De Bolswardsche Courant en Westergoo LEVENSKUNST. Uit den Omtrek. Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 Stadsnieuws. 28— Jaargang Woensdag 20 Juli 1932 No. 5ó en A FLORIS C. Nadruk verboden. Arum. i. en r r 0 t. t ur ur ur Witmarsum. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. el Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Trambotsing. Op den Sneekerweg even voorbij Nij- land is de motorwagen van de N.T.M. De geheel gevulde kerk (o.a. merkten we op de Ed.Achtb. Heer Burgemeester Okma van Wonseradeel te Witmarsum) bewees wel, hoe Witmarsum meeleefde met zijn eerste priester. ar Burgwerd. Het einddiploma aan de R. H. B. S. te Sneek werd behaald door J. Dijkstra en A. de Vries, alhier. 19 Juli 1932. Onze plaatsgenoote mej. Ysbrandi de Vries is geslaagd voor het -eindexamen H. B. S. afd. B. te Harlingen, ur 30 e e- 17 Juli 1932. Voor het eindexamen H. B. S. te Har lingen slaagde de heer J. Volbeda al hier (afd. B.). ur 3 iu. X n m ut )s s 1. 0 H. Lage tarieven Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. 19 Juli 1932. Nuttige handwerken. Geslaagd te Groningen voor het exa men nuttige handwerken mej. E. J. de Jong te Arum. f Bij de gehouden eindexamens aan de R. H. B. S. te Sneek werd het eind diploma behaald door E. de Boer en L. Radema alhier. 17 Juli 1932. J.l. Zondagavond was het op de groote buren alhier een en al beweging, want onze jonge kaatsers Wilhelm Reit- sma en Simon Lemstra (de derde maat was absent gebleven wegens pech aan de fiets) imet de .krans op het stuur thuis kwamen van de wedstrijd te Schalsum. Dan ziet men nog eens echt de een heid in ons dorp, want groot en klein toonden groote belangstelling. J.l. Donderdagavond geraakte de groote nieuwe melkauto van den heer L. v. d. Kooi uit Makkum in de nabij heid van ons dorp in een sloot, doordat hij op den smallen weg moest uitwijken voor een wagen hooi. De inhoud van enkele der 75 bussen melk, waarmede de auto geladen was, ging verloren. Het kostte heel wat moeite om één en ander weer op het droge te krijgen. 17 Juli 1932. Hedenavond vergaderde de voetbal club „Westergoo” alhier bij den heer H. Hiemstra. O.m. werd besloten zich aan te slui ten bij den Frieschen Voetbalbond. Als bestuurslid werd gekozen de heer J. Wilkeshuis. De vegadering was goed be zocht. 16 Juli 1932. Gymnasium Sneek. Onze plaatsgenoot H. Veenstra werd van de 1ste naar de 2de klasse bevor derd. Kaatsen. Bij de Zondag te Makkum gehouden Juniores-kaatspartij werd de tweede prijs gewonnen door het Bolswarder partuur S. Frijling, M. Bijlsma en W. Buikstra. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. f Bij het j.l. Zondag 17 Juli te Ber- likum gehouden zangconcours van Ont- houderszangvereenigingen behaalde het zangkoor „De blauwe vaan”, alhier een Isten prijs, met 140 punten. Wij feliciteeren koor en directeur met het behaalde succes, temeer, waar dit de eerste keer was, dat genoemd koor op een concours mededong. f Aan de afbraak der oude St. Fran- ciscuskerk is Maandag een ongeluk ge beurd, dat nogal ernstige gevolgen had. Een der werklieden is door een balk in den rug getroffen en toen met zijn borstkas gevallen op een breekijzer. Onmiddellijk werd de getroffene bij den heer Lotstra binnengebracht en la ter per brancard naar de ouderlijke wo ning vervoerd. Hoewel de toestand zich in de voor nacht ernstig liet aanzien, zijn de laatste berichten hedenmorgen iets gunstiger. Een juiste lezing hoe dit ongeluk ge beurde zal moeten wachten op een ver klaring van den getroffene zelf, die op dat moment alleen op dat gedeelte van de afbraak bezig was. Y. de Vries, 11.25.49. D. Bangma, 11,27.15. P. van der Zee, 11.33.35. D. Ruiter, 11.34.25. D. Bangma, 11.35.55. Th. de Jong, 11.36.13. I. Gerritsma, 11.36.35. P. van de Zee, 11.37.6. 18 Juli 1932. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Yde de Boer, dienst plichtige der lichting 1926 uit de ge meente Wonseradeel, nader uitstél van opkomst voor herhalingsoefeningen ver leend tot een door den korpscomman dant te bepalen datum in 1933. Zurich. Verleden Donderdag maakten de kin deren der Openbare School alhier een schoolreisje met het personeel der school en enkele leiders. Na eerst een paar liederen gezongen te hebben, ging het in autobussen naar Gaasterland. Hier werd gespeeld en gewandeld, zoo-, dat de dag zoo maar om was. Het spreekt vanzelf dat het aan de noodige versnaperingen ook niet ontbrak. Te ongeveer half acht keerden allen in op gewekte stemming weder huiswaarts. De weg zal dus niet altijd even „mooi” zijn. Men zal misschien kwaad van U spreken, U haten, miskennen, be lasteren. Denk dan aan de woorden van Ibsen: Laat nooit iemand zien, dat iets door Uw vijanden gezegd, U geraakt heeft kortom, handel alsof ge er zelfs niet van droomde, dat ge eenigerlei vijand... VERGADERING van den Raad, die ge houden zal worden op Don derdag 21 Juli a.s. 's avonds 7 uur ten stadhuize. Agenda: Burgemeester Onderlinge kaatspartij. Zondag j.l. had op het z.g. Lange- land een onderlinge kaatswedstrijd plaats van bewoners der Nieuwe buur ten en de Sneekerweg. 48 personen hadden zich hiervoor aangemeld, waaruit door loting 16 par turen waren gevormd. Er werd, dank zij de veelvuldige vooroefening in de voorafgaande we ken, zeer goed gekaatst en menigmaal was de stand 5 eersten gelijk of 54. Als overwinnaars traden ten slotte uit het strijdperk: Tj. v. d. Hauw. C. Jan sen en S. Adema; De tweede prijs viel ten deel aan D. v. d. Meer, Br. Eekman en Joh. Eekma; de 3e prijs aan J. Hoit- sma, J. Visser en G. Adema; de 4e prijs aan A. Nieuwenhuis, P. Branden burg en J. Postma. De prijzen, bestaande uit luxe voor werpen, waren mede aangeboden door kaatsliefhebbers. Verder was nog door bakker Rein- sma een taart aangeboden voor de meeste bovenslagen in één partij. Win naar werd K. Feenstra. De heer De Vries, bakker, had voor de beste opsla- ger een tulband aangeboden. Winnaar hiervan werd D. v. d. Meer. De heer S. de Way ontving als oudste deelnemer een kopergravure van het Stadhuis, aangeboden door de Nieuwe Bazar. Tot koning van deze onderlinge kaats partij werd uitgeroepen C. Jansen. Gouden medaille. Op de Internationale vakwedstrijden te Brussel behaalde onze stadgenoot de heer D. Harkema een gouden medaille als eerste prijs voor zijn inzending be schuit. die 20.30 van Sneek vertrekt, in aan raking gekomen met een auto uit Mak kum, waarvan de ondernemer bezig was een defect aan de lampen te herstellen en de wagen te dicht aan de rails ge plaatst had. Van het tramrijtuig werden een paar ruiten vernield. De auto liep geen schade op. Natuurlijk: ge behoeft niet te ver wachten, dat men U alom zal eeren oi waardeeren of zelfs maar gelooven zal. In uw eerlijkheid of oprechtheid, wan neer ge steeds zoo blijk geeft van Uw zachtheid van oordeel en Uw blijmoedig heid. We hebben het woord van den grooten leermeester der menschheid, dat ons waarschuwt, dat de „wereld U zal haten!” Maar hij, die de ware levens kunst verstaat, zal ook dit niet achten, wetend, dat hij jaagt naar het hoogste doel en den hoogsten prijs. De zaak is niet, zooals iemand het eens kernachtig opmerkte, of een leer mooi is, maar ol zij waar is. Als we naar een plaats wil len gaan, vragen we er niet naar of de weg door een mooie streek leidt, maar alleen of het de juiste weg is. punten; 3e A. Bangma met 1074 pun ten. Heden, Dinsdagavond inkorven voor Bordeaux (Frankrijk) afstand 1020 K.M. Aan dit concours zullen uit Bolsward 6 duiven mededingen naar den wisselprijs uitgeloofd door de Red. van het orgaan „De Postduif”, voor de drie Noordelijke Provincies. We wenschen de leden der Bolsward- sche club veel succes toe op deze prijs kamp. Bij goed weer worden de duiven Za terdagochtend om 5 uur gelost. Vrijdagavond inkorven voor de laatste wedvlucht 2de tour vanaf Eijsden, af stand 240 K.M. Tevens is het Vrijdagavond inkorven voor jonge duiven voor de africhtings- wedvlucht Steenwijk, welke bij goed weer Zaterdagmiddag kunnen worden gelost. Bij slecht weer wordt dit inkor ven uitgesteld tot Maandagavond. Heden bereikte ons ook de uitslag van de wedvlucht Creil, afstand 480 K.M. van de afd. K van den Ned. Alg. Bond van Postduivenliefhebbers. No. 1 van dit concours werd I. Gerrit sma wat een felicitatie waard is, terwijl no. 2 werd D. Bangma en no. 3 Th. de Jong. Dit is reeds de tweede maal in dit seizoen dat Bolsward met de 3 eer ste prijzen in het Provinciaal concours gaat strijken, wat zeker, aangezien de Postduivensport in de andere plaatsen zooals Sneek en Leeuwarden veel ouder is, vermeldenswaard is. Zwemschool Bolsward. Aan het alhier gehouden afstand- zwemmen 1000 Meter door meer ge oefende leden van onze zweminrichting op Zaterdag 16 Juli nam. 3 uur werd door 22 heeren deelgenomen, welke al len de afstand volbrachten, en wel: Bokke Nijdam, Klaas Overzee, Piet de Boer, 11 jaar, Jan Wijma, Piet Bran denburg, Arend Pasma, Piet Draaisma, Pieter Buikstra, Jan van der Heide, Jo hannes Fransen, Ype Witteveen, Johan Feenstra, Johannes Levering, Sietse Kramer, Ynte Hooghiemstra, Johannes van der Zee, Martinus Sluiter, Bouke Zuidema, Gerben Miedema, Bouke van der Velde, Hendrik Elzinga en Cornells Ebbendorf. Des namiddags 5.30 uur had eveneens voor dames 't afstand-zwemmen plaats, waaraan door 18 dames werd deelgeno men en aan allen het diploma zal wor den uitgereikt als zijnde: Beitsche Bruggenkamp, Tjepke Val- linga, Aukje Jansma, Zwaantje Bangma, Femmigje Bijlsma, Yskje van Dalen, ^Tietje Appeldoorn, Sjoerdtje van det Schaaf, Ytje Hoitsma, 10 jaar, Jeltje de Wit, Janneke Jorritsma, Trijntje Wier.- sma, Maaike ,Statema, Mina Boersma, Trees Hooghiemstra, Sjoerdtje van der Schaaf, Mina Rosier, en Dora Rosier. De gemaakte tijden der heeren waren van 24 tot 40 minuten die der dames van 27 tot 42 minuten. Daar onder beide groepen deelnemers waren die deze zomer pas het zwemmen leerddn pn ^'verleden weplk fhe-K klein- aiploma als geoefend zwemmer behaal den, geeft deze prestatie een aanmoedi ging voor anderen het zwemmen in onze inrichting onder goede leiding te leeren. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag 10 Juli had de derde wed vlucht plaats der 2de tour oude duiven binnenland. Gevlogen werd vanaf Sittard afstand 220 K.M, De eerste duif werd ge constateerd II.25.32, eigenaar D. Rui ter. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Th. de Jong, 11.37.24. Zondag j.l. 17 Juli werd de laatste 9de wedvlucht gehouden, vanaf Orleans (Frankrijk) afstand 620 K.M. Zondagmorgen slecht weer en de ra dio meldde dan ook om 9 uur niet los, regen. Eindelijk om 12 uur meldde de omroeper 10.45 duiven te Orleans gelost met Z.W.-wind en betrokken lucht. Aan gezien de wind hier Noord was voorspel den we een zware vlucht en gezien de afstand, was het haast onmogelijk Zon dag nog duiven te constateeren. Zondag kwam dan ook geen enkele thuis. Maan dagmorgen werd de eerste geconstateerd om 10.21, eigenaar D. Bangma; 2e, 11.10 eigenaar D. Bangma, terwijl Th. de Jong Maandagavond om ongeveer 5 uur zijn eerste constateerde welke no. 3 werd. Dit is alles wat er tot op heden werd geconstateerd. Aangezien Leeuwarden tot op Maandagavond nog niets terug had, is het concours tot Dinsdagavond verlengd. Hiermede behoort de eerste tour weer tot het verleden en kunnen de kampi- oensprijzen worden uitgereikt. Eerste kampioen werd D. Bangma, mei 2693 punten; 2de Th. de Jong met 2485 Het zachtste ding ter wereld zal het sterkste overwinnen. Zacht te blijven beteekent onoverwinnelijk te zijn. LAO-TSZE. Een gezegde van den Oosterschen wijsgeer als boven aangehaald, dat op hetzelfde neerkomt als het woord uit „Spreuken”: ’n Zacht antwoord keert de grimmigheid af, maar een smartend woord doet den toorn oprijzen, is als een baken op den weg die naar de ware levenskunst wijst: dat wil zeggen, de kunst om goed te leven, zóó, dat ons aanzijn voor anderen een zegen kan zijn en daardoor ons zelf de hooge voldoe ning te schenken van waarlijk geluk te smaken. Het is de kunst, zoodanig te leven, dat we, zooals Longfellow het uitdrukt, voetstappen nalaten in het zand van den tijd... En het behoort ze ker tot die waarachtige levenskunst, niet door het leven te gaan met een gram- storig gelaat en steeds gereed tot ver- oordeelen van hen die falen, en zoo bar overtuigd van onze eigen voortreffelijk heid, dat we ons voortdurend stooten aan vermeend of waarlijk onrecht en kwaad, doch liever met een „zacht ant woord” de grimmigheid te keeren, zacht dat wil zeggen, zachtmoedig te blijven. En zoo onoverwinnelijk te worden. Een zoodanige gedachtelijke levens houding zal ons steeds vervuld vinden van een zachte, stralende vreugde en een zonnige dag: zij werpt een glans heelt, die geslagen werden door onver stand en gebrek aan liefde. Het is goed en heel belangrijk, vreugde te gevoelen en te koesteren, die stralende blijmoe^ digheid die, gelijk de dichter zegt, is als een zonnig edag: zij werpt een glans over alles, zij verzacht den arbeid en le nigt het onrustig gemoed. Zij is ook, zooals Victor Hugo het uitdrukt, gelijk aan geld dat op juiste wijze in liefde wordt uitgegeven hoe meer we ervan geven, hoe grooter worden onze bezit tingen. Blijmoedigheid is de olie, die de stroeve wielen van het maatschappelijk leven gemakkelijker doet rollen. Zij geeft ons veerkracht en weerstandsver» mogen. Wat is een man zonder blijmoe digheid? vraagt Henry Ward Beecher. Een kar zonder veeren! Waarlijke blijmoedigheid, gegrond vest in een geloof aan de almacht van waarheid en liefde, aan de uiteindelijke overwinning van het kwade door het goede, niet alleen in theorie aanvaard, maar juist practisch geleefd en doorleefd in alle kleine gebeurlijkheden van het dagelijksch leven, deze houdt vanzelf sprekend in een voortdurende zachtheid van oordeel, die neerkomt op het wijze vermaanwoord van Lavater, die zegt: Zeg nooit iets kwaads van iemand, ten zij ge het absoluut zeker weet; en vraag U dan af: Waarom zou ik het vertellen? Nietwaar? Waarom zouden we het vertellen, waarom het kwaad nog meer relief verleenen, het nog grooter plaats inruimen, het voor den bedrijver ervan nog moeilijker maken, op zijn schreden terug te keeren? Want stel U eens vtoor, da,t| de bedrijver van dat kwaad, dat ge weet, intusschen reeds spijt van zijn daad heeft gekregen, dat hij reeds goedgemaakt heeft, wat te her stellen viel en dat zijn schuld intusschen reeds is uitgewischt door het zweet van zijn diep-gevoeld berouw dat een her haling onmogelijk maakt, is het dan nier heel onrechtvaardig die blaam nog steeds op hem te blijven leggen? Stel U zelf eens in zijn plaats, dat gij zelf een fout had begaan, en hersteld, en de agonie van het brandend berouw had ge voeld, en men ging nog maar steeds door U te veroordeelen, onder het wree- de motief van „wie eens steelt is altijd een dief”. Hoe zoudt ge dat zelf vin den? 17 Juli 1932. In de Parochiekerk te Witmarsum droeg hedenmorgen de WelEerw. Pater Athanasius Pier Anema, O. E. S. A., zijn eerste plechtige H. Mis op. Onder plechtig klokgelui werd de neo mist, voorafgegaan door een stoet van bruidjes en misdienaars, naar de kerk geleid. Bij het binnenkomen werd door het zangkoor een meerstemmig Veni Creator gezongen. De jonge priester werd bij het H. Offer Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 geassisteerd door zijne medebroeders R. P. Roos als diaken en L. P. van Lierde als sub-diaken, terwijl pastoor Meijers de ceremonie leidde. Na het evangelie hield de Hoog Eerw. Pater Rosper Jansen, provinciaal der Belgische Augustijnen Provincie, de feestpredikatie. De Hoog Eerw. pater Provinciaal wees er in het bijzonder op hoe het thans voor de eerste maal is, dat sinds de Her vorming een Witmarsums Priester zijn eerste H. Mis in zijn Parochiekerk mocht opdragen. Vervolgens schilderde hij in gevoelvolle taal de hooge waardigheid van het Priesterschap, hoe in de ideeën strijd van heden de priester moet blijven het licht, het leven, de vaste rots, waar op de waarheid onwankelbaar staat. Dan zet hij uiteen de blijvende invloed van den priester op het geheele leven van den mensch als bedienaar der Sacra menten en als Offeraar van het Nieuwe Verbond. Deze indrukwekkende predikatie werd door de aanwezigen die de kerk vulden, met groote aandacht gevolgd. Een indrukwekkend moment was het toen na de Nuttiging, door de jonge Priester de H. Communie aan zijn moe der, verwanten en vele geloovigen werd uitgereikt. Het Parochie-zangkoor voerde voor deze gelegenheid op zeer verdienstelijke wijze een meerstemmige H. Mis uit. Voorstel van Wethouders tot vaststelling eener nieu we verordening op de brandweer en tot wijziging der verordening op de brand wacht. 2. Alsvoren tot oprichting van een agentschap der arbeidsbemiddeling en vaststelling öener verordening op dat agentschap. 3. Alsvoren tot vaststelling eener verordening als bedoeld in art. 9, 3e lid der Winkelsluitingswet. 4. Advies van Burgemeester en Wet houders bij het plan tot demping van de gracht langs Broere- en Snorkstraat. 5. Adressen om invoering eener steunregeling voor werkloozen met ad vies van Burgemeester en Wethouders. 6. Verzoek van de Woningvereen. „Volkshuisvesting” om versterking van het onderhoudsfonds 1932 met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 7. Wijziging gem. begroeting 1932. 8. Uitlotingen geldleening. 18 Juli 1932. Kaatssport Onze K. V. „Willem Westra’’ had met de kaatsers de heeren R. Yetsinga, Y. de Jong en C. Kamminga j.l. Zondag een mooi succes te boeken. Genoemde kaatsers wonnen te Achlum den Isten prijs van afd.-parturen 2de klasse. De prijzen bestonden in: A. De zilveren wandelbal een ge schenk van den WelEd. Heer A. Draisma de Vries, oud-burgemeester van Frane? keradeel. Deze bal werd het vorige jaar ook door de Arumers gewonnen. B. Een verguld zilveren medaille (vereenigingsprijs), vereerd door den heer S. Donia te Achlum. C. Drie persoonlijke verguld zilveren medailles, aangeboden door den WelEd. Heer A. Draisma de Vries voornoemd. D. Drie mooie zilveren lepels, welke werden verstrekt door de K.V. „HAld Moed” te Achlum. Alhoewel er geen geldprijzen waren gesteld Is er echter met groote ambitie gekaatst. ir ir >- 1U ?e ei Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2-; inning 15 et. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. tV. 1 l. 1. 6- III. VI Ml fiuionoodlo? DE JON G s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1