ONS RECHTSGEVOEL. 3 eta Dr. EECEN De Bolswardsche Courant en Westergoo u» en en Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 28^ Jaargang Woensdag 25 Mei 1932 No. 40 A Een proef zooals Zondag j.l. met ’n s 1. v. d. A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/2 ct. Buitenland 2J^ ct. is o» ar dg za en de ir i* r os -4 OOR-, NEUS-, KEELARTS is AFWEZIG ZATERDAG 28 MEI TOT EN MET WOENSDAG 1 JUNI. it r k 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. r- m d ie ft «I ie bijna in eigen doel, wat een corner voor C. A. B. tengevolge heeft, waaruit J. de Jong tegen de doellat schoot. De Snee kers verkleinen dan den achterstand en al spoedig ligt no. 3 achter Van der Heide. De backs van Sneek dringen dan over het halve veld, maar in de stand komt verder geen verandering en eindigde de ze wedstrijd in een gelijk spel, zoodat M. S. C. van Meppel in het bezit komt van het zilveren doel en C. A. B. terug kan zien op goed geslaagde wedstrij den. AFSCHEID Ds. E. BROEKEMA. Uit Leek (Gr.) werd ons onderstaand verslag toegezonden van het afscheid van Ds. Broekema te Opende (Gr.), op 22 Mei j.l.: Na een zeer werkzamen en gezegen- den arbeid van ruim 2 jaren nam Ds. E. Broekema, wegens vertrek naar Bols- ward, heden afscheid van de Ned. Herv. gem. te Opende (Gr.) welks .kerkge bouw tot in de alleruiterste hoekjes dicht was bezet met een schare van pl.m. 300 menschen. Na ’t uitspreken van den zegen en votum werden gelezen de 12 artikelen des geloofs en Hand. 20 vers 16 tot 38, waarna de predikant het gebed uitsprak. Hierna las Zijn Eerw. eenige verzen voor van Hebr. 13 om als tekst van dat hoofdstuk te nemen het 8ste vers: „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde tot in der Eeuwigheid”. In zijn voorwoord merkte de prediker op, dat uit het verband op te maken was, dat met het woord gisteren bedoeld werd „een niet lang geleden tijd." Christus was hier niet het eeuwige Woord, maar het Vleesch geworden Woord. Uit dezen tekst bleek de absolute macht van den Verhoogden Menschen- zoon. In dezen tekst werd de gemeente afgeleid van den voorganger, naar den Eeuwigen Voorganger. Zeer bijzonder wees de tekst er op, dat de gemeente speciaal zou letten op den Rijkdom van Christus, die rijkdom te kennen met 't oog op ’s menschen armoede. De Onweerstaanbare Christus van den tekst was waarborg, dat ’t geloof plaats kon vinden. De genade kan' alleen ver staan worden in ’t licht v. h. kruis. Na er op gewezen te hebben dat Christus de blijvende Herder en Leeraar is en nadat de Gemeente opgewekt werd om zich te laten redden door den Hei land, werd deze diep ernstige predikatie besloten. Hierna zong de gemeente Ps. 118 1, 7, 13 en werd het dankgebed uitgespro ken. In de gebruikelijke toespraken werd allereerst het woord gericht tot den Ker- keraad en dezen dank gebracht. Spr. had altijd verlangen gehad naar de Ker- keraadsvergaderingende gemeente werd er door gebouwd. Veel strijd was er geweest, maar Gods genade was groot geweest. Hebt acht op u zelven en op de kudde. Daarna werd de consulent Ds. Knot- nerus van Sebaldaburen toegesproken; hem werden in ’t bijzonder de belangen der zieken opgedragen. Vervolgens richtte de scheidende pre dikant zich tot Kerkvoogden en Nota belen, Koster en Organist, tot het Be stuur der Evangeliesatie Opende (Zuid), tot het Hoofd der School en Personeel, tot Catechisanten en vereenigingen. De slotzang was Ps. 122 3. Namens de Kerkeraad werd Ds. Broe kema door ouderl. Broersma toegespro ken. Menschelijker wijze gesproken gaat u te gauw weg, maar Gods weg leide u. Gij kunt met een gerust hart van hier gaan; gij hebt de volle Raad Gods ver kondigd. Ook nieuwe jeugdiger speler genomen is, moet ons inziens in de komende maan den meermalen herhaald worden. Het oude spreekwoord „de rechte man op de rechte plaats” is ook voor een voetbal elftal van groote waarde èn dit kan al leen door regelmatig voor de competitie nieuwe spelers een kansje te geven. We vertrouwen dat onze elftal-com- missie met de opgedane ervaring gedu rende deze nederlaagwedstrijd rekening zal houden. Tenslotte nogmaals aan C. A. B.-be stuur en vooral het C .A. B. I elftal, dat zich zoo spontaan en sportief in deze wedstrijden gegeven heeft, een woord van lof. f Zaterdagmorgen hield de Friesche Maatschappij van Landbouw afd. Bols- ward, haar Mei-vergadering op de bo venzaal van de Wijnberg. De opkomst der leden was zeer slecht. De voorzitter, de heer de Vries, drukt dan ook bij de opening zijn groote spijt uit over de geringe belangstelling der leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onder dank aan den Secretaris goedgekeurd. Inge&omen is een schrijven van de Fr. Mij. van Landbouw omtrent de vleeschkeuringswet. De bedoeling is té komen tot verlaging der keurloonen en opheffing van het verbod tot huisslach- tingen. Verschillende afdeelingen hebben voor dit idee reeds actie gevoerd met gering resultaat. De voorzitter merkt op, dat misschien nog iets bereikt zal kunnen worden om meer vrijheid voor huisslachtingen. Be sloten wordt in die geest een adres aan diverse gemeenten te richten. De tegemoetkoming in de kosten voor de leiders der meikerscursussen zal wor den verlaagd van f40 tot f30. De voorzitter hoopt dat nu men in Leeuwarden de laagste salarissen gaat inkrimpen, men ook en vooral eens zal denken aan de meer hoogere salarissen. Een zeer geanimeerde discussie ont spint zich over meerdere punten der agenda vergadering Leeuwarden, o.a. over de exploitatie en uitgave van het Friesch landbouwblad. Omtrent de vraag van het Hoofdbe stuur: hoe denkt de afd. over de toe kenning aan den huurder van een recht óp schadevergoeding bij onredelijke huuropzegging? -«tordt uitvoerig ge- discuseerd. Algemeen is men van oordeel, dat de toelichting die de secr. op deze vraag ontvangen heeft, allerminst duidelijk is en men het dus maar aan het deskundig oordeel van het Hoofdbestuur wil over laten hier richtlijnen aan te geven. De tweede vraag: Het opnieuw aan dringen op een verbod van publieke ver huring (inclusief bij gesloten briefjes) bracht heel wat meer verschil van in zicht naar voren. Na langdurige bespre kingen besloot men ten slotte over dit voorstel te stemmen. Met 7 tegen 6 stemmen werd de vraag ontkennend beantwoord. Afgevaardigde en plaatsvervanger naar de algemeehe vergadering werden alsnog benoemd. Met een woord van dank aan allen sloot de voorzitter deze vergadering. Voetbalkrabbel. De 7e en laatste nederlaagwedstrijd is j.l. Zondag gespeeld. Een speciaal verslag van deze wedstrijd vindt U bo venstaand. De bedoeling van deze krabbel is om op zeer ondeskundige wijze een overzicht te geven van de ver schillende wedstrijden en daaruit waar schijnlijk ondeskundige conclusies trek ken. De eerste wedstrijd werd gespeeld tegen Black Boys van Sneek en gewon nen met 62. Deze wedstrijd werd het eerste doelpunt gemaakt door J. Roode, het 2e doof v. d. Hauw, waarna rust. De 3e goal is voor Apeldoorn, de 4e door v. d. Hauw, na een mooie voorzet van J. Roode. De 5e en 6e zijn meer het resultaat van een gelukje. De tweede wedstrijd werd gespeeld tegen De Kooy, Joure. 41. Ook hier verovert J. Roode voor C. A. B. de leiding. Na de rust is het v. d. Hauw die het 2e doelpunt maakt. Het derde is voor W. Hoekstra en ook hel 4e is een zeer mooi geplaatst schot van W. Hoekstra. De derde wedstrijd is tegen S. S. C. van Steenwijk. 31. Het duurde in deze wedstrijd nogal geruimen tijd voor een der clubs het net wist te vinden, maar het is alweer C. A. B. die door v. d. Hauw de leiding neemt. Voor de rust weet ook Steenwijk een doelpunt te maken. Uit een mooie voor zet van Hoekstra wordt de tweede goal gemaakt. Uit een vrije schop maakt v. d. Hauw de derde. Uit deze wedstrijd herinneren we ons de slappe leiding van scheidsrechter Kracht uit Sneek. De vierde wedstrijd tegen Roodgeel Leeuwarden weer 31 Ook in dze wedstrijd gelukte het C. A. B. de leiding te nemen door een goed gericht schot van A. Hoekstra. Het tweede doelpunt ontstaat uit een gewirwar voor het R.Q. doel. Na de rust maken ook de Leeuwarders een prachtgoal. Maar verder kunnen ze het ook niet brengen. Het derde doelpunt wordt gemaakt door Ban der Hauw. De vijfde nederlaagwedstrijd gaat tegen L. S. C. van Sneek. 51. De Sneeker clubs zijn niet erg ge lukkig. Eerst wordt Black Boys met 6-2, nu L. S. C. met 51. Deze wedstrijd was ons inziens de minst interessante. Door het zeer slappe spel der L. S. C.-ers wordt ook C. A. B. niet geïnspireerd tot mooi samenspel. Niettemin een verdien de overwinning. 6e wedstrijd tegen Heerenveen I. De leiding wordt al vrij spoedig door Hee renveen met een mooi schot genomen. Ook de tweede goal is voor H. Dan verkleint A. Hoekstra de achterstand en even later ligt de gelijkmaker in het net. Na de rust maakt A. Hoekstra no. 3, maar ook Heerenveen maakt met een goed gericht schot gelijk. Beide partijen weten dan nogmaals het doel te vinden. Eindstand 4—4. 7e wedstrijd tegen Meppel. 35. Deze wedstrijd begint reeds direct in het voordeel van M. S. C. met 2-0 Een vergissing van de M. S. C. achterhoede bezorgt C. A. B. een doelpunt, terwijl voor de rust A. Hoekstra de gelijkma ker scoort. Na de rust is Meppel veel sterker maar ook de C. A. B.-ers laten verschillende goede kansen onbenut. Binnen 3 minuten weet Meppel ook 3 doelpunten te maken. 52. v. d. Hauw maakt na zeer goed samenspel nog no. 3. Eindstand 35. De laatste wedstrijd vindt U verslag boven en nu de eindconclusie. Door deze nederlaagwedstrijden te gen tweede klasse clubs (zelfs de eer ste klasser Sneek heeft de wedstrijd niet kunnen winnen) heeft C. A. B. be wezen dat ze bij ernstigen wil niet thuis behoort in de derde klasse en dan nog wel onderaan. Er is reeds vaker gezegd dat C. A. B. buiten de competitie beter speelt, maar ik kan dat niet zoo maar aannemen. Ons inziens kan het C. A. B. bestuur (dat voor het organiseeren van deze wedstrijden alle lof verdient) met 7e NEDERLAAGWEDSTRIJD. C. A. B. I—Sneek I: 3:3. De laatste wedstrijd heeft C. A. B. ook tot een voor haar goed einde weten te brengen. Het weer werkte er echter niet toe mede, daar de wind oorzaak was dat van goed spel geen sprake kon zijn. Onder leiding van scheidsrechter Coe- hoorn van Leeuwarden wordt even over tweeën door de Sneekers afgetrapt. De C. A. B.ers nemen de bal over, maar resultaat heeft dit nog niet. Een aanval van Sneek gaat dan door buitenspel ver loren. Voor C. A. B. lost A. Hoekstra dan 2 maal achtereen een schot, maar de Sneek-keeper geeft niet thuis. Daar C. A. B. van het windvoordeel profiteert ontstaan een 2-tal corners, die goed genomen, ook voor C. A. B. geen doelpunten opleveren. Het eerste schot der Sneekers belandt hoog over het doel. Wanneer J. de Jong een voorzet geeft is het A. Hoekstra die C. A. B. de lei ding geeft. W. Hoekstra schoot even daarna in de handen van den S.-keeper. Wederom zet J. de Jong mooi voor het doel en W. Hoekstra kopt de bal langs den keeper. Verschillende goede aanvallen der Sneekers volgen, maar tot doelpunten komt het niet. Het succes komt wederom van den anderen kant. Nog voor de rust brengt H. Huisman de stand op 3-0. Na de thee heeft Sneek het windvoor deel en algemeen is de gedachte, dat er nog wel kan gewonnen worden door de Sneekers. J. de Vries lost een schot, wat over I Gaat met Uw „belastingkwalen” I naar den b e 13S ti Dg d 0kter J.BLOKHzB.,bUR.ft!iterkSne(k Gedipl. Belastingconsulent Kantoor voor Admin, en Belastingzaken OVERAL TE ONTBIEDEN Postduivennieuws. Zondag had de 4de wedvlucht plaats in dit seizoen. 42 vogels werden Vrij dagavond verzonden naar Vilvoorde (België) afstand 260 K.M. De duiven werden gelost om 8 uur met zuidenwind. De eerste vogel arriveerde reeds om 10.48.06, zoodat deze vogel met een snelheid van bijna 100 K.M. per uur ge vlogen heeft, eigenaar D. Bangma. Th. de Jong, 1050.56 uur. D. Bangma 10.52.23 uur. D. Bangma, 10.52.34. D. Hoeben, 1059.30 uur. D. Ruiter 11.6.21 uur. A. Bangma 11.7.16 uur. Th. de Jong 11.8 uur. D. Ruiter 11.15.41 uur. Th. de Jong 11.22.16 uur, No. 11, 12, 14, 15, 16 werd D. Bangma. No. 13 D. Ruiter. Daar het weer intusschen steeds slech ter werd, liet de rest op zich wachten en kwamen ’s middags toen het weer een beetje opklaarde. Vrijdagavond inkorven voor Quiervrain Dit is de eerste afd.-wedvlucht, ge houden door de alg. bond van postdui- venliefhebbers Friesland, afd. K. Tevens dubbel kringconcours, uitgeschreven door de postduiv^nvereeniging Lochem. De loslating wordt Zondagmorgen 9 uur voor de radio bekend gemaakt. OPENBAREVERGADERING van den Raad der gemeente Wonsera- deel op Zaterdag 28 Mei 1932, des voorm. 10.15 uur, ten ge- meentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen der vergadering van 24 Maart 1932. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Nader advies van Burgemeester en Wethouders inzake het verzoek van de Directie der N.V. Nederlandsche Tram- weg-Maatschappij, gevestigd te Heeren veen, om subsidie uit de gemeentekas voor het jaar 1932, ter gedeeltelijke dek king van het exploitatietekort dier ven nootschap en advies omtret andere op deze aangelegenheid betrekking heb bende adressen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het houden van een openbare aanbesteding inzake het in bruikleen ter beschikking stellen van een dienstauto ten behoeve van den keu ringsdienst van vee en vleesch. 6. Idem tot administratieve indeeling van de dorpen Witmarsum, Arum en Makkum in straten en wijken en tot het geven van straatnamen. 7. Idem betreffende verbetering van den weg van Witmarsum naar Pingjum tot den driesprong. 8. Idem tot onderhandschen aankoop van een strook grond van R. van der Weij te Asten (N.-B.), benoodigd voor de verbreeding van de bocht in den weg op den driesprong Bolsward-Hiemert- Wommels. 9. Idem tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van verbetering van het gedeelte van den weg Lollum Franeker van den Slachtedijk tot den z.g. Plattedijk in de Vlaren. 10 Idem tot vaststelling van veror deningen regelende de heffing en invor dering van vergunningsrecht en van ver- lofsrecht ingevolge de Drankwet 1931, St.bl. 476. 11. Idem tot wijziging der verorde ning op de heffing eener belasting op tooneelvertooningen en andere vermake lijkheden. 12. Idem tot verlaging van den post onvoorziene uitgaven der gemeentebe- grooting voor 1932 (volgno. 428) met een bedrag van f736.45 ter dekking van den door de Gedeputeerde Staten op die begrooting gebrachten uitgaafpost volg no. 220 tot gelijk bedrag, jegens kosten van maatregelen, genomen krachtens de Besmettelijke Ziektenwet (St.bl. 1928, een sterk verschil met onze gevoelens, maar het verschil is slechts gradueel. Wat we hebben aangevoerd ver schoont de moordenaars geenszins, maar ook wij zijn voor onze gevoelens van wraak niet verschoond. Het recht moet ook op aarde haar beloop hebben en in het belang van dat recht, alsmede in het belang der maatschappij is het te wenschen, dat de moordenaars van den kleinen Lindy zullen worden gevat en dat over hen zal I worden geoordeeld. Het vonnis over hen echter moet worden geveld in ernstige bezinning, door ob jectieve rechters en op een tijdstip, dat gewekte driften zijn geluwd. Zoo dikwijls ontmoet men menschen in het leven, die staan te beven van drift en dan met overtuiging in hun stem herhalen: 't Is mijn recht, dat ik zoek! Door de edelste instincten achten ze zich gedreven, terwijl ze inderdaad slechts uit zijn op wraak, op bevredi ging van een gekwetst gevoel van eigen waarde. Een „recht” is uiterst moeilijk te be palen. Ons inzicht in recht wordt zoo vaak vertroebeld door menschelijk ego- isme, door drift tot vergelding. Vaak, als we meenen „recht” te hebben gedaan hebben we slechts hardvochtigheid be toond. Dat zien we pas in, als de tijd onze drift heeft bekoeld en we geleerd hebben objectiever te oordeelen. Ds. Knotnerus van Sebaldaburen sprak als vriend en als geestverwant Ringcoll, ook namens dat College. Deze vroeg de Gemeente staande te zingen Ps. 121 4. Na alle deze toespraken liet de ver trekkende predikant nog zingen met een ontroerde stem Ps. 119 53. Mede aanwezig waren Ds. Prins uit Lutjegast en Dr. Steenbeek van Surhui- zum. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Het droeve einde van het Lindbergh- drama heeft een geweldige sensatie ge wekt. Er zullen vele vrouwen zijn ge weest, bij wie een traan opwelde, toen ze hoorden, hoe de kleine eindelijk was gevonden, dood, vergaan, verminkt. Mannen mogen niet zoo gauw van hun ontroering blijk geven, velen hunner sta ken, toen ze het bericht vernamen, de handen in de zakken, om ze dAAr on zichtbaar tot vuisten te ballen. Iedere vrouw dacht daar aan die moeder, die daar maand op maand in het leege bedje had gestaard, al maar hopende op de ontwaking van het laatste greintje men- schelijkheid in het wezen der ontvoer ders, aan die vrouw dachten ze, welke moe gehuild wachtte op den terugkeer van dien eenen kleine en... op de komst van dat andere wicht. De mannen dach ten ook aan Lindbergh, die, groot en sterk en machtig, duldzaam moest dra gen en lijden, omdat hij niet wist, wie hem dAt had aangedaan... De schurken! zoo sisten we tusschen de tanden, toen we er zeker van waren, dat ze den kleine hadden vermoord. De schurken! Wat we dien al niet hebben toegewenscht. In Amerika vragen ze allerwegen invoering van de doodstraf voor kinderontvoerders en men biedt er rijkdommen aan degenen, die de moor denaars van den kleinen Lindbergh aan de Justitie in handen weten te spelen. En al zijn we hier in Nederland niet zoo algemeen voor de doodstraf geporteerd, toch hebben zich in deze dagen talloo- zen bereid verklaard om het beulswerk te verrichten, als het de laffe Amerikaan- sche moordenaars zou gelden. „Ik kan geen vlieg kwaad doen”, hebben we meerderen met pathos hooren beweren „maar die kerels zou ik kunnen mArte- len!” Zelf zijn we niet beter dan anderen en de moordenaars van den kleinen Lin dy mogen voor zich wenschen, dat ze nooit krijgen zullen, wat we ze hebben toegedacht, maar zoo hebben we ons achteraf wel eens afgevraagd al die gevoelens, welke nu in ons en in het gemoed van anderen zijn gewekt, zijn dat nu zuivere gevoelens van recht? Het zou wat! Wij, die zoovéél kwaad zouden kunnen doen aan de schuldigen, als we ze kenden en in onze macht had den, hebben we niet allemaal een ietsje, een heel klein ietsje van hun geest in ons? Wij zouden geen onschuldig klein kind kunnen dooden en martelen, zeker niet! Maar wij zouden het misschien die schuldigen wél kunnen doen; we ver beelden het ons althans. Omdat we ons kwaad hebben gemaakt, omdat ze ons met afgrijzen hebben vervuld, omdat ze in ons hebben gewekt een drift, w^lke op vergelding, op wraak belust is. Als er van een zuiver gevoel van recht spra ke was, dan zouden we wenschen, dat we die menschen konden beter maken, konden doordringen van het schaamte- looze van hun daad, opdat ze met on derwerping de straf zouden aanvaarden, welke de maatschappij om wille van haar eigen bescherming verplicht is voor ernstige misdrijven op te leggen. We wenschen echter met geen enkel belang der moordenaars meer rekening te houden, omdat we voor alles onze drift willen bekoelen. We willen den dood van anderen, om dat die onsi gevoelen getweld hebben aangedaan; we willen wraak. Welnu, zijn het misschien niet dezelfde motieven welke deze lieden tót hun misdaad heb ben vervoerd? Ook zij hebben misschien wraak gezocht, ook zij zijn wellicht door Zij hebben in het kind misschien de ouders willen treffen of zich willen wreken op de maatschappij.. Het blijft is thans beter als voor de rust. Uit een corner wordt dan het 1ste doelpunt voor Sneek geboren. J. de Vries trapt dan caal gebroken te worden met de idee laat zitten wat zit. in dankbare bewoordingen *t werk van den vertrekkenden predikant. Reis uw weg met blijdschap. no. 265). 13. Begrootingswijziging. 14. Belastingreclames. 5»- UW i. a i. E JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen i i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1