Mbulhgordei 1 naar HOFSTEDE I „BLINDZIEN11 ORDINI” De Bolswardsche Courant en Westergoo „Zij” Crème BLINDZIEN BLINDZIEN BLINDZIEN!! BLINDZIEN I! HET KASTEEL 99 De grootste Sensatie van de Kermis Stadsnieuws. De Auto-tocht voor Ouden van Dagen. Woensdag 24 Augustus 1932 No. 66 28^12 Jaargang en A II11I11M het FLORIS C. (Nadruk verboden). K. Feenstra, J. Ferwerda en J. Slui- Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnunimer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschtjnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Paardensport Het Bestuur van de Vereen, ter be vordering van de Paardensport alhier is zoo vriendelijk ons op ons verzoek de volgende inlichtingen te geven omtrent de course op Donderdag 1 Sept. a.s. te houden. Alhoewel 'de aangifte pas' IZatendag ajs. sluit, zijn reeds de volgende dravers aangegeven: „Atletha" Kerrigan”; „Dronte”; ,,Rentinus”; „Ster”; f In de bovenzaal van het Volksge- bouw Wipstraat was deze week onder gebracht het Oorlogs-museum. Het was een zeer interessante verza meling die naast een zeer groote propa- „Vischclub „Ons Genoegen”. Voor de Zondag a.s. te houden 4de vischwedstrijd, werd door de firma H. Y. Kramer alhier de toezegging gedaap, dat deze wederom een mooi horloge be schikbaar stelde, wat door de leden op hoogen prijs wordt gesteld. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats. Zwemschool. De temperatuur van het water is he den 21 graden. ta plicht der ütfiering oan to jaen, al giet it dan ek tsjin hjar sin. Yn elts gefal: Doch mar gewoanl STATEMA. Voor een prima w GROOTZAND SN EEK gj komt maar niet zoo opeens uit de lucht vallen, of door ’n wonder, zooals iemand onlangs opmerkte. Wij menschen hebben ervoor te werken, er offers voor te brengen, er tijd voor te nemen, om het te verfraaien. Wij menschen hebben er ons zelf heelemaal in te leggen, onze harten, onze zielen. Het thuis moet wer kelijk iets beteekenen voor hen die het hebben. De jongelui moeten zich niet slachtoffers voelen, als ze dan eens een avond moeten thuisblijven. Ze moeten niet het gevoel hebben, dat ze daardoor iets van beteekenis missen en er niets voor in de plaats krijgen. Het doel moet niet zijn alleen maar een thuis te heb ben, dat volmaakt is ingericht, schoon en nieuw gemeubeld en gestoffeerd. Want een al te overdreven campagne om alles zonder een stofje of vlekje te hou den kan soms van een huis een plaats maken, waar niemand zich op zijn ge mak voelt... Het ideaal is een plek te hebben, waar het gezin voelt dat er iets waardevols aan het leven wordt toege voegd, dat nergens anders gevonden kan worden... Het thuis is van levensbelang voor de opvoeding van kinderen. In een goed gezin, een echt „thuis” draagt elk lid van het gezin zijn steentje bij, niet noodzakelijkerwijs in geld, maar in dienstvaardigheid en offervaardig heid... Het ware thuis is een fontein van goede motieven en gedachten en een inspiratie voor het heele leven, en het is tevens de bron van de liefste herinnerin gen. En het is een deel van den christen- loop met een toepasselijk woord de prij zen uit en bracht een woord van dank aan hen die hadden medegewerkt tot ’t slagen van dezen wedstrijd en aan h.h. zakenlieden voor ’t schenken van extra prijzen. Tevens sprak hij een woord van op wekking om een volgend jaar weer de zelfde animo te betoonen. Postduivennieuws. Zondag j.l. werd gevlogen van het station Boxmeer met jonge duiven. De afstand bedroeg ,160 K.Mj. De duiven werden om 7 uur in vrijheid gesteld met bewolkte lucht en Z.W.-wind. De eerste vogel arriveerde 9.41.14, eigenaar Y. de Vries. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Een jubileum. Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, was het deze maand 25 jaar geleden, dat de WelEd. Heer H. Eisma benoemd werd tot Directeur van de Vereen. Spaarbank te Bolsward. Deze vereeniging is in die jaren uitge groeid tot een der best geoutileerde spaarbanken uit onze provincie. De des kundige leiding van dezen hooggeachten Directeur heeft veel tot de bloei van deze instelling bijgedragen. ganda voor de Vredesgedachte ons een ontstellend beeld geeft van de gruwelen van een oorlog. Vooral de aanschouwelijke uitbeelding van den modernen oorlog, de „z.g. che mische” laat bij elke bezoeker een diepen indruk achter. Meer nog dan door alle vredesgeschrijf werkt deze tentoonstel ling er toe mee de gedachte „nooit meer oorlog” bij de groote massa ingang te doen vinden. Uit de vele geschriften, brochures, platen enz. blijkt zeer duide lijk, dat door alle partijen in de door den oorlog geteisterde landen de vredes gedachte wordt gepropageerd. Ook in ons land vindt die propaganda steeds meer aanhangers onder bijna alle par tijen. Jammer, dat door een niet goed begre pen samenwerking tusschen vredesvrien- den de tentoonstelling nog niet beter tot zijn recht is gekomen. Niettemin was de leider van deze expositie meer dan te vreden. Ongeveer 1200 personen hebben deze tentoonstelling bezocht, waardoor een prachtig stuk propaganda is ver richt. Elke voorstelling in SCHOUWBURG „DE DOELE” EXTRA NUMMER: Niemand verzuime Sordini in zijn ontzaggelijk kunnen te gaan zien 11 Kaatswedstrijd. Voor de derde maal in dit seizoen had de commissie een kaatswedstrijd geor ganiseerd van bewoners der nieuwe buurten en de Sneekerweg. Evenals de beide vorigen is ook deze wedstrijd goed geslaagd. Wel dreigde af en toe de lucht, maar ’t bleef bij een klein buitje, dat niet bij machte was de goede stemming te verstoren. Niet minder dan 54 kaatsers hadden zich aangemeld, welke door het lot tot 18 parturen van 3 waren geformeerd. ’s Morgens 11 uur nam de wedstrijd een aanvang. Er werd in 2 perken ge kaatst. ’t Bleek ons al spoedig, dat alles er door de resp. kaatsers werd opgezet, zoodat we al dadelijk spannende partijen kregen te zien en de stand herhaaldelijk 5 eersten gelijk werd. In de eerste omloop* vielen af de nos. 2, 4, 5, 7, 10, 12, 13, 16 en 17. Vervolgens verloor 3 van 1 met 5-4 en' 6-2, 8 van 6 met 5-3 en 6-6, 11 van 9 met 5-4 en 6-2, terwijl, 15 bij lange na niet was opgewassen tegen 14, 18 bleef staan. Op het vijftal kwamen: 18. J. Vlagsma, P. de Jong en L. Slip pens. 1. ter. 6. D. Hoitsma, J. Visser en Jac. van Dalen. 9. Y. Kramer, P. Stil en B. van der Meulen. 14. Tj. van der Hauw, B. Miedema en P. Brandenburg. 18 bleek piet bestand tegen 1, eind stand 5-3 en 6-4, terwijl 9 na gelijk op gaand spel verloor van 6; 14 bleef staan. Vervolgens kwam in de 4e omloop 14 tegen 1, terwijl 6 bleef staan. 14 won met ’n belangrijke voorsprong van 1 (5-1). Om prijs en premie kwamen ten slotte in het veld: 6-14. Dit werd nog een interessante kamp waarin no. 6 pech had door viermaal het eerst te verliezen op gelijk 6. Het verloop der partij was aldus: 6: 8-0-6-2-8-6-6-6 42. 14: 2-8-8-8-2-8-8-8 52. De 1ste prijs viel alzoo ten deel aan partuur no. 14; de 2e aan no. 6; de der de aan no. 1; de vierde aan no 9; de 5e aan no. 18. Verder was uitgeloofd een extra prijs voor de meeste bovenslagen in één par tij (geldende voor de eerste omloop). Winnaar hiervan werd K. Feenstra, die niet minder dan 11 ballen bovensloeg. Nog was er een extra prijs voor de verste bovenslag. Deze werd gewonnen door Tj. van der Hauw met een boven slag van 49.50 M. De heer Jac. van Dalen deelde na af- leder mensch heeft twee op voedingen, een die hij van anderen ontvangt en een, veel belangrijker, die hij zich zelf geeft. GIBBONS. Geluk en succes in het leven hangen niet van onze omstan digheden af, maar van ons zelf. SIR JOHN LUBBQCK. Er bestaat ’n veel-aangehaald Engelsch gezegde, dat luidt: „my home is tnyn castle” mijn thuis is mijn kasteel. En eer der dan ’n zelfbewuste verklaring van on afhankelijkheid op eigen terrein is dit fei telijk een diepzinnige wijsheid, waarvan het de moeite waard is, de beteekenis eens dieper na te gaan. Want de bewe ring dat iemands huis zijn kasteel is, wil feitelijk zeggen, dat het een sterke plaats is, een toevluchtsoord, een krach tige burcht, waar de jonge, ontluikende gedachten van het kind gewapend en gesterkt worden voor den strijd te mid den van verzoekingen en verleidingen in de groote menschenmaatschappij daar buiten, het moet een bron van inspiratie en tegelijk een toevluchtsoord zijn, een plaats, een werkplaats, waar de toekom stige burger wordt gevormd. Geen won der, dat men het thuis, het gezin de ba kermat van de maatschappij noemt. En dat dus een goed gezin, een waar „ho me”, een atmosfeer heeft, waarin waar heid en goede burgerzin, liefde en trouw zelfopoffering en vergevensgezindheid aangekweekt worden. U en ik, wij hebben een verbazend be langrijke 'en verantwoordelijke taak te verrichten in het opvoeden van onze kin deren in een thuis, waaraan zij hun heele leven lang zullen denken, waaraan de herinnering steeds levendig en mooi zal blijven en daardoor voor de toekomstige leden van de maatschappij een blijvende bron van inspiratie. De invloed die van het thuis uitgaat op de karaktervorming van de kinderen is van nimmer te over schatten belang. Het thuis van het kind drukt een bijna onuitwischbaar stem pel op het leven van den volwassen mensch. Daarom is het van zoo uitne mend belang, dat den kinderen een waarlijk goed thuis wordt gegeven. We zijn het niet alleen verplicht jegens ons zelf en de kinderen: maar ook en vooral jegens de maatschappij. Maar ja, zoo’n echt „thuis”, dat de Met dankbaarheid kunnen we med^ deelen, dat ook de gehouden buscollecte goed is geslaagd. De jonge dames hebben flink hun best gedaan. Reeds bij voor baat betuigen wij, namens alle oudjes, onzen dank aan deze jonge dames, aan de autobezitters en aan allen die hebben bijgedragen. Het belooft dit jaar een mooie tocht te worden. Ongeveer 140 ouden van dagen nemen aan de tocht deel. De opstelling en afrit is bepaald op Zaterdagmiddag a.s. om 1 uur op de Gasthuissingel, de afrit via Kade, Bargefenne, Marktstraat, Jonge- mastraat, Sneekerweg naar Oranjewoud. Aankomst 's avonds ongeveer 8 uur met dezelfde route door de stad. Heeren Automobilisten ontvangen deze week een wagennummer en circu laire met verdere aanwijzingen. De deel nemende oudjes ontvangen eveneens een kaart, waarop nadere bijzonderheden worden medegedeeld. Vermelden we nog, dat de volgende giften in natura binnengekomen zijn: Fa. Tj. de Jong, gebakjes. Fa. D. Harkema, Kerkstraat, .gebak. Fa. Laagland, Kampen, gebak. Fa. M. B. Eerdmans, sigaren. Fa. Wed. Aukema, sigaren. Fa. Nieuwe Bazar, hoek Nieuwmarkt, Eau de Cologne. Meerdere giften zullen we in grooten dank aanvaarden en in het Vrijdagnum- mer verantwoorden. „Tamboer”; „René”; „Sit „Quail”; Jeenge Nizza”; „Queen Antonia”; „Snel”; „Piet Hein”; „Don Juan”; „Silberschille”; „Louise B”; „Nicky Henri”; „Infanterist”, „Marie P.” Dus nu reeds 18 kortebaan dravers, waaronder de besten. Voor publiceering van de volledige lijst van deelname ont vingen wij toezegging in een later num mer van dit blad. Natuurlijk ging onze belangstelling verder en informeerden we meteen eens naar de financieele zijde van de onder neming en tot groote voldoening moch ten wij ook vernemen dat het met de plaatsing der aandeelen Crescendo gaat Reeds meer aandeelen ingeschreven dan ooit één jaar tevoren. Dit verheugt ons destemeer en wel niet alleen omdat daaruit blijkt, dat Bols- ward’s burgerij door samenwerking wil trachten te behouden wat zij aan feesten nog heeft, maar ook omdat het voldoe ning geeft aan het ijverig pogen van het Bestuur van „Paardensport”. Mooi weer, dat is thans nog de voor name factor. Dat wenschen wij gaarne allen toe op 1 Sept. a.s. Bekroningen op Bakkerij-Tentoonstelling de vorige week te Drachten. Friesche beschuit: le prijs met eere-diploma: D. Harkema te Bolsward. 5de prijs: L. Offinga, Bolsward. 7e prijs: W. Rienks te Arum. Waterbrood. 2de prijs: en verguld zilveren medaille E. T. Laagland, Bolsward. 5e prijs: H. van Dam, Heidenschap, o.d. Workum. 9e prijs: B. de Boer, Workum. Reepkoek zonder sucade. 1ste prijs en eere-diploma: H. van Dam, Heidenschap o.d. Workum. 2e prijs en verg. zilv. med.: D. Har kema, Bolsward. 4e prijs: S. I. Faber, Bolsward. Kruidkoek. le prijs en eere-diploma: S. I. Faber, Bolsward. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. DOCH MAR GEWOAN. Soks mei üs minsken wol tige foarhÊl- den wirde. Ek dy ljue, dy’t ek in sint yn it ponkje dwaen wolle, hwer’t it giet oer it tichtmeitsjen fen in grêft yn Boal- sert Wy Boalsarters, moatte it op priis stelle, dat ljue fen büten sa mei üs stêdsje op ha, mar hja moatte bitinke, dat de Boalserters net wolle, dat hjar wenplak foar in museum oansjoen wirdt. Dat hja, like goed as elts plak oars, meidwaen wolle, alteast moatte, oan 'e foroaring, dy’t yn hiel it libben fen ’e minsken plak fynt. Dan ken men wol skriuwe oer: dat watervlak, besloten tusschen de houten wanden, waarin de boomen, de huizen, schepen en menschen zich weerspiegelen (moai net?) en ek: als ’t watervlak zich door elk windje beweegt, dan is ’t vol leven en dat leven verhoogt de schoon heid van ’t schilderachtige stadsbeeld; en letter wer, by in printsje üt 1600: dat üs foarêlders op ’e bank ünder ’e luifel sieten, de man mei de lange piip en de frou mei hjar breidzjen ensf.... Dan is det och sa dichterlik, en men scoe sa’n êld tafreeltsje wol graech in kear wer sjen wolle, (och sa moai, as wy er is wer in historysk feest fiere), mar yn dizze tiid past it net mear. En nou, krekt nei it bislüt, om in stik grêft ticht to gooien, in hiele krante yn dy trant hjiroer fol to skrluwen, dat docht my nuver oan. Der is ek hiel hwet oars fen to skriu- wen; ’t Is Sneintomoam. De ynwenners fen Boalsert, dat Side, mar net mear sa fleurige stedsjê, hawwé in drokke, swiere wike, mei tige waerm waer efter de rêch en nou, lokkich, in dei fen rêst. In great part giet nei de tsjerke, elts nei syn eigen, (der binne der wol fiif). Twa geseten boargers steane op ’e brêgge by Haagsma, dy’t der oer ’e grêft lêns de Broerestrjitte leit. Hja sjogge oer 'e leuning yn ’e djipte as scoe der eat bysünders wêze. In pear, dat nei tsjerke scil, bliuwt ek stean, en sjocht, sjocht ho’t in greate stream smoarch, eklich, stjonkend wet ter yn ’e Dylakkergrêft ütspuid wirdt en dan komt dit petear: Scille wy lotsje, iepen ef ticht? Nou... né... dat niet. Mar jo mutte er is sien, ho’n smearch stinkend water üt mooiste plek op aarde zou moeten zijn,, dy gracht komt. Dat musten se nou ok maer in ’e krante skrieve. Wy binne ok niet foar „dempen” want foar 't ferkear is 't niet noadig en 't kost in hoop geld, en dan mut straks de Kam pen en it andere ok, maar moai en lek ker is su’n gracht niet. Der ha je it nou krekt. Doch mar ge- woan! It sit sa: Foarhinne hiene dy grêf- ten sin, do wieme se nedich foar de skipperij en do mear as nou ek yet, om smoarchens kwyt to wirden. Nou tsjinje se nearne mear foar as foar rioel. Alle smoarchens komt er yn üt en driuwt faek op it wetter. En simmerdei stjonkt sa’$ iepen rioel ougriselik. De strjitten binne smel, to smel faek foar de riderij fen tsjinwirdich. Spitich genóch, is dy riderij yn Boal sert yet net sa drok, dat it alhiel spant. Yn elts gefal net oan ’e Broerrestrjitte LSns de Dylakker is 't wol tige krap. Der wirdt skreaun, dat in „dempte” grêft neat is, ek gjin strjitte. Ho haw ik it nou? Scoe men, mei de ridery fen nou, de Side grêft lans Bargefenne yet hawwe kenne, en is it dêr gjin strjitte? Ik koe net neilitte dit to skriuwen. Stüdzje ha 'k er net fen makke, de plannen (ek fen great bilang) net sjoen. Sa fen büten scoe ik sizze: net dempe ef alles en de Dylakker is ’t meast nedich. Mar wy hawwe de Rie üs bilangen yn hannen jown. As der in bislüt nomd wirdt, dan moat de lytse helte hjar dochs derby dellizze? As yn in foriening troch stimmen üt- makke is: sa scil it! den hat it bistjür D. Bangma, 9.47.16. idem, 9.48.20. Y. de Vries, 10.0.7. Th. de Jong, 10.13.1. Y. de Vries, 10.23.13. I. Gerritsma, 10.23.21. Y. de Vries, 10.23.25. I. Gerritsma, 10.23.38. Th. de Jong, 10.24.5. Vrijdag a.s. inkorven voor Roermond, afstand 210 K.M. Dit is tevens de laatste wedvlucht in dit seizoen en kunnen we de balans opmaken wie of dit jaar de beste prestatie heeft geleverd. Wel val1 te constateeren, dat de Bolswardsche liefhebbers met hun duiven op den goe den weg zijn, gezien de uitslagen in de Provinciale concoursen. Bij genoegzame deelname worden er naar het oordeel der liefhebbers 2 3 navluchten gehouden. Degeen welke hiervoor duiven heeft mede te geven, wordt verzocht dit even op te geven voor a.s. Maandag. plicht het gezin te schragen en zijn in vloed ten goede te doen gelden in de gemeenschap. En indien dan door de een of andere oorzaak de ouders in gebreke blijven de fijne dingen van het huiselijk leven tot stand te brengen, dan nog kun nen de jongelui, mits ze maar den juisten geest bezitten, hun invloed doen voelen en het thuis maken tot wat het behoorde te zijn: een plaats waar liefde gegeven wordt. Dan, achter de sterke muren der lief de, wordt het thuis inderdaad: een kasteel. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 f In elk vak komen hoe langer hoe meer technische hulpmiddelen die er op berekend zijn de arbeidsprestatie te ver minderen met als onvermijdelijk gevolg een overschot van werkkrachten. Ook in het schildersvak zijn de ver schillende uitvindingen steeds meer ge perfectioneerd. We waren hedenmorgen in de gele genheid bij de fa. P. O. van der Meer een nieuw systeem z.g. spuitwerk te zien. In het lokaal der R.K. Muloschool was de heer Taco van der Meer bezig de radiatoren met lakverf in te spuiten. Niet alleen dat deze methode een belangrijke tijdsbesparing geeft, ook is een groot voordeel, dat de verf tot in de kleinste hoekjes doordringt, wat bij het gewoon verven nogal eens moeilijkheden ople vert. Deze spuit-techniek zal op den duur voor groote vlakken zeer aan te be\ m zijn. Ook voor reclame doeleinden ,:an deze vinding groot nut afwerpen. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Ziet b(j ons de nieuwste modellen. Ë=S In bosch en duin, Op hei en strand De huid wel bruin, Maar niet verbrand! DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1