MMgordel 1 naar HOFSTEDE I DR. J. DE BLOEME CHIRURG LEEUWARDEN De Bolswardsche Courant en Westergoo ■MM» Uit den Omtrek. HEEFT DE PRAKTIJK HERVAT Stadsnieuws. Woensdag 27 Juli 1932 28— Jaargang laiMBHIIEl WAAR DENK JE AAN? Vcor een prima W Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 31 Wommels. Arum. Spannum. c E Kimswerd. 5 t Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. 1 Verschjjnt Dinsdags- Vrydagsavonds. Vischlub „Ons Genoegen”. Voor de 3de vischwedstrijd, welke Zondag a.s. zal worden gehouden, deden een 2-tal ingezetenen van hun belang stelling blijken door het schenken van prijzen. Bakker Wijnia deed de toezeg ging voor een Tulband, terwijl J. Wijma, kapper, een groote doos zeep vereerde. Zwemschool Bolsward. De temperatuur van het water bedroeg heden 18 graden. RECTIFICATIE. Het berichtje in ons Vrijdagsnummer, aangaande de benoeming van den heer K. de Jong tot chef a.h. tramstation te Berlikum, blijkt achteraf op een misver stand te berusten. gisteren (Maandag) te gehouden mulo-examens het diploma de jongeda- afd. Arum, een landdag belegd op het sportterrein. Als sprekers traden op Geert Henstra, H.B.-lid en M. Holtrop, de laatste voor Piet de Boer, die verhinderd was over te komen. Daar het weer ten zeerste meewerkte, is het voor den Jeugdbondleden zeker een prettige dag geweest Het publiek was niet groot, doch dit was gezien de reis naar Vlieland, geor ganiseerd door de N.V., waaraan ook door een groot gedeelte J.V.O.ers werd deelgenomen niet te verwonderen. De namiddag werd gevuld met decla matie en volksdansen. Zurich. Ter gelegenheid van de kermis alhier werd hier j.l. Zaterdag ringfietsen ge houden, waaraan door 40 personen werd deelgenomen. De eerste prijs werd gewonnen door R. Mulder, de 2de door Y. Anetna, bel den te Pingjum en de 3de door J. Na- demate Zurich. Aan de kaatspartij op Zondag door elkaar loten, namen 20 parturen van 3 personen deel. 1ste prijs: R. Rienstra, Witmarsum, S. ilgersma en R. Hibma te Makkum. 2de prijs: S. Seekles, Zurich, S. Bos, Harlingen en Tj. Dokter, Pingjum. 3de prijs: M. van der Heide, Harlingen G. Branden, Dronrijp en S. Faber, Mak kum. 25 Juli 1932. Bij den veehouder de heer J. A. Kooi- stra, op Bonga-State is door Dr. J. S. Nauta, districtsveearts alhier, mond- en klauwzeer geconstateerd. 25 Juli 1932. Door een 15-tal parturen werd hier Zondagmiddag een onderlinge kaats wedstrijd gehouden, waarvan de uitslag is als volgt: 1ste prijs: J. van der Zee, A. J. de Haas en J. S. de Haas. 2de prijs: K. Hoitinga, J. Postma en J. Kamstra. 3de prijs: W. de Boer, 1. van der Leij en M. Halbertsma. 4de prijs: O. Dijkstra, M. Bergsma en F. Weidema. 22 Juli 1932. Hedenmorgen, bij het uitgaan van de scholen had alhier een ongeval plaats. Twee scholieren, beide op een rijwiel, botsten tegen elkaar aan met het gevolg 25 Juli 1932. Mej. G. van S. alhier werd hedenmor- Landdag J. V. O. 24 Juli 1932. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 23 Juli 1932. Uit zuiver sportief oogpunt had he denmiddag tusschen 2 en 3 uur een bij zondere attractie plaats, waar slecht een enkele ingewijde kennis van had. Een drietal heeren had een kleine wed denschap aangegaan, wie het verst kon springen met de pols over een water, hetzij met een aanloop z.g. boeren- plof hetzij stilstaand. De oude opvaart naast de Hertenkamp werd doorvoor uitgekozen en deze is op sommige plaatsen 8 M. en meer breed. Een van de drie moest al gauw dé strijd opgeven en maakte kennis met het natte element. De andere twee gingen Witmarsum. 23 Juli 1932. Hedenmiddag ontdekte de landbouwer D. Zeinstra bij de Pingjumerbrug dat er vuur in zijn hooi zat Onmiddellijk gaf hij de opperbrand- meester hiervan kennis. Direct ging de motorspult er op af. Met vereende krachten werd het gedeelte hooi verwij derd en de spuit deed zijn werk en men mocht er in slagen het vuur te blus- schen. Voor de bewoners was gelukkig het gevaar geweken. léén. Daar heeft niemand iets mee te maken. Als we denken in ons zelven, dan beleven we de eerlijkste oogenblikken in het leven: dan zijn we wéér, want dan is het nutteloos om iets te verbloe men. Door veel te denken kan de waar heid ons een tweede natuur worden. GROOTZAND - SN EEK Kaatsen. Als vervolg op de kaatswedstrijd van ouderen, gehouden Zondag 17 Juli, was j.l. Zondag een kaatswedstrijd georga niseerd voor jongeren, bewoners van de nieuwe buurten en de Sneekerweg. De leeftijd was gesteld van 1016 jaar. 9 parturen dongen mede naar de prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen. Er werd „fül” gekaatst door de junioressen en na menig spannende par tij, b.v. bij een achterstand van 5-1 eri 6-2, wist men op te halen tot 5-4 en 6-6, werd gesmakt en met het hoofd zooda nig op de steenen stortte, dat ze nogal eenige verwondingen opliep en bewuste loos bij het hoofd der Mulo school werd binnen gedragen. Dr. Nammensma verleende de eerste geneeskundige hulp. Per auto is het meisje naar huis vervoerd. Haar toestand laat zich redelijk aanzien. Laat een mensch toch zijn gedachten. D.w.z. informeer er niet naar, wat zijn geest in stilte beroert. Als een leugen ooit geoorloofd ware, dan zou het 't valsche antwoord moeten zijn op zulk een ongepaste vraag. Laat een mensch zijn gedachten. Dat wil óók zeggen: verstoor iemand niet onnoodig in zijn gepeins. Wie geen oplossing weet voor de raadselen, welke zijn gedachten bezig houden, moet er uit eigen vrijen wil toe komen om ze aan anderen voor te leg gen, teneinde naa reen oplossing te stre ven. We mogen ons niet als raadgever op werpen. Het is een onderscheiding, als men tot deelgenoot van eens anders zieleroerselen wordt gemaakt. Wie in discreet ding niet. f Het jaarlijksfche bewaarschool- feest heeft het Vrijdagmiddag zeer slecht met het weer getroffen. De traditioneele optocht kon wegens de aanhoudende regen niet doorgaan. Het Hollandia-muziekkorps heeft toen in de school verschillende nummers ge speeld en daardoor de gezellige stem ming in de aardig met bloemen versier- is, verdient zulke onderschei- de lokalen der school, verhoogd. tema en M. Sluiter, de 3e pr. door Willem Kramer, F. Vallinga en S. Radelaar, ter wijl en prachtige mand fruit, aangeboden door den heer A. de Vries, voor de beste opslager, ten deel viel aan Jan van Da len, die tevens tot koning werd uitge roepen. Bovendien ontvingen alle verliezers ’n tractatie. t Bij de Leeuwarden slaagden voor mes W. Spoelstra en H. Boerman» al hier en mej. J. Bakker van Makkum en Frans Esser te Makkum en Foppe A. A. Lycklama Nijeholt te Wolsum, allen leerlingen van de openbare Mulo-school alhier. 24 Juli 1932. De bestaande commissie voor de jaar- lijksche autotocht voor ouden van da gen alhier heeft het plan weer opgevat om de oudjes weer een autotocht aan te bieden. dat de jeugdige G. R. tegen den grond Het moeilijkste is nu wel waar de reis heen moet, daar bijna alle mooie plaat sen zijn bezocht. Een beroep zal natuurlijk weer gedaan worden op de beurs van onze ingezete nen om het de oudjes zoo aangenaam mogelijk te maken. Voor een en ander zal bij B. en W. vergunning en bij de auto-eigenaars om medewerking worden gevraagd. 24 Juli 1932. Heden werd door de plaatselijke afd. der N.V. tot afsch. van alcoholh. dranken een plezierreisje ondernomen per auto bus. Reeds vroeg in den morgen werd ver trokken en reed men over Akkrum, Hee- renveen, Steenwijkerwold, waar men meer in voor velen onbekende oorden aanlandde, naar Steenwijk, waar even gepauzeerd werd, om de inwendige Heden werd alhier door de J. V. O., mensch te versterken en zich ietwat te verfrisschen. De koffie liet zich hier goed smaken en derhalve opgeknapt, vertrok men weer om deze mooie streken, met hare rijke afwisseling van bosch en heide, heuvels en dalen, toch goed in oogen- schouw te nemen. Men liet de auto een kalm gangetje rijden, zoodat men wel haast ieder oogenblik geboeid werd door de schoone panorama’s, welke men te zien kreeg. In Staphorst aangekomen, had de ty pische kleederdracht natuurlijk aller aandacht. Eindelijk werd het doel van den tocht bereikt, n.l. Hattem, gelegen aan de zoom van de Veluwe en bekend om zijn boschrijke omgeving, prachtige villa’s en uitgestrekte tuinen, waar men geruimen tijd de bezienswaardigheden bezichtigde, waarna in hotel „Berken? bosch” gedineerd werd. Na nog eenigen tijd in de bosschen gedwaald en zich vermaakt te hebben, werd de terugtocht aanvaard en reed men via Zwolle, Meppel, Heerenveen, Akkrum wederom huiswaarts, totdat men te elf uur in het dorp aankwam. Daar men den geheelen dag van bui tengewoon prachtig zomerweer kon ge nieten, kon deze dag voor de N.V.ers ongetwijfeld als geslaagd worden aan gemerkt. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Vacantie-kolonies. Donderdag 28 Juli a.s. houdt de afd. Bolsward van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies haar jaarlijksche vlaggetjesdag, die tot nu toe altijd in de gunst van het Bolswardsche publiek heeft gestaan. Vanaf de oprichting van deze nuttige vereeniging hebben ruim 300 bleekneus jes gezondheid opgedaan op heide, in bosch of aan zee. De resultaten waren steeds schitterend. Wij hopen dan ook van harte, dat de collecte, die Donderdag gehouden wordt weer zal slagen. Er is veel geld noodig om de kinderen uit te zenden, en we vragen dan ook met aandrang eens diep in de portemonnaie te grijpen. Door den crisis toch hebben vele kinderen onze hulp noodig en is uitzending naar bui ten hoogst noodzakelijk. Wie van kinderen houdt, late op deze Vlaggetjesdag zijn hart spreken. Geeft dus iets meer dan anders het geval is. HET BESTUUR. N<3), 5$ Wasch-demons trade. 25 Juli 1932. J.l. Vrijdagmiddag half twee werd hier een waschdemonstratie gehouden, uit gaande van het bekende Radion-wasch- middel. Vele huisvrouwen waren opgekomen om de dingen in zich op te nemen. Een onweersbui, gepaard met een zware re- genslag, maakte dat alles letterlijk in het water viel. De kijklustigen zochten fluks hun huis weer op. Na ongeveer een half uur te hebben gewacht was de bui was afgezakt en verschenen de leergierigen weer ten too- neele. De vele waschstukjes, die pro-deo be handeld werden kwamen heerlijk frisch en schoon uit het sop. Nu kan men een gemakkelijke waschdag hebben, wat an ders de zwaarste der week is. De kinde ren (en die waren er veel) kregen ieder als ze in een nette rij bleven staan, eenige boekjes en een klepper wat voor hun wel het hoogtepunt was. De kaatsbuurt was nu in een klepper- buurt herschapen en lang hoorde men die dag nog het vroolijk geklepper-de- klep. Weet je wat ik nou het zaligste vind van een vacantie? vroeg ons laatst een kennis in een vertrouwelijke bui. Hij liet ons gelukkig niet raden, maar gaf aanstonds de oplossing. Dat is: dat een mensch dén eens geheel zich zelve kén en még zijn! Of het nou aan het strand is, of in een bosch, op een wei of in een hei, m vacantietijd is het geoorloofd, dat een mensch zich langs den grond uitstrekt om zich te laten koesteren door de zon. Dan sluit ik de oogen en ik suf. ’n Mensch mag dan suffen: de huisgenooten suffen mee. Als iemand het waagt onf wat te zeggen, dan doe ik, of ik slaap, wan dan még je slapen, midden op den dag. Geen mensch, die je dat alles kwa lijk neemt. En dan lig ik te prakkezee- ren, soms is het slechts een wakket droomen over nonsensikale dingen; soms is dat prakkezeeren een vermeien in een toekomst, welke me mogelijk voorkomt; soms is het een herleven van het verleden. Dikwijls redeneer je dan ook een beetje met je zelven; je beoor deelt, wat je hebt gedaan of ondervon den; je keurt goed of af, dingen van jé zelven. Ik ben getrouwd, herinnerde ons onze kennis. Ik heb een vrouw en kinderen, en het past in de onderlinge verhouding, dat ik mij tegenover mijn gezinsleden verantwoord of verantwoor ding van ze vraag. Maar mijn gedachten, die hooren mij alleen toe; ze zijn hel privaat bezit van ieder individu. Wat ik eventueel in gedachten misdoe, daarover heb ik alléén verantwoording tegenover inijn eigen persoon af te leggen en te- genoyer Hpm/ Die de gedachten van ieder mensch kent, al zijn ze niet uitge sproken. Het is zoo goed om nu en dan eens bij je zelf ten rade te gaan. Wat we met den mond uiten, is niet alles, wat ons inwendig beroert. We verzwij gen veel, omdat anderen er niet mee noodig hebben, of omdat we een meer bepaalde reden hebben om het vóór ons te houden. Toch leidt bespreking, althans beoordeeling, tot juiste inzichten. We moeten dus gelegenheid hebben om ten minste met ons zelve te praten over de dingen, welke we niet aan de beoordee ling van anderen wenschen prijs te ge ven. We moeten eens kunnen soezen, eens wakker kunnen droomen over niets omdat ons dat van zelf voert tot ge dachten over meer concrete dingen. Maar kan een mensch thuis wak ker droomen, in zich zelf peinzen, medi- teeren, bij zich zelf ten rade gaan? We hebben niet allen onze eigen kamer, waarin we ons van tijd tot tijd kunnen terugtrekken. Als we thuis willen pein zen of onwillekeurig tot peinzen geko men zijn, dan zitten we ergens in een hoek op een stoel en laten we de krant of het boek, waarmee we begonnen wa ren, een oogenblik op onze knieën rus ten. Dat zien de huisgenooten direct. Dan kijken ze verschrikt of nieuwsgie rig naar je oogen. Mensch, heet het dan dadelijk van een of van meerdere zijden waai denk je aan? Waar dénk je aan? Is het niet een vraag, welke ons honderden malen in het leven gesteld wordt? Het is, of het een misdaad geldt. waarin opgenomen oefendheid in de gymnastiek bij het springen waard is. De enkele heeren, die getuigen waren, hebben genoten en hartelijk gelachen. Er wordt over gedacht een dergelijke attractie aan het programma voor de feestdagen toe te voegen. t De steeds verder doorgevoerde verbetering in de machinale hulpmidde len maakt het in onzen tijd mogelijk ook in het kleinbedrijf gebruik te maken van machines die voorheen alleen in de groo- tere fabrieken gebruikt werden. Ook op het gebied der schoenrepara- tie is er in de laatste jaren heel wat ver anderd. We waren dezer dagen in de gelegen heid eens een kijkje te nemen in de ma chinale schoenmakerij van den heer Hoogma alhier. Met recht kan men te genwoordig spreken van een machinale schoenmakerij. Een zes acht-tal ma chines staan in de werkplaats opge steld, waarvan de nieuwste zijn de mo- mentstans en de zolen-naaimachine. De eerste machine slaat in een paar minuten elke hoeveelheid zolen en hak ken in elke gewenschte maat, zoowel van leer als rubber. De tweede is een product van den al- lerlaatsten tijd. Op deze machine worden de zolen weer precies gelijk bewerkt zooals bij nieuwe schoenen en is het schadelijke spijkertjes- of pluggenwerk geheel verdwenen. We hebben den heer Hoogma een oogenblikje aan het werk gezien en ons verbaasd over de vlugge en correcte werking van deze machine. Het gerepareerde werk wordt weer geheel nieuw. Meegaan met de tijdgeest is tegenwoordig het parool voor elke vakman. Postdulvennietiws. Zondag j.l. had de 4de en laatste wed vlucht plaats vanaf Eijsden, afstand 240 K.M. Zondagmorgen om 7 uur werden de duiven gelost met mooi weer. De eerste duif arriveerde 10.35.40, eigenaar Y. de Vries. A. Bangma, 10.36.4. J. Gerritsma, 10.37.22. P. van der Zee, 10.37.45. Y. de Vries, 10.50.15. Th. de Jong, 10.50.27. D. Ruiter, 10.51.34. Th. de Jong, 10.52.5. J. Gerritsma, 10.54.56. 10. A. Bangma, 10.57.06. Hiermede is ook de tweede tour oude duiven ten einde en heeft de heer D. Rui ter het kampioenschap verdiend met een aantal van 537 punten. 2de werd D. Bangma, met 530 en 3de J. Gerritsma met 517 punten. Dit is tevens het einde der wedvlucht met oude duiven en kunnen we a.s. Vrij dag beginnen te inkorven met jonge dui ven. De eerste wedvlucht heeft plaats vanaf Deventer, afstand 110 K.M. op Zondag a.s. Zaterdagochtend om 7.30 uur zijn te vens de duiven in Bordeaux gelost met betrokken lucht en Zuidwesten wind. Gezien de afstand, 1020 K.M., konden we Zaterdag geen duiven verwachten. Aan dit concours namen over geheel Ne derland 650 duiven deel. Omstreeks 6 uur Zondagmorgen werd de eerste geconstateerd te Roozendaal en om 12.25.21 uur arriveerde de eerste duif hier in Bolsward, eigenaar D. Bangma. Tot op heden, Maandagavond, zijn de overige 5 stuks nog absent. Het con cours staat tot Vrijdagavond open. 22, Juli 1932. Hedenmorgen ontstaand plotseling brand in de boerderij, bewoond door den heer Hettema te Edens. Te pl.m. 6.15 werd de brand ontdekt en onmiddellijk werd de motorspuit van Wommels gealarmeerd. Reeds een half uur later was deze op het terrein van den brand aanwezig en kon uit een 3- tal slangen water worden gegeven. De schuur met hooivoorraad was reeds een prooi der vlammen geworden en nu werd getracht het woonhuis te behouden. Maar reeds waren de vlam men over den brandmuur, die middenge deelte en vooreinde scheidt, heen ge slagen en brandde een hoek van het voorgedeelte. Toen wij op het terrein van den brand aankwamen, bestond er gerechtigde hoop, dit gedeelte van het huis te kunnen behouden. In de schuur lag pl.m. 125 voer hooi opgeslagen. De oorzaak van den brand is hooibroei. Hoewel de noodige voor zorgen waren genomen en herhaaldelijk was „geroed” en „gedold”, begon het hooi op een geheel onverwachte plaats te branden. Een inspecteur van de brandassuran- tie was even te voren geweest en had men zegt of doet, kan men aan andere menschen verantwoording schuldig zijn, maar gedachten die zijn van ons al- no. 2: Jan van Dalen, Jan Rienstra en Klaas Nieuwenhuis; de 2e prijs werd ge wonnen door: Lieuwe Slippens, L. Pos- natuurlijk voor het grootste gedeelte in de weide liep, kwamen een zeug en 12 biggen in de vlammen om. de een de overkant niet haalde en de andere er 2 3 d.M. oversprong. Deze laatste demonstreerde wat ge- zij kwam te vallen en eenige lichte kwetsuren opliep. De bestuurder der auto treft geen schuld. i i Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/a et. Buitenland 2*4 et. i I I L Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 4n ct. p. kwartaal. Ziet bij ons de nieuwste modellen. ËS DE JONG s NIEUWSBLAD B 15'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1