CorseiDulkgordel I HOFSTEDE JU*1 De Bolswardsche Courant en Westergoo ■■■■Ill P. B. VAN HAM Woensdag 13 Juli 1932 No. 54 lil Stadsnieuws. LOUTERING. Uit den Omtrek. 28^? Jaargang en A on- 1. 2. FLORIS C. Nadruk verboden. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Finale. 9. 1930 4.360 4.170 1.630 1.795 113.500 114.680 Arum. Benoeming. 158.5 162.7 1931 1930 108 117 188 186 J. V. O. Hihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland ll/2 ct. Buitenland 2^ ct. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschynt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 72.390 91.937 1 35 3 18 713.800 378.100 67.790 90.998 6.887 1 35 3 18 Bekroning. Onze stadgenoot de heer E. F. Laag land heeft weder een der eerste prijzen 11-7-’32. Het prachtige zomerweer lokt vele clubs uit om een reisje te maken naai verschillende oorden van Friesland. Zoo 11 Juli 1932. Donderdagavond vergaderde de kring .Bolsward” van de Gere'f. Meisjesver- een. te Witmarsum in de Ger. kerk. De leiding berustte bij Ds. M. P. Pel die de feestelijke jaarvergadering open de met gebed, schriftlezing en ’t laten zingen van een psalmvers. Hij heette de ruim 100 aanwezigen namens de ontvangende afdeeling harte lijk welkom. Vervolgens werd het rijk voorziene agendum afgewerkt. De jaarverslagen van secretaresse en penn.esse werden met dank ongewijzigd vastgesteld. Witmarsum gaf een inlei ding over „Saulus”, waarop een geani meerde bespreking volgde. Bolsward gaf een fijne schets over Helène Swart, het hoogtepunt van deze avond. Verder was er een bonte afwisseling van bijdragen. Een samenspraak moest het hart van den meest verstokten vij and van de Geref. meisjesbeweging ver murwen en hem ongetwijfeld krachtda dig bekeeren tot vurig propagandist. ’t Was alles bijelkaar een pracht avond, die tegen 12 uur met een woord van welverdiende dank door den leider werd gesloten. ZwemschooL De temperatuur van het water be droeg heden 24 gr. R1JKSPOSTSPAARBANK Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over Juni 1932. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f5.647.34 en terugbetaald -3.816.76 naar GROOTZAND SN EEK Ziet bij ons de nieuwste modellen. Voor een prima Witmarsum. behaald voor Waterbrood op de V. E. T. O. tentoonstelling te Stadskanaal. PROGRAMMA van het concert op Don derdag 14 Juli a.s. in het Park, te geven door het Sted. Muziek korps. Footbalansche, van Ferd. Verbeeck. Clément Marot, Ouverture, van Paul Kelsen. Drittes Walzer, potpourri, van Carl Robrecht. Caprice sur un Théme Allemand, van J. M. Bekker. The Gladiators Farewell, marsch H. L. Blankenburg. Dat gibst nur einmal, Foxtrot W. R. Heijmann. Le Calif van Bagdad, Ouverture (Boïeldieu), par. Th. Rottier. Donausagen, Walzer, Julius Fucik Op. 233. ging onze jeugdclub die zich wekelijks bezig houdt met handenarbeid, hand werkjes enz., onder leiding van de heer H. Rouwé en mevr. S. v. d. Meulen Sonnevilla, alsmede ais assistent-leider de heer Albert Bierma, een tweedaagsch reisje maken naar Vlieland. Of er ge noten is? O, ja, want het weer was ge heel zooals men ’t begeerde en in op gewekte stemming kwam men üondag- avond gebruind door de zon thuis en velen zal dit reisje nog lang in ’t ge heugen blijven. Een andere club, of lie ver meest leden der Doopsgezinde Ge meente Witmarsum-Pingjum met nog vele andere vrienden hebben j.l. Zondag de jaarlijksche Gemeentedag te Rijs (Gaasteriand) bezocht Met een paai groote Autobussen vertrok men des morgens 8 uur en om 8 uur ’s avonds kwamen ze weer thuis en een ieder was hoogstvoldaan en in blijde en opge wekte stemming over het het vele goe de, dat men daar op de gemeentedag had genoten. Alweer een andere club, n.l. een 20- tal amateur-hengelaars maken zich ge reed om a.s. Woensdag met de motor boot van Gebr. De Jong een reisje te maken naar de Friesche meren, om daar de sport uit te oefenen en als ook het weer weder medewerkt kan dit voor de amateurs een prettige dag worden. We wenschen hun een goede vangst. 8 Juli. Wegens vertrek van den tegenwoor- digen directeur van het gemengd koor, de heer P. Halma te Witmarsum, is in diens plaats benoemd de heer K. Anema te Harlingen. t Geslaagd te Groningen voor derwijzer de heer J. H. Reinders alhier. TANDARTS SNEEK is vanaf 15—24 Juli niet ie consulleeren 9 Juli 1932. In het logement van Bruinsma alhier werd heden de jaarvergadering gehou den van de leden der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek Witmarsum die flink was bezocht. De voorzitter, de heer L. S. Hilarides opende met een woord van welkom eh verzocht den secretaris, den heer A. A. Kooistra, de notulen voor te lezen, die onveranderd werden goedgekeurd, waarna de agenda verder werd afgehan- deld. Namens de commissie bracht de heer Joh. S. Hoogland rapport uit over hei jaarverslag, dat zonder hoofdelijkè stemming werd goedgekeurd en vastge steld en decharge verleend aan bestuur en beheerders. Hierna volgen eenige mededeelingen in cijfers uit bovengenoemd verslag. Het ledental bedroeg op 12 Mei 1931 139, dit verminderde door overlijden en vertrek met 6, zoodat het ledental Is 133. De Exploitatie wijst aan 7863844 K.G. melk. De grootste hoeveelheid werd ontvangen van 28 Mei tot 3 Juni n.l, 227299 K.G., de kleinste van 21 tot 27 Januari, n.l. 81418 K.G., deze verhouding is alzoo van 100 3581. Geproduceerd werd 187955 K.G. boter, waarvoor ge maakt werd f22.9010.95 Gem, prijs al zoo f 1.21 tegen f 1.57 het vorige jaar. De totale kaasproductie van verschillen de soorten vertegenwoordigen een be drag van f211.563.48. Voor room, volle melk, karnemelk, ondermelk, enz. een bedrag van f56.455.82, verder nog vooi brij f 11.257.14. De totale ontvangsten beliepen alzoo f501.331.69, waaronder een bedrag van f3409.33, de gezondheidsdienst betref fende. Het gemiddeld vetgehalte van alle aangevoerde melk bedroeg 3.427 ge middelde prijs per K.G. melk was 4.86 dit is vet 1.42. De onkosten bedroegen per K.G. melk met inbegrip van rente en gezondheidsdienst f 1.51 ets., de bruto- opbrengst was alzoo 486 en 151 637 cent. In het afgeloopen jaar werd door den Gezondheidsdienst verricht bij 3264 stuks vee, hiervan reageerden 607 die ren of 18.57 Ingekocht werden 149 stuks vee, hier van reageerden 52 of 34.9 130 be slagen vee werden onderzocht, geheel vrij van t.b.c. De totale uitgaaf betreffende de Ge zondheidsdienst wijst aan f3409.33. Nog enkele cijfers uit het contrölever- slag verbonden aan de zuivelfabriek van het hoogste vetgehalte en boterop- brengst van rieren, twenterrieren en oudere koeien was resp. als volgt: 4.27 vet, 199 K.G. boter', 423, 237, 454 en 328. De controle exploitatie was f4301.74. Zooals het goud in den smeltoven bij hooge temperatuur gesmolten wordt om alle onzuiverheden er uit te verwijderen, die er dan met weinig moeite van ge scheiden kunnen worden, waarna het goud in zijn ongeëvenaarde glans ten slotte te voorschijn komt, evenzoo kan het goud van het menschelijk karaktei in vele gevallen slechts gelouterd en onthuld worden door een moeizaam pro ces, dat zich in de individueele ervaring kan voordoen in den vorm van moeilijk heden, strijd, beroering van allerlei aard. En het is goed, te bedenken, dat vol gens het principe dat het heelal in uiter ste consekwenties bestuurd wordt vol gens de absolute richtlijnen van het vol maakte goede en rechtvaardige, elke moeilijkheid, tegenspoed, elk probleem en elke strijd zich slechts voordoen, als een gelegenheid om iets recht te zetten, iets te veranderen, dat dat niet juist was, als een loutering van ons karak ter. De moeilijkheid en tegenspoed op zich zelf genomen hebben weinig aan trekkelijks en zouden bovendien niet noodzakelijk zijn, ware het niet, dat zij pitivloeisels zfjn van onze en anderer tekortkomingen en fouten in allerlei op zicht en symptomen van de een of an dere verkeerde gedachtelijke houding oi opvatting omtrent iets, dat ©ogenschijn lijk soms in geheel geen verband met de kwestie die zich 1 staan. 10 Juli. De J.V.O. afd. „Arum” hield heden begunstigd door fraai zomerweder een fietstocht naar Gaasterland. Onder het zingen van het bekende bondslied trok ken om pl.m. halftien een tiental jeug dige strijders het dorp uit, om te genie ten van de ongerepte natuur van Gaas- 9 Juli. Vrijdag werd een plezierreisje geor ganiseerd voor de 3de en 4de klasse der O. L. School naar Terschelling, be gunstigd door schitterend zomerweder. De omgang tusschen leerlingen en lei ders was prettig, vandaar ook dat de dag als uitnemend geslaagd kan be schouwd worden. De vele blijde genoe gens van dien dag zullen nog vele ma len het onderwerp van het gespek dei betrokken jeugd zijn. 9 Juli. Voor het eind-examen R.H.B.S. te Harlingen (afd. A) slaagde de heer Gerrit Kuipers alhier. 9 Juli. Heden maakte de jongste klasse dei O. L. Sch. een uitstapje naar Oranje woud. Na een gezellige reis met tram en bus, kwamen ze ongeveer 9 uur bij hotel Tjaarda aan, en er werd al gauw druk gebruik gemaakt van de ruime speeltuin. Een bezoek aan doolhof met lachkabinet bezorgde yeel vermaak, ter wijl een wandeling door ’t bosch be gunstigd door prachtig weer, ’s middags een aardige afwisseling was. In opge wekte stemming werd om ruim 4 uur de terugtocht aanvaard, welke stem ming er tot aan Arum inbleef. Zwemschool Bolsward, Zaterdagmiddag 9 Juli j.l. had gelijk andere jaren weder het diploma-zwèm- men in onze inrichting plaats, hetwelk de deelnemers, na het afleggen van de voorgeschreven zwemproeven, recht geeft in het vervolg in de Sneekervaart te zwemmen. Daar wegens het groote bezoek in de ze warme dagen overdag de badmeester zich geheel belast ziet met het toezicht houden over de zwemmers(sters), wordt door dezen aan de adspiranten in de morgenuren gratis zwemles gegeven. Aan hem komt dan ook een woord van dank toe, omdat ondanks zijn drukke werkzaamheden aan 28 meisjes en 24 jongens het diploma als geoefend zwemmer kon worden uitgereikt, en wel: De dames D. Timme-Slijm, P. Hoit- sma-Althof, T. de Jong-Poppema, T'. Hoitsma-van der Weide, Sjoerdtje van der Schaaf, Siebrigje Gerkema, Janneke Jorritsma, Yttje Hoitsma 10 jaar, Jeltje de Wit, Trijntje Wiersma, Trijntje Kra mer, Anna de Boer, Gatsche Rosier, Beitsche Brüggenkamp, Grietje Veltman Maaike Statema, Romkje Noordenbos, Trijntje Knorr, Mina Boersma, Sjoertje van der Berg, Jantje Wiersma, Christie- ne Aleide Ebens, Henriette Potma, Anna Prins, Henny Rijpma, Jo Schermer, Aal tje Prins en Johanna Jantje Kramer. En de jongens: Jan van der Heide, Jan Wijma, Willem Wijma, Wessel Noord- huis, Klaas Kingma, Bouke de Boer, Ykke van Hettema, Johan ten Brink, Ja cobus Regnery, Klaas Draaisma, Hen drik Kuipers, Hendrik Ebens, Libbe van der Velde, Gerben Conradi, Rinsche Stel lingwerf, Jelle Adema, Foeke Osinga, Johan Feenstra, Gorrit Lammertsma, Reinder van der Schaaf, Douwe Lam mers, Jan Oosterbaan, Luitzen Postema en Cornells Kramer. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1.830.58 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 12. En daar karakterfouten soms heel hardnekkig rijn, duurt helt soms (heel lang, voordat moeilijkheden van een be paalde soort ophouden zich op onzen weg voor te doen, namelijk net zoo lang, tot de fout in ons karakter volledig is uitgewischt. Inderdaad is het zooals een overzeesch confrater onlangs op merkte de lange strijd die het goud van het karakter loutert en de menschen opvoedt, ten einde het beste gebruik van de overwinning te maken, wanneer die eenmaal behaald zal zijn. Een kort, snel en schitterend succes kan soms erger zijn dan mislukking. Veel erger. Want mislukking scherpt den geest van den man die geen succes had, terwijl een gemakkelijk succes menigeen uit zijn evenwicht brengt en tot zijn val leidt. Inderdaad hebben we hiervan vele voor beelden steeds Moor het grijpen. Men zie slechts hoe groote speculanten, oor- logswinstmakers, „gelukkigen” die hoo ge prijzen uit loterijen trekken, om slechts bij dit soort van „succesvolle” menschen in louter financieel opzicht te blijven in vrijwel alle gevallen ten slotte in een toestand geraken, die in menig opzicht veel minder gunstig is, dan voor hun „geluk”. „In ieders ervaring komt een tijd van wachten, afwachten...” Oogenschijnlijk een tijd van stilstand, maar inderdaad een tijd van loutering. Het probleem lijkt wel niet opgelost te kunnen worden. Inderdaad, het moet uitgewerkt worden. De moeilijkheden kunnen niet met een enkel krachtig ge baar ter zij geschoven worden; ze moe ten langzaam aan verdwijnen, of door de natuurlijke transformatie die ten slotte alle moeilijkheden achterhaalt, na een wijle den sleutel tot de oplossing onthullen. Er zijn tijden, wanneer als ’t ware de zaken uit onze eigen handen genomen worden en we genoodzaakt zijn aan den kant van het levensgebeu- ren te staan en wachten op de onvermij delijke logica der gebeurtenissen... Hei zaad kan gezaaid worden, maar het kan niet geforceerd worden... De winter mag officieel volgens den kalender af geloopen zijn, maar eerst moet de sneeuw smelten op de manier zooals de natuur dat wil. Groei is nu eenmaal het natuurlijkste van alle natuurlijke ver schijnselen, en het nioeilijkste er 'rijn geduld bij te bewaren. En als dan onze plannen zoo langzaam opschieten, mop- pelreh jen jmurmureeren we van onte vredenheid. Als onze zaken soms in de war raken, grijpen we abrupt en onbe suisd in met menschelijke maatregelen en maken de dingen nog erger. Terwijl ’t juist geduld en vertrouwend wachten tot we juist en duidelijk den weg uit de moeilijkheden zien, zijn, die ons hadden kunnen helpen. En dat is het, wat talloo- z^n in tijden van groote nationale en ihternationale moeilijkheden, kunnen leeren en ook inderdaad leeren, als men de teekenen van den tijd weet te verstaan de loutering van het goud van hun karakter, door strijd en over winning. 1931 1.103.240 1.091.980 1.076.318 1.042.448 746.813 356.427 Huurtoestellen. Op 31 Dec. stonden in huur uit: Gaskachels Gasoventjes Geëmailleerde gascomforen (alleen bij muntgas- gebruikers) Gasmotoren Op 31 Dec. waren aangesloten Aantal P.K. Voor reserve aangesloten zuiggasmotor Aantal P.K. De prijs van het gas was 8 ct. per m8., uitgezonderd het gas voor industrieele doeleinden en ruimteverwarming, hier voor zijn speciale tarieven. De straat verlichting evenals het buizennet werd niet uitgebreid. Het Bruto winstcijfer bedraagt dit jaar f26.134.84. Na afschrijving van di verse posten blijft een netto winst over van f7.757.63. Het verslag van den toestand en de exploitatie van ’t gemeentelijk electrisch bedrijf over 1931 vermeldt dat hoewel de stroomverkoop minder gestegen is dan in andere jaren, de financieele uitkom sten gunstig zijn. De winst bedroeg f5598.15. Jaarverslag Gasfabriek. Wij ontvingen het jaarverslag der Ge meente Gasfabriek over het jaar 1931. De bedrijfscommissie bestaat thans uit de heeren: S. J. Praamsma, voorz., D. B. Eerdmans en P. D. van der Klei. De groote verbouwing in 1931 begon nen, is pas vorige week klaar gekomen. We hebben hierover vorige week een uitvoerig verslag gegeven. De gasprodulcjtie was (1.1011.640 m8. of per 100 K.G. 33.78 m3., de drukking in het buizennet bleek overal voldoende te zijn. Er werd 47626 H.L. cokes geprodu ceerd, waarvan werd verkocht 35.870 H.L., de opbrengst hiervan was f 18566.02 of per h.l. f48.05. Het kloploon bedroeg f4.099.95, hei bezorgloon 144.77’/2. De meeste cokes liep over de hande laren. Enkele gasverbruikscijfers in m8. Omschrijving Tot. afgel. gas Bet. gekr. gas Daggas Nachtgas Grootste etmaalafl. (31 Dec.) Kleinste etmaalafl. (25 Mei) Grootste maandafl. (Dec.) voordoet schijnt te Kleinste maandafl. Prijzen. Op 1 Jan. 1931 traden de verlaagde prijzen in werking. Deze bedroegen: Volgens enkel tarief (IA) 35 ets. per k.W.h. Volgens dubbel tarief (IB) 38 ct. per k.W.h. (in speruren). Volgens dubbel tarief (IB) 23 ct. per k.W.h. (daarbuiten). Volgens gemengd tarief (IC) 23 ct. per k.W.h., benevens een vastrecht, af hankelijk van het aantal lichtpunten. Krachttarief Ha. a. Tegen en vast bedrag per jaar voor het beschikbaar gesteld vermogen (f40.per jaar en per k.W. voor de eerste 3 k.W. en f30.voor elke vol gende) vermeerderd met stroomprijzen van 11, 9 en 6 ets. resp. bij diverse ver- brui^sgrenzen. b. Tegen prijzen van 23, 21, 19 en 15 ets. per k.W.h. Voor speciale tarieven en nadere bij zonderheden wordt verwezen naar de verordening. f Zaterdagavond vergaderde de paardensportvereeniging op de boven zaal van hotel Slippens. Voorzitter Kramer opent de vergade ring met een woord van welkom. De re kening van den penningmeester sluit met een inkomsten- en uitgavencijfer van f981. De penningmeester, de heer An- driesma, wordt dank gebracht voor de vele moeite. Als nieuw bestuurslid werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. Bouwijn, cand. not. Het belangrijkste punt ter bespreking was de vraag zal er dit jaar weder een harddraverij gehouden worden? Alge meen is men van oordeel, dat dit jaar weder een draverij gehouden moet wor den en aan het bestuur vrij mandaat ge geven in deze maatregelen tot uitvoe ring te nemen. Als datum wordt voorloopig vastge steld 1 September. Een waarborgfonds moet worden ge vormd en de Vereeniging hoopt weer op dezelfde financieele steun die het vorig jaar zoo spontaan gegeven werd. Ook zal getracht worden de zilveren beker, uitgeloofd door het Gemeentebestuur, die vorig jaar niet is gewonnen, doordat het weer de wedstrijd onmogelijk maak te, thans weer beschikbaar te krijgen. We hopen binnenkort betreffende deze draverij nadere bijzonderheden te ver melden. Reeds nu wekken we allen op door inteekening op de lijst voor het waarborgfonds deze draverij mogelijk te maken. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 (Juni) Gem. maandafl. Aantal inw. op 31 Dec. 6.778 Tot. gasverbruik per inwoner Aan het eind van het jaar waren aan gesloten 1002 gewone en 736 muntme ters. Totaal waren in gebruik 827 muntgasinstallaties en 14 met eigen lei ding (waarvan 105 met een gewonen meter), terwijl nog 42 leidingen niet ge bruikt werden. Gesloopt werden 3 muntgasinstallaties terwijl er geen nieuwe aangelegd wor den. Aan 10 verbruikers werd industriegas aan 8 verwarmingsgas en aan 2 in dustrie- en verwarmingsgas over afzon derlijke meters geleverd. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1