DE LfilïlP DER UISMIE. Dr. J. DE BL0EME De Bolswardsche Courant en Westergoo is tot 20 JULI afwezig. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 2821£ Jaargang en A Makkum. LEEUWARDEN FLORIS C. Nadruk verboden. 20 10 f Lutkewierum. Jl Arum. Hitzum. >7 A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pr^s. Verschtfnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. CHIRURG Totaal uitgaven Totaal inkomsten Hoekstra alhier slaagde onderwijzersexamen. DIRK GERRITSMA, Bolsward, 1 Juli 1932. 4 Juli 1932. Adsplrantenclub. Als onderdeel der geheelonthouders- vereeniging is hier een adspirantenclub opgericht met aanvankelijk 9 leden. De leeftijdsgrens is bepaald van 12 tot 14 jaar. Elke week komt men bijeen hetzij voor wandel- of colportage-toch- ten, of voor zang, lezen enz. De leiding is verdeeld onder mej. A. Sinnema en de heeren Y. D. Wiersma en M. Holtrop. 2 Juli 1932. Bracht de Emmabloemcollecte dit jaar zoo veel niet op, als verleden jaar, ook de Zonnestraal-collecte kon nu niet ha len het bedrag van verleden jaar. Laatstgenoemde collecte bracht dit jaar alhier op f7.02J^, verleden jaar f 9.93/2 In Franeker en Franekeradeel was de gezamenlijke opbrengst f298.45/j, on geveer f60 minder dan verleden jaar. Zeker ook al een gevolg van de crisis. Korfbal. Zaterdag werd hier een zeer geslaag de korfbaldemonstratie gehouden, welke doorheen vrij talrijk publiek met belang stelling gevolgd werd. Voor dit doel wa ren twee ploegen uit Leeuwarden naar hier gekomen; ’t waren spelers(sters) pit de eerste klassers Friso en Leeuwar den, die in wit en blauw tegen elkaar uitkwamen. De wedstrijd, welke door den secre taris van den F. K. B., den heer Koster, geleid werd, kenmerkte zich door een vlug op en neergaand spel. Voor rust wisten de witten tweemaal te doelen te gen de blauwe partij eenmaal. Nadat de thee was gebruikt wist wit nog een keer te doelen (de blauwe aan- yal was met enkele schoten niet steeds fortuinlijk) zoodat wit met 3-1 won. Na afloop vereenigden de F. K. B.- officials, de heeren Koster, Hofstra en Okkinga, zich met het bestuur en leden der korfbalclub, waar een en ander om trent spelregels werd verteld door den heer Koster, terwijl de heer Hofstra op het zoo gewenschte contact met den F. K. B. wees. De nieuwe club trad vervolgens tot den F. K. B. toe. f800.— - 808.60 8.50 15.— 25.— l’J Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. Lage tarieven dervinding spreken. Dus gemeentebestu ren en architecten leg klinkerwegen aan en gij doet een goed werk voor alle rij dend publiek. Witmarsum. 1 Juli 1932. Geslaagd te Den Haag voor het di ploma gemeente-financiën, de heer K. Edens en voor gemeente-administratie de heer T. Tjeerdema, resp. Commies en Ambtenaar ter Secretarie van Wonsera- deel te Witmarsum. de grootere belangen der menschheid, als we de vrijheid en den moed begrij pen, die komen als men zijn persoonlijke onbevlektheid van karakter heeft be waard, zoodat men de heele wereld vier kant in het gelaat kan kijken, en als we een vast vertrouwen hebben in het vol maakt goede, zoodat het leven niet al leen de moeite waard is aan den buiten kant, maar dat het innerlijk doel en be- teekenis heeft, dan kunnen we „de duur zame voldoening van het leven” berei ken. En dat is het geluk. Batig saldo We hebben gemeend dit bedrag te moeten overhandigen aan de Commissie „Bolsward Vooruit” die thans de Win- keliersbelangen van Bolsward gaat be hartigen. Er is niets zoo intens treurig in de wereld als een mensch zonder hoop... „Door hoop worden wij behouden”... Et is niets dat er zoo sterk toe kan bijdragen den dag te be sluiten met een dieper gevoel van voldoening, dan den dag te beginnen met een glimlach en een lied. LESLIE NEVINS. In roerenden eenvoud vertelt een Amerikaansch senator (Davis) een sim pel verhaal van zijn jeugd, een harde jeugd, van een vijftig, zestig jaren terug toen er nog geen sprake was van een wettelijk geregelden arbeidsdag, van kinderbescherming of verbod van nacht arbeid voor „jeugdige personen”. Mijn moeder, zegt Davis, zong altijd. Een van de levendigste herinneringen uit mijn prillen jongenstijd is het beeld van mijn moeder, zooals zij daar stond aan ons tuinhek, met een lamp in haar hand terwijl ze den eenen jongen naar zijn werk in de fabriek zond en den anderen verwelkomde. Mijn broertje was bij de nachtploeg en ik was in de dagploeg. Op donkere avonden placht mijn moeder, die wel wist dat mijn broertje bang in donker was, met hem mee te gaan tot aan het tuinhek, en terwijl zé de lamp hoog in de hoogte hield met haar beide handen, placht ze een oud Welsh liedje te zingen, terwijl hij moe dig het donker in trok. Ze placht door te blijven zingen totdat hij geheel uit het gezicht verdwenen was, en dan, ter wijl hij in den nacht verdween, placht ik er moeizaam uit te voorschijn te ko men en mijn weg naar huis geleid te zien door haar lamp en haar lied. Dè herinnering aan haar zingen is mij mijn leven lang een groote vreugde geble ven... Postduivennieuws. Zondag j.l. had de 8ste wedvlucht plaats vanaf Corbeil (Frankrijk) afstand 540 K.M. Zondagmorgen om 6 uur werden ze gelost met heldere lucht en Z.O. wind. Naar de weersomstandigheden was de verwachting, dat de duiven vlot zouden aankomen. Na even meer dan 8y2 uur vliegen bereikte de eerste duif haar hok om 2.45.21, eigenaar D. Ruiter, no. 2 arriveerde 3.16.5, eigenaar Th. de Jong, no. 3 dezelfde 3.18.9; no. 4 D. Bangma 3.30.17; no. 5 D. Ruiter 3.43.53; no. 6 J. Gerritsma 4.16.5, no. 7 D. Bangma 5.5.14; no. 8 J. Gerritsma 5.28.13; no. 9 D. Ruiter 8.48.52. De laatsten kwamen Maandagmorgen zoodat deze wedvlucht zonder verliezen weer tot het verleden behoort. Vrijdag a.s. inkorven voor de derde vlucht 2de tour oude vogels. Gevlogen wordt vanaf Sittard, afstand 220 K.M. De leden denken er om 6 uur present te zijn. voor keuring van gestorven dieren: 15 koeien, 29 graskalveren^ 19 nuchteren kalveren, 23 varkens en 32 schapen. Gedurende dien tijd zijn afgekeurd: J6 koeien, 28 graskalveren, 19 nuchteren kalveren, 23 varkens en 31 schapen. 2 Juli 1932. De heer AL heden voor het 4 Juli 1932. Aan de Vrije Unlversltelt te Amsterdam slaagde heden voor het candidaats- examen in de theologie, de heer H. de Jong alhier. >W 0 i ioS 1 Wommels. Impressie”» uit den greidhoek. De langdurige droogte, bizonder ge waardeerd door onze veehouders heeft medegewerkt, dat de „Üngetiid” flink kon opschieten en bij de meesten behoudens een enkeling, reeds is afgeloopen en der halve de schuren zijn gevuld met deze kostbare winterprovisie. Mocht men het vorige jaar buitenge woon veel hooi winnen, oogst 1932 mag iets minder geven, doch naar men zegt van goede kwaliteit. Daar de hooioogst meest geschiedde met donkere dagen, dus zonder zonneschijn, blijkt dit pro duct nogal zwaar te zijn en derhalve sterk aan broeiing onderhevig, wat bij verschillende boerenerven wel valt op te merken, daar de lucht aldaar sterk riekt naar broeiend hooi. Dientengevolge wa ren vele veehouders genoodzaakt te hooidelven om brandgevaar te voorko men. In verband hiermede worden door diverse brandwaarborgmaatschappijen aan hare leden gratis hooiboren ter be schikking gesteld, om hiermede het brandgevaar zooveel mogelijk tot een minimum te beperken, derhalve een al leszins loyaal standpunt Met het eindigen van de hooioogst in de greidestreek, worden weder talrijke arbeiders ontslagen en waart voor velen het spook der werkloosheid rond. Door de gemeenten ten plattelande wordt ge poogd hierin zooveel mogelijk tegemoet te komen wat echter niet wegneemt, dat hierdoor geenszins een gezonde toe stand kan verwacht worden. Een verkwikkende regen op *t nieuw- gras zou stellig goed doen, waardoor ongetwijfeld het pessimisme bij velen zou plaats maken voor optimisme en waar door tegelijkertijd zeker eenige werk verruiming zou zijn te verwachten, waarmede ten slotte de geheele greid hoek gebaat zou zijn. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Bolsward en Omstreken”. In de maand Juni werden door boven staande inrichting 704 boeken uitgereikt waaronder 24 uit de leeszaal van Leeu warden. Het aantal bezoekers bedroeg 127, w.o. 18 dames. t Vrijdag 1 Juli vergaderde het Oranje-comité in het Volksgebouw. Doordat dit jaar het Oranjefeest ge vierd zal worden door de kinderen van alle scholen is dit comité thans meer veelzijdig samengesteld. Verschillende sub-commissies zijn reeds aangewezen, o.a.: een financieele commisaie, terrein-commissie, optocht-, muziek-, spel-, tractatie- en prijzén-com- missie en jury. Met het oog op de vacantie wordt de meest mogelijke spoed betracht. De financieele commissie is reeds be zig gelden in te zamelen. De lamp onzer inspiratie brandende houden, dat wil ook zeggen, dat we de ontastbare, geestelijke waarden van het leven hebben te leeren waardeeren. Als we, zegt Dr. Harry Emerson Fosdick, de vreugde leeren kennen van het doen op gaan van onze kleine eigenbelangen in Hennaarderadeel. 4 Juli 1932. Uit het door het Hoofd van den keu ringsdienst van vee en vleesch voor de ze gemeente ingezonden staten b(ijkt, dat gedurende het 2e kwartaal 1932 zijn aangegeven voor vee- en vleeschkeu- •ring: 33 koeien, 42 varkens, 27 nuchteren kalveren, 3 vette kalveren en*8 schapen; voor keuring in nood gedoode dieren: 4 koeien, 7 nuchtere kalveren, 8 var kens, 1 paard en 1 schaap; 4 Juli 1932. Wegen vraagstuk. Ten langen leste is men er bijna in geslaagd om stofvrije wegen te maken, hetgeen- een groot genot is voor fiet sers, enz. Maar... waren de wegen nu ook maar teer-vrij. Bij eenige warmte komt de teer door de bedekking heen en dan is het lieve leven gaande voor den berijder. Eerst de banden onder de teer en ver volgens de aanwezige basaltslag aan kleven en de fietser is na niet te langen tijd gedwongen af te stappen en de reis per voet te vervolgen. ’t Ware te wenschen dat de heeren autoriteiten hier iets op vonden, dat euvel te doen verdwijnen. Naar mijn meening is de klinkerweg de eenige weg die op den duur de aangewezen weg zal zijn. Wel is deze weg in aanleg direct kostbaarder, maar indirect zal deze de goedkoopste zijn. Bij een gehouden referendum ver klaarden verreweg de meeste autorijders de klinkerweg te verkiezen boven alle andere. En deze heeren kunnen uit on- Nijland. Met z’n drieën waren ze, als meisjes, in het mooie zomerweer er op uitgetrokken om een fietstochtje te ondernemen en (reedgi,daalde (de schemering over de aarde, toen ze welgemoed naar huis te rugtrapten. Evenwel, het zou niet zonder hinder nis gaan. Drie jongens fietsten hen van achteren in en doordat dezen te dicht bij de wielrijdsters kwamen, had een aan rijding plaats met het gevolg, dat één hunner op zoodanige manier met de weg kennis maakte, dat ze bewusteloos bleef liggen. Een paar wandelaars en omwonenden snelden toe en brachten de bewusteloo- ze weer bij kennis, waarna ze per auto naar Bolsward vervoerd werd. Bij informatie den volgenden dag bleek ons dat het ongeval hoogstwaar schijnlijk geen verdere nadeelige gevol gen zal hebben. Laat het evenwel een waarschuwing zijn voor anderen. VADER EN ZIJN ZOONTJE VER DRONKEN. Noodlottige gebeurtenis te Franeker. Zaterdagavond gebeurde te Franeker een noodlottig ongeluk met een kano, waarbij twee menschenlevens verloren gingen. De 36-jarige J. Steekstra, gehuwd en vader van vijf kinderen, was op het ka naal aldaar met zijn 7-jarig zoontje en den 18-jjarigen P. Jaarsma, een half broeder van hem, in een kano aan het varen. Op een gegeven oogenblik schijnt het bootje omgeslagen te zijn en geraakten alle drie te water. Op het hulpgeroep van Jaarsma, die zich aan het gekantelde bootje had weten vast te klampen, kwam de heer J. Panbakker, die ongeveer 300 meter er vandaan aan het hengelen was, toesnellen. Hij wist Jaarsma, door hem den hengelstok toe te steken, te redden. Intusschen trachtte de vader zijn zoon tje te grijpen. Deze poging mislukte ech ter, met het gevolg, dat beiden in d« diepte verdwenen. Achlum. Zondag j.l heeft Ds. Magendans alhier onder zeer groote belangstelling afscheid genomen van zijn gemeente. Onder het zingen van Ps. 121 1 en 4 kwam de predikant binnen, voorafge gaan door den consulent ds. IJ. Stelma van Tzum. Nadat hij eerst in korte trekken zijn arbeid in Achlum en Hitzum had nage gaan, wilde hij voor het laatste nog eens als laatste prediking een woord van op wekking spreken om te volharden in het bewandelen van den weg die ten Eeuwi gen leven leidt. Als tekst voor deze prediking had ds. Magendans gekozen Openbaring 3 11b „Houdt dat ge hebt, opdat niemand uwen kroon neme.” Na deze nog met gloed uitgesproken predikatie, sprak ds. Magendans nog zeer in het bijzonder tot de gemeente haar dankend voor de trouw en de liefde hem bewezen, haar opwekkend nu ook trouw te blijven tijdens de vacature aan de kerk en de voeten te houden van de paden der afscheiding. Hierna sprak ds. Magendans achter eenvolgens tot den kerkeraad, in het bij zonder tot den heer Uiterdijk, die al deze 31 jaar als ouderling naast hem heeft gestaan, tot het kiescollege, dat hem ge kozen had en waarvan nog 3 leden in leven waren, tot de kerkvoogden, tot de ambtsbroeders, in het bijzonder tot den consulent en huisvriend ds. IJ. Stelma van Tzum, tot burgemeester W. Elger- sma van Franekeradeel, tot de hoofden der Christelijke scholen van Achlum en Hitzum, tot de vrienden van Arum, die bij ds. Magendans ter kerke gingen en ten slotte tot zijn kinderen en jongsten broeder ds. J. Magendans van Huissen Hl^ha verzacht ds. Magendans de gemeente staande te zingen Gezang 96. Verschillende personen voerden hier na het woord. Tenslotte dankte ds. Ma gendans allen die hem hadden toege- sprokeh. Ds. Magendans zal zich te Arnhem vestigen. 1! tegen 1 cent per stuk Uitgaven: Advertentiekosten Drukwerken, enz. Auto-onkosten reclame in de dorpen Uitbetaald aan waardebonnen verspreid in de dorpen Onkosten hulp verspreiding re clame Provisie niet afgehaalde prijzen - Verschillende kleinere onkosten - Onkosten reis enz. Gerechts hof Leeuwarden Boete veroordeeling Loterij- wet Uitbetaald aan prijzen in totaal -460.— f Zondagmorgen na afloop van de Godsdienstoefening deelde Ds. Kossen, Doopsgezind predikant alhier, aan zijn gemeenteleden mede, dat hij na rijp be raad besloten was, met 1 October a.s. emeritaat aan te vragen. Dat dit besluit den beminden predi kant veel strijd gekost had, was duidelijk merkbaar en maakte op zijn vele getrou we kerkbezoekers een diepen indruk. In stillen ernst verlieten de aanwezi gen het kerkgebouw; begaven zich in groepjes huiswaarts om daar in intie- men huiselijken kring het tot hen ge richte woord te overdenken. Vischclub „Ons Genoegen”. Met meer succes werd de 2de wed strijd nabij Westhem in de Sneekervaart, gehouden, daar door 25 leden, 31 baar zen boven de wettelijke maat in 5 uren werden verschalkt, waarbij als 1ste prijs winnaar uit het strijdperk trad N. Eb- bendorf, met een baars van 23J/2 c.M. De extra prijs voor het vangen van de eerste baars verwierf H. Langenberg. De verdere uitslag is als volgt: 2de prijs: G. de Jong. 3de prijs: P. Sj. de Wit. 4de prijs: D. de Jong. 5de prijs: St. de Ruiter. .6de prijs: P. Brakels. 7de prijs: A. Kramer. 8ste prijs: H. Langenberg. 9de prijs: J. Knier. 10de prijs: J. Adema. 11de prijs: L. Müller. 12de prijs: H. Nauta. 13de prijs: R. Nieuwenhuis. 14de prijs: C. Ebben do rf. 15de prijs: P. de Wit. Welvoldaan over het behaalde succes arriveerde de club half twee aan de Ka de en behoorde deze 2de wedstrijd weer tot het verleden. Kijk, heel diep in ons hart, voelen wij groote, belangrijke, rijp-ervaren, levens wijze menschen, wij „grooten”, ons dik wijls nog precies als heele kleine jon getjes. En terwijl we uit gaan in den nacht en de duisternis van moedeloos heid, van tegenspoed, van kwade ver wachting, van strijd en verdrukking, van twijfel en somber pessimisme, van wan hoop en gedruktheid, van miskenning en vrees, terwijl al die duistere vijanden als spookbeelden op ons af schijnen te komen in het donker dat ons gemoed omvangt op onzen weg naar ons levens werk, dan hebben wij o zoo dringend behoefte aan het blijde lied van vertrou wen, al klinkt het ook slechts van verre dat ons moed geeft en ons sterkt om voort te gaan, en ook aan het teedere, zorgende gemoed, dat del lamp onzer inspiratie brandende houdt en hoog op gericht, opdat we goed zien kunnen, en het een blijmoedig baken is op onzen donkeren weg... De lamp der inspiratie: dat is inder daad een dringend noodig iets op onzen weg naar ons levenswerk. En wat kan deze inspiratie, die bezieling met een hoog, verheven doel, anders zijn dan het streven naar geluk, een toestand die slechts kan verworven worden door on zelfzuchtig dienen, door liefde tot den naaste niet in banale woorden, doch in stille, onopvallende daden zich uitend. Geluk, heeft iemand gezegd, wortelt veel dieper dan in de oppervlakte van het leven. Geluk is niet een voorbijgaande ervaring die van dag tot dag verandert. Het is een blijvende toestand, die slechts genoten kan worden, door hen, die een standvastig evenwicht hebben, dat komt van een kinderlijk en onwankelbaar ver trouwen in de macht van liefde en waar heid en goedheid, waarop alle pijlen van kwaad afstuiten als op een ondoordring baar harnas... f Nu in hooger beroep in de beken de z.g. Loterijwet overtreding der Bols- wardsche St. Nicolaas-actie j.l. Woens dag een veroordeeling tot 10 gulden boe te gevolgd isj meenen we ter afdoening dezer zaak thans de eindafrekening te moeten publiceeren. Inkomsten. In totaal zijn verkocht 80.860 bonnen f 808.60 f 68.80 - 149.20 Woensdag 6 Juli 1932 No. 52 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 37.50 5.— 8.60 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l1/, ct. Buitenland 2^ ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Aiilonoodlg? III.U1M Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1