prima BRIL j naar HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo Official Ford Dealer Bols ward - Telef. 86 Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 9J0 en A I. fl.31 30 uu angei Nadruk verboden. mr „Dat ’s 1. 9 (V< lam. 10 cent de K.M. uurd 1. d«ïi| 28^ Jaargang uw Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prüs. 9 ut Nat M. 3A uw Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ir Dr.r - Nam, a vin f De V. C. J. B. (Vrijzinnig Centrale Jeugdbond) hield Maandagavond een uitvoering in besloten kring in het Volks getrouw. De.bovenzaal was geheel bezet. Het was een zeer mooie avond. 's Ai oek I rd. i. 9.3i rm. 5 i van «rblati» rd noezw ander* wij t en es fletinj renvot' i ZWIfl japor jet 81' e co®1 ’tzelÜ1 gen. igen. uur tl Bah edeiffi uur e: Kakei diens ist. O uw ijk 9.31 Wis Ds.A i. 5.1! ’olmai 9 ui i r Witmarsum. Wij leeren het Uil NIEUWE WAGENS Velen van ons zijn geneigd om alfes af te meten naar financieele resultaten, en te voelen dat iets de moeite waard is alleen naarmate het geld in het laadje brengt. Dat is de reden1 wa<arom we zoo „gedeprimeerd” worden in tijden als deze, als we zoo weinig geld zien als resultaat van ons streven. Onze ge dachten zijn zoo geconcentreerd op geld, dat we niets kunnen zien of denken, dan in verband met geld... Maar ten slotte is de ware maatstaf voor succes van ieder leven gelegen in het goede dat dit leven beteekent voor de wereld en niet in de opstapeling van rijkdom. FLORIS C. 2 April. 't Leek Zaterdagmorgen 2 April voor de Pro. Commissie niet gunstig om de jaarlijksche districts stierenkeuring te houden, maar toch hield het weer zich nog goed. De belangstelling was goed, maar niet buitengewoon en van handel werd niets vernomen. De catalogus vermeldde 53 stieren, waarvan 13 niet waren opgekomen. Drie-jarige stieren. Johan no. 18283 van T. W. Anema te Kimswerd 79 6 is 85 pnt. E. en P. Koppen, no. 18297 van L. S. Hilarides te Pingjum 77 pnt. E. Klaas J. P. R., no. 18305, van R. D. de Jong en J. W. Lui- nenburg te Witmarsum, 76 p. E. Hot- sche’s Wodan, no. 18624 van D. Y. Ster kenburg te Lollum, 71 pnt Twenter-stieren. Gerard Nico A, no. 19030 van M. J. de Boer te Ugoklooster, o.d. Bolsward, 74 pnt. Kees V no. 19483 van J. J. Arendsz te Exmorra 75 pnt. E. Pel Ro land’s Koltje no. 19717 van M. F. Kra mer te Oldeklooster o.d. Hartwerd 75 pnt. E. rust verworven, voelen we ons blijder, komst met den Christengroet. Het kerk- opgeruimder, minder bezorgd, met meer hooggestemd vertrouwen, hebben we ’n grooter en dieper gevoelen van bevre- digdheid, van voldaanheid, van waar lijk... geluk? lang, waarna mej. van der Werf op zeer gevoelvolle wijze een toepasselijke ge dicht voorlas. Door eenige meisjes van het patro naat werd alsnog een groote bloemen mand aangeboden. Inmiddels had reeds een groote schare parochianen zich bui ten het gebouw opgesteld, waaraan nu gelegenheid gegev o werd den jubilaris persoonlijk te felic eeren. Onafgebroken trok een breede stroom belangstellenden door het gebouw. Ongetwijfelld is deze dag voor den Eerw. jubilaris tot een glanspunt in zijn priesterlijke loopbaan geworden. t Onze vroegere plaatsgenoot, Ds. J. C. Loor, thans te Lettelbert (Gr.),. heeft het beroep naar Zevenhuizen (Gr.) aan genomen. VERGADERING van den Raad op Don derdag 7 April a.s. ’s avonds 7 uur ten stadhuize. Punten van behandeling: Beëediging van het nieuw-be- noemde raadslid S. Hollander. 2. Verzoek H. Jelmersma tot onder- 40-jarig jubileum. Zondag werd het 40-jarig priester-ju- bilé van den WelEerw. Pater Eickholt om half tien kerkelijk gevierd. Onder de H. Mis, waarbij de jubilaris geassisteerd werd door 3 ordebroeders, werd de feestpredikatie gehouden, door een oud-Bolswarder, Pater Max Jelger- sma, thans vlootaalmoezenier. in gloedvolle woorden schilderde de ze eminente spreker de verheven waar digheid van den priester. Het zangkoor van de St. Martinuskerk zong zeer verdienstelijk de missa A&- sumpta Est van Haller en na de H. Dienst de Priestercantate van Haagh. Het kerk gebouw was geheel bezet en het pries terkoor en altaar smaakvol versierd. Om half twaalf had in het St. Vincen- tiusgebouw de officieele receptie plaats. Ook hier een eenvoudige smaakvolle versiering van groen en bloemen. Toen te ruim half 12 de genoodigden aanwezig waren, werd de jubilaris, voorafgegaan door eenige kleine bruidjes in het wit, binnengeleid. Het zangkoor (opgesteld op het tooneel) zong 4-stem- mig het Tu es Petrus. De heer J. P. Postma, voorzitter van de Roomsche Garde, opent de bijeen- bestuur van de St. Martinuskerk en de verschillende besturen van de vereen., waarvan de Eerw. jubilaris adviseur is, hebben gemeend dit groote feit niet on gemerkt te moeten voorbijgaan. Tot de ze bijeenkomst zijn daartoe uitgenoo- digd: het kerkbestuur der St. Franciscus- kerk, het Armbestuur, de besturen van R.K. Middenstandsbond de Hanze, idem meisjes- en jongenspatronaat, Aartsdio- cesanen Boeren- en Tuindersbond, Jon ge boerenbond, Bond van groote gezin nen, de Roomsche Garde, Debatingclub, Universiteitscomité enz. Namens al deze besturen zegt spreker hartelijk dank aan den jubilaris voor ie vele moeite die Pater Eickholt zich ge troost heeft in het belang van de Ka tholieke zaak. Ook voor zijn groote be langstelling voor het zieleheil der pa rochianen en vooral als ziekenbezoeker past het woorden van grooten dank te spreken. Namens al de vereenigingen en ook de Katholieken van St. Martinus, overhandigt spreker den jubilaris een enveloppe met inhoud, benevens een oorkonde, waarin dit jubilé omschreven staat, geteekend door het Kerkbestuur en de voorzitters en secretarissen der 9 vereenigingen, waarvan Pater Eick holt adviseur is. Spreker besluit met den wensch, dat deze jubilaris zijn gouden feest ook in Bolsward zal mogen vieren. Namens het Kerkbestuur van St. Mar tinus spreekt de heer L. van der Werf eenige waardeerende woorden, daarbij overbrengende de gelukwenschen van alle parochianen, inzonderheid diegenen die vandaag verhinderd zijn persoonlijk te komen. Namens het Kerkbestuur biedt spreker den jubilaris een ruststoel en een studeerlamp aan. Inmiddels was ook onze Burgemeester binnen gekomen die in welgekozen woorden wijst op de groote waarde van het geestelijk ambt. Spreker huldigt den jubilaris als een on vermoeid werker voor de Katholieke zaak en zijn groote bezogrdheid voor 't zieleheil der parochianen en hoopt dat het hem gegeven mag zijn nog veel te arbeiden in de wijngaard des Heeren. Het woord is dan aan pastoor Eller beck, hoewel nog maar slechts 5 dagen pastoor ook in de St. Martinus-parochie, is de jubilaris voor hem geen onbekende omdat de beginloopbaan van dezen een heel treffend en wijs recept voor, priester hem bekend was. Pastoor El lerbeck hudigt den jubilaris als een voorbeeld van den priesterstand en als onvermoeid werker in dienst der geloo- yigen. In de laatste jaren vooral is door den jubilaris in de St. Martinusparochie een groote werkkracht ontplooid. Ook als vertegenwoordiger van het Kerkbe7 stuur der St. Franciscusparochie brengt Z.Eerw. de gelukwenschen over. aal» ijk vu aakt »i nuit d' ip zoodt de Hifi' van esp «el rok aar W' Laten we werkelijk eens om ons heen kijken. Dan zullen we, zonder ’n pessimist oi zwartkijker te zijn, ons afvragen wat we nu inderdaad gewonnen hebben door al de wonderen der techniek, die door het vernuft van den mensch in het leven zijn geroepen... Zeker, het is, zooals iemand onlangs in Journal-News op merkte, we zijn erin geslaagd ons door onverpoosd pogen te omringen met ge mak, schoonheid, opwinding en ver strooiing. En toch zou men bijna kunnen zeggen, dat er nog nooit zooveel droef heid en ongelukkigheid in de wereld schijnt te zijn geweest als nu. Vrees, achterdocht, oorlogen, strijd, honger en armoede en ellende drukken de levens drift temeer en werpen een zware last op de heele menschheid. We hebben ge leerd, dat rijkdom geen geluk geeft, want sommige van de ellendigste men- schen zijn zij, die het meeste bezitten? Voorbeelden? De luciferskoning, die mil- lioenen commandeerde, schiet zich van armzaligheid om zijn wankelende we- reldmillloenenorganlsatle een kogel door het hoofd, op een eenzame hotelkamer in Parijs. En dit is slechts een enkel voorbeeld, dat misschien nog niet eens het treffendste is, doch dat ons net te binnen schiet. We hebben ook geleerd, dat weten schap geen geluk brengt, want dikwijls dwalen de geleerdste het verst en raken hopeloos verdwaald... We hebben geleerd, dat enkel en al leen lichamelijk gemak, hoewel opge voerd tot eens ongedachte hoogten, geen waar geluk is, want met al onze automobielen, radios, telefoons, en de rest zijn we niet meer tevreden dan de opgewekte menschen van vijftig jaar te rug met hun veel kalmer levenstempo en hun eenvoudige genoegens. Wat we dan noodig hebben, brood- noodig? Een vernieuwing van onze ge dachten, een nieuw gezichtspunt. Iemand in een kernachtig, typisch Texas-blaadje de Burnet Bulletin, geefi er terwijl hij zegt: Twee gedachten kunnen tegelijkertijd niet in hetzelfde gemoed wonen. Wanneer je gedachten druk be zig zijn met prettige dingen, is er geen plaats voor de onprettige. Als je druk bezig bent met goed te doen, zul len je gedachten bezig blijven met goe de dingen, doch alleen maar zoo lang als je weigert om de verkeerde gedach ten de goede te laten verdringen... f Maandagavond sprak in „de Doele” voor den Vrijheidsbond, afd. Bolsward, de heer Mr. Rutgers, secretaris van het Hoofdbestuur. De voorzitter van de Liberale Kies- vereen. „Vooruitgang”, de heer H. Eisma opent de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan den spreker. Men hoort in onze dagen zoo dikwijls beweren, aldus de heer Eisma, dat het liberalisme dood is, dat men hiermee geen rekening meer behoeft te houden, maar dan toch ontdekt men telkens weer, dat de liberale gedachte onverwoestbaar is. Vooral kwam dit tot uiting in de groote vergadering vorige week in Leeu warden gehouden. Dan pas bemerkt men dat er nog zeer velen zijn die de liberale beginselen hoog houden. De heer Rutgers, hierna het woord verkrijgende, zegt te zullen spreken over het onderwerp: „De liberalen en de crisis”. Voorop wil spreker stellen dat ook de liberalen deze crisis niet kunnen verhel pen, maar wel zijn zij overtuigd, dat er maatregelen genomen kunnen worden om idejn noodtoestand te helpen ver zachten. Er behoort in onze dagen moed toe te spreken over de crisis, tot ver velends wordt dat woord uitgebuit. Wanneer we over de crisis spreken, dan denken we aan de economische ont reddering, maar eigenlijk moesten we spreken over de geestelijke en staatkun dige crisis. De wereldramp van 1914 heeft ge bracht een nasleep met ernstige gevol gen en het einde is nog niet te overzien. Bij het begin van den wereldoorlog heeft een Engelsch minister gezegd: De lich ten van dezen tijd worden gedoofd en ons geslacht zal ze niet weer zien op gaan. Een sombere voorspelling met een kern van waarheid. Toen in 191 8de wapenstilstand kwam ging een zucht van verlichting op. We meenden aan de wederopbouw te kun nen beginnen, maar de uitkomst heeft anders bewezen. Er is gekomen een economische oorlog. Het vredesverdrag van Versailles is het groote struikelblok geworden, doordat het een aantal nieu we staten heeft gevormd zonder zich af te vragen of deze gebiedsindeeling economisch gezond was. Dit heeft ten gevolge gehad de overal voorkomende tariefmuren. Na 1918 brak eerst een schijnbare periode van welvaart aan tot in 1920 de eerste teekenen van de crisis zich openbaarden. Het begon met de val van de Mark in Duitschland. Deze crisis is toen vrij spoedig overwonnen door de ontzaggelijke rijkdommen die Amerika zich verzameld had en waar door Amerika de financier van Europa kon worden. In 1924 was er weer een nieuwe crisis, toen Colijn onze Neder- landsche gulden veilig stelde. Ook deze is in 1926 gevolgd door een schijnbare Enterstieren. Andries van C. C. Anema te Pingjum 70 p. Athleet’s Kleinzoon van dezelfde eig., 70 pnt. Athleet van Th. J. Bakker te Witmarsum, 70 pnt.en Martin van dezelfde 69 pnt. Janneke VI, Athleet van A. I. Bierma te Witmarsum 73 pnt. Lind berg van dezelfde eig. 74 pnt. George van W. J. Bierma te Kimswerd, 68 pnt. Simon van dezelfde eig. 70 pnt. Geesche Rooske, van C. L. Blanksma te Ping jum 70 pnt. Adema’s Athleet II van R. D. de Boer te Arum, 70 pnt. Dora’s Athleet van S. M. Brandsma te Schraard 67 pnt. Jonge Hiltje’s Athleet van de zelfde eig. 68 pnt. Sietze van P. Y. Fa ber te Arum, 73 pnt. Annie’s Reinier van Y. B. C. de Haas te Schraard 74 pnt Athleet’s Kleinzoon van J. G. Hellinga te Burgwerd 73 pnt. Nico van H. T. Het- tinga te Arum 72 pnt. Jorrit C VIII van K. J. Hettinga te Burgwerd. 72 pnt. Ja nus van P. A. Hibma te Witmarsum 75 Ook in deze crisis was het weer Ame rika die door de invoering van het afbe- talingsstelsel wat gretig door Europa werd overgenomen een kortstondige welvaart te voorschijn riep. In October 1929 viel dit systeem in Amerika in el kaar door eigen financieele onmacht, waarbij ook de financieel bij Amerika geïnteresseerde landen gevoelige klap pen kregen. Er is verschil van overeen stemming in de crisissen van vroeger en nu. Spreker maakt dit met enkele voor beelden duidelijk. Na 1800 is de liberale gedachte opgekomen, de strijd tegen het geld, de propageering van de vrije con currentie en den wensch naar meer zeg gingschap van de bestuurslichamen. Het is Thorbecke geweest, die deze liberale gedachte in ons land heeft inge voerd Die liberale beginselen zijn ge grond op vrijheidszin. In onze eeuw is daarvoor in de plaats gekomen de aan bidding van den Staat. Spreker wijst in dit verband op Rusland, Italië en Enge land en staat uitvoerig stil bij het Marxisme, zijn leer en de praktijk. In het tweede deel van zijn rede be handelt spreker meer uitvoerig het ge bruik of misbruik van het algemeen kiesrecht en in dit verband de scheidings lijn tusschen liberalisme en socialisme. De stelling van het socialisme om liever met de massa te dwalen dan te gen hen in gelijk te hebben, is in strijd met het liberale beginsel. Spreker citeert verschillende uitlatin gen dienaangaande van vooraanstaande mannen. De 3 grondpijlers van het Marxisme worden door spreker ontleed waaruit blijkt, dat er van deze 3 pijlers niets is overgebleven. Vooral het veel gebruikte argument de klassestrijd, wordt door den spreker op zeer scheroe wijze behandeld en aan de hand van verschillende citaten bewezen dat de klassenstrijd in de S. D. A. P. is boeren bedrog. Vooral 't voorbeeld uit de Am- sterdamsche diamant-industrie sprak zeer duidelijk voor deze stelling. Ook onder de arbeiders is alom tegenstelling van belangen. Bij de afschaffing van de bakkers- nachtarbeid werd de verhooging van ’t loon der bakkersgezellen verkregen ten koste van het loon der landarbeiders. In deze chaos van belangenstrijd is er maar één redmiddel, dat is: steun te verleenen aan de liberale beginselen, vrije prijsvorming, vrije concurrentie. Ook bij de ontwikkeling van dit stel sel kunnen uitwassen ontstaan, maar deze zijn er dan om verbeterd te wor den. In ons land hebben de liberalen steeds getoond de sociale maatregelen, die noodig waren, voor te staan, maar zi weigeren mede te werke ntot bevoor rechting van een bepaalde klasse. Die 't welbegrepen belang inziet van ons volk, schare zich onder de liberale beginselen. In de afgeloopen jaren heeft de libe rale partij te lang stil gezeten, omdat zij meende, dat ons volk genoeg overtuigd was van de liberale gedachte, maar nu blijkt, dat ook het socialisme de redding niet kan brengen, nu worden we weer wakker. We zullen weer moeten geven onzen tijd en onze kracht in de overtuiging dat we werken voor een goed doel en in het belang van de geheele menschheid. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, waarna de voor zitter den spreker hartelijk dank zegt voor zijn begeesterend woord, waarnaar we allen met belangstelling geluisterd hebben. GROOTZAND SNEEK W ïemienwingjan gedachten. „Mijn sterjkte fis de sterkte van tien, Omdat mijn hart rein is.” TENNYSON. Wanneer we zoo om ons heen zien en de tallooze gemakken en nieuwe vindin gen van vernuft en techniek gadeslaan die ons bij eiken stap hulp en verlich ting van werk en moeiten bieden, en die zulk een hemelsbreed verschil ople veren met de toestanden van amper 50 jaar geleden, dan vraagt men zich on willekeurig af, of we over het algemeen ons gelukkiger gevoelen dan de men schen van een halve eeuw terug. We la ten even buiten beschouwing de positie van de minst bedeelden, die ongetwijfeld door betere maatschapeplijke toestan den in welvaart zijn vooruitgegaan en daardoor een betere grondslag voor een toestand van matige bevrediging hebben verworven. Doch we hebben eerder het oog op de maatschappij in haar geheel: gevoelt in doorsnee de mensch met al zijn moderne hulpmiddelen voor gemak en vermaak en nut zich gelukkiger dan een halve eeuw terug? Hebben we een grootere mate van innerlijke vrede en Openbare leeszaal en Bibliotheek „Bolsward en Omstreken”. Gedurende de maand Maart werd de Leeszaal door 230 personen, t.w. 11 da mes en 219 heeren, bezocht. In diezelfde maand werden 994 banden uit de eigen bibliotheek en 31 uit die van Leeuwarden, dus in totaal 1025 banden, uitgeleend. aan het Stadsstreng met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 3. Adres van B. de Jong tot onder- handsche inhuring van een perceel wei land bij Spreeuwenstein, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 4. Verzoek van Voogden van ’t Al gemeen Stadsarmenhuis tot goedkeu ring van af- en overschrijvingen hunner begrooting over 1931, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te besluiten tot den in bouw van een 3en kluis met een 6-re- torts generatoroven. 6. Alsvoren tot wijziging van do door den gemeente-ontvanger gestelde zekerheid. 7. Alsvoren tot vaststelling van ver ordeningen ter uitvoering der nieuwe drankwet. 8. Advies van Burgemeester en Wet houders van diverse bewoners van per- ceelen aan ’t Hoog Bolwerk tot plaat sing van een straatlantaarn. 9i Vaststelling wijzing gemeente,1- begrooting dienst 1931. 10. Benoeming lid der commissie voor ’t grond- en woningbedrijf, vaca ture Menger. 11. Benoeming lid der plaatselijke commissie van schooltoezicht, vacature Noordenbos. Woensdag 6 April 1932 No. 26 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Bevestiging en intrede. Na een vacature van ongeveer 11 maanden is Zondag Ds. A. D. R. Polman uit Roden aan zijn Geref. gemeente al hier verbonden. De bevestiging geschiedde ’s morgens door den schoonvader van Z.Eerw., Ds. S. Ydema van Winsum (Gr.) die tot tekst had gekozen Ezechiël 3 17. Na de bevestiging werd den nieuwen ieeraar staande toegezongen Heeren zegen op u daal”. Voor een overvolle kerk hield Ds. Polman ’s avonds zijn intrede met een predikatie uit 2 Petrus 1 19. Hierna richtte de nieuwe Ieeraar zich met enkele hartelijke woorden tot den kerkeraad, den vroegeren Ieeraar Ds. J. Op ’t Holt, tof den consulent, de ring- predikanten, B. en W. den WelEd. Heer Vlietstra en verder tot de geheele ge meente. Na dezen werd de Ieeraar toegespro ken door ouderling G. de Vries, namens den Kerkeraad, Ds. Op 't Holt als oud- leeraar, door ds. Bolman van Schettens namens de classis, den EdelAchtb. Heer S. J. Praamsma en door het hoofd der school den WelEd. Heer W. Vlietstra, terwijl hem nog enkele Psalmverzen werden toegezongen. Huur een wagen en sluur zeil Dit no. bestaat uit 2r bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2H et. 9 UW Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 n Cll. Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Dl Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 1. III.U1M DE JONG s NIEU WSBLA waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1