J 9 ,s o o o prima BRIL 1 naar HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo EENZAME OUDEN. Gemengd Nieuws. :::eek a Uit den Omtrek. Stadsnieuws IllllB Woensdag 17 Februari 1932 28— Jaargang No. 13 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 4 llillllllillllllllllllllllllllllllliw Wommels. JR. \R rd. en en Tjerkwerd. llllllllllilllllllllllllllllll t Geslaagd voor het diploma melk- controleur de heer F. Wiersma alhier. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pry’s. j uf- rerf 9 8 7 20 67—23 17 52—18 16 53—28 12 Febr. Hedenavond hield de begrafenisver- eeniging alhier haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer N. de Boer. Uit de notulen bleek dat het leden- f6580. 6879. 7250. 6680. 6700. 6373. 6772. 6970. 6889. 7095. 6355. 6998. 7350. 7000. 6629. 6425. 6850. 6310. 6783. 7430. 6647. In heete melasse gevallen. Zaterdag is op de Zuid Nederlandsche Spiritusfabriek te Bergen op Zoom de arbeider Van den Borght uit Halsteren tijdens het vullen van een schip met heete melasse, uitgegleden. In zijn val greep hij zijn kameraad Loos vast, waardoor beiden in de heete melasse terecht kwamen. Zij werden spoedig luit de .netelige positie bevrijd en naar het Algemeen Burgergasthuis overgebracht. Hun toestand is {zeer zorgwekkend. met ing. 13-2-’32. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat door een koe van den veehou der R. Visser o.d. Spannum drie kalve ren ter wereld zijn gebracht van het vr. geslacht, welke allen springlevend zijn. Voorwaar een zeldzaamheid en te vens een buitenkansje voor den veehou der. IE- len uis. og en >0. 12-2-32. Heden werd alhier ten huize van den kastelein Struiksma een handicapbil- jartpartij gehoüden. Voor deze wed strijd op het groene laken waren een 20- tal deelnemers ingeschreven, waaron der spelers met erkende spelkwaliteiten, welke de toeschouwers vaak superieur spel geven te zien. De prijzen werden gewonnen als volgt: le prijs: Jac. K. Goslinga te Ytens. 2e prijs: P. J. Heeringa te Wommels. Houdt uwe bemoeiingen vol zonder opdringerigheid tot ge eindelijk gewon nen hebt. Dat kost moeite en soms een offertje aan het gevoel van eigenwaarde, als we worden afgestooten. Maar we doen er een goed werk mee we vol doen de schuld van anderen. Ds. E. Broekema te Opende (Gr.) heeft het beroep bij de Vereen, voor Evangelisatie alhier aangenomen. Op de aanbesteding voor den herbouw van een afgebrande boerderij alhier, on der architectuur van den heer G. Fok- kema te Wijnaldum werd als volgt in geschreven J. Oosterhaven, Hitzum A. Drost, Harlingen J. Kloosterman, Midlum J. van der Wal, St. Jac. Par. D. Wetterauw, St. Jac. Par. Th. Draaisma, Piaam Gebr. Willekes, Harlingen J. van der Wai, Franeker A. de Vries, Wijnaldum Otte de Vries, Kortezwaag K. Tolsma, Morra P. Lolkema, Berlikum W. R. Cuperus, Birdaard A. Ruin, Oosterbierum S. Nauta, Schraard D. van den Berg, Kimswerd M. Jongema, Makkum E. Veenstra, Parrega G. Smitstra, Wier Corn. Visser, Hijlaard J. Bouma, Achlum Begrooting f6300. Kimswerd. De begrafenisvereeniging „Kimswerd” hield haar jaarvergadering in café Van der Leij. Uit het verslag ontleenen we, dat de vereeniging Hij 9 leden en 4 niet-leden haar diensten had bewezen. De inkomsten bedroegen f885.20, de uitgaven f572.85, batig saldo f312.35. Tweemaal werd dit jaar contributie geheven. In de plaats van den heer S. Sj. Brunia, die, na 22 jaren een Be stuursfunctie te hebben bekleed, als zoo danig niet weer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen, de heer R. Kuipers. tal thans 377 bedraagt. Vervolgens deed, de penn. verslag van het finan- cieele beheer waaruit bleek, dat de ont vangsten 1225.871/2 bedroegen, de uit gaven f 273.50, nadeelig saldo f 49.62^ zoodat nu nog in kas is met het bedrag van het vorige jaar f 303.96. De boe ken werden nagezien en in orde bevon den. Aftredend was de heer N. de Boer, die met algemeene stemmen werd her kozen en die dan ook de herbenoeming weder aannam. De vergadering was slecht bezocht 19 leden waren aanwe zig. Een warenhuis van gestolen goederen. Geruimen tijd hebben te Rotterdam aan den Linker Maasoever eenige die ven plundertochten gehouden, waarbij zij heel wat buit maakten. Eindelijk is door den diefstal van drie radio-artikelen en vier luidsprekers aan de Kunstzaal Edison aan de Witte de Withstraat, de zaak opgehelderd. De fa. had f50 uitgeloofd voor het geven van inlichtingen en zoo kwamen de diefstallen aan het licht. Thans heeft de politie de hand kunnen leggen op een tweetal verdachten, in wier woningen een half warenhuis van gestolen goe deren is teruggevonden. Wat de gearresteerden een 26-jarig los werkman en een 23-jarige bakker in onbeheerd staande handwagens, vracht auto’s, personenauto’s of pakkisten zagen, was van hun gading. In hun wo ning vond men althans partijen boter, vet, koffie, kaas, koperen gewichten, damesschoenen, damesondergoederen, zeep, sajet, manufacturen en tal van andere artikelen. Van de gestolen consumptieartikelen is reeds veel verdwenen. f Er is Vrijdag j.l. heel wat ge schaatst op enkele vaarten en ook een beetje op de ijsbaan. De verwachting voor de Zaterdag was hoog gespannen en ’s avonds werd de lucht iets minder vorstig en Zaterdagmorgen was het te voorzien dat er van schaatsrijden niet veel zou komen. In onze omgeving hebben zich ge lukkig niet veel i, ongelukken voorge daan. Maar hoevelen een nat pak ge haald hebben, zal wel niet te tellen zijn. Alleen in de Babuurster opvaart hebberi negen personen de broosheid van dit borstplaat-ijs ondervonden, waarvan enkele kopje onder duikelden. Het was een voor velen al te korte wintervreugde. Arum. Tuinbouwvereen. „Wonseradeel” 13 Febr. Hedenavond hield b.g. vereeniging een huishoudelijke vergadering ten huize van den heer**,',. Hiemstra dlhier. De voorz., de heer J. Broersma opende de bijeenkomst, in korte, maar welge meende woorden, en riep de aanwezi gen een hartelijk welkom toe. Buiten de leden der vereeniging .waren nog eenige Harlinger Veilingsleden en de leerlin gen van de tunbouwcursus te Arum uit- genoodigd deze vergadering bij te wo nen. Na de opening verkreeg de heer J. Wilkeshuis te Arum het woord, die een voordracht hield met lichtbeelden over de bereiding van verschillende kunstmeststoffen. De spreker begon met te zeggen dat men in dezen tijd van misère wel moet bedenken, welke meststoffen enz. men moet gebruiken en wel in de eerste plaats om de beurs. Bezuiniging is in deze de hoofdzaak, maar niet in die mate dat men de tuinbouw geheel on productief maakt, want dan kwam men nog verder van huis, wanneer er weer eens goede tijden aanbraken. Toen werd een begin gemaakt met de voor dracht en de lichtbeelden. Overweldi gend groot was de indruk die men kreeg van die reusachtigee groote fa brieken, werkplaatsen, met hunne» vele kapitale machines, en de bewerking van de verschillende stoffen. Er waren vol gens de spreker fabrieken die notabene een bouwoppervlakte hebben van 600 H.A. Aan die groote fabrieken vinden pl.m. 40000 menschen hun brood. Men kan zich bijna niet indenken dat er op het gebied van fabriceeren van kunst meststoffen zooveel aan de hand is. De heer Wilkeshuis maakte op zeer on derhoudende wijze een en ander begrij pelijk. Zoo af en toe gaf de spreker nuttige wenken welke kunstmeststoffen voor de verschillende gronden geschikt zijn. De voordracht en de vertoonde lichtbeelden werden met groote belang stelling gevolgd. Bij het sluitingswoord bracht de voorz. woorden van dank aan den heer J. Wilkeshuis, die zeker niet onverdiend waren. Het was een gezel lige en leerzame bijeenkomst, en in het bijzonder voor de jonge generatie, die nog voor het volle leven staat, en nog veel moet leeren, dat hun later vrij ze ker ten goede zal komen. gaan. Wel zoo is het, dat indien de boer en het bedrijf ten gronde gaan, de ar beider mee zinken gaat. Echter zoo er dikke winst is gemaakt als in 1914 en daarna, het voor den arbeider al mooi geacht wordt, dat hij zijn boterham iets ruimer mag nemen, m.a.w. het moet blijven bij het allereerst benoodigde stoffelijke. De arbeiders hebben nu door middel van de organisatie te zorgen dat de crisis het levenspeil niet terneerdrukt om straks als eens weer een tijdperk van hoogconjunctuur zal volgen, klaar te zijn om te beletten dat alles weer in den vorm van hooge koopprijzen en pachten weer te Wassenaar en elders terecht komt, en dat in dien strijd de afhankelijke boer dezelfde belangen heeft. Dit alles betreft meer de onmid dellijke vakstrijd, algemeen en naar grooter plan komt de strijd voor Socia lisatie van den bodem, van den grond, waarvan ten slotte allen moeten leven. Onzinnig is het, en onzinniger zou het zijn, het immer zoo te laten, dat zij die het land hebben te bewerken, en de be drijven hebben te leiden, immer zouden blijven zwoegen en ploeteren voor een klasse die geen enkel werkzaam deel heeft in de voortbrenging. Voorhands zullen betere pachtwetten dit gedeelte lijk moeten verhinderen, maar gezien de verwerping dezer dagen door de 1 e Ka mer der betreffende ingediende wetsont werpen, heeft men te zien, dat hier de strijd naar politiek terrein verlegd wordt en ook hier de noodige conclusiën ge trokken dienen te worden. De organi satie stelt zich dus op een standpunt dat het bedrijf door de crisis met over heidssteun, heen geholpen moet worden maar dat dit wel gebeuren moet, om nadien weer van voren af, met hetzelfde spelletje te beginnen, koopen, huurprij zen omhoog jagen, zoodat er dan weer betrekkelijk niet overschiet voor diege nen die in het bedrijf werkzaam zijn. Het geld benoodigd voor dezen steun moet gevonden worden in een crisis heffing en niet met indirecte belastin gen op eerste levensbenoodigdheden, zooals suiker, margarine, boter, vet, enz., waardoor enkel de minst draag- krachtigen hebben te bjoeden. Maar bo ven alles heen, wanneer betere tijden zullen aanbreken laat het dan zoo zijn, naar het oude Bijbelwoord dat er wederom jubel zal zijn, in de vette ja ren, die dienen om de voorraadschuren der menschheid te vullen, om geheel het land in de mogelijke magere jaren te yoeden, en niet zooals nu enkelen in de gelegenheid te stellen zooals ditmaal in de Kerstdagen te Amsterdam gebeurd is, in Carltonhotel f30.000 te verbras sen. Ernstig auto-ongeluk op de Rijksweg te RijsoordL Maandag omstreeks half negen liep te Rijsoord aan den Rljksstraatweg de huisschilder M. van Kooten, met zijn 6- jarig dochtertje en met zijn fiets aan de hand aan den rechterkant van den weg. Plotseling werden beiden van achte ren gegrepen door een vrachtauto, be stuurd door den heer C. IJ. Az. De auto reed van den weg af de sloot in en sleurde Van Kooten mede, zoodat hij met zijn hoofd door het ijs schoot en slechts een been boven het ijs uitstak. Het kleine kind werd over de sloot ge worpen en lag aan den overkant. Arbeiders, die ter plaatse aan het werk waren, verleenden hulp. Na veel moeite gelukte het den man onder den auto en onder het ijs uit te trekken. Met ernstige wonden, vooral aan het hoofd, werd hij naar een naastbijzijnden ge neesheer vervoerd, op wiens advies hij naar het ziekenhuis te Rotterdam werd overgebracht. Van Kooten heeft veel modder naar binnen gekregen, zijn toestand is ern stig. Het kind kwam er goed af; het had slechts lichte schaafwonden bekomen. De bestuurder van den vrachtauto was niet in het bezit van een rijbewijs. VOETBAL. C. A. B. II—M. V. C. I, Makkum. Deze ontmoeting, die evenals meer dere wedstrijden Zondag' j.l. op de vroege middag gespeeld werd met het oog op de ontmoeting België-Holland, was een wedstrijd om het zilveren kruis van de F. V. C., hetwelk beschikbaar gesteld is voor de verliezers der le ronde om den F. V. B. beker. In deze wedstrijden speelde C. A. B. 2 tegen Sneek 3 gelijk, waardoor C. A. B. in de verliezersronden kwam, evenals M. V. C. die met 50 van H. Z. C. 2 verloor. In de competitie hebben deze clubs tweemaal gelijk gespeeld. Verwacht mocht dus worden dat er een goede partij voetbal gespeeld zou worden. De wedstrijd heeft ons danig teleur gesteld. Het eerste kwartier was het een wederzijdsch verkennen, met een toen reeds zichtbare meerderheid van C. A. B. Er wordt wel 'n beetje ruw gespeeld, waarin vooral de Makkumers zich bij zonder onderscheiden. Zooiets schijnt bij het voetballen aanstekelijk te wer ken want ook onze C. A. B.-ers gaan niet geheel vrij uit. De open spel tactiek der C. A. B.-ers was zeer goed gezien en schiep ver schillende goede kansen. Na een paar vruchtelooze pogingen van Wiersma om de juiste plaats in het doel te vinden, gelukte het dezen speler ten slotte met een hard, mooi schot z’n club de leiding te geven. Verschillende keeren wordt de bal zeer goed opgebracht maar telkens missen we in de C. A. B. voorhoede de juiste schutters. Ons inziens wordt hieraan door de spelers te weinig aan dacht geschonken. Ook het voorkomen van de buitenspelval eischt wat meer berekening en overleg. Bij de club uit Makkum was de vorm geheel en al zoek. Bovendien telde men eenige in vallers. Was de rust Ingegaan met 40, na dien gelukte het C. A. B. nog 3 goals te maken, terwijl Makkum uit een pe nalty een goal maakte. Eindstand dus 71 voor C. A. B. 2. Black Boys IIIC. A. B. III. De Bolswarder Roodwitte reserves trokken Zondag naar Sneek. Het terrein was nogal hard, zoodat goed voetbal spel niet gegeven kon worden. Blijkbaar hadden de Bolswarders niet zooveel last van het terrein dan hun tegenstanders. Over de geheele linie waren onze jongens sterker, zoodat ze met een stevige 92 overwinning naar huis terugkeerden. Door deze uitslag staan ze thans op de 2e plaats der 3e klase F. V. B. Volgende Zondag ko men de Lemsters en wanneer C. A. B. 3 dan in staat is revanche te nemen op de vorige nederlaag, staan de roodwitte papieren het hoogst. Dit kan alleen wanneer er gewonnen wordt, want bij een gelijk spel hebben de Lemsters juist genoeg om het kam pioenschap te halen. Nu de hoogere clubs de kans op Het kampioenschap verspeeld hebben, is de hoop gevestigd op de jongere clubs. Daarom jongens, met enthousiasme Zondag gewerkt. Van begin tot eind volhouden, dan is er een goede kans dat we één kampioenschap binnen Bolsward houden. De stand is thans voor de 3e klasse F.: Voor een GROOTZAND SNEEK Er is weer een oude vrouw vermoord, een van 73 jaar. In een klein dorpje ergens in de buurt van Nijmegen. De vrouw leefde eenzaam op een afgelegen woning. Daarom juist zoo zouden we zeggen, werd ze ver moord. Wie in d’r huis beroofd worden en vermoord, dat zijn vrijwel als regel oude menschen en en eenzamen, want moordenaarsvolk is laf. Maar hoe komen al die slachtoffers toch zóó oud en een zaam? Dat ze oud zijn geworden, daar in ligt niets bijzonders, maar waarom moeten die menschen eenzaam zijn? Ze hebben toch kinderen misschien, of an ders vrienden, kennissen of buren? Ook in het onderhavige geval had de ongelukkige buren, want ze woonde in een z.g. half huis, d. w. z. onder één dak met andere menschen. Die andere menschen echter wisten niet veel van de oude vrouw ze was wat zonderling, heette het, ze bemoeide zich niet met hen. Als men ze wat vroeg, dan kreeg men nooit veel te hooren. Of ze geld had was niet bekend, maar ze vroeg nooit ergens om onderstand en als die wel eens) werd aangeboden, dan weesi ze dien' af. Zóó sleet ze haar leven, oud en een zaam, achterdochtig wellicht, gesloten. De buren gingen des Zondagsavonds ge regeld uit en dan zat die oude daar heel alleen onder het dak van de ver afgele gen woning. Daarvan profiteerden men- schelijke onverlaten. Op dien bewusten Zondagavond kwa men de buren thuis. In de woning van het oude mensch brandde nog licht, maar plots werd dat uitgedraaid. Ze zagen twee mannen de woning verlaten en in het bosch verdwijnen. Vreemd! zoo dachten ze. Maar ze gingen hun eigen deur binnen en vergaten! Dat eenzame, oude mensch was toch immers een raad sel voor ze 14 Febr. Hedenavond sprak voor de Landarb. vereeniging de heer P. Hiemstra, lid der Tweede Kamer. De spreker had als on derwerp: „de Landbouwcrisis en de Landarbeiders”. De geachte spreker begon met te zeggen dat de Landarb. lang gewacht hebben met wat Marx het proletariaat aanwees, niet te bedelen, maar te strijden. Dat het niet opgaat het gezegde, indien het den boer goed gaat, het den arbeid ook goed zal Voetbal C. A. B. Zooals reeds de vorige week werd medegedeeld organiseert de Combinatie- Achilles-Bolsward nederlaagwedstrijden tegen K. N. V. B. tweede klassers. De eerste wedstrijd zal worden ge speeld Zondag a.s. tegen Black-Boys. Het valt natuurlijk licht te begrijpen, dat de C. A. B.ers hun uiterste best zullen doen om de nederlaag zoo klein mogelijk te houden. De spanning kan er ten zeerste door worden bevorderd. De elftallen welke niet voor een prijs in aanmerking komen, zullen een ver gulde plaquette ontvangen. Men zie de etalage in Hoekstra’s Sporthuis. Oude menschen gaan zooveel eenzaam door het leven, ook al hebben ze familie, kinderen zelfs. Ze zijn soms eenzaam, juist omdat ze kinderen hadden. Kinde ren, die nu de zorgen van vroeger ver geten zijn. Hoe véél ellende kan een oud mensch niet hebben beleefd. Dan keeren ze zich af van het leven, ze gelooven in niemand meer. Ze sluiten zich op met de knijpende pijnen in het hart. Een of andere goeierd poogt ze wel eens te naderen, maar ze bijten hem of haar af. Wantrouwen flikkert in de oude oogjes. Zou ik wéér in een mensch ge looven, zoo denken ze dan, en wéér wor den teleurgesteld? Neen, geen nieuwe pijnen meer in het hart. Alleen willen ze zijn, tot straks de dood De goeierd heeft er dan al lang genoeg van. Die oude, zoo meent hij, is een zonderling met kuren van den ouderdom. Die oude wil de eenzaamheid, zoekt ze. En toch is het niet zoo. Die oude kwelt zich zelf in afzondering, omdat het ge loof aan de menschen verloren is. O, als er inderdaad nog een mensch te vinden ware, waarin vertrouwen mocht worden gesteld. Laten we toch veel verdragen van oude menschen, hun nukken en kuren, hun vreemde bevliegingen. Ze zijn menschen geweest als wij, maar zij hebben zooveel ondervonden en... verloren. Dat begrij pen we pas, als we zelf oud zijn. Een oud mensch moeten we weten te win nen, zelfs al moeten we daartoe onze ge voelige teentjes eerst pantseren. Als we ze gewonnen hebben, dan kunnen we nog o zooveel vreugde brengen in het hart, dan kunnen we hun oogen weer blij doen flikkeren en dan kunnen we ze nog zooveel vergoeden van het leed, dat het leven ze bracht. Laat ze de rust van d’r eenzaamheid en d’r gedachten aan vroeger, maar hoedt ze dan voor het gevoel van verla tenheid door ze van tijd tot tijd op te zoeken en ze te helpen met kleinighe den. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Lemmer II 13 C.A.B. III 12 S.N.V.V. 12 Jonge Boerenbond. De afdeefingen (Bolsward, Workum, Blauwhuis en Roodhuis vergaderden hier ter stede. Als spreker trad op de heer Tj. de Jong, leeraar aan de R.K. Landbouw school te Steggerda, met het onderwerp: Verleden, Heden en Toekomst”. Voor den tegenwoordige ongunstigen toestand in het boerenbedrijf gaf spre ker een 10-tal oorzaken aan, die hij ach tereenvolgens breedvoerig behandelde. Na afloop der rede werden door on- derscheidenen vragen gesteld. De ver werping der Pachtwetten werd door heel de vergadering aangevoeld als een geweldige tegenslag. De bijeenkomst was uitstekend be zocht 2 2 1 3 2 3 s I Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/a ct. Buitenland ct. I s DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Leesgeld fr. p p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. gesp. gew. gel. verl. pnt. doelp.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1