden het meest geïmponeerd door het zien dicht maken van het laatste gat in den dijk, waar het water zoo woest doorheen stroomde, zoodat een geweldige waterval hierbij vergeleken, slechts een stroomend beekje is. Dit was het laatste filmnummer, waar van met handklappend applaus werd be tuigd, dat men zeer voldaan was. ’s Middags was een druk bezochte kindervoorstelling gegeven. C. A. B. ISneek I. Vriendschappelijk. Dat vriendschappelijke wedstrijden hier door het voetbalminnend publiek ook zeer op prijs worden gesteld, bleek Zondagmiddag j.l., daar een flink aan tal toeschouwers aanwezig was. Onder leiding van scheidsrechter K. de Jong stelden beide elftallen zich om twee uur op. Sneek wint de toss, zoodat onze stad- genooten moeten aftrappen. Een Sneek-aanval volgt, maar Van der Heide wist het schot te stoppen. Een aan val van C. A. B. levert eveneens niets op. De Sneekers komen dan terug, maar het schot gaat achter. Van der Hauw van C. A. B. gaat er dan in zijn eentje van door, maar heeft met zijn schot ook geen succes. Wan neer de S.-keeper uit zijn doel is gelokt, maakt „Does” geen fout en heeft C. A. B. de leiding. De C. A. B.ers spelen, aangemoedigd door dit succes, thans een goede partij, de aanvallen van de Sneekers zijn echter gevaarlijker. Wanneer de S.-keeper zijn doel verlaat, schiet Van der Hauw naast het verlaten doel. Geleidelijk worden dan de Sneekers sterkenen combineeren mooi, zoodat de gelijkmaker al spoedig in het net ligt. De linksbuiten van Sneek schiet dan tegen de lat, welke beter lot verdiend had. Van der Hauw wist hierna voor C. A. B. de leiding te veroveren en dan is het rusten. Na de thee is Sneek de sterkere, zoo dat Van der Heide druk werk krijgt, hij moet echter al spoedig zwichten en weer is de stand gelijk. Van beide kanten wordt hard gewerkt om het winnende pintje en het gelukt de Sneekers de score te verhoogen. C. A. B. geeft zich echter nog niet ge wonnen. Van de geboden kansen weet de C. A. B.-voorhoede echter niet te pro- fiteeren. Wanneer no. 4 in het net ligt, speelt C. A. B. een verloren partij en heeft Sneek welverdiend gewonnen. Aan beide kanten ontstond nog een penalty, die „vriendschappelijk” daast werden geschoten. Il DE JONG s NIEU WSBL i [i i. i. i- 3. 9. 3. in t> Hrnra wagen en stuur zeil Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/2 et. Buitenland 2% ct. 3 n Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. jod >0. w.u.d.M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1