g TAÜDARIS IÏ10ULIJH r! G DM MM naar HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo II VACANTIE. Stadsnieuws. ird II Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 en Uit den Omtrek. Gemengd Nieuws. Woensdag 15 Juni 1932 No. 46 A Postabonné’s Arum. Lage tarieven Pingjum. ig Wommels. )mt ers< staa1 ;nd Indien U het abonnements geld over het tweede half jaar voor 1 Juli aan ons over maakt (Postrekening 87926) dan bespaart U de 15 ct. inningskosten. t Te Groningen werd dezer dagen tot arts bevorderd onze stadgenoot de heer F. van den Oever. IING DLS- agd de Verschtfnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. blijmoediger gedragen, dan die, waarmee hij zijn laatste levensjaren vergalt f In aansluiting met een mededeellng in ons blad van 8 Juni betreffende de Reclame-Campagne die door de commis sie voor Winkeiersbelangen „Bolsward Vooruit” werd voorbereid, kunnen we thans uit goede bron meedeelen, dat de ze commissie zoo ver is gevorderd met hare definitieve plannen, dat zij In de maand Juli een „Stemwedsirijd” gaat organiseeren. Wij hebben kennis genomen van de opzet van dezen stemwedstrljd en Is ons daaruit gebleken, dat als de deelneming van de plaatselijke winkeliers algemeen is, deze Reclame-wedstrijd een groote attractie belooft te worden. 11 Juni 1932. Geslaagd te Groningen voor het eerste gedeelte van het Doet. Examen genees kunde mej. L. Werkhoven alhier. Makkum. BIJ de Zondag te Hulzum gehouden kaatswedstrijd van jongens wist ons par tuur den eersten prijs (3 gouden horlo ges) te behalen. Voor de afdeeling won nen zij hiermee tevens een groote me daille. Goed gewerkt, Murk, Wiepke en Jo hannes! Een burgemeester zoek. Sedert eenige dagen is de burgemees ter van Vries, de heep- >A. Jongbïoed, verdwenen, zonder eenig bericht achter gelaten te hebben. Er bereiken het „Gr. Dagbl.” omtrent dit verdwijnen allerlei geruchten, welke er op wijzen, dat men in geen geval aan een ongeluk zou be hoeven te denken. Met een waterfiets over het Kanaal. De 51-jarige Nederlander Schilperoort is er in den tijd van dertien uren In ge slaagd op zijn waterfiets het Kanaal over te steken. De tocht van den heer Schilperoort is niet zoo voorspoedig geweest als men met het mooie zomerweer zou kunnen verwachten. Onderweg kreeg hij een on weersbui, aldus seint Reuter. De „Kanaal-fietser” was bij aankomst te Dover volkomen uitgeput. De kruisbessen bijna waardeloos. Daar de prijs van de kruisbessen de laatste dagen gezakt is tot 3y2 A 4 ct. per K.O. hebben verschillende groot- kweekers op Zuid-Beveland de pluk stopgezet. Alleen in die bedrijven, waar in hoofdzaak of geheel door Diamantkoopman verdwenen. Uit Antwerpen wordt bericht dat de eenigen tijd geleden failliet verklaarde diamantkoopman W. sinds het einde der vorige week verdwenen is. Hij had de aanmaning ontvangen om het nog in zijn bezit gebleven bedrag van 40.000 gulden ter beschikking van zijn crediteuren te stellen. Hij schijnt daar anders over gedacht te hebben en is met genoemde som naar onbekende bestemming vertrokken. Door de politie is onmiddellijk ge tracht W. op te sporen, doch tot heden vruchteloos. Een zonderlinge optocht Dezer dagen trok in den vroegen mor gen door Cairo’s straten een griezelige optocht. Het was een stoet van doode konin- gen en koninginnen twintig koningen en acht koninginnen wier 5000 jaren oude mummies van het Cairo-museum werden overgebracht naar het nieuwe mausoleum, waarin het stoffelijk over schot van den leider der Wafdisten, Zag- loel Pasha rust Toen Zaghloel stierf, liet zijn vrouw een schitterend mausoleum voor haar echtgenoot bouwen. Ook zij zelf hoopte daar eenmaal begraven te worden, maar de Egyptische minister-president Sldky Pasha was van meening, dat dit graf een geschikte rustplaats kon zijn voor alle groote mannen en vrouwen van Egypte. Hoewel mevrouw Zaghloel weigerde, haar familiegraf daarvoor beschikbaar te stellen, dreef Sidky Pasha toch zijn zin door en nu zijn de koninklijke mum mies in het mausoleum van Zaghloel bij gezet. Ad ver ten tlön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. )AG jrer 12 Juni 1932. Benoemd tot tijdelijk 1ste Botermaker aan de N.V. Zuivelfabriek „Nutricia” te Zoetermeer-Zegwaart, de heer P. Halma alhier. 12 Juni 1932. Geslaagd te Leeuwarden voor het exa men voor huisbezoekster bij de zuigelin genbescherming, mej. J. Engelsma, wijk verpleegster te Witmarsum c.a. 11 Juni 1932. Heden slaagde te Groningen als can- didaat-arts, de heer D. W. Kuipers al hier, vroeger woonachtig te Lollum. 12 Juni 1932. KaatspartiJ. Heden had alhier een z.g. potjes-kaats- partij plaats. Er werd met veel animo gespeeld. Als eerste prijswinnaars traden uit hei strijdperk de heeren: Y de Jong, T. Luk- kes en K. Jagersma. 2de prijswinnaars de heeren: P. Tjeer- dema, C. Kamminga en P. Hidma. heden door den heer Y. Y. de Vries Sr. onderhands verkocht aan den heer Jac. Wijnia te Woudsend voor de som van f 1450 Earten en Beantsjes. BRANDSMA’s WINKEL. Wij verhuren solide FRANEKER isvanll Juni toten met 28 Juni AFWEZIG Vrijdag 1 Juli weer Spreekuur te Makkum van l'/i uur2'/t uur te Witmarsum van 4'/, uur5'/, uur Zomertijd rten els g in Voor een GROOTZAND SN EEK 4 en 6 persoons AUTO’S, ook zonder chauffeur. Witmarsum. Geneesheerea gearresteerd. De politie te Amsterdam heeft in op dracht der justitie dezer dagen een twee tal artsen gearresteerd, verdacht van overtreding van art. 251 bis W. v. S. meldt de „Standaard”. Een hunner is na verhoord te zijn naar het huis van bewaring overgebracht. De andere heeft door tusschenkomst van een medicus en een advocaat, ver gunning gekregen zich in verband met zijn gezondheidstoestand te doen opne men in een der ziekenhuizen, doch van deze gelegenheid heeft hij gebruik ge- jnaakt om naar het buitenland te vluch ten. 13 Juni 1932. De dubbele woonhuizinge, staande nabij de Hofkamp alhier, en laatst be woond door wijlen wed. T. Wijma werd Er zijn menschen, die lichaam en geest van dag tot dag moeten afbeulen in een jachtend en enerveerend zakenleven. Als ze in den zomerdag een paar weken vrij nemen, dan steken ze hun portefeuille met geld en racen ze in sneltrein en auto de halve wereld af om maar zooveel mogelijk te zien, te genieten en te bele ven. Het uitstapje kost ze heel wat, maar vacantie een ontspanning van den geest hebben ze niet gekend; voor het uitgegeven geld het meest te incas- seeren aan genietingen van oog en maag was voornaamste zorg. Wie vacantie neemt, kan uitgaan, om dat het vreemde op zich aan velen de ontspanning van geest biedt, welke in de vacantie wordt verlangd, maar geens zins is uitgaan een vereischte om va cantie te genieten, en zeker niet het ma ken van verre reizen. We verwerven alle voordeelen van een goede vacantie, als we alleen maar eens iets anders ondernemen dan we gewoon zijn te doen, iets echter, het welk onze gedachten tot het schoone des levens kan opvoeren. Wat we slechts noodig hebben is zooveel rust, dat de geest ook gelegenheid krijgt om zich in het nieuwe te vermeien. Als we dan daarna tot de regelmaat van vroe ger zijn teruggekeerd, zullen we de oude dingen met frisscher geest en ook Anders bezien dan weleer. Het leven van eiken dag krijgt nieuwe bekoring voor ons, bezwaren zullen veel van het druk kende hebben verloren, perspectieven lijken blij der geworden. Wie den zin van een goede vacantie verstaat, kan kaar onder alle omstan digheden genieten, desnoods thuis. Zwemschool. De temperatuur van het water in de Zwemschool bedroeg hedenmiddag 19 graden C. 11 Juni 1932. Hedenmiddag had alhier een ernstig ongeval plaats. Terwijl de arbeiders van den veehou der B. B. in de Zuidhoek druk bezig waren op het veld, om het geurige hooi bijeen te verzamelen, werd de arbeider R. B. bij die werkzaamheden ernstig aan het hoofd verwond door een z.g. tljm- paal, waardoor de man tegen den grond werd gesmakt en daar hij over hevige pijn aan een zijner oogen klaagde, werd terstond de geneesheer Dr. Nammensma ontboden, welke de getroffene verbond en directe overbrenging naar een zie kenhuis noodzakelijk achtte. Hij werd derhalve naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd voor verdere be handeling. Men vreest voor het behoud van het oog. Personentrein ontspoord. Op het traject tusschen Unna en Bö nen is bij Hamm een personentrein ont spoord, waarbij alle wagons kantelden en van den dijk stortten; alleen de loco motief bleef op de rails staan. Van de passagiers werd een Duitsche dame gedood, terwijl 4 personen zwaar en 41 licht gewond werden. De gewon den zijn naar "het Izidkenhuisl overge- bracht. Het verkeer in beide richtingen is gestremd. R1JKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het Postkantoor Bolsward over de maand Mei 1932: Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboek jes in gelegd f 10931.83 en terugbetaald - 6988.67 Groote brand te Vancouver. In de houtzagerijen van de Capllano Timber Company te Vancouver is een brand uitgebroken, waardoor een scha de aangericht werd van meer dan een half millioen dollar. Het vuur sloeg ovei op het noordelijk gedeelte van de ha ven van Vancouver, waar eveneens groo te schade aangericht werd. personeel gewerkt wordt, wordt nog de pluk voortgezet. Hierdoor worden ook vele arbeiders gezinnen, die in dezen tijd weer een ex t ratje dachten te verdienen, gedupeerd. Het Don Kozakkenkoor komt in Bolsward. Een bericht dat ongetwijfeld de be langstelling zal opwekken van alle lief hebbers van zang. Het Don Kozakkenkoor bestaat uit 30 zangers en solisten. We komen a.s. Vrij dag op dit muziek-evenement uitvoerig terug. Reeds nu willen we onze lezers adviseeren Donderdag 23 Juni te reser- veeren. De uitvoering zal worden ge houden in de Doele. Onwillekeurig denken we aan ons Julianapark met zijn mooie muziekkoe pel. Ons inziens zou een dergelijk bui tengewoon concert hierin veel meer tot zijn recht komen. Mogelijk dat dan door een lagere entree een veel grooter aantal muziekliefhebbers van die bijzondere prestatie kon genieten. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 3943.16 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 8. Simmermoanne 1932. Oantrüne troch het ynmoaie slmmer- waer, samlen inkelde Ijeafhabbers fen keatsen nammen op in lyst, om in keats- wedstriid fen doarpsljue to hAlden, hwer’t ryklik gau forskate persoanen foar to finen wierne en in moaie lyst gearstald wirde koe. Op ’e middel flea- gen den ek de keatsbflllen hwer oer it Wommelser keatsfjild efter de skoal- le. Det de lange rêsttiid follen fen de keatsers parten spile, koe min merkbite, mar dochs krigen de taskögers mannich moai spil to sjen. Somliken kamen me- koar nel oan en epilen sa det alle hout oan de tillegraef brökt wirde moast, al- teast as min sok ark hawn hle. Einlings koene de prizen ütrikt wir de oan: le prils: F. Wiersma, S. Mensonldes en A. Heeg. 2e priis: J. G. Tjallema, L. Lammert- sma en Y. van Dijk. Onlangs waren we in gesprek met een oud renteniertje, die er nog wel komen kon, maar zich van dag tot dag zooveel zorgen maakte over de toekomst welke nog alle mogelijke narigheden op dit ondermaansche voor hem in petto zou kunnen hebben, dat hij min of meer overstuur was geraakt en zijn gezond heid er door benadeelde. 't Wordt nou een beetje mooier weer en nou moest je eens wat vacantie nemen, zoo raadden we hem in gemoe- de. De man keek ons aan, als wilde hij zich vergewissen, of hij zich in dit geval boos moest maken, dan wei lachen zou. Hoe kon iemand nu zoo ondoordacht praten, meende hij. Ten eerste deed hij niets meer en had hij dus geen vacantie noodig, en ten tweede kon hij er in dezen slechten tijd toch het geld niet voor mis sen. Het eerste goud van de „Egypt” Vrijdag hebben de duikers van het Italiaansche bergingsvaartuig Artigio, terwijl de zee rustig was, uit het wrak van de „Egypt” een kist met 15.000 gouden rupiën bovengebracht. Zooals bekend, is de Egypt een En- gelsch schip, dat jaren geleden op weg naar Br.-Indië op de reede van Brest is gezonken. Het wrak ligt op 130 M. diepte. Ernstig ongeluk te schoenmakerij. Zaterdagavond omstreeks 6 uur heeft in de schoenmakerij van den heer Kos ter aan de Havenstraat een ernstig on geval plaats gehad. De 22-jarige schoenmakersknecht Du Cancaux was bezig met het snijden van leer, toen plotseling het mes uitschoot en diep in zijn borst drong. De knecht meende aanvankelijk dat hij niet ernstig was gewond en wilde daarom even naar het politiebureau loopen, teneinde zich te aten verbinden. Buiten de zaak geko men zakte hij echter Ineen en bleef be wusteloos liggen. De Geneeskundige Dienst die onmiddellijk werd gewaar schuwd, vervoerde den man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar bleek dat één zijner longen ernstig was verwond. De toestand van den ongeluk kige is zorgwekkend. Strenge vonnissen in Rusland. Te Barnaul, in West-Siberië, heeft een proces plaats gevonden tegen een aan tal personen zonder politieke rechten, die van graanroof werden beschuldigd. Met de motiveering, dat door het optre den der gearresteerden de voedselvoor ziening van de stedelijke bevolking in gevaar was gebracht werden vijf hunner ter dood veroordeeld en een aantal an deren tot gevangenisstraffen van vijf zes jaar. Tevens werd bepaald, dat ai hun bezit in beslag moest worden ge nomen. De man had ons natuurlijk niet goed begrepen, wat voortsproot uit zijn ver keerde gedachte omtrent het begrip „va cantie” een woord, dat door velen wordt misverstaan. Vacantie is een rusttijd, leert het woordenboek ons, maar dan bedoeld als een rust van de gewone bezigheden of een onderbreking van anders normale rust. Vacantie wil volstrekt niet zeggen: op reis gaan en zich ergens aan het strand voor een paar weken in een bad stoel planten of zich voor zoo’n tijd in een hangmat tusschen twee boomen in een bosch opbergen. Zóó kunnen alleen sommigen een vacantie genieten. Va cantie hebben we noodig om onzen geest te ontspannen van de sleur der dagelijksche gewoonten, welke altijd zejfde borgen en gedachten met zich brengen. Wie geregeld’ lichamelijk hard moet werken, zal een nuttige vacantie beleven, aüs hij zich een paar dagen rust kan geven, minder omdat het lichaam deze zou behoeven, maar omdat de geest dan eens kan uitgaan tot din gen, waartoe het vermoeide lichaam hem op andere dagen niet te denken stemt Een rijke nietsdoener zou zich geen betere vacantie kunnen toedenken dan door een paar weken gedurende oogsttijd den boer te gaan helpen op het land. Zijn verslapte geest zou verrast ervaren, welk een genot In den arbeid is gelegen en welke voldoening deze verschaft; hij zou leeren, dat rust alleen begeerenswaard is en genoten kan wor den, als hef lichaam eerst werd moe ge werkt Een somber gestemde rentenier, die zich dagelijks zorgen maakt over moge- Hjken tegenslag met zijn papieren, die moest zijn vacantie eens doorbrengen in het gezin van een werklooze, opdat hij kon ervaren, dat er nog andere en zwaardere zorgen zijn, bovendien vaak 12 Juni 1932. Heden werd alhier een ledenkaatspartij gehouden, waarbij de prijzen als volgt werden gewonnen: 1. H. E. Mulder, J. Bergsma en S. Jorritsma. 2. D. Hilarides, J. P. Sieswerda en H. S. de Vries. Tegelijkertijd werd ook een wedstrijd van jongens gehouden. De uitslag was hier: 1. J. Buwalda, T. Hulsman en D. M. de Vries. 2. D. J. de Vries, R. S. de Vries en P. Dijkstra. Een gefingeerde inbraak. Een echtpaar, wonende aan de Cein tuurbaan te Amsterdam, was Maandag avond uitgegaan; de dienstbode bleef achter met de kinderen. In den loop van den avond wekte de dienstbode het oud ste dochtertje, omdat ze beneden zoo’n gestommel hoorde. Samen zijn ze toen naar beneden gegaan, naar de huiska mer. Daar heerschte een chaos. Een kast stond open en de Inhoud lag over den vloer. Klaarblijkelijk waren inbrekers aan het werk geweest. Zoodra de ouders van de kinderen thuis kwamen, werd de politie gewaar schuwd. Er bleek een bedrag van f 1679 verdwenen te zijn. Een (nauwkeurig onderzoek van de politie bracht echter linnengoed te voor schijn, dat vroeger spoorloos was ver dwenen. De 23-jarige dienstbode werd nu aan den tand gevoeld en tenslotte viel zij door de mand. Zij had het geld weggenomen en de geheele zaak inge kleed, alsof er Inbraak was gepleegd. Intusschen was van het gestolene reeds ruim f500 verdwenen. De dienstbode beweert, dit geld te eigen hebben verscheurd. Eindexamens Rijkszntvelschool. Naar we vernemen zullen de eind examens aan bovengenoemde school worden gehouden van 21 tot 24 Juni en van 28 tot 30 Juni en zoo noodig nog op 1 Juli. 28— Jaargang Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 I fl Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland t'/a ct. Buitenland 2^ ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Auto noodig? I UI.U1IM i ÖËJONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1