Kamer closelsloel een groot gemak. HOFSTEDE Grooizanü Sneed Voor Zieken en Zwakken is een De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 2 Maart 1932 28^3 Jaargang No. TT ONS ALLER PLICHT. ien Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A FLORIS C. (Nadruk verboden). aren iele» ’100 Ad verte ntiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. En het is niet meer dan billijk, ja het is ons aller plicht als goede, vredelie vende wereldburgers, om zóó den vreem deling, het andere volk te zien. Heel terecht merkte iemand op: velen van ons hebben in hun leven een groot aantal dingen gedaan, waarvan we nu De begroeting werd vastgesteld op f 900, in ontvangsten en uitgaven. In de plaats van mej. H. Op ’t Holt werd met algemeene stemmen gekozen mej. H. Praamsma. Mevrouw Plantinga- Leverland en Mej. A. van Veen werden als bestuursleden herkozen. Hierna sluiting der vergadering. Deka-cursus. Deze cursus, Zaterdag gehouden In *t Volksgebouw, mocht zich in een groote belangstelling der dames verheugen Verschillende voorwerpen met en door deze nieuwe vinding op het gebied van dameshandwerken, het schabloneeren en schilderen, enz. gemaakt, getuigden van de bijzondere mogelijkheden met dit sy steem bereikbaar. Enkele kleedjes waren zeer fijn van kleurschakeering. T ULH t dt idige men. zijn jrte- erbe- 'a, is ont- Miao :hans. arde- tigen, xjpen tal ische neest ■eed! ïsche dvies vaar- bevel ipan- lat et ische HINDELOOPEN. Een mesthoop aanleggen onmiddellijk bij de deur van een nabijwonende, in de bebouwde kom, moet geacht worden schadelijk te zijn voor de volksgezond heid en kan in ieder geval onreinheid veroorzaken. Door een ingekomen klacht ward een aan- nterlt tanks nnert t hun irpen. van r den in de dt de n dag geile- lt OU' I. n: bom- t den linies tegen jf be nepen ieelte orpen i, dat aan- guren Steeds voorradig by Witmarsum. BEKNOPT VERSLAG VAN DE GE ZONDHEIDSCOMMISSIE ZETEL BOLSWARD OVER 1931. 29-2-’32. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Douwe Bootsma, dienstplichtige der lichting 1931 uit de gemeente Wonseradeel met ingang van 16 Maart 1932 voorgoed vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinner schap verleend. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Jarig Rekker, dienst- plihtige der lichting 1932 uit de Ge meente Wonseradeelt met ingang van 16 Maart 1932 voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwl.i- terschap verleend. men- led» it tot nog ij kei ‘1 elte jevi ezet uilen >d«’ i ei Een kleine voetbalbeschouwing. Er valt bij de C. A. B.ers in de laatste weken een kentering ten goede te be speuren. Hebben we gemeend naar aan leiding van de competitiestand dit elftal als afgewerkt te moeten beschouwen, bij de nederlaagwedstrijden blijkt, dat er nog spirit in het eerste elftal zit. Het backstel maakt thans een zeer be trouwbaren indruk, door verre trappen houden ze niet alleen hun gebied vrij, maar werken er toe mee, de anderen aan het werk te zetten. Ook het terugspelen op den keeper is goed gezien en de bui- tenspelval wordt met succes openge steld. Ook de half-backs zitten zeer goed achter den bal en weten de voorhoede te voeden en te steunen. De voorhoede speelt thans voor wat ze waard is. Elke kans wordt geheel benut. Wanneer ook in de volgende wedstrijden met hetzelfde elan wordt gewerkt, kunnen we nog me nig mooie wedstrijd te zien krijgen. Jaarvergadering. Vrijdagavond 1.1. had de jaarvergade ring plaats van de afd. Bolsward van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies. De voorzitter, Dr. Beekhuis, opende met een kort woord. Nadat de secretaris, de heer F. La- meris, de notulen der vorige jaarverga dering had gelezen, kwam het jaarver slagen de beurt, waaruit we het vol gende overnemen: Het is een bijzonder druk jaar geweest voor deze nuttige vereeniging. Niet min der dan drie keer werden kinderen uit gezonden, n.l. 7 gedurende 5 weken, 3 gedurende 10 weken en 6 gedurende 6 weken, in totaal 101 week verpleging. Dit is een record in de geschiedenis der afd. Bolsward. De kinderen kwamen ge zond terug en bij allen boekten wij een vermeerdering itt tychahmsgejwicht. De werden gebracht en gehaald Tentoonstelling schilderschool. Ook deze tentoonstelling was Zater dag zeer druk bezocht. We hebben in ons vorig bericht een gedetailleerde be schrijving gegeven van de werkstukken. We zullen dus niet in herhaling treden. Door de verschillende vakmenschen werd het vervaardigde werk ten zeerste ge roemd en de indruk gevestigd, dat ook deze school onder leiding van den heer Taco van der Meer zeer nuttig werkt. De verschillende werkstukken waren in het zaaltje van café de Groene Weide zeer smaakvol gearrangeerd. De samenstelling der Commissie on derging in het afgeloopen jaar geen ver andering. Er werden 5 vergaderingen gehouden. Hoofdstuk 3. Onderzoek werd ingesteld naar den toestand van een vervuilde sloot langs de z.g. Singel te Makkum. Bij het Gemeentebestuur is aange drongen op demping en het leggen van een ondergrondsche rioleering. Eveneens werd gewezen op de sloot achter het gemeentehuis en die tusschen het Augustijnerklooster te Witmarsum. BOLSWARD. Behandeld werd een klacht over hin der van een paardenstal en mestverza- meling, aanwezig onmiddellijk bij be woonde huizen. Het onderzoek gaf aanleiding Burge meester en Wethouders te verzoeken den eigenaar der stal aan te schrijven, het geheele erf benevens de stal op te schoe nen en bij de stal en put of kolk daar- testellen voor opvanging van de gier en deze naar een stadsriool te doen af leiden en zorg te dragen, dat de mest van het gestalde paard eiken dag wordt verwijderd. B. en W. hebben den eigenaar en ge bruiker der stal enz. daartoe aangeschre ven. Een klacht van een huurder over den toestand waarin de bij hem in gebruik zijnde woning aan de Kampen verkeert, is onderzocht. Gebleken is, dat het eigenlijke motief van het schrijven was, een bewijs van de Commissie in handen te krijgen, om de niet-huurbetaling te rechtvaardigen en in de gelegenheid te worden gesteld een andere woning te kunnen betrek ken. De woning is inmiddels door klager ontruimd. Een massale zinkput ligt er bij eenige woningen aan de Kampen. De bewoners klaagden dat die put voortdurend over loopt en een deksel niet meer aanwe zig was. De klacht bleek gegrond en het Ge meentebestuur is verzocht de eigenaars aan te schrijven tot het herstellen van de bestaande zinkput, op die put een voldoende deksel te doen aanbrengen en de bewoners te gelasten zorg te dragen voor het geregeld schoonhouden der put en van een der woningen een onder grondsche aansluiting aan te brengen naar de zinkput, terwijl nog in overwe ging werd gegeven een daar liggend pad te vervloeren. De Commissie ontving van B. en W. bericht, dat de eigenaars tot uitvoering van een en ander zijn aangeschreven. WORKUM. Een bewoner aan ’t Zuid te Workum schreef aan de Commissie, dat een dood- loopende vaart direct bij zijn erf een on dragelijke stank veroorzaakte en een broeinest was van allerlei ongedierte en insecten, welk een en ander gevaar voor de gezondheid kon opleveren. Een andere bewoner uit Workum richtte een schrijven aan de Commissie, dat de afwatering van het perceel van zijn buurman niet in orde was, wat hem hinder veroorzaakte. hartelijk spijt hebben; misschien hebben we veel brieven geschreven, waarvan ’t beter ware, dat ze nooit door ons ge schreven waren. En daarom, als de men- schen met boosaardig gefluister de slechtste dingen vertellen, die ze van an deren weten, dan zou het wellicht de moeite waard zijn te onderzoeken en na te gaan wat nu wel het beste en mooiste is, dat we omtrent die „anderen” we ten. Want een dronkaard kan het eere- metaal op de borst dragen, maar voor dronkenschap heeft hij dat zeker niet verworven; en er is heden ten dage me nige arme drommel, wiens verkeerde da den publiekelijk worden ten toon gesteld tot zijn schande, die vroeger voor een nobele daad het eeremetaal der mensch- heid verdiend had. Wat is het beste in dien man? Het is billijk hem naar zijn beste daden te beoordeelen. En dat geldt ook voor volken. De menschen worden niet verontrust door de dingen zelve, doch door hun mee- ningen of gedachten omtrent die dingen. kinderen door Zuster A. van Veen. Den 11 November 1931 hield de Ver eeniging een propaganda-dag. De ad ministrateur van het Centraal Genoot schap de heer A. C. Bos, was voor dez.e gelegenheid met zijn film-apparaat over gekomen. In den middag genoten ruim 300 kinderen van deze films, ’s avonds waren er pl.m. 150 volwassenen. Ondet hen bevond zich de Burgemeester van Bolsward, die de afd. een goed hart toe draagt. Wegens vertrek naar Staphorst kwam de plaats van Mej. H Op ’t Holt open. Mej. E. Magendans en Dr. Beekhuis die het vorig jaar volgens rooster moes ten aftreden,, werden met bijna alge meene stemmen herkozen. Dit jaar moe ten volgens rooster aftreden Mevr. Plan- tinga-Leverland en Mej. A. van Veen. Het jaarverslag werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens deed de penningmeesteres Mej. E. Magendans, rekening en verant woording. De inkomsten bedroegen fl479 32'4, de uitgaven f 1421.85; in kas is f 57.4714. De vlaggetjesdag bracht f 122 95 op. De rekening werd nagezien door mej. A. van Veen en den heer J. Westerbaan en keurig in orde bevonden. iveer echt eraal is dt lende il en voet igge- tsers. de* nden. jang. idert 1 nog eet. toe- gis- - 1 vol. lang- niet Propaganda-avond v. d. Bond voor Staatspensioen. De Doelezaal was Maandagavond zeer goed bezet toen de voorzitter deze bij eenkomst opende. Na een inleidend woord van een der bestuursleden over het doel en streven van den Bond voor Staatspensioen, waarbij dankbaar herdacht werd het be- langelooze werken van verschillende vooraanstaande personen uit deze be weging, was de hoofdschotel van dezen avond de film „Oud en Arm” een pro pagandafilm voor de leuze premievrij staatspensioen voor iedereen. Nadat verschillende kopstukken uit deze strijd op het witte doek zijn ver toond, geeft het eerste deel ons te zien hoe de kinderarbeid op het platteland benut moet worden om het bedrijf ren- deerend te maken. De opname van deze film wat natuurtafereeltjes betreft, is heel aardig. In het tweede deel zien we dat ook in het schippersbedrijf de kinderen mee moeten arbeiden om den kost te ver dienen. Uit deze inleiding ontspint zich het verhaal waarom deze film speelt. Oene, de landbouwersjongen, later boerenknecht, en Anke het schippers meisje, later boerendienstbode. Het derde deel laat ons zien de ontlui kende jonge liefde tusschen Oene en Anke, eindigende in een huwelijk. Het 4e deel geeft eerst het jonge paar vol hoop op de toekomst, maar langza merhand door verschillende tegenslagen getroffen. Anke wordt aangetast door een sleepende ziekte. Wanneer de schul den allengs ophoopen en Anke hem door den dood ontvalt, gaat Oene ten einde raad zich weer als boerenknecht verhu ren. Veie jaren later zien we Oene als af gewerkte tobber, niet meer geschikt voor het zware boerenwerk, de moeilij ke weg opgaan naar het armhuis. De tendenz van deze film is, te laten zien, dat ook deze tobbers het recht hebben van den staat een pensioentje te ontvangen, opdat ook hun levensavond iets minder zorgvol zal zijn. De film werd met veel aandacht ge volgd. Na de pauze werden nog enkele kleine films vertoond, waarvan de gekleurde film bijzondere vermelding verdient. Als propaganda voor de ideeën van den bond voor Staatspensioneering kan deze avond als zeer goed geslaagd ge noemd worden. Telefoonaansluitingen over Februari. De volgende personen zijn in den loop der vorige maand aangesloten: 144 Meulen, M. van der, vertegenw. G van Wees en Weiss te Zeist. Gysb. Japiksstraat 20.; 21 Meulen, S. J. van der, drukkerij en boekhandel, KI. Dijlakker 42. ontwikkeld zijn. De kracht die deze explosie ontwik kelde, moet vrij hevig geweest zijn. Groote stukken steen zijn uit den muur geslagen en liggen meters ver wegge slingerd. Het geheele muureteunstuk van VOETBAL. C. A. B. I—De Kooy, Joure: 4-1. Zondag werd de 2de nederlaagwed- strijd gespeeld, welke wederom door C. A. B. is gewonnen. Velen hadden de Siberische koude ge trotseerd om dezen wedstrijd te volgen. Van goed voetbal was, als gevolg van de schuin over het veld staande wind, geen sprake. Wanneer even over tweeën wordt be gonnen, trapt C. A. B. tegen den wind af. De Kooy brengt een bezoek aan Van der Heide, waarvan een tweetal corners het gevolg zijn, welke echter beide voor de Jousters niets opleverden. Dan belandt de bal op de bovenlat. Aan de andere kant gaat een vliegend schot van W. Hoekstra over. Een corner wederom voor De Kooy brengt ook nog geen succes. Na goed samenspel verovert C. A. B. door J. Roode de leiding. Uit een vrije trap ontstaat voor De Kooy spoedig de gelijkmaker. Nog voor de rust vergroot Van der Hauw voor C. A. B. de score. Na de rustpoos heeft C A. B. 't wind- voordeel, zoodat de voorhoede het de Jousters backs nogal lastig maken, de strijd gaat evenwel gelijk op. Eindelijk heeft W. Hoekstra met een prachtdoelpunt wederom succes en het is 3-1. Dit inspireert dd Jousters tot beter aanpakken, maar verder dan de backs brengen ze het niet. Wanneer nog een kwartier te spelen is, is het wederom W. Hoekstra, die de J.-keeper voor de 4de maal geen schijn van kans geeft. Hiermee is dan het pleit beslecht en is de 2de nederlaag wed strijd in een overwinning door C. A. B. omgezet. Een mooie prestatie tegen de op de 3de plaats staande 2de klasser. De wedstrijd werd door beide clubs fair gespeeld, zoodat de heer K. de Jong welke deze wedstrijd tot aller genoegen zeer correct leidde, een gemakkelijke taak had. '240 230 '290 f 55 5 - r 11 20 «5 36 8 EPICTETUS. Niemand is zoo onschuldig, of er wordt kwaad van hem gesproken; niemand is zoo slecht, om alle veroordeeling te verdienen. WARWICKE. „Maar hoe kan ik nu meehelpen om die ontwapeningsconferentie te doen sla gen?” vroeg dezer dagen een eenvou dige vrouw, moeder van groote kinde ren al, toen het ter sprake kwam, dat het nu ons aller plicht is, de staatslie den te Genève te schragen. En dat is een vraag, die menige vrouw zich dezer dagen gesteld zal hebben, en waarop ’t antwoord zou kunnen zijn: door stand vastig aan de gedachte vast te houden, dat menschen van goeden wil te Genève bezig zijn, om, met waardeering van el kanders standpunt, te trachten een for mule te vinden, waardoor aan de bewa peningswedloop e(en einde wordt ge maakt; door in eigen kring geloof en vertrouwen daarin aan te wakkeren, zoodat de wensch, neen, de eisch tot ontwapening, van het gezin doordringt tot den grooteren kring van vereenigin- gen en organisaties, vandaar naar de parlementen om ten slotte een ondeel baar geheel te vormen met de regeerings- politiek. President Hoover, dezer dagen over den vrede sprekend, en de wensch naar een toekomst, vrij van de verschrikkin gen, de grieven en de gevolgen van oorlogen tusschen de naties, gaf uit drukking aan een gevoelen, dat wij ze ker allen ook kennen, toen hij opmerkte: Het schijnt vreemd en ongelooflijk dat na al die eeuwen van ’s menschen erva ringen met den oorlog, we er nu nog over moeten spreken en er tegen moeten ar- gumenteeren. Het schijnt nog vreemder, dat met al die verpletterende lasten die elke natie ten gevolge van den oorlog te torsen heeft, we nog maar met slakken gang vooruit gaan in onzen strijd er tegen. De naties kreunen onder het ge wicht van belastingen, de menschen in alle landen lijden dagelijks van econo mische depressie, regeeringen zijn ten einde raad... en toch gaan we door met onberekenbare sommen te verkwisten voor bewapening in klaarblijkelijke vrees voor wat over ons zou kunnen komen... Een nieuw gemoed moet ten aanzien van dit onderwerp in de wereld gescha pen worden; een nieuwe geest moet er tusschen de naties en in de naties ge wekt worden... En wat is deze nieuwe geest? Waar aan wij allen kunnen meehelpen om dien tot stand te brengen? Het is de geest van vertrouwen en waardeering voor ’t volk, dat niet het onze is, een geest van onderling vertrouwen, die de geest van wantrouwen moet verdrijven. En wat voor individueele menschen geldt, gelat evenzeer voor de collectiviteit van indi vidueele menschen, die men volken noemt. We zullen, als we een liefheb bend’ hart hebben, een mensch niet be oordeelen naar zijn slechtste daden, doch naar zijn beste. Zoo hebben we een volk niet te beoordeelen naar zijn donkerste daden uit de geschiedenis, daad wellicht van een enkel slecht leider of een kleine misdadige groep, waardoor een heel yolk ten onrechte gestempeld werd, doch naar zijn beste daden en eigenschappen en naar de mate, waarin dat volk bij draagt tot den vooruitgang van de we reld en het algemeen welzijn, hetzij door producten van den geest, als van den stoeren arbeid. Een ontploffing. Hedenmorgen omstreeks negen uur klonk een hevige slag in de omgeving •van de Jongemastraat. Bij informatie bleek ons, dat in de rookleiding van het Postkantoor een explosie plaats gehad heeft. Reeds gedurende eenigen tijd was de trek in de kantoorkachel niet geheel in orde, maar hieraan werd niet bijzondere aandacht geschonken. Waarschijnlijk hebben zich in de rookleiding gassen die hedenmorgen ontploft dergelijk geval onder de aandacht der commissie gebracht en werd het Ge meentebestuur verzocht, den eigenaar der mesthoop aan te schrijven, hierin verbetering aan te brengen. BOLSWARD. Hoofdstuk 4. Wij adviseerden in 1930 Burgemeester en Wethouders de woning Hanekoopers- steeg te doen ontn.. men, daar blijvende verbetering door reiniging zou worden geschapen. (Verslag 1930 pag. 15). Nadat ons was gebleken, dat de wo ning niet is ontruimd en ook niet opge schoond, is opnieuw een schrijven ge richt aan B. en W. met verzoek den eigenaar te gelasten, binnen den kortst mogelijken tijd de woning te doen rei nigen en rein te houden of daarvoor zorg te dragen, onder mededeeling dat bij niet voldoening aan dezen last de on- bewoonbaarverklaring zal worden voor gesteld. Hieraan is voldaan en in den toestand is eenige verbetering gekomen. Behandeld is een klacht over den toe stand van het huis, de z.g. „Beier”. Na onderzoek ter plaatse bleek de klacht gegrond en is aan Burgemeester en Wethouders geadviseerd den eigenaar aan te schrijven, de volgende verbete ringen te laten aanbrengen: 1. de goot op het erf te herstellen en de verbinding met de zinkput eveneens; 2. de zinkput door een geheel onder- grondsch riool te verbinden met de ge meentelijke rioleering; 3. de bozems van de 3 bewoonde vertrekken in goeden staat te brengen en de schoorsteenen voldoende hoog op te trekken om een goede rookafvoer te i verzekeren. 4. de zolder te herstellen; 5. de bestrijking van het dak te her stellen. B. en W. hebben den eigenaar tot her doen van voormelde verbeteringen aan geschreven. Een klacht van een bewoner in de Witheerenstraat no. 29 over den slech ten toestand van een straatje, toegang gevende tot de woning, gaf aanleiding aan B. en W. te adviseeren, de eigenaars aan te schrijven tot vervloering van een straatje en daar bij onderzoek bleek, dat de gooten rondom een 3-tal woningen voor zoover nog aanwezig, geheel waren vergaan, tengevolge waarvan het •water komende van de daken, loopt langs de muren en deze daardoor zeer vochtig zijn. B. en W. hebben de eigenaars aange schreven de noodige herstellingen te la ten verrichten. den schoorsteen is bijna weggeslagen, zoodat men wel spoedig maatregelen zal nemen de nog staande schoorsteen te stutten. Gelukkig hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan en mag 't een geluk genoemd worden dat de ont ploffing niet in de pijp of de kachel heeft plaats gehad. Waarschijnlijk, gezien de kracht der ontploffing, had deze zaak ernstiger gevolgen gehad. In het kan toor was alleen gedurende eenigen tijd een sterke gaslucht waarneembaar. - Dit no. bestaat uit 2' bladen. Porto Binnenland l‘/2 ct. Buitenland 2^i ct. :n S’ line* rellen, utorl- en de □rgen >men. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1