De Bolswardsche Courant en Westergoo SCHEPPEN Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 28^ Jaargang Woensdag 24 Februari 1932 No. 15 A ?D ■a f De Raad onzer Gemeente zal Don- Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Dan schiet een der C. A. B.spelers tegen den bovenlat en de bal valt voor de 5de maal achter den B.-keeper in het net. Het halve dozijn wordt dan vol gemaakt door C. A. B., zoodat met 6-2 werd gewonnen. Het spel der C. A. B.ers was deze middag over alle linies van goed ge halte, eveneens als dat de. Black-Boys, zoodat het publiek van dezen wedstrijd in alle opzichten heeft genoten en er zeer sportief door de beide clubs werd ge speeld, wat eveneens het spel zeer ten goede kwam, terwijl scheidsrechter De Jong op correcte wijze wist te leiden. f De afd. Bolsward van Volksonder wijs heeft een inzameling gehouden van gelden, bestemd voor ’t „Fonds tot steun van Volksonderwijs”. De opbrengst der verschillende lijsten bedroeg ruim f 182. Het bestuur der afd. Bolsward zegt de gevers hartelijk dank, alsmede hen, die zich met de inzameling der gelden belast hebben. f Heden Dinsdagmiddag geraakte een vrachtauto juist voor de Blauwp.- brug door een defect aan de stuurin richting onklaar. De voorste wielen zak ten in een niet meer rijdbaren stand. De kraanwagen van onzen Ford Dea ler W. v. d. Werft werd even ter hulp gevraagd, waardoor in een zeer kort tijdsbestek deze verkeersbelemmering werd weggehaald. Met bekwamen spoed werd de repa ratie ter hand genomen, zoodat na een paar uren de wagen zijn reis weer kon vervolgen. 2121 leden, leden in de heele 232 243 180 184 105 54 46 39 37 27 73 51 30 17 37 40 patiënten Pingjum. Zondag had hier de ontmoeting plaats tusschen Quik I van St. Anna Par. en P. V. C. alhier. Voor de rust wist St. Anna Par. twee doelpunten te maken, P. V. C. maakte na de rust 2 doelpunten, zoodat de wed strijd eindigde in 2-2. Beide elftallen waren in goede conditie. We merkten op, dat het publiek niet geheel onpartijdig was, dit behoort ih het vervolg vermeden te worden. Wommels. Donderdagavond herdacht de Oeref. Jongelingsvereeniging het feit, dat ze voor 50 jaar was opgericht. Het was een feestelijke bijeenkomst, op de tafels prijkten mooie bloemstuk ken, terwijl vele begunstigers, oud-leden en afgevaardigden van vele zusterveree- nigingen aanwezig waren. De leiding berustte bij den voorzitter, den WelEd. Heer J. lestra. Nadat gezongen was Ps. 150 1 en gelezen 1 Kon. 19 1-18, ging de leider voor in gebed. Daarna heette hij de aan wezigen allen hartelijk welkom en me- halve 155 146 91 88 50 23 18 13 15 0 36 19 17 2 17 19 en verpleegda- Witmarsum. Op de zaal van H. Bruinsma alhier had Donderdagavond j.l. een feestelijke --van de en weten nog eenmaal Van der Hejde te besturen en leden der Land- en Zui- velarbeiders, welke door een flink aan tal mannen en vrouwen bezocht was. Als spreker trad op de heer Portegies Bondspenningmeester te Utrecht en het duo Wallinga-Veltman van Akkrum zorgde met haar luim en ernst voor af wisseling. De heer Bosma van hier opende met een hartelijk woord van welkom en in het bijzonder den spreker en het duo Wallinga en besprak vervolgens het doel van dezen feestavond en hoopte tevens, dat allen een leerzame en ge notvolle avond mochten hebben. Daarop verkreeg de heer Portegies ’f woord waar we enkele gedeelten van laten volgen. Hebben de mannen te strijden voor verbeteringen van hun bestaan, heel dikwijls is het de vrouw welke nog meer is doordrongen van het deelnemen aan den strijd welke zij heeft te volbrengen. Ook in deze crisis rijzen weer groote moeilijkheden daar over de geheele linie loonsverlaging wordt toegepast wat tot gevolg heeft dat de koopkracht vermin dert. Ook nu het vrouwenkiesrecht er is moeten de vrouwen nog leeren dit mach tige wapen op de juiste wijze te gebrui ken om door harde strijd te trachten om mannen te zenden in de Kamer, Staten en gemeentebesturen, Daar er voor het militairisme mlllioe- nen worden verbruikt en er voor werk lozenzorg te weinig wordt besteed, moet de arbeider duidelijk gemaakt wor den, dat hunne belastinggelden nuttiger kunnen worden besteed Na deze rede, die met groote belang stelling was gevolgd, verkreeg het duo Wallinga het woord en deze hebben door hun spel en voordracht de aanwe zigen een genotvollen avond verschaft, zoowel in luim als in ernst. De voorzitter was aller tolk en dank te den heer Portegies en het duo Wal- linga-Veldman en de aanwezigen voor de groote opkomst. Van het bal na werd door velen ge bruik gemaakt. Deze eerste feestavond is dan ook in alle oprichten geslaagd. VOETBAL. C. A. B. IIGrouw. 5 1. Het was Zondag een drukke dag voor de verschillende C. A. B. clubs. C. A. B. II was naar Grouw vertrok ken en hebben een zeer verdiende over winning behaald. Het begin van den wedstrijd was in het voordeel van Grouw. Het leek wel of onze C. A. B.ers het terrein eerst een beetje gingen verkennen. De eerste goal was voor Grouw, maar reeds vrij spoe- door een mooi f Vrijdagavond sprak in de Broere- kerk, uitgenoodigd door de Chr. Jonge- lingsvereen. te Tjerkwerd, Ds. H. Bak ker van Amsterdam over het onderwerp: „Waarom Protestant en niet Roomsch?” De spreker bracht eerst enkele woor den van dank aan hef Bestuur der kerk en de uitnoodigende vereeniging. Deze heeft zeer goed begrepen, dat we in ons vaderland een Protestantsche traditie hebben hoog te houden. Een der groote waarheden ook van onzen tijd is dat de mensch bij brood alleen niet kan leven. De groote levens vraag is niet: hoe ga ik door dit leven? De donkere en korte winterdagen lig gen weer haast achter ons. Reeds stijgt de zon hooger en de natuur wordt mil der. Vogels tsjilpen hun liefdeslied, verlangend leven te wekken en te on derhouden. Moe nog van zorgen en sombere win- teroverpeinzingen betreedt de landbou wer zijn akker. Wat het jaar hem bren gen zal, weet hij niet, maar hij heeft re den om te vreezen, dat zijn arbeid niet zal worden beloond en de vrucht van zijn werken niet zal worden betaald. Er is te veel, zoo weet hij. En tóch... sjouwt hij weer karren vol met mest aan om zijn grond vruchtbaar te maken. Hij steekt de spade in den bodem om de aarde te woelen, waarin hij straks gaat zaaien, voortkweeken, verzorgen, oogsten. Rij pe en levende vruchten... Waarom doet hij dat toch? Zeker, óók omdat hóóp hem vervult, dat de omstandigheden een gunstigen keer zullen nemen en hij toch nog zal worden beloond voor zijn moeite. Hij doet het eveneensL omdat hij werken wil, werken moet. Maar hij doet het vooral, omdat hij ook in deze lente niet weerstaan kan aan den roep van de natuur, die hem noodt, ja prikkelt, om te scheppen, iets te wekken en te ver zorgen, voort te kweeken en tot wasdom te brengen. Het leven prikkelt de menschen in de lente tot leven, d.i. tot arbeid en wek- king, tot verzorging en opvoering naar wasdom. C. A. B. IBlack Boys. 6 2. Des middags 2 uur had de eerste ne- derlaagwedstrijd plaats, die het evenwel niet is geworden. De Black-Boys verlo ren met niet minder dan 6-2. Over den" wedstrijd het volgende: Even over tweeën trappen de Black- Boys onder leiding van scheidsrechter K. de Jong af. De eerste aanva. van C. A. B. strandt op buitenspel. Van der Hauw rent dan op het B.-doel af en heeft op een af stand van 2 meter alleen de keeper nog voor zich, maar schiet over het doel. Voor C. A. B. ontstaat dan een corner welke evenwel niets oplevert. Hetzelfde herhaalt zich dan met Van der Hauw, maar deze stelt wederom teleur. Een schitterend schot van de Black- Boys weet Van der Heide hierna te stoppen. Een corner door W. Hoekstra geno men wordt door J. Roode in ’n doelpunt omgezet. Lang verheugt C. A. B. zich echter niet in deze voorsprong, daar bij een aanval van de Black-Boys de bal, tegen de zijpaal ketst en in het doel be landt. Van der Hauw heeft dan weer suc ces en het is 2-1. Een corner voor de Bl.-B. genomen, levert niets op, waarna wordt gepauzeerd. Na de rust denken we, dat de Bl.-B. nog wel zullen ophalen, maar al spoedig geeft Apeldoorn voor de 3de maal den B.-keeper het nakijken, goedig spelen de B.-B. echter door met goed open spel propagandavergadering plaats f-x--1 x- passeeren. Een corner, door J. Roode mooi voor den doelmond geplaatst, wordt door Van der Hauw keurig inge- kopt. Niet ontmoedigd spelen de B.-B. echter verder, zbodat Van der Heide t Vrijdagavond vergaderde het Kruis verband, afd. Bolsward. De opkomst was matig. Het aantal leden bedraagt 72. Er is een klein financieel saldo. De periodiek aftredende bestuursle den zijn herkozen. Na Paschen zal een propaganda- feestavond worden gehouden. In dezen tijd is de lente-prikkel als een satyre, maar eene, die we toch be luisteren willen of helpen opvoeren. Al zijn de vooruitzichten somber en weten we onzen arbeid niet beloond, toch doen we goed om den roep van de natuur te volgen, al ware het slechts om het behoud van onze vitaliteit. Tegen slag In zaken, slechte uitkomsten, werk loosheid, ze hebben ons verslapt en dreigen ons weerloos te maken. Laten we weer aan den gang gaan, als de boer, die hóópt, dat misschien de omstandigheden zich nog zullen keeren en hij anders toch de vreugde van den arbeid kan hebben beleefd, de voldoening van het scheppen kan hebben gesmaakt. Makkelijk pratenI zoo denken er mis schien. Waar is de arbeid, tot welke de wekking uitgaat? O, het intensief zoeken en probeeren alléén is reeds arbeid. En het volhouden ondanks allen tegenslag. Zich zelf schra gen in vertrouwen op de toekomst, is arbeiden. Den moed van anderen on derhouden, is scheppende arbeid. En de vruchten? zoo vraagt ge. Het loon? I Ze laten misschien lang op zich wachten, maar komen zullen ze, moeten ze, want ook dat komt uit de natuur voort: de vervorming en aanpassing van het maat schappelijk wezen aan gewijzigde om standigheden. Onderdrukken we derhalve den lente- prikkel niet, doch laat u wekken tot ar beid en leven, tot scheppen, zooverre de omstandigheden dat toelaten. Al zou dit scheppen slechts een herscheppen zijn van eigen en anderer moed, vertrouwen en energie. Dan zal de genade van de Besturen de Voorzienigheid helpen om de vruch ten te doen rijpen, die eens geplukt kunnen worden aan de maatschappelijke boom, op welken nieuw hout is geënt van de jonge spruiten der maatschappe lijke hervorming. Al mest de boer den grond en bezaait hij dezen, de zon moet hem helpen bij zijn scheppingsarbeid. Als wij enten op den boom van het maatschappelijk leven, dan hebben we de genade des Hemels noodig als laven den dauw en ons geloof en vertrouwen als woedenden bodem. f Een 60-jarig jubileum is voor een Vereeniging een zeer bijzonder feit. De Hervormde meisjes-vereen. herdenkt 1 Maart a.s. dit heuglijke feit. Deze nuttige vereeniging, omvattende dertig leden, zorgt er voor dat jaarlijks in de maand December aan verschillen de arme gezinnen kleedingstukken wor den verstrekt. Zij komt daartoe eenmaal in de week, op Dinsdagavond, bijeen om te naaien en te breien. De benoodigde gelden voor dit mooie doel worden bijeengebracht door lijsten die jaarlijks bij de burgerij van Bols ward worden aangeboden. In de afgeloopen 60 jaar heeft deze vereeniging nimmer tevergeefs een be roep gedaan op de milddadigheid der stadgenooten. Dat deze nuttige vereeniging haar zegenrijk werk tot in lengte van jaren mag blijven uitvoeren is haar van harte toegewenscht. Zaterdagmiddag hield de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging „Wonseradee,!” haar algemeene ledenvergadering in het logement van H. Bruinsma alhier onder voorzitterschap van den heer I. Bierma. De vergadering was door afgevaar digden en bestuursleden van al de 16 afdeelingen bezocht. Uit het 5de jaarverslag bleek, dat het ledental der 16 afdeelingen 1403 gezins hoofden en 718 alleenstaande personen totaal 2121 bedroeg. Er waren 78 patiënten welke zieken huisverpleging noodig hadden, terwijl voor 40 kleine ongevallen de onkosten werden vergoed. Er werden in het Diaconessenhuis 46 patiënten verpleegd met 765 verpleeg- dagen; Bonifaciushospitaal 7 met 132; Ziekenhuis Franeker 1 met 10; St. An- tonius ziekenhuis 21 met 366; Zieken huis Heerenveen 1 met 14; Stadszieken huis Leeuwarden 1 met 18; Stadszieken huis Harlingen 1 met 13 dagen. In 1931 moest 5 maal een omslag ge heven worden. Aan verpleegkosten werd betaald f3177.19, verband en medicijnen f 1387.38. Dokterskosten f3434.03. De totale ontvangsten bedroegen f 10293.75, dig maakte Wiersma schot gelijk. De rust ging in met gelijken stand 1-1. Het tweede gedeelte van den wed strijd was onze club geregeld veel ster ker, wat ook vrij spoedig in doelpunten werd omgezet. Tegen het mooi open spel van de C. A. B.ers waren de Grouwsters niet opgewassen. De eindstand geeft dan ook zeer goed de onderlinge krachtsverhouding weer. C. A. B. IIILemmer II 0:3. Zondagmorgen 12 uur werd op het terrein aan den Sneekerweg deze wed strijd waarvan het kampioenschap voor deze afd. de inzet was gespeeld. Reeds direct na den aftrap was het te verwachten, dat onze jongens een zeer moeilijke wedstrijd zouden spelen. De Lemsters pakten direct met veel enthousiasme aan en menigmaal beleef de het C. A. B.doel angstige oogenblik- ken. Tegenover het zeer goed sluitende spel van de Lemster club was het spel peil der onzen hopeloos zoek. Er was weinig of geen overleg bij het plaatsen van den bal. Ons inziens was er een nerveuse stemming onder onze spelers die zich zelfs aan den anders zeer goed werken den keeper meedeelde. Die 2de goal was met een beetje meer overleg zeer zeker te houden geweest. Jammer dat door dit futlooze spel on ze club de kans op het kampioenschap verspeelde. Over het algemeen is onze indruk, dat er bij deze spelers te weinig overleg is (enkele zeer goede uitzonde ringen daargelaten) er wordt te veel jn het wilde weg geschopt en ook is hel een fout, dat de spelers niet genoeg hun eigen plaats bewaren; een buitenspeler behoort niet midden op het veld, dan is er voor de andere spelers absoluut geen berekening mogelijk; Wanneer dit als resultaat van de verloren wedstrijd elke speler duidelijk wordt, dan heeft ook deze wedstrijd nog zijn goede zijde ge had. Makkum Witmarsum Pingjum Arum Kimswerd Zurich Gaast Exmorra Wons Hartwerd Lollum Tjerkwerd Schraard Dedgum Ferwoude Burgwerd Het aantal gen van elke afdeeling bedroeg als volgt: Makkum 18 patiënten met 277 ver- pleegdagen Witmarsum 12 160; Arum 8 146; Kimswerd 3 39; Gaast 4 88; Ferwoude 2 30; Exmorra 3 58; Tjerk werd 3 44; Schraard 1 2; Wons 2 41; Dedgum 1 28; Hartwerd 3 77; Lollum 1 3; Burgwerd 0 0; Pingjum 11 184 en Zurich 6 112 dagen. Wanneer men een blik slaaf op het groot aantal personen die van het recht der vereeniging gebruik hebben ge maakt, dan blijkt wel duidelijk in welk een groote behoefte onze vereeniging voorziet. De aangename samenwerking, die tot nog toe bestaat met de verschil lende besturen hoopt men dat deze zoo moge blijven. Naar aanleiding van de nog al groote toename der kleine gevallen was de vraag gesteld of er ook eenlge beper king moest worden Ingevoerd. Na veel besprekingen werd besloten de kleine gevallen geheel te vergoeden. Aangenomen werd een voorstel om voor leden, welke per ziekenauto moes ten worden vervoerd, niet meer te ver goeden dan 25 cent per K.M. Voor dé contröle werden aangewezen de afdee lingen Schraard, Tjerkwerd en Wons. Met een woord van dank werd geslo ten. uitgaven f 9229.52, saldo f 1064.23. Het jaar 1931 hebben velen gebruik gemaakt van het recht der vereeniging, in 1927 76; 1928 74; 1929 92; 1930 106 en 1931 118. Hieruit blijkt, dat er prachtig financi eel werk is verricht. De Algem. vergadering werd trouw door alle afdeelingen bezocht en ver schillende artikelen van het reglement werden gewijzigd. Het aantal afdeelingen bleef gelijk, n.l. 16. Het aantal leden werd met 60 vermeerderd, het vorige jaar 2061, thans Het aantal heele en halve 16 afdeelingen is als volgt: tot. aant. leden 387 389 271 272 155 77 64 52 52 36 108 70 47 19 54 68 Makkum. Zaterdagmiddag had alhier een onge luk met doodelijken afloop plaats. Een ongeveer 3-jarig zoontje van den Zuiderzeewerker Lambertus Dallinga, woonachtig naast het terrein van de af gebroken panfabriek v.h. M. H. Kingma, is vermoedelijk spelenderwijze, in de uitgegraven put die vroeger tot klei op slagplaats diende, gevallen. Daar er op sommige plaatsen veel wa ter in den put staat, is het kind daar jammerlijk verdronken en werd het eerst in de put ontdekt door de moeder zelf. Ze sprong direct in de put en met be hulp van anderen werd het kind er uit gehaald, doch helaas te laat. Dr. van der Hem en Zuster Bosma, die spoedig aanwezig waren, konden slechts den dood constateeren. Men begrijpt de toestand der ouders. derdag 25 Februari a.s. des avonds half zeven ten Stadhuize in vergadering bij eenkomen ter behandeling van de vol gende punten. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener mo numentenverordening. 2. Adres van het bestuur der Gere formeerde school „Rehoboth” om gel den uit de gemeentekas voor aanslui ting dier school aan de N.V. Intercom munale Waterleiding, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van voor schotten aan de bijzondere scholen op de vergoeding ingevolge artikel 101 der L. O. wet 1920. 4. Circulaire van Gedeputeerde Sta ten van Friesland betreffende een voor stel tot korting op de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers met advies van Burgemeester en Wethouders. 5. Vaststelling comptabiliteitsbe- sluiten diensten 1931 en 1932. 6. Onderzoek geloofsbrieven S. Hollander. waarin opfjenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 maar veel meer: hoe kom ik in hef an dere leven? Allereerst wil spreker echter een mo gelijk misverstand wegnemen. Deze bij eenkomst gaat niet tegen onze Room- sche medeburgers, tegenover hen heeft spreker alle achting en waardeering, ook gaat het niet tegen de Roomsche kerk als zoodanig. We leven gelukkig in een land waarin volledige vrijheid van gods dienst is het erfdeel der Vaderen. Maar waf dan wel? Duidelijk gezegd, het gaat tegen de Roomsche actie voor de bekeering van Nederland; tegen de ver-roomisching van ons land. De overal plaats vindende conferenties voor niet- Katholieken is een der hulpmiddelen voor die actie. Ook het ingevoerde lee- ken-apostolaat is een uitvloeisel hiervan evenals de verschillende bedevaartsplan- nen, waarvan spreker noemt Dokkum. Hef is daarom wel eens goed, dat de Protestanten zich na die conferenties eens gaan bezinnen. Spreker wil daarom dezen avond hetzelfde onderwerp be handelen wat Pater Wijnand Sluijs in zijn eerste conferentie behandeld heeft, n.l. het Bijbelsch getuigenis over Jezus’ Moeder Maria. Spreker wil direct verklaren dat ook de Protestant groote waardeering heeft voor Maria, maar het groote verschil gaat om de kwestie of wij rechtstreeks tot Jezus zullen gaan of eerst door Maria’s voorspraak tot Jezus zullen ko men. De verschillende uitspraken in den Bijbel worden aan deze stelling getoetst eveneens Ddk de groote Thomas van Aquino. Zeer uitvoerig staat de spreker bij die verschillende uitspraken stil om ten slotte te komen tot de conclusie, dat, wanneer deze Maria-vereering door God eenige malen handelend moet optreden, gewild was, Hij er niet over gezwegen zou hebben. De Bijbel zegt: er is maar één Midde laar en dat is Christus Jezus. Er is maar één weg, dat is God, de waarheid en het leven. Met het zingen van het Lutherlied en dankgebed werd de bijeenkomst geslo ten. De kerk was tot in alle hoeken ge vuld, waaronder zeer velen van buiten de stad. en Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/2 ct. Buitenland 2J4 ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1