1 n I I ;ll :{l De Bolswardsche Courant en Westergoo 'B :!‘l I ONS WERK. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. rden Official Ford Dealer Bolsward - Telef 86 Gemengd Nieuws. Woensdag 8 Juni 1932 28— Jaargang No. 44 ste A (Nadruk verboden). Lage tarieven i. De om 5.23.35, eigenaar van de Witmarsum. t goe igevee Arum r. r. •s: Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verscbynt Dinsdags- en frjjdagsavonds. Het wel wat lange gras maakte de bal voor de toeschouwers meer dan eens onzichtbaar. Behoudens enkele ontvellingen bij 4e diverse spelers, een zeer vriendschappe lijke wedstrijd. Scheidsrechter K. de Jong had geen moeilijke taak. N.V. Intercommunale Waterleiding, gebied Leeuwarden. Uit het ons toegezonden jaarverslag over 1931 memoreeren we het volgende: Aan het einde van dat jaar waren 20 gemeenten aandeelhouders met in totaal 150 aandeelen. De werken en installa ties der N.V. verkeeren in goede toe stand. Het hoofd-pompstation te Noordber- gum leverde in 1931 af 3.236.486 kub. M. water. De afgeleverde hoeveelheid is dus bij het vorig jaar gestegen met 18 Het water voldoet aan de eischen die aan goed drink- en gebruikswater ge steld moeten worden. Uit Zwemschool. De temperatuur van het water in zwemschool bedraagt heden 16 gr. Nijland. Moest de heer P. Kamer alhier, zich de vorige week bij de groote draverijen in Den Haag met een tweede prijs te vreden stellen, Zondag j.l. heeft hij met zijn paard j,Saffier” te Hilversum re vanche genomen, door het winnen van een Isten prijs. Groote aardappelfirma in faillissement. De vorige week heeft de rechtbank te Leeuwarden failliet verklaard de firma gebr. Miedema, aardappelhandel te St. Jac. Par en hare leden J. G. Miedema en Locomotief ontploft. Bij Nagh Hamadi in Opper-Egypte hebben Zondag acht arbeiders den dood gevonden door de ontploffing van een locomotief. Elf arbeiders werden zwaar gewond. Reclame voor Mussolini? Zaterdag werd op de Piazza Venezia een ongeveer 25-jarig jongmensch gear resteerd, onder verdenking dat hij een aanslag op Mussolini zou hebben be raamd. Hij was In het bezit van twee bommen en een revolver. Op hem werd bevonden een Zwitsersch paspoort ten name van Angelo Galvini. Er zou evenwel zijn ge constateerd, dat zijn juiste naam Sbar- belotto luidt. Hij heeft volgens de politie na een langdurig verhoor bekend, dat' hij van plan was geweest den Duce te vermoorde». f het terkt. «te- port ieren Indie c ge- tpost. Voorstel-Ebels goedgekeurd. Het pachtwetsvoorstel-Ebels, waarvan de behandeling ook na de pauze is voort gezet, is in de Eerste Kamer goedge keurd. Erwten en Boonen. BRANDSMA’s WINKEL. 2. waren bruari i prln* irtoe- rin» U d. ad. -Sim- meldt ots op e bof. raph" g van n, de maakt i oud- s, met Col le per- oppen, n ont- verden tr. onze egel- eder- id te ïring ren ebt iar. een all- i we- mag i eet g. aai ma- 1 .1 dit tegen ver- r la, voerd r. Dit □neer ezien ucht- nman voor n za- ill ii, cor- NO I» oote root- brie- tpoit Rumoerige werkloozen in Amerika. Drieduizend werkloozen trachtten zich met geweld toegang te verschaffen tot een fabriek te Detroit, doch werden door een vijftigtal politieagenten met den po- litiestok en traangasbommen uiteenge jaagd. Eenige personen werden gewond. Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’S, ook zonder chauffeur. Een ontstellend cijfer. Werkloozenmassa In Amerika. De Arbeidersfederatie schat het aan tal werkloozen in de Ver. Staren op het oogenblik op 10J£ millioen. Curatoren zijn mr. F. C. Stoop en mr. J. P. Hoogland te Leeuwarden. Rechter commissaris is mr. J. F. van Beeck Cal- koen. Zeker, we behoeven niet te wanhopen en evenmin noodeloos te kleineeren Er wordt, zooals iemand het dezer dagen uitdrukte, meer v»" den Gulden Regel De verdere prijzen, bestaande uit luxe en huishoudelijke artikelen vielen resp. op de nos. 348, 925, 27, 165, 263, 559, 156, 229, 923, 29, 968, 364, 497, 579, 160, 594, 746, 233, 485, 418, 380, 550, 608, 63 en 440. Prijzen kunnen worden afgehaald bij M. Bangma, Gr. Kerkhof 21. De manier waarop de dingen gedaan worden, is dikwijls belangrijker dan de dingen zelf. WELLDON. Geluk, dat is een groote liefde en veel dienen. OLIVE SCHREINER. Dienen is de huur die we be talen voor onze plaats op aarde. Vischclub „Ons Genoegen”. Zaterdagnacht 2 uur vertrok de club naar Abbega voor de te houden 1ste wedstrijd in de Sneekervaart. Te 4 uur nam deze een aanvang en werden door de 26 leden de hengels uit geworpen. Na een kwartier had C. Eb- bendorf de eerste baars boven de wet telijke maat verschalkt, en werd deze winnaar van de taart. Na vijf uur gevischt te hebben werden de prijzen als volgt gewonnen: J. Adema, 1ste prijs, zilveren horloge plus de zilveren wisselmedaille daar deze nu tweemaal achtereen door hem is ge wonnen en is deze thans definitief eige naar. 2de prijs: P. de Boer, schilderij. 3de prijs: C. Ebbendorf theelichtje. 4de prijs: H. Nauta, glaslamp. 5de prijs: Q. de Jong, Bonbonbakje. 6de prijs: W. de Wit, klokje. 7e prijs: Ki. Koopmans, kop. bloem pot. In het geheel werden slechts 10 baar zen boven de wettelijke maat verschalkt en deze wedstrijd behoort tot een der slechtsten, voor wat de vangst betreft, in de laatste jaren. 2de prijs: Ruurd Rienstra, Jurre Ynte- ma en W. Zaagmans. 3de prijs: Broer de Jong, F. van der Vliet en G. Joh. Steensma. 4 Juni 1932. Een dezer dagen slaagde de heer R. F. Weerstra alhier, als adspirant bouw kundig opzichter (P. B. N. A.) na afge legd examen Arnhem. De firma Miedema dreef voorheen een zeer bloeienden handel in aardappelen, voornamelijk pootaardappelen en had zich een wereldnaam verworven. De oor zaak der deconficure zal schuilen in de omstandigheden dat de Gebr. Miedema in allerlei ondernemingen, vooral in Frankrijk betrokken waren geraakt, die groote tekorten opleverden. Voorts tra den zij op voor zich zelven, zoowel als in de functie van directie der Friesche Landbouwcomjbinatie voor Frankrijk (de z.g. Frisanne) in samenwerking met hun broer P. Miedema. Al deze zaken zijn nooit scherp gescheiden gebleven en verschillende transacties liepen als een onontwarbaar kluwen door elkaar. 1931 718. Verschillende nieuwe werken werden uitgevoerd. Voor onze omgeving o.m. de transportleiding naar Workum en de leiding Wommels-Bolsward. Door deze laatste verbinding is de bedrijfszekerheid in het Zuid-Westelijk deel belangrijk verhoogd. De balans sluit met een winstsaldo van f 12,594.07, vorig jaar f20.278.48. De mindere winst over 1931 is toe te schrijven aan de belangrijke uitbrei dingswerken die in 1931 zijn uitgevoerd. VOETBAL. R. Z. S.C. A. B. Een elftal R. Z. S. studenten speelde Zondagmiddag een vriendschappelijken wedstrijd tegen een combinatie C. A. B. We hebben het eerste gedeelte van de zen wedstrijd kunnen bijwonen. Onze to taal indruk was, dat er 20 spelers naar een zekere vorm liepen te zoeken. Een enkele keer werd de bal wel aar dig opgebracht, maar voor het doel werd elke kans verknoeid. Het was voor de rust voor de beide doelverdedigers een zeer rustig partijtje omdat de bal voor hetmeerendeel op het middenveld verbleef. (het bejegenen van anderen, zooals we zelf bejegend zouden willen worden) in praktijk gebracht heden ten dage, dan twintig eeuwen geleden. Er is veel zelf zucht in de wereld, zeker, veel te veel. Maar aan den anderen kant is er ook veel vriendelijkheid, en liefdadigheid en mildheid en hulpvaardigheid van ge moed. Er is meer algemeene samenwer king in alle takken van menschelijke werkzaamheid dan ooit te voren. En daaruit blijkt hetgeen verblijdend en bemoedigend is dat steeds meerderen bewust gaan beseffen, wat inderdaad Uw eh mijn werk, ons werk hier is. FLORIS C. De afbraak der St. Franciscuskerk. We hebben Dinsdagmiddag even eeh kijkje genomen in dit kerkgebouw. Men staat versteld over de verande ring die hier in één dag is teweegge- B. G. Miedema, beiden aldaar, bracht. De banken zijn reeds weggehaald, de staties van de muren, de marmeren al taren gedeeltelijk afgebroken. Wanneer deze week het binnen-inte- rieur is opgeborgen, zal het wel niet zooveel weken meer duren dat van het oude kerkgebouw niets meer over is Zondagavond is een afscheidsdienst gehouden. Voor het laatst was de kers, tjokvol. Deze plechtigheid bracht een zekere weemoedige stemming, als het afscheid van iets, wat je dierbaar geworden was. De zekerheid evenwel dat dit Gods huis in grooter luister zal herrijzen tem pert die weenfoed en doet het oog ge richt houden op de vele verbeteringen die ongetwijfeld aan de samenvoeging der beide parochies verbonden zijn. De teekening voor de nieuwe kerk is. naar we uit ze/ betrouwbare bron hoorden, thans om goedkeuring bij B. en W. We hopen onze lezers binnenkort iets over die nieuwe kerk te kunnen me- dedeelen. Winkeliersbelangen. De Commissie voor de Bolswardsche Winkeliersbelangen verzocht om plaat sing voor het volgende: Zooals bekend mag worden beschouwd is door de Vereenigingen „Handel en Nijverheid” en „De Hanze” een com missie in het leven geroepen om plannen neergelegd in een rapport ter bevorde ring der Bolswardsche Winkeliersbelan gen, nader onder oogen te zien en uit te werken. De commissie is nu zoover gevorderd, dat weldra plannen voor een groote collectieve reclame voor alle Bolsward sche winkelbedrijven gereed zullen zijn. Omdat de kosten, die onvermijdelijk hieraan verbonden zijn, voor een ieder al heel gering zijn, wordt ieder in de gelegenheid gesteld hieraan deel te ne men, waar natuurlijk door de commissie op gerekend wordt. 5 Juni 1932. De eerste ledenwedstrijd van de afd. „Witmarsum” (N. K. B.) had heden plaats. Er werd in één klasse gespeeld en 12 parturen van 3 personen namen hieraan deel. De prijzen bestonden uit huishoudelij ke artikelen. 1ste prijs: G. Zaagmans, Siebe Pol- lema en Egmond Saij. VERGADERING van den Raad, die ge houden zal worden op 9 Juni a.s. ’s avonds 7 uur ten Stadhuize en waarin de navolgende punten zul len worden behandeld. Voorstel van de betrokken raads commissie tot goedkeuring van de reke ning 1931 van het Algemeen Stadsar menhuis. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van het rap port der commissie voor het Woning- en Grondbedrijf inzake herziening grond prijzen. 3 Adres van S. J. van Abbema en J. R. Huitema om restitutie van een ge deelte der pachtsommen van Ymswol- tiertille en Hollanderzet, met advies van Burgemeester en Wethouders. 4. Adres van de sub-commissie uit de nationale commissie tegen het alco holisme om vaststelling van een maxi mum voor het aantal verloven A, met advies van Burgemeester en Wethou ders. 5. Adres van W. Spoelstra e. a. in zake den Workumer trekweg met advies van Burgemeester en Wethouders. 6. Vaststelling wijzigingen der ge meente- en bedrijfsbegrootingen 1931 en van de gemeentebegrooting 1932. Uitslag verloting. Woensdag j.l. vond ten overstaan van den Inspecteur van Politie plaats de trekking van de verloting der Orde van Jonge Tempelieren, afd. Bolsward. De uitslag was als volgt: Hoofdprijs: Modern theedressoir, no. 245. 2de prijs: Schoorsteenmantelgarnituur no. 563. 3de prijs: *r^eservies, no. 846. f Ook twee Bolswarders hebben Za terdag j.l. de tocht over de afsluitdijk gemaakt. Twee knechten van den heer de Witte, timmerfabriek alhier, werkzaam in sluis I, zijn Zaterdagmiddag per fiets uit Wie- ringen VertlrOkken. Het pas voltooide gedeelte van den dijk was nu wel niet een ideale fietsweg, maar het ging toch. De beide werklui zijn Maandag weer vroeg vertrokken teneinde ook de terug reis per fiets te kunnen volbrengen. tf220 f210 f260 ,ftó DOROTHY BEALE. Meer dan eens heb ik U doen opmer ken, dat wij toch dikwijls rare kaerels zijn. We weten alles zoo goed, we be grijpen alles zoo goed, we weten alles omtrent het leven... maar we doen het zoo jammerlijk dikwijls verkeerd. Daar heeft men nu bijvoorbeeld de elemen taire kwestie van ons bestaan: wat is het doel, wat is ons werk, ons levens werk, en waarvoor? Er zullen er ten slotte maar weinigen zijn, die niet bewust of onbewust er kennen, dat wij allen in dit ondermaan- iche een doel, een bedoeling, een werk hebben, ons werk, een bepaalde indi- vidueele taak, die niemand anders kan en mag doen, dan wij. Er is geen blind noodlot, waarvan een gril ons toevallig het aanwezen schonk, neen, wij hebben allen een taak te verrichten, een deel van het groote werk te doen, om de aarde een weer wat beter en prettiger plaats te maken om in te wonen, voor hen die na ons zullen komen. En bij al ons wer ken en streven, bij al ons pogen om de menschenmaatschappij beter te maken, voelen we de inspiratie van „geloof, hoop en liefde, deze drie...” Maar de grootste daarvan is de liefde...” Zeker, de liefde. Maar soms vergeten we wel eens, dat dit inhoudt, dat we niet alleen in theorie of in extatische momenten van menschenmin of op bepaalde tijden >n bepaalde plaatsen die liefde tot den naaste hebben te belijden en te toonen, maar dat we voortdurend op den uitkijk hebben te staan, om te zien, waar onze liefde noodig is. De roerende geschiedenis van den Sa maritaan kan ons in dit opzicht nog veel leeren. In die treffende eenvoudige ge schiedenis wordt verhaald, hoe de Sama ritaan, de man van wien niemand broe derliefde verwachtte, hoe deze prachtige Samaritaan mededoogen had met den door roovers overvallen en verwonden reiziger en tot hem ging... Terecht merkte Philip D. Davis on langs in een rede op, dat we maar al te dikwijls vergeten „tot iemand” te gaan, om hem onze liefde te brengen. We wachten nog te dikwijls tot ze tot ons komen, of totdat de behoeftige ongeveer reddeloos verloren is. En dan zeggen we: had ik dat maar geweten... Heusch, er zijn er nog te veel onder ons, die den „gewonden reiziger” wel zien, maar die liever geen soesa hebben en aan den 'anderen kant van den weg passeeren en een anderen kant uitzien... Zonder linge kaerels zijn we soms! Dat komt, omdat we geneigd zijn te vergeten, dat het onze taak, ons werk is, om met geestdrift en nimmer versa gend de wereld te verbeteren. Er is soms zoo weinig noodig maar, om onzen buurman te redden van vertwijfeling of bangen nood... het kan een opgewekt woord zijn, een hand op zijn schouder, een groet, die ons vertrouwen in hem toont... Liefde kan duizenderlei vormen aannemen immers. Ja, en natuurlijk kan ons dat wat kosten. Zich zelf opofferen voor anderen kost altijd. Maar dat deed de Samari taan ook. Die gaf zijn paard en zette er den gewonde op. En hij gaf geld aan den man van de herberg waar de ge wonde verpleegd zou worden en hij be loofde nog meer te zullen betalen. Hij zorgde ook voor de toekomst... Daar zit een groote les in. Namelijk deze, dat we niet in afzondering van de wereld en alle moeilijkheden hebben te leven, maar in het volle leven onze krachten hebben te beproeven, te toonen hebben wat er waar is van onze fraai-klinkende betui gingen van naastenliefde en hulpvaar digheid, wat we ervan meenen en boven al, wat we ervan in praktijk brengen. Onze plaats is „langs den weg” in het leven, waar „menschenwonden om hee ling roepen” Kerk en Vrede. We ontvingen het Juni-nummer het maandblad „Kerk en Vrede.” Uit het in dit nummer opgenomen jaarverslag vermelden we: De toestand der ver. is zeer stabiel. Het ledental bedroeg op 30 April 1932, 9143; het aantal afdeelingen steeg van 85 tot 103. Met verschillende andere vredesorga nisaties wordt voortdurend voeling ge houden. Het' orgaan .„Kerk en Vrede” heeft thans een oplaag van 10.000 en is een zeer gewaardeerd propaganda-instru ment. Dit blad bevat ook nu zeer lezens- waardige artikelen. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Postduivennieuws. Zondag j.l. had de 6de wedvlucht plaats vanaf Pont St. Maxène (Frankrijk) afstand 460 K.M. Zondagmorgen 9 uur meldde de Radio niet los wegens slecht weer. En om 11 uur kwam het bericht van 10.30 uur los, met bewolkte lucht en N.W. wind. Al dadelijk was het te voorzien dat dit een slechte vlucht zou worden. Gezien de late loslating konden de duiven met een snelheid van 60 K.M. niet eerder thuis zijn dan ongeveer 7 uur Daar ze met deze wind geen 60 K.M. konden ha len was het te voorzien dat er Zondag weinig van terecht zou komen. Er kwam dan ook maar 1 duif thuis en wel om 8.49.30, eigenaar A. Bang ma. De tweede werd geconstateerd Maandagmorgen Th. de Jong. D. Bangma, 6.4 8. Dezelfde, 6.24.57. D. Ruiter 6.48.47. D. Bangma, 7 34.34. D. Hoeben, 7.49.39. D. Bangma 8.25.59. Y. de Vries, 9 12.32. Terwijl Maandagavond om 6.17.41 no, 10 van Th. de Jong arriveerde. Van de 34 verzonden duiven worden dus nog ruim a/a vermist. Het is te hopen, dat hiervan nog maar een gedeelte terug komt. Daar de verzending voor de ver dere stations dan in gevaar komt. Vrijdagavond 6 uur inkorven voor Boxmeer, afstand 160 K.M. Dit is de eerste wedvlucht van de 4 te houden wedvluchten der 2de tour. Woensdagavond inkorven voor af- richtingswedvlucht Steenwijk, de leden welke hierbij belang hebben worden verzocht tijdig aanwezig te zijn. GOEDGEKEURDE KAATSWEDSTRIJ DEN IN ONZE OMGEVING. 12 Juni: Oosterlittens. Door elkaar loten. (Baarderadeelpartij). Huizutn. Jongens. (Damsté-partij). 19 Juni: St. Jac. Par. V. v. V. Uitnoo- diging. Sn eek. Door elkaar loten. Mantgum. 2e kl. afd. 21 Juni: St. Jac. Par. V. v. V. Uitnoo- diging. 26 Juni: Franeker. Juniores. Herbaijum. Jongens. Akkrum. Idem. O. Leije. Door elkaar loten. 3 Juli: Harlingen. Afd. Ie kL Rauwerd. Juniores. de staat betreffende het aantal o. B.-Zijl. Door elkaar loten, aangesloten perceelen blijkt voor Bols- ^vier Idem ward in 1928 378, 1929 554, 1930 660, Pein^ Idem Gsrsloot. Idem. 4 Juli: O. B. Zijl. Jongens. 5 Juli: Holwerd. Uitnoodiging. 10 Juli: St Jac. Par. Afd.-part. Ie kl. Ried. Door elkaar loten. Huizum. Juniores. 25-jr. bestaan. Terzool. 8 afd. 2e kl. 25-jr. bestaan. 17 Juli: Beetgum. 2e kl. afd, Achlurn. Afd. part. 2e kl. Schalsum. Jongens. 24 Juli: Leeuwarden. Afd. part. Ie kl. St. Jac. Par. Jongens. 1 1. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l’/a ct. Buitenland 2H ct. leergeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. (oor het Buitenland f7.- per jaar. Itesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. UI.V.U.M Autonoodlo? DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1