v F I prima BRIL naar I HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Jïlededeeling. Woensdag 3 Februari 1932 No. 9 281^ Jaargang DE TRAP NAAR BOVEN Stadsnieuws. Woensdag 3 FeDr. (morgen) zal de Heer J. H0ÜT8MA, algemeensecretaris der R.K. Volks partij en Gemeenteraadslid van Zwolle, een propaganda-rede houden over het onderwerp: „DOOR EIGEN KRACHT OMHOOG!” Uit den Omtrek Voor een en A - 6.707.89 f9.253.01 Totaal f 5.994.34/2 RED. f47.748.51 FLORIS C. Nadruk verboden. Totaal - 44.489.84’/2 - 3.258.66/2 amicale bespreking. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnumme-r 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs.’ Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. - Biljartwedstrijd Witmarsum-Bolsward. Gisteravond werd door 5 spelers uit Witmarsum en 5 spelers van de Bols- wardsche biljartclub in „den Hof van Holland” een wedstrijd gespeeld. Daar de£e partij In twee gedeelten wordt gespeeld, had de eerste ontmoeting alhier plaats. De tweede ontmoeting zal -11.091.74 - 388.28/2 - 1.845.61 Totaal Uitgaven w.o. honr. aan 3 dokt, f4.178.70 voor med. - 1.371.31 29-l-’32. Hedenavond werden onder leiding van Ds. Los in de Ned. Herv. Kerk licht beelden vertoond van de Kruistochten en tafreelen van omstreeks 1400 uit de Bijbelsche geschiedenis en toegelicht door den leider. Het is te betreuren dat het bezoek niet grooter was, daar de moeite en op offering van de mooie vertooning van de lichtbeelden meer bezoek hadden verdiend. f45.866.11 - 636.47 - 526.— - 719.— HET A.S. JUBILEUM VAN DE IJSCLUB „BOLSWARD” VASTGESTELD OP Het Bestuur van bovengenoemde club heeft de feestavond voorloopig bepaald op Maandag 8 Februari in „de Doele”. De leden van het Kritetoaniel heb ben medewerking toegezegd en hopen o.m. het bekende blijspel van Schuitma ker „Leg ris an” op te voeren, terwijl meerdere dilettanten enkele voordrachten ten beste zullen geven. Maar het kan nog gebeuren dat de winter eensklaps komt invallen en dan wordt natuurlijk een andere datum vastgesteld. Het lijkt er op het oogenblik niet veel op, doch dat het kan, daarvan levert de geschiedenis van de ijsclub „Bols- ward” het bewijs. We lezen in het notulenboek van den winter 1916-1917, dat ook destijds door het Bestuur besloten was ’t 10-jarig be- bileum eenigszins feestelijk te herdenken doch de winter bleef uit tot in het laatst van Januari. De heer Andriesma schrijft daarvan '1 volgende in zijn jaarverslag: „Wat sedert de oprichting onzer Club nimmer voor viel, kan ik thans constateeren, dat er n.l. 5 wedstrijden in een wintercampagne werden gehouden. De eerste was wel de Hoofdwedstrijd, gehouden op 25 Januari 1917. De baan aan het Hooge Bolwerk was daarvoor in orde gebracht, omreden er van het gebruik der traditioneele baan op de Workumervaart moest worden af gezien. Voor dezen wedstrijd hadden zich 20 deelnemers opgegeven. De eerste prijs, f75. werd gewonnen door W. de Vreeze van Bolsward; 2de prijs f35 door R. Nota en de 3de prijs f 10, door J. Koch, beide eveneens van Bolsward; 4de prijs, f5, door J. van der Heide van Deersum, terwijl aan S. Ade- ma nog een troostprijs van f 2.50 werd toegekend. Vrijdag 26 Januari werd er een leden wedstrijd uitgeschreven met dames. Niet In 1902 werd dit verkocht en kreeg hij een nieuwe motorboot, ge- Gebr. Barkmeijer te Zuid- Zaal TIMME - Grootzand Aanvang kwart over acht. Entrée vrijDebat vrij bij Steensma, caféhouder te Witmarsum plaats hebben op Maandag 8 Februari. De stand der partijen is voor Wit marsum 726 en voor Bolsward 650 ca ramboles. Hoogste serie 24. Hoogst ge middelde 4.17. Er werden vijf partijen van 150 caram boles gespeeld. Er was veel belangstelling bij deze zeer geanimeerde wedstrijd. Uitslag volgende week. Witmarsum Saldo De periodiek aftredende bestuursleden, de hrn. Mulder, Wolthuizen en Bijlsma, werden herkozen. Contröle-commissie, vacature F. de 17 dravers namen aan dezen wedstrijd' J°ng (niet herkiesbaar), benoemd de hr. eel overzicht over de afgeloopen 1Ö ja- ren. Ontv Contributie Nalatenschap Klom Huur Rente Totaal Uitgaven Honorarium geneesheeren f31.164.21 Medicamenten Administratie kosten Diversen CHEVENIX. Er zal geen onrust meer zijn, als er volledig ver trouwen is. Donderdag 4 Febr. 1932 gedenkt Wie be de Jong het feit, dat hij 40 jaren beurtschipper is geweest van Witmarsum naar Sneek en Leeuwarden. Geboren 1 Oct. 1866 te Arum, heeft hij in 1892 het houten beurtschip over genomen van A. Weiland en na vijf ja ren dit schip verwisseld met een grooter De lessen van tegenspoed zijn dikwijls het zegenrijkst, wanneer ze het strengst schijnen te zijn. ANON. Op het eerste gehoor lijkt het vreemd, maar het is een feit, dat er nu eenmaal twee manieren zijn, om de dingen te bekijken. Van den buitenkant. En van binnen. Of om duidelijker te zijn: het uiterlijk van de dingen en de innerlijke beteekenis. En het is juist dit inzicht dat ons van groote hulp kan zijn bij ’t op lossen van onze kleine dagejijksche zor gen en problemen, zoowel als de groote Want, kijk nu eens hier, laten we een zeer alledaagsch onderwerp nemen: de trap naar boven. De trap kunnen we op twee manieren bekijken. Wanneer we die van den buitenkant bekijken, zien we een massa hooge treden, moeilijke, lastige treden, en elke trede kost ons inspanning en adem en hoeveel menschen zijn er niet, die meer dan eens verzuchten: O, die ellendige trappen, ik word er dood moe van! En de andere manier om die trap met zijn zware, hooge, moeilijke treden te bekijken? Wel, dat is, om hem te zien als het middel om hooger op te komen, om „boven” te komen, de weg, waarlangs we ons huis bereiken, ons eigen huis, met al zijn lieve dingen, met alle rust en gemak en geluk, waarvan ons huis de zetel moet zijn. Op dezelfde manier kan men de we derwaardigheden in het leven gaan zien, op tweeërlei wijze: men kan ze naar het uiterlijk nemen of wel, men kan ze als het ware doorzien, de innerlijke betee kenis er van opzoeken en er de leering uit trekken, die erin besloten ligt. Met andere woorden, we kunnen de moeilijk heden, de beproevingen, de tegenspoe den beschouwen, niet als allerlei bar onaangename en lamme dingen van het noodlot, waaraan we zoo gauw moge lijk moeten zien te ontsnappen, doch als gelegenheden om „hooger” te komen, we moeten ze gebruiken als treden van de trap naar boven, naar het huis van harmonie en vrede, ons eigen huis. Het zijn zoo dikwijls deze schijnbare moei lijkheden en tegenspoeden, slechts goe de gelegenheden om te toonen hoeveel wijsheid, hoeveel verstand, hoeveel* ge duld, hoeveel liefde voor den mede- mensch, hoeveel waarheid, hoeveel lank moedigheid, hoeveel vertrouwen we heb ben. En als we ze inderdaad zoo zien, en ze inderdaad zoo gebruiken, dan zal elke moeilijkheid voor ons slechts een trede zijn, die ons weer een stuk hooger brengt, telkens hooger. Totdat we ein delijk ons Huis bereikt zullen hebben... Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/3 ct. Buitenland 2^ ct. GROOTZAND SNEEK St. (Bovenstaande was bedoeld voor het vorig nummer). Onderling Ziekenfonds „Bolsward.” Door deze vereeniging werd Maandag avond de 10e jaarvergadering gehouden in het Volksgebouw Wipstraat. In zijn openingswoord wijst de Voor zitter, de heer H. «Mulder, op het 10-jarig bestaan. Het verheugt spreker dat deze vergadering zoo uitstekend bezocht is en ziet daarin een hoopvol teeken voor de toekomst. Een bijzonder woord van wel kom werd gericht aan de doktoren Beek huis en ten Cate en de apothekers mej. van Ringh en den heer Hendriks. De voorzitter doet hierna nog mede- deeling, dat ter gelegenheid van het ju- bilé hedenavond een kleine tractatie zal worden aangeboden. De notulen der vorige vergadering worden onder dank a*an den secretaris goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den heer Feen- stra stippen we aan: In het jaar 1922 is op een vergadering van het Ziekenfonds der Hollandiafabriek „Hulp in nood”, het initiatief genomen tot de oprichting van een plaatselijk ziekenfonds. Een com missie werd benoemd met het resultaat 29-1-’32. In de Doopsgez. kerk had heden avond de jaarlijksche vertoeving plaats van broeders en zusters, die een flinke belangstelling had. De boekhouder A. Kooistra, opende met een woord van welkom, en verheugde zich dat er zoo veel tegenwoordig waren en gaf ver volgens het woord aan onzen consulent Ds. Kossen van Bolsward, die de notu len en het jaarverslag .uitbracht. Deze werden zonder op- en aanmerkingen goedgekeurd, onder dankzegging voor de nauwkeurige notuleering. De boekhouder volgde toen met zijn vele cijfers van inkomsten en uitgaven, die gecontroleerd werden door de br. v. d. Wal te Zurich en S. Bakker te Pingjum, en eerstgenoemde bracht daarvan een gunstig verslag uit, met dankzegging voor de nauwkeurige ad ministratie. Br. R. H. Tacoma, die periodiek af trad, werd met op 2 na algemeene stemmen herkozen en nam weer voor vier jaar, met algemeene instemming van de ledeh, zitting. Daarop hield onze consulent een be spreking over de nieuwe plannen van een gemeentedag in ’t begin van de maand April, uitgaande van de gemeen ten Makkum, Ijlst, Workum, Witmar sum en Bolsward, waarop Witmarsum zijn volle instemming betuigde en hierin zou medewerken. Als afgevaardigde voor Witmarsum om zitting te nemen in het comité werd benoemd br. I. Bierma. Verder werd een bespreking gehouden over beroepings werk, waar men later op terugkomt. Bij de rondvraag nog eenige belangen en toen werd door de boekhouder een lan ge brief voorgelezen uit Witmarsum (Brazilië) waar veel nieuws uit werd vernomen en door foto’s nader toege licht. Circa half 10 werd onder dank zegging gesloten. Het is daarom treffend juist, wat iemand in States (New Orleans) opmerk te, namelijk dat de meeste van onze moeilijkheden noodig schijnen te zijn om ons te noodzaken de zuiver aardsche dingen op te geven en ons omhoog te voeren naar hoogere atmosfeer: het zijn de toenemende moeiten der menschheid, waardoor zij van een valsche basis over gaat in het warevan de zinnen naar ziel. En voor dit overgaan van het la gere naar het hoogere, werken alle din gen samen, zoowel droge aarde, als het licht van de zon, zijn noodig om het zaad te doen ontkiemen en ten slotte vrucht te doen voortbrengen. Zoowel de teleurstellingen van wereldsch leven en de hinderpalen van betrouwen in het stoffelijke, als de koesterende invloed van menschelijke hulpvaardigheid, schij nen noodig te zijn om de ziel te be vrijden in de reddende wetenschap, dat het de dingen van den Geest zijn, die hij het meeste behoeft. Want dat zijn de kostelijke dingen niettemin de eenige dingen, die verkre gen worden „zonder goud en zonder prijs” en, indien die eenmaal verwor ven zijn, worden alle andere goede din gen onvermijdelijk „toegeworpen”. Daarom, in een tijd als deze, als vele moeilijkheden zich schijnen op te sta pelen, is het goed en wijs, om elk voor zich, zich af te vragen, wat feitelijk onze hoogste idealen, o>nze meest verheven hoop is, en op welke basis we ze op bouwen. Wijsgeeren en filosofen, wijs en dwaas, mogen delibereeren over den oorsprong van het geweten, aldus zegt William Lawrence, en over de bekrach tiging van goed en kwaad; zij kunnen ons wellicht in den. mist brengen en ons daar in den steek laten. Maar wij, alle- dags-menschen, wij hebben eiken dag. vandaag en morgen, te handelen; aan nemende dat er een goed en een kwaad zijn, moeten wij onze beslissingen ne men zoo goed we kunnen op grond slag van ons verstand en geweten, zoo- als we die hebben... Saldo op 31 Dec. 1931 f3.258.66/2 De contrölecommissie brengt bij mon de van den heer F. de Jong een woord van dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Thans werd nog gegeven een financi- dat de thans jubileerende vereeniging werd opgericht in een vergadering in ’t schaftlokaal. Oorspronkelijk werd de contributie door de bestuursleden opgehaald, doch later werd hiervoor een vaste plaats aan gewezen. Het ledental is steeds gegroeid en be draagt thans 746. Waardeerend wor den herdacht de overleden bestuursleden G. Klom en K. Beunder, die zeer veel voor de vereeniging hebben gedaan. Het jaar 1924 is een slecht jaar voor de ver eeniging geweest. Door een kastekort is men moeten overgaan tot contributiever- hooging. Door het overlijden van de wed. van het vroeger bestuurslid Klom kwam de vereeniging in het bezit van diens nala tenschap. In 1930 werd besloten, dat op advies van de doktoren de leden gebruik kunnen maken van speciale geneeskundigen. Een hartelijk applaus beloonde spreker voor zijn keurig verslag. Het financieel verslag van den pen ningmeester IJssels, wijst aan: Saldo 1 Jan. 1931 f2545.12 Tot. ink. w.o. aan contri butie f6.405.33 H. Radelaar. De voorzitter memoreert dat de afge loopen 10 jaren aan de Ver. een gezonde basis hebben bezorgd, waarop kan wor den voortgebouwd. Spreker wenscht thans namens het be stuur een 4-tal voorstellen te doen: le. Voor rekening van het fonds kunnen de leden op doktersadvies een bril bekomen, tot een maximum van f 3.-. Wenscht men een meer luxe uitgaaf, dan moet het meerdere worden bij betaald. 2e. Het verleenen op doktersadvies van elastieken kóusen. 3e. Het verleenen van verloskundige hulp, al dan niet door een dokter, tot een maximum van f 15.(Tarief vroedvrouw, dokterstarief is f25.—), en nadat men minstens een jaar lid is geweest. 4e. Aan leden die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt en minstens 15 jaar lid zijn geweest en onmachtig zijn te betalen, vrij te stellen v. contributie. De vergadering gaat hiermee accoord. De huur van Ons Gebouw is verlaagd geworden. Dr. Beekhuis brengt een woord van hulde en wijst op enkele cijfers, b.v.: Inkomsten f 47.000 Administratiekosten f338. Hieruit blijkt duidelijk dat het beheer uiterst spaarzaam is, waarvoor aan het Bestuur een bijzonder woord van lof toe komt. De voorzitter wijst dit terug aan het adres van den penningmeester IJssels, die steeds veel werk heeft verricht en nog altijd vol liefde deze moeilijke taak vervult. De voorzitter sluit hierna met een woord van dank voor de groote opkomst ijzeren schip, amicale bespreking. ƒ- - daarvoor bouwd bij horn. In 1925 werd deze verwisseld met een nieuwe motorboot, gebouwd door K. Draaisma te Franeker en samenwerkmg verkregen met zijn broer Tjeerd. We wenschen hem nog vele goede ja ren toe. waarin opgenomen Aan de toekomstige abonné’s op het Dinsdagnummer in Bolsward. Reeds enkele weken hebben we U ons Dinsdagnummer geheel gratis toe gezonde» en we zullen ook in Februari U nog enkele weken ons blad doen be zorgen. Ongetwijfeld zult U bij aan dachtige lezing opgemerkt hebben, dat we met ons Dinsdagnummer steeds met den tijd meegaan door „elk wat wils” te geven. Onze speciale rubrieken houden de geregelde belangstelling van onze le zers vast, en we mogen met reden ver wachten dat de geringe verhooging der kosten die U het abonnement ook op het Dinsdagnummer meebrengt in ver houding tot hetgeen we van ons blad wijlen maken, voor niemand een be zwaar zal zijn. Hierover volgende week nog een en kel woord. minder dan 39 parturen gaven zich hier voor op. Er werd gereden in twee klas sen. Prijswinnaars 1ste klas: lste prijs: R. Nota en Mej. K. de Boer Bolsward. 2de prijs: F. Schukken, Tjerkwerd en Mej. S. Hiemstra, Hartwerd. 3de prijs: W. d’ Vreeze, Bolsward en Mej. N. Stienstra, lolsward. 4de prijs: J. Bergsma, Oosterend en mej. A. Reindersma, Bolsward. Prijswinnaars 2de klas. lste pr.: M. Galema, Burgwerd en mej. R. Kooistra, Tjerkwerd. 2de prijs: W. Visser en Mej. B. Slijm, Bolsward. 3de prijs: S. Dijkstra en Mej. Haitsma geb. Bergsma, Bolsward. Op den avond van dezen dag werd ’t 10-jarig jubileum der club feestelijk ge vierd, doch de feestvreugde werd eenigs zins getemperd, doordat er ’s middags op de baan 2 ernstige ongelukken plaats hadden. De 30ste Januari werd er een wedstrijd van jongens gehouden en tevens ook van meisjes, kinderen van leden van de club. Uitslag wedstrijd jongens, le klasse. lste prijs: Klaas Schukken van Tjerk werd. 2de prijs: Dirk Jorritsma, Bolsward. 3de prijs: Henry Lunter, Bolsward. Wedstrijd meisjes: lste prijs: Veronika Hiemstra. 2de prijs: Klaasje Statema. 3de prijs: M. de Vries. Wedstrijd jongens 2de klasse. lste prijs: E. H. van der Werf. 2de prijs: Bouwe Hengst. 3de prijs: Antoon Popma. 4de prijs: Jan Popma. Wedstrijd meisjes 2de klasse. lste prijs: Regina Adema. 2de prijs: Klasina Ypma. 3de prijs: Baukje Steensma. le Februari: Estafette-rijderij; geheel iets nieuws 23 parturen van drie, n.l. 2 heeren en 1 dame. Winnaars: T. Popma, Mej. Geeske de Vries en A. Galema, Burgwerd. H. de Groot, Bolsward, Mej. D. van Dijk, Oosterend en Ef Scheffer, Bolsward. S. Andela, Bolsward, Mej. S. Hiemstra Hartwerd en R. Nota, Bolsward. Des avonds werd er op de bovenzaal van den Hof van Holland een feestelijke prijsuitdeeling gehouden. Nog steeds hield de winter stand en het ijs was zelfs zoo sterk, dat er in over leg met de bestaande Harddraverij-ver- eeniging een harddraverij met paard en Arresleden werd uitgeschreven op Don derdag 8 Febr. op de Sneekervaart bij Spreeuwenstein. deel. Winnaars, lste prijs: Achilles, eige naar Y. H. Galama, Dedgum. 2de prijs: een Paard van den heer Rienstra, Wolsum. 3de prijs: Bertha, eigenaar W. Fran kena, Heeg. Voor het mooiste geheel werd aan den heer Y. K. Galama, die meedeed met de destijds bekende stamboekhengst „Friso” f 10 vereerd. Met deze succesvolle dag werd de wintercampagne besloten, waaruit wij o.m. dit kunnen leeren, dat we verstan dig doen deze keer niet meer van de feestavond, die ons wacht, te vertellen. Het kan nog verkeeren, wie weet, in- tusschen schrijven wel in het volgend nummer van dit blad nog wel een hard rijderij uit. Tot zoolang willen we hiet verdere mededeelingen in elk geval wachten. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1