HET KLEINE WOORD. HOFSTEDE f De Bolswardsche Courant en Westergoo Ik ■■II lil! Gemengd Nieuws. I Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 0 Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 28— Jaargang Woensdag 1 Juni 1932 No. 42 en Hitzum. Tzum. .el Arum (Nadruk verboden). Lage tarieven Gaast. Wommels. u. nt er Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschtfnt Dinsdags- Vrgdagsavonds. Buitenland 2^ ct. Paard en sleeperswagen te water. De smalle verkeerswegen in de stad zijn zoo nu en dan oorzaak van het een of ander ongeluk. Twee sleeperswagens van den heer D. waarvoor één paard gespannen was, re den op het Grootzand toen van de rich ting Marktplein een auto naderde. Door de weinige ruimte was de wagen ge noodzaakt zoo dicht mogelijk langs de walkant te passeeren. Op het moment dat de auto voorbijging sloeg het paard zijn kop tegen een der boompjes aan, het beest schrok hierdoor, terwijl een klein duwtje van de wagen het paard nog dichter op de walkant bracht. In een ommezien geraakte toen het geheele zaakje bij den wal neer in het water. Spoedig werd een praam gehaald en het paard langzaam voortgetrokken naar de scheepshelling, waar het dier spoedig vaste grond kreeg. De wagen zal hedenmiddag wel even uit het water opgehaald worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook het paard had van dit onvrij willig bad geen merkbaar letsel onder vonden. Het ongelukje trok enorm veel belang stelling. f Bij den heer H. F. v. d. Werf, Markt plein alhier is Zondagavond een post duif aangevlogen. De ring om een der pooten van de vogel bevestigd, heeft ’t nummer 188022 Holland f Bij de Juniores Kaatspartij te Dong- jum, waaraan 20 parturen deelnamen, behaalde ons Bolswardsch partuur, be- een uit staande uit W. Bosma, M. Bijlsma en D. Pijper de derde prijs. De inzet van het Kaatsseizoen is voor onze Bolswardsche Kaatsvereeniging wel zeer gunstig. 30 Mei. Bedankt voor het beroep naar de Oeref. Gem. alhier Ds. K. v. d. Meulen te Kommerzijl (Gr.). Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Haskerhorne door H. B. Spijkerboer te Gaast. Onze plaatsgenoot, de heer J. Tolsma, slaagde te Groningen voor het examen Esperanto, Diploma A. Spaansch luchtschip verongelukt. Het militaire bestuurbare luchtschip Coronel Rojas”, dat van Madrid was opgestegen, moest in de buurt van van Villagordo dalen wegens een defect aan boord. Bij de daling zijn de kapitein en zijn acht manschappen gewond. Vliegtuig gevallen. Een militair vliegtuig, dat van Brom berg naar Demblin in Galicië opgeste gen was, is in een storm geraakt en ge vallen. De machine werd geheel ver nield. De twee inzittende vlieger-offi- cieren werden gedood. Beperking Tabaksoogst. De directies van verschillende Besoe- ki-tabakmaatschappijen hebben in ge meenschappelijk overleg besloten de ko mende oogsten sterk in te krimpen, waarvan het resultaat zal zijn, dat de eerstvolgende oogst reeds 100.000 pak ken kleiner zal worden dan de oogst 1931. Om de beteekenis daarvan te kun nen begrijpen, dient men te weten, dat de producties over 1930 180.000 pak ken bedroeg en die over 1931 vermoe delijk evenveel. vrij neo ZWEMSCHOOL De temperatuur van het water in de zwemschool bedroeg hedenmorgen 17°. 31 Mei 1932. Geslaagd te Arnhem als adspirant Bouwkundig opzichter (P. B. N. A.) de heer A. van Zandbergen alhier. Kimswerd. De uitslag der j.l. Zondag alhier ge houden potjeskaatspartij is als volgt: le prijs: G: Stellingwerf, J. K. Wes- tra en Sj. Kooyenga. 2e prijs: D. F. de Vries, O. G. Dijk stra en K. Helfrich. Heerlijke snert. Heelemaal niet huligl BRANDSMA’s WINKEL. 27 Mei 1032. Hedenmorgen geraakte de 'melkfiets van den melkventer W. de Boer uit Ach- lum in ons dorp bij de berm neer en kwam in de sloot terecht. Geholpen door eenige omstanders had men het vrachtje spoedig weer op het drdge. Een gedeelte van den inhoud ging verloren. Molkwerum. Doopsgezinde Gemeente. Mej. M. de Boer, proponente bij de A. D. S. te Amsterdam, heeft het be roep naar Stavoren en Molkwerum aan genomen. SN D, nar zen ver- 'icht No. 5 u. 5 u Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. Witmarsum. 28 Mei 1932. Zaterdagmiddag is alhier een Kaats wedstrijd gehouden onder de schooljon gens uit de dorpen Hitzum, Ried en Tzum waaraan een 20-tal jongens die door het lot tot 10 parturen van 2 spelers werden geformeerd deelnamen.» Deze wedstrijd is hier zoo goed be vallen, dat zij zeer waarschijnlijk ook in de andere dorpen herhaald zal worden, teneinde zoodoende te komen tot wed* strijden van schoolparturen. De uitslag van dezen eersten wedstrijd was, dat de le prijs gewonnen werd door J. Huitema en M. de Vries, beiden van Tzum. 2e prijs A. Rodenhuis (de ster van het veld) van Hitzum en B. Vlaskamp van Ried; terwijl de 3e prijs ten deel viel aan K. Pekel, van Ried en J. Tacoma van Tzum. Gaat met Uw „belastingkwalen” naar den belas ting dokter J.BLOKHzn.,^knK,K5.%Sneek Gedipt. Belastingconsulent Kantoor voor Admin, en Belastingzaken OVERAL TE ONTBIEDEN Een afscheid. De heer H. de Bruin die te Tzum ja renlang de betrekking van hoofd der Chr. school heeft waargenomen, iheeft ontslag aangevraagd, hetwelk hem eer vol is toegekend. Meester de Bruin stond hier hoog aan geschreven, geen wonder dat velen hem noode zien heengaan. De vele vriend schapsbanden behoeven echter niet ver broken te worden, daar meester beslo ten heeft voorloopig te Tzum te blijven wonen. In zijn plaats is benoemd de heer de Boer, hoofd der Chr. School te Ferwoude, die de benoeming heeft aan genomen. /oor, 1 rijk- •eikt hun •den Zurich. Zaterdagavond ongeveer 10 uur meldde zich in Hotel Waterlander een heer aan die te voet van Wieringen via de afsluitdijk naar hier was gewandeld. Dit was mogelijk, doordat dien dag juist het laatste gat in den dijk was dichtge maakt. De heer, een scheikundig Inge nieur uit Roosendaal, had zich op ver schillende plaatsen laten controleeren en is de eerste geweest die van Noord- Holland naar Friesland is geloopen. De reis had ongeveer 12 uur geduurd. reld”, die mocht wel eens even stilstaan bij het oude woord: „Wie wind zaait, zal storm oogsten...” Een klein woord, dat we maar al te dikwijls vergeten, en dat toch in staat is blijheid en een overvloed van goeden wil wakker te roepen is: dank U. Iemand die de Zuidzee-eilanden bestu deerde, vertelde onlangs dat de inboor lingen daar geen „dank U” kunnen zeg gen, omdat ze daarvoor de overeenkom stige woorden niet kennen. Als een Zuid- zee-eilander dank wil betuigen, kan hij hoogstens zooveel zeggen als: „dat is 't wat ik noodig had”. Maar wij, als be schaafde menschen in een veel gecompli ceerder maatschappij willen dat kleine woord, dat dankbaarheid, liefde, vrien delijkheid en vertrouwen in den mensch uitdrukt, niet missen. En laten we de wenk ter harte nemen: Vergeet vooral niet hen te danken, die U misschien het liefst en het naast zijn, wier diensten zoo dikwijls als vanzelfsprekend worden aanvaard, terwijl ze dank noch goed keuring van U ondervinden. We leven in een rijke wereld, waarin het betrekkelijk licht is om te krijgen wat we hebben willen. Maar dit verkrijgen van iets be- teekent opoffering en diensten van an deren, die gewoonlijk veel meer terug geven, dan waarvoor ze betaald worden en die naar belooning uitzien, die niet altijd in loonzakjes wordt aangttroffen. Een woord van lof is een klein ding om naar uit te zien, maar het is zoo’n machtig mooi ding, als we het vinden... FLORIS C. De St Frandscusketk. Nog een tiental dagen en met de af braak der kerk zal worden begonnen. A.s. Zondag zullen voor het laatst de H. Diensten in deze kerk worden gehou den met ’s avonds een plechtig lof. Van af de volgende week zullen dan de kerk diensten voor de vereenigde parochieè in de St. Martinuskerk gehouden wor den. De verhuring der zitplaatsen in die kerk heeft a.s. Zondag en zeer waar schijnlijk Vrijdag over een week plaats. De inventaris der oude St. Franciscus; kerk zal gedeeltelijk in de andere kerk en gedeeltelijk in de pastorie, staande naast de af te breken kerk, worden op geborgen. Ten&nde voldoende plaatsruimte in de St. Martinuskerk open te houden zal des Zondags in het St. Vincentiusgebouw een H. Mis voor de kinderen worden ge lezen. „Er zijn dalen in onze harten veroorzaakt door gebrek aan liefde jegens elkaar; er zijn dalen van achteloosheid en verwaarloozing van werk, die verhoogd moeten worden. De bergen van trots en eigen wil moeten verlaagd worden; de krommingen van ‘leugen en misleiding moeten recht ge maakt worden, en de hobbe lige paden van boosheid en ongeduld moeten glad ge maakt worden.” G. POTTER. De grond van levenswijsheid die in sommige spreeikwoordén besloten ligt, zooals bijv, „spreker is zilver, zwijgen is goud”, herinnert ons er aan, dat het be langrijk is, om niet als een hol vat bij de minste, geringste aanraking overmatig veel geluid te geven, doch ervoor te wa- ken, dat hetgeen onze mond verlaat, goed en weloverdacht is. Het gaat met woorden, als met zooveel andere, goede dingen: het komt niet aan op kwantiteit maar op kwaliteit, op de kwaliteit van gedachten, die er achter onze woorden staat. Of om een nog ander beeld te ge bruiken: het komt aan op de dekking, zooals bij bankbiljetten. Staat er goud- dekking achter de biljetten, dan neemt leder de biljetten gaarne in betaling en hebben ze waarde. Zoo met onze woor den: staar er een dekking van gouden gedachten achter, dan zullen onze woor den ook van waarde geacht worden en gaarne door de anderen aanvaard wor den. Laten we dus zorgen, dat er achter onze woorden het goud van karakter staat, het pure goud van eerlijkheid, op rechtheid, van ware broederliefde, van vergevensgezindheid, van vertrouwen in de leidende en beschermende invloed van een oprecht verlangen om goed te denken en te handelen, volgens onze beste begrippen. Wanneer we dus waken voor een „in flatie” van onze woorden en onze mond maar niet steeds rusteloos laten ratelen, zooals de bankbiljettenpersen in den Inflatietijd bij de pogingen om steeds meer van een steeds waardeloozer wor dend bankbiljet te produceeren, dan lee- ren we het gebruik van het kleinste woord waardeeren. Ten slotte is een woord maar een nietig ding, een klei nigheid. Maar ons heele leven, onze heele omgang met de andere menschen, is toch feitelijk een aaneenschakeling van zulke kleinigheden. En al die kleinighe den samen vormen... ons leven. De wij ze waarop anderen weer op onze woor den reageeren en door ons denken en doen beïnvloed worden en hoe zij daar op op hun beurt handelen, deze heele samengesteldheid van acties en tegen acties geeft ten slotte een bepaalde rich ting aan ons leven. Van hoe uitnemend belang is het dan, ervoor te waken en te zorgen, dat de daden en gedachten die van ons uitgaan, goed, liefhebbend, vriendelijk zijn, omdat we door het bo venstaande kunnen zien, dat we daar mee zaad uitstrooien, dat wij straks in de daden van anderen hebben te oogsten. En wie meent zich op de beste wijze door het leven te kunnen slaan, door ’n niets ontziend egoïsme, door uitsluitend aan eigen voordeel en gewin en gemak te denken, door een in toepassing bren gen van het dogma der uiterste dom heid: „de brutalen hebben de halve we- Postdulvennietiws. Zondag j.l. had de 5e wedvlucht plaats vanaf Quievrain (België) af stand 310 K.M. Zondag om 8.30 ge lost, bereikte de eerste duif haar hok om 1.34.35 uur, eigenaar A. Bangma. No. 2 Th. de Jong 1.35.5 uur. No. 3 D. Bangma 1.35.19 uur. No. 4 dezelfde 1.74.35 uur. No. 5 dezelfde 1.52.53 uur. No. 6 IJ. de Vries 1.54.36 uur. No. 7. I. Gerritsma 1.58.19 uur. No. 8 Th. de Jong 2.0.17 uur. No. 9 I. Gerritsma 2.5.9 uur. No. 10 IJ. de Vries 2.0.6 uur. No. 11, 12, 15 D. Bangma. No. 13 Th. de Jong. No. 14. D. Ruiter. Vrijdag a.s. om precies 6 uur inkor ven voor Vont St. Macene (Frankrijk) afstand 460 K.M. Door de zomerdienst der tram- en spoorwegen gelieven de leden er voor te zorgen 6 uur met de duiven present te zijn. Daar ze inplaats van 7.40 uur reeds om 7.20 uur verzonden moeten worden. Een zeer mooie prestatie. Op het Zondag te Amsterdam gehou den [Nationaal {Solipten JConcours, be haalden onze stadgenooten de Heeren J. Negenman een eerste prijs met B. cla rinet en B. van der Meer een tweede prijs met es. clarinet in de eerste afdeeling. Beide prijswinnaars zijn lid van ons Stedelijk Muziekcorps. Voor dit concours waren uit alle oor den van ons land solisten opgekomen, zoodat de prestatie van onze Bolsward sche muzikanten wel als een zeer bij zondere genoemd mag worden. 28 Mei ’32. Heden hield de afdeeling „Wommels” van arbeiders in het landb.-, tuinb.- en zuivelbedr. eene huishoudelijke verga dering in de naai- en breischool. Of schoon verschillende leden de bijeen komst niet konden bijwonen wegens drukke bezigheden, was de verg, tame lijk goed bezocht. In de vacature, ontstaan door het be danken van den heer B. Baukema als secretaris, werd voorzien door de be noeming van den heer Fr. Wiersma. Breedvoerig werd besproken de wen- ‘schelijkheid eener afzonderlijke land- arbeidersafdeeling, doch daar men het aantal leden tg gering achtte, werd be sloten deze leden voorloopig te combt- neeren met de landarbeidersafdeeling te Rien. 30 Mei. Heden geraakte het ruim éénjarig zoontje van den woonscheepjesbewoneï A. v. H. in een onbewaakt oogenblik te water en verdronk jammerlijk. Groote dorpsbmnd in Roemenië. De in Bessarabië liggende dorpsge- meente Leipzig, die behoort tot de oud ste Duitsche nederzettingen is geteis terd door een reusachtigen brand, aldus een telegram uit Boekarest, waardoor zestig huizen in de asch werden gelegd en bijna tweehonderd gezinnen dakloos werden. Menschenlevens zijn niet te be treuren, doch bij het blusschingswerk liepen verscheidene soldaten ernstige verwondingen op. 26 Mei 1932. In een heden gehouden buitengewone vergadering van de Coöperatieve Stoom- zuivelfabriek Witmarsum is besloten, om mede te doen om de kaasbereiding tot de helft te beperken. De ondermelk zal dan aan de leden gratis terug gegeven worden. Men meen de dat niet het directe eigenbelang van den enkeling op de voorgrond moest ge plaatst worden, maar het algemeen be lang van de melkleveranciers. 30 Mei ’32. Alhier had Zondagmorgen in den vroegen ochtend een auto-ongelukje plaats, dat gelukkig zonder persoon lijke ongelukken afliep, terwijl wonder boven wonder de auto weinig materi- eele schade opliep. Eenige jongelui, welke ’s avond na afloop eener vergadering nog een rij- toertje gingen nemen, probeerden even buiten het dorp de wagen te wenden, doch ongetwijfeld door weigering der remmen, baatte het manoeuvreeren niet meer en kwam de auto in de bermsloot terecht. Daar de jongelieden deze salto- mortale geenszins hadden verwacht, was goede raad duur, doch fluks had men hulp gehaald, zoodat men in een ommezien de auto met behulp van ta kels etc. op het droge had gehaald. Voor een GROOTZAND - SNEEK 3 Trein geplunderd. De eerste trein die na heropening van den dienst op een zijlijn van den Oost- Chineeschen Spoorweg tusschen Char- bin en de Mandsjoerijsche grens reed, is door bandieten dicht bij de grens over vallen en geplunderd. Vijftien passagiers werden ontvoerd en uit den postwagen werd een bedrag van 40 duizend dollar, eigendom van den Oost-Chineescheh Spoorweg, gestolen. een der overgekomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 broeders uit Opende eenige waardee- rende woorden. In de kerk merkten wij o.m. op: Ds. J. van Kuiken van Exmorra, Dr. Bon ders van Sneek, Ds. Kloek van Lon- gerhouw, Ds. v. Niftrik van Schraard, de heer Tietema van Zurich en groot aantal belangstellenden Opende (Gr.). t In de Broerekerk werd Zondagmor gen Ds. E. Broekema van Opende (Gr.) bevestigd tot predikant-evange- list bij de Vereen, v. Evangelisatie v. d. Ned. Herv. kerk, alhier. De bevestiging geschiedde door ds. J. v. Kuiken te Ex morra, die tot tekst voor dezen morgen had gekozen 1 Thessalonicensen 5 vers 24: „Hij die U roept is getrouw, die het ook doen zal”. Z.Eerw. sprak hieruit over de volgen de drie onderwerpen: Roeping, Taak en Trouw. Na het laten zingen van Ps. 121 1 heeft op de gebruikelijke wijze de be vestiging plaats, waarna de nieuwe voorganger staande werd toegezongen Ps. 134 3: Dat ’s Heeren Zegen op U daal. Na een korte toespraak van Ds. J. v. Kuiken, sprak deze het dankgebed uit. De slotzang was Ps. 27 7. ’s Avonds hield Ds. Broekema, voor een tot in alle hoeken gevulde kerk, zijn intrede met een predikatie uit 2 Petrus 1 19. Na de tusschenzang richtte de nieu we leeraar zich met eenige welgekozen woorden tot Ds. Van Kuiken, die tij dens de vacature in Bolsward zooveel heeft gedaan, tot het evangelisatieble- stuur, de aanwezige collega’s, organist, koster en verder tot de geheele evan gelisatiekring en tenslotte tot de be langstellenden uit Opende. Als slotzang werd gezongen Ps. 103 11. Namens de evangelisatie spreekt de voorz., de heer P. Oord eenige hartelij ke welkomstwoorden tot Ds. Broekema met zijn vrouw en laat staande Ps. 121 4 zingen. Nog sprak I u. tnd, Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l1/, ct. vor- loek len) em- iden van ge- 'ken ei van f' be- rit- 30, 1 tl. i. III.U1M ■M -«■ Aulonoodlg? dm bom I □aar DE JONG s NIEUWSBLA waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1