Ha Buikband HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Gemengd Nieuws. ZOMER. l L No. 50 28gg Jaargang en A Makkum. Lage tarieven Arum. 6 5 r i i Verschynt Dinedags- Vrüdagsavonds. Zwemschool. De temperatuur van het water be droeg heden 20 graden. Een kievitenpaar had ’n stukje bouw land dicht bij de plaats tot broedplaats gekozen. Nadat 4 eieren gelegd waren is het de ouders mogen gelukken, ze uit te broeden. En dat, terwijl ook vele jon gens wisten dat er eieren waren. Een woord van dank voor deze me dewerking, ook aan enkele ouderen. De werkloozensteun in Amerika. De leiders van het Congres vertrou wen, dat ondanks president Hoover’s veto het door senator Wagner ingedien de ontwerp krachtens welke ten behoe ve van de steunverleening aan de werk- ioozen een bedrag van 2300 mihoen beschikbaar zal worden gesteld, tot wet zal worden verheven, daar William I Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. De dure Sovjet-auto. Het is niet zonder leedvermaak, dat de Duitsche Reichsbode de auto beschrijft welke de Sovjetgezant te Berlijn, de heer Leo Chintstuk, per boot uit Amerika heeft laten komen, n.l. een zeer luxueuse Cadillac, welke in Dultschland niet voor radig was en alzoo speciaal uit Amerika naar Dultschland getransporteerd moest worden. De auto kost 44000 mark. Het is een ,16-cylinderwagen, model 1932. Van het bedrag aan den wagen besteed, aldus rekent de Reichsbode uit, kunnen 100 werklooze gezinnen met 1 kind bijna een jaar lang onderhouden worden. Het blad hoopt, dat de Rote Fahne deze rekensom aan kaar lezera zal wil len voorlegge®. I 'C 15 Snoode bruiloftsgasten. Zaterdag ttouwde in Zenderen een paar, dat volgens bestaand gebruik van vele familieleden en vrienden in plaats van giften in natura een som gelds ont ving voor het aanschaffen der noodige meubelen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben snoode gasten zich niet ontzien om bij het echtpaar in te breken en het geld dat hun geschonken was, te ontvreemden. Er bestaat ern stige verdenking tegen eenige bruilofts gasten, die het bruidspaar hadden thuis gebracht en toen tevens de situatie hadden opgenomen. Wij verhuren solide Voor een naar GROOTZAND - SNEEK_ Relletjes te Vlijmen. Zaterdagnacht is het te Vlijmen zeer onrustig geweest. Er werden van verschillende percee- len een kleine honderd ruiten vernield en ook werden er schoten gehoord. Hoofdzakelijk gold het de fabriek en kantoren van de fa. Van Wagenberg Tresten. Naar men mededeelt heerscht er onder de steuntrekkers ontevreden heid over uitkeeringn. Detachementen rijkspolitie en maré chaussees zijn ter versterking gezonden om de orde te handhaven. Vischclub „Ons Genoegen”’ Voor de te houden 2de vlschwedstrljd op a.s. Zondag schonk de fa. H. Y. Kra mer wederom een mooi remontoir hor loge. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats. 4 en 6 persoons AUTO’S, ook zonder chauffeur. Het slot van een Tamfeest Te Dux, in het N.-W. van Bohemen, werd een Duitsch tumfeest gehouden, dat werd besloten met een fakkelop tocht. Er ontstonden incidenten tus schen een deel der Tsjechische bevol king en de Duitsche turners, die met steenen werden bekogeld. Er werden 6 turners gewond, van wie 3 zoo ernstig, dat zij in levensgevaarlijken toestand moesten worden overgebracht. Onder de gewonden is de nat. soc. afgevaardigde Keisch en de burgemeester van Dux. Toen het lente was in ons leven, hoe véél hebben we ook toen niet gedacht te zijllen wrochten, vóór we den zomer van ons bestaan zouden kennen. En nu we ons bevinden op de middaghoogte, hoeveel blijken we thans te hebben ver zuimd. Nog is het niet te laat, maar we moe ten bedenken, dat de dagen wel zeer geleidelijk korten, maar toch telkens iets. De dag van morgen zal weer niet zoo lang zijn als die van heden. Stellen we toch niet langer uit, maar werken we met verdubbelde inspanning om in te halen, wat we verzuimden. sma, Bolsward en J. de Haas, Tjerkwerd. Leden tot 35 jaar. 1ste prijs: P. de Haas, Tjerkwerd, Tj.. van der Hauw en Dirk Wiersma, Bols ward. 2de prijs: Roelof van Buren, J. Hoit- sma en A. Reitsma, Bolsward. 3de prijs: R. Th. van Buren, Sibr. de Jong en G. Miedema, Bolsward. Adspirantleden tot 16 jaar. 1ste prijs: Siebe Bosma, Bolsward, Joh. de Haas,\ Tjerkwerd en Jan Oos- terbaan, Bolsward. 2de prijs: KI. Kingma, Jan Stevens en Tjalling van der Mei, Bolsward. Prijzen luxe voorwerpen. Green, de leider van het Amerikaansche vakvereenigingsverbond verklaart, dat honger en wanhoop zich van de bevol king gaan meester maken. Wanneer het Congres niet onverwijld handelend op treedt, zal het aantal werkloozen, dat thans reeds 11.000.000 bedraagt in den komenden winter tot 13.000.000 stijgen. Voetbal. Nadat C. A. B. te Bolsward in een vriendschappelijke wedstrijd tegen een zwak M. V. C. met niet minder dan 6-0 won, welke ontmoeting verleden week plaats vond, werd Zaterdag een spannen de en fraaie wedstrijd tegen H. Z. C. gespeeld. Onze jongens waren nu vrij volledig terwijl de twee Rotterdammers, die hier logeerden en als invallers meespeelden een flinke versterking beteekende. M. V. C. won met 2-0, welke doel punten na de rust gemaakt werden. Kimswerd. Een soortgelijk auto-ongeval als j.l. Donderdag, overkwam Zondagmiddag de familie Rijpma alhier. Terwijl hun auto onbeheerd op het erf stond, ging deze op een gegeven moment uit rijden. Klaarblijkelijk doordat ver geten was de remmen aan te zetten. Al spoedig lag de auto te water. De heer Boomsma van Franeker werd ont boden, die weldra met zijn kraanwagen ter plaats was, waarmee *t spoedig ge lukte de beschadigde auto weer op het droge te brengen. Vliegenplaag in Hongarije. Aan de Roemeensche grens is de Hon- gaarsche verdediging tegen de sprinkha nen dag en nacht in touw, aangezien men ieder oogenblik een aanval kan ver wachten. Tezelfder tijd heerscht in de Zuidelij ke en Zuid-Oostelijke grensstreken groo- te onrust wegens de berichten, volgens welke de z.g. Kolumbacser vlieg onder den weestand in Roemenië groote ver woestingen zou hebben aangericht, in verband waarmede de autoriteiten van de grensgemeenten overal plakkaten hebben laten aanplakken betreffende de maatregelen die bij een verschijnen van deze vliegen moeten worden genomen. De laatste maal, dat in Hongarije een inval op groote schaal van deze vliegen plaats vond, was in de tachtiger jaren, toen bijv, in een enkele gemeente in vier uren tijd 400 varkens, 80 paarden en 40 koeien tengevolge van de steken dezer vliegen stierven. Kaatsen. Het was Zondag j.l. een bij uitstek succesvolle dag voor onze Bolswardsche kaatsers. Op de kaatswedstrijd, uitgeschreven door V. v. V. te Berlikum, waaraan 30 uitgenoodigde spelers deelnamen, be haalde de heer C. de Waij in samen werking met H. Knol te Harlingen en A. de Haan te Berlikum den eersten prijs. De heer K. van der Heide behaalde de 3de prijs met P. Helfrich en K. de Jager te Harlingen. Bij de juniores-kaatspartij te Franeker waaraan 24 afdeelingsparturen deelna men, wisten onze Bolswarders W. Bos- sma, M. Bijlsma en W. Buikstra even eens den eersten prijs te behalen. Behoudens luxe voorwerpen ontvingen de kaatsers elk een medaille en ook een verguld zilveren afd.-medaille. Het kaatsseizoen zet voor onze kaat sers goed in. Aan al deze prijswinnaars onze hartelijke gelukwensch. Laat het mooie sport-enthousiasme ook bij de volgende wedstrijden jullie leiden tot de overwinning. Zondag had alhier een ledenkaatspar- tij plaats. De uitslag is als volgt: Leden boven de 35 jaar. 1ste prijs: A. Nieuwenhuis, Bolsward, F. v. d. Berg, Sneek en G. Karsten, Zu rich. 2de prijs: W. Wassenaar, en W. Hoit- t Naar wij van de Commissie voor Winkeliersbeihngen „Bolsward-Vooruit” vernemen, schijnt de Juti-attractie n.l. „de Stemwedstrijd”, zich in een bijzon der groote belangstelling van bijna alle winkeliers ter plaatse te mogen verheu gen. Er hebben zich in zéér korten tijd ongeveer 125 winkeliers aangemeld, die alle een cadeau hebben beschikbaar ge*- steld. Zoodra de volledige lijst is samenge steld, wordt hef totaal beschikbaar be drag aan prijzen meegedeeld. Door een gelukkige samenstelling van de wijze waarop het „stem-uitbrengen” van de bezoekers plaats zal hebben, gedurende de geheele Juli-maand is een loting over bodig geworden, en komt de commissie in het geheel niet in conflict met de „Loterwijwet”. Degene die het nauwkeurigst gestemd heeft, heeft de grootste rechten op de cadeaux. Overigens ondervond de com missie een buitengewone medewerking van het college van B. en W., van den Inspecteur van politie en de Majoor van den Rijksveldwacht, die allen met raad en daad en adviezen bijstonden, om deze attractie zoo te doen verloopen, dat er geen conflict zou ontstaan met de Lote rij wet. In de woestijn omgekomen. Woensdag vertrokken 4 Fransche of ficieren per auto uit Bagdad naar Da- maskus. Zij bereikten Damaskus niet en er werd een vliegtuig uitgezonden om een onderzoek in te stellen. Men vond de auto en in de nabijheid het lijk van een der officieren. Men vond een papier waarop met zwakke hand was geschreven: Ik sterf van dorst. Het eigenaardige is dat van de drie andere officieren geen spoor werd ontdekt. De RobinsoH-schoenfabriefc, Het doet werkelijk goed in tijden vaa werkeloosheid en arbeidsinkrimping eens wat anders dan somber nieuws te laten hooren. Van de Robinson-schoenfabriek te Nijmegen vernamen we, dat er dezer da gen de productie is gebracht op 10.000 paar schoenen per week, dat wil dus zeggen: een jaarproductie van een half millioen paar schoenen, die uitsluitend in Nederland worden versleten. We mo gen daarom aannemen, dat thans op iedere acht mannelijke Nederlanders er één op Robinsonschoenen loopt. De Ro- binson-fabriek is daardoor het grootste schoenbedrijf in Nederland geworden. Voorwaar een prachtig resultaat voor een fabriek, die nauwelijks 10 jaar be staat. Het pleit wel voor de soliditeit en de doelmatigheid van den Robinson- schoen. Als het eenmaal zomer is, dan... gaan de dagen korten, zooals de kalender ons leert. Den 21 Maart begint de lente, 21 Juni de zomer, meteen gaat de zon dan van dag tot dag vroeger onder. Als de zomer er 18, komt de herfst nabij en dreigt de winter. Wijst het ons niet op het vergankelijke van alle aardsche za ken? Wat verlangen we niet naar den zomer, het hoogtepunt van het jaar, als alles in de natuur haar vollen wasdom heeft bereikt en bloeit in stralende pracht. Op hetzelfde moment nochtans, waarop onze verlangens worden bevre digd, begint tevens de afbraak van al dat schoons, de teruggang en rijst het spook van den nakenden ondergang. Is het in het leven niet juist zoo? In de lente van het leven streven we naar kenrtis en /ontwikkeling om den strijd voor den levenswasdom te kunnen voeren. Als we er met veel moeite en arbeid zijn gekomen en trots om ons heen kun nen zien naar hetgeen we hebben ge wrocht; als we meenen verkrege^te heb ben, wat we begeerden; als we denken te regeeren over wat we verwierven; als we pronken in de bereikte hoogte van kracht en macht; als we kunnen omzien naar wat we hebben gesticht: een - zin, een bestaan dan worden we er aan herinnerd, hoe ons leven reeds weet aan het terugbuigen is, ons langzaam terugvoerende vanwaar we gekomen zijn, tot het niets, dat het begin was en weer het einde zal zijn behalve dan voor geest en ziel. Het komt ons alles niet zoo teleurstel lend voor, als we weten, dat er ook né ons nog iets van ons werk zal overblij ven en ook dan nog onze geest zich zal doen gelden. Nemen we als voorbeeld den pas ontslapen Fred, van Eeden. Diens weg was al zoover terugge voerd, dat de geest hem nog tijdens zijn leven was ontgaan. Wat van Eeden ons echter voordien schonk en ons na zijn dood naliet, dat waren de vruchten van zijn geest. Wat hij ons schonk aan schoone gedachten, dat leeft alles nog voort om het menschdom te verkwik ken. We zijn niet allen dichters, noch filo- sophen. We zijn niet allen geroepen om aan velen van onze geest mee te deelen, maar allen zijn we in staat om iets goeds van ons zelve na te laten. Als vaders en moeders reeds lang zijn heengegaan, dan kunnen deze werken nog tot uiting komen in handel en wandel van hun kin deren. Een goede opvoeding kan haar stempel drukken tot in een ver nage slacht; we kunnen vruchten doen groeien welke nog over tientallen jaren kunnen worden geoogst. Zóó bezien, behoeft het niet te mis moedigen, dat we den weg van terug gang betreden hebben op het moment, dat we in de volte van het leven kwa men. De geest van ons werken zal niet zoo gauw vergaan... En ook de ziel, welke het lichaam tot woon had, zal niet terugneigen ten on dergang, maar voortleven tot des Schep pers eere en volgende eene bestemming, welke we door het leven waardig zijn geworden. Daarom, als we den zomer van het le ven hebben bereikt, betreuren we hef dan vooral niet, dat we den herfst tege moet gaan en dat de winter dreigt, want al sterft in den .winter het blad van den boom, toch zal niet vergaan, wat in de zen telkens opnieuw tot leven bekrach tigt. Zoo zal onze geest blijven voortbe staan in onze werken en onze ziel naar des Scheppers wille. Om werken te wrochten echter en verdiensten te verwerven, daartoe moe ten we arbeiden, zoolang het dag is. Hoeveel hebben we ons voorgenomen te doen „in de lange zomerdagen” en hoe weinig van dat alles hebben we tot 'stand gebracht. We zijn plots verrast geworden door de gedachte, dat de langste dag al weer... voorbij was. POSTDLTVENNIEUWS. Zondag 12 Juni had de eerste wed vlucht plaats met oude duiven (tweede tour) vanaf Boxmeer, afstand 160 K.M. ’s Morgens om 7 uur gelost arriveerde de eerst duif om 9.30.25, eigenaar Th. de Jong; no. 2 9.30.36, D. Bangma; no. 3 Th. de Jong 9.30.45; no. 4 N. Gerrit- sma 9.30.56; A. Bangma 9.31.0; no. 6 dezelfde 9.31.0; No. 7 9.31.3; no. 8 9.31.5 D. Bangma; no. 9 9.31.32 D. Ruiter en no. 10 9.31.57 N. Gerritsma. Zondag 19 Juni werd de 7e wedvlucht gehouden vanaf Creil (Frankrijk) af stand 470 K.M. De duiven werden ’s morgens om 8 uur met helderen lucht ’en Noordenwind in vrijheid gesteld. De eerste duif arriveerde ’s middags 5.13.3 uur, eigenaar N. Gerritsma; no. 2 werd D. Bangma om 5.25.30; no. 3 Th. de Jong 5.32.35 uur; no. 4, 5, 6 D. Bang ma respectievelijk 6.13.30, 6.36.21 en 7.21.20. Maandag kwamen nog ver scheidene, zoodat de verliezen ook op dezen afstand gering zijn te noemen. J.l. Zondag werd de tweede wed vlucht gehouden T'.af Roermond, af stand 210 K.M. De tijd van loslating is niet bekend. De eerste duif arriveerde 11.27.36, eigenaar D. Bangma. No. 2, D. Ruiter, 11.32.49 uur. No. 3, A. Bangma, 11.33.22 uur. No. 4, N. Gerritsma, 11.35.04 uur. No. 5, dezelfde, 11.37.23 uur. No. 6, A. Bangma, 11.38.36 uur. No. 7, Th. de Jong, 11.49.21 uur. No. 8. D. Ruiter 11.50.20 uur. No. 9, Th. de Jong, 11.50.23 uur. No. 10, P. v. d. Zee, 11.50.27 uur. Donderdag a.s. inkorven voor de 8ste wedvlucht ’s avonds 6 uur precies voor de wedvlucht Corbeil afstand 540 K.M. Loslating wordt bekend gemaakt door Radio. Volgens een voorloopig verslag in de „Postduif” van j.l. Donderdag van het Kring dubbelconcours, uitgeschreven door de P. V. Lochem op 29 Mei j'.l. be haalde de heer A. Bangma de eerste prijs van de provincies Friesland, Gro ningen en Drente, terwijl Th. de Jong no. 2 werd. Dit is een prestatie welke zeker een felicitatie waard is. We kun- nen hieraan zien dat in Bolsward dui- ven van prima ras komen te zitten. 1640 gouden tientjes vermist Uit Utrecht wordt gemeld, dat uit het gebouw van ’s Rijks Munt 1640 nieuwe gouden tientjes worden vermist. De ver missing van deze aanzienlijke hoeveel heid pas aangemaakte gouden geldstuk ken is reeds de vorige week geconsta teerd. De Utrechtsche recherche is aanstonds, nadat de vermissing gecon stateerd was, van deze zaak in kennis gesteld voor het instellen van een on derzoek aan ’s Rijks Munt. Men vraagt zich intusschen af hoe het mogelijk is geweest voor den dader, die zich deze niet geringe hoeveelheid klinkende munt heeft weten toe te eige nen, met een dergelijken buit onopge merkt het gebouw te verlaten. Naar de locomotief terug. De Canadeesche oud-minister van Ar beid Peter Keenan, heeft Woensdag aan- gekondigd dat hij per 8 Juli zijn oude lunctie, die hij bekleedde voordat hij door politieke werkzaamheden zijn ge woon werk moest neerleggen, zal her vatten en dat in overall als machinist op de locomotief zal terugkeeren. Het zal 8 Juli juist 30 jaar geleden zijn dat hij te Kenoar zijn werkzaamheden als machi nist begon. Keenan verklaarde: „het 18 mijn vak en het is een mooi beroep. Ik kwam uit de overall en ik heb altijd in mijn gö- gedachten gehouden, dat er een dag zou komen, dat ik er weer in zou moeten kruipen. Het feit dat iemand minister is geweest, is geen reden om hem zijn heele verdere leven te verwennen. Bo vendien heb ik geen gezin waar ik voor zorgen moet. 1 f Onze stadgenoot de heer W. Spoelstra Jr. slaagde dezer dagen voor het praktijk-diploma boekhouden van de Vereeniging van Leevaren in Handels- wetenschappen. De geslaagde genoot zijn opleiding bij den heer J. Walraven. Poeren. Het gelukte den heer D. Kamstra al hier een dikke paling te bemachtigen, die 2 pond en eens ons zwaar was. Het diertje had een lengte van 86 c.M. Zeer zeker een zeldzaamheid zoo’n beestje aan de poer te vangen. Uitstapje. Het gemengd koor alhier deed haar jaarlijksch uitstapje. De reis ging per autobus over Leeuwarden, Groningen naar Paterswolde. Elf uur kwam men ter bestemder plaatse aan. Eerst ging men op het meer zeilen, hetgeen ieder zeer voldeed. Het was een prachtig gezicht al die boot jes te zien spelevaren. Daarna bracht men de tijd zoek in de speeltuin op schommel enz. Het doolhof in het bosch werd ook niet vergeten, waar men me nige lachbui kon hooren. De terugreis werd over Midwolda Olterterp genomen, in Hardegarijp werd nog gepleisterd, waarna men huis> toe keerde, zonder lekke banden, wat anders haast regel is. Alljen gingen welgemoed huiswaarts ondanks scheuren en winkelhaken in de kleeren, die men in de speeltuin had op gedaan. Woensdag 29 Juni 1932 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 I i- f. Dit no- bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/2 ct. Buitenland 2H ct. i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Auionoodlo? UI.V1M DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1