De Bolswardsche Courant en Westergoo '4 Mededeeling WEES OPGEWEKT. Stadsnieuws. Uit den Omtrek Woensdag 27 Januari 1932 28— Jaargang No. 7 J. H. en Van Van A r Da. Nam. e T? LEEUWARDEN naar en 32. 12. en 7 30 Tt Veeartsenijkunde. Hiervan werd door enkelen gebruik ge» M. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. ezen. lyter. ezen. 18 21 16 75 45 80 60 00 80 8 Ontwikkelingsavcnd voor winkeliers. We herinneren onze lezers er nog even aan, dat hedenavond in de Doele de heer H. Eisma een uiteenzetting zal geven van het boek van accountant van Neer- ven. Deze lezing die voor de winkeliers en zakenmenschen in alle opzichten leer zaam 3al kunnen wezen, bdvelen 'we nogmaals in uw aller belangstelling aan. Juist in dezen tijd is een degelijke ken nis van het zakenwezen een eerste eisch om staande te blijven in den economi- schen strijd. kiezen van 5 bestuursleden. Gekozen werden de dames L. Ynte- ma-van der Sloot, T. Piekema-van Sme den, R. Steensma-Nieuwland, O. Kooi- stra-Straatsma, en M. Halma-Hoekstra. No. 3 bedankte, waarvoor benoemd werd M. de Jong-Steensma Het nieuwe bestuur zal onderling de functies verdeelen en met veertien dagen bekend maken. Hiermede was het officieele gedeelte hoofdzakelijk afgeloopen en dankte de leider uit naam van hen die de eerste stoot aan de oprichting hadden gegeven, allen voor hun belangstelling en voor de gezellige en opgewekte geest die van ’t begint tot het einde voorzat, en het suc ces van deze bijeenkomst is dat iedere stand hare medewerking verleent. We wenschen dan ook deze) jonge club een lang en gelukkig leven toe. Een ongewenscht bad. Een viertal jongelui maakten Zondag een pleziertochtje per huur-auto van den heer Ebbelink. Toen zij ’s avonds omstreeks elf uur de bocht passeerden bij de harddravers- dijk te Franeker, hebben zij door de mist de bocht te lang of te snel genomen en kwamen alzoo in de bermsloot terecht. De inzittenden slaagden er in de rui ten in te drukken en kwamen er allen zonder letsel af. De pas aangeschafte luxe auto werd met een kraanwagen van den heer Wou- da te Franeker weer op het droge ge haald en bleek niet erg beschadigd te zijn. Voor de jongelui was het voorwaar geen pretje, om zoo’n buiteling te ma ken. Een geluk is het dat dit ongeval betrekkelijk goed is afgeloopen. Nam. 1.30 jr. iak- Val ong 65 and dv tje olt H. Nam. •vamVALKEHBURCS'- iLEVÈRTRAMI jr., ng. /an d. r. 132. Tol- mke Sij- Ieer. An- Z.V. Dijk, der 1. 2. 3. Er zijn nog ongeveer een honderd tal huisgezinnen in Bolsward, die we nog niet tellen onder onze abonné’s op het Dinsdagnummer. We doen sedert een paar jaar ons uiterste best ons Dinsdagnummer ac tueel te maken, zoodat we met reden veronderstellen, dat deze huisgezinnen onbekend zijn met de vooruitgang van ons blad. We zullen daarom gedurende eenige Dinsdagen onze Courant gratis ook bij de niet-abonné’s in Bolsward bezorgen en vertrouwen, dat zeer binnenkort ook deze tot de geregelde lezerskring van ons blad zullen behooren. DE ADMINISTRATIE. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Av. F-TZT waterval, dat gedeelte was werkelijk schitterend. We zouden op deze manier door kun nen gaan en uit elke acte de mooie ta- fereelen naar vo.en brengen, doch ge noeg hierover. Onze eindconclusie is, dat de film „Trader Horn” de verwachting ten volle bevredig zoo niet overtroffen heeft. 1ste prijs reclame-ontwerp. Onze stadgenoot de heer C. van det Zee behaalde dezer dagen den Isten prijs in de prijsvraag Reclameplaat, uitge schreven door de Gymnastiekvereeniging „Brinio” te Leeuwarden. Er waren ruim 40 inzendingen. Wanneer we den heer Van der Zee van harte geluk wenschen met dit mooie succes, willen we daarin ook een wei nig doen deelen de schilderschool van den heer Taco van der Meer, waar deze jongeman geheel is opgeleid. Ook dient in dit verband niet onver meld, dat de eerste stoot tot zijn oplei ding is uitgegaan van onze Bolsward- sche Commissie voor beroepskeuze, die dus ook door het succes van den heer Van der Zee haar arbeid beloond ziet. Naar aanleiding van deze onderschei ding lezen we in de Leeuwarder Cou rant: De jury, bestaande uit de heeren H. H. Kramer en D. Meintema, architecten en den heer E. Caspers, leeraar teeke- nen, allen alhier, bracht Zaterdagavond half zeven haar verslag uit in de lunch room „De Unie" Nieuwestad 111 in te genwoordigheid van de besturen der re- gelingscommissie en der gymnastiekver eeniging. Toen al de ontwerpen aan de wanden waren opgehangen, nam de voorzitter der jury de heer H. H. Kramer het woord om eenige mededeelingen te doen om trent de gronden waarop de jury haar beslissing had vastgesteld en tot de con clusie was gekomen, dat het ontwerp, in gezonden onder het motto „vignet” voor den prijs van f 50 in aanmerking kwam. Bij opening van den begeleidenden brief bleek dit te zijn van de hand des heeren C. van der Zee te Bolsward. Dit ontwerp munt uit door correctheid en laat zich ook uitstekend gebruiken aan het hoofd van brieven, programma’s en circulaires. Uitgevoerd in helderblauw op een lichten achtergrond stelt het een gymnast in hoogstand op de brug voor. ARUM. Mejuffrouw Bos uit Amsterdam is hier weer gearriveerd om aan leidsters en lei ders van het „Dorpshuis” een 14-daag- sche cursus te geven. ’s Middags en ’s avonds wordt er les gegeven. Het is te wenschen dat er veel animo bestaat, daar er veel nuttigs kan worden opgedaan. Een en ander gaat uit van de plaatse lijke afdeeling der Mij. tot Nut van het Algemeen. MAKKUM. De afdeeling1 „Makkum” van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, hield Donderdagavond een ledenverga dering in de Teekenschool. Daar de afd. sedert lang zonder voor zitter was, werd de vergadering geopend door den vroegeren voorzitter F. van der Veen. Daarna ging men direct over tot de behandeling van het eenigste punt der agenda: Bestuursverkiezing. Bij de tweede schriftelijke stemming werd gekozen de heer P. de Bruin, die de benoeming aannam. Bij acclamatie werden nu de volgende personen geko zen, n.l. de h.h. K. Roedema secr., in de plaats van D. D. Visser, die niet wensch- te weer herbenoemd te worden; E. van der Molen, 2e voorz., A. Smink 2e secr en F. Faber bestuurslid zonder vaste functie en tot controleur voor toezicht op de administratie, A. van den Akker iri de plaats van O. Helfrich. Daarna werd besproken middelen aan te wenden om meer leden naar de leden vergaderingen te trekken, daar de op komst zeer gering was. Verder werd be sproken, aan B. en W. of de gemeente raad te verzoeken werkgelegenheid te zoeken, en die open te stellen nu de meeste leden weer zoowat zijn uitge trokken bij de werkloozenkas. Niets meer aan de orde, werden de le den opgéwekt het bestuur te steunen bij de pogingeA de welstand der arbeiders zooveel mogelijk op peil te houden. Hierna werd de vergadering gesloten. 32. der Mit- Iv pers :m). Sa- bea, te zv alda Jos- ons. dtje cob He- PARREGA. De Chr. Boeren- en Tuindersbond „Z.- Wonseradeel” had voor Vrijdag j.l. een propagandavergadering belegd. ’t Doel was om ook hier ter plaatse te trachten een afdeeling van dien Bond op te richten. Deze vergadering stond onder leiding van den heer S. Brandsma te Schraard. De heer Brandsma opende met gebed en las hierna Psalm 24, waarna hij een kort openingswoord sprak. Allereerst wijst spreker op hef groote belang om zich juist in dezen tijd Chris telijk te organiseeren. Dit geldt voor al len die zich onder de Kruisbanier van Christus scharen, dus ook voor onze Chr. Boeren en Tuinders. Ja juist dezen, al dus spreker, hebben reeds te lang een afwachtende houding aangenomen. En nu is het niet de bedoeling van den voor zitter om hierop dieper in te gaan, hij stelt de vergadering voor om in dezen straks te luisteren naar hetgeen door den WelEerw. Heer Ds. Tonsbeek van Ap- pingedam zal worden gesproken. Nadat de heer Brandsma Ds. Tonsbeek dank zegt voor zijn bereidwilligheid om hier te komen spreken, wordt Zijn Eerw. direct gelegenheid gegeven tot het hou den van zijn rede. Deze begint allereerst met ons te be palen, bij den geweldiger^ tijd die wij beleven, een tijd van crisis en malaise, een tijd van beroering en verwarring; niet alleen nationaal, doch ook interna tionaal. In dit verband, zoo vervolgt Zijn Eerw., is de vraag van het allergrootste belang: Wat is de grondoorzaak van deze Crisis? Hebben wij de oorzaak te zoeken bij de tariefmuren, bij de rationalisatie, af bij den wereldoorlog 1914-1918, of moe ten wij verder teruggaan? Naar spreker’s overtuiging zijn de hief bovengenoemde dingen slechts bijkom stigheden. De werkelijk ware diepe oor zaak van deze wereldcrisis van al deze ellende, vindt zijn oorsprong in de op bouw van onze maatschappij en deze opbouw, dit fundament is foutief, is ge brekkig omdat deze niet is gebaseerd op de grondbeginselen van Gods Woord, maar dit fundament is reeds gelegd ten tijde van de Fransche revolutie. Op dit zeer onbetrouwbare fundament heeft het Liberalisme van de vorige eeuw voortgebouwd. En ook bij deze opbouw werd de mensch zijn waarde ontkend. Want wat is de erkenning van de volle waarde van den mensch? aldus spreker. Het is dit: omdat wij in Gods Woord lezen, dat hij is beelddrager Gods. En zie dit alles is oorzaak geworden, n.l. het miskennen van Gods souvereiniteit, ook in ons maatschappelijk leven, dat onze samenleving, onze maatschappij, onze cultuur, alles is vastgeloopen in een moe ras. De WelEerw. spreker tfrengt dit alles in verband met den zeer donkeren soci alen toestand waarin vooral de arbei dersstand in de vorige eeuw verkeerde. Aan de hand van de historie wijst spre ker er op, hoe vooral de leer van den klassenstrijd in dien tijd een vruchtbare bodem vond. Ook het lijdelijk toezien van den Christen werkte, dit nog eer mee, dan tegen. Hierna brengt spreker dit alles over op onzen tijd, en het kan niet worden ontkend, veel, zeer veel is verbeterd, dat voor grooten deele kan worden toe geschreven aan het vruchtbare werken van het organisatorisch optreden. Wel in het bijzonder mogen de Christelijke organisaties in dezen worden genoemd. Spreker wijst verder op de dure roe ping die tot ons als Christenen komt om juist in dezen tijd dat Christelijk begin sel uit te dragen. Niet alleen de arbel- dersorganisatfes, maar ook de patroons, bedrijfsleiders en middenstanders, allen hebben hun plicht te doen. Zoo ook onze Christelijke Boeren en Tuinders, ja juist dezen hebben zich in het bijzonder hecht aaneen te sluiten. Spreker wijst op de vele valsche theorieën die in de organi saties van landbouwers en veehouders in onze dagen opgeld doen. In verband met het nut van den Chr. Boeren- en Tuindersbond wijst spreker ten slotte nog op het Chr. landbouwon derwijs, sociale verhouding tusschen pa troon en arbeider, alsmede het samen werken met de Regeering. In breede trekken schildert Zijn Eerw. ons dit alles voor, hoopt dat dit alles ook hier ter plaatse mag worden verstaan, dat de aanwezige boeren en tuinders in ons midden zich straks als lid laten in schrijven van den Chr. Boeren- en Tuin dersbond. De heer Brandsma dankt hierna Ds. Tonsbeek voor zijn met gloed uitgespro ken propagandarede en geeft thans gele ken. Niemand dacht anders, want reeds volle zeven dagen waren de stakkerds bedolven. Toen gebeurde het wonder. In een heel kleine ruimte van slechts ruim een vierkante meter, zaten zeven overlevenden nog bijeen, toen redders hun plaats hadden bereikt: één in het midden en de overige zes tegen hem aan. Die eene had de anderen gered met zijn opgewektheid, zijn verhalen, waar mee hij den tijd doodde en geen ruimte liet vfoor naargeestige gedachten, met zijn... grapjes. De zes anderen kropen tegen hem aan, zooals een drenkeling in de haven het lichaam stijf tegen een verankerde boei zou drukken. Zondagavond j.l. was onze groote Ned. Herv. kerk geheel bezet. Ds. Fokkema van Sprang (orth. pred.) (oud-Arumer) hield een predikatie naar aanleiding van Lucas 22 54-62. Zijn Eerw. sprak eerst eenige gevoel volle woorden tot de belangstellenden en nieuwsgierigen, omdat het het hem ver gund was in zijn geboorteplaats den kansel te betreden. Daarna behandelde Ds. Fokkema zijn tekst in drie gedeelten, welke op zeer krachtige en boeiende wijze werden ver duidelijkt. Verder verhoogde de organiste door haar spel de gewijde stemming. Na gemeenschappelijk gebed en het zingen van Ps. 146 3, ging een ieder vrij zeker welvoldaan huiswaarts. Opgewektheid is een der kostbaarste levensdeugden, maar ze mag niet wor den verward met ijdel vertrouwen, op timisme zonder grondslag. Menschen, die het leven slechts van de vroolijke zijde willen Jbezien, alle zlorgen weg lachende en elk serieus overdenken uit den booze vindende, die worden ook wel opgewekte! naturen geheeten, maar in wezen is deze opgewektheid niets anders dan luidruchtigheid, waarmee ze hun geestelijke armoe aan de waarneming van anderen pogen te onttrekken. Zeker, zorgeloos gaan ze het gevaar tegemoet omdat ze het niet zien, of de oogen er voor sluiten, hopende, dat het wel tij dig zal wegtrekken. Zitten ze eenmaal in den put, dan maakt hun vermeende opgewektheid plaats voor radeloozen angst. Een echte V opgewekte geest is lang niet altijd luidruchtig, maar wel steeds zonnig en moedig; zulke geest kan slechts huizen in de lichamen van hen, die even verstandig zijn als dapper. Met verstandig verstaan we dan al weer niet geleerd, al sluit het een het ander niet uit De lezer herinnert zich misschien nog wel, hoe het vorig jaar ergens in de Vereen. Staten een autobus met school kinderen onderweg ingesneeuwd raakte en daardoor van de bewoonde wereld werd geïsoleerd. De chauffeur trachtte hulp te krijgen in het naastbij gelegen dorp, maar hij kwam om van kou en ellende, voor hij zijn doel kon bereiken. Een knaap van twaalf jaar nam in de autobus toen de leiding over de andere kinderen op zich; ze vergingen allen schier van honger en kou. De leidende knaap wist zich den dood nabij, maar hij maakte grapjes om den geest der kinde ren levendig te houden. Hij zong liedjes en liet die meezingen. Hij commandeer de en dirigeerde lichaamsoefeningen om de kinderen uit den slaap te houden, die in dit geval een eeuwigen slaap zou be- teekenen, nu een zeer strenge vorst heerschte en de hevige koude door de stukken ruiten naar binnen drong. Dagen hield hij den strijd vol| mei moed en opgewektheid als eenige wape nen. En eindelijk kwam er redding zoo niet voor allen, dan toch voor de meesten tijdig genoeg. President Hoover heeft dien knaap later bij zich genood, hij zal in zijn leven heel wat hoogere gasten van mindere waarde hebben ontvangen. De vorige week ruimde men in een mijn van Beuthen de ingestorte gangen uit om te trachten de veertien slachtof fers van het ongeluk te... bergen als lij- Wie redelijk zijn en opgewekt, dat zijn de besten en dappersten onder ons, die met woord en gebaar ook bij ande ren den moed er in houden, als er zwa righeid is, en ze daarmee redden. Zóó te ijn, is heerlijk. Zoo niet te zijn is te bejammeren, maar niet steeds te berispen, want opgewektheid is een ka raktereigenschap, die we niet allen in dezelfde mate bij de geboorte hebben meegekregen. We kunnen er echter veel toe bijdragen, dat we niet door eigen schuld dat kostbaar bezit verliezen, en ook kunnen we door wilskracht bewer ken, dat het beetje opgewektheid, dat ons eigen is, oefenende en door ver standelijke uitbating wordt vergroot. Het is niet moeilijk om opgewekt te schijnen, als alles goed gaat, te bewij zen, dat men het Is, daartoe hebben velen in dezen tijd van zich opstapelende te leurstellingen ruimschoots gelegenheid. Verlies kan soms heel zwaar wegen, maar er zal toch altijd nog wel iets blij ven, dat ons rest. Staren we nu steeds maar uitsluitend op het verlies, en op teleurstellingen, die we nog verwach ten, dan verzuren we heel het verdere leven uit moedwil, of uit gebrek aan energie. We hebben dan een leed, dat we ons zelf aandoen. Daarom: leert zien, naar wat ons bleef en naar het goede, dat een toe komst ons nog kin brengen. L. S. C. IV—C. A. B. Ill 1 3. Deze wedstrijd, welxe te Sneek werd gespeeld in de eerste ronde der Kruis wedstrijden, werd na een spannende strijd gewonnen door C. A B. Ill met 1-3. Door deze overwinning wordt C. A. B. III dus in de 2de ronde geplaatst. „Trader Horn”. De reeds langen tijd aangekondigde film „Trader Horn” ging Vrijdag en Za terdag j.LJn de Doele. De eerste avond was de Doelezaal ge heel bezet, de tweede avond voor 3/4 gedeelte. Hebben we bij een vorige filmvertooning van verouderde films, thans willen we de fa. Miedema een compliment maken, dat we reeds zoo spoedig van dezen veel besproken film konden genieten. Als tooneelliefhebber waren we tot nu toe eenigszins sceptisch gestemd tegen over de film en dit was door de hier vertoonde films niet verbeterd. Wanneer we daarom thans spreken dat we geno ten hebben, is dit een bewijs, dat deze film ons in elk opzicht bevredigd heeft. De natuuropnamen in deze film zijn schitterend. Het leven der wilde dieren in hun natuurstaat, is overweldigend grootsch weergegeven. Ook het monotone gezang van de in boorlingen, ter voorbereiding van het Ju Ju. Een telkens herhaalde notengroep begeleid door trommelslag, een onon derbroken opeenvolging van dezelfde notengroep, die de inlanders absoluut moet opzweepen tot een staat van razer nij. Dan de grootsche weergave van de Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Gymnastiekuitvoering. Van de reeds aangekondigde Gymnas tiekuitvoering op Dinsdag 2 Februari geven we onderstaand programma: 1. Opmarsch; 2 vrije oef. dames; 3. oef. op en over banken, jongens; 4. paard dames; 5. paard, heeren; 6. „karavaan”, kl. jongens en meisjes; 7. oef. met halteré heeren; 8. ringen, dames; 9. en 10. brug, adsp. (jongens) en Heeren. 10. vrije oef. dames; 11. oef. met lange palen, meisjes’. pauze. 12. laagrek, dames; 13. Hoogrek, heeren; 14. oef. met tambou- rijns, dames; 15 oef. met halters, heeren; 16. oef. met springrieten, meisjes; 17.’ oef. met knotsen, adsp. (meisjes); 18. Slotgroep. SPOEDEISCHENDE openbare vergade ring van den Raad der gemeen te Wonseradeel op Donderdag 28 Jan. 1932, des voorm. 10.15 uur, ten gemeentehuize te Wit- marsum. Agenda: Ingekomen stukken. Mededeelingen. Benoeming van een hoofd der openbare lagere school te Cornwerd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldleening groot f90.000. 5 Idem tot onderhandsche verhuring van een gedeelte van het Waaggebouw te Makkum aan J. Cappendijck aldaar. 6. Begrootingswijziging. WITMARSUM. Onder zeer groote belangstelling werd hier Donderdagavond j.l. in de Be waarschool, op initiatief van enkele ar beidende vrouwen, een vrouwenclub op gericht. Op verzoek van die vrouwen werd de ze eerste bijeenkomst geleid door den heer A. Piekema, die het doel en nut van een vrouwenclub uiteen zette en liet te vens onmiddellijk een presentielijst tee- kenen, waarop 52 vrouwen hun naam zetten. Hierna werd door hem een concept reglement voorgelezen. Onder het genot van een kopje thee en een versnapering, welke zeer in den smaak vielert, werd overgegaan tot het De heer P. Reitsma, zoon van den heer D. Reitsma alhier, slaagde dezer dagen v.. 6w.<. U1IU1O voor het doctoraal examen le gedeelte genheid tot het stellen van vragen. VOETBAL. H. Z. C. I—C. A. B. I 4:0. C. A. B. I verloor Zondag j.l. haat laatste wedstrijd in deze competitie te Harlingen met 4-0, zoodat ze thans defi nitief als hekkensluiters moeten fungee- ren. Een weinig eervolle plaats. C. A. B. IISneek III 1:1. Zondag j.l. speelden bovenstaande clubs een mooie wedstrijd om den F. V. B.-beker. Door de resp. voorhoeden werden nog al eenige malen mooie kansen verknoeid. Sneek III wist voor de rust door een penalty de leiding te veroveren. Na de rust een kwartier voor het einde maakte C. A. B. echter de gelijkmaker, hetgeen haar weinig hielp, aangezien bij deze wedstrijd de bepaling gold, dat bij gelijk spel, de bezoekende club winnaai is. Thans heeft C. A. B. echter nog een kansje in de verliezersronde. )8. 1. 8- i. D. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2H ct. ist. ■gum. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 ^an Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. yan Voor het Buitenland f7.- per jaar. jteesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1