Hamer closetsioei een groot gemak. HOFSTEDE - Groolzand - Sneed De Bolswardsche Courant en Westergoo H Voor Zieken en Zwakken is een Mededeeling I No. 5 Stadsnieuws. Winkeliersbelangen. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Omtrek Woensdag 20 Januari 1932 28^ Jaargang en A e HET ANDERE EINDE. FLORIS C. Nadruk verboden. 10 cent de KM. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/2 ct. Buitenland 2^ ct. vam-W.KEHBURG*S' ••iLEVERTRWI Beroep aangenomen. De mooie nieuw gebouwde pastorie bij de nieuwe Gereformeerde Kerk krijgt binnenkort een bewoner. Naar we vernemen is het beroep naar deze gemeente aangenomen door Dr. A. R. D. Polman te Rhoden (Drenthe). Gymnastiek. De gymnastiekver. „Lycurgus-Wilhel- mina” geeft op 2 Febr. wederom haar jaarlijksche uitvoering. Nadere bijzonderheden volgende week. Geslaagd. Onze stadgenoot de heer P. D. Brou wer slaagde dezer dagen voor de acte Engelsch van de Vereen, van Leeraren. riep allen een hartelijk welkom toe. Na het gesprokene door den voorzitter, bracht de heer M. van Straten te Kims- werd, een keurig jaarverslag uit.' De Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds Leesgeld fr. p p. pT half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct o. kwartaal. De door de Ver. Handel en Nijverheid en Middenstandsvereen. „de Hanze” in gestelde commissies ter bestudeering van de winkeliersbelangen alhier, heeft reeds een enkele keer vergaderd. Verschillende voorstellen zijn besproken en in studie genomen. De Commissies zijn van oordeel dat met den meesten spoed gewerkt moei worde, zoodat we mogen verwachten dat zeer binnenkort uitgewerkte plannen ter bespreking zullen worden voorgelegd. Reeds nu willen we er op wijzen dat in hun eigen belang de winkeliers welke nog niet lid zijn van een der bovenge noemde organisaties zich alsnog zullen aansluiten, gedachtig het spreekwoord: Eendracht maakt macht. Wij I eeren het UJII NIEUWE WAGENS Bteeds voorradig bij En dan graat Perkins heel terecht voort: we moeten het leven gestadig en als een geheel zien. We moeten niet een wereld eischen, die elk onzer wen- schen en grillen gehoorzaamt. We moe ten veeleer onze eischen in overeen stemming brengen met, aanpassen bij de werkelijkheid, zelfs al zou die wer kelijkheid oogenschijnlijk al onze zelf zuchtige hoop den bodem inslaan en ons stoffelijke z.g. geluk vernietigen. We moeten ons binnenwaarts keeren en gebruik maken van die hulpbronnen, die ons waardig maken om mannen en vrouwen genoemd te worden moed en zelfvertrouwen en die onkreukbaar heid van gemoed die al diegenen bezit ten, die de dingen onder het oog zien, zooals ze werkelijk zijn, en ze aanvaar den, voor wat ze werkelijk zijn. We verwerven het recht om gelukkig te zijn, als we door zelfkennis, zelf-respect en zelfbeheersching onze wenschen har- monieeren en leeren ons te verlustigen in de wetten van Waarheid en Leven en Liefde. Een groot deel van de ellende in de wereld wordt veroorzaakt door de men- schen, die de wereld de schuld geven en opstandig worden tegen God, om- Dit alles wordt niet in één stap be reikt. Onze denkwijze en onze levens houding wordt geleidelijk in de goede richting gebracht, door vasthoudend en voortdurend, met kleine en groote da den in die richting te werken. Totdat het een vaste gewoonte wordt, een deel van ons karakter. Aristoteles heeft het 25 eeuwen geleden al geleerd: het is door de Voortdurende herhaling van daden dat het karakter gevormd wordt, hetzij tot roem, hetzij tot schande. Als een mensch verkeerde dingen denkt en lage dingen doet, maakt hij zijn inner lijk leven een tehuis van alle ongerech tigheden, en wordt hij onvermijdelijk ’n onbetrouwbaar en ignobel individu. Maar als hij alles wat hij doet tracht te doen met volledige toewijding; en tracht ook het kleinste ding in de sfeer der schoonheid te verheffen, dan zal de schoonheid zelve komen en in zijn ge moed wonen, en zal een licht voor zijn oogen zijn, een noot in zijn stem, een bekoring in zijn leven t De veel besproken stinksloot ach ter de Hollandiastraat wordt thans, naar we hopen afdoende verbeterd. Bij kleine gedeelten wordt het water afgedarmd, de sloot verbreed en uitge- piept. Wat er bij het droogmaken te voorschijn komt grenst aan het onge looflijke. Het lijkt wel of jaren lang deze sloot gebruikt is als verzamelplaats voor oud ijzer, pannen, potten, takken en nog veel meer. Wanneer nu eenmaal de sloot op vol doende diepte is uitgegraven, zal het dunkt ons, aanbeveling verdienen dat de omwonenden wat minder spontaan alle afgedankte rommel in het water depo- neeren. Ook hier is de medewerking van allen zeer zeker gewenscht. Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering van de Geneeskunst, en een Lan delijke Federatie. De werking en de regeling der con tributies zijn van deze twee combinaties niet gelijk. De indirecte voordeelen bij de eerste, moeten verkregen worden dooi een hoogere contributieheffing, terwijl bij de tweede, door een lagere contributie heffing de indirecte rechten minder zijn. Het ging er dus in deze vergadering maar om, waar men zich bij aansluiten zou en waar men bij de Landelijke Fede ratie vooral met kleine gezinnen, met 'n lagere contributie kan volstaan, werd besloten, dat men met een contributie heffing van 15 cent per lid en per week, de bestaande bus kon laten blijven voort bestaan, en dat tot aansluiting bij de L. F. de voorkeur werd gegeven. Alzoo zijn er dus twee gelegenheden opengesteld om de rechten te verkrijgen die langs wettelijken weg kunnen worden toegekend. Hierna was aan de orde jubileum van den voorzitter. Door den secretaris werd nu in het kort gememoreerd, waarin en waarmede de voorzitter zich verdienste lijk had gemaakt, terwijl aan het slot van deze memorie woorden van waar- deering werden gesproken, en den wensch er aan toegevoegd, dat de jubi laris nog vele jaren mocht blijven voort leven, allereerst in het belang van zijn gezin en indien mogelijk ook voor de ziekenbus. Door den penningmeester zou nu, na- mens de leden, een blijvende herinnering aan den jubilaris worden uitgereikt. Na een korte, maar welgemeende toespraak werd den jubilaris vereerd met ’n prach tig schoorsteen-garnituur, bestaande in een klokje met twee kandelabres. De Voorzitter dankte namens zijn vrouw en kinderen voor dit blijk van waardeering. Hiermede was het officieele gedeelte der vergadering afgeloopen en werden er door 18 dames en heeren een drietal too- neelstukjes opgevoerd, waarbij de lach spieren vrijwat in beweging werden ge bracht. Nat dit alles, nu de agenda was afge loopen dankte de voorzitter de aanwe zigen voor de groote belangstelling en in het bijzonder werden diegenen hes dankt die door hunne medewerking de gezelligheid hadden verhoogd. MAKKUM, 15 Jan. De ziekenbus „Makkum” hield hedenavond hare jaai- vergaderihg op de bovenzaal van „De Prins”’, welke zoo goed bezocht was, dat de zaal tot in elk hoekje bezet was. Uit de controle bleek, dat er 175 per sonen aanwezig waren. Deze groote opkomst was te danken aan twee redenen. Ten eerste de heer B. de Vries Sr. vierde zijn 25-jarig jubileum als voorzitter en ten tweedee was men belangstellend en nieuwsgierig om te vernemen wat er waar was, van de ge ruchten die er in omloop waren dat de ziekenkas zou worden opgeheven. De aanwezigen werden door den voor zitter welkom geheeten en met een korte toespraak werd de vergadering voor ge opend verklaard. Hierna werden notulen voorgelezen en verslag uitgebracht door den secretaris^ den heer F. van der Veen, welke beiden goedgekeurd werden. Nu volgde rekening en verantwoording door den penningmeester, den heer W. de Vries, waaruit bleek, dat de ontvang sten de uitgaven hadden overtroffen, zoo dat een saldo om de kosten van deze vergadering te dekken, nog wel in kas was en er dus niet, zooals bijna overal tegenwoordig, een tekort bleek te zijn. Door de heeren J. van der Linde en A. Schaafsma werden de bescheiden ge controleerd en bij monde van eerstge noemde verklaard, dat alles in de beste orde was bevonden. Nu volgde 'bestuursverkiezing in de vacature van den secretaris. De voor zitter, vermoedende dat de stemming bij briefjes in de eivolle zaal haast ondoen lijk zou zijn, stelde voor, met algemeene goedkeuring zonder hoofdelijke stem ming de aftredende te benoemen. Niemand was hierop tegen en zoo werd de aftredende herkozen, die de be noeming aannam. Tot bode, die de contributie moet in vorderen, werd benoemd de heer W. de Boer en tot le en 2e reserve de heeren J. Dek en A. Brandsma. Aan de orde was nu het voortbestaan of opheffen der ziekenbus. In een aanhangig wetsontwerp komt o.a. een bepaling voor, dat een zieken fonds met minder dan 10.000 leden niet bij de wet zal worden erkend, en dat een lid van een niet erkend fonds, bij ziekte geen recht heeft op de 80 ziekenuit- keering voor loonverlies. De kleine ziekenfondsen worden daar door dus gedupeerd en zoeken naar an dere middelen, waardoor ze hun rechten op uitkeering behouden. Een dier midde len is, de kleine fondsen te combineeren tot een groot fonds. Er zijn al reeds een paar zulke combinaties opgericht, waar bij de kleine fondsen zich nu reeds kun nen aansluiten, namelijk, het Zieken fonds „Frieslands Zuidwesthoek” van de de toestand van de kas aan, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f 19.44. De Voorz. die moest aftreden, werd met op één na algemeene stem men herkozen, en nam de benoeming opnieuw aan. Voorts werd besloten om midden Februari een buitengewone vergadering uit te schrijven, waar dan een lezing zal worden gehouden. De contributie, die f2.per lid was, is nu bepaald op f 1. Verder had de vergadering een ge zellig verloop. Ten slotte werd de bij eenkomst door den Voorz. gesloten. dat ze niet zoo gelukkig zijn, als waarop ze meenden recht te hebben. We zouden allen gelukkiger zijn, als we al les, omtrent geluk als een „recht” ver gaten! Er zijn, nog ongeveer een honderd tal huisgezinnen in Bolsward, die we nog niet tellen onder onze abonné’s op het Dinsdagnummer. We doen sedert een paar jaar ons uiterste best ons Dinsdagnummer ac tueel te maken, zoodat we met reden veronderstellen, dat deze huisgezinnen onbekend zijn met de vooruitgang van ons blad. We zullen daarom gedurende eenige Dinsdagen onze Courant gratis ook bij de niet-abonné’s in Bolsward bezorgen en vertrouwen, dat zeer binnenkort ook deze tot de geregelde lezerskring van ons blad zullen behooren. DE ADMINISTRATIE. j- Alhoewel we officieel nog midden in de winterperiode zitten, is de natuur gesteldheid van dien aard, dat we ons sommige dagen voorjaarsgedachten eigen maken. f Blijkens een advertentie in dit blad voorkomende, is er in onze gemeente ’n voorloopige Commissie bezig met de voorbereiding van plannen van ontwik keling en ontspannigswerk voor jeug dige werkloozen. Het is te hopen, dat vele jonge werk loozen aan de oproep dier Commissie gehoor zullen geven en dat deze plan nen veel belangstelling zullen wekken bij hen voor wie ze worden ontworpen. ARUM, 16 Jan. Het Bestuur van het „Dorpshuis” had een vergadering be legd voor de Vrouwen- en Meisjesclubs waar als spreekster optrad Mej. Wie- brennink uit Barchum. Zij sprak over Elizabeth Fry, die de baanbreekster was voor de vele verbeteringen welke in de gevangenissen zijn aangebracht, en schetste de slechte toestanden van vroeger op dat gebied. De wijze waarop de spreekster één en ander naar voren droeg, was eenvoudig, doch zeer boeiend. Een woord van dank haar toe gebracht door Mevrouw Gros-Havinga was wel op zijn plaats. Hierna werd nog een poosje gezellig gekout en gezon gen. Het was een mooie en leerzame avond. ARUM, 16 Jan. Dat hier nog beste dammers zijn, bewijst wel het feit dat de heer Hoitenga te dezer plaatse, op een damwedstrijd te Bolsward het ge noegen mocht smaken, de eerste prijs te winnen in de tweede klasse. ARUM, 17 Jan. Zondagmiddag hield Ds. S. van Wouwe, (Ger. Gem.) zijn afscheidspreek, wegens vertrek naar Marum (Gr.) De kerk was overvol, en de paden zelf bezet. Ook waren uit om liggende plaatsen als Achlum en Lol- lum velen overgekomen om deze plech tigheid bij te wonen. De Eerwaarde Heer Van Wouwe had als tekst gekozen Hebr. 13 8. Na af loop der preek sprak de heer Feenstra den scheidenden Herder toe namens de Kerkeraad van Arum. Ds. Hoekstra van Lollum vertegen woordigde de Classis, en sprak als col lega en vriend. Ds. De Boer van Achlum voerde het woord namens de Kerkeraad te Ach lum. Meester Fokkema van Arum was de laatste spreker, die woorden van waardeering uitte tot den scheidenden Leeraar. Tenslotte dankte Ds. Van Wouwe de kerkeraad en gemeente van Arum voor hetgeen hij hier mocht ondervin den. Ook werd nog dank gebracht aan de verschillende sprekers voor hunne welwillende woorden. GAAST. Gisteravond werd in de Geref. Kerk een propagandavergade- ring gehouden van de Buitengewone Vrijwillige Landstorm. Als sprekers traden op de heeren Heukels en Sante- ma. De opkomst was enorm, het kerk gebouw was overvol. Met aandacht en belangstelling werden de beide sprekers aangehoord. Met klem werd de noodzakelijkheid van de B. V. L. aangetoond, vooral in de tegenwoordige tijd, nu allerwege on rust en verwarring heerscht. Tusschen- tijds werd een film vertoond die ook bijzonder in de smaak viel. Bovendien had de muziekvereeniging van Ferwoude haar medewerking toe gezegd, en dit heeft ze op zulk een wijze gedaan, dat velen blijken v^n on genoegen gaven, omdatniet meer nummers werden uitgevoerd. Evenwel, ’t betrof hier geen muziekuitvoering, doch slechts medewerking en ’t was bij twaalven toen Ds. Spijkerboer nog een slotwoord sprak. Hoewel het geen debatavond was, werd nog aan iemand de gelegenheid gegeven een vraag te doen. Deze spre ker gaf zijn misnoegen te kennen over de z.i. eenzijdige wijze waarop de spre kers hun onderwerp hadden behandeld. Daar deze spr. een nogal wijdloopig betoog opzette en de Voorzitter ietwat extra gehaast was, moest hij zijn be toog in ’t kort saamvatten en gebruikte toen het veelgebruikte woord: Dat ’t beter was dat de Regeering de men- schen werk en brood gaf, dan kogels. De bedoeling van dezen spreker werd door velen misverstaan en niet weinigen dachten dat dit nu eens een rasechte Communist was. Gelukkig doorzag de heer Heukels de bedoeling en de gemoedsgesteldheid waardoor deze vrager deze uitlating deed. Op gemoedelijke wijze diende Heukels van antwoord. Hij verheugde er zich in dat dit gezegde hier ter spra ke was gebracht, daar hij wist dat vele menschen, die het welzijn des volks be doelen, hetzelfde doolpad bewandelen. Echter in donkere dagen als wij thans beleven-, is critiek op de Regeering niet op haar plaats, maar moet allereerst gewaakt worden voor orde en rust, daar er niet alleen stoffelijke, doch bovenal geestelijke belangen op ’t spel staan. Hiervoor te waken is de bedoeling van de B. V. L ARUM, 17 Jan. Gisteravond verga derden de leden van de Tuinbouwver- eeniging in het „Dorpshuis”. Van de 18 leden waren er 15 opgekomen. De voorz., de heer J. Broersma opende de vergadering met een gepast woord, en T LEEUWARDEN- De vroege heesters in den tuin begin nen reeds uit te botten, de kleur van de grasrand wijst er op dat het voorjaar z'n intrede kan doen. We zullen ons achter nog niet te veeH penningmeester, de heer M. Hidma gaf illusies omtrent het komende voorjaar moeten maken, want volgens oude over levering zijn de meeste hardrijderijen nog geweest in de naand Februari. Er zal echter he wat moeten veran deren, wanneer ook dit jaar die oude traditie gehandhaafd zal blijven. Aan de plantsoenen rondom de stad wordt al weer druk gewerkt. Op het Laag Bolwerk bij het Kleine Gasthuis is de daar aanwezige modder poel omgespit. Wanneer er plannen be staan om deze smalle strook met hees ters te beplanten, dan... mogen we ze ker wel een ernstige waarschuwing rich ten tot de jongens der R.-K. School om toch een beetje meer zorg te hebben voor het werk wat ter verfraaiing van de stad gedaan wordt. Vooral de grootere jon gens moeten hier eens het voorbeeld ge ven. Van hun optreden zal het grootendeels afhangen of ook de kleinere jongens zorg zullen hebben voor bloem en plant. Wan neer allen, groot en klein, willen mee werken tot behoud van het platsoen, dan zullen we met elkaar nog veel ple zier van deze nieuwe aanplanting bele ven. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 De dagen, die ons gelukkig ma ken, maken ons tevens wijs. JOHN MASEFIELD. Heb geduld, en het moerbeiblad zal zijde worden. SPAANSCH SPREEKWOORD. De mensch kan alles met zich zelf doen, maar hij moet niet trachten te veel met anderen te doen. WILLIAM HUMBOLDT. Het is natuurlijk wel de gemakkelijk ste manier, om al onze tegenslag, al onze z.g. pech, al ons ongeluk op reke ning te schrijven van een onberekenbaar noodlot, dat het leven tot een diep-tra- gisch kansspel zou maken met, net als in de loterij, het grootste deel nieten en een paar prijsjes. We wentelen alle ver antwoordelijkheid er luchtigjes mee van ons af, en het staat dikwijls zoo in teressant, om als de door het lot gesla gene te poseeren, tot anderen er tra nen van in de oogen krijgen. Het is. laten we het eerlijk bekennen, een ta melijk algemeen verspreide gewoonte, om de oorzaak van al de narigheid aan den anderen kant te zoeken, buiten ons zelve, bij „de anderen”, of dit nu per sonen, maatschappelijke systemen „slechte tijden”, de „gemeente” of „het Rijk” zijn. We gaan van het standpunt uit, zonder ook maar een oogenblik on ze eigen innerlijken toestand in aan merking te nemen, dat ieder mensch „recht op geluk” heeft, en waarom dan, te deksel, hebben wij dat dan niet? Wat houdt ons van dat recht af? Natuurlijk die anderen. Halt, waarde heer, nu moet U toch eens even stoppen, want ge draaft maar door! Want zeker, dat hebt ge goed verstaan, ieder mensch heeft recht op geluk. En ieder mensch kan het zeker vinden ook. Maar dan moeten we aan het andere einde beginnen. Dat wil zeg gen: bij ons zelf. Want de schaal moet in evenwicht zijn, wil er harmonie wezen, en dus moeten we in de andere schaal een portie „plicht” leggen. En plicht is iets, dat bij ons zelf begint. Als we even onbevooroordeeld na willen denken, zullen we gaarne Palfrey Perkins’ woorden willen onderschrijven, waar hij zegt: menschen die van de wereld ver wachten, dat zij hen gelukkig zal ma ken, die naar de regeering, of het sociale stelsel, of hun vrienden en bu ren kijken, om geluk te krijgen en die zich beklagen of rebelleeren als ze het niet krijgen zulke menschen zijn mo reel gesproken nog in hun kindschheid. L Huur een wagen en stuur zelf IU.V1M t DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1