en !3 5 ge ui ng De Bolswardsche Courant en Westergoo en No. 36 GEVEN. Gemengd Nieuws. A, 24 I Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Stadsnieuws, Uit den Onttrek. Woensdag 11 Mei 1932 28^2 Jaargang en A Nadruk verboden! CARLYLE Makkum. «o iort Burgwerd. Arum. m Al wat we in het leven van ande ren zenden, komt in ons eigen le ven terug. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Zij, die gaan ver huizen, worden be leefd verzocht tijdig adresveran dering, tegenwoordig en toekom stig adres met Straat en huisno. op te geven, opdat geen vertraging in de bezorging zal ontstaan. Maar behalve het geven van geld en goed, is er nog een ander kostelijk ding, Voorts wordt medewerking gevraagd van de Vereenigingen „De Vrienden- kkring” en het Fanfare corps „Frisia”. De bedoeling is weder^twee Matinée’s en twee avondvoorstellingen op 8 en 9 Augustus te houden en de uren zijn zoo bepaald dat de beide dagen geheel be zet zijn en vol van afwisseling worden. Sneek. De heropening van het Paviljoen V.V.V. aan de Sneekermeer. A.s. Zaterdag 14 Mei zal des namid dags te half drie de Stoombootdienst op bovengenoemd paviljoen weer aanvan gen en wel met de Lemmer 2 van de Groninger Lemmer Stoomboot Mij. Het bestuur van Vreemdelingenverkeer meende deze keer de officieele opening achterwege te moeten laten met het oog op de binnenkort plaats vindende open stelling van het hotel bij het Paviljoen, waaraan reeds druk gewerkt wordt. Als het hotel in gebruik genomen wordt zal hieraan een officieel tintje gegeven wor den. Ernstig ongeluk te Langweer. Maandag is te Langweer (Fr.) het 14- jarig zoontje van den heer Zwaga, dat met zijn vader in een boot meevoer, tij dens het smeren van den motor, door dat zijn stropdas bij het voorover buk ken in den motor bekneld raakte, door dezen gegrepen en voor de oogen van zijn vader gewurgd. De jongen was onmiddellijk dood. Verschijnt Dinsdags- Vrjjdagsavonds. EDWIN MARKHAM Wonderbaarlijk is de kracht der blijmoedigheid, ver boven elke be rekening haar uithoudingsvermo gen. 7 Mei 1932. Zaterdagmiddag 4 uur had hier eene openluchtbetooging plaats op het terrein voor de bewaarschool, uitgaande van ’n drietal geheelonthoudings-vereenigingen van Bolsward n.l. de Ned. Ver, de Chr. G. O. en de Loge Broederschap, bijge staan door de Zangvereniging de Blau we Vaan en de Jeugdclub. Voor het ongewone uur was er toch nog al eene flinke belangstelling meest van vrouwen. Nadat een drietal liederen werden ge zongen sprak daarna Ds. Vink van Bols ward een opwekkend en aanmoedigend woord en zette in korte trekken het doel en nut van de geheelonthouding uiteen Bij de hoofdbrug sprak ook nog in ’t Friesch de heer Kuipers van Ijlst 'n tref fend woord en vervolgens werd de pro paganda naar Pingjum voortgezet. 9 Mei 1932. Donderdag den 12 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat door H.H. Kerkvoogden der Ned. Herv. kerk alhier werden be noemd tot koster en kosteres de heer Marten Strikwerda en echtgenoote. Ook de functie van klokluider en grafdelver is aan deze betrekking verbonden. Deze betrekkingen worden door hun met de meeste nauwgezetheid vervuld en daar zij met veel menschen in aanraking ko men, zal het hun op hun 25-jarig jubi leum niet aan belangstelling ontbreken en wij wenschen hen nog vele jaren veel goeds toe. 9 Mei 1932. Onze dorpsgenoote mej. Lucie Bruin- sma behaalde op een voordrachtwed strijd te Oenkerk den Isten prijs, een groote zilveren medaille, met het stuk „Myn Fryske sang”. Wommels. Impresses uit den greidhoek. 8 Mei 1932. Nu de tijd van eierzoeken voorbij is, daar deze tijd op 28 April is gesloten, hebben de weidevogels in onze greide- streek het gansch wat rustiger gekregen, daar de talrijke eierzoekers zich hou dende aan het wetsverbod, zich gaarne hierbij neerleggen, om zoodoende de weidevogels volop gelegenheid te geven hunne eieren uit te broeden en om hier door tevens de vogelstand mede te hel pen bevorderen. Niettegenstaande er den laatsten tijd abnormaal veel regen viel en de Mei maand nog weinig mooie, warme dagen schonk, kan men over de grasgroei te vreden zijn en liggen de uitgestrekte greiden er tamelijk goed voor, ofschoon eenige zonnewarmte stellig voor den veehouder zou zijn toe te juichen, daar dan zeer zeker spoedig het vee in de weide zou worden gelaten. ’t Is voor de weidevogels echter niet te versmaden, dat de greidlanden tot dusver een toonbeeld van vreedzaamheid zijn. Deze stilte wordt zoo nu en dan verstoord door naar buit zoekende kraai en, welke het vooral gemunt hebben op 10 Mei 1932. Op de Bondswedstrijd te Franeker zal de kaatsvereen. „Witmarsum”, afd. van den N. K. B., vertegenwoordigd worden door de kaatsers T. "Ijlstra, Joh. Werk hoven en G. Zaagmans. IEL SN 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Lage tarieven Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’S, ook zonder chauffeur. 9 Mei 1932. Woensdag 11 Mei hoopt de heer G. Heeringa te Spannum het feit te herden ken, dat hij 25 jaar onafgebroken als melkvervoerder bij de zuivelfabriek der Kon. Ned. Mij. in dienst is geweest. Werd door H. geruimen tijd de melk aan de fabriek bezorgd per zeil- vaartuig, de laatste tijd is dit vervangen door een motorbootje. Zeker voor H. ’n gunstige verandering. Daar de jubilaris steeds zijn werk met ambitie verricht, willen we hopen, dat hij nog vele jaren zijn werkkring mag volvoeren. In tijden van druk, als er herhaalde lijk een beroep op milddadigheid en saamhoorigheidsgevoel gedaan wordt, als het woordje „geven” in alle toon aarden gehoord en vervoegd wordt, is het goed zich omtrent ’t begrip „geven” een goed helder beeld te vormen. Want zoomin als het juist en verstandig is, om maar lukraak te geven, geld of goed, aan ieder die de hand op houdt of op den hoek van ’n straat met ’n kind op den arm gaat staan zingen, zoomin is het goed, om met een bezwaard gemoed, met te genzin, schoorvoetend en tegenstribbe lend te geven. Wanneer het geven inderdaad zal zijn een zegen, zoowel voor begiftigde als gever, dan moeten alle factoren die erbij In het spel zijn als ’t ware aspecten zijn van het volmaakt goede. En dus inhou den liefde, zoowel als wijsheid, waarheid zoowel als offervaardigheid. Geven zonder wijsheid te betrachten is geen ware liefde, geven alleen met het verstand doch zonder liefde, is geen wa re wijsheid. dat we allen kunnen geven, zonder dat de voorraad ooit uitgeput kan raken, omdat het komt van een eeuwige bron: dat is de blijmoedigheid. De blijmoedigheid, die voortkomt uit een klaar besef van de waarheid, dat een van de voornaamste dingen des le vens is, blijde te zijn en zich te verheu gen, zooals Jamieson het uitdrukt. We kwamen niet in de wereld om triest en vol droefheid te zijn. Anders zouden we de toerusting niet gekregen hebben om ons voortdurend te verblijden FLORIS C. Pingjum. Den 13en Mei 1932 zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer D. Kip in zijn te genwoordige standplaats te Pingjum als Gemeenteveldwachter werkzaam is. Ieder die de heer Kip kent, zal begrij pen dat deze in Pingjum een zeer gezien persoon is. Ook op de Zuiderzeewerken, die zich voor een groot gedeelte in zijn ressort bevinden, is hij een bekende fi guur. Zijn humane en als het noodig is door tastende wijze van optreden hebben hem vele vrienden bezorgd. Dat het niet altijd gemakkelijk is om als politieman met de eenigszins ruwe Zuiderzeewerkers om te gaan zal ieder begrijpen, maar door het tactvolle om gaan met deze menschen heeft de heer Kip zijn sporen aldaar wel verdiend. Het zal hem dan ook op den 13en Mei a.s. van de zijde der autoriteiten, colle ga’s en publiek ook niet aan belangstel ling ontbreken. Wij wenschen dan ook hem en zijn familie een gezelligen dag toe. Kimswerd. Ook hier zal men eerstdaags kunnen genieten van de kleurenpracht der tul pen. Een veld, eigen aan den heer H. Bangma en staande aan den weg Kims werdZeedijk, zal waarschijnlijk met de Pinksterdagen bij gunstig weer in volle bloei staan, zoodat het dan voor lief hebbers de moeite loont, een kijkje te nemen. Gaast. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente Haskerhorne c.a. (toez.), Ds. H. B. Spij kerboer te Gaast c.a. Voetballen „adspiranten”. De M.V.C. van Makkum speelde tegen „Westergoo II” te Arum. Laatstgenoem de won, met den eindstand 1-0. Scheidsrechter was de heer J. Klaas- sen alhier. Hiermede is in Arum het voetbalseizoen afgeloopen. Kaatssport. 9 Mei 1932. De kaasers Y. de Jong, C. Kamminga en H. Kooijenga zullen onze afdeeling „Willem Westra” op de Bondswedstrijd te Franeker vertegenwoordigen. 9 Mei 1932. Beroepen bij de Geref. kerk alhier ds. K. van der Meulen te Kommerzijl. 9 Mei 1932. De dood eischte alhier in een halve week drie offers, welke op de meeste inwoners ’n aangrijpende indruk maakt. J.l. Vrijdag is in de nabijheid van de ouderlijke woning op onverklaarbare wijze, het twee jarig dochtertje van S. van der Veen, dat even zonder toezicht buitenliep, te water geraakt en jammer lijk verdronken. Van Woensdag op Donderdagnacht overleed na een kortstondige ongesteld heid Mej. Sjoukje J. van Dijk en Zon dagmiddag stierf in het zelfde huis haar broeder, de oude bekende ex-kapjitein Hieltje J. van Dijk. Deze broeder en zuster, hij 80 en zij 66 jaar hebben in hun ouderlijke woning waarin ze nu elk in een vertrek dood ter neder liggen, hun leven als ongehuwden doorgemaakt. Vanaf hunne geboorte tot aan den dood zijn ze dus bij elkander gebleven. Men begrijpt nu ook de indruk van deze drie onverwachte sterfgevallen in een plaatsje als Makkum. 9 Mei 1932. Heden ontving onze plaatsgenoot, de heer H. Wijnants, gem. veldwachter al hier, bericht, dat hij is benoemd tot chef der gem. veldwacht te Aalten (Gld.). Blauwe Week. 7 Mei 1932. De afdeeling Bolsward van de N.V. tol afschaffing van alcoholh. dranken kwam hier hedenavond propaganda maken. Door het blauwe koor werd verdien stelijk gezongen. De heer Kuipers van Ijlst sprak een propagandawoord in het Frysk, dat wel insloeg bij de vele aan wezigen. Dit alles had in de open lucht plaats, voorafgegaan door een optocht met vaandels, waaraan de Arumer N.V. en de J. V. O. deelnamen. Blauwe Week. Onder minder gunstige weersgesteld heid is Maandagavond de Blauwe Week actie ingesteld. Voor deze avond was de hoofdschotel straatpropaganda. Te ruim 8 uur had zich op het Hengstepad een zeer groote menigte verzameld om te luisteren naar het propagandistisch woord van Ds. Wiersma van Schiermonnikoog. In gloedvolle woorden schetste deze spreker het verval wat de alcohol bij de menschen teweegbrengt en wekte alle luisteraars op mede te strijden in dat groote leger der drankbestrijders om te komen tot een drankvrije samenleving. Het zangkoor de Blauwe Vaan zong zeer verdienstelijk enkele liederen. Vanaf het Hengstepad werd toen gemarcheerd naar het Marktplein. Ook hier werden door het zangkoor enkele liederen ge zongen en schetste Ds. van der Brug van Wolvega het leed wat door de al cohol in huisgezin -en maatschappij ge bracht werd. Met zeer groote belangstelling werd ook hier naar de enthousiaste redenaar geluisterd en een hartelijk applaus be loonde den spreker voor zijn overtuigen de woorden. Woensdagavond is er een optocht en Vrijdagavond wordt de Blauwe Week besloten met een filmavond op het Heng stepad of in Ons Gebouw. 7 Mei 1932. Reeds vele jaren wordt door talloozen de strijd tegen het alcoholisme gevoerd, waarvoor dan ook bij velen de belang stelling meer ontwaakt. Door propaganda te maken tracht men de geheelonthouders-ideëen meer en meer bij het volk ingang te doen vinden, waarom over het geheele land propa ganda meetings worden gehouden, wel ke meer dan ooit aan belangstelling winnen. Ook hier was hedenavond een open luchtbijeenkomst belegd door diverse onthoudersvereenigingen van Bolsward, met medewerking der plaatselijke N. V. en J. V. O. Eerst werd een optocht door het dorp gehouden, waarbij tal van vaandels en vlaggen, zoowel als doeken met opschrif ten tegen Koning Alcohol in den stoet werden meegedragen, terwijl enthousias- tisch de onthoudersliederen weerklonken Te ruim 8 uur werd door een zang koor in de muziektent op de terp eenige liederen ten gehoore gebracht, waarna door de spreker, Ds. J. Vink van Bols ward en den heer Kuipers van Ijlst een improvisatie werd gehouden voor de ge heelonthouding. In hun geestdriftig betoog werden door de begaafde sprekers tailooze voorbeelden naar voren gebracht, om trent het gebruik van alcoholische dran ken, wat met onverdeelde aandacht werd aangehoord. Hierna werd bij Bengaalsche verlich ting door eenige leden van den Jeugd bond voor Onthouding, afd. Wommels een tableau samengesteld, voorstellende den gezamenlijken strijd tegen alcoholi ca, hetwelk bij de talrijke aanwezigen ongetwijfeld een goeden Indruk heeft gemaakt en werd dan ook met luid ap plaus beloond. Een en ander kan dan ook als goed geslaagd worden beschouwd. de nesten met eieren, welke echter meesttijds aan de oogen dier vraatzuch tige vogels zijn onttrokken, terwijl te vens de mannetjes vogels en in ’t bizon- der de kievit en grutto een groote acti viteit aan den dag leggen, welke te be wonderen valt, daar ze onversaagd de vijandelijke indringer trachten te ver drijven. Jammer is het, dat er soms nog vogels van hunne eieren worden beroofd door opgeschoten jongens etc. Daar deze veelal bebroed zijn en dus waardeloos voor den vinder, zal zulks ook ten volle afgekeurd moeten worden en zou het in dezen goed zijn voor wien zich voor de weidevogels interesseert, dit euvel ten sterkste tegen te gaan, daar een behoor lijke vogelstand in onzen greidhoek voor de vele liefhebbers van niet te onder schatten waarde kan genoemd worden. 7 Mei 1932. In het hotel Hofstra werd heden Za terdagavond naar aanleiding van een ar tikel van het regelement van den Ned. Kaatsbpnd een spo^d-vergaderimg ge houden van de Permanente Commissie, alsmede zooveel mogelijk het program ma van de op 8 en 9 Augustus a.s. de traditioneele volksdagen vast te stellen. Alle veertien leden waren present en binnen een minimum van tijd werd zon der hoofdelijke stemming het volgende voorloopig vastgesteld. Na de Groote Kaatspartij, die op Zon dag 7 Aug. door de afd. Witmarsum dei Ned. Kaatsbond wordt georganiseerd, zullen des Maandagsmorgens door de P. C. Kinderspelen worden gehouden en ’s middags Windhondenrennen worden ge organiseerd. UUit een klein plaatsje in den Ame- rikaanschen staat Arkansas komt een treffend, eenvoudig verhaal, waaruit blijkt, waartoe menschelijke wezens in staat zijn, wanneer ze op hurt best zijn. Dat kleine dorp was in 1930 door de ontzettende droogte zoo zwaar getrof fen, dat het hulp moest krijgen van het Roode Kruis. Maar, wat gebeurde er in 1931? Zeker, het kleine dorp was nog wel arm in geld, maar de oogst was over vloedig, althans bevredigend. En de een voudige kleine menschen van dit kleine dorp, nog maar amper hersteld van den doorgestanen nood, zonden onmiddellijk een ruim deel van hun oogst aan vruch ten en groenten gratis naar de behoefti- gen en nooddruftigen in een nabijgele gen stadje. Terecht merkt men op, dat daarin iets lag van den geest van den Samaritaan, wiens daad van onzelfzuchtige vriende lijkheid op den weg van Jericho door de eeuwen heen voor ons is bewaard ge bleven. En dat Is de geest, die In tijden van druk zoo dringend noodig is. Er zijn bovendien nog andere zijden aan het probleem van het geven, spe ciaal ten behoeve van werkloozen, ver bonden. Want, zoo zeide iemand on langs zeer ter snede, In een tijd van nood is liefde, zich uitend in geven, ook rechtvaardigheid. Want men kan hen die werkloos zijn niet brandmerken als on- volwaardigen. Een groep van menschen is eenvoudig slachtoffer van economische omstandig heden, die zij niet in het leven hebben geroepen, althans zij niet alleen, doch de heelé collectiviteit der maatschappij door verkeerd denken en doen. Uit een gevoelen van saamhoorigheid en uit rechtvaardigheid jegens hen, dienen we mild te zijn. Hun werk bracht allerlei ge makken enz. binnen ons bereik. En wat zij op hun beurt weer uitga ven voor levensbenoodigdheden enz. droeg er ook weer toe bij, om de machi nerie van het zakenleven aan den gang te houden. En dus kan men zeggen, dat een tijd van nood en druk van ons eischt: lief dadigheid, zonder ophef en met wijsheid en beleid toegediend, geïnspireerd door een dankbaar hart en een diepgevoeld verlangen om rechtvaardigheid te be trachten. Postduivennieuws. Zondag j.l. had de 2de wedvlucht plaats vanaf Boxmeer, afstand 160 K.M. Hadden we de geheele week slecht weer, Zondag was het weer iets beter, zoodat deze 2de wedvlucht goed ge slaagd kan worden genoemd, al zijn er eenige verliezen geleden. Vrijdagavond werden er een 60-tal verzonden. Zondagmorgen om 8 uur werden ze losgelaten en om 10.29.41 uur bereikte de eerste duif haar hok, eige naar Th. de Jong. Y. de Vries 10.29.47 uur. D. Bangma 10.29.59 uur. D. Hoeben, 10.30.12 uur. Y. de Vries 10.30.32 uur. A. Bangma 10.30.34 uur. D. Bangma 10.31 55 uur. D. Bangma 10.39.24 uur. Y. de Vries 10 41.45 uur. D. Ruiter 10.41.51 uur. A. Bangma 11, 13 en 23. Th. de Jong 12, 16 en 18. Y. de Vries 14 en 15. P. van der Zee 17. I. Gerritsma 19 en 20. D. Ruiter 21 en 24. D. Bangma 22, 25, 28 en 29. N. Boersma 26 en 27. Vrijdagavond 6 uur inkorven voor de derde wedvlucht Roermond, afstand 210 K.M in café de Groene Weide van Van der Werf. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 f De kaatsvereen. „Bolsward”, afd. van den N. K. B., zal op de Bondswed strijd, welke op Pinkstermaandag te Franeker wordt gehouden, vertegen woordigd worden door de kaatsers P. Oord, K. van der Heide en C. de Way. Witmarsum. 0 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/a et. Buitenland 2% ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ol io, ilik et- tan ik- :h- nil en rkt in- I.I5 sr ’.65 I.10 jr at n- n- I 1.00 UI.U.H.M Autonooms? 00' op gt DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1