De Bolswardsche Courant en Westergoo DET NUT DER BEPROEVING. Dr. A. A. EECEN geen spreekuur Stadsnieuws. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Omtrek. Woensdag 3 Augustus 1932 No. 60 Jaargang en A Makkum en Corn- A. B. f 18200—17700 Arum. - 16782—16232 - 19800 Lage tarieven Kimswerd. Makkum. 12. (met piano-bege- Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prtf s. r r Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. f Op het Zondag j.l. gehouden mu ziekconcours te Giethoorn, uitgeschreven door de Federatie van muziekkorpsen in Nederland, behaalde het Hollandia-korps alhier een eersten prijs in de afdeeliig Uitmuntendheid. Het was de eerste keer dat deze ver- eeniging in deze afdeeling meewerkte, een zeer bijzondere prestatie mag gelden. Maandagavond werd door het corps een rondegang gemaakt door de stad, wat natuurlijk veel volk op straat bracht. j- Op het Vrijdag en Zaterdag te Gro ningen gehouden examen Handenarbeid slaagde mej. H. G. Zelle alhier. 9. 10. Zwemschool Bolsward. De temperatuur van het water bedroeg heden 19 gr. 1 Augustus 1932. Aan belanghebbenden wordt nogmaals bekend gemaakt, dat op Woensdag 3 Aug. en Vrijdag 5 Aug. ’s avonds van - 18120—17600 - 17900—17450 - 17800—17500 - 16664—16254 - 16600—16000 - 16176—15866 - 16518—16099 - 17765—17260 - 16698—16212 - 17595—17250 - 16670—16070 - 19260—18740 - 17400—16800 - 18200—17700 - 17730—17350 - 19749 - 16800—16500 - 16975—16550 -19980 - 17960—17460 - 16812—16150 - 14820—14250 - 17000—16600 - 17160—16880 - 17380—16800 - 18780 - 18800 - 17260—16660 - 16300—15800 - 16280—15710 - 17817—17467 - 17850—17350 Bij den heer A. Weitna alhier is een postduif aangevlogen met een ring, ge merkt 3.30 T. 3.443. f1630 -1820 - 1584 -2028 - 1664 - 1620 -1856 - 1625 - 1765 - 1926 - 1400 - 1600 -2198 - 1882 - 1600 - 1619 - 1907 - 1977 -1605 - 1604 - 1677 - 1760 t Naar wij vernemen is het C. A. B.- bestuur voornemens voor de verschillen de elftallen oefenwedstrijden te organi- seeren, teneinde voor de competities van dezen winter een voldoend overzicht te hebben van beschikbare spelers. Daarom noodigt het bestuur hen, die het voetbalspel wenschen te beoefenen, uit, zich reeds thans daarvoor aan te melden als lid van C. A. B. bij een der bestuursleden. Verwezen wordt naar de daarvoor in ons blad voorkomende advertentie. Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ’t 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Witmarsum. Schoolreisje. De leerlingen van de Chr. Nat. school gingen met hun onderwijzers een dagje naar het Oranjewoud. De geheele dag plaste de regen neer, zoodat er weinig van in het bosch spelen enz. terecht kwam. De speeltuin was een ware uitkomst. ’s Avonds toen men terugkeerde was het droog, een menigte ouders haalden de kinderen van de tram. Zoo keurig en netjes ze van huis wa ren gegaan, zoo vuil kwamen ze nu aan, toch nog met vroolijke gezichten. Een extra waschdag voor de huismoe ders. 30 Juli 1932. Op de Raadzaal van Wonseradeel had hedenmorgen een eenvoudig, doch in drukwekkend afscheid plaats van onze Chef van Politie, den heer Th. van Ba len, die na een dienst van 36 jaren op 1 Augustus zijn ontslag had aangevraagd en dit op dien datum heeft verkregen. In tegenwoordigheid van de EdelAchtb heer Burgemeester van Wonseradeel, Mr. L. K. Okma, 6 gemeente-polities, pl. chefs, majoor en brigadier der rijks- veldwacht en brig, der marechaussee, alsmede de heer A. Piekema, hield Z.Ed. Achtb. de volgende toespraak. Het is soms moeilijk tusschen de ver schillende corpsen, n.l. gemeente-poli- tie, rijksveldwacht en marechaussee en de eigenaardige positie van burgemees ter de eenheid in samenwerking te vin den, die tot één doel leidt. Twee gaven zijn daartoe noodig. Ie goed waarnemen; 2e. het voorgevallene goed weergeven. Deze drie corpsen, in verschillende plaatsen, vormen hier een eenheid, zij werken steeds samen en daar heeft onze chef, die nu afscheid neemt, veel toe bij gedragen. Als burgemeester was Z.Ed. dan ook zeer erkentelijk voor deze sa menwerking. Gij hebt de voorbeelden der Oranjes goed nageleefd en mijn dank is dan ook groot. Altijd wist gij voortreffelijk de wetten te handhaven en velen te bevre digen. Niet alleen breng ik U hulde, voor uw 28 jaren dienst in deze gemeente, maar ook uw vrouw, die U in dezen ge steund heeft. Gij verlaat ons nu, maar de gemeente brengt U haar dank. 30 Juli 1932. De uitslag van de aanbesteding voor den bouw en het verfwerk van een Te huis voor Ouden van dagen te Makkum uitgeschreven namens de Diaconie der Herv. gemeenten te werd is als volgt: Het bouwen; Tuinbouwcursus. Zaterdagmiddag maakten de leerlingen van den tuinbouwcursus alhier, onder leiding van den heer J. Broersma een excursie. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan de groente- en fruitkweekerij van den heer Krap te St. Anna Par. Ver volgens werd de boom- en vaste planten- kweekerij de „lephof” te Bergum be zichtigd, terwijl tot slot een kijkje ge nomen werd in het Rengerspark te Leeu warden, als voorbeeld van een keurige parkaanleg. Begunstigd door prachtig weer was 't behalve een leerzame ook een prettige reis. Uitstapje. Dezer dagen ging de Geref. „kleine meisjes vereèpiging’’ per autobus naar Zwartewegsend en Appelscha. Hoewel het weer niet meewerkte heb ben allen zeer genoten, in opgewekte stemming keerde men huiswaarts. Wat zou het toch heerlijk zijn, als het eens eiken dag mooi weer was! Zoo iets... doms zeggen we allen wel eens onder de bekoring van stralend weertje, maar het zou al heel ongelukkig wezen, als onze wensch werd vervuld. Als het iederen dag even mooi weer zou zijn, dan zouden we er geleidelijk minder van genieten; als het mooie gewoon wordt, is het niet mooi meer; mooi kan alleen zijn, wat in schoonheid uitsteekt boven iets anders. Als de zon weken achtereen schijnt, dan heeft ze bijna geen bekoring meer voor ons; de warmte, welke eerst zoo weldadig was, begint afmattend te wor den. Eerst als het een paar dagen gere gend .heeft of een storm heeft gewoed, dan begroeten we de zon weer met blijd schap bij haar terugkeer. Dan moge de temperatuur niet eens zoo mild wezen, als we die voor den regen of voor den storm hebben gekend, tóch bezien we dan den dag als den stralendsten, dien we in het seizoen mochten beleven. De schoonheid er van wordt voor een groot deel bepaald door den uitval der verge lijking. f Hedenmiddag ongeveer half 12 had bij het Tramstation een ongelukje plaats, dat nogal betrekkelijk goed af liep. Een zoontje van dén heer K. was mee gereden op een sleeperswagen van den heer G. Bij het tramstation vielen door het nemen van een scherpen bocht enkele zakken cokes van den wagen en gleed ook het jongetje er af. Gelukkig kon de zoon van den heer G. de jongen nog iets optrekken, maar kon niet verhinderen, dat het achterste wiel van den wagen over de voeten van den jongen heen ging. De jongen werd onmiddellijk naar Dr. ten Cate vervoerd, waar bij onderzoek bleek, dat de eene voet nogal ernstig gekneusd was. Het zal voor den jongen wel een rus tige vacantie worden. Postduivennieuws. Zondag j.l, had de eerste wedvlucht plaats met jonge duiven vanaf Deventer ’s Morgens om 7.30 uur werden de duiven met kalmen Z.W. wind en hel dere lucht in vrijheid gesteld. De eerste duif arriveerde 8.56.24, eigenaar D. Hoeben. De uitslag is verder als volgt: D. Hoeben, 9.4.29 uur. Idem, 9.8.23 uur. Y. de Vries, 9.11.9 uur. D. Hoeben, 9.11.28 uur. Idem, 9.11.28 uur. P. van der Zee 9.11.28 uur. Idem, 9.11.28 uur. A. Bangma 9.12.38 uur. P. van der Zee, 9.13.10 uur. Eigenaardige van deze wedvlucht is, dat 4 stuks op precies dezelfde tijd werden geconstateerd, n.l. de nos. 5, 6, 7 en 8. De nos. 5 en 6 werden door den heer Hoeben na loting gewonnen. Vrijdag a.s. inkorven voor de tweede wedvlucht jonge duiven. Gevlogen wordt de volgende Zondag van Dieren, afstand 120 K.M. 30 Juli 1932. Gisteravond ongeveer half elf brak brand uit in de hooischuur van den heer Joh. van der Meer alhier. Spoedig stond het daarin aanwezige hooi, alsmede het dak der schuur in lichte laaie. Dadelijk werden pogingen in het werk gesteld de brand te stuiten. Met een brandslang op de waterleiding werd het vuur met succes bestreden. Toen dan ook de inmiddels opgeroepen autobrandspuit van Witmarsum arriveer de, was het grootste gevaar geweken. Door het instorten van een steenen gevel der schuur werd ook een naastge legen hok gedeeltelijk vernield. Als oorzaak der brand wordt genoemd hooibroei. De schade wordt door verze kering gedekt. Wommels. Geslaagd voor de acte handenarbeid mej. S. Plat alhier. Daarna reikte dej burgemeester den heer van Balen een enveloppe over. Hierop verkreeg de majoor der rijks veldwacht het woord en dankte eerst voor de uitnoodiging en sprak een kort woord over de groote samenwerking, die tusschen hem en van Balen heeft be slaan. De politietaak is tegenwoordig wel zeer moeilijk, maar door vereende krachten en vriendschap kan veel wor den bereikt. Hij wenschte dan ook vriend van Balen een rustige levensavond toe. Collega Feenstra sprak een woord in het Friesch en dankte de chef uit naarn van alle-collega’s voor de aangename sa menwerking en vriendschap, jaren on dervonden en wenschte hem toe: In béste aide dei. De Commandant van de marechaussee sprak in denzelfden geest en ook zij wenschten den aftredenden chef van Wonseradeel nog vele goede jaren van rust toe. De heer D. Deinum, loco-secretaris, sprak een woord uit naam van het ge heele administratieve personeel en ge tuigde van de groote medewerking bij het administratief werk, het vlotte en nauwkeurige werk door van Balen uitge voerd, getuigde altijd van groote nauw gezetheid en allen hoopten en wenschten hem en zijn vrouw verder Gods besten zegen toe. De laatste spreker de heer Piekema die ook uitgenoodigd was, dankt in de eerste plaats voor deze attentie en verder den chef voor het vele en goede dat hij bij de vele uitvoeringen heeft ondervonden en wenschte hem en zijn vrouw veel goeds en liefs toe. De heer van Balen, zeer onder den in druk van het gesprokene, dankte Z.Ed. Achtb. en de andere sprekers voor de goede woorden tot hem gericht. Hiermede was het officieele gedeelte afgeloopen en bleef men verder r.og en kele oogenblikken gezellig bijeen. 7 tot 9 uur er nog gelegenheid wordt gegeven tot aanvraag voor een koste loos rijwièlbelastingplaatje. Deze kennisgeving is geldig voor de bewoners van Makkum, Cornwerd, Zu» rich, Gaast, Ferwoude, Piaam, Idsega- huizum en omstreken. R. Weggemans, rijks-ambtenaar. Dat het zeer wenschelijk is zich vroeg tijdig van een plaatje te voorzien en het een te gevaarlijke risico is om eerst nog maar eens zonder plaatje te rijden, blijkt wel uit het feit, dat er in deze omtrek op 31 Juli nog een vijftal zijn bekeurd, die het er op dien laatsten dag maar op waagden, zonder plaatje te rijden. Laat’ieder in zijn eigen belang deze waarschuwing dus ter harte nemen. PROGRAMMA van het Concert, op a.s. Donderdagavond 8 uur in het Julianapark, door de Gem. Zangver. „Harmonie”, alhier. Zomerlied. Avondstond. Gebed (met pianobegeleiding). Maannacht. Sneeuwklokjes. Dageraad. Droome-vrouw. Rozen uit het Zuiden (met piano begeleiding). Avondstemmen. Alleen, 11.’ In de Mei. Kikkercantate leiding). ’t Klinkt misschien vreemd, maar ondernemingen, welke altijd even vlot gaan, zouden ons op den duur geen vol doening schenken, ’n Mensch moet met tegenslagen te kampen hebben om zijn energie levendig te kunnen houden en over resultaten, als die eindelijk weer zijn bewerkt, genoegen te kunnen sma ken. We zouden onze vergelijkingen nog veel verder kunnen doorvoeren, want de lijn van al wat goed en waardeerbaar is, moet op tijd eens onderbroken worden óm ons bewijstzijn te scherpen. We willen met dat al niet beweren, dat elke beproeving met blijdschap moet worden aanvaard en doorstaan, wel met geduld en onderwerping. De beproeving kan te zwaar zijn en op zich zelf is ze nooit te begeeren; we moeten ze aan vaarden als middel, dat tot juiste waar- deering leidt van wat normaal ons deel kan zijn. Over beproevingen mogen we in geen geval hard oordeelen, want ze zijn ten slotte onmisbaar in het leven, gelijk re gen en storm in de natuur, het duister aan den hemel, een bocht in den weg. Gaast Bij het examen voor de hoofdakte slaagde dezer dagen onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. de Ringh, thans onderwijzer te Edens. Kleine stads-ydille. ’t Was Maandagavond, ’n beetje laat, Er liep zeer weinig volk op straat; De nachtwacht deed z’n sluitingsplicht, Café’tjes* gingen allemaal dicht. Een late stamgast doolde rond In deze zomer-avond-stond; Zijn vriend was op een motorcar Blijkbaar vanavond in de war, Hoe ie ook tuurde, zocht en vroeg Geen duo die hem thans weer droeg Naar Wommels daar kwam ie van daan Nu lieten ze hem in Bolsward staan. Ten einde raad maar naar ’t bureau Om te slapen op een bosje stroo, Maar, o wat schrik, er was niemand thuis, Dan maar te voet naar ’t eigen huis, Maar toen opeens een goed idee, Die fiets die hier staat neem ik mee, Wel zonder licht, maar niet getreurd, ’n Politiefiets wordt nooit bekeurd. Zoo reed in den laten avondstond De man uit Wommels, Bolsward rond; Vooraf trachtte hij met veel fatsoen, Een briefje onder de deur te doen. „Amice”, stond er ,,’k ga nu heen, En neem je groote fiets ter leen; Wees niet bezorgd, voor deze keer, Morgenvroeg is je fiets er weer.” En werkelijk stond in ’t morgenuur De fiets weer tegen de achtermuur. Na deze film uit ons cachot, Gaat elke dienstfiets ’s nachts op slot. EEN LEZER. J. Hoekstra, Leeuwarden Jongedijk, Leeuwarden Nieuweburen R. G. Visser, Workum W. Cuperus, Birdaard T. W. Wijma, Leeuwarden W. Reitsma, Grouw Posthuma en Tichelaar Harlingen H. Jorritsma, Bolsward G. J. Zijlstra, Rinsumageest F. Arends, Dronrijp Gebr. Jongedijk, Leeuwarden Th. Draaisma, Arnhem Hollander en De Boer, Bolsward Anema, Harlingen Gebr. van der Velde, Gorredijk Ooms en Lusthof, Sneek F. Stellema, Rinsumageest Bijlstra, Wartena Lolkema, Berlikum Van der Velde en Co., Balk C. de Vries, Sneek J. de Haan, Ternaard E. Feenstra, Parrega A. van der Wey, Schrans bij Leeuwarden J. Roosjen, Zurich Fa. Krljtenburg, Harlingen M. J. Cornel, Joure A. v. d. Veer, Grouw Chr. Koster, Sneek E. Metz, Sneek H. Buwalda, H’veen G. Eppinga, Lippenhuizen O. de Vries Kortezwaag de Vries, Koudum De begrooting was Gunning voorloopig aangehouden. Verfwerk: A. Mosselaar, Molenend G. Plantinga, Leeuwarden B. de Vries, Makkum Fa. Wits, Leeuwarden S. de Beer, Dokkum J. Haringsma, Warns Elsinga, Bolsward Switters, Leeuwarden H. H. Scheffer, Warns Akkerman, Stavoren Visser, Goutum A. Boomsma, Sneek J. Elsinga, Makkum J. de Jager, Koudum H. Nijkamp, Almenum Johs. Boonstra, Hol werd H. Wijbenga, L^èuwarden P. v. d. Brug, Hindeloopen S. de Jager, Bakhuizen N. de Haan, Winsum (Fr.) S. Zeldenrust, Warns Begrooting Gunning aangehouden. Vischclub „Ons Genoegen”. Zaterdagnacht 2 uur vertrok boven genoemde club vanaf de Kade naar Wor kum voor de te houden 3de vischwed- strijd onder begunstiging van mooi zo merweer. Van de 25 leden namen 19 aan den wedstrijd deel. Precies half vijf gaf een der bestuurs leden het sein tot visschen, reeds na een kwartier had J. Adema een baars van 28 c.M. verschalkt, welke hiermede den Isten prijs verwierf, bestaande uit een gebakschaal. 2de prijs: Sj. Koopmans, theelichtje, pet ’n baars van 27/2, 2iy2 en 18J^ c.M. 3de prijs: R. Nieuwenhuis, pijpenrekje 20/2, 18>/2 en 18 c.M. 4de prijs: C. Ebbendorf, likeurstel, met een baars van 22J/2 en 21 c.M. 5e prijs: KI. Koopmans, bloemtafeltje, met een baars van 20 en 21 c.M. 6de prijs: P. de Wit Fz., trekpot, met een baars van 21 y2 en 18 c.M. 7de prijs: Tj. Groenewold, rozenpot, met een baars van 18/j en 18 c.M. 8ste prijs: N. Ebbendorf, glazen schaal met een baars van 27 c.M. Eenige extra prijzen verwierven verder nog een paar leden. Dat het onweder van Zaterdagavond invloed uitoefende op het vangen van baars, is wel zeker, daar slechts 22 baarzen boven de wettelijke maat wer den gevangen. OOR-, NEUS- en KEELARTS zoodat deze prijs*voor dit corps als houdt de Zaterdagen 6, 13 en 27 Augustus Gezondheid is een kostbare schat, welke we nooit willen missen, maar welke we ook niet op haar volle waarde weten te waardeeren, als we ze nu en dan niet eens missen moesten. Als we op het ziekbed neerliggen en gekweld worden door pijn en smart, dan begrij pen we het van ons zelf niet, dat we van onze gezondheid voorheen niet meer genoten en we er ons zoo weinig reken schap van geven, dat we een kostelijk bezit met ons meedroegen. Als we weer beter zijn, zoo nemen we ons dan voor, zullen we ons vaak onze gezondheid be wust doen zijn en ons de ellende van krankheid scherper herinneren. Eenige dagen doen we dat, maar betrekkelijk gauw wordt gezondheid al weer een sleur Een mensch heeft behoefte aan perio den van lichamelijk ongemak om ge zondheid op goeden prijs te kunnen stellen. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 I l 9 3 1 i 1 i i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. o. kwartaal. auionoodig? III.U1M JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1