TARDARTSIÏIOIILIJH De Bolswardsche Courant en Westergoo Berg-opwaarts Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. 28— Jaargang Woensdag 22 Juni 1932 No. 48 en A Postabonné’s Lage tarieven Indien U het abonnements geld over het tweede half jaar voor 1 Juli aan ons over maakt (Postrekening 87926) dan bespaart U de 15 et. inningskosten. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. f Op de Katholieke Jeugddag Zon dag j.l. te Joure gehouden, wisten onze Bolswardsche patronaatsjongens eenige successen te behalen. Bij het voetballen werd de eerste prijs gewonnen, zoodat dit jaar de wisselbe- ker in Bolsward komt. Bovendien werd nog een medaille gewonnen voor het snelste doelpunt. In de afdeeling Kaatsen werd een 3de prijs behaald. Het was een zeer goed geslaagde sportmiddag. t Zaterdag had een der werklieden uit Scharsterbrug, werkzaam aan de fa briek Hollandia alhier, het ongeluk met een vinger bekneld te raken tusschen een automatische pers. De vinger werd ern stig gekneusd. Dr. Beekhuis verleende geneeskundige hulp. Zwemschool. De temperatuur van het water bedroeg hedenmiddag 17 graden. De contra-revolutie In Chili. Generaal Saenz, leider van de contra revolutionaire beweging, verklaarde, dat kolonel Grove werd afgezet, omdat hij niet zijn belofte had gehouden, het le ger buiten de politiek te houden en ook omdat hij de beweging der communisten had begunstigd. De nieuwe junta zou een streng bur gerlijk karakter dragen. De strijdkrachten van generaal Saenz gaan voort met het verspreiden der communistische benden, die het presidentieel paleis omringen. Na een verwoed gevecht viel kolonel Grove, verlaten door zijn volgelingen, in handen zijner tegenstanders. Ook En- genio Matte lid van de oude junta, Is gevangen genomen. 18 Juni 1932. Haast je, rep je. Was vroeger de hooiïng een heel kar wei, thans is het een peulschilletje bij het verleden vergeleken. Deze week kon men bij den heer L. J. Hilarides zien, dat hij geen paarden voor de z.g. tieme gebruikte, maar de tractor. Men staat verbaasd als men dat aan schouwt, hoeveel hooi men dan in een minimum van tijd bij elkaar heeft. Vrij zeker zal deze manier van Üngetiidzjen wel navolging vinden, want alles moet met stoom, zal een zaak in dezen tijd goed rendeeren. De heer Hilarides weet echter als on dernemende man met zijn tijd mede te gaan. Glasfabriek „Leerdam”. In verband met de geruchten over den toestand van de N.V. Glasfabriek „Leer dam”, deelt de directie thans mede dat nu geen contingenteerings- of steun maatregelen van de regeering te ver wachten zijn zij heeft moeten beslui ten tot ingrijpende bezuinigingsmaatre gelen. Het bedrijf zal tot kleinere pro porties terugebracht worden. Er blijven door de te nemen maatregelen 500 600 personen in het fabrieksverband (het aantal werknemers is onder normale om standigheden circa 1400). Met dit aan zienlijk ingekrompen bedrijf zal de glas fabriek in bedrijf blijven. FRANEKER is van11 Juni toten met 28 Juni AFWEZIG Vrijdag 1 Juli weer Spreekuur te Makkum van l'/t uur—2'/, uur te Witmarsunr van 4‘/2 uur5‘/2 uur Zomertijd Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO's, ook zonder chauffeur. Arum. Anti Engelsche stemming in Ierland. Het volgende staaltje teekent de uit breiding van de anti-Engelsche stem- ming in Ierland. In verband met het Eucharistisch con gres dat heden is geopend, hebben de hotels de vlaggen van allerlei nationali teiten uitgestoken. Eenige personen dié beweerden vertegenwoordigers te zijn van het lersche republikeinsche leger, vroegen den directeur van het hotel té spreken en eischten van hem, dat hij de Engelsche vlag te verwijderen. De directeur dacht de wijste partij te kie zen door de vlag te laten neerhalen. Een moedig en verstandig man bestijgt den berg van moeilijkheden met een vast vertrouwen en gelijkmatigen wil. Hij verdeelt zijn krachten en voedt die on derweg met zijn blijmoedigheid. Als hij anderen tegenkomt, die reeds moede zijn dan zal hij ze niet met sombere voorspel lingen heelemaal down praten, maar hij hoodigt ze uit om een stukje tesamen te gaan, met de armen gestrengeld, en zelf gaat hij dan misschien voorop, een lied zingend. Blijmoedigheid en gelijkmoedig heid, ze zijn de geestelijke benzine, wel de levensmotor behoeft om te blijven loopen. We gaan op het oogenblik allen een moeilijk pad. Verzwakken we toch ei kaars krachten niet met voortdurend er op te wijzen, welke moeilijkheden nog zullen komen en nog kunnen komen. A's we berg-ópwaarts moeten fietsen, dan komen we er niet met klagen, noch min der met vloeken, maar met gelijkmatig trappen, rustig, beheerscht, opgewekt voor zoover de omstandigheden dat toe laten en met vertrouwen. Wij, die ons zulke levenskunstenaars wisten, toen we een berg van moeilijk heden achter ons hadden en als van zelf de helling afliepen naar het geluk, too- nen we ons nu ook de levensdapperen, nu we voor een nieuwen berg van moei lijkheden staan. buitengewoon groot 'tientallen auto’s vanuit den naasten omtrek, alsook uit Leeuwarden en Sneek enz. waren naar hier gekomen. En de Zepp was alreeds ergens boven Noord- of Zuid-Holland toen er nog auto’s naar hier kwamen. Voor velen is het dan ook een groote teleurstelling geweest, voor de Leeuwar ders niet het minst, daar ze thuis de luchtreus zeker zoo goed hadden kunnen zien dan hier. Kimswerd. Begunstigd door uitgezocht kaats- weer werd hier j.l. Zondag door een 14- tal parturen een onderlinge kaatswed strijd gespeeld. Fraaie partijen vielen te bewonderen, /vooral fde twee eindpar- tijen werden uiterst spannend gespeeld. De zege behaalden ten slotte O. Dijk stra, K. Aukema en M. Halbertsma. 2de: A. de Haas, I. Groinga en F. Kooijenga. 3de: J. van der Zee, J. Kuipers en K. Helfrich. Makkum. Verleden Donderdagavond kwam het Nutsdepartement in huishoudelijke verga dering bijeen in hotel „De Prins’’. De agenda bevatte slechts een 4-tal punten. Na het openingswoord van den voor- zittér, den heer L. S. van der Burg, en voorlezing der notulen door de secr. mej. Da. Eelman, bracht de bibliotheek commissie haar verslag uit. In het afge- loopen boekjaar waren 2800 boeken uit geleend en 52 deelen aangeschaft. Van de schoolbiblotheek waren aan 54 leer lingen 946 deelen uitgeleend. Het finan- cieele gedeelte van de bibliotheek wees een saldo uit van f 27.41 >/2 (ontvangsten A317.66'/2) zoodat de reserve f 105.84 bedraagt. De rekening van den Nuts-penningm., den heer H. van der Goot, werd in orde bevonden met een bedrag van 'f647.51 in ontvang en een nadeelig saldo van f 44.56. De heer J. Terpstra werd herkozen in de bibliotheekcommissie; in het Nutsbe- stuur werden gekozen de heeren S. S. Hofstra en J. P. Tichelaar, die de benoe ming aannamen. De agenda was hiermee afgeloopen. Echter kreeg de voorzitter nog gele genheid dank te brengen aan mej. Da. Eelman voor het door haar waargeno men secretariaat en voor de haar ge toonde belangstelling voor het jeugd werk; eveneens bracht de voorzitter dank aan den heer K. van der Hem, die als bestuurslid niet herkiesbaar was. De samenwerking met de aftredende be stuursleden was steeds goed en van aan- genamen aard geweest. Cornwerderzand. De belangstelling voor de komst van de Graf Zeppelin op j.l. Zaterdag was Sjanghai ontruimd. Volgens een officieele mededeeling van het Japansche ministerie van oor log hebben de laatste Japansche troepen Sjanghai verlaten. De Japansche regeering constateert, dat zij het Chineesch-Japansch accoord van 5 Mei inzake Sjanghai volkomen ten uitvoer heeft gelegd. De bescherming der bevolking is overgedragen aan dé Chineesche politiemacht. f De Commissie voor Winkeliersbe- langen „Bolsward-Vooruit” deelt ons mede, dat het aantal opgaven van win keliers, die wenschen deel te nemen aan de reclame-wedstrijd in de maand Juli, reeds boven de verwachting is. Echter zijn er altijd nakomers. Enkelen hadden de biljetten verloren, anderen waren op reis geweest. Om hieraan te gemoet te komen en de deelname alge meen te maken, heeft de Commissie be sloten alsnog de gelegenheid voor deel name open te( stellen tot Donderdag avond a.s. Doe dus allen mee, om met vereende krachten te zorgen er een flinke, groote attractie van te maken. Laat dit in wer kelijkheid zijn een eerste poging om Bolsward vooruit te brengen. 18 Juni 1932. Hedenavond hield de afd. „Arum” van de Ned. Vereen, tot afschaffing van Al- coholh.dranken haar gewone huishou delijke vergadering. Aanwezig waren 15 leden, waarover men tevreden kon zijn, gezien de onge schikte tijd van vergaderingen. Onder meer werd de beschrijvingsbrief van de algemeen e vergadering te Utrecht behan deld. Als afgevaardigde is benoemd mej. A. Sinnema, reserve de heer Joh. van Zandbergen. Voorts werd gezamenlijk gezongen en twee bijdragen naar voren gebracht. Bij genoegzame deelname wordt op 24 Juli a.s. een reisje naar Vlieland gemaakt. Na de gebruikelijke rondvraag sluit de voorzitter, de heer J. van Zandbergen deze gezellige bijeenkomst. De Zeppelin. Dat was Zaterdagmiddag ruim 3 uur een buitenkansje. Reeds om 2 uur zagen we verschillende menschen op onze stadhuistoren den omtrek verkennen. De lucht was een beetje triest, zoodat we ons weinig illusies maakten dat zelfs deze hooge kijkers eenig succes zouden hebben. Plotseling klinkt om ruim 3 uur door de stad de roep: De Zeppelin komt. In een oogwenk zag de stad zwart van de menschen. Ieder haastte zich naar buiten, ongeveer uit de richting Sneek kwam statig de luchtreus aan drijven. Een indrukwekkend gezicht. Je werd er een oogenblik stil van en je hoorde zoo nu en dan alleen maar den uitroep: prachtig, schitterend. Naar schatting nogal laag zwevende bewoog het luchtschip zich in matige snelheid boven de stad, koers zettende in Zuidelijke richting. Aan de buitenkant der stad hebben nog zeer velen het luchtschip nagestaard tot het eindelijk geheel in de nevel weg doezelde. Poppententoonstelling. Maandagmiddag 4 uur had in het Groene Kruisgebouw aan de Gasthuis singel de opening plaats van de aldaar te houden poppententoonstelling. Mej. Magendans opent de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord en geeft hierna het woord aan den heer Burgemeester. Spreker denkt zich eens terug in de 80er jaren in dien tijd toen de vooruit gang van het maatschappelijk leven zich begon te voltrekken. Het was de tijd van de opkomst der techniek, de fabrieken en de machines. Die gedurig voortschrijdende evolutie heeft de algemeene toestand uit die jaren verbeterd fen de vooruitgang is door ieder toegejuicht. Vele dingen goede en nuttige zijn tot stand gekomen op elk levensterrein. Het Groene Kruis is één van die vereenigingen, opgericht ten al- gemeenen nutte. Een vëreeniging die haar ontstaan dankt aan de vooruitgang op medisch gebied. Een gelukkig verschijnsel is het, dat door alle tijden heen er menschen ge vonden worden die pioniersarbeid ver richtten en zeker is dat verheugend voor het Groene Kruis. Gedurende een lange reeks van jaren heeft het Groene Kruis afd. Bolsward haar taak volbracht tot heil van onze medeburgers. Het Groene Kruis staat bij ons allen in eere. Wij leven de laatste jaren zeer snel. Zeer spoedig heeft een systeem afgedaan en moet plaats maken voor iets anders. Het Groene Kruis echter heeft ten volle zijn bestaansrecht bewezen en ook wij wenschen hartelijk, dat het zijn goed werk ongestoord zal kunnen voortzetten. Geachte Dames van het Comité. Ge hebt U vereenigd om door middel van een te houden poppententoonstelling gelden te verzamelen voor het Groene Kruis. Elk kan zich overtuigen, dat er gewerkt is en met succes. Dat velen ih deze dagen naar hier mogen komen om uwe tentoonstelling te bezien, opdat zij 17 Juni 1932. De algemeene vergadering van de ver een. „Het Sportterrein” werd op de bo venzaal van café Lukkes gehouden. Er waren weinig leden opgekomen. De ontvangsten bedroegen f 333.64, de uitgaven f304.95. Batig saldo f28.69. Het aftredend bestuurslid de heer P. Y. Faber werd bij acclamatie herkozen. In de vacature Dr. Swets werd niet voorzien. CRISISZUIVELWET 1932. Treedt 3 Juli in werking. De juiste datum van in-werking-tre- ding van de wet, houdende tijdelijke maatregelen tot hulpverleening aan de veehouderij, is, naar het Hbl. meldt, 3 Juli. Alle kranten bevatten regelmatig ar tikelen over de middelen tot oplossing van de crisis. Het nuttig effect van al dat geschrijf is nog wel niet merkbaar, maar toch moeten de redacties er mee voort gaan, want wie vinden wil, moet eerst zoeken, en zoolang we zoeken blijft al thans de hoop levendig. Dezen keer ech ter willen we het toch niet zoozeer heb ben over de wijze, waarop de crisis kan worden beëindigd, maar over de manier waarop we ze moeten doorstaan. In ze keren zin is het doorstaan van een crisis toch ook weer mede het middel om ze te overwinnen, want als we narigheiJ niet weten te verdragen, dan vergaan we er in. De tijden zijn slecht, maar als we daar elkander voortdurend op wijzen en de een den ander blijft suggereeren, dat het leven nog slechter en moeilijker zal worden, dan zaaien we daarmee een geest van verslapping, waaruit nooit iets goeds kan worden geboren. Een Engelsch blad critiseerde dezer dagen zulke defaitisten op scherpe wijze. Ze zijn, aldus werd betoogd, als fiets rijders, die zich in heuvelland langs een helling omlaag begeven. Ze zitten recht op, verwaand, één hand op den rug, de andere losjes aan het stuur; ze kijken links en rechts om zich heen, als ko- ningen, al-vermogenden, voor wie alles, wat ze ondernemen een kleinigheid is. Met een spottend lachje, waarin mede een gevoel van eigen superioriteit beslo ten ligt, zien ze neer op de fietsers, die hen tegemoet rijden, d.w.z. berg-op waarts, en die moede zuchten, onderwijl ze zwaar trappend het lichaam van links naar rechts en omgekeerd overgooien, een enkele maal met knorrig gelaat op kijkend naar het hooge en verre doel. Zij, die richting hebben op het dal, blij ven onvervaard doorrijden, zonder zorg, met een gevoel van al-overwinnaars. Maar dan, als ze eenmaal beneden zijn gekomen en de weg weer opwaarts gaat, dan verliezen ze ineens alle branie, hun gezichten worden gram, hun blijde glim lach gaat over in een knorrig vertrek ken van den mond; ze trappen niet met regelmaat, maar met drift; nu eens leg gen ze alle kracht in hun trappen, dan weer verslappen ze plots het tempo; ze zijn gauw vermoeid, stappen eindelijk af en geven dan op, ze gaan loopen of liggen De weg van het economische leven is ook niet glad en vlak, maar nu eens ver heft deze zich, dan weer gaat ze om laag. Als we een berg van moeilijkheden achter ons weten, dan zijn we allemaal triumphators in het leven; dan loopt ons karretje o zoo gemakkelijk, als van zelf. We voelen ons en dagen anderen uit om het te aanschouwen, hoe vlot we ons bewegen. We rekenen ons als een per soonlijke verdienste aan, wat in werke lijkheid te danken is aan den invloed der omstandigheden. Heel anders worden wé plots, als we een berg van bezwaren voor ons zien oprijzen. Even probeeren we om er tegen op te komen in een korte, nijdige sprint, maar al gauw hebben we onze krachten verbruikt. Dan gaan we den moeilijken weg verder, met horten en stooten, in verbetenheid. Al wie met ons moeten optrekken, vertellen we het, hoe ver het doel nog wel is en hoe moeilijk de weg er heen. We komen er nóóit, suggereeren we onze omgeving. Kijk, zoo zeggen we daar wordt de weg nóg stijler en dóór wéér bonkiger... We zaaien ons mis trouwen uit en zouden oorzaak kunnen worden, dat de tocht werkelijk mislukt. slage tot blijdschap van U en het bestuur tot bate van het Groene Kruis. Dat het nog lang zijn gezegende ar beid moge voortzetten tot heil van zie ken en ouden van dagen. Dr. Beekhuis spreekt woorden van dank tot allen die medegewerkt hebben tot de voorbereiding dezer tentoonstel ling. Eveneens mevr. Van der Zeede Vroede die namens het bestuur dank .brengt aan allen die belangeloos hun krachten gaven, terwijl ten slotte mej. Magendans aan alle medewerksters en inzonderheid de Burgemeester en Dr. Beekhuis dank brengt voor hun vriende lijke en sympathieke woorden. Het officieele gedeelte was hiermee af geloopen en werd door de aanwezigen een rondgang gemaakt door het maga zijn, dat door de goede zorgen van het damescomité omgetooverd is in 'n waar poppeneldorado. Van alle mogelijke soorten poppen vindt men hier terug. Groot en klein in bonte verscheidenheid keurig aangekleed; op alle mogelijke ma nieren is het een bonte mengeling van kleur en mode. Het is werkelijk de moeite waard deze tentoonstelling te bezichtigen en we kunnen het alleen maar betreuren dat voor al dat mooie nu bijna weggedron gen in een veel te kleine ruimte, niet een grootere zaal is genomen. Wat had alles dan nog veel mooier tot zijn recht ge komen en voor dit sympathieke doel was een weinig hoogere entree graag gegeven. Enfin laten we hopen, dat het deze dagen druk zal loopen. Het doel en de tentoonstelling is die belangstelling ze ker waard. De versterkte gramafoon, welwillend afgestaan door technisch bureau Nieuw- land alhier, zorgde voor een feestelijke stemming. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 De contra-revolutie In Chili. In Chili heeft inderdaad de contra revolutie de communistische regeering die onder leiding stond van kolonel Grove weer ten val gebracht. Dit geschiedde door een militairen opstand. De troepen der burgerlijke con trarevolutionairen omsingelden het re- geeringspaleis te Santiago, officieren drongen binnen en namen Grove gevan gen. De door hem gevormde regeering trad daarop af en alle leden er van wer den in de gevangenis gestopt. De tegenrevolutie is vrijwel zonder bloedvergieten geslaagd. De nieuwe voorloopige regeering is gevormd dooi Carlos Davilia, oud-gezant te Washing ton, die een paar dagen ook aan het hoofd heeft gestaan van het drieman schap, dat oorspronkelijk de revolutie begonnen is. Volgens een Chileensch bericht uit goede bron is het geheele land thans in de macht van het leger. De burger lijke ambtenaren worden door militairert vervangen en het staat vast dat een strenge dictatuur voor de deur staat. Dé gearresteerde communisten zijn des nachts te Valparaiso aan boord van een torpedojager vertrokken. 9 t, i i i Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/a ct. Buitenland ct. UI.V1IM i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. flleesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Auionoodi? DE JONG s NIEU WSBL A waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1