t 10 .EB lal 15 J.A. MOULIJN De Ambachtsteekenschool. De Bolswardsche Courant en Westergoo POTLOOD EN REVOLVER. :k Woensdag 23 Maart 1932 28^2 Jaargang No. 23 en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD i f 650.-— UITGAVEN. - 250.— - 200.— A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. In het met bloemen en planten aardig versierde teekenlokaal werd Vrijdag avond de officieele herdenking van dit Lesgelden Contributiën Subsidie Gemeente Gasthuis Directeur Leeraar 2 onderwijzers Vuur en licht Schoolbehoeften Bode Administratie Onvoorzien f 75.— - 125.— lange ervaring als leeraar aan de Am bachtsschool heeft in de jaren dat hij TANDARTS - FRANËKER houdt Vrijdag 25 Maart geen Spreekuur te MAKKÜM en WITMARSUM 1175. -125.— -125.— - 120.— - 40.— - 10.— - 25.— - 25.— menschen gevonden zijn en gevonden Worden, die niet alleen dat voor zich- zelven zien, maar ook het voor anderen mogelijk gemaakt hebben en willen ma ken. Deze gedachte bezielde mij, toen ik mij dezer dagen zette om even een woord te spreken op dezen avond, spe ciaal belegd om het 40-jarig bestaan der Ambachtsteekenschool te Bolsward te gedenken. Welkom, hartelijk welkom heet ik U allen, die in verschillende kwaliteit zijt opgekomen, om met ons dat feit te her denken. recteur, de heer Postma. Deze be spreekt het 40-jarig bestaan als een directeur was, een gansch andere en be- heuglijk feit. Het nut van teekenen wordt in onze tijd door bijna alle vak- menschen ingezien. Maar niet alleen het teekenen, ook wordt in deze school onderwezen de Ned. Taal, Wiskunde, Werktuigkunde en Boekhouden. Het is dus voor de jonge ambachtslieden een vervolgschakel op het lager onderwijs. Spreker wijst er op, dat de vele leerlin gen uit de buitengemeenten steeds de trouwste bezoekers zijn. Namens de Naast het potlood beslist de kogel. Daar is, neen, daar was een Krueger, een Zweed, een knappe baas, een eco nomische wereldorganisator. Hij bouw de, niet voor zich zelf alleen, maar vooi heel de maatschappij. Zijn potlood kras te regelmatig over het papier, cijfers schikkend en groepeerend, mogelijkhe den beoordeelende of scheppende. Hij kocht groote bedrijven, vernietigde an dere. Voor heel de wereld maakte hij: lucifers. Landen, die in geldnood zaten, leen de hij enorme kapitalen, waartegenover hij zich dan het monopolie voor den ver koop van zijn fabrikaat bedong. Het pu bliek dat geen vertrouwen had in de credietwaardigheid der staten, verschafte geld aan den luciferskoning en die gaf het weer aan de regeeringen der lan den. Hij zelf kreeg er staatsfondsen voor waarvan hij de risico’s kende. Geen nood de winsten op de luci fers zouden de risico’s ruim dekken. In veertig landen verwierf hij zich aldus een monopolie. Daar ineens bleek zijn Het 40-jarig jubileum van de ambachts teekenschool te Bolsward. van gelukwensch tot het bestuur en spreekt de wensch uit dat het gouden jubilé met nog meer luister gevierd zal mogen worden en dan onder betere eco nomische omstandigheden. In de pauze, die nu gehouden werd was er gelegenheid de verschillende werkstukken te bezien. Het tentoonge-r stelde getuigde van ernstige studie. Bij zonder viel ons op het verschil tusschen de oude teekeningen uit de jaren 1895 1900, met die van den laatsten tijd. Zooals op elk terrein is ook hier een groote verandering merkbaar. Met groote aandacht werden de diverse tee keningen bezichtigd. Na de pauze voerden verschillende sprekers het woord. De heer J. H. King- ma, de eenigste der nog aanwezige op richters zeer zeker met zijn 88 jaren de nestor onder de genoodigden sprak enkele hartelijke woorden. Wethouder Lunter sprak namens het dagëlijksch bestuur der gemeente; de heer H. Eisma feliciteerde de Ver. na mens Gasthuisvoogden en de Ver. Han del en Nijverheid. Voor de Weeshuis voogden sprak de heer S. J. T. Plantin- ga; voor armvoogden, de heer J. T. Wiersma. Namens de Raad sprak de heer D. B. Eerdmans en voor de plaatselijke., schoolcommissie Dr. Beekhuis; de hee- ren E. Statema en P. Th. v. d. Wal brachten gelukwenschen over van de Timmerliedenvereeniging. tere rooster van werkzaamheden inge voerd, meer overeenkomstig met den eisch des tijds. Hij bracht met zijn me- de-leeraren de school op hooger peil. Mijnheer Bakker ontvang onzen harte- lijken dank. Wegens een besluit van de hoogere overheid was het de heer Bakker niet mogelijk, langer aan onze school zijn krachten te geven. Voortaan moesten die geheel aan de Sneeker inrichtingen leeraren.richt spreker hartelijke woorden blijven. Gelukkig dat de gemeenteraad van Bolsward, ongeveer in dienzelfden tijd een architect benoemde, die de door de wet vereischte akten bezat om onze ambachtsteekenschool te kunnen die nen als directeur. De heer J. P. Postma werd benoemd en nam de benoeming aan. Sedert dien hebben wij onder zijn leiding, gesteund door de leeraren, welke thans aan de school zijn verbonden te weten de hee- ren T. v. d. Meer, S. Smit, P. Kooi en J. van Dijk de school in bloei zien toene men. Het leerlingental vroeger gemiddeld 24, is de laatste jaren steeds tusschen de 50 en 60. Ook dit afgeloopen jaar werd de school door meer dan 50 leer lingen bezocht. Mijnheer de Directeur en leeraren onzer school, van harte feliciteeren wij U met het feit van dezen dag. Dat het U gegeven zij nog lange ja ren vele jonge menschen op te leiden tot bekwame vaklieden, tot heil van hun- zelven en tot nut der Maatschappij. Aangenaam zou het mij zijn, wan neer heeren hoofden van scholen ook bij het verlaten der school door hunne leer lingen, de attentie zouden willen vesti gen, dat voor verder onderwijs voor am bachtslieden, onze school de aangewe zen inrichting is hier ter stede. Al de jeugdige vakmenschen zijn ons altijd welkom. Het onderwijs onzer school is heel goed, kan ten volle de vergelijking met andere dergelijke in richtingen doorstaan. Vele onzer oud-leerlingen nemen, dank zij het hier geleerde, een goede positie in de maatschappij in. Het hier vervworven diploma is een effect van groote waarde. Op den dag van morgen hopen wij weer aan eenige onzer leerlingen dat diploma te kunnen uitreiken. B. en W. van Bolsward, Voogden van het Gast-, Wees- en Armenhuis, Bestuur van Handel en Nijverheid, gij hebt elk op zijn gebied en allen teza men, Uw financieele steun an deze, onze Ambachtsteekenschool gegeven. Vroeger was dat meer noodig dan thans. Voor de Nijverheidsonderwijswet de mogelijkheid opende om bij hulpe van 30 pCt. van de gemeente, 70 pCt. te kunnen krijgen uit ’s Rijks kas, dreef de school geheel op particulier initia tief, en waren dan ook de subsidiën van gemeente en Gasthuis de kurk, waarop de school dreef. Boven de financieele steun, hebt gij Voogden van het Gasthuis Uw gebouw in de Kerkstraat jaren achterelkaar gratis voor dit doel beschikbaar gesteld, en thans is het dat met Uwe bewilliging de 30 pCt. die de gemeente moet geven, eerst wordt afgenomen van het bedrag hetwelk U disponibel stelt, uit de in komsten Uwer stichting voor algemeene jongelui aan. Directeur Postma spreekt zaken. Ontvang onzen hartelijken dank voor alles wat gij deed voor de jonge am bachtslieden onzer stad. Ook al de anderen met de leden on zer vereeniging onzen welgemeenden dank. Dat de school verder moge groeien en bloeien en velen ten zegen zij in stad én omgeving. Uit het verslag van den Secretaris, den heer Jorritsma, stippen we aan: Het begin der cursussen moet zeer waarschijnlijk gezocht worden in het jaar 1886, toen onder leiding van ar chitect Poederbach, particuliere teeken- lessen *verden gegeven. Dit particulier initiatief heeft in 1891 geleid tot de op richting van de school. De eerste Direc teur was de heer K. Tromp. Voor de eerste cursus gaven zich 35 leerlingen, maar er was slechts voor 20 plaats. De lessen werden gegeven in het lokaal i. d. Kerkstraat, welwillend door Gasthuis voogden afgestaan. Verschillende be langrijke data’s worden door den Secre taris herdacht en de ontwikkeling van de school geschetst. Uit het keurige ver slag van den Secretaris spreekt een zeer enthousiaste toon voor het teeken- onderwijs. Hierna was het woord aan den Di- Onder de genoodigden merkten wij op het college van B. en W., heeren Voogden van de verschillende stichtin gen ter plaatse, Bestuursleden van di verse corporaties, oud-leeraren en oud- leerlingen en verdere belangstellenden. De voorzitter, Burgemeester Praam- sma, opent de bijeenkomst en spreekt volgende herdenkingsrede: Mijne Heeren, Er zijn menschen, die het geld eerst op zijn waarde schatten, als het is opr geteerd; bij velen gaat het evenzoo met den tijd. Men laat de uren ongebruikt voorbij gaan, en eerst als het leven voor een groot deel voorbij is, begint men te denken aan de plicht, om die uren nut tiger te besteden. Maar dan kunnen nalatigheid en le diggang reeds tot een vaste gewoonte zijn geworden, zoodat men niet in staat is die ketenen te verbreken, waarin men zichzelven heeft geboeid. Verloren welvaart kan door vlijt en inspanning, verloren gezondheid door medicijnen en rust, gebrek aan kennis door studie verholpen worden, maar niets kan verloren tijd vergoeden; die is voor altijd weg. Door den tijd op zijn rechte waarde te schatten krijgen wij ook de gewoonte stipt te zijn. Niets wekt spoediger vertrouwen, dan het beoefenen dezer deugd, en door niets wordt sneller het vertrouwen ge schokt, dan door het gemis aan stipt heid. Wie zich stipt aan zijn afspraken houdt, en niemand laat wachten, toont dat hij achting heeft voor den tijd van anderen, zoowel als voor zijn eigen, want een afspraak is een overeenkomst. De tijd uit te koopen is een groote kunst. De tijd goed te besteden mis schien nog grooter. De tijd des levens kan soms zoo kort zijn. Een feit is, dat degene die zijn eerste kwarteeuw levens niet uitkoopt op de meest juiste wijze, het niet ver brengt in de maatschappij. En helaas, vroeger en nu doen velen dat niet. Het is zoo verkeerd gezien. Het was in de jaren die voorafgingen aan de oprichting der Ambachtsteeken school, dat een paar bouwkundigen de heeren Poederbach en Hoogeveen hier particulier waren begonnen teeken- lessen te geven voor het ambacht. Deze heeren zijn dus de pioniers ge weest voor onze school. Een woord van lof aan hen voor hun daadwerkelijk op treden is hier op z n plaats. Hun optreden heeft tengevolge gehad dat op initiatief van wijlen Burgemees ter Peereboom een commissie in het le ven werd geroepen om te komen tot op richting van een Ambachtsteekenschool. Die commissie bestond uit de heeren P. Peereboom, N. L. J. Bruinsma, N. de la Lande Cremer, J. R. A. Donker, H. Veen Pzn., J. H. Kingma, C. W. Eisma, R. F. Feenstra, J. van Reenen en K. H. Laag land. Die commissie had het genoegen om te slagen. Steun van de gemeente, van het Gasthuis, van Wees- en Armenhuis en Handel en Nijverheid vooraan, de den de burgers toetreden als lid en sa men tot stand brengen de Vereeniging voor ambachtsteekenonderwijs te Bols ward. De koninklijke goedkeuring werd ver kregen bij besluit van 10 Maart 1892 no. 32 en zoodoende is het thans dat wij herdenken het 40-jarig bestaan van deze, zoo hoogst nuttige inrichting hier ter stede. Velen hebben van de lessen daar ge profiteerd. Nog enkele van de eerste leerlingen zijn hier ter stede woonach tig. Wij noemen de heeren H. F. van der Werf en D. F. Feenstra. Deze cur sus telde 20 leerlingen. De eerste begrooting van inkomsten en uitgaven was alsvolgt gespeficeerd: INKOMSTEN. Zaterdagmiddag was de Tentoonstel ling der teekeningen opengesteld voor belangstellenden. Er was een druk be zoek. Te ruim 6 uur had de uitreiking der diploma’s plaats. Voorzitter Praamsma richt ook nu eenige welkomstwoorden tot alle aan wezigen, inzonderheid tot leerlingen en oud-leerlingen. Het bestuur had graag ook al de leerlingen genoodigd op de officieele erdenking, maar dat was door de beperkte ruimte niet mogelijk. Er is gisteravond, aldus spreker, met zeer veel waardeering van onze Am bachtsteekenschool getuigd. Was dit onderwijs in vroeger jaren alleen moge lijk voor beter financieel sterke perso nen, thans kan elke jonge ambachtsman hier zijn kennis vervolmaken en de be kwaamheid opdoen noodig om in zijn vak vooruit te komen. Met nadruk wijst spreker op het groote nut van het voort gezet onderwijs. We mogen bij dit 40- jarig jublieum dankbaar terugzien op’ de afgelegde weg, omdat in al die jaren de school zich geheel heeft aangepast aan de veranderde behoeften. De ver houding tusschen leeraren en leerlingen is zeer goed te noemen. Ook nu weer hebben de jongelui hun uiterste best gedaan. Nogmaals beveelt spreker de verv<$gcursus in de belangstelling der ook nog enkele woorden en wijst op het groote nut dat van deze school kan uit gaan. Spreker zegt namens leeraren hartelijk dank voor de waardeerende woorden aan het adres der school ge richt. Namens de leerlingen spreekt de jon geheer Kuipers enkele woorden van dank aan leeraaren en Bestuur en spreekt zijn beste wenschen uit voor het voortbestaan der school. Uit het verslag van over de cursus 19311932 memoreeren we: Het aantal leerlingen bedroeg 51, uit de omliggende gemeenten 10. De vorderingen en het schoolbezoek is goed te noemen. Van de eerste naar de 2e klasse zijn bevorderd 7niet overgegaan 3. Van de 2e naar de 3e klasse zijn be vorderd 8; niet overgegaan 3. Van de 3e naar de 4e klasse zijn be vorderd 5; niet overgegaan 1. Van de 4e klasse hebben alle leerlin gen het diploma ontvangen. De vervolgklasse geeft reden tot te vredenheid. In het personeel kwam geen verande ring. Van de schildersleerlingen zijn dit jaar 2 geslaagd voor gezel en 1 voor de acte L. O. worden en vergaan. het verderf duizenden. Als ieder zich meer zijn verantwoor delijkheid tegenover zich zelf en de maatschappij bewust zou worden, kon de regeering van het potlood een zegen zouden revolvers in roest berekening mis, heel het reuze-gebouw van economische wereld'constructie kraakte...... Toen nam Krueger een revolver en schoot zich dood. Ontvluchtend de ver antwoordelijkheid. Dat bouwt en sticht, en bindt het lot van millioenen aan zich, maar als het misloopt, dan Rechten zie jiiefi langer om met eenzelfde energie nog te redden voor die anderen, wat ze bedierven, maar dan steken ze den kop in het zand van de eeuwigheid, om niet te zien en niet te hooren. Hara-kiri van den veld heer na den verloren slag. Vandaag deed zoo een Krueger eiken dag doen het zoo, niet hier dan elders op de wereld, notarissen, ban kiers, industrieelen, echtgenooten, va ders. De wereldorde wordt te bouwen ge laten aan de wereldburgers, die door gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel soms wangedrochten scheppen. En wie werkelijk bouwtalenten heb ben, lijden vaak aan zelfoverschatting. Als het mis gaat met den bouw, de- monstreeren ze bovendien eenzelfde ge mis aan verantwoordelijkheidsgevoel, als de massa. Een schot knalt, inluidende voor één, de ellende voor f 645.— Het is mij, Mijnheer Kingma, een voorrecht U in ons midden te zien. U is nog de eenige van de oprichters, die dit jubileum mag beleven, en ik meen de tolk der vergadering te zijn, door in Uw persoon, al de oprichters te eeren voor hun daad, tot het in het le ven roepen onzer Ambachtsteeken school, die zoo groote en vele diensten aan het vakonderwijs heeft bewezen. Die school heeft nu 40 jaren gehol pen voor de vorming van menig vak- man. Ze heeft altijd-door billijk aan het doel beantwoord. Verschillende heeren hebben haar als directeur en leeraar gediend. De eerste directeur was de heer K. Tromp. De eerste leeraren de heeren A. Veringa, T. de Vries, G. Leverland en A. v. d. Meer. In het eerste jaarverslag wordt mel ding gemaakt dat de heer A. v. d. Meer door ziekte verhinderd was les te geven en dat in zijn plaats is opgetreden de heer De Vries voor handteekenen en Leverland voor rekenen. Achtereenvolgens zijn voorzitters ge weest de Burgemeesters. Secretaris was vele jaren wijlen de heer K. H. Laag land, terwijl wijlen de heer C. W. Eisma de financiën accuraat beheerde gedu rende meer dan 20 jaren. Persoonlijk heb ik de eer deze school te dienen sedert 3 October 1913 als be stuurslid en sedert 1921 als voorzitter. Omstreeks dien tijd heeft de omzet ting plaats gehad en is zij een volledige inrichting geworden voor Ambachtstee kenonderwijs, ingevolge de Nijverheids- Gelukkig dat er door alle tijden heen onderwijswet. Op de eerste vergadering die ik als loco-burgemeester presideerde zijn de veranderde statuten behandeld. Een Werkzaam aandeel heeft daarin gehad de toenmalige secretaris de heer Keestra. De moeilijkheden welke zulk een reor ganisatie medebrengt, zijn niet gering. De heer Keestra onzen hartelijken dank voor al hetgeen oo khij in dien tijd voor onze vereeniging deed. Veel practische hulp hadden wij in dien tijd van onzen directeur den heer S. Bakker van Sneek. H, de geschoolde man, met jaren- Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Een revolver is niet kostbaar, een pot- lood is het nog minder. Toch wordt met het gebruik van deze voorwerpen over 's werelds lot en welvaart beslist. Met het eerste voorwerp het potlood kan worden gebouwd en vernietigd een revolverschot beteekent altijd ruïne. Ter illustratie dienen tweer actueele gebeurtenissen. Daar hebben we allereerst de jongste presidentverkiezing in Duitschland. Hoe- velen van de millioenen, wien daar het potlood in handen werd gegeven om er hun keuze mee kenbaar te maken, zou den zich volkomen bewust zijn geweest van het groote gewicht hunner hande ling? Niet het lot van een partij alleen, ook niet slechts de toekomst vati Duitschland, maar misschien wel de ver dere ontwikkeling der wereldgeschiede nis werd bepaald door de wijze, waar op de eenvoudige burgers het verkie- zingspotlood zouden gebruiken. De ver kiezing van j.l. Zondag zou het ramme len betedkend kunnen hebben van de poort der West-Europeesche beschaving door aanstormende bolsjewisten. Een zege van Hitler zou misschien den bur geroorlog in Duitschland hebben ontke tend en zeker den chaos daar hebben ingeluid. West-Europa zou wantrou wend naar het Oosten hebben gezien, de druk op het politieke en economische jubileum gehouden, leven zou voor heel de wereld zijn ver zwaard, het einde van de crisis zou naar een ver verschiet zijn teruggevloeid. Gelukkig heeft het gezond verstand nog gezegevierd. Bijna de helft der kie zers verkoos hef aanblijven van Hinden burg, die zijn volk in den oorlog diende en gehoorzaamde, en die ook tijdens zijn eerste ambtsperiode als rijkspresident bewezen heeft, zijn persoon onderge schikt te kunnen maken aan het alge meen belang. De.verkiezing werd een succes vooi Duitschland en voor de wereld, maar toch mogen we de oogen niet sluiten voor het feit, dat ruim 11 millioen Duit- schers met het verkiezingspotlood in de hand hebben aangedraafd achter een Don Quichotte, die het wereldbestel he laas aanziet voor een windmolen. Even min mogen we blind zijn voor het feit, dat de fascineerende naam „Hinden burg” hoort aan een man van 83-jarigen leeftijd en dat onder de partijen, die de mocratie en orde voorstaan in Duitsch land, geen persoonlijkheid is te vinden, wiens roemvol en eerbiedwaardig verle den zoo suggestief werkt als van dezen éénen. Zoo zien we, dat de massa haar eigen en der wereld lot meer door de toeval lige omstandigheden laat bepalen, dan door eigen doordacht handelen of door eigen sterk gevoel voor verantwoorde lijkheid. Millioenen krassen met een dom pot lood over schijnbaar waardeloos papier, en ze weten niet, dat ze doodvonnisen onderteekenen, een dreigbrief schrijven aan de algemeene welvaart, dan wel de rust verzekeren van eigen en anderei bestaan, het lot bepalen van hun kinde ren. l Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland lx/a ct. Buitenland 2H ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DEJONG’S NIEUWSBLAD r waarin opgenomen p—- Din QH (TQ_ Pn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1