Hl De Bolswardsche Courant en Westergoo lil No. 19 RIJKDOM. n Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 28^2 Jaargang Woensdag 9 Maart 1932 en A (Nadruk verboden). Pingjum. Wommels. f Dat ons publiciteitskastje aan het 6 30 ht ;e :e e s Adverrentiën per regel: Woensdagsn timmer 10 cent. Zaterdagsnunimer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. ad de 17 19 55 is Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. zin van de wereld, beteekent iets bereikt hebben over de hoofden van je naasten; rijk te zijn, zooals dat woord gewoonlijk gebruikt wordt, beteekent rijker te zijn dan je buurman; en door den aard der zaak, zijn dat resultaten die, als iedereen ernaar streeft, mislukking en teleurstel ling met zich brengen in negen van de tien gevallen. Wij allen beginnen in dit leven met de gedachte onze naasten in den wedloop te slaan; dat mag nu mis schien een nuttige prikkel bij het begin van onze loopbaan zijn; maar ik denk dat ik opgemerkt heb, dat als ze verder komen in het leven, dat de meeste men- schen die wat beteekenen, meer en meer denken aan hun werk, zooals het gedaan behoorde te worden, en minder aan de financieele opbrengst ervan, of aan roem of voldane ijdelheid, welke er* waarschijn lijk uit voort zullen komen.” Want terecht begint men te beseffen, ’dat er geen enkele voldoening te verge lijken is bij die welke men ervaart, wan neer men terugziet op zijn leven en be seft, dat we gegroeid zijn in zachtheid van oordeel, in een gevoelen van recht vaardigheid, in edelmoedigheid, onzelf zuchtigheid en zelfbeheersching. Als we f Naar we vernemen heeft het be stuur van de Ambachtsteekenschool al hier het plan ter gelegenheid van de 40ste cursus in deze maand een tentoon stelling te houden van al de teekeningen die in den loop der 40 jaren gemaakt zijn, teneinde hierdoor *en overzicht te geven van de ontwikkelingsgang dezer school. 't Bestuur vraagt de medewerking van de oud-leerlingen om indien nog teeke ningen in hun bezit zijn deze voor dit doel gedurende eenigen tijd aan het be stuur der school af te staan. We komen zeer waarschijnlijk volgen de week uitvoeriger op dit 40-jarig ju bileum terug. 4 Maart. Handicap-biljart partij. Gisteravond werd de in de vorige week Kimswerd. De alhier dezen winter gehouden dans- cursus, leeraar de heer Jansen van Har lingen, werd besloten met een balavond. Met medewerking van de heeren J. Bonnema en Tj. Halbertsma was een aardig programma opgesteld, hetwelk zeer ten genoege der aanwezigen vlot werd afgewerkt. Als blijk van erkentelijkheid werd door de leerlingen aan den heer Jansen een mand bloemen en aan de genoemde me dewerkers een aardig cadeautje vereerd. Jongeman te Leeuwarden verbrand. Zaterdag kwam de 29-jarige Timmer mans, wonende met zijn moeder aan het Koeplein te Leeuwarden, in nachtgewaad te dicht bij de fel brandende kachel. De kleeren vlogen in brand; pogingen van het slachtoffer zelf om de vlammeri te blusschen, mislukten. Kort na het on geval is de man aan de bekomen won den overleden. De baby van Lindbergh. Omdat de nasporingen naar zijn kind tot nog toe vruchteloos zijn gebleven, heeft kolonel Lindbergh zich in verbin ding gesteld met twee zeer bekende per sonen van de New-Yorksche „onderwe reld”, Salvi Spitale en Bitz, met het ver zoek om hem te helpen, zijn zoontje te rug te vinden. ie r r 1 t De jaarlijksche „Stille omgang” te Amsterdam in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft weer'duizenden Ka tholieken naar de hoofdstad samen ge bracht. Naar we hoorden waren hier uit Bolsward ruim 125 personen die aan de ze zwijgende manifestatie hebben deel genomen. i a e h n zulk een groei kunnen constateeren, dan kunnen we er zeker van zijn, dat we „rijk” zijn en op de allerbeste manier in de wereld zijn „vooruit gekomen”. FLORIS C. 10 30 30 )0 1. n VOETBAL. C. A. B. I—S. S. C. I 3:1. Zondag j.l. werd op het sportterrein aan .den Sneekerweg de 3de nederlaag- wedstrijd gehouden, waarbij zeer veel toeschouwers tegenwoordig waren, die van een goeden wedstrijd hebben kun nen genieten. Even over tweeën brengen de C A. B.ers de bal aan het rollen, onder leiding van scheidsrechter Kracht van Sneek. De S. S. C.ers beginnen goed mei mooi open spel en het eerste schot be- r. m m >n r- ;s e a 1. k a k 2. Arum. Het New-Yorksche dagblad „Ameri can” weet mee te deelen, dat Lindbergh in den nacht van Zaterdag op Zondag weer een briefje heeft ontvangen, met de mededeeling, dat de baby gezond en wel was. Zondagavond 7 uur New Yorksche tijd bevatte datzelfde blad een bericht, dat Lindbergh met behulp van de beide „gangsters” Spitale en Bitz reeds in ver binding was gekomen met de ontvoer ders van zijn kind en dat de baby na be taling van het losgeld binnen 48 uui zou worden teruggegeven. begonnen biljartwedstrijd bij den heer D. Lukkes beëindigd. Vier en twintig spelers namen aan den wedstrijd deel. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Als prijswinnaars traden uit het strijd perk de heeren: J. van Wieren 1ste, P. Tjeerdema 2e en J. S. Postma 3de. Vele mooie en spannende partijen wa ren er te zien De eind wedstrijd werd uitgemaakt op carambol gelijk. Voor de biljartliefhebbers waren het een paar prachtavonden. Handicapper was de heer J. S. Buwalda, die de spe lers goed op peil weet te zetten. Voltaire, Victor Hugo worden als diver se bewijsbronnen aangehaald. De aarde en zijn bewoners is dus ont staan uit een samenloop van omstandig heden en in die ontwikkeling behoort de mensch tot de zwakste producten. De hulpbehoevendheid van den mensch in zijn eerste levensjaren is belangrijk grooter dan die van het dier. Ook de bouw en doelmatigheid van den mensch teekent een zwakke afstamming. De Darwin-theorie roert spreker terloops aan om even langer stil te staan bij de theo rie van Prof. Bolle. Het scheppingsverhaal wordt door den spreker op een op zijn manier humoristi- 7 Maart. Reeds geruimen tijd vallen geleidelijke dalingen waar te nemen van de prijzen van rundvee, schapen en varkens, terwijl ook het meeste kleinvee vrijwel waarde loos is geworden en de melkprijzen ook niet hoog zijn, waardoor de veehouders- bedrijven in onze weidestreken den laatsten tijd matige tot slechte resultaten hebben opgeleverd, waarmede verschil lende bedrijven als zuivelfabrieken enz. annex zijn en in niet geringe mate heb ben te lijden. In verband hiermede kan toch zeker als een bijzonderheid worden aange merkt, dat niettegenstaande deze cata strophe door konijnenfokkers nog goede zaken kunnen worden gemaakt, wat bleek uit het feit, dat door de bekende 7 Maart. Met de Noorderzon vertrokken. In den nacht of vroegen morgen van Zondag op Maandag zijn de vrouw en twee kinderen van den heer M. Hager o.d. Arum spoorloos verdwenen. Zij hebben eenige bagage medegeno men. De gedachte is, dat de fam. Hager naar Enkhuizen is afgereisd, omreden er in de buurt nog een zoon van Hager woont Oneenigheid en tweedracht in de huis houding moeten niet vreemd zijn aan dit plotselinge vertrek. konijnenfokker A. Sj. Dijkstra te Hij- daard een exemplaar raskonijn van nau welijks 5 weken oud, werd verkocht voor de som van zegge en schrijve drie gul den, wat stellig voor de konijnenteelt hoopvol geacht kan worden. Gemengd Nieuws. Ernstig spoorwegongeluk te Tokio. Een spoortrein liep heden tusschen een wachtende menigte, die wegens de smal heid van het perron gedeeltelijk op de rails had postgevat. Zes personen werden gedood, twintig gewond. Ontploffing in een fabriek. Tengevolge van een explosie is in de fabriek van de N.V. v/h Gebrs. Derksen, Beschuit- en Koekfabriek, gelegen aan de Karnemelksloot te Gouda, een deksel van een gaskist gesprongen. Op dat mo ment was alleen een stoker in de fabriek aanwezig, die door het uitstoomende gas bedwelmd raakte. Doordat personeel dat op het geluid van de ontploffing kwam toeloopen, direct hulp verleende, kon de man spoedig weer worden bij gebracht. Auto ongeluk bij Venray. Zondagavond is te Venray op den Castenrayschenweg ’n auto-ongeluk ge beurd, waarschijnlijk ten gevolge van de gladheid van den weg. Dr. Verbeeck uit St. Anthones (bij Boxmeer) reed met zijn echtgenoote en de 60-jarige mejuffrouw Van Besaui uit Boxmeer in de richting Venlo. Plotseling kwam de wagen in de sloot terecht. Mej. Besaui werd zwaar gewond en overleed onmiddellijk. Ook dr. Verbeeck en zijn echtgenoote werden verwond, echter niet levensge vaarlijk. J ie >n Voor sommige menschen beteekent rijkdom, beteekent succes, dat zij in staat zijn geweest om een heeleboel geld te verzamelen. En als ze dan een fortuin hebben bijeen gegaard, dan heet het, dat zij „geslaagd” zijn, „succes” hebben ge had. Voor anderen beteekent het weer, dat zij een hooge positie verwerven, of in de hoogere rangen der maatschappij weten door te dringen, het doet er niet toe met welke middelen. Weer anderen vinden hun „succes” in het leven door het uitblinken in een bepaald beroep, op het gebied van geneeskunde, recht, we tenschap, industrie. Voor een groot aan tal menschen beteekent succes, hoezeei we dit ook mogen betreuren aldus zegt A. H. Moncur Sime niets meer of minder dan „vooruit te komen” in den meest materialistischen zin van het woord Een rector van de universiteit van Edinburgh maakte in zijn inaugurale re de eens deze opmerking: „Ik geloof niet in wat men wel genoemd heeft „hel evangelie van vooruit te komen”. Het is in de eerste plaats een evangelie dat maar voor ’n kleine minderheid gepreekt kan worden. Om succes te hebben in denische wijze ontleed. Het ontstaan van de aarde is volgens spreker niets anders dan een nevelvlek die voor een onnoem lijk aantal jaren is begonnen af te koelen; Op die afgekoelde korst zijn langzamer hand door bepaalde omstandigheden le vende cellen ontstaan. De juiste afkoe ling en het aanwezig zijn van bepaalde stoffen hebben dat proces vervolmaakt. Uitvoerig staat spr. ten slotte nog stil bij de waarde van de evolutie-theorie voor den mensch. Na de pauze werden een aantal lan taarnplaatjes vertoond die het gespro kene aan de toehoorders trachtten dui delijk te maken. Rattenplaag In Noord-Brabant. Den laatsten tijd heerscht in Oostelijk Noord-Brabant een ernstige rattenplaag. In vele boerderijen krioelt het dermate van dit ongedierte, dat de beesten tot zelfs in de bedsteden der bewoners door dringen Er zijn gevallen, dat in één en kele boerderij honderden ratten werden gevangen en gedood. Natuurlijk wordt groote schade teweeggebracht aan de in de schuren opgeborgen korenvoorra den. Men denkt hier aan een bijzondere rattensoort, die zich op buitengewone wijze vermenigvuldigen zou. In verband daarmede zijn onderzoekingen van we tenschappelijke zijde gedaan, waartoe ’n aantal der gevangen ratten ter bestudee- ring is opgezonden aan den plantenziek- tekundigen dienst te Wageningen. f In „Ons Gebouw” hield Vrijdag j.l. de ring „Bolsward en O.” van het N. J. V. haar laatste ringvergadering van dit winterhalfjaar. Opgekomen waren pl.m, 85 leden. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter Ds. van Kuiken, en het lezen der notulen werd een inleiding gehou den over Joh. 13 1-17 „De voetwas- sching”. Daarna werden nog twee onderwerpen gehouden over „het werk en leven van Dr. Adriani” en over „Geld”, welke af gewisseld werden door een paar voor drachten en een verslag van den pen ningmeester en van de P. C. vergaderin gen. Na een kort opwekkend slotwoord van den voorzitter sloot het Bondsbestuurs- lid Feenstra deze samenkomst met dank zegging. landt in het zijnet. Bij een mooi opge zette aanval van C. A. B. keert de S. S. C.-keeper een goed gericht schot van J. Roode, Van der Hauw probeert het dan met een kopbal, waardoor een corner ont staat, die ook geen doel treft. Dan is het woord weer aan de Steenwijkers, maar Van der Heide doet niet onder voor zijn buurman aan den overkant en re tourneert het leer. Nogmaals een corner voor C. A. B., welke ook het gewenschte succes niet brengt. Na mooi samenspel heeft Van det Hauw dan de bal voor het intrappen, maar deze gaat over het doel. Het is echter uitstel van executie, want even daarna geeft dezelfde speler aan C. A. B. de leiding. De eerste corner voor S. S. C. ontstaat dan, maar succes heeft dit niet. Wanneer echter een 4-tal S. S. C.- spelers buitenspel staan, en Van der Heide het doel heeft verlaten, wordt de bal in het leege doel geplaatst en is de stand gelijk, 1-1, waarmee wordt ge draaid. Na de rust gaat de strijd vrijwel ge lijk op. W. Hoekstra heeft bijna weer succes. S. S. C. krijgt dan een comer te nemen, die achter het doel belandt. Uit een prachtvoorzet van W. Hoek stra wordt dan voor de 2de maal ge doelpunt. Wanneer een der St.-spelers de bal in het beruchte gebied met de hand bewerkt, wijst de scheidsrechter naar de bekende witte stip. Van der Hauw plaatst zich achter de bal en on houdbaar voor de S.-keeper ligt no. 3 in het net. Van der Heide krijgt dan verschillen de harde schoten te verwerken van de Steenwijkers, maar in de stand kwam verder geen verandering, zoodat de 3de nederlaagwedstrijd in ’n verdiende over winning voor C. A. B. is geëindigd. Een buitengewoon verschijnsel. Een gemeente die geld over heeft. In den raad van Blerik werd het ac- countants-rapport aangaande het beheer der gemeente-financiën behandeld. Er was n.l. geconstateerd, dat f4000 te veel in kas is. Noch accountant, noch raad kon klaar heid aangaande dit overschot, verschaf fen. Intusschen bleek uit de besprekin gen, dat het beheer der gemeente-finan ciën slordig heeft plaats gehad. Door geregelde accountants-contröle zal men trachten voor den vervolge der gelijke onregelmatigheden te voorkomen. hoogste gedachten bereikt heeft en toch nederig is, die de diepste, zuivere ge voelens heeft gekend, waartoe ’n mensch in staat is, en toch medegevoel heeft voor zijn armste nabuur. Rijkdom zonder geluk is ijdele winst. Rijkdommen liggen te dicht aan de oppervlakte. Geluk ligt dieper dan de mensch tot nu toe ooit voldoende heeft beseft. Met andere woorden: rijkdom is niet iets dat uitgedrukt kan worden in goud of goed, want ware rijkdom is een van de dingen van den geest, niet tastbaar of grijpbaar, maar juist daarom van eeuwi ge waarde. En geen mot noch roest, geen depressie noch beurskrach kan deze rijk dom aantasten. En deze rijkdom, die be staat uit een overvloed van liefde en waarheid en ootmoed en vergevensge zindheid, van eerlijkheid, oprechtheid, trouw, van vreugde en blijheid en naas tenliefde, van wijsheid en goeden wil, deze rijkdom zal zonder twijfel tot uit vloeisel hebben, dat wij het verstand en de wijsheid- zullen hebben, om de wegen te zien, waarlangs reeds overvloedig in al onze behoeften is en zal worden voor zien. 6 Maart. De uitslag van de alhier gehouden voetbalseriewedstrijden, is als volgt: H. Z. C. Ill van Harlingen en P. V. C. 1 van Pingjum 2-0. Freno III van Franeker tegen M V. C. II van Makkum 5-0. P. V. C. I—M. V. C. II 3-1. H. Z. C. III—Freno III 3-0. Een groot aantal belangstellenden woonde de wedstrijden bij. Voetbalwedstrijd. W. V. C. WitmarsumWestergo Arum. 6 Maart. Zoo langzamerhand begint het voet balspel veld te winnen, ook op het plat teland. Heden had alhier een wedstrijd plaats van jongens uit Witmarsum en Arum. De jongens uit Arum wonnen deze keer glansrijk met 6-1. Scheidsrechter was de heer K. Hoekstra van Arum. Het is echter te wenschen dat het al oude en zoo geliefde kaatsspel niet ge heel wordt verdrongen door het voet balspel. Dus, jongens, beoefen deze sport (’t is een eisch des tijds) maar denk er om dat de kaatssport in eere blijft, en speel dat niet minder. De tijd is weer spoedig daar om hier van gebruik te maken. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 29 Febr. Heden was onze Chr. Hisorische Kies vereniging in het Evangelisatiegebouw in jaarvergadering bijeen. Door afwezigheid van den Voorzitter werd de vergadering geleid door den Secretaris. De verslagen van secretaris en penningmeester gaven blijk van een gezond vereenigingsleven. Uit de verslagen werd vernomen, dat het ledental 92 bedroeg, terwijl de kas een flink voordeelig saldo aanwees. De heer S. Jorritsma werd als bestuurslid gekozen, in de plaats van den heer W. Lanting, welke zich niet herkiesbaar stelde. Na afhandeling der gewone werk zaamheden, kregen wij van den heer S Kuiper, hoofd der Chr. school, aan de Hofkamp, nog een referaat getiteld ,Op weg naar de wereldvrede” Het was een zeer interessante uiteenzetting die referent ons gaf over alles wat er gedaan werd en nog gedaan wordt, om de vrede onder de volkeren te besten digen of te bevorderen. In verband met dit laatste werd vooral de kwestie in ’t Verre Oosten onder de oogen gezien. Met aandacht werd door de aanwe zigen naar de duidelijke uiteenzetting geluisterd, waarna nog een ruime ge dachtenwisseling plaats had. Bij de rondvraag kwam „De Banier” nog even ter sprake, waarbij van de be stuurstafel werd opgemerkt, dat men nog steeds wacht op de gevraagde voor lichting van den uitgever, voor de te houden propaganda. Het was een zeer gezellige leerzame avond. GEORGE SAND. In tijden van groote moeilijkheden, van werkloosheid en depressie gaan on willekeurig veler gedachten uit naar hel primitieve begrip „rijkdom”. Wat is rijk dom? Is dat het hoogst begeerlijke, die rijkdom aan geld of goed? Is dat het hoogste geluk dat een mensch zich ver werven kan, „rijk” te zijn? En wat is „rijkdom”, ware rijkdom? Mij lijkt het bezit van rijkdom het minst beduidende deel van rijk zijn toe, merkte onlangs een denker op. De ware rijke is hij, die de t Zondagavond sprak in het Volks- gebouw de heer Constandze over het on derwerp: „Hoe mensch en aarde zijn ont staan”. De heer Frankena opent de goed be zochte bijeenkomst met een korte inlei ding en geeft hierna het woord aan den spreker. De heer Constandze zegt ook heden avond niet veel nieuws te kunnen geven. De evolutie van de wereld is al zoo oud, onze tegenwoordige generatie weet er zoo bitter weinig aandacht aan te schen ken. In de vorige eeuw berustte o.a. het socialisme nog op een bepaalde wijsbe geerte, maar in onze eeuw is dat socia lisme zuiver partij politiek geworden. Wel vindt men vooral in Friesland meer dere dominé’s die in het soc. kamp die heel of half de bijbel hooger stellen dan de evolutieleer. Bij de ontwikkeling van de evolutieleer stuif men onmiddellijk op eiken vorm van godsdienst. In dit verband noemde spreker de The- isten, zij die gelooven dat God uit niets de wereld heeft geschapen Deze stelling bestrijdt spreker omdat volgens zijn mea ning uit niets niet iets kan voortkomen. Ook is spreker van oordeel dat een gees telijk God geen stoffelijke wereld kan voortbrengen. Er is nog een andere beschouwing, die der pateïsten. Zij zeggen dat de stof er altijd geweest is in de natuur, zij noe men de natuur God. Ook deze bewering bestrijdt spreker, omdat de natuur neu traal is. Een prachtig jaargetijde, een wervelstorm, een aardbeving, het gaat de natuur niet aan, omdat %ij werkt volgens vaste oorzaken. Verschillende geleerden als Schoppenhauer*, Multatulli, Goethe, \7,n1 nira VMnr Mitnrn u/Ardpn flic dlVPT- I politiebureau zich in een zeer groote be langstelling mag verheugen, is wel een bijzonder feit. Trouwens niet alle dagen wordt het zoo spontaan aangeboden f 10 000 te verdienen. Voor de lezers die het nog niet mochten weten op welke manier dit bedrag verdiend kan worden, deelen wc even mede, dat u alleen maar behoeft aan te wijzen -waar de gestolen schilderijen uit het kasteel „Nijenrode” verborgen zijn. Alhoewel we de mogelijkheid van het vinden in Bolsward niet erg groot ach ten wenschen we toch de ernstige zoe kers veel succes. Een groot, onzelfzuchtig doel is het eenige dat het leven waard maakt om geleefd te worden. A. CONAN DOYLE. Het gat dat ge maakt door te geven, is het gat waardoot ge moet ontvangen CLAR. HOWARD. Weet te geven zonder aarze len, te verliezen zonder spijt, te verwerven zonder gierig heid. DE JONG8 NIEUWSBLAD )D <t Dit no bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/a Ct. Buitenland 2^ ct. 1 i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. te n 3! tn in IS i- i- !8 i- n n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1