R De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 Woensdag 20 April 1932 Angst maakt al te spaarzaam. Official Ford Dealer Bolsward - Telef 86 Uit den Omtrek. Stadsnieuws. No. 30 r en A J. V. o. Pingjum. Workum. Wommels. Arum. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. telling telt* ed ei an dl reedt n be- Stan- zien ■aren eester i dat wad rdee Ryd- druk nde- gen- lees- is da band ion. t re dt nait eids- Verscbijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. f Als bijzonderheid met het koude weer is het in 't park een eend gelukt nu reeds in het bezit te zijn van negen kuikentjes. De beestjes voelen zich wel in hun element. t Naar wij vernemen wordt onze post directeur de heer A. U. Dijkstra, met in gang van 16 Mei in gelijke functie over geplaatst naar Enkhuizen. heeren A. Heslinga, A. S. Aukema en Sj. H. Yntema. In de vergadering van de bijz. ligger werd de rekening over 1931/1932 vastgesteld in ontvang op f 2942.2*0, in uitgaaf op f 3027.65, na- deelig saldo f 85.45. De begrooting voor 1932/1933, in ontvang op f2703.28 in uitgaaf op f2700.45, waarschijnlijk saldo f 2.83. Omslag f 2.per belast bare H.A. Van de geldleening 1916 werd no. 19 uitgeloot. De beide vergaderingen waren goed bezocht. 18 April, 1932. Aan de Leidsche Universiteit s’aagde vor r het candidaats-examen in de Rech ten, onze vroegere stadgenoot, de heer A. C. Gaastra. htsln- t aai lost! nmid- colli- pOSb <reu- t be- heb- hting ir cij- zija ham dan een voor Jitl EN waar- dienat n m« rd di levrljd t. EU- voerd, ervel- neus! K. die lis ter moest ervel- beko- s gfr let- Uni ek de rueer- n met 10 Kg. en id. i hd Iweri n be ien, echter .nkei stee- alia lelijke ■egei. oplos- k ge lang JOUW- ellage naat Wij verhuren solide Voor een dm HUM naar HOFSTEDE GROOTZAND SNEER 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. Lage tarieven Witmarsum. VOETBAL. Zondagmorgen 12 uur speelde C. A. B. III tegen Bergum I voor de ronde Kruis wedstrijden. Onze C. A. B.ers hebben in Bergum hun meerdere moeten erken nen. Met 2-1 werd deze wedstrijd ver loren. ’s Middags 2 uur speelde C. A. B. 1 haar vijfde nederlaagwedstrijd tegen een niet geheel voltallig L. S. C. van Sneek. De wedstrijd Holland-België die via de radio werd uitgezonden was oorzaak dat slechts een kleine groep voetballief hebbers was opgekomen. De straffe koude wind deed ’n minder mooie wed strijd verwachten. Direct na den aftrap pakt C. A. B. flink aan, maar ook L. S. C. tracht en kele kansen te benutten. Meerdere ma len is het C. A. B.-doel in gevaar, maar doelpunten blijven uit. Ook door C. A. B. worden prachtkan sen gemist. De balcontröle is voor som mige van onze spelers zoek en ook hef samenspel wat ons bij vorige wedstrij den opviel, wordt nu slechts sporadisch beoefend. Wanneer elke speler doelpunten wil maken, Fijkt ons niet de juiste taktiek. Toch heeft het onvermoeid werken der C. A. B.ers succes en is het eerste doel- 17 April. Gisteravond hield onze J. V. O. afd. onder leiding van den heer C. Hidma een gastenavond in het „Dorpshuis”, waarbij de zusterafdeelingen Achlum en Zurich waren uitgenoodigd. Onze ex-gewestsecretaris, de heet Germ van der Wal uit Heerenveen hield een zeer onderhoudende propagandare- de, welke verduidelijkt werd door licht beelden. Voorts werd een tooneelstukje opge voerd en een voordracht ten beste gege ven. Het geheel viel vrij zeker in goeden smaak en is ongetwijfeld een voor hel doel geslaagde en succesvolle avond ge weest. Voetbalwedstrijd. 17 April. Heden had een ontmoeting plaats tus schen de N. A. S. B. te Franeker en „Westergoo” te Arum. Laatstgenoemde vereeniging ging als overwinnaar uit ’1 strijdperk. Stand 6-2. 18 April. In de heden gehouden vergadering van het Waterschap „de Arumerpolder” werd de rekening 1931/1932 vast gesteld in ontvang op f5137.95 in uit gaaf op f 5296.421/2, nadeelig saldo f 158.471/2. De begrooting voor 1932/ 1933 werd vastgesteld in ontvang op f4969.61, in uitgaaf op f4968,76i/2, waarschijnlijk saldo f 0.841/^. Omslag f 6.50 per H.A. De heer P. IJ. Faber werd herbenoemd als Bestuurslid. Tot leden van de Commissie voor het na zien der rekening volgend jaar, ook van de bijz. ligger, werden benoemd de heeren S. Pars,, W. Dijkstra en G. Hoi- tinga, en tot hunne plaatsvervangers de RAAD VAN ARBEID TE SNEEK. Aan het uitvoerig jaarverslag ontlee- nen we: Invaliditeitswet. 1374 aanmeldingen kwamen in, het aantal verzekeringen be droeg 39755. Met verzekeringsplichtig 24. Nagevorderd bedrag over ongeveer 4945 rentekaarten f48508, waarvan Is binnen gekomen f46060. Aantal ingekomen aanvragen invall- diteitsrente 190, aantal toegekende ren ten 171. Het aantal ingekomen aanvragen inza ke Ouderdomsrente bedroeg 257. Het totaal der toegekende ouderdomsrente bedroeg f38090. Het aantal ingekomen aanvragen we duwenrente bedroeg 83. Het totaal be drag der toegekende rente f 12778, of gemiddeld 161.75 per wed. Voor 76 kinderen uit 29 gezinnen werd weezenrente aangevraagd, dit totaal be drag was f4041, of gemiddeld f56 per kind. Ingevolge art. 100 besloot de Rljks- Achlum. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft aan ds. W. Magendans, Ned. Herv. predikant te Achlum eervol emeritaat verleend na een diensttijd van 41j/2 jaar. Ds. Magendans arbeid de te Enter, Oosterzee en sinds 24 Maart 1901 te Achlum. 16 April. Heden hield het ziekenfonds „Nut en Voordeel” alhier hare jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een financieele vooruitgang was van f81.49. Aan ziekengeld werd in het afgeloopen jaar f 366.51 uitge keerd. De secretaris R. J. de Boer werd als zoodanig herkozen. Eveneens tot lid van toezicht K. Vriesema. In de plaats van J. v. d. Schaaf, die wegens vertrek niet weder in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen D, Bonnema. Lollum. 18 April 1932. Op 15 April werd door het departe ment Workum tot nut van 't Algemeen de algemeene ledenvergadering gehou den. Verschillende rapporten werden uitge bracht betreffende de stand der Spaar bank. Uit het jaarverslag van de volksbi bliotheek bleek, dat er een 1257 boeken waren uitgeleend, terwijl de rekening sloot met een voordeelig saldo. Van de familie Sluyterman was een aantal gebruikte boeken ten geschenke ontvangen, daar deze familie was ver trokken. In de plaats van Ds. I. Hulshoff, die periodiek moest aftreden, werd als be stuurslid gekozen de heer Y. Oosten, welke tevens werd aangewezen als af gevaardigde naar de te Amsterdam te houden jaarvergadering. Besloten werd, dit jaar weder een floralia-tentoonstelling te houden. punt voor hun. Dit prikkelt ook de Snee- ker voorhoede tot vlugger spel waar door spoedig de gelijkmaker komt. In een vlug tempo wordt doorgespeeld waarbij C. A. B. blijk geeft van eenig overwicht. Bij een scrimage voor het L. S. C.doel wordt het 2-1 waarmee de rust ingaat. Na de rust was de fut er totaal uit, eerst en vooral bij S. C. De bal bleef maar steeds op de Sneeker helft en vrij regelmatig voerde C. A. B. de score op. Geen wonder, dat ten slotte de wedstrijd verliep. C. A. B. heeft thans haar vijfde nederlaagwedstrijd weer gewonnen met 5-1. Er komen nu nog de vereen. Sneek en Heerenveen. We zien met belangstelling deze wed strijden tegemoet. De nieuwe kaartjes-automaat bij den ingang voldeed uitstekend en lijkt ons een zeer practische vinding toe. f De vorige week hebben we reeds een kleine beschouwing gegeven over de nieuwe film „Kameratschaft"”. Dit werk wordt aangekondigd als een vre- desfilm. Het geheel is een meesleepend kunstwerk, een spannend en fel bewo- te werken, tragiek. De gegevens voor deze film heeft de Duitsche filmregisseur Pabst ontleed aan de verschrikkelijke mijn ramp die in 1906 het Fransche stadje Courriëres geteisterd heeft en mijnwer kers uit de over de grens gelegen Duit sche mijnen hulp kwamen brengen. Hij heeft dit voorval verplaatst naar onze dagen. Volgens de verschillende recensies is deze film schitterend van uitvoering, misschien voor een gedeelte soms wat al te realistisch. Ongetwijfeld zullen velen Vrijdag avond optrekken naar De Doele om deze vredesfilm te zien. Ons volk is slechts betrekkelijk spaar zaam. Zeker, door velen in ons land wordt regelmatig het een en ander voor den kwaden dag weggelegd, maar een speciale, gerenommeerde volksdeugd is het sparen hier toch niet. Wel in Frank rijk. Daar wordt door iedereen gespaard, in goede en in kwade tijden wordt een zeker deel van het inkomen, zelfs al zou dat laatste feitelijk onvoldoende zijn gereserveerd voor het steenen varken; het afzonderen van spaargeld is er ge lijk aan welke uitgave voor noodzakelijk levensonderhoud ook. Gierig is de Franschman overigens niet; van het deel dat hij voor wekelijksch of maande- lijksch verteer bestemt, heeft hij best wal te missen. De Nederlander heeft over het alge meen een ander systeem van sparen. Als de tijden gunstig zijn en de inkomsten rijkelijk vloeien, dan prakkezeert hij niet zoo heel bijzonder over den kwaden dag, maar laat hij het geld rollen. We weten wel, dat er tal van uitzonderingen op den regel zijn, maar in het algemeen is deze wel degelijk geldende. Herinne ren we ons maar eens, hoe in de eerste na-oorlogsche jaren, toen de verdiensten hoog waren, er met het geld gesmeten werd. Velen verbrasten het, anderen breidden er op roekelooze wijze hun za ken mee uit. Van sommige visscherslui stonden de verhalen in de krant, hoe ze hun sigaar of sigaret met een brandend muntbiljet aanstaken; in de ontspan ningscentra der groote steden daverde het tot in den nacht van de pret van on bezorgde zakenmenschen; bankdirecteu ren lieten paleizen bouwen, die millioe- nen verslonden. Aan sparen dachten maar weinigen. Nu zijn de tijden gekeerd. Bijna een derde deel der arbeiders is zonder werk, de slachtoffers zien meerendeels geen kans om het ook maar even zonder steun te stellen. De pret der zakenlieden is ge ëindigd; velen melden zich bij het Cri siscomité en als dat niet kan helpen, dan wachten ze hun faillissement maar af. Directies van groote ondernemingen betalen vaak niet eens de overeengeko men rente aan de obligatiehouders uit en sommige groot-bankdirecteuren moe ten zich in brochures en strooibiljetten, bij naam en voornaam en toenaam ge noemd, laten brandmerken als dieven en oplichters, zonder dat ze een aanklacht durven indienen. Thans, in dezen allerslechtsten tijd, nu een groot deel des volks zonder inko men is en velen, die verdiensten hebben, deze tot geringe proporties zien terugge bracht, nu wordt er gespaard, waanzin nig gespaard De maandelijksche opgaven der spaar banken wijzen het uit, hoe er steeds meer geld op de boekjes komt, naarma te het algemeen inkomen daalt. Ons volk gaat sparen, als de beroer digheid er eenmaal is, hopende het nood lot alsnog te kunnen ontgaan. Degenen, die werkloos zijn en slechts een inkomen aan steun hebben, doen na tuurlijk niet mee aan dat sparen dat kan niet. Het zijn de menschen met een vast inkomen, ambtenaren en gepension- neerden, die zoo fanatiek aan het be leggen zijn gegaan. Omdat zoovelen, met recht en reden, lamenteeren, lamen- teeren ook degenen mee, die met crisis en malaise weinig of geen cent van doen hebben. We hebben het vaak van za kenlui gehoord, hoe bijv, menschen met een vast pensioen ook al steen en been klagen over den slechten tijd. Ze slaken eiken keer een diepen zucht, als ze in den winkel hun portemonnaie voor den dag moeten halen om hun koopjes te betalen. En toch is de tijd voor hen niet slecht, integendeel, ze kunnen me! hun inkomen thans veel meer doen. Wie een pensioen van 40 gulden had en heeft, en gewoon was om daarvan 30 gulden uit te geven en een tientje te be- 15 April 1932. Het kan zeker als een bijzonderheid in dezen crisistijd worden aangemerkt, dat onze plaatsgenoot Wijtze Y. Zon- dervan hedenavond in eenzelfde post bestelling de benoeming tot agent van politie te Delft en bericht van zijn plaatsing bij het Wapen der Kon. Ma réchaussee ontving. Hij heeft de benoeming tot agent van politie aangenomen. 16 April. De in deze gemeente gehouden col lecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht f 28.29. kringen sterk uitkomt. Getuigt alles op bet land met zijn verscheidenheid van weidevogels van rust en vrede, in de harten der betrokkenen met de crisis heerscht min of meer onrust en zal bij menigeen de vraag rijzen, wat de toe komst brengen zal, als we zien naar de hooge invoerrechten b.v. Duitschland en Frankrijk, de groote werkloosheid. De pachtwet, waar sommigen zich nog aan klampten, werd verworpen. Veel wordt er gesproken over de rijke verpachter en de arme pachter, doch veelal weet men niet, dat 3/g van den grond kleinbezit is. De crisiscom missie in pachtzaken, mede door Friesch Grondbezit ingesteld, doet goed werk. Men is afhankelijk van de wereldmarkt Hierdoor hebben ook de Hypotheekboe- ren het zwaar te verantwoorden. „Het Friesch Grondbezit”, aldus spr. neemt een ruim standpunt in, zij wil zorgen voor den verpachter, den pach ter, doch tevens ook voor den werk man, den nijveren arbeider, door wiens handen zomers een schuur vol geurig hooi wordt binnengehaald, wat alles zins een woord van waardeering waard is. Niettemin binden velen den strijd aan tegen „Friesch Grondbezit”, als zijnde twijfelaars in de bedoelingen der vereeniging. De weegnbelasting, welke geheven wordt van hen die gebouwde,x zoowel als ongebouwde eigendommen hebben, aan den weg, is aan voortdurende cri- tiek onderhevig, daar het meer dan eens voorvalt, dat zij, welke het minste ge bruik van den weg maken de dupe kun nen worden van de wegenbelasting, waarin zeker eene onbillijkheid schuilt, wat door spreker breedvoerig wordt uiteengezet. Men dient echter voor oogen te heb ben het devies „saamhoorigheid”, waar door ten plattelande stellig zij het niet terstond, toch zeker op den duur iets bereikt zal worden, wat strekke tot verbetering van den economischen toe stand, waarop spreker ten slotte op wek tot toetreding bij de Ver. „Friesch Grondbezit, welke een grootsche taak 1 voor zich ziet. Door eenige aanwezigen werden vragen gesteld, welke op duide- 1 lijke wijze door den spreker werden be antwoord, waarna de voorzitter na dank te hebben gebracht aan den spre ker, de vergadering sloot. 18 April. Heden hield de Vereeniging „Het Friesch Grondbezit”, afd. Hennaarde- radeel, eene algemeene vergadering in hotel Frölich alhier. Nadat de vergadering met eenige toepasselijke woorden door den voor zitter is geopend, wordt begonnen met de huishoudelijke zaken af te werken. Uit het jaarverslag bleek, dat de af- deeling 41 leden telt. Volgens de reke ning en verantwoording van den pen ningmeester, kon er een klein batig sal do worden geboekt. Met algemeene stemmen werd herkozen als bestuurslid de heer L. F. Tijmstra te Wommels, ter wijl tot afgev. naar de algemeene ver gadering werd benoemd de heer S. Postma te Edens, waarna de beschrij vingsbrief werd behandeld. Hierna werd door, den heer A. R. Douma van Harde- garijp een lezing gehouden met als on derwerp: „Landbouwcrisis en wegen belasting”. Spreker begint met te zeggen, dat de afd. Hennaarderadeel van „Het Friesch Grondbezit” een zeer goed doel na streeft. Wij leven tegenwoordig in een donkere tijd, wat vooral in landbouw- sparen, die verteert nu 20 gulden, spaart per week een tientje meer dan vroeger en... heeft een hoofd vol zorgen over „wat het worden moet.” De crisis heeft een hoop ellende ge bracht, maar deze wordt nog verergerd door den geldhonger van hen, die nog een behoorlijk bestaan zouden kunnen voeren, maar uit vrees, eens het lot dei anderen te moeten deelen, alles potten, wat ze niet brood-noodig hebben uit te geven. Sparen is een goede deugd, welke men op redelijke wijze te beoefenen heeft in allen tijd, bij voorspoed en, als dat mo gelijk is, ook nog bij tegenspoed. Maar wie in dezen tijd overdreven zuinig is en de steenen varkens overdadig voedt, die handelt onmaatschappelijk en dwaas. Onmaatschappelijk, omdat hij door onredelijke besparing op zijn uitgaven werk en brood onthoudt aan zijn minder bevoorrechte medemenschen. Dwaas, omdat het gepotte geld toch waardeloos wordt, als de economische crisis tot den chaos voert. Wordt de crisis gevolgd door maatschappelijk her stel, dan is de vrijwillig opgelegde le- vensversobering onnoodig geweest. Wie aan den terugkeer van normale; gen stuk leven, een brok mijnwerkers- toestanden wenscht mee f heeft zich meer zorg te maken over de vraag, hoe hij zijn geld het verstandigst kan uitgeven, dan over de wijze, waarop hij het veilig, maar ondoelmatig zal op potten. U 28^ Jaargang >ning i eer. per- iaas- van I ge- soort 1, die h als i” te ;entie id en id de erzij- -j- Voor wie ’s Maandags morgens tus schen 8 en 9 uur de Groote- en Appel markt passeert, is de aanblik van de lommel die dan op de walkant staat uit gesteld, geen verheffend gezicht. Zoolang deze afval nog in de diverse emmers en doozen blijft gedeponeerd gaat het nog, maar wanneer de jeugd z’n liefde voor oudheden tot deze ver zameling uitstrekt, is de toestand verre van aangenaam. Binnen enkele minuten is de straat en vooral het water bezaaid met matten, carton, enz. enz. Af en toe maakt men er ook al eens een brandje van. Zou hierin geen verandering kunnen worden gebracht? Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 15-4-’32. De afdeeling Witmarsum c.a. van de V. P. N. hield hare jaarvergadering te Pingjum, onder leiding van den voorzitter, deii heer Sj. Giliam. Met een woord van welkom werd de vergadering geopend en daarna las de secretaris, de heer S. Rijpma, notulen en het jaarver slag voor, welke zeer nauwkeurig ge steld waren, en zonder op- en aanmer kingen werden goedgekeurd. Hierop volgde de Penningmeester, de heer E. v. Zandbergen met de volgende cijfers: aan ontvangst f222.36, uitgaaf f 178.13 voordeelig saldo van f 44.23. De be scheiden werden gecontroleerd door de heer R. Hibma en P. van Popta, die al les in de beste orde hadden bevonden. De voorzitter dankte de beide functio narissen voor hun nauwkeurige versla gen alsmede de Commissie voor het na zien der rekeningen. De eierverzamelaar, de heer Th. Tjeerdema kwam met de volgende cij fers: af geleverd werden 11597 kipeie- ren, gewicht 687.05 K.G., hiervoor werd uitbetaald f475.26. Eendeieren 4314 stuks, gewicht 313 K.G., uitbetaald f 160.72, voor 98 stuks pluimvee werd geboekt f 47.63 en betrokken voor vee voeder de som van f 863.80, omzet in het geheel f 1547.43. Naar de vergade ring van de N.N.C. te Assen werd be noemd de heer E. van Zandbergen te Witmarsum met vrij mandaat. De ge zellige vergadering werd met een woord van dank gesloten. 8 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l’/s ct. Buitenland 2% ct. i hui ei plan- jlgens en ij vloer Aiilonoodlg? III. HM 1 1L. 1 E JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1