m N De Bolswardsche Courant en Westergoo EDELSTEENEN. EE I r Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 28^ Jaargang Woensdag 13 April 1932 No. 28 en A Makkum. FLORIS C. Nadruk verboden. deze A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. t Maandagavond was in het Volks getrouw uitgeschreven een vergadering waarin als sprekers zouden optreden ’n Indonesiër en de heer Roorda van Tijnje. Een twintigtal aanwezigen had zich omstreeks 8 uur in het Volksgebouw verzameld. Toen het wachten wat lang duurde, werd eens geïnformeerd wie de vergade ring had geannonceerd en ook bij wie de leiding berustte. Niemand der aanwezigen kon hierop een antwoord geven. We hebben ge wacht tot ruim half negen en toen op dat moment van spreker of bestuur niets te zien was zijn we maar naar huis toe gegaan. f De Gymnastiekvereenigingen, aan gesloten bij de Turnkring Sneek van het K. N. G. V., komen Woensdag 20 April als gasten van onze Bolswardsche Ver. Lycurgus-Wilhelmina een demonstratie geven in vrije- gereedschaps en toestel- turnen, terwijl keurafdeelingen turnsters en turners aan de toestellen zullen wer ken. Liefhebbers van goede gymnastiek wekken we nu reeds op deze avond be schikbaar te houden, teneinde van deze mooie sport te genieten. Het bezoek zal zooals altijd wel weer druk worden. t De heer S. E. Lunter alhier, herdacht gisteravond in een besloten Raadszitting zijn 25-jarig lidmaatschap van den Raad. Gedurende deze periode is de heer Lunter ruim 15 jaar wethouder geweest en heeft gedurende al die jaren steeds de belangen der geheele Bolswardsche burgerij gediend. ken”, veroordeeld tot een boete van f 10. De heer Kantonrechter wenschte ech ter schriftelijk uitspraak te doen. De vorige week is de uitspraak afge komen en de heer G. is ontslagen van rechtsvervolging. Cornwerderzand. Stormweer. leep wbj wit) ême Witmarsum. Verschijnt Dinsdags- frjjdagsavonds. f In de Doopsgezinde Kerk werd Zon dag een 5 gemeentendag gehouden. Uitgenoodigd waren de leden der ge meente Bolsward, Makkum, Witmarsum Pingjum, Workum en Ijlst. De openingsrede werd ’s morgens ge houden door Ds. Dufour van Ijlst. De godsdienstoefening stond onder leiding van Ds. A. Kuiper van A’dam. Na afloop hiervan had een broodmaal tijd plaats in café Boermans. ’sMiddags was het Kerkgebouw weer geheel bezet. Om half vijf werd de slotrede uitge sproken door Ds. Kossen, alhier. met groote meerderheid van stemmen verworpen. f In de laatst gehouden zitting van het Kantongerecht was de heer Y. G„ hotelhouder alhier, wegens het aan be zoekers gelegenheid geven tot beoefe ning van het kaartspel, het z.g. „zwik- 9 April 1932. In een zeer druk bezochte vergadering van de Coöperatieve Stoomzuivelfa- briek „Witmarsum” werd herkozen als bestuurslid de heer F. D. Elgersma van Schraard. In de commissie van nazien der reke ning en verantwoording werd( gekozen de heer R. Yetsinga van Arum, verder werd besloten ook melk van losse leveran ciers te verwerken. Het salaris van den Directeur werd met f 250 verlaagd. Een voorstel van eenige leden om de gezondheidsdienst op te haffen, werd langstellenden, inzonderheid aan de aan wezige Eerw. Heeren geestelijken. Spreker hoopt, dat deze avond de grondslag mag leggen voor meerdere uitvoeringen. Het strijkje „D. E. S.” ook een Leeu warder clubje vergastte ons hierna op enkele muzieknummers, die zeer cor rect werden uitgevoerd. De inhoud van het gespeelde tooneelstuk Iaat zich in korte trekken aldus samenvatten: Een werkman op een fabriek was, doordat zijn gezicht minder werd, ont slagen. De oogziekte van dezen man ging in volslagen blind-zijn over. In die tijld van gedwongen nietsdoen werkte zijn geest gestadig door en mocht het hem gelukken met behulp van een mees terknecht een geheel nieuwe machine te construeeren. Het toeval wil nu dat de fabrikant bovengenoemd, om zijn bedrijf intact te houden, deze machine moet ge bruiken, maar de blinde die de oude vee- te nog niet vergeten is, weigert de ma chine te verkoopen. Rond dit gegeven heeft de schrijver wat franje geweven, wat liefde en strijd en een blij slot. Een stuk uit onzen tijd en ook voor dezen tijd luchtig en een beetje oppervlakkig, zoodat het volgen hoegenaamd geen inspanning kost. De Leeuwarders hebben hun best ge daan dit stuk zoo goed mogelijk te spe len. De blinde van Es verdient een pluim pje voor zijn beheerscht spel, geen en kele keer heeft hij zijn blindheid verge ten. Deze speler kon ons in sommige momenten het dilletantisme doen verge ten. Lena, zijn dochter, een lieve verschij ning en zeer goed voor haar zware rol berekend. Peters, de machinist, geeft ook zeer gevoelvol spel, vooral in het tweede be drijf was zijn gemoedsstemming echt. Ook deze steekt in sommige gedeelten boven het dilletantisme uit. De andere spelers, meer of minder op den voorgrond tredende, hebben zeer goed spel gegeven. De typen waren goed gezien, we noe men in dit verband: Boom, mej. Smits en van Willigen. De tooneelaankleeding is in het eerste bedrijf een beetje al te sober, voldeed in het tweede bedrijf beter. Het publiek was na elk bedrijf gul met applaus en vooral na het derde bedrijf klonk een spontaan applaus. Wanneer de Leeuwarders enkele op merkingen ter harte willen nemen, zal hun spelpeil zeer zeker kunnen verbe teren. Waarom houdt Peter zoo krampachtig die tafel vast? Heeft Lena er wel eens op gelet hoe een naaister met krijt en centimeter omgaat? en dan: Wanneer ’n onschuldig vrijerijtje op een dergelijke houterige manier vertoond moet worden, speel dan een dergelijk gedeelte gerust achter de coulissen. Op die manier is alle natuurlijkheid verdwenen. Trouwens die groote gereserveerdheid maakte het spel tusschen Jaap en Lena wel wat erg gedwongen. We hopen ten slotte dat de tooneel- vereen. „Vondel” Bolsward nog eens met een bezoek zal vereeren. t Zondagavond werd (in de Doele door de tooneelvereen. „Vondel” te Leeu warden opgevoerd het tooneelstuk: „Zijn revanche”. Een der Leeuwarder spelers opende de bijeenkomst met een woord van wel kom aan de niet-talrijk opgekomen be- wachtgeld geven en deze afgedankte menschen zuilen trachten op ander ter rein bij hun wachtgeld nog wat bij te verdienen, waardoor ze weer anderen in den weg komen zoodat een onhoudbare chaos zal worden gekweekt. Om een leerkracht kwijt te worden moet men de schoollokalen vergrooten en kosten dus alweer opnieuw geld, zoodat er op deze wijze van bezuinigen nooit sprake kan zijn Wel van het tegendeel. Hierna gaat spreker aan het verhalen welke middelen er in toepassing zijn gebracht om het recht te verkrijgen tot het oprichten van bijzondere scholen. Deze verhalen weet hij zoo met humor te doorwerken, dat velen het uitschate ren van het lachen. ’t Was dan ook de 28ste maal, dat de heer Thijssen voor dit doel als spreker optrad eh dus reeds geroutineerd was op dit gebied. Spreker ziet ook nog aanko men dat men in het vervolg zal trachten te komen tot het oprichten van klassen scholen, niet zoo zeer op het platteland doch wel in de steden, want het Neder- landsche volk staat er nu eenmaal voor bekend, dat hun klassengevoel op of af gaat door een beetje meer of minder inkomen, zoodat het ontstaan van scho len voor z.g. burgerkinderen en arbei derskinderen niet is uitgesloten. Verder haalt spreker nog aan, het gevaar voor financieel gemeentelijke gelijksteling, wat ook kan uitloopen op een zeer kost bare wanverhouding. Door het aannemen van het wetsont- werp-Terpstra, kunnen dus weer duizen den guldens worden verslonden, zonder dat daardoor het onderwijs maar iets wordt verbeterd. Ten slotte, aldus spre ker, wil ik nog wijzen op een voornaam punt. De bijzondere scholen hebben in de meeste gevallen achter zich de steun van de kerk en nu moeten ook wij zien een sterke vereeniging te krijgen, waardoor het openbaar onderwijs kan worden ge steund. Die vereeniging is er reeds. De vereeniging Volksonderwijs. Deze veree niging telt reeds bij duizenden leden, doch moet uitgebreid worden tot het hoogst mogelijke aantal. U zult ook hier straks de gelegenheid krijgen u als lid aan te sluiten, om alzoo mede een steun 1 te zijn voor het openbaar onderwijs. Ik heb gezegd. Hierna wordt door den heer Tichelaar een motie voorgelezen, die door de ver gadering wordt aangenomen. Ondertusschen werden er eenige nieu we leden Ingeschreven voor de Vereen. Volksonderwijs, waarna de heer Thijssen nog ’n voordracht hield, waarin de soms ijzeren wil van groote en kleine men- schen werd aangetoond. 1 Met een woord van dank aan den spreker en aan de aanwezigen, sloot de voorzitter deze vergadering waarin ruim 40 personen aanwezig waren. Hennaarderadeel. 8 April 1932. Uit het door het Hoofd van den Keu ringsdienst van vee en vleesch voor deze gemeente ingezonden staten blijkt, dat gedurende het 1ste kwartaal 1932 zijn aangegeven voor vee- en vleeschkeu- ring: 31 koeien, 227 varkens, 112 nuchteren kalveren, 1 graskalf en 1 schaap; voor keuring in nood gedoode dieren: 3 koeien, 11 nuchteren kalveren, 18 var kens en 5 schapen; voor keuring van gestorven dieren; 12 koeien, 2 graskal veren, 12 nuchteren kalveren, 2 paar den, 15 varkens en 44 schapen. Gedurende dien tijd zijn afgekeurd: wegens arthritis: 2 nuchteren kalveren; wegens cachexie: 2 koeien en 11 scha pen; wegens colibacillose: 4 nuchteren kalveren; wegens distomatose: 15 scha pen; door oorzaak onbekend: 8 varkens en 13 schapen; wegens ontbinding: 2 koeien en 5 schapen; wegens paraty- phus: 2 nuchteren kalveren; wegens pe ritonitis: 1 koe en 2 paarden; wegens septische pleuro pneumonia: 4 nuchte- f Belangstellenden herinneren we nogmaals aan de vakwedstrijden voor bakkers, uitgeschreven door de firma Bakker alhier. Ook voor niet-vakgenooten is tentoonstelling zeer interessant. Morgen, Woensdag vanaf 11 uur is „De Doele” voor het publiek geopend. Met zakken zand heeft men de toe stand echter zoover weten te verbeteren, dat gevaar zoo goed als niet meer be staat. 11 April. In de afgeloopen week is het laatste gedeelte dijk, die voor de uitwaterings sluizen lag, weggegraven. Daardoor ontstond een onbeschermd gedeelte, zoodat de Zuidwester storm vrij spel had. Allengs brokkelden dan ook groote stukken weg. De electrische centrale, die in de onmiddellijke nabijheid staat, liep hierdoor wel eenig gevaar. Een bak werd voor den dijk gelegd om de golf slag eenigszlns te breken. Doch na eenl- gen tijd is deze gezonken. 9 April. Hedenavond werd op de bovenzaal van den heer S. Tolsma alhier een open bare vergadering gehouden, uitgaande van het comité van Actie tegen het Wetsontwerp Terpstra, tot wijziging van de Lager Onderwijswet. Als spreker trad op de heer Theo Thijssen van Am sterdam. De heer J. Tichelaar, voorzitter der vergadering, opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de aanwezi gen, doch inzonderheid aan den spreker. Na een kort woord ter inleiding, waar in hij het doel dezer vergadering uiteen zette, gaf hij het woord aan den heer Thijssen. Spreker begon met te zeggen, dat on der de verschillende regeeringen of mi nisters de onderwijswetten werden be hartigd, en voor zoover noodig, en mo gelijk gewijzigd. Als gevolg hiervan is ten slotte het openbaar en bijzonder on derwijs op financieel gebied gelijk ge steld, doch daarmede was de algeheele bevrediging nog niet gekomen. Men ging toen aan het oprichten van bijzon dere scholen, menigmaal om redenen die niets hadden te beteekenen, en waar door het onderwijs niet werd verbeterd. Soms werden er wel vijf bijzondere scho len opgericht, tegen 1 openbare school. Het openbaar onderwijs leed daardoor schrikbarend en de schoolbouw verslond hoopen geld. Thans voelt men dat er bezuinigd moet worden bij het onderwijs en dat wil men nu doen door het aantal leerlingen in de klassen grooter te ma ken, om zoodoende minder onderwijs krachten noodig te hebben, doch het gevolg zal zijn dat het onderwijs daar door wordt verslechterd. Als het wetsontwerp Terpstra wordt aangenomen, zal het onderwijs daaron der van lieverlee zooveel lijden, dat het weer even slecht wordt dan in vroeger jaren. Door dit wetsontwerp wordt de gelijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs echter niet aangetast, en zal het bouwen van scholen en school tjes nog niet tot stilstaan worden ge bracht, en de bezuiniging dus worden gezocht ten koste van het onderwijspeil. Om het onderwijs op hooger peil te brengen paedagogisch en psychologisch hebben velen het wenschelijk geacht, de kweektijd voor onderwijzers twee jaar langer te stellen, doch door het wetsont werp Terpstra, zal de studietijd blijven zoo deze nu is, uit vrees, dat daardoor het onderwijs anders wellicht ook weer duurder zal worden. Hoe meer studie kosten, hoe hooger het moet worden be loond. Men wil nu een strafstelsel in voeren tegen de onderwijzers. Niet hen waarschuwen of opleggen meer werk van het onderwijs te maken, doch hen straffen wanneer ze niet aan de gestelde eischen voldoen en dus de tekortkomin gen van de onderwijzers aan de groote klok hangen, waardoor ook bij de kinde ren het respect voor de onderwijzers verdwijnt zoodra ze weten dat meester op het strafrapport staat aangeteekend. Hef leven van den onderwijzer wordt dus lastiger gemaakt, en voor de bezui niging wil men de klassen vergrooten, die tot wel 60 A 70 leerlingen kunnen worden opgevoerd, zoodat men niet aan ieder kind afzonderlijk zijn aandacht kan schenken, waardoor voor het kind de lust tot school gaan ook weer vermin dert. Door het vergrooten der klassen, zal de bezuiniging pas na 10 jaar merkbaar zijn, doch voor dien tijd is er wellicht reeds lang weer een ander ministerie, met weer andere ontwerpen. Wanneer een onderwijzer of onderwij zeres wordt afgescheept, moet men zc Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Laat ons arbeiden om in onze Ijgjj borst die kleine vonk van Hl Hémelsch vuur, geweten ge- naamd, levendig te houden. H WASHINGT1N. Temidden van het gedreun van mach- i tige machines, van uitgestrekte velden met duizenden arbeiders, van het geraas en rumoer van werktuigen en transport- I middelen, van roepen en schreeuwen, van het heele veeltonige lied van den ar- I beid wordt in de uitgestrekte gebieden I der modern uitgeruste mijnen in Z.-Afri- ka of elders naar de flonkerende edel- steenen gedolven. Millioenen kilogram men aarde worden verzet, om de kost bare steenen van enkele grammen ge wicht te zoeken. Die later, door nijvere handen gepolijst en geslepen worden, om duizendvoudig het zonlicht te weerkaat sen. En zoo is het somtijds goed, om te midden van het gedreun van het leven van allen dag, te midden van de vele millioenen woorden die dagelijks gewis seld worden, te delven naar de kostba re woorden, die de kostbaarste gedach ten van levenswijsheid inhouden. En deze kostelijke woorden, eens uit het drukke leven bijeengepuurd, nijver te polijsten, zoodat ze stralen als waarlijke edelsteenen en het licht van Waarheid i en Leven duizendvoudig weerkaatsen en in menig verduisterd gemoed een glimp van licht werpen... En juist zooals een ruwe edelsteen weinig moois biedt, zoo is een'wijs woord dikwijls o zoo simpel van uiter lijk. Daar is bijvoorbeeld een woord van George H. Read: Het karakter van ons denken wanneer we zonder menschelijk gezelschap zijn, bepaalt den aard van onze daden jegens anderen.... Wat wil dit feitelijk anders zeggen dan: gelijk een mensch in zijn hart denkt, zoo is hij? Diepzinnig woord, dat sterk den nadruk legt op het groote belang van goed te denken, goed in alle beteekenis- sen van het woord. Omdat we daarmee ten slotte ons eigen geluk in de hand hebben, doordat we steeds dat van an deren willen zoeken... Want... en dat is weer een andere „edelsteen” wat zegt W. J. Hunter? Hij verklaart: De wereld is voor U, pre cies wat gij voor de wereld zijt. Men kan het ook anders zeggen: de wereld is een spiegel, die juist weerkaatst het beeld vóór den spiegel. Wat een belang rijk ding is het dan, dat we ervoor zor gen, een goed, prettig, hulpvaardig, eer lijk en oprecht beeld voor den spiegel te zetten... Omdat... nog een edelsteen het leven feitelijk zooiets is als een boeme rang: Wat we uitzenden, keert ten slotte toch weer tot ons terug. Maeterlinck zegt het heel treffend, in de volgende, vrij weergegeven, gedachten: Zijt valsch en valschheden zullen zich naar U haas ten; hebt lief en avonturen zullen naar U toestroomen, vol van een warmklop- pende liefde. Ze schijnen allen op den uitkijk te staan voor het sein dat wij van binnen hijschen... Waneer het dus aan ons zelf staat, of we een leger van vijanden of een le ger van vrienden in ons gedachtelijke huis zullen herbergen, daar ze immers slechts wachten op het sein van ons. wat een belangrijk werk is het dan, dai we steeds waakzaam zijn en goed op letten, welk sein we in ons gedachten huis hijschen. En hoe waar zijn in dit licht beschouwd de woorden van Mac Donald: Door liefdevol over anderen te denken, denken we helpend over ons zelve. En het is wonderlijk, als we een maal het goede sein geheschen hebben, als we ons ertoe hebben willen zetten, goed en „liefhebbend”’ over anderen te denken, zonder te vreezen daardoor iets te verliezen of te kort te komen, als we in plaats van gereed te staan met critiek beginnen met de goede eigenschappen in anderen te ontdekken, hoe we dan steeds meer goeds in anderen zullen zien. En dan treft weer de juistheid van een woord van Scott: Hoe deugdzamer een mensch is, hoe meer deugd ziet hij in anderen. anden. Wij echter trachten veelal dooi gebrek aan geloof en offervaardigheid ons gezag met geweld te handhaven. Wij missen de zedelijke kracht van het ge zag en de zedelijke moed van het offer. Geweld is echter alleen toelaatbaar wan neer het staat in dienst van de liefde, of tot handhaving van het recht of orde. Hiermee acht spreker de oorlog en vooral de moderrw oorlog, onbepaald veroordeeld. In een oorlog is geen spra ke van rechtshandhaving, omdat daar niet eerst door een onpartijdige recht is gewezen. De oorlog is in geen enkel op zicht te verdedigen, omdat hij zich van middelen bedient, die met alle recht ppotten. Het is volgens hem Christen plicht niet alleen met de stem, maar ook met de daad hier tegen te protesteeren. Vanuit dit gezichtspunt bezien acht hij het goed recht bewezen van dienstwei gering. Nooit wil hij er echter toe drij ven, om dit te doen, daar het een gewe tenszaak moet blijven. De door velen zoo gevreesde natio nale ontwapening wil spreker zien als een beslist afwijzen van het onrecht, en als een eerste poging om den oorlog te keeren. Hierbij dient men echter gedragen te worden door den geest van het geloof, uitgaande, niet wetende waar men ko men zal en door de geest van liefde, steeds bereid zijnde tot het geven van offers. Hierna geeft spreker gelegenheid schriftelijk vragen in te dienen, waarvan door enkele personen wordt gebruik ge maakt. De vragen worden op een duidelijke wijze beantwoord. Na nog opgewekt te hebben tot aan sluiting bij de Vereen. Kerk en Vrede, wordt de vergadering door Dr. Kuiper gesloten met dankgebed. t Daartoe uitgenoodigd door de afd. Bolsward van de Vereen. Kerk en Vrede, sprak Maandagavond in de Doopsge zinde Kerk aan het Schildwijk Dr. A. K. Kuiper, em. pred. te Amsterdam over het onderwerp: Gezag en Geweld. De voorzitter, Ds. Vink, gaat voor in gebed, waarna hij een kort welkomst woord richt tot spreker en belangstel lenden. Weliswaar is het publiek niet talrijk te noemen, maar gezien het feit dat het reeds later in den tijd wordt, is spreker nog zeer tevreden. Na nog een kort in- leidingswoord verklaart de voorzitter de vergadering voor geopend en geeft het woord aan Dr. Kuiper. Spreker vestigt de aandacht op zijn onderwerp als zijnde zeer actueel. Ver scheidene hoogleeraren en professoren trachten door woord en geschrift klaar heid hierover te brengen, o.m. zijn van de hand van prof. Aalders van Gronin gen en Prof. Kielstra van Wageningen brochures verschenen, waarin door beide de noodzakelijkheid en het zedelijk recht van het geweld wordt betoogd. Spreker tracht hierna door enkele voorbeelden aan te toonen waarvoor 't geweld dient, en waartoe het leidt, maar kan het toch niet anders zien dan als iets mjinderwadrdigs, en de oplossing door mannen als prof. Kielstra en Aal ders gegeven is volgens hem oppervlak kig en onjuist. Ons toevlucht nemen tot geweld is 'n gevolg van gebrek aan gezag. Spreker haalt aan hoe bij Jezus nooit geweld wordt gezien, omdat Zijn woord mei macht was. Hij ontweek steeds Zijn vij- k •v Dit no. bestaat uit 2' bladen. Porto Binnenland l‘/a ct. Buitenland 2J4 ct. E land op- 001 schil .eesgeld fr. p- P. per half jaar f 1.50 luiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland, f 7.- per jaar. lesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal, k- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1