CorsetlHn Mires Kinder Kousen I BALANS OPRUIMING I Flanel Blouses 1932 J.A.MOULIJN TANDARTS - FRANEKER houdt lederen Vrijdagmiddag Spreekuur te MAKKUM van half 2 tot halt 3 in Hotel „De Prins”. Dr. J. Wittop Koning Arts voor Inwendige Ziekten LEEUWARDEN De Bolswardsche Courant en Westergoo johaii RIB Tandarts Tandarts NUK Tandarts GEESINK Dr. J. de Bloeme LEEUWARDEN heeft de practijk hervat. ZATERDAG 9 JANUARI GEEN SPREEKUUR Zaterdag 9 Januari 1932 No. 2 28^2 Jaargang Stadsnieuws. Aangekondigde Vergaderingen De gelukkige winnaar v|h Slaapkamer- Ameublement, was de Th. van Bergen P. B. VAN HAM Spreekuren te SNEEK: Te Franeker: Dinsdag en Donderdag van 2-4.30 «mm SNEEK, Stationsweg 11. 1 en A gel der tentoonstelling en gel, eigen fok. Groene Erwten 12^-11-7)4 A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 10 Jan. in 15 uur. f Onze stadgenoot, de heer W. Hoekstra behaalde op de Nationale Pluimvee- tentoonstelling te Rijsenburg (Utrecht) in de afd. post duiven met een inzending van 31 duiven niet minder dan 28 prijzen, waaronder 26 eerste en 2 tweede prij zen, bovendien 23 eereprij- zen waaronder beker voor de schoonste collectie, eere- beker voor de beste collectie, Bruine boonen 14-12- 9’/2-7y2 Kogelboonen 19 Grauwe Erwten 32^-29- 24-19-14 BRANDSMA’S WINKEL. Voor bijzonderheden leze men de be treffende adv. in dit no. de Regeering de huurwet aan te nemen. Onze actie gaat hierbij niet tegen de goede eigenaars, maar juist tegen hen die in dezen moeilijken tijd de 'huurboeren uitmer gelen. We vragen ook de ontbin ding van alle huurcontracten met ingang van Mei 1932. De huur zal moeten worden ven nagejaagd, om zelf die duisternis te verlichten, om met ter zijde stelling van ge oorloofde middelen druk uit te oefenen, maar die weg wil de bond niet op. De bond bestaat nu onge veer tien jaar, maar nog al tijd is het streven langs ge- ordenden weg te komen tot verbetering. De klok moet thans gedurig worden geluid opdat men in Den Haag zal luisteren naar de noodkreet uit den boerenstand. Wanneer onze Regeering niet inziet die noodtoestand, dreigt het gevaar dat Mos kou invloed krijgt op de on tevreden elementen. Ons protest gaat niet om de macht, maar voor het recht. We vragen thans aan veelheid van vereenigingen. Spliterwten 12*4-9%. maar aan grootere eenheid. Wanneer de boerenstand van 50 jaar terug ook had begre pen, het belang der organi satie, hadden we nu gehad een sterken bond met mis- huurcommissies, maar voor al noodig is mobiele pacht prijs, die rekening houdt met de opbrengst der producten. Als voorbeeld van den nood toestand vertelt spreker, dat in het Zuiden der provincie een 60-tal koemelkers zich hebben aangemeld bij de werkverschaffing om zoo doende het geld voor de huur te verdienen. De vraag is gesteld is de actie van den bond niet fu nest voor de landeigenaars? Zeer zeker zou het dwaas zijn de armoede te verplaat sen, maar een kras middel is in onzen tijd noodig wil niet de geheqle boerenbevolking en daarmee ook de landeige naar totaal uitgeput worden. Wanneer echter een goede regeling van ons tarief (in voerrecht) het mogelijk maakt, dat de prijs van het product iets gaat stijgen is er voor beide partijen kans op terugkeer naar meer norma ler verhoudingen. Wanneer het mogelijk was moesten al le landgebruikers optrekken naar Den Haag om daar te demonstreeren op vreed zame wijze voor hun goed recht, maar omdat dit niet kan is het de plicht van elk zijn bond groot en krachtig te maken, omdat bij de Re geering alleen nog de massa invloed uitoefent. De red dingsplank is thans uitge stoken, laten alle landgebrui kers beseffen dat eendracht macht maakt, laten allen den bond steunen die waakt voor hunne belangen. Een spontaan applaus be loonde spreker voor zijn met veel overtuiging uitgesproken rede. Als tweede spreker trad op de heer Van Houten. Spreker begint met een opmerking over een hem toe gezonden blaadje, waarin op eenvoudige wijze de oplos sing van deze crisis aan de hand werd gedaan. In dat geschriftje werd eenvoudig verwezen naar Rusland. Maar spreker is voor zich overtuigd, dat de Nederland- sche boer maar liever niet wil werken onder de knoet van Moskou. Wij willen ons doel berei- Heer A KORNEL1S te Goënga Meubelhuis - Sneek BOLSWARD. Gr. openb. Verg, op Za terdag 9 Jan. in het Volksgebouw ’s av. 8 uur. BOLSWARD. Soc. Zondag voor Ka tholieken op Zondag „De Doele”, ’s av. 8. UU1 BOLSWARD. Conferentie voor niet- Katholieken op Donderdag 21 jan. in de St. Martinuskerk. ACHLUM. Toanielfoarstelling op Snein 10 Jan. by S. Donia, jouns heal- wei achten. ARUM. 3de Chr. Winterlezing op Dinsdag 12 Jan., ’s av. 7 uur. WITMARSUM. Openb. Feestavond op Woensdag 13 Jan. bij Hofstra, ’s av. 7.30 uur. EASTEREIN. Gr. Prop. Gearkomste B. V. L. op Tongersdei 14 Jan. yn ’e Herf. Tsjerke, jouns heal wei achten. YTENS. Openb. Prop.-avond S. D. A. P. op Vrijdag 15 Jan. bij Tj. Faber, 's av. 7.30 uur. nieuw jaar ingegaan en wan neer we ons thans afvragen: wachter wat is er van den nacht, dan is het antwoord dat de toestand in het land bouwbedrijf nog die is van een stikdonkere nacht, zon der ook maar het geringste lichtpuntje. Het doel van deze bijeen komst is een protest- en cri- sis-vergadering. Een protest vastgesteld door onpartijdige tegen onze Regeering die nog steeds talmt de zoo hoog noodige maatregelen ten be hoeve van den boerenstand te nemen. Met een ontwerp pachtwet wordt op onverantwoordelij ke wijze omgesprongen. Al lerlei beloften zijn door de verschillende partijen voor de verkiezingen aan de boeren gedaan, maar niets is er van terecht gekomen. Wanneer reeds vroeger door de Regeering deze zaak ernstig behandeld geweest was, zag de toestand er voor het bedrijf thans beter uit. Reeds voor 5 jaar geleden heeft spreker in zijn brochu re „Naar het station Alles- Verloren’’ gewezen op de on houdbare toestand. In den beginne is de schrijver uitge maakt voor staatsgevaarlijk, maar de feiten hebben on weerlegbaar de juistheid der in de brochure aangegeveh gronden achterhaald. Wel heeft men nog getracht door de oprichting van een Ver. Friesch Grondbezit, de bond afbreuk te doen, doch deze opzet is niet gelukt. In de laatste maanden vooral gaat de ledenaanwas met versneld tempo. Spreker vergelijkt de crisis die we nu doormaken met ’n lange donkere tunnel, waar in zich voor het veehouders- bedrijf geen enkel lichtpun tje voordoet. Er wordt door De prijzen steeds lager. Zie Etalages deze week. Partijtje Dames QQ hoeden zwart en gekl. uU Gl. De laatste Bontkragen f 7E vanaf l.lu Restanten Hinderhoeden BIJNA VOOR NIETS Dames Directoirs alle kleu ren met zwaïte of ge- 1 QQ kleurde Wollen Kousen Iu 1 Wollen Damesmuts 1 p Wollen Kousen zwart of gekleurd 1 Dames Directoir alle kleuren naar keuze samen 2.48 i alles a contant Kerkstraat 18—20 Bolsward schien één millioen gulden strijdkas. Wat had er heel wat onrecht kunnen worden voorkomen. Wanneer thans ’t program van den bond van landpach- ters niet werkelijkheid wordt zullen geheele families zelfs geheele dorpen ten onder gaan. Een proces zoo zwaar en ontstellend dat het met geen pen te beschrijven is. Daartegen te strijden Is een goede strijd. Wij vragen ’n moratorium d.i. uitstel van betaling. Wanneer een bankiers con- sortum in moeilijkheden ver keert, verleent men deze sur- ceance van betaling. Even- zoo scheepvaartmaatschap pijen. Heeft men de Post cheque en girodienst ook niet 3 maanden stopgezet, om de ontredderde organisatie weer op peil te brengen, en gaf dit geen ongerief voor de gedu peerden? We moeten zien in vloed uit te oefenen ook en vooral op de Eerste Kamer leden, omdat idaar het grond bezit nog overwegend 13. Laten de mannen van de lastertoren, of hoe zoo’n to ren dan ook mag genoemd worden, nog zoo hard roepen, spreker weet dat hij zal doorgaan, bemoedigd door de vele dankbetuigingen van kleine boeren. Het strijdvuur zal blijven oplaaien, omdat we strijden den goeden strijd onder Gods zegen. Met eeri opwekking om den bond te steunen door lid te wjorden. sluit dez^ sprelker zijn door een spontaan ap plaus beloond betoog. De derde spreker de heer Jelsma zag door het verge vorderd uur van het woord af. Verschillende vragen wer den nog gesteld en tot ge noegen beantwoord. Onder wijl maakten bestuursleden zich verdienstelijk nieuwe le den te werven, wat, naar we vernamen, een zeer gunstig verloop had. De heer de Vries dankte ten slotte sprekers en aan wezigen voor de betoonde belangstelling. Spreekuur te WITMARSUM van half 5 tot half 6 in Hotel „Hofstra”. ken langs een geleidelijke weg. Dezer dagen is een groote protestvefgadering in Groningerland gehouden. Er was veel enthousiasme, maar spreker vertrouwt, dat. wan neer binnenkort de groote protestvergadering in Leeu warden gehouden zal worden er duizenden zullen opgaan om te getuigen van hun goed recht. Ook in onze Prov. Staten is men eindelijk tot het inzicht gekomen, dat er hulp moet komen. De tegenstelling landeigenaars en landpach- ters moet er thans niet zijn. Het gaat thans hierom of het platteland tot verval moet geraken. Juist in deze buiten gewone tijd zijn buitengewo ne middelen noodzakelijk. In de Tweede Kamer is de bond van landpachters meer malen aangevallen en jam mer genoeg juist door hen. die de belangen van den landbouw moesten verdedi gen. Vooral de heer Bakker heeft het erg bont gemaakt door te zeggen dat de onrust onder de boeren kunstmatig is opgeschroefd. Een dergelijke uitspraak van een landbouw-Kamerlid is misdadig. De heer Van den Heuvel is iets minder scherp in zijn oordeel geweest, maar ook diens ui tlatlngen doen hem niet zien als iemand die de landbouwbelangen behartigt. De leiders van den bond worden revolutionnair ge noemd, maar hoe is dat mo gelijk? De thans Ingediende pachtwet is toch gemaakt door een R. K. en A. R. die men toch niet van revolutio naire actie beschuldigt. De bond van landpachters vraagt immers niets meer dan aan neming van deze wet. In een der Friesche dagbla den is ten opzichte van de leiders van den bond het woord „strebers’" g'Vrufkf maar hij, die nu en dan leest in het archief van den bond, prijst zich gelukkig te staan aan den kant van de arme en verdrukte, liever dan aan den anderen kant die over de rug gen der boeren heen naar de baantjes zijn opgeklommen. medaille voor schoonste vo- Juist de eenheid van den bond is zijn groote kracht. eereprijs voor schoonste vo- Dan pas wordt er rekening mee gehouden. We hebben in dezen tijd niet behoefte aan Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Dit no, bestaat uit 3 bladen Porto Binnenland ct. Buitenland 2^ ct. Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteer ders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. Tandarts, SNEEK, houdt eiken DONDERDAG ZITTING te BOLSWARD in ’t Hötel GAARMAN, Marktplein. SPREEKUUR 10—1*/,. Wacht- en Spreekkamer boven. Eiken Dinsdag van 91 Mindergegoeden van 910 Adres Mndematfazijn „DE ZON” Suupmarkt 2 BOLSWARD Spreekuur: 10—2 Zaterdags tot 12 uur. (Vrijdags te Worlium) HARLINGEN Spreekuur: 10-12.30 uur. Spreekuren: 10-3 uur. Dinsdags 9—3 uur. Woensdags 24 uur. zieke nog in het beginsta dium is, is genezing bijna altijd mogelijk. Een voorname taak bij de bestrijding der T.B.C. zijn de maatregelen ter voorko ming. Honderden patiënten heb ben reeds de zegenrijke wer king van ons Volkssanato- rium te Appelscha onder vonden. Ook de nazorgko- lonie voorziet in een lang gevoelde behoefte. Spreker wekt ten slotte allen op zich bij deze nut tige vereeniging aan te slui ten, dan zal het doel van dezen avond bereikt zijn. Hierna werd de film ver toond. Het eerste deel brengt ons in een werkmansgezin^ waarvan de vader aan T.B.C. gestorven is. De dochter Elsje ligt ook ziek te bed, maar wordt na veel moeilijkheden in een Sanatorium geplaatst en vindt daar algeheel herstel harer geknakte gezondheid. Haar broer Karei, die zich niet genoeg in acht neemt, wordt ook ernstig ziek en moet deze onachtzaamheid met den dood bekoopen. In het laatste bedrijf zien we Elsje die getrouwd is met een vriend van Karei als gelukkige moeder van een gezonde baby. Met volle aandacht werd deze mooie film gevolgd en êen dankbaar applaus be loonde de operateur voor het geprojecteerde werk. De heer Pannekoek Loois dankte in zijn slotwoord al len, die tot het welslagen van dezen avond hadden bijgedragen en hoopte dat zeer velen zich binnenkort zullen opgeven als lid dezer nuttige vereeniging. Let op „Brandsma’s Bon” pag. 2 onderaan. Vergadering van den bond van Landpachters op Donderdag 7 Januari ’s mor gens half elf in „de Doele”. Te ongeveer 11 uur open de de heer de Vries namens de afd. Burgwerd van bovei- genoemden Bond de bijeen komst. De groote Doelezaal was tjokvol. De Voorzitter roept alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, inzonderheid de sprekess, de h.h. Wesbonk, van Houten en Jelsma. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Wes bonk. We zijn, aldus de heer Wesbonk, thans weer een f Woensdagavond hield de afd. Bolsward van het Friesch Volkssanatorium een filmavond in de Doele. Vertoond werd de nieuwe tuberculosefilm: „Waar eer wil is, is een weg”. De heer Pannekoek Loois opent bij afwezigheid van den Voorz. deze zeer druk bezochte bijeenkomst. Spre ker roept alle aanwezigen hartelijk welkom toe, inzon derheid Dr. Russchen uit Heerenveen, die deze avond óns iets vertellen zal over de tuberculose en de heer Gee- sink uit Zwolle die ook he den avond evenals voor eeni- ge jaren terug de film „Ach ter de wolken schijnt de zon” ook thans deze nieuwe film ons zal laten zien. Dr. Russchen begint met op te merken, dat men vroe-. ger-meende, dat de Tuber culose ongeneeslijk was. Deze zienswijze is reeds lang achterhaald en de be wijzen tegen deze stelling zijn thans veelvuldig aan te wijzen. Bij de bestrijding der Tu berculose heeft men ontdekt dat er heel veel lijders aan deze ziekte zijn. Alleen in Friesland kunnen nog 250 sterfgevallen per jaar op re kening van deze ziekte ge steld worden. Het aantal pa tiënten over het geheele land schat men op 60.000. Wel een bewijs hoe noodzakelijk een systematische bestrij ding is. Het meeste komt de long- tuberculose voor. De lijders aan deze ziekte besmetten meestal door hoesten hun omgeving. De T.B.C. is dus zeer besmettelijk doch niet erfelijk. Bij de bestrijding der T. B. C.-bacil, gaat men van het standpunt uit, de bacil zoo zwak mogelijk eri daarentegen de menschen zoo sterk mogelijk te ma ken,, opdat de bacil geen invloed krijgt. Ruime en frissche wonin gen is een eerste vereischte. Het oude gezegde, laat licht en lucht toe in Uw woon- en slaapvertrek bevat veel waarheid. Zooveel mogelijk stofnes ten in huis verwijderen, en veel frissche lucht in huis. Reinheid is ook een allereer ste vereischte. Voor de lijders aan T.B.C. is afzondering zeer ge- wenscht. Lighallen en sana toria bewijzen hier onschat bare diensten. Wanneer de Frits Oosterbaan Püilouers Tricot Blouses Boezelaars Onöenurken Handschoenen Bommen Kinder irlcoMes Kinfleriruien Meisjes rollovers Heereo Hemden Heereo Sokken Heereo rollovers DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1