Mensclielijke_schoonheid. De Bolswardsche Courant en Westergoo Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Omtrek. Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. en A ie ve nd I Hltzum. Lage tarieven Pingjum. Cornwerd. Verschtfnt Dinsdags- Vrjjdagsavonds. 6. 7. 8. 9. 10. 2. 3. 4. 5. 14 Augustus 1932. Bij het onweder van hedenmorgen wer den twee kalveren van den landbouwer A. Bierma op Kampen door den bliksem gedood en in dezelfde nabijheid op Bui tendijk een koe van A. Vos. 13 Augustus 1932. Hedenmiddag kantelde, ten aanschou- we van een groot aantal menschen, onze dorpsgenoot S. A. B. met een kano mid den in de dorpsvaart. De heer B., welke ’n uitstekend zwem mer is, wist met een paar forsche slagen den wal weder te bereiken, zoodat dit Ongeval voor hem met een nat pak en de schrik afliep. 14 Augustus 1932. Tijdens een kort, doch hevig onweer, dat hier hedenmorgen woedde, werd een koe van de heeren de Vos en Dijkstra in de weide getroffen en gedood. Ook sloeg de bliksem in een stuk wei land in de onmiddellijke nabijheid van het dorp, echter zonder schade aan te richten; een brandplekje was zichtbaar. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. na 6. 7. 8. 9. 10. De Kermis. Nog een dag of tien en de traditio- neele kermis doet hier weer zijn intrede. Om de nieuwsgierigheid der jongelui (de meest belanghebbenden bij de ker mis) te bevredigen geven we hieronder een voorloopig staatje van de komende amusementen. Auto-Skooter, van de Vries. Zweefmolen en Draaimolen, van Bu- walda. Bioscoop van Welte. Poffertjes- en wafelkraam, de Bruin. Theater, van Reindorp. Benevens dan de onmisbare hoepla’s, hoofden van jut, zuur-, visch-, suiker werken-, speelgoed en andere kramen. Zwemschool. De temperatuur van het water is he- den‘23 gr. n >t n t. ‘n er I Wommels. ie- ij- :ht en 10. en er de a; ie tt r- :n ds )O ar :r, te :r g ie i- c- INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Zou U onderstaand in uw veel gelezen blad een plaatsje willen geven? ZONNEGLOREN. Zonnegloren, een inrichting der Np- derlandsch Hervormde kerk voor lijders aan t.b.c., in de nabijheid van Amers foort, heeft zich gedurende haar 5-jarig bestaan in heel ons land een uitstekende naam verworven. Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’S, ook zonder chauffeur. Witmarsum. Honderd personen verdronken. Nabij Colapore zijn tengevolge van 't kenteren van een veerboot honderd per sonen verdronken. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat in de boot een pa niek ontstond toen het vaartuig, dat een overstroomde rivier overstak, in botsing kwam met een boom, in welks takken een groote gifslang zat, die zich in de boot liet vallen. De passagiers vluchtten A. Bangma, 10.0.57. Y. de Vries, 10.1.13. Th. de Jong, 10.2.15. A. Bangma, 10.3.4. D. Bangma, 10.3.23. Vrijdag a.s. inkorven voor Boxmeer, afstand 160 K.M. om 6 uur in café De Groene Weide van Van der Werf. de Onderlinge Muziekvereen. te Mak- kum. PostduivennUeuws. Zondag 7 Aug. werd met jonge duiven gevlogen vanaf Dieren, afstand 120 K.M. De vogels werden losgelaten om 7.30 uur met heldere lucht en westenwind. De eerste vogel werd geconstateerd 10.21.59 uur, eigenaar D. Hoeben. Th. de Jong, 10.25.07. Idem, 10.26.44. D. Bangma, 10.28.13. Idem, 10.28.30. D. Hoeben, 10.28.36. Y. de Vries, 10.28.53. Th. de Jong, 10.29.19. A. Bangma, 10.29.33. Th. de Jong, 10.29.34. J.l Zondag werd gevlogen vanaf Nij megen afstand 140 K.M. Gelost om 7.45 uur bereikte de eerste duif haar hok om 10.0.34 uur, eigenaar Y. de Vries. D. Bangma, 10.0.39. P. van der Zee, 10.0.49. Idem, 10.0.49. Y. de Vries, 10.0.54. Namens het Bestuur van „Zonnegloren”: Ds. D. OSINGA, Em. Pred. v. d. Herv. kerk en Propagandist van „Zonnegloren”. Dit verloop zan zaken verwondert ons niet. Miss Holland was pas 19 jaar en dat excuseert veel, zoo niet alles. Zij had nog gebrek aan inzicht en ervaring, maar de ouders en de organisatoren van zulke wedstrijden hadden toch wijzer moeten zijn. Zeker, die organisatoren staan in dienst van de reclame, met dit soort wedstrijden beoogd. Ze vatten hun taak zakelijk op, maar zakelijkheid kent toch ook grenzen. Wèl hebben we het allang verleerd om in zakelijkheid de grenzen van het bestaan van anderen te negee- ren. Het zij zoo maar het moet toch zelfs voor den tegenwoordigen tijd, nog altijd als schandelijk worden aangemerkt als ziel en karakter van onwetende slachtoffers mede geofferd worden aart het winstbejag dan wel de ijdelheid van zekere ondernemers. En dat gebeurt toch in schoonheids- wedstrijden. We willen nog even afzien van de te misprijzen middelen, waarmee schoon heidskoninginnen efkaar trachten voor te komen in den schoonheidswedstrijd. We willen nog afzien van het verleide lijke om zich middels eigen schoonheid de gunst te verzekeren van de machtige organisatoren, die de begeerde lauwe ren onder hun berusting hebben. We willen nog afzien van de gevaren, welke de jonge meisjes bedreigen van zekere elementen uit een rijke en geblaseerde schare van nietsdoeners, die tot een vrij gapen naar de lichamelijke rijkdommen van jonge meisjes worden opgeroepen. Van dat alles willen we nog zwijgen om met nadruk te wijzen op de ontwij ding van lichamelijke schoonheid, welke plaats vindt door een openbare demon stratie en van en door de pretentie van het zich „schoon” willen weten. Schoonheid is een gave, een schier goddelijke gave. In de schoonste der menschen heeft de Schepper het meest nabije gelegd van het beeld, dat Hij naar eigen Wezen ontworpen had. De men- schelijke lichamelijke schoonheid echter kan haar volle waarde enkel bezitten In harmonie met hooge geestelijke waar den. Een kunstenaar kan een mensche- lijk beeld scheppen, dat in uiterlijke schoonheid uitgaat! boven het mooiste levende model, maar het blijft daarbij toch altijd achter door gemis aan be zieling. Er zijn deugden, welke uiterlijke men- schelljke schoonheid verhoogen; er zijn gebreken, welke het schoone onaantrek kelijk maken. Een blozende schoonheid bekoort; een bewuste schoonheid stoot af. Schoonheid, welke zich aan vreemde beoordeeling intuïtief onttrekt, wordt gezocht als een begeerenswaardig doel; schoonheid, welke zich opdringt, wordt vermeden. Schoonheid is een juweel, dat haat glans verliest, ais het bestraald wordt door het kunstlicht van de publieke be langstelling. 14 Augustus 1932. Heden had alhier onder begunstiging van prachtig zomerweer de Franekera- deelpartij plaats. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door 14 parturen (8 in klasse A en 6 in klasse B). Over het geheel genomen werd er heel goed gekaatst en meer dan eens wees de telegraaf 5 eersten gelijk aan. Een mooie partij speelden o.a. Midlum en Ried en Ried en Peins. De eerste prijs in klasse A werd be haald door het partuur uit Peins met de kaatsers J. Wiersma, R. Wassenaar en D. Groen. De tweede prijs door Ried, met de kaatsers J. Tanja, D. Palsma en C. Sljt- sma. In klasse B werd de eerste prijs ge wonnen ook door Peins met de kaatsers W. Wassenaar, K. Hibma en K. Jellema. De tweede prijs ook door Ried met de kaatsers L. Nauta, Y. de Kroon en A. Nauta. Om de zilveren wlsselkrans uitgeloofd door den Edelachtbaren Heer Ten Berge oud-burgemeester van Franekeradeel, moesten kampen de beide prijswinnende parturen uit de klassen A en B en dus de beide parturen uit Peins. Deze niet erg spannende partij werd gewonnen door het partuur uit de A- klasse. Peins werd dus In het geheel voor de 4de maal houder van de zilveren lau werkrans. De prijzen bestonden uit persoonlijke en afdeelingsmedailles. De scheidsrechter, de heer H. Anema, uit Schalsum, leidde zeer correct. Werkverschaffing. in verschillende provinciale bladen en ook in onze courant wordt momenteel ’t behandelde in de Raadsvergadering der vorige week, speelhal wat betreft de demping van het grachtje Broerestraat Snorkstraat besproken. Wij stellen ons in deze kwestie geen partij en kunnen dit gevoegelijk overlaten aan de pro en contra-schrijvers, die ook de plaatsruim te in ons blad voor deze zuivere plaatse lijke kwestie gerust kunnen aanvragen. We hebben ons te dien opzichte steeds op een meest neutraal standpunt ge plaatst. Wat ons in de Raadsdiscussie is opgevallen, is de nadruk die verschil lende sprekers gelegd hebben op de noodzakelijkheid van werkgelegenheid. En ons inziens zeer terecht, leder on bevooroordeelde Bolswarder is er van overtuigd, dat op den duur de steunrege ling zooals die thans door het Burgerlijk Armbestuur geschiedt, niet is vol te hou den. Er zullen binnen afzienbaren tijd middelen beraamd moeten worden, dat deze groote uitgaaf door de gemeen schap gedragen wordt. Wanneer dus te eeniger tijd een beslissing genomen moet worden deze ondersteuning ten laste der stadsfinanciën te brengen, klemt met des te meer aandrang de vraag: kan er voor dit geld ook productief werk verricht worden? Nog eens, we laten in het midden of de demping van de een of andere gracht productief is of niet, maar wel meenen we eens te mogen wijzen op andere werkobjecten, die misschien niet zooveel tegenstand bij bevoegde autoriteiten zul len ondervinden. Indertijd is door de middenstandsvereenigingen Handel en Nijverheid en de Hanze, een Commissie samengesteld met opdracht eens te on derzoeken wat er zooal ter verbetering der winkelstand van Bolsward gedaan kon worden. Deze commissie heeft die Rectificatie. De door de Singer Mij. aangeboden prijs in de stemwedstrijd „Bolsward Vooruit” moet zijn electrische naaima- chinelamp. Hlndeloopen. Ds. J. van der Heide, Ned. Herv. pred. alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Makkum en Cornwerd. Tevens ontving Zijn Eerw. een beroep naar Medemblik (toezegging). Snoek. Chr. Kweekschool, Sneek. Van de cursisten die de lessen volgden aan de hoofdacte-cursus te Sneek slaag den er van de 11 candidaten 10, n.l.: R. Hoitinga, Uitwellingerga, O. Schriemer, Oppenhuizen, F. de Vries, Abbega, W. A. Visser, Stavoren, J. Tamsma, Hom- merts, M. Hiemstra, Oppenhuizen, R. Oppewal, Oudega (W.), D. Sixma, Ijlst, B. Staal, Sneek en B. Smid, Lemmer. taak serieus opgevat en in een lijvig rap port verschillende gedachten neergelegd. Ook het verkeersvraagstuk is van alle kanten bezien en het lijkt ons thans ac tueel enkele punten uit dat rapport nader bij de burgerij van Bolsward bekend te maken. Onder punt C schrijft de Commissie: „De thans verspreide staanplaats der autobussen is niet in het belang van het winkelend publiek. Ook de autobuson dernemers dringen met klem op verbe tering der bestaande toestand aan. De Commissie is van oordeel, dat het Marktplein als de meest geschikte plaats voor een algemeen parkeerterrein ge noemd moet worden. Zij meent, dat dit plein geëgaliseerd dient te worden, het geen zeer goed bereikbaar is, door bijv, vanaf de tramrails een trottoir aan te leggen over een lengte van 30 A 40 M. breedte ongeveer 1.50 A 2 M. Vanaf dit trottoir ’t plein 15 A 20 c.M. te laten zakken en aan den kant der fa. Y. L. Hettema het plein iets verhoo gen met wegneming van de geul daar ter plaatse. Aan weerszijden van het plein bij Hotel de Wijnberg en de brug kan de bestaande toestand als in- en uitrit gehandhaafd blijven. De opmerking waar de marktkooplie den op Donderdag te plaatsen, beant woordt de Commissie door te wijzen op het gedeelte achter de Smeden. De kos ten aan de verbetering van het Markt plein (als groot parkeerterrein) verbon den, kunnen voor een groot gedeelte ge vonden worden door een jaarlijksche staangeldregeling voor de auto’s en autobussen. Als voorbeeld wijst de Com missie op het nieuwe parkeerterrein Ie Sneek.” Onder letter D zegt de commissie: „In het belang en voor de veiligheid van het winkelend publiek is het aan leggen van voldoend breede trottoirs, vooral in de hoofdstraten beslist nood zakelijk. Bovendien zal dit zeer zeker bijdragen tot verfraaiing der stad”. Tot zoover het rapport. Hier is dunkt ons aangegeven een werkobject dat algemeene instemming zal kunnen hebben en waarvan de kos ten niet gaan boven het nu beschikbaar gestelde bedrag. Het verkeersvraagstuk is voor Bolsward van zeer groot belang. Zeer terecht is er in den Raad op ge wezen, dat de gevaarlijke hoek bij de Nieuwmarkt afdoende verbetering eischt. In het belang van het verkeer is ook de balsteenbevloering op de Groote Markt te vervangen door een gewone bestra ting, alleen dan is het mogelijk het ver keer werkelijk rechts te houden. De aller-ongelukkigste bestrating op de hoek van het hotel de Wijnberg zou ook heel wat verbeterd kunnen worden en niet in de laatste plaats het aanleg gen van trottoirs, ook voor de veiligheid van den voetganger. Nog meer werk objecten zijn er te noemen die hier ze ker zullen staan in de algemeene belang stelling, doch we moeten ons voor van daag tot de hierboven genoemde beper ken. Veronderstellen we eens, dat de hoogere autoriteiten de plannen tot dem ping niet goedkeuren... de Raad heeft nu eenmaal een bedrag vastgelegd, mis schien kunnen dan bovengenoemde ob jecten eens ernstig bestudeerd worden, opdat nog voor de winter er ook werke lijk werkverruiming kome. te Bolsward, Joh. v. d. Weerd te Arum boot, waardoor deze omsloeg. Ongeveer alle honderd inzittenden vonden den dood in het water. Miss Holland 1932 is zwaar teleurge steld. Niettegenstaande ze de knapste werd verklaard van de Nederlandsche meisjes- jeugd. En niettegenstaande, dat ze ver loofd is en ook haar verloofde haar, in zijn enthousiasme over haar schoonheid geraden had om aan den schoonheids- kamp mee te doen. Ze mocht naar België om er met de schoonheidsuitverkorenen van andere naties mee te dingen naar den titel van Miss Universe. Ze werd er gefêteerd en in de heerlijkste oorden van vermaak rondgeleid. Ze werd bewonderd en ver afgood. En tóch waren de georganiseerde fes- tiviteitefn nog niet ten einde, of Miss Holland verlangde naar huis, naar rust, paar eenvoud. Ze was geheel en al ont goocheld, ze had dingen gezien en mee gemaakt, waardoor deze 19-jarige zich genoopt voelde om, eenmaal weer thuis, de andere meisjes te waarschuwen tegen de schoonheids-concoursen. 15 Aug. De afdeeling Cornwerd hield Zondag een kaatswedstrijd, waaraan 28 par turen hebben deelgenomen. De le prijs f27.is gewonnen door J. Zijlstra te Sexbierum, P. Posthuma de Boer en K. Struiving, beiden alhier, de 2e prijs f 15.door H. Broersma te Arum, D. v. d. Weerd te Makkum en J. Postma te Kimswerd, de 3e prijs f 6. door D. Kuipers te Arum, S. Lemstra en Tj. de Vries, beiden te Witmarsum en de 4e prijs f 6.door K. Feenstra in paniek naar de andere zijde van de t- -J en M. W jnalda te Zurich. De wedstrijd werd opgeluisterd door 14 Aug. ’32. Hedenmorgen woedde boven ons dorp en in de omgeving een hevig on weer. Reeds in den vroegen ochtend rommelde het in de verte, terwijl de lucht even later meer en meer aanzette en tenslotte pikzwart werd, totdat het onweer in al zijn hevigheid losbarstte, wat vergezeld ging van hevige plasre gen. Achtereenvolgens doorkliefden de bliksemstralen de lucht en geleek het bijwijlen één vuurzee, somtijds onmid dellijk gevolgd door geweldige rate lende donderslagen, welke naar we ver namen hier en daar hunne sporen heb ben achtergelaten. Het sloeg op de Coöp. Zuivelfabriek, doch daar deze van afleiders is voor zien, werden hierdoor geen schadelijke gevolgen ondervonden. Van een boom, staande nabij Warntille, welke werd getroffen, werden de splinters wijd en zijd verspreid. Een drietal telefoonpalen aan de Oosterenderweg ondergingen hetzelfde lot, evenwel zonder dat er brand werd veroorzaakt. Ook in het Noord heeft hij huisgehouden echter zonder noemenswaardige schade te verrichten. Een schaap van de veehou der L. T. werd in de weide getroffen en terstond gedood, evenzoo een koe van de Wed. K. nabij de Klieuw, terwijl de bliksem insloeg op de toren der Geref. kerk te Lollum, waardoor de dakbedek king gedeeltlijk werd vernield. Er ont stond echter geen brand. t Naar wij vernemen Is aan het Volkssanatorlum te Appelscha door iemand, die veel belang stelde voor het volkssanatorlum, wonende bij Leeuwar den een nogal belangrijk legaat ver maakt. Wij hopen binnenkort nadere bijzon derheden te kunnen publiceeren. Geachte Redactie. Als oud-Bolswarder en met steeds groote belangstelling* houd ik mij zoo veel mogelijk op de hoogte van de lot gevallen van dit mooie en prettige stadje, waar ik m’n jeugd sleet Bij mijne periodieke bezoeken verheug ik mij steeds over het aanlokkelijk, wel varend en knusse uiterlijk. En nu zag ik in de bladen tot mijn zeer groote verbazing en schrik, dat cr plannen bestaan om het water der Broe restraat te gaan dempen. Wat mag er wel ten grondslag liggen aan dit m.i. zeer ongelukkig plan? Werkverschaffing, verkeersverbetering, doorstroomingsverbetering van het wa ter, verfraaiing of dergelijks? Zoover ik dit plan kan beoordeelen kunnen deze redenen niet steekhoudend zijn, want werkverschaffing kan dan ze ker op betere manier geschieden, ver keersverbetering is daar onnoodig, want de korte omweg langs Rijkstraat en Dijlakker is toch werkelijk van geen be- teekenis, de waterdoorstrooming wordt m.i. veel slechter, omdat dan de „Kam pen” een „dood gat” wordt, dat dan later ook al demping vraagt (of is dit niet reeds geschied?). Dan rust op de dem- pingsproblemen te Bolsward daarop de zelfde vloek als te Amsterdam met het Rokin, Vijzelgracht enz. En verfraaiing? Wat verkrijgt men? Geen straat, geen plein, maar een „wanstaltig” iets, zonder eenige goede proportie, smal-breed-smal, met een kruisende Kerkstraat en een aangren zend pleintje, terwijl de aanliggende be bouwing het „afschuwelijk zal doen”. Wat verhoudingen zijn er in het voor jaren gedempte Schildwijk, in de nog vroeger gedempte Wortelhaven? Bolswarders, weest op Uw hoede. Bezint eer gij begint. Uw oud-Stadgenoot JOHAN BöLGER, w.i.-e.i. Amsterdam, 12 Augustus 1932. Aanstaande Donderdag 18 Aug. mag zij ook hier, als reeds ook in vele Friesche gemeenten geschiedt, een speldj esdag houden. De bedoeling is, om ook zoo een fonds te vormen, waardoor zooveel mogelijk alle onvermogenden opname kunnen vinden. Voorzeker zullen allen, aan wie a.s. Donderdag 18 Aug. een speldje wordt aangeboden, gaarne medewerken aan dit heerlijk doel. 28glg Jaargang Woensdag 17 Augustus 1932 No. 64 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Bulten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/2 ct. Buitenland 2H ct. 2. 3. 4. 5. ia. UI.U1M Aulonoodig? I DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1