De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 10 Februari 1932 No. 11 Uit den Omtrek. RD Verschijnt Dinsdags- Stadsnieuws. RB 28= Jaargang en uur A DE GOEDE VERWACHTING. FLORIS C. r (Nadruk verboden). rr Ds. 0 uur uur r Ds. J. H. s. H. Pel F uur tend A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Voordracht voor winkeliers. Naar wij vernemen is de heer H. Eisma voornemens op Donderdag 18 Febr. a.s. de tweede voordracht voor winkeliers te houden over Moderne Bedrijfsleer, naar aanleiding van het werk van J. G. van Neerven. Plaats en uur zal nader per adver- Onze plaatsgenoot, de heer Sj. Tigche- laar, behaalde in de te Oppenhuizen ge houden damwedstrijd de eerste prijs in de hoogste afdeeling en te Sneek de 2de prijs, ook in de hoogste afdeeling. Oosterend. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente alhier ds. H. C. J. van Deelen te Ooster» meer. Ds. J. ur Ds. Tam- e heer 1. rr en Jager L). lezen >lman e heer ur Ds ;n. Mam. i. A. e her uur de A.). 1 Febr. ng, de wat ons de wereld aan goeds en schoons oplevert. Met dank aan den spreker en voor de goede opkomst werd de vergadering ge sloten. j tentie worden bekend gemaakt. Bij die gelegenheid zal tevens een overzicht worden gegeven van de win kelsluitingswet, die op den 1 Mei a.s. in werking treedt. Arum. Nut van het Algemeen. En nu is alles weer achter den rug, n.l. de veertiendaagsche cursus, die mej. A. M. Bos uit Amsterdam hier heeft gege ven. Eerst leek het een reuze lange tijd om weer nieuwe werkjes enz. te leeren en nu zijn die veertien dagen al weer om. Er waren een 20-tal leidsters en leiders die trouw de middag- en avondcursussen volgden. In het „Dorpshuis” was het een en al bedrijvigheid. Er werd getimmerd, gehoutzaagd, geverfd, vernist, gebor duurd, pijpaardewerk gemaakt en wat al niet meer. Ook een poppenkamer met toebehooren werd gezamenlijk door de leidsters en leiders gemaakt. Heel wat leuke en nieuwe modellen zijn er weer opgedaan voor de kinderclubs en de grooteren. Bij de vrouwenclub is mej. Bos meer dan eens geweest om les te geven in al lerhande dingen. Voor de kleine en groo- te kinderen werd een vertelmiddag ge houden met plaatjes. De vertelling aan de kleintjes heette „Jan Duim” voor de grooteren „Zoo mooi als Zonneschijn”. Dat mej. Bos de kinderen wist te boeien bleek duidelijk uit de stilte die er heerschte onder het vertellen. Men kon zien, dat er door de kinderen genoten werd en dan die mooie plaatjes er bij, dat vonden zij keurig. Vrijdagavond waren de leidsters en leiders met mej. Bos weer samengekomen maar niet om te werken, maar om nog eens gezellig bij elkander te wezen. Onder het genot van een kopje thee en koekjes vertelde mej. Bos over het spel en teekenen van het kind. Daarna werd er een collectie lichtbeelden uit Londen vertoond, waarbij mej. Bos naar voren bracht het leven en het werk op de cur sussen in Londen. Ook nu wist mej. Bos de aanwezigen weer te boeien. Zaterdag middag werd er een bestuursvergadering belegd met mej. Bos, waar de heer J. Wilkeshuis mej. Bos in welgekozen woorden bedankte voor het mooie hier aangeleerde werk. Zaterdagavond werd er een kleine ten toonstelling gehouden van het werk dat in die veertien dagen onder leiding van mej. Bos werd gemaakt. Het geheel maakte een keurige en fleurige indruk, met al die pijpaarde kaboutertjes er tus schen door. Er waren heel wat kijklustl- gen en het moet worden gezegd, dat het ook de moeite van het zien waard was. Beroepen bij de Oeref. Gemeente alhier Ds. C. Vonk te Baarland (Zeeland). Parrega. Ds. Tammens, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier heeft bedankt voor het beroep naar Noordlaren (Gron.). Burgwerd. Ds. J. van der Heide te Hindeloopen heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. duwd, de scheidsrechter wijst naar de noodlottige witte stip en weer is de stand gelijk. Vijf minuten voor het eind denken we Roode nog te zien scoren, alleen voor den keeper staande, schiet hij echter keihard tegen de bovenlat. Jammer en nog eens jammer, dit was de kans van den dag. Twee minuten zijn nog te spelen. Drachten onderneemt een aanval, J. Huisman loopt toe, een Drachtster strui kelt en tot groote verontwaardiging geeft de scheidsrechter opnieuw een pe nalty. Een heftige discussie is het ge volg, één oogenblik denken we dat eenigé spelers niet verder wenschen te spelen, doch aanvoerder Huisman weet erger te voorkomen en onder ademlooze stilte jaagt de D.-midvoor no. 4 onhoudbaar in de touwen. Direct hierop is het einde en heeft C. A. B. terecht onverdiend verloren. Daar de wedstrijd om de Kon. Ned. Voetbalbeker gespeeld werd, behoefde de bezoekende club slechts gelijk te spe len, het heeft echter niet zoo mogen zijn. In het café van den heer G. P. Steen- sma alhier had Maandagavond een zeer interessante wedstrijd plaats op het groene laken tusschen 5 heeren amateurs van de Biljartclub Bolsward n.l. P. Velt- man, W. Nota, P. Gorter, M. van der Meulen en R. Postma tegen C. Werkho ven, S. Kooistra, R. de Jong, P. Steensma van Witmarsum en R. Yetsinga van Arum. De eerste partij werd gespeeld op 1 Febr. in den „Hof van Holland” te Bols ward met een gunstige uitslag voor Wit marsum die 76 punten maakte. Maar Bolsward maakte hedenavond bij de eindstrijd revance en behaalde niet alleen de 76 punten in, maar maakte ook nog 31 punten meer. Prachtige series met zeer hoog en fraai spel zoodat de liefhebbers en be langstellenden een mooie avond door brachten. De 5 verguld zilveren medailles, uitge loofd door de heeren Galama van Bols ward en Steensma van hier, werden met een gepast woord door eerstgenoemde uitgereikt. Aan de spelers van Bolsward alle eer. 10 uur fa. 7 uur id. Vrijdagsavonds. FEESTAVOND IJSCLUB „BOLSWARD”. Tragische afloop. De Doelezaal was gisteravond zeer goed bezet met leden en genoodigden voor deze feestavond. Onze Bolswardsche Jasz bracht er de fleur direct al in. Onder het binnendragen der vaandels van de jubileerende Vereen, en die van de Friesche Jeugd zongen de aanwezi gen staande het Frysk Folksliet. De voorzitter der club de heer P. D. v. d. Klei opent de feestavond en roept allen een hartelijk welkom toe. Om al de aanwezige sportvereenigingen wel kom te heeten is niet doenlijk, daarom aan alle zonder uitzondering een har telijk welkom. Met waardeerende woorden herdenkt deze spreker de samenwerking met de Ijsclub „De Friesche Jeugd” en hoopt dat deze goede verstandhouding in lengte van jaren zoo mag blijven. Zöo- als elke Ver. heeft ook de Ijsclub Bols ward moeilijke jaren doorgemaakt. Een woord van bijzondere hulde brengt spreker aan de oprichters en de nog steeds in functie zijnde bestuursleden. Spreker hoopt dat de jongere generatie het voetspoor van deze oudere zal drukken en de instandhouding van deze jubileerende Vereeniging zal be vorderen. Ook het bestuur van den bond van Fr. Ijsclubs en eveneens van de Frie sche Ijsbond roept spreker een hartelijk welkom toe. Ten slotte nog een woord van dank aan den heer Burgemeester voor zijn steeds betoonde bereidwilligheid, waar na de Voorzitter met een opwekking om hedenavond op echt gezellige wijze feest te vieren de avond geopend ver klaart, en het woord gaf aan de feest leiders de heeren Steensma en v. d. Spoel. Verschillende felicitaties en bloem stukken zijn binnengekomen; o.a. 3 bloemstukken van Fr. Jeugd, een van Hollandia- en Stedelijk muziekkorps, Ijsclub Blauwhuis en Tjerkwerd, De Jong’s Nieuwsblad, Bond van Lich. Op voeding, Bond van Friesche Ijsclubs, Lycurgus-Wilhelmina, enz. De heer Steensma heeft met zeer veel genoegen de leiding van dezen feest avond op zich genomen. Hij brengt hulde aan den Voorzitter en de even eens jubileerende bestuursleden en wenscht ook als feestleider een woord van hartelijk welkom te richten tot alle aanwezigen. De heer Steensma opent hierna het programma met een fryske fortelling van de bekende Dr. Halbertsma een gedicht dat de „Winter yn ’t Wetter- Ifin” met de Halbertsma eigene kyk op de fryske folksaerd zoo juist weergeeft. In gespannen aandacht werd deze gramma werd vlot afgewerkt, telkens onderbroken door de een of andere speech. De heer Brandenburg bracht de ge- lukwensch over van de kaatsvereen. Bolsward, de bond v. lichamelijke op voeding en het muziekkorps Hollandia. De heer Fedde v. d. Spoel vindt het een bijzonder feit, dat de zeven op richters nog in leven zijn, waarvan er drie nog altijd dezelfde bestuursfunctie bekleeden. Spreekt namens de Krite Boalsert woorden van gelukwensch. Beide ver- eenigingen aldus deze spreker bevor deren op hun eigene manier de propa ganda voor het Friesch eigene. De Voorzitter van den bond van Ijs clubs spreekt eveneens zijn gelukwen- schen uit. De bond is gegroeid uit een behoefte, omdat in het wedstrijdwezen misbruiken waren ingeslopen. De ijs club Bolsward neemt nog steeds een eereplaats in bij den bond. Spreker hoopt dat de ijsclub Bolsward in groei moge toenemen tot steun van den bond en tot voordeel van Bolsward. De Voorzitter van den Frieschen Ijs bond spreekt ook enkele woorden. VOETBAL. Drachten IC. A. B. I. C. A. B. I ondernam Zondagmorgen de reis naar Drachten om de strijd aan te binden tegen de club van dien naam. Daar de competitie voor C. A. B. zoo onfortuinlijk is geëindigd, werd van de kant van de C. A. B.ers verwacht te too- nen dat C. A. B. niet op de onderste plaats thuis behoort. Inderdaad is dit ook volkomen gelukt, het spel dat tegen de a.s. kampioenen geleverd werd, was in één woord prima. Het spel werd schtterend verdeeld, te betreuren is echter, dat de wedstrijd ver loren werd, daar een overwinning volko men eerlijk verdiend zou zijn geweest, echter zooals we reeds boven aanhaalden is de fortuin onze jongens dit jaar wel bijzonder tegen. Over de wedstrijd het volgende: Zoodra scheidsrechter de Jong van Leeuwarden beginnen fluit, ontwikkelt zich een vlug op en neergaand spel, met C. A. B. iets in de m’eerderheid. Onze jongens zitten geweldig op den bal, door mooi samenspel weten de C. A B.ers telkens voor het vijandelijk doel te drin- gen. De eerste minuten weet de Dracht ster achterhoede alle gevaar te bezweren doch het spel is nog geen 10 minuten oud, of C. A. B. weet allen te verschal ken. Stand 1-0. Drachten, hierdoor geprikkeld, valt verwoed aan, J. Huisman en Schuurmans krijgen een oogenblik de handen vol werk, eenmaal meenen we Drachten ge lijk te zien maken, doch Van der Heide is op zijn post. Laatstgenoemde plaatst direct daarop naar Kooiker, deze geeft door naar W. Hoekstra, daarna krijgt de vrijstaande van der Hauw den bal toe gespeeld en voor de 2e maal heeft de Drachtster keeper het nakijken. Weer zet Drachten de tanden op el kaar, de bal belandt voor den doelmond, een warboel ontstaat, in welk duel de Drachtster midvoor kans ziet naar de.i linksbuiten te plaatsen, welke slechts voor het intrappen heeft. De scheidsrechter schijnt weinig idee van buitenspel te hebben, daar dit doel punt in zuiver buitenspel-posite gemaakt werd. Een oogenblik, als C. A. B. de kluts kwijt is, wordt haar dit weer noodlottig en voordat onze jongens van den schrik bekomen zijn maakt Drachten gelijk. C. A. B., hierdoor geprikkeld, zet er alles op, op een gegeven moment plaatst Kooiker zuiver voor doel, Roode raakt de bal slechts even aan en C. A. B. leidt opnieuw 3-2. Twee minuten voor rust maakt van der Hauw een zuivere 4de goal, de scheidsrechter is echter een andere mee- ning toegedaan en fluit voor buiten spel. Na rust hetzelfde snelle op en neer gaande spel, wanneer ruim een half uur gespeeld is, wordt de Drachtster mid voor een beetje hardhandig aan kant ge- belangen van financiën en handel weven de staten eiken dag nauwer tezamen; terwijl men thans inziet, dat de oorlog zelf het doel vernietigt, dat men beoogde te dienen. Wat de wereld noodig heeft, en wat wij allen dagelijks tot zekere mate kun nen verschaffen en aankweeken, is meer vertrouwen en daarmee: de goede ver wachting. Zooals de Italiaansche Minister van Buitenlandsche Zaken onlangs zei- de: „Alle naties moeten van nu af aan andere naties niet als hun aartsvijanden beschouwen, maar als daadwerkelijke vrienden.” En het is deze oude profetie die in onze dagen eindelijk binnen den kring der mogelijkheden is gekomen en waar van de heele wereld hoopt, dat zij in ver vulling zal gaan. Maar de hoop is niet voldoende. In een tijd dat de staten zich opmaken om door gezamenlijk overleg tot vermindering der bewapening en uit eindelijk ontwapening te geraken, moe ten zij en hun vertegenwoordigers zich gedragen voelen niet alleen door de hoop hunner volken, doch ook door den wensch en het onwrikbare vertrouwen in goeden uitslag, de goede verwachting We moeten toonen, dat wij welbewust in de goede richting van vrede en ontwa pening willlen gaan, we moeten onze goede verwachting toonen en schragen. Want wat geeft het, of we al hoop op ontwapening en gezond verstand en du renden vrede te uiten als we er dadelijk aan toevoegen: maar ik geloof nooit, dat ze ’t zoover krijgen? Door zulk ’n uit lating wordt alle hoop en goede ver wachting immers te niet gedaan, wordt bij allen die U hooren immers alle goede verwachting den bodem ingeslagen, wordt dus een atmosfeer van wankel moedigheid, van wantrouwen en twijfel geschapen, waarlijk geen goede atmos feer voor goede, moedige resultaten. Neen, Sir William Robertson heeft vol komen gelijk, waar hij zegt, dat allen die den vrede wenschen, moeten weige ren naar het al te veel verkondigde ar gument te luisteren, dat de heele idee'vertelling gevolgd. Het verdere pro- van ontwapening visioenair en onprak- tisch is, omdat er altijd oorlogen zijn geweest en die altijd blijven zullen, zoo lang d<f menschelijke natuur onveran derd blijft. Zeker, het is waar, dat na tionale temperamenten en vooroordeelen de oplossing van geschillen moeilijk ma ken, en dat sedert eeuwen er nauwelijks een periode van 25 jaar is geweest, dat er in Europa geen oorlog was; Italië verwierf vrijheid door oorlog en het Duitsche rijk werd er door opge bouwd; en de gewoonten der naties worden niet in één dag afgelegd. Maar men moet de vergelijkingen der geschie denis niet al te ver doortrekken, want dan houdt men veel te weinig rekening met veranderde toestanden. De oorlog wordt meer universeel verafschuwd dan in het verleden; de vraag van oorlog of vrede, wordt thans grootendeels door de volken zelf beslist en ze zijn niet langer onderworpen aan het oorlogsbevel van despotische heerschers, misschien voor dynastieke of persoonlijke redenen; mo derne middelen van verkeer vergemakke lijken de onderlinge omgang zeer sterk, en leiden daardoor tot het vestigen van meer vriendschappelijke betrekkingen; de Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Geen eerlijk aangewende krachtsinspanning kan geheel verloren gaan. J. A. FROUDE. Wat we wenschen te doen, meenen we ook te kunnen doen; maar als we iets niet wenschen, wordt het ook on mogelijk voor ons om het uit te voeren. HARE. Het is nog niet eens zoo lang geleden vertelt Basil Mathews, dat mijn vrouw en ik op een oude brug stonden, boven de Yarmuk rivier, waar die aan komt bruisen van Transjordanië, om zich zelf te verliezen in de kalmer diepten van den Jordaan.Boven het gebruis der wate ren, klonk het dunne, zachte, ijle geluid van een fluit. Langs den oever ziende, zag ik een groote zeventienjarige Arabi sche jongen, die op een fluit speelde en achter hem liep een ezel, die zijn twee jongere zusjes droeg. Hij kwam nader bij. Na de begroeting vroeg ik hem of ik zijn fluit mocht zien. Het was de loop van een geweer, dat door den een of anderen Brit of Turk of Duitscher in den laatsten oorlog gebruikt was. Hij had het opgeraapt, den loop in tweeën ge vijld en er gaatjes in gemaakt, en nu speelde hij er de wijsjes van den vrede op, speelde ze voor zijn toeluisterende stamgenooten, rond het kampvuur, voor zijn zusjes en voor ons, vreemdelingen van een ver land. Het kwam mij toen voor en het zal zoo blijven, als het sym bool van de oude profetie: „Zij zullen hunne zwaarden slaan tot spaden, en hunne spiesen tot sikkelen: het eene volk zal tegen het andere volk geen zwaard opheffen en zij zullen geen oorlog meer leeren.Het was het beeld.van de jeugd die het moderne instrument des doods nam en het tot een instrument des vredes maakte. Brengt dank aan het Bestuur voor de steeds betoonde samenwerking en even eens aan den Inspecteur der ijsbanen alhier. Ook de jongeren zullen, wan neer de winter v eer in het land komt hun groote liefde voor de ijssport wel weer gaan toonen. Nadat deze spreker geëindigd had en we juist begonnen waren een der feest liederen te zingen, werd bovengenoem de laatste spreker plotseling onwel. Meenden de omstanders eerst een voorbijgaande bewusteloosheid te moe ten constateeren, al spoedig bleek dat de toestand zich ernstiger liet aanzien. Onmiddellijk werd Dr. Beek huis gewaarschuwd, die zeer spoe dig ter plaatse was en de patient een injectie toediende. Dr. Beekhuis achtte de toestand hoogst bedenkelijk en liet de patient onmiddellijk overbrengen naar de voorkamer van den heer Stoop. Gedurende het transport of misschien reeds in de zaal had de dood een einde gemaakt aan dit leven. Dit zeer tragische feit wat natuurlijk de feestvreugde reeds direct had weg gevaagd, noopte het Bestuur onmiddel lijk de verdere feestelijkheden stop te zetten. De heer Steensma maakte met enkele gevoelvolle woorden dit feit officieel aan de vergadering bekend. De zoo plotseling overleden voorzit ter van de Friesche Ijsbond is de heer Dr. F. H. van Setten uit Leeuwarden, voorheen arts te Wirdum, thans te Leeuwarden. Dr. Van Setten is de schoonvader van de bekende specialist Dr. Eecen uit Leeuwarden. Wegens de korte beschikbare tijd kunnen we geen nadere informatiën om trent de overledene inwinnen. Naar we vernemen zal het lijk he denmiddag worden gekist en naar Leeuwarden vervoerd worden. Witmarsum, De afd. Witmarsum van de Ned. Arb. van Landbouw-, Tuin- en Zuivelberei ding hield Maandagavond in de bewaar school een openbare vergadering die door een 50-tal arbeiders werd bezocht en onder leiding stond van O. Broersma. Als spreker trad op dë heer J. Ytsma Hoofdbestuurslid van den Ned. Arb. van L.-, T.- en Zuivelbereiding, met het on derwerp: „De crisis en de landarbei ders”. Spreker behandelde het verschijnsel der crisis door alle tijden heen in deze maatschappij. In het heerschend stelsel dat eigenlijk stelselloos is, zullen voort durend op en neergaande periodes elkaar opvolgen. De arbeiders die bij de bepa ling van den gang van zaken volkomen onmondig worden gehouden, zijn altijd eerst de dupe. Werkloosheid teistert groote groepen van hen. Er wordt ar moede geleden, omdat er van alles te veel is. Vooral mee door den wereldoor log is de boel hopeloos vast geloopen. Hier en daar worden groepen der on dernemers gesteund. Ojk de boeren. Over dezen steun wordt veelal door de boeren zelf minachtend gesproken. Toch betee- kent wat er nu gebeurt, wel iets, voor steun aan tarwe, suikerbieten, aardappel meel en nu ook de vlasteelt reeds een bedrag van f 33.260.000. Ook wij hebben tot het verkrijgen van dien steun mede gewerkt. Vorig jaar met de afspraak, dat de loonen der arbeiders in den landbouw niet verlaagd konden worden. Ook nu is men landelijk weer met volle handeling in dien geest bezig. In Friesland hebben de boeren daartoe onvoldoende organisatie. De Friesche Maatschappij van Landbouw durft inzake loonen niet meer te adviseeren. Bij vele boeren heerscht de waangedachte, dat loonsverlaging hen kan helpen. Bij meerderen helaas is het eenige motief: wij hebben het minder, nu de arbeiders ook maar. Vele uitspraken zijn van die menschen: de loonen der landarbeiders kunnen en mogen niet nog lager. Andere cijfers hebben voor een groot deel de landarbeiders weinig en vaak een om- gekeerden invloed. Loonsverlaging ver mindert de koopkracht en drukt de prij zen. Instede van de arbeiders tegen zich in het harnas te jagen moet dezen tijd de boeren leeren dat de werkers in den grond tezamen schouder aan schouder moeten staan tegenover de grondbe zitters. Begrijpen de boeren dat niet, dan be werken ze hun eigen ondergang. Een goed begin gaf hen vorige week de Eer ste Kamer door het verwerpen der pacht wet. Mogen de steunmaatregelen iets hel pen, afdoende is dat nooit. De grond aan de gemeenschap moet onze leuze zijn. Dit kan door de arbeiders worden be vorderd om in samenwerking met de po litieke partij te komen tot een maatschap pij, waarin gewerkt wordt niet met de vraag naar winst, doch met het doel de menschheid te doen genieten van alles Ide jo ir Ds. ir Ds. ■L. Mej. tfvan- i de leek vor- sche zoo en. uur Nam. L en Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2H ct. lezen J. de ag 10 lezing, i. Ds. A, ir en littart. Vink Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Dl Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. t local Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. )s. Mo-" (Voor/ wr Dj, iur Di. 's Av. (H. A iur Ds. is. lur Ds. tur Ds, n. 1.30 im. J. van ur Ds. Ds, NG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1