I I Tandarts GEESINK HARLINGEN. Corsetbuihgordei naar HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. ■■1! NAAR BETERE TIJDEN? Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Woensdag 10 Augustus 1932 No. 62 28— Jaargang en A Kimswerd. Lage tarieven Oosterend. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Op ’t nippertje. Toen gistermiddag de tram van 3 uur ter hoogte van de Rijkszuivelschool was, kwam uit het land naast die school een paard en wagen. De bestuurder had blijkbaar de tram niet gehoord. Een botsing geleek onver mijdelijk. Het paard, op zelfbehoud be dacht, spfong onmiddellijk naast den wagen en bleef zoodoende ongedeerd. De wagen schoot nog een paar meter door, maar bleef juist tegen de voorbij rijdende tram staan. De bestuurder had zich achterover op den wagen laten val len en kwam zoodoende met den schrik vrij. Witmarsum. Augustijnenklooster te Witmarsum. 7 Augustus 1932. De Bisschop heeft benoemd tot Prior te Witmarsum de Z.Eerw. Pater L. H. Borst Pauwels, thans kapelaan te Nieu- wendam, tot kapelaan te Nieuwendam. de ZIEerw. Pater J. Woerdeman van het klooster alhier. Tot sub-prior is ge kozen Z.Eerw. Pater Angelus Meijer van het klooster Augustijnen alhier. 7 Augustus 1932. Op het Bondsconcours van den Frie- schen Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen te Beetsterzwaag, behaalde hef fanfarecorps „Frisia”, dir. Hoekstra, den 2den prijs in de 2de afdeeling met 46 punten. 8 Augustus 1932. Gisterenvoormiddag ongeveer 11 uur arriveerden alhier vanuit de binnenwa ters vier Duitsche heeren, gezeten in 2 kleine kano’s, ongeveer 3 M. lang en 80 85 c.M. breed. Vlak voor de zeesluis gekomen namen zij hun kano’s uit het water op en droe gen dezen op hun gemak twee en twee over het sluispad en brachten ze buiten de sluis (in het Ysselmeer) te water. Daarna namen ze weer plaats in hun ranke vaartuigjes, ontdeden zich bijna van al hun kleeren, gespten zich vast in zittende houding tusschen de voor- en achterdekjes, die blijkbaar uit zeildoek of gummi bestonden, zoodat alleen hun bovenlichaam nog zichtbaar was, welke nu waterdicht waren omsloten. Hierna nam ieder der heeren een pa- gaai-riem ter hand, waarmede zij zich in snelle vaart voortbewogen en het ka,- naal door de Waard opvoeren in de rich ting van het Kornwerderzand. Het doel van hun tocht was naar Ameland te va ren, om zoo over de Waddenzee Duitsch- 5 Augustus 1932. De bouw van een tehuis voor ouden van dagen voor de Diaconie der Ned. Herv. gemeente alhier, onder architec tuur van den heer L. Reinalda, te Leeu warden, is thans gegund aan den laag- sten inschrijver J. Roosjen te Zurich voor f 14820 en het glas-, schilder- en behangwerk aan B. de Vries te Makkum voor f 1475. 4 Augustus 1932. Naar wij vernemen is het huis van wij len de wed. Strikwerda alhier, onder hands verkocht aan den heer S. Reidsma alhier. Twintig gewonden bij brand in N.-Italië. In een speelgoedfabriek te Castigli one JdfAdda ((prove Milaa'n), ontstond brand, die een ontploffing ten gevolge had. Daarbij werden twintig personen gewond. 3 Augustus 1932. Op het hedenmiddag gehouden Zang- concours te Koudum wist de Chr. Zang- vereen. „Hallelujah”, c|ir. de beer O. Froentjes, een eersten prijs te behalen in de eerste afdeeling met 339 punten. Cholera in Moekden. Chineesche bladen melden, dat, on danks de krachtige maatregelen van de Japansche overheid, de cholera ook op Moekden is overgeslagen. Binnen kor ten tijd waren 2600 personen door de ziekte in Moekden aangetast. Ook in het Japansche leger zijn eenige gevallen van cholera voorgekomen. Door arsenicum vergiftigd. Een kindje van twee jaren te Edam wist een doosje arsenicum te bemachti gen, zonder dat de ouders zulks wisten. Al spelende heeft het kind er van ge snoept, met gevolg, dat ’t Zondagavond is overleden. Door het hemelvuur gedood. Tijdens een hevig onweer is te Wes ten en het eenige exemplaar van de Chi neesche vertaling van „Tien jaar inter nationale samenwerking” ging tusschen de puinhoopen verloren. Een nieuw record op pantoffels. Te Nancy arriveerde Zondag, naar V. D. meldt, de Deensche journalist Peter Nissen, die ’n tocht van ruim zeven jaar rondom de wereld heeft gemaakt en zich thans op weg bevindt naar Parijs, het einddoel van zijn voetreis. Hij heeft zijn wandeltocht slechts ge maakt op pantoffels en heeft op zijn ge- heelen tocht geen hoofdbedekking ge dragen. Gedurende zijn 7-jarige wandeltocht heeft Nislen 136 paar pantoffels ge bruikt, 14 costuums en 17 wandelstok ken. Sedert zijn vertrek uit Kopenhagen op 25 Maart 1925 is hij drie maal ziek geweest en heeft onderscheidenlijk 1, 2 en 12 weken in verschillende ziekenhui zen doorgebracht. De kosten van zijn wereldwandeling bestreed hij uit de op brengst van zijn feuilletonnistische bij dragen in eenige groote Kopenhaagsche dagbladen. BANK-EMPLOYé GEARRESTEERD. Zestien millioen francs verduisterd. Een employé van een groote bank te Parijs is Zondag wegens verduistering van zestien millioen francs gearresteerd. Hij was erin geslaagd, persoonlijke relaties met verschillende cliënten van de bank aan te knoopen. Geleidelijk wist hij hun onder voorwendsel, lucratieve speculaties te willen uitvoeren, voor aan zienlijke bedragen aan effecten afhan dig te maken. Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’S, ook zonder chauffeur. Orkaan in Bulgarije. Naar uit! Sofia wordt gemeld, heeft een orgaan drie dorpen in het district GormaOrehovitza verwoest. Zeven personen zijn verdronken. Aan den oogst is groote schade aangericht. KorfbaL In een vriendschappelijke ontmoeting tusschen Workum en Makkum wist eerstgemelde club met 4-1 te winnen. f Ons Stedelijk Muziekcorps be haalde Zondag op het muziekconcours te Beetsterzwaag, uitgeschreven door den Frieschen Bond in de tweede afdee ling Harmonie een eersten prijs met 53 punten. Voor het corps met zijn ambiti euzen directeur, den heer Vastenout, een zeer mooi succes. 3 Augustus 1932. Op het 33e Zangersfeest van den Bond van Chr. Zangverenigingen in Friesland gehouden te Koudum, behaalde onze zangvereen. „Hallelujah” in de 3de afd. met 237y2 punt een 2den prijs. land weer te bereiken. Er woei een ster ke wind en buiten de Waard stond heel wat branding, zoodat deze tocht volgens het oordeel van de vele toeschouwers een roekelooze onderneming scheen. Op de eene kano stond den naam „Atfri II”, doch de andere droeg geen naam. Wellicht leest men later nog wel van de goede of slechte reis die zij heb ben gemaakt. Ook een jubilé. Wanneer we van een 25-jarige dienst betrekking hooren, vinden we dit feit hoe eenvoudig somtijds de werkzaamhe den ook zijn, steeds de vermelding waard. De 15e Augustus a.s. heeft mej. Y. van der Zeevan der Spoel 25 jaar lang er voor gezorgd, dat de verschillende onder hare hoede gestelde vertrekken in ons Stadhuis er steeds proper en netjes hebben uitgezien. Aanbesteding. Naar we vernemen is gister Maandag avond, onderhandsch aanbesteed de verbouwing van een gedeelte' van het St. Martinus Gasthuis aan de Nieuw- markt. Laagste inschrijver, aan wien het werk dan ook gegund is, was de firma Gebr. Gerritsma van Burgwerd. 7 Augustus 1932. Onze jonge kaatsers W. Reitsma, S. Lemstra en T. Hoitinga kwamen heden avond thuis met de blijde mededeeling dat ze op de groote jongenskaatspartij te Franeker den 2den prijs hadden be haald. Als dit drietal zoo doorgaat, belooft dit een best partuur te worden. 2 Augustus 1932. Begunstigd door prachtig weer maak ten de jongens van de Herv. Knapen- vereen. alhier heden een uitstapje per autobus naar Paterswolde. Van de speelgelegenheid aldaar werd .veel gebruik gemaakt en kostelijk heb ben ze zich vermaakt. Na een mooie reis keerden ze wel gemoed weer huiswaarts. tervoort bij Arnhem een veertienjarige jongen, die op een steenfabriek werkte, door den bilksem getroffen en gedood. De jongen stond vlak onder een elec- trische lamp, toen de bliksem op de lichtleiding sloeg en de lamp verbrijzel de. AFWEZIG van 10-24 AUG. 8 Augustus 1932. Op het gisteren te Beetsterzwaag ge houden muziekconcours behaalde het muziekcorps „O. K. K.” alhier in de 1ste afdeeling fanfare een tweede prijs. Een ongeluk ligt op een klein hoekje. Dat gezegde werd Maandagmiddag weer bewaarheid. Een sleeperswagen stond op de Dijk voor de steenhouwerij van de firma wed. Cuperus. Eenige jongens speelden om en bij de ze wagen, tot op een gegeven moment een der kleinere jongens een duwtje gaf aan den dissel. Hierdoor begon de wa gen eenigszins te werken en voordat iemand er op verdacht was, zat de dissel reeds door het spiegelruit van den win kel. Gelukkig deden zich bij dit ongeval letje geen persoonlijke ongelukken voor. Het jacht Astrid geheel verloren. Van het jacht „Astrid”, dat in de Haaksgronden nabij Texel is gestrand, had de bemanning een dreg uitgebracht om te trachten bij hoog water het schip vlot te krijgen. Zondagmorgen was bij een noordwes ten wind de zee ruw. Bij hoog water is het schip sterk gaan werken en door den sterken stroom van den vloed op het anker van de zandbank afgeschoven, doch bijna onmiddellijk in de diepte ge zonken, waardoor de vier leden van de bemanning, welke zich aan boord be vonden zich in een allesbehalve prettige positie bevonden. Twee van hen hebben zwemmende *t strand weten te bereiken, de beide an de-, ren begaven zich in het want en ver zochten hen te redden. Onmiddellijk werd assistentie verzocht van de „Dorus Rijkers”, welke direct met een vlet zee koos, daar de redding boot zelf door de ondiepten in de nabij heid van de strandingsplaats deze niet kon bereiken. Ondertusschen had de derde het gewaagd om te trachten zwem mende het strand te bereiken, wat hem gelukte. Zoodra de Dorus Rijkers op de stran dingsplaats was aangekomen, werd ge tracht met de vlet bij het wrak te ko.- men, doch door de zware branding ge lukte dit niet dadelijk, waarop ook de laatste van de bemanning zich te water begaf en het strand wist te bereiken, zoodat alle vier in veiligheid waren en de Dorus Rijkers naar Den Helder kon terugkeeren. Bij hoog water zit het schip geheel onder water en wordt als verloren be schouwd. Voor een prima GROOTZAND - SNEEK Ziet bij ons de nieuwste modellen. Een Volkenbond-anecdote. De geschiedenis van de laatste tien ja ren van den Volkenbond is in een offici eel boekwerk gepubliceerd, dat als titel 'draagt: /Tien jaat ifttemationale sa menwerking.” Eén exemplaar hiervan werd naar China gestuurd, om het al daar te doen vertalen en te publiceeren. Met veel moeite werd een Chineesche vertaling gemaakt en men zou het juist gaan drukken, toen de Japanners met het bombardeeren van Sjanghai begonnen. De Chineesche drukkerij werd door zen, hier en daar wat meer werkgelegen heid zijn al die dingen tesamen geen hoopvolle teekenen? We moeten ons door de droeve om standigheden van het oogenblik niet blind laten maken voor het verhelderend schijnsel van een betere toekomst. Het is niet noodig integendeel, het zou verderfelijk zijn om de waarheid geweld aan te doen, teneinde een beter verschiet te suggereeren, maar men mee- ne ook niet, dat men zijn medemensche.i een weldaad bewijst door het pessimis me in elkanders gemoed omsloten te houden en elkaar af te wenden van het licht, dat daagt. Tegenspoed behooren we waardig te doorstaan, lettende op de teekenen, wel ke een goeden keer beloven. Vaardig blijven en opletten! In boeken, brochures, krantenartikelen en middels interviews wordt ons door economen, financiers en politici dagelijks precies verteld, door welke oorzaken de crisis is ontstaan en gegroeid; hoe ze weer verdwijnen zal, wordt ons niet ge zegd. Hun voorspellingen zijn even vaag als somber, 't Kan nog heel lang duren zoo verzekeren ze ons, en een normale toestand zal nimmer 'terugkeeren, een groot deel der arbeiders zal tot werk loosheid blijven gedoemd. Het beste is, dat we afwachten, gedul dig en moedig, tot de eerste teekenen van economisch herstel waarneembaai zijn. Zulke teekenen bieden ons méér houvast dan de vage voorspellingen van de moderne profeten. De menschheid heeft geleerd om hoog op te zien tegen „deskundigen”,, maar voor zoover die ons in de economie voorgaan, hebben ze zeer teleurgesteld. Nu weten al die des kundigen ons haarfijn uit te leggen, hoe de crisis is ontstaan en noodwendig heeft moeten komen, maar toen er een jaar of wat terug een oogenschijnlijke welvaart was, heeft geen hunner |ons kunnen voorzeggen, wat er voor de deur stond. Tijden van vóór- en tegenspoed beïnvloed door menschelijke misrekenin gen, volgden elkaar in de geschiedenis met onregelmatige tusschenpoozen op; ze kwamen over ons als natuurverschijn selen tdislerend, dan wel koesterend, maar steeds onverwacht. De huidige we reldcrisis is door niemand voorzien en niemand kan ook thans voorspellen, wanneer en hoe de keer zal komen. We wachten op de „teekenen”. Wel nu, zou het vermetel zijn om thans reeds te constateeren, dat er een begin is van economisch herstel? In Amerika beweert men, dat de ver andering ten goede reeds merkbaar is. Er zou wat werkverruiming te constatee ren vallen en de waardepapieren stijgen een weinig, niet alleen in Amerika, maar ook ten onzent. Lausanne heeft de wereld bevrijd van den last der herstelbetalingen, welke de economische verhoudingen uit het even wicht hadden geslagen. In de Ver. Staten wint de gedachte veld, dat aan de Europeesche crediteur- staten hun onnoemelijk groote oorlogs- schulden moeten worden kwijt geschol den. Op het einde van dit jaar zal het misschien reeds zoover zijn, dat de spons over de lei wordt gehaald. Uncle Sam zal de Europeesche grootmachten dan wellicht ook gedwongen hebben om hun uitgaven voor bewapening sterk te redu- ceeren en aldus meer middelen vrij te maken voor nuttiger zaken. Dat alles zegt ons toch wel, dat het Iets beter gaat worden. En tenslotte hebben de verkiezingen In Duitschland dat- vertrouwen nog geschraagd. Als Hitler aan de macht ware gekomen en er ware in mid- den-Europa een nieuwe dictatuur ge vestigd, dan zouden we een periode van politieke onzekerheid zijn tegemoet ge gaan. Frankrijk zou zich bedreigd heb ben gevoeld; in Duitschland zou het spook van den burgeroorlog hebben ge waard. In ons land en in andere aan grenzende landen zouden zulke gebeur tenissen de gemoederen ook heftig heb ben bewogen. Nu weten we, dat de onweersbui, wel ke over midden-Europa hing, hoe drei gend van aanzien ook, geen groote on heilen meer zal aanrichten; de zwarte wolkenmassa drijft af, de lucht gaat ver helderen. Geen herstelbetalingen meer, een ze ker komende schuldenschrapping, door de Ver. Staten, een waarschijnlijke ver mindering van militaire lasten, geen fas cistisch avontuur in Duitschland, oploo- pende koersen op de internationale beur- Bescherming der collectieve landbouw in Rusland. Naar Tass meedeelt heeft de Sovjet- Parrega. regeering een besluit uitgevaardigd, waarbij ter bescherming van de collec tieve landbouwbedrijven met gevange nisstraf van ten minste 10 jaar en in sommige gevallen met de doodstraf be dreigd degenen, die door geweld of be dreiging boeren dwingen, uit de collec tieve bedrijven te treden. 3 Augustus 1932. Heden maakte de Chr. Knapenvereen. „Eben Haëzer” haar jaarlijksch uitstapje. Het doel van deze tocht was om 01- terterp, Appelscha en ’t Oranjewoud te bezoeken. ’s Morgens leek het weer eerst niet zoo schitterend, doch al spoedig viel dit wat mee. Om 6 uur vertrokken ze per bus van P. A. Couperus. Eerst werd 01- terterp bezocht, waar druk van de speel tuin werd gebruik gemaakt. Na toen nog even het bosch te zijn in geweest werd de reis voortgezet naar Appelscha. Hier hadden de jongena een öeuze pret. In de duinen werd een voetbal match gegeven. Op de terugreis werd nog even gepau zeerd in ’t Oranjewoud. Reuze werd hier gelachen in het lachcabaret. Om pl.m. half elf kwam het troepje jubelend en zingend Parrega weer bin- Japansche, geschut in puin gescho- nen. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Makkum. Een flinke tippeL Als kameraadschappelijke Friezen, woonachtig te Haarlem en sedert gerui- men tijd werkloos, besloten dezer dagen Pieter Heinsma en Foppe de Haas, een uitstapje te maken naar hunne oorspron kelijke woonplaatsen Heeg en Ijlst, ten einde een familiebezoek af te leggen. Natuurlijk leden de mannen aan de kwaal: een leege portemonnaie. Voorts hadden zij zich dagelijks te melden aan de arbeidsbeurs. Enfin, alle moeiten werden opgelost; ze vroegen elk een uitgaanskaart die el ders moest worden afgeteekend en zoo werd j.l. Maandagmorgen kwart voor 7 de pas er in gezet vanaf Haarlem. Tot Anna Powlona werd de voetreis af en toe onderbroken door het meerijden op een vrachtauto, doch daar nam men het voornemen om vervolgens alles- te voet af te leggen, zoodat de heeren naar Wie- ringen tippelden en langs den afsluit dijk ’s middags 2 uur te Den Oever arriveerden. Na korte tusschenpoozen kwamen ze ’s avonds ongeveer half 11 alhier binnen. Men meldde zich daar bij het hoofd der politie, die de werkloozen- kaarten “voor gezien 'teèkende, terwijl deze hun den weg wees naar aldaar wo nende familie. De bewoners die reeds ter ruste waren werden geklopt, met ihet verzoek de mannen voor den nacht te herbergen. Zulks geschiedde, waarop na een ver kwikkende rust op Dinsdagmorgen de marsch werd vervolgd door Pieter naar Heeg en Foppe naar Ijlst. Voor mij, verklaarde Pieter, die sinds jaren een sport-beoefenaar is als gym nast is zoo’n loopje een ideaal, ook al omdaftik ben ingeschreven als deelnemer aan een te houden 800 M. snelloop te Zaandam. DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 10 ct. o. k wartaal. UI.U1M fluionoodly?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1