pM BuiKband HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo VREDESDAG. Stadsnieuws. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Onttrek. Woensdag 18 Mei 1932 No. 38 II g® Jaargang Voor een Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 4 llllillllllliliillll! Lage tarieven casu’ De Voetbal-Seriewedstrijden )lgd- Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. t Op het concours van Chr. Zang verenigingen, 2e Pinksterdag gehouden te Rhoden, behaalde het Chr. Gemengd Koor, directeur de heer Tjitte Faber, al* hier, in de 2e afdeeling een eerste prijs. 16 Mei 1932. De radio heeft de laatste jaren een groote vlucht genomen. Werden eerst Wij verhuren solide naar GROOTZAND - SN EEK 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. f, hoe kont nding, ).-pol- rk tea n, dan :n zak mstigi rt. Bi| ten et zeel ijl *r ziel i in de Lem- gezet jk van riesche mirdu- !i daaf yende zak ol 'd kan an niet naar len. terland el wal klein» an def an he 4 en 6 persoons AUTO’S, ook zonder chauffeur. Tjerkwerd. De toestand van den heer B., die j.l. Vrijdag met een mes was gestoken, was 's avonds van dien dag reeds zoover ver beterd, dat verwacht kon worden, dat de heer B. reeds spoedig zijn gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. WommelSo na eet icheep’ komt or dit handt cidenten tot zelfde volksacties. Al gauw werden de eerste oorlogsdaden gesteld. In hun angst zagen de soldaten, die het vreemde land binnentrokken, overal franc tireurs. Gevangenen, zoo (heette; het, werden de oogen uitgestoken. Heel een wereld kookte van woede... De Hollandsche soldaat heeft vóór den oorlog nooit anders gedaan dan naar goed Hollandschen landaard schim pen op het leger, waartoe hij behoorde, maar we hebben tusschen ze gezeten, toen ze in de eerste oorlogsdagen naar de grenzen optrokken en we bezweren het: toen zou men ze zingende naar het front hebben gekregen. Wie dat alles heeft meegemaakt, kan het weten, hoe door een suggestieve angstpsychose, door geklets, door be paalde voorstellingen, door berichtge ving, een oorlogsstemming kan worden verwekt, misschien onopzettelijk, het komt over ons als een onweersbui op een stralenden zomerdag. Die oorlogs- geest lijkt een natuurlijk tempeest, niet te voorzien en niet te keeren. Ook de beste mensch is onvolkomen en uit zijn onvolkomenheid ontstaat zijn wraaklust, zijn vermeende plicht tot ver gelding, de oorlogsgeest. Praten alléén over het vredesideaal helpt niet zoomin als het dragen van speldjes met een ge broken geweer een oorlog zal voorko men. Zoolang pacifisten met vuist of stok hun vredeswil aan anderen zouden willen opleggen, zijn ze geen pacifisten. Hun gemied is vervuld van een geeste lijk buskruit, dat ontploft, zoo gauw een vonk van Internationale spanning er zou binnenslaan. Zijn wil en geest leeren beheerschen en desnoods onderwerpen, dat maakt den mensch objectief. Leeren dulden en lij den, dAt maakt hem pacifist. Anderer in zichten leeren verdragen, dAt houdt vre de. We bieden het ter overdenking aan te gen Vredesdag 1932. f De Chr. Gymnastiekclub „Durate- Tonevido” (dir. den WelEd. Heer E. Statema) behaalde op den Tumdag in Meppel op Pinkstermaandag gehouden, in de Vijfkamp Heeren derde graad een 3de prijs met een totaal aantal punten van 197^2 en in de Vierkamp dames der-z de graad, eveneens een derde prijs met een aantal punten van 155, terwijl nog een persoonlijke prijs in de publieke wedstrijd ten deel viel aan mej. KI. Dam- stra. De beide verliezers C. A. B. en L. S. C., waartusschen geloot werd voor de volgende wedstrijd, werd gewonnen door L. S. C., zoodat deze club nog maals moest spelen. We kregen dus nu FrisiaL. S. C.: 62. Beide clubs ontwikkelen direct een Van Son gelijk vlug op- en neergaand spel waarbij vrij spoedig de L. S. C.-keeper gepasseerd wordt. Ons inziens had de keeper dit tamme schot best kunnen houden. L. S. C. combineert thans aardig en maakt met een mooi schot gelijk. Wanneer de L. S. C.-keeper uit het doel loopt, schopt een eigen speler bij vergissing in het doel. 21. Een corner op het L. S. C.-doel le vert niets op, maar een tweeden heeft succes: 31. Bij L. S. C. is thans een inzinking merkbaar en enkele spelers, die flink blijven doorwerken, niet meegerekend, is de ploeg er hopeloos uit. Met weinig moeite maakt Frisia dan ook nog eenige De bussen (gelukkig niet gevuld) lan gen hier en daar verspreid. Persoonlijke ongelukken vielen er niet te betreuren. Postduivennieuws. J.l. Zondag had de derde wedvlucht plaats vanaf Roermond. Vrijdagavond werden er 47 stuks ingekorfd. Gelost om 8 uur ’s morgens bereikte de eerste duif haar hok om 11.43.34, eigenaar D. Bangma. Y. de Vries 11.45.20 uur. D. Bangma 11.46.26 uur. I. Gerritsma 11.47.35 uur. Y. de Vries 11.49.31 uur. A. Bangma 11.49.40 uur. D. Bangma 11.49.56 uur. Y. de Vries 11.51.3 uur. I. Gerritsma 11.51.48 uur D. Bangma 11.58.19 uur. 11. P. van der Zee; 12. D. Ruiter; 13. D. Bangma en 14. I. Gerritsma. Deze wedvlucht had een zonderling verloop, binnen tijd waren bovenge noemde 14 stuks terug, terwijl de rest eerst een paar uren later kwam, zoodat er weinig of geen verliezen zijn gele den. Ook had de een het grootste deel van zijn vogels thuis, terwijl een ander nog steeds op de eerste zat te wachten. Vrijdag a.s. inkorven voor Vilvoorde (België) afstand 260 K.M. De liefhebbers worden verzocht vooral om 6 uur pre sent te zijn, daar de vogels met de tram van 7.50 verzonden moeten worden om op tijd de nachttrein in Heerenveen te halen. irscbjjnt Dinsdags- Ijgsavonds. 16 Mei 1932. Nu het aantal weidevogels in de greidhoek, welke zitten te broeden legicx is, wordt door enthousiaste liefhebbers wel eens een onderzoekingstocht onder nomen, met als doel de verrichtingen der vogels waar te nemen en zoodoende conclusies te maken omtrent den vogel stand. Dat dezen zich flink in dezen om trek handhaven zal voor velen bemoedi gend zijn. Ofschoon de wijfjes altijd de broedperiode op zich nemen, werd de zer dagen opgemerkt, dat in een greid- land zich twee kieviten ophielden, welk paartje zich als bij uitzondering elk op twee eieren voor uitbroeden had neder gezet, hetwelk stellig sporadisch voor komt, en zeer zeker het vermelden waard. gen kleur en vroolijkheid geven aan ons oud, maar mooi stadje. En ten derde de belangstelling voor de voetbal is er. Dat bewijst het groote aantal toeschouwers. Deze belangstel ling wakker te houden is thans de taak van ons C. A. B.-bestuur. Wanneer het weer het maar eenigs- zins toelaat ook in de komende maan den geregeld wedstrijden te organisee- ren, dat verhoogt de ambitie en is te vens een goede oefening voor onze C. A. B.-speler. in den voormiddag een beetje drukkend warm, maar tegen den namiddag gaf een stevige koele wind voldoende af wisseling. Geen wonder dat C. A. B. met volle tevredenheid op deze wed strijden kan terugzien. Het bezoek, wat ’s morgens reeds bijzonder goed was, groeide tegen den middag voortdurend aan. Het met vlaggen versierde terrein (wat naar ons oordeel dit jaar in zeer goede conditie is) maakte een prettigen indruk. Ook het muziekkorps zorgde voor een opgewekte stemming. De eerste wedstrijden werden gehou den tusschen de lagere elftallen. C. A. B. IIIVittoria van Groningen. Het spel voor de rust bepaalde zich meer op het middenterrein, beide par tijen hielden dan ook de score blank, zoodat met de bekende bril 00 werd gedraaid. Na de omwisseling is de Vittoria-kee- per bij een C. A. B.-aanval te ver uit het doel geloopen, zoodat C. A. B. goedkoop aan een doelpunt kwam. De -w.,„s. In andere Groningers spelen een mooi open spel, anden leidden kleine of vermeende in- plaatsen goed, maar voor het doel wil dog voor de rust een 10 voorsprong doelpunten. Ook deze wedstrijd kon niet geheel de belangstelling van ’t publiek gaande houden. De laatste wedstrijd werd gespeeld tusschen SneekFrisia: 50. Het was te verwachten dat de Frisia- spelers in deze wedstrijd niet meer op volle kracht hebben kunnen werken. Ook het uithoudingsvermogen van voetballers heeft zijn grenzen. Drie wedstrijden achter elkaar is bijna niet te doen. Het was dan ook voor Sneek niet erg moeilijk deze wedstrijd te winnen, wat niet wegneemt, dat de Ver. Sneek deze middag een zeer goede partij voetbal gespeeld heeft. Wanneer we ten slotte onze totaal indruk samenvatten, dan mogen we in de allereerste plaats constateeren dat het C. A. B.-bestuur en succesvolle dag heeft gehad. We hopen van harte ook finantieel. Ten tweede mogen we ons verheugen over de belangstelling van Bolswards burgerij, door ’t uitsteken der vlaggen. Deze spontane uiting toont weer de van ouds bekende Bolswardsche ge meenschapszin en we twijfelen niet, of Kaatsen. Ons Bolswardsche kaatsipartuur, af gevaardigd naar den Bondswedstrijd op Pinkstermaandag te Franeker heeft een buitengewoon succes te boeken. Het mocht hen gelukken na verschiUehde spannende partijen de tweede prijs te behalen. Deze prestatie komt temeer naar vo ren, wanneer we vermelden dat 51 par turen aan dezen wedstrijd hebben deel genomen. We wenschen ons Bolswardsch par tuur, de heeren K. van der Heide, P. Oord en C. de Way van harte geluk. Zal nu eindelijk onze Bond voor licha melijke opvoeding eens de aanvraag van het bestuur der Kaatsvereen. om een oefenterrein eens gaan beantwoorden? Dat deze overwinning door onze kaatsers zonder oefening is bevochten mag ons toch niet doen vergeten, dat geregelde oefening dringend noodig blijkt. Waar ligt het oude sportterrein eigenlijk op te wachten? Op den 18en Mei, dus Woensdag a.s. j het 33 jaar geleden zijn, dat op ini- ifief van den Czaar aller Russen in Bi Haag de eerste Vredesconferentie een kwam. De Czaar en zijn familie i intusschen al lang gevallen als chtoffers van den on-vrede der men- len, maar de 18e Mei is tot officieelen edes- of Volkenbondsdag verheven. Dien dag zal jaarlijks aan alle volke- i de Vrede worden gepredikt en in (bijzonder aan de jeugdige scholieren e de dragers zijn van de ideeën en ide- en der toekomst. Dat wil volstrekt niet zeggen, dat de- tzaak den ouderen onder ons niet meer ou aangaan. Eerlijk gezegd: van de jngeren alleen verwachten we ten deze einig of geen heil, ondanks de om- andigheid, dat ze van algemeene vre- i sgedachten zijn vervuld, wanneer de aderen ze niet voorlichten en hun eigen rvaring ter waarschuwing laten strek- :en. De jongeren hebben den oorlog liet gekend, noch aan het front, noch als (neutrale buitenstaanders, die vier jaren achtereen de verschrikkelijke com- ■mlqué’s der oorlogvoerenden geeste lijk te verstouwen kregen, oorlogsbe- richten over massa-aanvallen met tien- tenden dooden op één dag als gevolg «Metingen van de ontzetting van een M bómmen geteisterde burgerbevol- Kng, beelden van getorpedeerde pas:- Mgiersschepen, verhalen over de waan- rinnige angst en het duldelooze lijden van Ingegraven legers, bestookt met op trekkende gifgassen. Ze hebben ons eigen leed uit die dagen niet gekend en onze herhaalde vrees van zelf in dien bloedkamp te worden betrokken. Maar vooral: zij hebben den oorlog niet zien «orden. Wèl beschouwd, is er niet zooveel verschil tusschen de ideeën van onze, der ouderen jeugd, en die van de hui dige jongelingschap. Toen wij jong wa ren, verafschuwden we den oorlog even- zeer en we geloofden, sterker misschien nog dan tegenwoordig, aan de onmoge lijkheid, althans zeer groote onwaar- Ischljnlijkheid van een grooten oorlog. Zeker, we hebben den strijd gekend in Transvaal, het verloop gevolgd van den Russisch-Japanschen oorlog, van de Balkanoorlogen enz., maar dat was al lemaal onwaarschijnlijk ver weg en bo vendien waren in zulke oorlogen volke ren betrokken, welke nu ja, wel be- ichaafd werden geheeten, maar toch niet heelemaal op ons „peil" stondén. De Transvaalsche oorlog was eigenlijk elechts een Engel'sche dxpedltie tegen de ons zeer sympathieke, maar toch een beetje sfug'-achterlijke jBoeren... 1 Een oorlog in Europa, in Midden- of Vest-Europa dat was absoluut uitge- iloten. De evenwichtsposltie in de on derlinge madhtsverhoutiilngen zou van bet openen van den strijd doen afschrik- ben, maar bovendien: onze beschaving tou het niet dulden, dat behoorlijk ont- taenten, op elkaar zouden los trekken te schieten, te dooden, langs wegen van bloed, op „verovering” uit te trek ken. Dat alles geloofden we nog tot vlak voor den grooten oorlog, het „spande” Europa, maar tot werkelijk oorlog voeren zou het nooit komen. De men- *chen, de soldaten, ze zouden het een voudig weigeren om Daar kwamen berichten binnen als zou Duitschland reeds in het geheïm ®obiliseeren. De Franschman maakte zjch kwaad en balde de vuist. Zouden de Duitschers dan tóch... In Duitschland werd hetzelfde van Frankrijk gezegd en mot een zelfde gevolg. Fransche vliege- niers zouden de grens zijn overgevltjjgen bommen hebben geworpen op een Duitsch dorp. Een vrouw en kind waren ftdood... Misschien was het bericht n>et waar, maar de Duitschers werden er in ieder geval woedend om. Zóó iets eischte vergelding, althans maatregelen... Het volk, burgers, arbei- ®ws, studenten, ’t volk eischte in massa mobilisatie, den oorlog. Het weer van Pinksterzondag wet tigde het vermoeden dat de Pinkster maandag het dit jaar zeer goed zou treffen. Inderdaad is het een dag vol wikkelde volkeren met sterke gevoelssen- zonneschijn geworden. Wel voor voetbal waarin opgenomen het niet vlotten en C. A. B. III wint deze wedstrijd verdiend met 10. Hierna traden in het veld: Vittoria I—C. A. B. 11. De C. A. B.-ers trappen af en de le corner ontstaat, welke geen doelpunt oplevert. Vittoria neemt dan spoedig de leiding, waarna T' maakt. Wanneer Nijdam de bal mooi voor het doel plaatst schiet Wiersma ineens in. Dit was een mooi doelpunt, zoodat met 12 wordt gedraaid. Nog 1 maal weten de C. A. B.-ers het net te vinden en Vittoria 2 maal, zoodat deze wedstrijd met 33 ein digde. Er werd 2. X 5 minuten ver lengd, maar in de stand kwam verder geen verandering. Friesland 1L. S. G. I: 13. Onder leiding van scheidsrechter Koehoorn van Sneek trapt Friesland af. De L. S. C.-ers zitten geducht op den bal en met mooi open spel weten deze le veroveren. Nadat er gedraaid is, maakt Fries land spoedig gelijk. Het wil echter niet erg vlotten bij de Friesland-spelers. Dijkhuis maakt er 21 van. Met nog maals te doelpunten wint L. S. C. deze wedstrijd met 31. C. A. B. h— Sneek I: 1—2. Voor deze wedstrijd werd wel be langstelling getoond. Als de Snee kers het veld betreden, worden deze eerst gehuldigd, bij monde van den heer Hendriksonder aanbieding van een korf bloemen, voor het behaalde 1ste klasserschap, waarvoor door Sneek ih hartelijke bewoordingen dank werd ge bracht. Dan trappen de Sneekers onder lei ding van scheidsrechter K. de Jong af. De C. A. B.-ers hebben al spoedig succes door Van der Hauw. Een corner voor Sneek belandt achter het doel. Een aanval van Sneek gaat dan door bui tenspel verloren. Kooiker moet telkens handelend optreden, wat hem voorloo- ,pig met succes gelukt, maar voor dat werd gedraaid heeft Sneek gelijk ge maakt. Nogmaals weten de Sneekers Kooiker te verschalken, terwijl C. A. B. verschillende goede kansen om gelijk te >n volgende keer zullen nóg meer vlag- maken, niet weet te benutten. Onder groote spanning verstrijkt de tijd. De C. A. B.-ers zetten nog eens flink op, maar in de stand kwam geen ver andering, en Sneek wist deze wedstrijd verdiend te winnen. FrisiaFriesland: 21. Het spel wordt direct in een vlug tempo aangevat en vrij spoedig ont staat een corner op het Frisia-doel, die evenwel niets oplevert. In deze periode is Friesland gedurig sterker en wanneer bij een Friesland-aanval de Frisia-kee- per te ver uitloopt maakt Friesland ge makkelijk een doelpunt. Ons inziens een zuiver geplaatste aanval. Met de stand 10 wordt gedraaid. Een corner op het Friesland-doel le vert ook geen resultaat, maar direct daarna profiteert Frisia van een vergis sing in de achterhoedespelers van Friesland en is het 11. Een schitte rend schot op het Frisia doel wordt door de keeper zeer goed gehouden. In deze helft blijkt Friesland allengs ster ker te worden. Een paar Friesland- spelers verlaten thans wegens opge- 1 loopen blessuren het veld, direct ver vangen door de reserve spelers Het overwicht der Frisia-spelers is merkbaar; verschillende corners ont- i staan zonder resultaat echter. Bij en strafschop, ten voordeele van I Frisia, wordt de bal onhoudbaar in ’t I doel geschoten: 21. Na nog eenig op- en neergaand spel en ’n gevaarlijk moment voor ’t Frisia- doel, wanneer de keeper de bal niet vlug genoeg weg werkt, wordt deze wedstrijd beëindigd. SneekL. S. C.: 60 Over deze wedstrijd is niet veel bij- zonders te vermelden. Het geleek ons i een spelletje van kat en muis. De L.S.C.-ers zijn tegen het vlugge spel der Sneekers bij lange niet opge- wassen. De eerste twee doelpunten worden door Sneek wel heel gemakke lijk genoteerd. De L. S. C.-keeper i maakt een alles behalve safe indruk. Zijn treuzelen, wanneer moet worden ingegrepen, is hen verschillende keeren I noodlottig. Reelmatig.wordt door Sneek de sco re opgevoerd. Pas de 4e goal was een doelpunt een eerste klasser waardig. Zoo ook 5 en 6. Het combinatie spel en het zuiver plaatsen van Sneek was in deze periode beslist af. Auto over de kop. Ter hoogte van de Groote Klaver op de Harlingerweg moest Maandagavond een auto uit Schraard uitwijken voor een andere wagen. De bestuurder van de auto geraakte daarbij met zijn wagen tusschen de rails. Op onverklaarbare wijze is de wagen toen gekanteld en kwam met de wielen naar boven op den weg. Het glaswerk was na deze buiteling geheel kapot, de bovenkap ingedeukt en een der wielen geheel gebroken. D inzittenden hadden van deze buite ling geen noemenswaardig letsel onder vonden. Eenige schrammen en ontvellin gen was alles. De kraanwagen van onze Ford Dea ler, de heer W. van der Werff, maakte spoedig de passage weer vrij. We hebben vanmorgen de wagen in de garage even bezien. Een troosteloos overschot van wat eens een luxe wagen was. f Maandagavond veroorzaakte ’n hol lend paard een geweldige opschudding op de Rijkstraat. De bestuurder van dit hollende melkvervoermiddel was er ter hoogte van de Fa. S. S. v. d. Werf, hol derdebolder afgesprongen, onderwijl paard en wagen in vliegenden vaart ver der ging. Vredige wandelaars en fietsende da mes zochten zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen op stoep en in de win kels. De hollende beweging stevende recht op het huis van den heer Eerd- mans af, maar gelukkig nam het paard op ’t laatste moment nog een andere richting, de Witheerenstraat in.’ Deze straat wordt voor het moderne verkeer thans reeds wat ruimer gemaakt, maar is voor een schots en scheef hot senden melkwagen nog wel iets te smal. Waarschijnlijk heeft dit iets remmend gewerkt, tenminste ter hoogte van de school kwam het paard te vallen. flulo noodia? UI.V1WI 1 tid fr. p. p. Per half iaar 1 -50 I ideprovincie f 2.-; inning 15 ct. het Buitenland f7.- per jaar. >eldper looper 40 ct. p. kwartaal. )E JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1