prima MM f HOFSTEDE „DE DOELE” - BOLSWARD HEMELVAARTSDAG BAL De Bolswardsche Courant en Westergoo HET GEZIN. Stadsnieuws. 28— Jaargang Woensdag 4 Mei 1932 en A Nadruk verboden. mini!' Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Zij, die gaan ver huizen, worden be leefd verzocht tijdig adresveran dering, tegenwoordig en toekom stig adres met Straat en huisno. op te geven, opdat geen vertraging in de bezorging zal ontstaan. zich sur- -litle, ge wist ikere den urde uten, zat was, esten mha- >pge- iou het eft in uis de Halls- n zeer e out- inister -ager- lat hij hij dit e soa ilshan an de- >d een hoeve- tonden i dege- et vet- illtle- imen, rhoef begaf zoe- Deze ml- Een dood Verschijnt Dinsdags- frijdagsavonds. ge- één na- ade be- :ene ge ms- md ting lin- d. dam Voor een W naar GROOTZAND SNEER S ven is. Spr. heeft vlaggen laten wappe ren, heeft een Oranjehart, maar heeft spijtig vergeten thans zijn borst met Oranje te versieren. Er is een deel in onze bevolking, dat het gezag niet wil hoog houden. Dat is vandaag nog geble ken. Een deel van de kinderen is vrij gehouden van school om te demonstree- ren. Spr. verheugt zich, dat de R. Kath. dit jaar zullen meewerken tot een ge meenschappelijk kinderfeest op 31 Aug. Spr. verzoekt de aanwezigen niet de internationale te zingen, maar het natio nale lied: „Wilhelmus van Nassouwen”, hetwelk enthousiast wordt aangeheven en staande wordt gezongen. Hierna krijgen we de „Koninginne-film 1931” en „De rollendet ’woning”, een klucht, die verbazend in den smaak van het publiek viel. Een en ander werd af gewisseld door het zingen van Oranje- liederen. Te middernacht sloot de voorzitter de vergadering. Spr. dankte allen die had den bijgedragen tot het welslagen van dezen avond, in ’t bijzonder de helpsters (applaus) die de zaal versierd hadden. Tevens werden allen opgewekt de ver- eeniging met een contributie te steunen. De heer Ebens sluit met dankzegging deze zoo bijzonder goed geslaagde avond. De zaal was geheel vol. Postduivennieuws Zondag j.l. hield de postduivenclub „de Luchtpost’’ haar eerste wedvlucht vanal Wijhe, afstand 90 K.M. Begustigd door 'mooi voorjaarsweer werd deze eerste vlucht een succes en bereikten de duiven een snelheid van 75 K.M. per uur. Om 8 uur gelost arriveerde de eerste duif om 9.9.25, eigenaar Y. de Vries. 2. 3. Ambachtsschool Sneek, Het einddiploma aan deze school ver wierven onze stadgenooten F. Feenstra en Tj. Timme voor timmeren. Bevorderd tot de 3de klasse timmeren H. Bloemhof. Idem tot de 2de klasse H. Heeres, K. van Nus, A. van de Witte en H. Grou- stra. 3de klasse smeden-bankwerken: A. Cuperus. 2de klasse Idem P. Robijn. 3de klasse, schilderen: J. Feenstra. Oranjeavond. Maandagavond kwam de Chr. Oranje vereniging in Vergadering bijeen. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de WelEd. Heer D. B. Eerdmans, de verga dering door te laten zingen van Ps. 100 vers 1 en 3, waarna hij voorleest Ps. 100 en voorgaat in gebed. In zijn openingswoord roept de voor zitter allen hartelijk welkom en spreekt er zijn voldoening over uit, dat de zaal geheel is gevuld, hetgeen de laatste ja- ren wel eens anders was. Het is thans een moeilijke tijd en wij merken daar de weerslag van. Toch is er nog reden om God te danken. Er zijn nog vele zege ningen, die we ook hebben in ons Oranjehuis. Spr, wekt op te vertrouwen op God, ook voor de komende tijden en spreekt zijn dank uit voor de tegenwoor digheid van den Ed. Achtb. Heer Burge meester Praamsma vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. Na het openingswoord worden er door een dameskoortje eenige liederen gezon gen onder leiding van den heer Mole naar. Uit het hierop volgende verslag van den secretaris ontleenen we dat het be stuur vorig jaar een poging deed tot een gemeenschappelijk vieren van een Oranjefeest op 31 Augustus in samen werking met de R. Kath. scholen. Dit stuitte vorig jaar echter af, maar zal dit jaar plaats hebben. Het verslag van den penningmeester, den WelEd. Heer W. Vlietstra deed een slotsado van f76.60 (batig) hooren. Spr. besloot met een driewerf hoera en een „Leve de Prinses” voor Prin- see Juliana uit te roepen, dat luide werd beantwoord. Spontaan rezen de aanwe zigen op en zongen een „Lang zal ze le ven.” Onderwijl de contributie werd geïnd, werden eenige Oranjeliederen gezongen. In de verkiezing van een nieuw be stuurslid was er algemeene hilariteit. Ds. Polman en Mr. Bakker kwamen beurte lings „uit de bus”. Maar ten slotte kwam Mr. Bakker als overwinnaar uit den strijd met 28 stemmen tegen Ds. Polmari 21 stemmen. Thans waren de films aan de orde. Een viertal werd er vertoond. De eerste was de Koninginne-film 1930. Deze viel uitstekend in den smaak. Daarna de film „Huipie weet altijd raad”, welke danig de lachspieren wist op te wekken. Als derde nummer op het program kregen we een natuurfilm: „Reizen en trekken door ’s werelds mooie plekjes”, voor natuurliefhebbers een genot. Ten slotte nog: „Een idylle tusschen de wielen”. Deze komische film of klucht deed de aanwezigen gieren van ’t lachen We mogen het dan ook 'als een goede gedachte Van het bestuur aanmerken, dat het deze attractie aan deze avond heeft verbonden. Na de film zong het koorje weer eeni ge liederen. Hetgeen ten gehoore werd gebracht werd goed gezongen. Wel had den we eenige Oranjeliederen verwacht, maar hetgeen gepresteerd werd was goed, voornamelijk „Wilt heden nu tre den”. Burgemeester Praamsma ,het woord verkrijgende, zegt, dat zijne Edelachtba- de niet een rede zal houden, maar dankt de voorzitter dat hem het woord gege- e :e i- a it fl d. It If- ie» de er- je- al- ten f Een stralende voorjaarszon die hef nieuw ontluikende groen als met een gouden toover omgeeft, een belofte van opstanding en nieuw leven, zoo zullen vele 1 Mei-vierders zich gaarne deze dag indenken. Het was Zondag 1 Mei werkelijk zoo’n dag en de verschillende plaatsen waai het 1 Mei feest gehouden is op Zondag, hebben het bijzonder getroffen. De afd. Bolsward vierde dit feest op 2 Mei met heel minder gunstige weers gesteldheid. De druilerige regen gaf aan de optocht die om zeven uur ’s avonds gehouden werd een eenigszins dof ka rakter. We meenden op te merken, dat het aantal propaganda doeken niet zoo groot was als vorige jaren. Te 8 uur werd in De Doele de feest- vergadering gehouden. Het muziekcorps, wat ook de optocht begeleid had, zorgde ook in de zaal voor de goede stemming. Ds. Vink opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezi gen. Het zangkoor zong hierna enkele liederen, waarna het woord verleend werd aan de redenaar van deze avond de heer Koos Vorrink. Spreker stelt zich de vraag of er wel rede bestaat om feest te vieren in dezen moeilijken tijd, maar juist in dezen tijd moet de Soc. Democratie toonen haar geloof in een beteren toekomst. Wij moeten ons herinneren dat de Soc. De mocratie niet is van vandaag of gisteren, maar meer dan een halve eeuw oud is. Zij, die de geschiedenis van de S. D. hebben meegemaakt, staan in onze da gen sterker dan ooit. Vooral tegenover die jongeren onder ons, die de S. D. ver wijten dat ook zij de toestanden niet on- middellijk kan verbeteren. De weg die de S. D. bewandeld heeft is niet die van de regelmaat der successen, maar zij is geplaveid met overwinningen en neder lagen. We leven thans in een zeer moeilijke tijd, er is overvloed van goederen en toch kunnen er millioenen menschen niet gevoed en gehuisvest worden. De uit vindingen volgen elkaar op. We worden verbazend knap in onzen tijd, niets is bijna meer onmogelijk. Maar in die krankzinnige wereld is ontstaan de toe stand dat de mensch niet meer arbeidt tot instandhouding maar arbeidt om het kapitaal te vergrooten. Daarom kunst matige beperking van de goederen pro ductie. Bij de Duitsche mijnen ligt de steen kool opgestapeld, men weet er geen weg mee, maar de werklooze in Ber lijn zit in een onverwarmd vertrek, voor hem zijn er geen kolen beschikbaar. De oorzaak zit in het kapitalistische stelsel. Het kapitalisme wil deze toestand ver beteren door verlaging der productie kosten, de loonen omlaag, langere werk dag. Het levenspeil der massa moet worden verlaagd, maar men vergeet dat in al die jaren ééti ding radicaal is ver- elke natie zijn voornaamste glorie vond in de oorlogen die door die natie gevoerd werden. De helden van elk land waren de staatslieden die de oorlogen bekok7 stoofd hadden en de soldaten, die er glo rieus voor gesneuveld waren. Zoo werd de jeugd opgevoed in een sfeer van zelf verheerlijking en patriottisme, welke in de eigen menschen uitsluitend nobele, verheven figuren zag, terwijl de lieden, waartegen gevochten werd, slecht, valsch, gemeen, laf en minderwaardig waren. De resten nu van dit soort van blind nationalisme 'zijn het, die den zon derlingen toestand van contradicties in het leven riepen. Er is dus een groote behoefte aan op voeding. En strikt genomen moet die in het gezin reeds beginnen. Wanneer we menschen willen hebben met goede, no bele karakters, dan moet daartoe in het gezin den grondslag gelegd worden. In derdaad de „wereld gaat vooruit op de voeten van kleine kinderen”. Aan technische vooruitgang, materi- eele verbeteringen, enz. hebben we geen behoefte, aan wetenschap mangelt het niet. Om het evenwicht te herstellen is karakter noodig. En dit, gevormd in het kleine gezin, zal ten slotte culmineeren in een harmonisch gezin der volkeren. FLORIS C. C.-keeper en A. Hoekstra zorgt verder voor de rest en nog voor de rust is de stand gelijk, 2-2. De thee schijnt de Meppelers goed ge daan te hebben, want binnen de 3 mi nuten weten deze even zooveel doelpun ten te maken en C. A. B. dus een 2-5 achterstand had. De C A B.ers worden thans aangemoedigd door de supporters en na goed samenspel verkleint van der Hauw de achterstand met een goed doel punt. Nadat van der Heide verschillende kansen van de Meppelers onschadelijk heeft gemaakt, worden mooie kansen resp. door A. en W. Hoekstra onbenut gelaten. Een prachtschot van J. Roode wordt dan nog schitterend door den M. S. C.-keeper weggestompt, waarvan een corner het geval was, maar in de stand kwam verder geen verandering, zoodat C. A. B. deze wedstrijd eervol heeft ver loren en een groot aantal toeschouwers getuige is geweest van een in alle op zichten mooi gespeelden wedstrijd en de Meppelers hier een goede indruk hebben achtergelaten, daar door beide elftallen Een jubileum. Met enkele woorden hebben we vori ge wedk gesproken over het 50-jarig jubileum van de tramlijn Sneek-Harlin- gen. Wel jammer dat dit 50-jarig be staan onder zoo ongunstige financieele toestand valt, dat er van feestvieren ab soluut geen sprake kan zijn. Soms bekruipt ons de gedachte of na 50 jaren dit vervoermiddel niet geheel verouderd is. Bij het tegenwoordige meer economische autobusverkeer zijn de be- drijfsonkosten van de tram veel te hoog maar dit probleem laten we rustig over aan de bestuurderen van dit bedrijf, die ook wel middelen zullen beramen zich aan te passen aan het moderne verkeer. We willen nu nog iets mededeelen over het beginstadium van deze dienst. We lezen in de Bolswardsche Courant van 19 Oct. 1882. Dat het verkeer langs de tramweg tus schen Sneek en Harlingen druk is, is voor iedet te zien, maar dat van 8 Aug. tot 8 October niet minder dan 40.000 personen dus ruim 650 per dag vervoerd zijn, had niemand kunnen denken. Hij zal nog meer en meer het geliefde ver voermiddel worden als mettertijd de vooroordeelen wijken. Donderdag 26 October. Tengevolge van het stormachtig we der zijn de trammen van 5.45 van hier naar Harlingen en die van 7.25 van Harlingen niet vertrokken. Ook van eh naar Sneek zijn die dientengevolge niet afgereden. Verschillende déraillementen staan ook beschreven. In de eerste levensjaren was de tram niet in alle opzichten be- drijfszeker. Vermelden we ten slotte nog de dienst- D. Bangma, 9.9.39 uur. Y. de Vries 9.9.56 uur. Th. de Jong, 9.9.59 uur. D. Bangma, 9.10.24 uur. Y. de Vries 9.11.7 uur. I. Gerritsma 9.11.8 uur. D. Bangma 9.11.43 uur. D. Hoeben, 9.11.52 uur. 10. D. Hoeben, 9.11.52 uur. De uitslag is verder als volgt: Y. de Vries 12, 13, 15, 17, 25, 26. D. Bangma 14, 21, 30. Th. de Jong 16, 18. J. Gerritsma 11, 20, 22, 27. P. van der Zee 19, 28, 29. A. Bangma 23, 24, 32. N. Boersma 31, 33, terwijl er geen verliezen zijn geleden. Zondag 8 Mei a.s., wedvlucht vanaf Boxmeer, afstand 160 K.M. Inkorven a.s. Vrijdag om 6 uur in café de Groene Weide van Van der Werf. ar een minis- er Ta- wor- i over- wijt ti I e rege- OU zoo den af- tegen- n ban aan di gerhuis en. Ut ent- ncinu» ie wet heelt teekent t dege- ties del onbe- s te ze- ete van op den ild, n.L ir eiken Is. Hl|| en, dit i. Bald en heb- 300.000 opge- larin gespro- anderd, de massa, vastaaneengesloten, wil dat niet meer. Het werkloozenvraagstuk roept thans om een andere oplossing dan een em mertje soep en een tiental turven. Niet alleen in onze kringen zijn die meenin- gen veranderd, ook in Katholieke en Christelijke Arbeidersgezinnen id een gisting merkbaar. Het kraakt er in die partijen en de tijd is niet ver meer, dat men van dien kant groote concessie’s zal moeten doen, wil men het contact met de massa niet verliezen. Nog steeds kiest de Kerk de zijde van het kapitaal, zèër’spórtiêf werd gespeeld? ondans ook de vele roode dominé’s, die als paddestoelen uit de grond rijzen. Het staatspensioen, ook een program mapunt van links, is fel bestreden dooi de partijen van rechts, maar ook hier is een kentering merkbaar. Ook het mili tarisme door de rechtsche partijen ge propageerd past niet meer in onzen tijd. Wanneer een minister van Defensie h moderne Jeanne d’Arc oproept om te verdedigen den vaderlandschen grond, dan willen ook wij Soc. Democraten een moderne Jeanne d’Arc oproepen, maar dat zullen dan zijn onze vrouwen en meisjes die nooit weer zullen toestaan de gruwelen van een wereldoorlog. Het kapitalisme is ten ondergang ge doemd. We zien dat aan de groote Zweedsche zwendelaar Ivar Kreuger. Op deze 1 Mei-dag zijn we overtuigd, dat het kapitalisme niet zoo ongerept uit deze crisis zal komen, als zij er in ge komen is, daarvoor is het solidariteits gevoel der arbeiders ons borg. Het be- wijs hiervoor heeft de staking der car- tonbewerkers geleverd. Meer dan 1 mil- lioen gulden is door de georganiseerde arbeidersbeweging als steun opge bracht. Dat is de kracht der organisatie. Ook hier in Bolsward hebben de ar beiders de kracht der organisatie niet voldoende beseft. Men heeft aan de Hol- landiafabriek een loonsverlaging zon der erkenning der organisatie aanvaard. Dit komt omdat men slecht georgani seerd was. Zoolang er nog zooveel klap- loopers in onze partij zijn is de verbete ring zoo moeilijk aan te brengen. Wan neer het ware socialisme zoo lang weg blijft, dan is dit omdat gij het nog niet waard zijt. Met een vurige aansporing tot mede strijden besluit de spreker zijn door ap plaus meermalen onderbroken rede. Na de pauze declameerde mevr. Rade- laar eenige verzen en zong het zangkoor verschillende liederen. MUZIEK LEEUWARDER JAZZ-BAND ENTREE 75 cent Aanvang 8V4 uur VOETBAL. 7e nederlaagwedstrijd. C. A. B.-M. S. C., Meppel 3 5. Deze wedstrijd heeft thans aan zijn doel beantwoord daar C. A. B. nu is geslagen en voor M. S. C. de kans be staat om in het bezit te komen van het zilveren doel. Nog 1 wedstrijd moet wor den gespeeld en wel tegen Sneek. Precies twee uur stellen de ploegen zich op onder eminente leiding van scheidsrechter K. de Jong, waarbij M. S. C. aftrapt en de bal aan het rollen brengt, met mooie open vlug spel en reeds binnen de 5 minuten een 1-0 voor sprong heeft. C. A. B. kan zich aan dit vlugge spel niet direct aanpassen. Een mooie aanval van M. S. Q. gaat verloren door buitenspel. Een voorzet van J. Roo de wordt eveneens niet benut. De 1ste corner voor M. S. C. ontstaat dan, welke eveneens geen succes brengt. Dan ont staat een scrimage voor het M. S. C.- doel, die voor C. A. B. geen doelpunt oplevert. Eveneens een corner voor C. A. B. welke door J. Roode achter wordt ge plaatst. Een schot van dezelfde speler belandde dan precies in de handen van den M. S. C.-keeper. Met een laag schot verhoogt M. S. C. dan de voorsprong en het is 2-0. Wanneer C. A. B. een aanval onder neemt, speelt een M. S. C.-speler op den keeper terug, waarbij de bal in het ver laten doel rolt en C. A. B. goedkoop een doelpunt bekwam. Een aanval van M. S. C. gaat door buitenspel verloren. Een corner voor M. S. C. maakt van der Hei de onschadelijk. C. A. B. onderneemt dan een mooi opgezette aanval, nadat de bal door J. Roode werd ingesichoten, stuit deze uit de handen van den M. S. No. 34 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 ken. Terwijl onmiskenbaar en onafwend baar de techniek product van verzien de geesten zich in internationalen geest ontwikkelde, bleef de geestelijke ontwikkeling der volken nog voor een belangrijk deel op een internationalen leest geschoeid. Vandaar de onevenwich tige toestand van heden Die onrust en wantrouwen schept, waar vertrouwen en vrede noodzakelijk zijn. De opvoeding is daarvan de directe oorzaak. Als we eens nagaan, hoe de geschiedenisboeken geschreven waren, van de generatie die thans leeft, van de menschen dus tusschen de 25 en 75 ja ren, dan zien we dat die boekjes ge schreven waren volgens een systeem en standpunt, waaraan we nu ontgroeid zijn. Maar dat neemt niet weg, dat de gedachten van de thans levende gene ratie er door beinvloed en gevormd zijn een invloed waaraan het heel moeilijk is, zich geheel te onttrekken. Die geschiedenisboeken werden ge schreven voor een maatschappij, waarin en is, jaar rdair t zie opge- vat gast- t te ge- tiebu- Daar het leven voor het grootste deel niet bestaat uit grootsche gebeurtenissen, maar uit kleine alledaagsche momenten, wordt het meeste tot het algemeen welzijn bij gedragen door aan die mo menten zooveel mogelijk vre de, opgewektheid en op rechtheid te verleenen. LEICH HUNT. Hoe goed zoude het zijn, als de menschen slechts hun ge dachten wilden oefenen, zoo- als zij het hun lichamen doen en evenveel moeiten zich ge troostten voor deugd als ze doen voor genoegen. SENECA. De laatste honderd jaar hebben op ve lerlei gebied ’n vooruitgang en ontwik keling gebracht, als in geen enkel ander tijdperk te voren. Stoom, motor, electri- citeit en in den nieuwsten tijd de avia tiek, hebben tallooze verkeersmiddelen in het leven geroepen, die een steeds dichter net van transport-diensten om de aarde hebben geweven en de volkeren elkaar zeer nabij hebben gebracht. In geen enkel ander tijdperk was het con tact der volkeren zoo innig en veelvul dig als thans. Indien er ooit van het groote gezin der naties gesproken kon worden, is dit thans wel het geval. Maar welke zonderlinge tegenstelling zien we nu? De landen die elkaar zoo nabij gekomen zijn, die zooveel van el kander konden leeren en van elkanders ervaring profiteeren, zoodat een onbe lemmerde ruil van diensten en goederen zou plaats vinden, geproduceerd door de landen, die daarvoor de meeste natuur lijke geschiktheid bezitten, deze landen sluiten voor elkaar de gtenzen in een oplevend economisch en ook wel politiek nationalisme en hebben een toestand ge schapen, zoo verward en zoo in strijd met hlle beleden principes van inter nationalisme dat het moeilijk lijkt, een uitweg te zien. Men kan hiervoor een groot aantal knappe wetenschappelijke theorieën opbouwen, maar in quintes sence komt de zaak hierop neer, dat de snelle ontwikkeling van de techniek, die prachtige, snelle verbindingen tot stand bracht, niet bijgehouden is geworden door de geestelijke opvoeding der vol- I Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/s ct. Buitenland 2J4 ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 juiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. (oor het Buitenland f 7.- per jaar. jesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 00, hek, den oom, en In 4. 5. 6. 7 8. 9. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen 11“

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1