I De Bolswardsche Courant en Westergoo I I No. 32 Gemengde boter en gemengde gevoelens. r. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Jaargang Woensdag 27 April 1932 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Arum. 4-4. Achlum. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. (woordelijk overgenomen). Van het jubilé van den brug dwalen we wel een beetje af, maar ontdekken hierbij, dat we eigenlijk een jubileum bespreken en wel de opening van de tramweg Sneek-Harlingen. Ook dit ju bilé zal wel zonder feestelijk vertoon voorbijgaan. Om nog even op de Blauwpoortsbrug terug te komen vermelden we, dat de heer de Vries nu reeds 16 jaren deze brug bedient. Auto-ongeluk. Door het niet precies opvolgen van de regels van den weg, overkwam de heer T. alhier een auto-ongelukje, ge lukkig zonder ernstig lichamelijk letsel. Alleen eenige snij- en schaafwonden die de patiënt zelve door Dr Andela kon laten verbinden. f Van de 34 j.l. Zaterdag alhier voor de nationale militie gekeurde dienst plichtigen lichting 1933, zijn 19 afge keurd. 24 April. Op pl.m. 50 Meter afstand van Harke- zijl o.d. Witmarsum had hedenmorgen een zeer ernstig ongeluk plaats. De gezusters F. uit Heeg zouden per rijwiel naar familie alhier. Bijna hadden ze hun doel bereikt, toen de eene, mej T. F., die te dicht bij de rails reed, in aanraking kwam met den tram, welke 11 uur uit Bolsward vertrekt naar Har lingen, met het gevolg, dat zij over den weg werd geslingerd. De conducteur liet direct stoppen. Vreeselijk bloedend uit neus en ooren werd de ongelukkige opgenomen, waar na Dr Kroon, die per auto was gehaald, de eerste hulp verleende. ID Klmswerd. In een door de muziekvereeniging O. K. K. gehouden vergadering is besloten om na bekomen goedkeuring een verlo ting te houden, in de hoop hierdoor de toestand der kas te verbeteren. 23 April. De afdeellng Achlum van den Bond van Staatspensionneering vergaderde bij Donia. Slechts 8 leden waren aanwezig. Het aftredend ebestuurslid, de heer S. Donia, werd herkozen. De ontvangsten hadden bedragen f56.61, uitg. f 33.82>/2 saldo f 22.781/2. Besloten werd propaganda te maken door het verspreiden van brochures en vlugschriftjes. Verschijnt Dinsdags- frjjdagsavonds. Onze dorpsgenoot, de heer R. Falkena werkzaam te Comwerderzand, kreeg, terwijl hij een kapbeitel vasthield, met een voorhamer een slag op een zijner handen. Het gevolg was een gekneusde middenhand, zoodat F. eenigen tijd ge dwongen rust moet nemen. j- In de gisteren gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der N. V. Bolswardsche Boaz-Bank, werden de Balans en Verlies- en Winstrekening per 31 Dec. 1931 met algemeene stem men goedgekeurd en vastgesteld. Besloten werd het saldo der bedrijfs winst over het tijdvak 1 April31 Dec., ten bedrage van f7748.90 te bestemmen tot geheele afschrijving der gemaakte oprichtingskosten f 2748.28 en het res tant f 5000.62 over te brengen naar een afzonderlijke reserve-rekening. De totale reserves stijgen hierdoor tot f 15329.37, terwijl het gestorte kapitaal plus reserves een bedrag vertegenwoor digen van f52829.37. VOETBAL. 6e Nederlaagwestrijd. C. A. B. IHeerenveen I Deze voetbalwedstrijd stond onder lei ding van scheidsrechter Van der Kiel. Even over tweeën brengen de C. A. B.ers de bal aan het rollen. De Heeren- veensters nemen deze over en met snel open spel wordt Van der Heide aan de stand gevoeld. Een vrije trap voor C. A. B. ontstaaRt dan uit een handsgeval. De Heerenveensters zitten geducht op de bal, zoodat met hunne gevaarlijke aanvallen elk oogenblik een doelpunt kan verwacht worden. De 1ste corner is het gevolg, maar deze levert nog niett het ,'gqwenschte succes. Bij C. A. B. wil het spel niet erg vlotten, zooals we dat bij de vorige wed strijden gewoon zijn. Een aanval van H. gaat door buitenspel verloren. Een cor- nre van C A. B. wordt mooi door W. Hoekstra voor het doel geplaatst, maar deze wordt evenmin benut. Dan neemt H. de leiding. Dit inspireert de C A. B.ers tof beter aanpakken, waarvan een cor ner het gevolg is, die echter niets ople vert. Een schot van W. Hoekstra keert de H.-keeper schitterend. Geleidelijk spelen de C. A. B.ers thans beter. Uit een corner kopt Van der Hauw de bal in handen van den H.-keeper, die t De vorige week had een kindje van den heer H. het ongeluk een geopende veiligheidsspeld door te slikken. Aanvankelijk ondervond het jongetje geen hinder, maar na een paar dagen was operatief ingrijpen noodzakelijk. In het ziekenhuis te Groningen is de speld verwijderd. Het patiëntje maakt het thans naar omstandigheden zeer goed. Kameradschaft. Voor deze film die Vrijdagavond in de tloele draaide, was de belangstelling en verwachting voldoende opgemekt, zoo dat ons het bezoek nog niet meeviel. We hebben vorige week in enkele korte trekken de inhoud van deze film weergegeven en meenen na afloop ge rust te mogen constateeren dat door de Duitsche regisseur Pabst een verbluffend staaltje van massa regie in deze film is geleverd. Bijzonder komt dit uit in het gedeelte der catastrophe, wanneer er ondanks ’t verbod in de buurt van de gevaarlijke plek in de mijn toch geschoten wordt, een ontploffing volgt dan, het vuur ver spreidt zich, de paniek breekt los. Over al door de gangen klinkt het angstge- roep, tot de gewelven in elkaar stor ten. Boven de mijn is men op dat moment nog onkundig van de groote ramp, maar wanneer dan de sirene begint te huilen, een zwarte rookkolom uitspringt boven de luchtschacht van de mijn, dan weet de bevolking van het mljngebied, dat er onraad beneden is. Dan tast ook boven den grond de pa niek het geheele stadje aan. Van overal rennen de menschen aan, naar de on- heilsmijn, de angst op het gelaat, be zorgd over de vaders, de zonen, de ver loofden, gevangen in de brandende mijn. Dit gedeelte is werkelijk een der hoog tepunten in deze film. Ook de scène in de Duitsche mijnstad waar men het on geluk bij de Franzosen bemerkt heeft. Wat een vqoroordeelen moeten er over wonnen worden voor de Duitsche red dingsbrigade uitrukt om hulp te bieden. Het afscheid van vrouw en kind en de aankomst bij de Fransche mijn zijn even eens treffende staaltjes van filmkunst. Was er dus veel wat ons in alle op zichten bevredigde, er waren ook enkele minder bevredigende momenten. In de eerste plaats liet de helderheid van het beeld nogal eens te wenschen over. Somstijds was alleen het lichtje van de mijnlamp te onderscheiden, daardoor ging een groot gedeelte van de mijn scène verloren. Ook kregen we den in druk dat enkele coupures gemaakt wer den. Het voorprogramma hebben we wel eens beter verzorgd gezien. Een hooge ouderdom. Vrijdag a.s herdenkt een onzer oud ste inwoonster de wed. Jikke Kramer, thans verpleegde in de Hendrik Nannes- stichting, haar 91ste verjaardag. Voorzeker een hooge leeftijd, temeer wanneer we bedenken dat het gezicht en gehoor van dit oudje nog prima in orde zijn. Met haar lichamelijke gezond heid is dat niet meer in alle opzichten goed, zoodat zij steeds verblijf houdt op de ziekenzaal van bovengenoemde stichting. Vrouw Kramer is niet een ge boren Bolswardsche, maar op ongeveer 23-jarigen leeftijd hier gekomen uit Kuinre. Natuurlijk feliciteeren we dit oudje van, harte en hopen dat zij nog heel veel prettige dagen in haar rustige om geving mag doorbrengen. Witmarsum. ieder zich straks zonder morren in de prijsstijging, welke als gevolg van de crisismaatregelen van de regeering is te verwachten. Ieder voor zich vecht voor een redelijk bestaan; we moeten zoo’n bestaan óók gunnen aan het millioen menschen, dat op directe wijze van land- en tuinbouw leeft, en de honderd duizenden middenstanders, wier lot aan dat van den landbouw is verbonden. Daarnaast zal de regeering een open oog hebben te houden voor de belangen der consumenten. Er moet voor worden gewaakt, dat de prijsstijgingen niet tot het niveau van eenige jaren terug op- loopen. De regeering heeft de ambte naarssalarissen gekort en bedoeld of niet loonsverlaging in het vrije bedrijf in de hand gewerkt, waarbij de verlaag de indexcijfers als sterke argumenten naar voren werden geschoven. Men handhave de publieke koopkracht, an ders zal menigeen zich bedrogen wanen en zal ook de economische terugslag fa taal blijken. f Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur, ontstond een begin van brand in een hooischuur achter het pand van den heer Hilarides buiten de Blauwpoort. De brandweer was spoedig ter plaat se. De schade bepaalde zich hoofdzake lijk tot een gedeelte hooi en wat water schade aan de aangrenzende woning. er wel raad mee weet. Door de rechts buiten van H. wordt dan no. 2 in de tou wen gejaagd. De aanvallen van C. A. B. worde’n nu talrijker en A. Hoekstra verkleint de achterstand. Even daarna is het 2-2. Aan H. valt dan een nenalty ten deel, die hard tegen de bovenlat werd geschoten. Hierna is het rusten. Na de thee verhcogt A. Hoekstra voor C. A. B. de score. Een corner voor C. A. B. belandt achter het doel. De Heeren veensters maken dan gelijk met een goed doelpunt. De strijd gaat thans vrijwel gelijk op. Beide partijen weten nogmaals te doelpunten, zoodat deze 6e nederlaag- wedstrijd eindigde in een gelijk spel. De sportiviteit onder de Heerenveen- ster club die voor de rust niet geheel in orde was, bleek na de rust zoek te zijn. De keeper kwam niet weer onder de lat en werd door een andere H.-speler vervangen. De eindstand geeft niet geheel de ver houding der beide clubs weer. C. A. B. heeft iets meer gekregen dan haar, afge meten naar het spelpeil, toekwam. Voor de rust was ’t spel der Heerenveensters technisch beter. Willen onze C. A. B.ers de eerstko mende weken tegen Meppel en Sneek nogmaals succes hebben, dan dient ons inziens de rechtervleugel grondig herzien te worden. Scheidsrechter van der Klei was in zijn beslissingen niet altijd even correct. Zondag a.s. komt M. S. C. van Mep pel. Dorpshuiswerk. 23 April 1932. De leiders- en leidstersclub kwam gis teravond in het „Dorpshuis” bijeen om een bespreking te houden en wenschen te uiten over het afgeloopen winterwerk. Het bleek, dat de gehouden cursussen over het algemeen genomen goed ge slaagd waren. De voorzitter, de heer J. Wilkeshuis, dankte namens het bestuur de leiders en leidsters voor het werk dat zij zich getroost hadden. Na het za kelijke gedeelte volgden vele voordrach ten, die goed in den smaak vielen. Er werd thee geschonken en lekkernij rond gediend. De avond werd besloten met eenige volksdansjes. Het is te hopen, dat alle aanwezigen het komende sei zoen weder spontaan hun krachten aan het Dorpshuiswerk zullen geven, zoodat er weer vele clubjes kunnen worden ge houden. Alles gaat met stoom. 23 April 1932. In den tegenwoordigen tijd moet alles vlug gaan. Het is altijd haast je, rep je. Nu kon men hier in drie uren het knip pen leeren. Een leerares van een mode school uit Leeuwarden gaf aan een 18- tal dames onderricht op de zaal van den heer M. Hiemstra. De tijd was om voor men het wist en de dames gingen naar huis met een nieuwe dosis kennis. Met dezelfde tram, is ze toen naar het R.K. ziekenhuis te Harlingen vervoerd. Mej. F. was pas sedert 4 dagen ge huwd. 26 April 1932. Men schrijft uit Haarlem, dat de groote Bollen-Zondag voorbij is. We komen hier in Friesland even achteraan met de bollenvelden, maar we hopen, dat, als het weer een beetje zachter wordt en er een beetje meer zon komt, dat onze velden met Hemelvaartsdag en Pinksteren in volle bloei staan, enke le velden laten hun kleur al zien. Met het oog op de Turndag die hier op Hemelvaartsdag wordt georgani seerd belooft dit voor vele vreemde lingen een verrassing te worden en kun nen ze van veel schoons genieten. Een Jubilé. 50 jange jaren ’t lief en leed van den tijd gedragen. Op je sterke schouders getorst de vooruitgang der techniek, de verzwaring der lasten, de steeds sterker wordende proef op je weerstandsver mogen en dan nog geregeld de onmis bare dagtaak te vervullen, is een feit, dat we even aan de vergetelheid willen ontrukken. Dat had je voor 50 jaar ze ker niet kunnen denken dat we trotsch zijn op onze gezellige Blauwpoortsbrug. Zoo knusjes en smal en zoo echt be- hoorend bij het pittoreske stadsbeeld. Men heeft wel eens gezegd, dat je moest verdwijnen omdat jou oude rug ’t moderne verkeer niet meer kan dra gen, maar dat is larie, hoor. Zoolang jij nog het middel blijft onze geliefde stad door middel van de stoomtram met de buitenwereld te verbinden, blijf je ons grootsteedsch genoeg. Jij bent de sti mulans voor de jachtende automobilist, die voor jou gesloten boomen z’n zenu wen tot rust ziet komen. Al mogen dan sommigen je verouderd vinden en niet meer passend in onzen modernen tijd, ik vind je fijn van constructie ep zuiver van lijn en wensch je toe een lang en vredig leven. We hebben voor dit jubilé eens ge snuffeld in de oude „Bolswardsche Cou rant” en vonden o.a.: Donderdag 9 Maart 1882. Gisteren heeft te Utrecht de aanbe steding plaats gehad vam de nieuwe Blauwpoortsbrug alhier. Laagste in schrijvers waren de heeren S. Stienstra en H. Lammertsma voor f 6300. Donderdag 27 Juli 1882. Gedurende eenige weken heeft men aan de nieuwe draaibrug zien werken en de hulpbrug bewonderd. Wat daar alzoo over gesproken is, behoort nu tot het verleden, de hulpbrug is afgebroken, de nieuwe is gereed en voor het verkeer geopend. De tijd zal nu leeren of het heiwerk bestand zal zijn tegen de zware vrach ten en vooral tegen de zwaarte der lo comotieven. Bijna gelijktijdig kwam ook de nieuwe brug voor de Marnezijl gereed, waarvan de legging zoo on- practisch is, dat, wil de stoomtram die met succes berijden een groote gedeelte van den weg meters hoog en lang moet worden opgehoogd. Er valt daar nogal wat te zeggen en te vitten over deze ophooging dier weg, over de huizen die in den grond zullen geraken en die wel öp kosten van de tramweg-maatschap- pij een steenen trap mogen hebben om daarmede van de opgehoogde dijk in hun huis en erf te kunnen nederdalen, (zoo gaat het nog een halve kolom druks door, te lang en te weinig ver band houdend met dit onderwerp om geheel over te schrijven). 8 Augustus. De tiamweg Harlingen-Bolsward is nu goedgekeurd en zal a.s. Dinsdag voor het publieke verkeer worden open gesteld. Naar we vernemen bestaat het plan, dat onze schutterijmuziek de feest tram van Harlingen komende, buiten de Blauwpoortsbrug zal opwachten en be geleiden tot aan het Stadhuis, terwijl ’s avonds de Leeuwarder stafmuziek de V oetbal wedstrijden. 24’ April 1932. „P. V. C.” te Pingjum speelde tegen „Westergo I” alhier. P. V. C. won de partij, stand 2-0. Scheidsrechter was de heer K. de Jong van Bolsward. Adspiran tenpartij. „Westergoo II” te Arum speelde te gen „P. V. C. II” te Pingjum. Westergoo won de partij, stand 5-0. Scheidsrechter was de heer J. Klaassen te Arum. Gemengd Koor. 24 April 1932. Zondagavond zong het gemengd koor onder leiding van den heer P. Halma een viertal liederen onder de gods dienstoefening in de Ned. Herv. kerk, en wel: „Lenteboden” en „De mist lükt om- heech”, werd eerst ten gehoore gebracht waarna ds. Los uit Witmarsum sprak naar aanleiding van 1 Sam. 16 14-23. Het gemengd koor zong na de predi cate „Avondstemming” en „Midder nacht”. Beide laatstgenoemde nummers wer den over het algemeen genomen beter gezongen dan de eerste liederen. Evenwel bracht de zang een goede geest over de luisterenden. Wij zijft het eens met het oude lied: „Was muziek en zang er niet, *t leven had geen waar de,” enz. tram uit Sneek komende zal opwachten. Vermeldingswaard is hier het versje dat voor op de locomotief der feesttram prijkte: Lyk as ien man te roer, Throch klippen ind throch banken, Heart nei nin stormrumoer, Oaf nei sirenen klanken, Sa gean ik directeur en gasten, Mei düs machien goed bestjoerd Nei Bolswerd ta de iepening oer Ind om gin deraliement heer thinkt, Daer ’t luwd hoezé fen alle kanten klinkt. Rekening houdende met den bekwa men spoed, waarmee de crisiswetgeving wordt afgedaan, mag men verwachten, dat we binnenkort voor wat de boter betreft slechts te kiezen zullen hebben tusschen het zuivere natuurproduct en een mengsel van margarine met room boter. Daarmee zal het publiek voor het eerst merkbaar de lasten gaan torsen van de crisismaatregelen. We zeggen merkbaar, omdat we natuurlijk ook op andere wijze onzen crisis-cijns reeds hebben geofferd wat bijv, met de be lastingbiljetten van de laatste jaren voor zich, is na te rekenen. Meestentijds ech ter verdiepen we ons daar niet zoo in, ook zonder crisis trouwens vertoonen cijfers van belastingbiljetten neiging tot stijgen. Voorts betaalden ook sigaretten roo- kers en wijnproevers reeds extra aan de crisiskas, maar met de duurdere bo ter zal voor het eerst aan het levenspeil van de massa worden geraakt. De se dert eenige jaren steeds dalende lijn van kosten voor noodzakelijk levensonder houd zal eventjes in haar richting wor den geremd, misschien wel zóó zwaar, dat er een stilstand komt en mogelijk zelfs zal het wagentje der prijswaarden een weinig terugrollen op den stijl op getrokken weg. Niet alleen de boter im mers zal duurder worden, maar ook de melk en de kaas. Vóór de nieuwe prij zen daarvan zich hebben gezet, zullen andere, op het oogenblik nog nauwelijks merkbare invloeden, als die van de con- tingenteering, de markt op hooger ni veau hebben gebracht. Dat alles geeft aan de gemengde bo ter een gemengd smaakje, temeer omdat zoovelen zich met een sterk verminderd Wkomen (hebben moeten vergenoegen, waarbij juist de voordeelige levens standaard een zoo waardevolle troost was. Men hoort hier en daar luide kla gen, dat de crisislasten op de voorge stelde manier niet rechtvaardig worden verdeeld, niet naar draagkracht n.l., maar juist omgekeerd. Wanneer door contingenteering en door een mengge- bod van boter, zoo redeneert men, de prijzen van levensmiddelen en levens behoeften worden opgevoerd, dan beta len de groote gezinnen het meeste bij In de crisislasten; het offer van arm en rijk is gelijk aan elkaar. De klagers echter mogen twee dingen wel bedenken. Eerstens, dat het toch in elk geval bezwaarlijk is om alle uitga ven voor crisismaatregelen uit directe belasting, speciaal uit de inkomstenbe lasting te putten. Daar is een bedrag vkp honderden millioenen mee gemoeid. Ook de groote inkomens zijn meerendeels sterk verminderd; die inkomens door sterk verhoogde belasting bovenmatig te beshoeien, zou niet alleen het tegen gaan van verdere kapitaalvorming be- teekenen, maar ook de bemoeilijking der voortzetting van vele zaken en bedrij ven. Er zijn bovendien duizenden rijke menschen, die als gevolg van in de laatste jaren geleden verliezen geen in komen meer hebben genoten, dus teren op hun resteerend vermogen. Ook al wordt de prijs van sommige artikelen verhoogd, dan kan men nog niet spreken van een heffing ten koste van den consument. Melk, boter en kaas bijv, worden op het moment door de boe ren verhandeld tegen prijzen, waarmee ze hun kosten niet vergoed en hun ar beid niet betaald krijgen. Wanneer de regeeiing derhalve met kunstmatige middelen zulke prijzen opvoert, helpt zij alleen de producenten aan het hun toe komende. Dat meerdere, dat de regeering nu voor de producenten bedingt, moet door de consumenten worden betaald. Als een winkelier in radio-artikelen een knecht heeft, kan hij dien des Zaterdags niet naar Philips in Eindhoven sturen onder voorgeven^, dat die het loon van zijn bediende beter of gemakkelijker kan betalen dan hij. De knecht heeft voor den winkelier gewerkt en niet voor Philips. De boer, die ons boter of melk levert, werkt voor ons; hij heeft het recht om om van ons te vorderen, wat het pro duct hem heeft gekost, plus een betaling van zijn arbeid. Wanneer hij niet meer aan het hem toekomende kon komen door een economische wanorde, welke noch door hem, noch door de regeering is gewekt, dan mag die regeering hem zeker te hulp komen met middelen, welke in staat zijn om de onbillijke gevolgen der ontstane wanorde van zijn schou ders te nemen. Bezien we de zaak zóó, dan schikt Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/j et. Buitenland 2^ ct. /esgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 luiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. ioor het Buitenland f 7.- per jaar. eesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. )E JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1