prima BRIL naar HOFSTEDE I De Bolswardsche Courant en Westergoo lHiiuiiiiunmiiimiHiiDiu: 28^ Jaargang Woensdag 16 Maart 1932 Ne. 21 Aangekondigde Veigaderingen. DE GROOTE BESLISSING. Uit den Onttrek. Bil •den Voor een Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 J. Verschijnt Dinsdags- en A Wommels. (Nadruk verboden). )s. A. Nam. ronder 10 cent de K M. en Arum. Nam. Makkum. Witmarsum. ijihou- ijehou- ter, af- 1 'gman A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Nam. Nan ardei Da. K zen. Nan r. van k van ;anna- „Onmogelijk is een woord, dat al leen in ’t woordenboek van dwa zen voorkomt. t In de door het Bonn fen Fryske Toanielselskippen yn FryslSn deze win ter uitgeschreven toanielkriich heeft de Krite Boalsert in de 2de klasse een 2de prijs behaald met 94'/2 punt. 10 Maart. Op initiatief van den pas opgerichten Besturenbond werd een vergadering ge- 13 Maart. Hedenmiddag werd alhier de tweede voetbalclub opgericht, nu voor volwas sen personen. Direct gaven 18 der aanwezigen zich als lid op, welk aantal vrij zeker spoe dig zal vermeerderen. Als voorloopig bestuur zullen fungee- ren de heeren Tj. Kamstra, P. Tjeerdema en J. Volbeda. De vereeniging zal den naam dragen van „Westergoo”. aan aan heid, welke door zijn groote bekwaam heden het notariaat te Wommels tot bloei heeft weten te brengen, terwijl hij steeds een open oog toonde voor het vereenigingsleven, alsmede talloozen met raad en daad heeft bijgestaan, welke derhalve veel aan hem verschuldigd zijn waardoor hij de algemeene achting der burgerij heeft verworven. Door uithuizigheid heeft de jubilaris zich heden weten te onttrekken aan alle huldebetoon. Hou Nam. H. A.) Nam. terend. 7 uur ewas). angen. Nam. 14 Maart. Heden, Maandag was het 30 jaar ge leden, dat de WelEd. Heer K. Gorter, notaris alhier, als zoodanig, te Wommels werd aangesteld. In het jaar 1888 werd de jubilaris candidaat-notaris, waarna hij achtereen volgens dit ambt bekleedde te Lemmer en te Leeuwarden. Vandaar werd op 14 Maart 1902 als notaris te Wommels be noemd als zijnde opvolger van wijlen notaris Zijlstra. Notaris Gorter heeft zich gedurende deze 30-jarige periode laten kennen als 7 uur ewas). 2. varen )s. D. P). 1rinfr Brink ir Di s. En- 1). lur de Spij. T, 2-1. vriend- GROOTZAND SNEER H.r. :te). Hub- van Natn. :h. Van Nam. B. voor: a. E BOLSWARD. Openb. Verg. Ned. Bij belgenootschap, afd. Bolsward, op Woensdag 16 Maart in de lokalen a. d. Gasthuissingel, ’s av. 8 uur. BOLSWARD. Uitvoering Paasch-Ora- torium op Donderdag 17 Maart in de Broerekerk, ’s av. 8 uur. Pingjum. Zaterdagmiddag werd hier ’n vriend schappelijke voetbalmatch gespeeld door een elftal uit Tjerkwerd en P. V. C. al hier. Eerstgenoemden wisten te winnen met den stand 3-1. Zondagmiddag speelden „Westergo” van Arum en P. S. V. van Pingjum. De jeugdige P. S. V.ers wisten hier de eer te redden met 1-0. Wij I eeren het U I NIEUWE WAGENS t De R.K. Vereen, voor Ziekenhuis- verpleging alhier vergaderde Maandag avond bij H. van der Zee, Nieuwmarkt. Uit het jaarverslag en financieel over zicht stippen we enkele punten aan. De vereeniging is opgericht 1 Augus tus 1930. Het verslag loopt dus tot 1 Januari 1932 over 17 maanden. De ver eeniging telt momenteel 160 leden. Aan contributie werd betaald f 1436.72 Er zijn 7 patiënten die ziekenhuisver goeding hebben ontvangen Het batig saldo bedraagt thans f616.50. Het voorloopig bestuur (dat was het bestuur der Middenstandsvereen. „de Hanze”) is definitief gekozen met als toegevoegd niet-lid der Middenst.vereen, de heer Walraven. De reglementswijziging werd met air gemeene stemmen aangenomen. Goed denken, dat wil zeggen, dat we ons bij onze overwegingen, in onze ge dachten laten leiden door het gulden be ginsel van alle ware geestelijke ideaal: naastenliefde, belichaamd in de stelling: anderen zóó te behandelen, zooals wij zelf door hen bejegend zouden wenschen te worden. Men heeft het al meer opgemerkt: de crisis- die uitbrak was geen crisis door overproductie of onderconsumptie, zoo als economen trachten aan te toonen, oordeelend naar de uiterlijke verschijn selen Maar het was een crisis veroor zaakt door egoïsme en wantrouwen, door slecht denken, door gebrek aan broederschap en goede wil in de wereld. We hebben gemeend, dat we uit zelf- f Vrijdag j.l. hield de Vereen, voor Chr. Nijverheidsonderwijs voor Bols ward en Omstreken, 's avonds 7.30 uur in Ons Gebouw haar eerste jaarverga dering. Door den voorzitter, den heer J. S. Praamsma, wérd een uitvoerige inleiding gehouden omtrent het ontstaan van de vereeniging, de moeilijkheden, waarme de zij het eerste jaar had te kampen, welke moeilijkheden eindelijk door het Ministerieele besluit werden veranderd in een groot succes. Een huishoudelijk reglement werd vastgesteld en het voorloopige bestuur werd thans definitief gekozen. De eerste cursus zal a.s. Woensdag 16 Maart worden geopend, voorloopig met een dag- en avondcursus. De aan gifte van leerlingen is echter zoo groot, dat beide cursussen reeds voltallig zijn Er zal getracht worden een dubbele avondcursus te geven. De cursussen zul len worden gegeven in een der lokalen van de school voor Chr. Volksonderwijs. ding berustte bij scheidsrechter d. Klei. Kimswerd. Zaterdagavond reed de heer W. uit Zurich met zijn auto van Harlingen naar Zurich. Ter hoogte van den Kimswerderweg moest W. uitwijken voor een paar hem passeerende wielrijders. Juist op dat mo ment had de auto de voor hem uitrijden de fietser F. van P. uit Zurich ingehaald, die, zeker door het uitwijken der auto, door deze werd aangereden en tegen den grond gesmakt. De fiets werd geheel vernield; v. P. zelf bleef gelukkig vrijwel ongedeerd. De bekende en hoog geroemde film „Trader Horn” zal a.s. Vrijdag alhier in de Prins worden afgedraaid. Verwacht mag worden, dat deze film ook hier met belangstelling zal worden gevolgd; ze is het ten volle waard. Workum. Maandag 7 Maart j.l. werd, voor de eerste maal sedert een tweetal jaren, een openbare uitvoering gegeven door de Vereen „Vriendenkring” alhier. De voorzitter, de heer J. Krol, ge waagde in zijn openingswoord van de ups en downs van „Vriendenkring” en dat deze vereeniging een minder gun stige periode had doorgemaakt, gezien er de laatste jaren geen uitvoeringen waren gegeven. Door de jongere leden werden voor de pauze eenige voordrachten ten beste gegeven, welke zeer in den smaak vie len bij het talrijk opgekomen publiek. Daarna werd opgevoerd „de Houten Ham” een stuk, dat een daverend ap plaus oogstte. J. VM Ta* 10 uur ïiduur f 240 f280 f280 f 50 f 5 gen: goed denkenI f 11 f 19 f 65 f 85 f 6 f - f - f 100 NAPOLEON. Er is niets zoo fataal voor het ka rakter als half-afgemaakt werk D. LLOYD GEORGE. Het is zoowel de veiligste als de wijste manier, om weinig te spre ken en meer te denken. JOSEPH HALL. „Uur na uur, dag na dag, komen we allen van aangezicht tot aangezicht met situaties, waarbij gekozen moet worden tusschen het hoogere en het lagere. Het vraagt slechts weinig gezond verstand en de wil om het hoogere pad te kiezen, om den geheelen gang van een leven, een school, een natie, of een eeuw te wijzigen. Een beetje meer geloof, een beetje meer idealisme, en de verwarring van heden kan plaats maken voor de schoonste da geraad, die de wereld nog nooit aan schouwd heeft” Aldus verklaart iemand in een voor aanstaand buitenlandsch tijdschrift op opvoedkundig gebied. En deze uitlating duidt op een klaar besef van den nood van onzen tijd en van een helder inzicht in de richting, waarin een uitweg is te zoeken. Want het is heel juist, wat ie mand in dit verband opmerkte: Het gevaar is, dat juist in tijden als deze, in tijden van verwarring en ont moediging en tegenspoed, we maar al te geneigd zijn om het lagere te kiezen Sommigen meenen, dat het bijna ket- tersch is, om van idealisme te spreken in een tijd van moeite en nood. Sommi gen zeggen wellicht dat dit een tijd is voor practisch denken en praktische me thoden, meer dan van droomen over ver heven levensbeginselen. Maarhet is inderdaad precies zooals gezegd wordt: we werden in on ze huidige moeilijkheden gebracht door geen andere oorzaak dan gebrek aan de hooge idealen van broederschap en goe de wil in de wereld. We zullen uit onze tegenwoordige verwarring en duisternis alleen komen, als ons vertrouwen is ver nieuwd en geestelijke waarden weer in eer zijn hersteld. De behoefte van het oogenblik voor al diegenen die zich de verantwoorde lijkheid bewust zijn, is hun toewijding jegens de hoogere en fijner dingen des levens te vermeerderen En wat is deze toewijding jegens de hoogere en fijner dingen des levens, dit hoogere idealisme, dit grootere geloof, deze vernieuwing van geestelijke waar den feitelijk anders dan het kiezen tus schen het hoogere en het lagere, dat wij allen elk uur van den dag te doen heb ben, of om het nog eenvoudiger te zeg- VOETBAL. C. A. B.-comb.Hindeloopen I. Zaterdagmiddag had een schappelijke wedstrijd plaats tusschen bovenstaande clubs. De Hindeloopers lieten aardig com binatiespel zien, maar voor de goal ont braken nog de schutters, zoodat toen de rust aanbrak C. A. B. een 20 voor sprong had. Na de rust wederom hetzelfde goede spel van de Hindeloopers, welke al spoedig een penalty ten deel viel, welke door de C. A. B.-keeper werd gehou den. Even daarna was echter de achter stand toch verkleind tot 12. En ieder oogenblik kon de gelijkmaker worden verwacht, maar de C. A. B.-ers hielden verder stand, zoodat deze wisten te winnen. Een gelijk spel had de verhou ding beter weergegeven. Vermelding verdient het spel van de rechtsbuiten der Hindeloopers. De lei- Voetbal. In een vriendschappelijke ontmoeting tusschen Stormvogels van Workum en M. V. C. alhier welke Zaterdagmiddag werd gehouden, wisten de Workumers met 3-1 te winnen. De winnende goals kwamen in 't laatst van den strijd. Kruiswedstrijd. C. A. B. IIIRood-Zwart 2-1. Zondagmiddag om twaalf uur speel den C. A. B. III en „Rood-Zwart”. De baby’s bleven met 21 in de meerder heid en wisten welverdiend te winnen. Nederlaagwedstrijd. C. A. B. IRoodgeel, Leeuwarden 3-1. Onder begunstiging van mooi voor jaarsweder, en een groot aantal toe schouwers, werd de 4de nederlaagwed strijd gehquden. Onder leiding van scheidsrechter K. de Jong, wordt even over tweeën be gonnen. De Leeuwarders blijken goed te kun nen raden, zoodat de C. A. B.-ers af trappen en de eerste corner ontstaat, die door R. G. wordt weggewerkt. Een gevaarlijke situatie ontstaat dan, wan neer Van der Heide het doel heeft ver laten, maar de R. G. speler zoekt het doel op de verkeerde plaats, zoodat de bal naast gaat. Een corner voor C. A. B. wordt dan op sublieme wijze door de R. G.-keeper weggewerkt. Van der Heide moet dan weer handelend optre den. Het spel verplaatst zich snel. Een goedgericht schot van Roode belandt in de veilige handen van den R. G.-kee per. Aan weerskanten ontstaan dan cor ners; bij R. G. tweemaal en bij C. A. B. vier maal, maar deze brengen niet de leiding. Eindelijk gelukt het A. Hoek stra, door de bal hoog in de linkerhoek te plaatsen, onder gejuich van het pu bliek. Uit een gewirwar voor het R. G- doel ontstaat dan het 2e doelpunt. C. A. B. kruipt dan door het bekende oog van ’n naald, wanneer ’n R. G.speler al leen nog het leege doel voor zich heeft, maar weer gaat de bal langs het doel. Een penalty aan R. G. toegekend, wordt onder gejuich van het publiek, door Van der Heide tot co ner verwerkt, die voor de Leeuwarders ok geen suc ces brengt, waarna word gepauzeerd. Na de thee ontstaan een 2-tal corners voor C. A. B., die worden weggewerkt. Bij een aanval van R. G. belandt de bal in het zijnet. Van der Hauw besluit dan een van z’n rennen met een schot, dat naast gaat. Eindelijk hebben de Leeu warders met een prachtgoal succes. De Leeuwarders zitten thans geducht op de bal, maar verder dan dit eene puntje brengen ze het niet. Van der Hauw heeft daarentegen nogmaals succes en no. 3 ligt in het net. Verdere doelpunten aan beide kanten blijven tiit zoodat deze 4e nederlaagwedstrijd eindigde in een verdiende overwinning. Wie volgt? Een paar vragen willen we aan het einde van dit verslag stellen. Ten eerste: behoort het tot de spelre gels, zoo nu en dan den keeper der te genpartij te omhelzen? We hebben op gemerkt dat alle drie C. A. B clubs die Zondag gespeeld hebben In dit opzicht nogal hartelijk zijn uitgevallen. Ten tweede: zou het ook mogeLijk zijn met behulp van wat wagensmeer of olie het groote hek bij den ingang draai baar té maken, opdat na afloop van den wedstrijd de fietsers geen halsbrekende toeren behoeven te maken aan den bui tenkant van het hek? >8. j, Vrijdagsavonds. rt -i 0 uur Ds. J. de verordening tot regeling vart het openbaar onderwijs in de gemeente Wymbritseradeel te wijzigen; c. onder voorbehoud, dat het besluit ad. a. rechtsgeldigheid verkrijgt, aan den heer W. P. M. Rosier, hoofd der open bare lagere school te Wolsum en aan mej. E. J. Pot, onderwijzeres in de nut tige handwerken aan die school, eervol ontslag te verleenen uit hun betrekkin gen, met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. Het schoolgebouw zal dan, zoodra het besluit tot opheffing der school rechts geldigheid zal hebben verkregen, ter be schikking van de kerkvoogdij worden gesteld. Dit plan kan de volle instem ming van de kerkvoogdij wegdragen. Aan den inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Sneek is reeds gevraagd te willen verklaren, dat bij hem tegen deze wijze van handelen geen be zwaar bestaat. zuchtige overwegingen van grof eigen belang en eigenbaat, maar raak konden produceeren alle mogelijke producten en grondstoffen, en toen de prijzen daalden door het toenemende aanbod, produceer den we stuk voor stuk nog meer, om toch vooral maar, ieder voot' zich zelf zooveel mogelijk winst te behouden. Ieder voor zichtotdat men einde lijk door den nood gedrongen, tot sa menwerking gedwongen werd, en tot meer rekening houden met andere be langen. Daaruit werd samenwerking ge boren op het gebied van de suiker, de rubber, koper, tin en nog een aantal an dere wereldproducten. Men had gemeend idealistische over wegingen en naastenliefde uit het zaken leven te kunnen uitschakelenen men kwam vreeselijk bedrogen uit: het ging niet. En zoo komen we allen weer voor hel groote probleem, de groote beslissing te staan, van uur tot uur, van dag tot dag, of we het hoogere zullen kiezen of het lagere. Of we nu groote zakenleiders zijn, dan wel kleine winkeliers of een voudige arbeiders met hoofd of hand. We ontkomen er niet aan. En het hangi van deze beslissing af, of we ten slotte een wereld zonder crisis en depressie zullen hebben of niet. Een groote beslissing dus FLORIS C. de school voor openbaar gewoon lager onderwijs te Wolsum op te hef fen; b. Wolsum. Opheffing van de openbare lagere school te Wolsum? De kerkvoogdij der Nederl. Hervorm de gemeente te Wolsum heeft zich tot den raad der gemeente Wymbritseradeel gewend met het verzoek, overeenkom stig art. 72 der Lager Onderwijswet, gelden uit de gemeentekas te willen ver leenen voor het stichten van een school voor bijzonder lager onderwijs aldaar. Deze aanvraag voldoet aan de eischen gesteld bij art. 73 der wet, en is het ver zoek derhalve voor inwilliging vatbaar. De opening van de bijzondere school zal tot gevolg hebben, dat het leerlin genaantal van de openbare school al- 'daar zal dalen van 28 (per 1 Jan.) tot 5. Dit kleine aantal zal, meenen B. en W. de instandhouding van die school niet rechtvaardigen. Van dit vijftal zal er één met ingang van het nieuwe schooljaar (1 Mei) de school verlaten, terwijl op dat tijdstip ook één toelating tot de school zal vragen. Van stijging van leerlingenaantal is geen sprake dus. De ouders van een tweetal van die kinderen hebben verklaard, dat, hoewel zij openbaar lager onderwijs prefereeren zij er geen bezwaar tegen hebben de kin deren de te stichten bizondere school te doen bezoeken. De drie overblijven de' kinderen kunnen een der openbare scholen te Bolsward bezoeken of een der naastbij gelegen openbare scholen. W. stellen den raad daarom 12 Maart. Onder leiding van den heer B. Bootsma dansleeraar te Herbaijum, werd heden avond de laatste les gegeven van je dansclub alhier in het logement van den heer H. Bruinsma alhier. De gelegenheid was opengesteld ook voor de ouders en anderen om de laatste les bij te wonen, zoodat met de leerlin gen een 50-tal dames en heeren aanwe zig waren. In de pauzes werden door enkele aan wezigen leuke voordrachten ten beste gegeven, zoodat het voor alle danslus- tigen een prettig slot werd. Alles liep in de beste orde af. houden in het logement van den heer H. Bruinsma alhier, welke tot in de uiter ste hoeken was bezet. De leiding berustte bij den voorzitter, den heer B. Elzinga te Arum. Als spre kers traden op de heeren Klaassen en De Boer van Harlingen. Nadat door den voorzitter de verga dering was geopend met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, ver kreeg de heer Klaassen het woord. Spreker deed voorlezing van een inge zonden adres, hetwelk aan den Raad van Wonseradeel is toegezonden, waarin verzocht wordt een steunregeling tot een maximum van f 12 per week voor geor ganiseerde en f 10 25 voor niet-georga- niseerde werklooze arbeiders. De tweede spreker, de heer de Boer, wenschte een andere steunregeling dan die, welke B. en W. hebben ingevoerd, n.l. het verstrekken van bons, waarvoor levensmiddelen kunnen worden gehaald, een algemeen ontwikkelde persoonlijk- Er werden nog enkele vragen gesteld die allen voldoende werden beantwoord. Staande de vergadering wordt de volgende motie aangenomen: De vergadering, gehoord hebbende de bespreking omtrent de te heffen maat regelen, van de invoering van een steun regeling voor niet hebbende, of uitge trokken werkloozen uit de gemeente, spreekt als deze hare meening uit, dat de Raad met den meesten spoed een steunregeling tracht te ontwerpen en ter goedkeuring op te zenden naar de regee- ring; eischt ten aanzien van de door het gemeentebestuur uit te keeren steun dat 't bedrag, het mogelijk maakt, om daar- van een gezin in stand te kunnen hou- den en dat dit bedrag in geld aan de ondersteunden wordt uitgekeerd; protesteert tegen het verstrekken van steun in den vorm van bons voor be paalde levensmiddelen, als zijnde geor ganiseerde arbeiders onwaardig; besluit deze motie op te zenden de Pers en ter kennis te brengen het Gemeentebestuur. Di Jr Di. bee L. W. ir Dl lam.! i hear Huur een wagen en stuur zeil Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1 */a ct. Buitenland 2H et. 1 theol. dienst. jr Dl ten. '1 Schet- hee :rdan. ik. 'j Hum. Ds. stond I UIMM Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ur Di. voor 1 (Bid- Di. Spij. hit Vriji DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1