I De Bolswardsche Courant en Westergoo KONINGINNEDAG. den I Stadsnieuws. IIIWUIL^I Woensdag 31 Augustus 1932 28^ Jaargang No. 68 en 4 4e -TC 5e 6e bloemen- 7e 8e 9e 4e 7e tinne le duif arriveerde 11.52.20, aren hou- we 3e schappen. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnunimer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. .ster, hou- is 92 verda Wier nstra elmus twkje ima4 eerfe jrtru- echtg Ir, na te Postduivennieuws. Zondag j.l. werd de laatste wedvlucht met jonge duiven gehouden vanaf Roer mond. De duiven werden 's morgens om 8 uur gelost met Oostenwind en betrokken lucht. De dat alle uitslagen van de afd. K Fries land van den algemeenen Postduiven- bond nog niet binnen zijn kunnen we nog niet melden wie dit jaar het kam pioenschap over Friesland won, wel heeft Bolsward hier ook een goede kans op. .Hierover later. Nu nog een paar africh- 'tingsvluchtjes voor jonge duiven die de ze zomer geboren zijn en te laat waren voor de wedvluchten, welke nu geëin digd zijn en dit vliegseizoen is weer ach- jer den rug. We kunnen dit verslag dan eindigen met de wetenschap dat de Postduivensport dit jaar een flinke stap vooruit is gegaan. Tot een volgend jaar. 5e 6e 2e 3e 4e 5e 6e 7e 2e 3e 4e 2e 3e 4e 5e 6e Rika v.d. Heide, pracht rieten stoeltje. Boukje de Vries, wagentje. Janke Schriewer, armband. Sietie Foekema, Pop. Wiepkje Bakker, dejeuneetje. Anne Dekker, zilveren ring. Houkje Huisman, dejeuneetje. Plonia v.d. Meer, Springtouw. h, dv kkef. 'jeer- 1932. nlcus, ia de 1932. Rustk Vons. ia en Jan abeth rsum. n Jr, s van Hllem irlnuj IJke Leeu- 1932. Waria, J Jur is, zv mwke Anna, ga en isend, Anna e, zv i Het>. 932. Vis- 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Vestigt zich te LEEUWARDEN, 1 September a s., ten huize van Dr. J. WITTOP KONING N. SAMSOM, arts voor inwendige ziekten. Spreekuren 12-2. Vrijdag 11-2. Willemskade 25 - Leeuwarden gaan en oproerige kreten laat hooren, dan herwint het haar bezinning en wéét het zich ook al half geholpen, wanneer de Landsvrouwe zich naar het platteland begeeft, met het volk spreekt en het hulp toezegt. Waar georganiseerde steunver- leening mocht falen, daar verrees op ko ninklijk initiatief een Crisis-Steuncomité. Ons volk mag dankbaar wezen, dat het in donkeren tijd zoo’n staatshoofd heeft. Op den 31 sten Augustus zullen alle gedachten daarom weer eenige oogen- blikken bij Haar verwijlen, die ons meer voorgadt dan bestuurt en we bidden God, dat het Haar wèl gal f200 f 190 f270 f 40 4.50 42 10 14 8 65 35 7 van hijn- egen i ets. aper le pr.: 2e 3e f f f t f f f f f f 80 p Eveneens een dankwoord aan onzen inspecteur en de politie voor het goede regelen van de tocht,’de afrit en aan komst. Ten slotte ons Stedelijk Muziek korps. Uwe bereidwilligheid om de thuiskomst van onze oudjes tot een wer kelijke feestdag te maken, stellen we op grooten prijs. Door die spontane mede werking maakt Ge de thuiskomst tot een der glanspunten van den middag. Van verschillende groepen van oudjes bereiken ons brieven vol dankwoorden met verzoek deze in de krant te zetten. We zullen dat evenwel niet doen. Voor die kleine moeite die het ons kostte, willen we geen dank hooren en we we ten, dat geheel Bolsward achter ons staat wanneer we zeggen, die eene feestdag in het jaar voor jullie mogelijk te maken, dat achten we een plicht voor ons jon geren en indien het eenigszins kan, dan tot een volgend jaar. DE COMMISSIE. DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Reeds voor half één zag je Zaterdag middag verschillende oudjes in Zondag- sche kleedij in kalm tempo opwandelen naar het verzamelpunt voor de afrit, de Gasthuissingel. Even voor één uur arriveerde de eerste auto, spoedig door meerdere gevolgd. Doordat de oudjes allen van een kaart voorzien waren, correspondeerende met het nummer der auto, verliep de plaats neming zeer vlot. Een kleine vergissing (we hadden ge rekend op 2 autobussen van 20 perso nen en we ontdekten even te laat, dat er een van 15 personen aanwezig was) was door de welwillendheid van de fa. Bakker die een tweede wagen disponibel stelde, spoedig opgelost. Het weer was schitterend, de afrit ging goed. Veel fa milie, vrienden en belangstellenden wuif den* de oudjes bij hun vertrek hartelijk toe. Zonder eenige pech kwamen we na ’n zeer mooie rit langs Sneek, St. Nicolaas- ga, Huisterheide, Joure en Heerenveen in Oranjewoud bij hotel Tjaarda aan. In de tuin stonden aan lange tafels de stoelen gereserveerd en in een kort tijds bestek waren alle oudjes onder het ge not van een kop thee en gebak in gezel lig gesprek. Niet zoo heel lang hebben we de oudjes op de stoel kunnen houden. De speeltuin, de doolhof met zijn lachkabinet stonden in het middelpunt der belang stelling. Op zeker moment waren er wel 140 oudjes in den doolhof en uit de spiegelzaal klonk onophoudelijk dave rend gelach. Onderwijl was de kettingbrug door de jongeren (in beslag genomen. Ook de draaimolen had het druk. De tijd ging Veel te vlug en toen het te half zes weer verzamelen was, teneinde eerst nog een half uurtje onder het genot van ranja jf thee uit te rusten, hadden heel wat oud jes graag nog een uurtje willen blijven, vooral de cakewalk was op dit laatste moment een zeer gewilde attractie. Ongeveer half zeven was alles weer zoowat te plak en vingen we de terug reis aan over Akkrum, Irnsum en Sneek. Precies op de afgesproken tijd te 8.15 arriveerden de eerste wagens bij het tramstation, waar, evenals vorige jaren, het Stedelijk Muziekkorps stond opge steld. Met ’n opgewekte marsch gingen we langs de Dijk, Gr. Markt naar de Kade. Overal stonden de menschen dicht opeengedrukt de oudjes hartelijk toe te juichen. Op dergelijke momenten voelt men dat geheel Bolsward meeleeft met onze oudjes. Daar staat op alle gezichten te lezen een groote blijheid voor de vreugde onze oudjes bereid. En zij velve, hoe mooier de tocht, hoe stiller ze wor den. ’t Is net of zoeken ze naar woorden van dankbaarheid die ze toch niet kun nen vinden en die we ook niet zouden willen hooren. Wanneer zoo’n oudje vol van al dat mooie, wat ze niet zoo vlug kunnen verwerken, je even in den arm knijpt en zegt: „Och, menheer wat is het mooi”, dan maak je reeds nu en elke automobilist met ons het vaste voornemen die groote vreugde van die eene middag in het jaar mogen we on der geen voorwendsel onze ouden van dagen op hun late levensavond onthou den. De zekerheid iets tot die vreugde bij te kunnen dragen, geeft in alle opzichten tevredenheid. En hier komen we juist waar we wilden zijn met onze dank aan U, heeren automobilisten. Meer dan wij het in woorden kunnen neerschrijven, heeft U gezegd de dankbare handdruk van de oudjes bij het afscheid. Laten wij onze zeer bescheiden dank daaraan toe voegen. Dan een hartelijk woord van dank aan allen (zonder uitzondering) die in onze collecte hebben bijgedragen. Uwe gave heeft (met de zeer gewaardeerde toezeg gingen in natura door verschillende Bols- wardsche zakenmenschen en particulie ren) het mogelijk gemaakt onze oudjes ruim te kunnen tracteeren. Is het eigenlijk nog wel van dezen tijd om een Koninginnedag te vieren? Het ligt er maar aan, wat men onder „vieren” verstaat. We kennen gelukkig geen feest meer op Koninginnedag, als vroeger, toen we „alle socialen in den harington” deden, vélen zich aan Oran jebitter zwaar te buiten gingen en som migen het noodig vonden om hier en daar de ruiten in te gooien, waar het rood, wit en blauw niet uit het dak raam was gestoken. Ondanks al het he vige Oranjevuur, dat toen laaide, waren de menschen niet meer koningsgezind dan nu. Koninginnedag was een dag, waarop zulke uitspattingen, gelijk we die noemden, thuis hoorden; gelijk in Amsterdam het ontsteken van vuurwerk verbonden is aan de viering van Hartjes dag en de clownpakjes inhaerent zijn aan den Vastenavond, zonder dat de menschen weten waarom. Niet omdat we minder Koningsgezind werden, zijn de lawaaierige Koninginne dagen tot het verleden gaan behooren, maar omdat onze beschaving, hoe zeer ook falende in andere opzichten, onze volksfeesten allengs een meer veredelend karakter heeft gegeven Dezelfde verande ring, welke de viering van de verjaardag van den regeerenden vorst of vorstin heeft ondergaan, valt bijv, ook te con- stateeren op Nieuwjaarsdag, wat we el kaar dén toewenschen wordt misschien minder met jenever besprenkeld dan wel eer, maar het is vermoedelijk beter ge meend. Overtuigde monarchisten kent ons land thans wellicht even vele, als een kwart eeuw of langer geleden; de groo te massa bestond toen uit de politiek- onverschilligen en -onwetenden, die geen been voor hun vorstin zouden verzetten, maar als dat pas gaf „Oranje boven” riepen, omdat het nu eenmaal zoo hoor de. Onder de politiek-onverschilligen of -onwetenden, van toen, zijn nu misschien een groot aantal overtuigde republikei nen te vinden. Een overtuigde republi kein echter weet zeer goed, dat het een dwaasheid zou zijn om de verwezenlij king van een principieelen wensch te verhaasten, ^oolang leen tegengestelde practijk een bevrediging geeft, welke niet onder behoeft te doen voor de mo gelijkheden, welke zijn principe bij uit voering zou bieden. D.w.z. dank zij de wijze, waarop de koningin haar consti- tutioneele taak opvat, is de geestelijke vrijheid van ons volk zoo verzekerd en zijn onze democratische instellingen zóó beveiligd dat er voor een verwisseling in bestuursvorm volstrekt geen redelijk mo tief is te bedenken. Een en ander leidt er toe, dat ons Staatshoofd door de koningsgezinden wordt geëerd en door alle redelijke ele menten uit andere politieke groepen wordt gerespecteerd. De band van waar- deering, welke bijna alle Nederlanders met het Vorstenhuis verbindt, is hecht. Al davert de Oranje-vreugde, vaak zoo kunstmatig met spiritualiën opge voerd, niet meer zoo luide over dorp en stad, in ons hart heeft ons Oranjehuis, welker geschiedenis zoo nauw met die van ons volk verbonden is, nog een goed plaatsje. Speciaal in de regeerende Vorstin waardeeren we het zoo, dat zij in zeer moeilijke tijden een wereld oorlog en een wereldcrisis altijd de bezinning heeft gekend, welke noodig is om rampen te vermijden. Als hartstoch ten de wereld beroeren, hoe gauw kan één woord dan niet te veel gezegd, één woord te laat gesproken zijn, door een persoonlijkheid, tot welke heel een volk opziet. Soms, als het volk zelve haar be zinning schier had verloren en die momenten hebben we tijdens den wereld oorlog gekend dan nóg was de konin gin een en al beheersching. „Gelukkig!” - zoo oordeelden we dan achteraf. Al is de directe macht van een staats hoofd in deze dagen niet zoo groot meer, de invloed, welke indirect kan worden uitgeoefend, is nog van veel beteekenis. Ook een koningin kan geen wereldcrisis bezweren, maar als zij het volk toe spreekt met Kerstmis en wijst op Bethle hem, dan herrijst de hoop. Als het boe renvolk in crisisellende meent onder te De Kinderspelen van Groote en Kleine Dijlakker en Franekerstraat Deze bekende buurtcommissie had, evenals vorige jaren op Maandag Kin derfeesten georganiseerd. In totaal hebben 360 kinderen aan deze feesten deelgenomen. Het weer was bijzonder mooi en er werd met animo en ijver door de ver schillende groepen gewerkt. Ook de be langstelling van het publiek was evenals voorgaande jaren zeer bevredigend. Door de fa. J. Wiersma, goudsmeden, fa. H. J. van den Oever, porcelein en luxe artikelen en fa. Y. J. van Hettema, gros sier, waren enkele prijzen disponibel ge steld. Er werden een 6-tal verschillende spelen gehouden. Talhoutrapen voor jongens van 7 en 9 jaar. 91 deelnemers. le pr.: Georg Draaisma, pracht auto. 2e Ledenkaatspartij Kaatsver. „Bolsward”. Zondag had onder ideaal zomerweer deze ledenpartij plaats. De animo was bijzonder groot. Voor de oudste klasse 8, middelklasse 19 en jongste klasse 7 parturen. Dit groote aantal maakte het noodza kelijk dat reeds vroeg in drie perken werd begonnen. Over het algemeen werd er zeer goed gekaatst en meer dan eens hebben we de opmerking gehoord van liefhebbers uit de kaatsdorpen: „se keatse tsjinwirdich frij hwet better as vroeger yn Boalsert”. Ook de belangstelling van het publiek was zeer bevredigend. Van de oudste klasse werden winnaars partuur 7. W. Hoitsma, D. de Boer en T. de Jong, Burgwerd. Premie: H. Brandsma, S. van der Zee Makkum en J. van Spanning. De jongenspartij had tot uitslag: 1ste prijs: KI. Falkena, J. van der Hei de en Ki. Nieuwenhuis. Premie: W. van der Mei, O. Schukken en Jan Stevens. De middelklasse, over het algemeen de kaatsers die op hc-l oogenblik over het meeste uithoudingsvermogen be schikken, had ook geregeld de meeste belangstelling van het publiek. De eindstrijd ging ten slotte tusschen partuur 10 en 18. Voor partuur 10 was deze tegenpartij veel te sterk. Het volgende puntensche- ma spreekt voor zich. 10: 4-6-2-8-2-4-6 32. 18: 8-8-8-6-8-8-8 52. 1ste prijs dus partuur 18: W. Bosma, W. Bruinsma en R. v. Buren. 2e prijs, partuur 10: S. van der Werf, D. van der Meer en J. Buikstra. In deze laatste partij maakten Bruin sma 3, Bosma 2 en van der Meer 2 bo venslagen. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. eerste eigenaar D. Bangma. P. van der Zee 11.52.41. Y. de Vries, 11.53.25. D. Bangma, 11.59.36. A. Bangma, 12.7.23. P. van der Zee, 12.8.14. Y. de Vries, 12.9.49. Idem, 12.10.29. D. Bangma, 12.23.49. P. van der Zee, 12.28.21. Nu de wedvluchten om de verschillen de kampioenschappen vervlogen zijn, kunnen we de balans voor dit jaar weer opmaken. In een van onze vorige ver slagen Vermeldden we reeds dat ’het kampioenschap eerste tour werd behaald door den heer D. Bangma. 2a. Th. de Jong en het kampioenschap 2de tour oude duiven D. Ruiter en 2de D. Bang ma. Het kampioenschap jonge duiven werd behaald door den heer Y. de Vries met totaal 579 punten, 2de werd D. Bangma met 564 punten. Het kampioenschap Generaal, dit is over alles, werd behaald door D. Bang ma met een totaal van 3818 punten. Tweede werd Th. de Jong met 3246 punten en derde D. Ruiter met 1827 pun ten. De duif, welke het meeste punten op zich wist te vereenigen is ster 3.30 F 3433 eigenaar Th. de Jong met een totaal aan tal punten van 2411. Tweede werd ster 13.30 14415 van D. Bangma met 1783 punten. In totaal werden door de Vereen iging Bolsward 728 duiven verzonden. Doot Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Vischclub „Ons Genoegen”. De 4de wedstrijd welke Zondag j.l. iri de Sneekervaart, nabij Westhem werd gehouden, is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Door een 19-tal leden, welke aan deze wedstrijd deelnamen werden 31 baarzen boven de wettelijke maat (18 c.M.) ver schalkt. Een der hoofdprijzen verwierven dé volgende leden: 1ste prijs, presenteerschaal, H. Nauta, met de grootste baars, 26 c.M. 2de prijs, Servies, D. de Jong, met 5 baarzen van 24, 18}^, 18J4, 18 en 18 c.M. 3de prijs, Horloge, N. Ebbendorf, met 3 baarzen, 21^, 20 en 19 c.M. 4de prijs, roomstel, Sj. Koopmans, met 3 baarzen van 20, 19J^ en 19'^ c.M. Koperen tabakspot aangeboden door de Fa. Th. Niemeijer te Groningen, ver wierf Tj. Groenewold, met 2 baarzen van 18’/2 en 18 c.M. Welvoldaan over het behaalde succes meerde de club 1 uur weder aan de Kade. Teake Jorna, tip top kleur platen. Beno Bles, Figuurzaaggereed- Bestuur van de K.V. Bolsward is onmid dellijk aan het werk gegaan en het ge- Corrie ter Brake, collier met hanger. Gatsche Galema, Fletstasch. Djoke Ydema, Bladwijzer. Saakje v.d. Schaaf, glazen pul Alle kinderen werden bovendien nog getracteerd op een stuk koek. De Commissie brengt dank aan al len die op eenigerlei wijze hebben ge holpen dit feest te doen slagen. f De eerste kermisdag bracht, hoe wel niet druk, toch aardig publiek op straat. Zooals te verwachten was, had de auto-skooter druk bezoek van kijkers en rijlustigen. Ook het theater Reindorp op de iBargefenne mejeht zich in een groote belangstelling verheugen. Een ker- mis-attractie uit de oude doos, maar die nog steeds zeer gewild blijft. In „den Hoi van Holland” bij de Remba Ladies was de animo bevredigend. In hotel Gaarman is NIET zooals we Vrijdag schreven gelegenheid tot dans, De heer Gaarmann heeft er integendeel naar gestreefd door ’n zeer goed strijkje een (voor zoover dat in de kermis moge lijk is) rustig en gezellig zitje te waar borgen. De poffertjeskraam van de Bruin kwam voor deze eerste avond nog geen handen te kort. Ook het bezoek aan de bioscoop van Welte was niet buitengewoon druk. Dat zal op de volgende dagen van de week wel beter worden. In de schouwburg van Bakker die we in tegenstelling met ons bericht in het Vrijdagnummer, thans kunnen vinden op het Hengstepad, speelde men deze eerste avond „de Matrozenmeid”. De directie was zeer tevreden over het bezoek. De danstent is voor de jongelui nog steeds een zeer gewild amusement. De verschillende café’s, zooals „Het Park” met Louis Contram, bij Hamburg met de Hamburger Stimmings Kapelle, bij Van Rossum met Michel Swaap, bij café Centraal met Koos Ypema was het bezoek zeer goed te noemen. In de Doele hield de Happy band de fleur er in, het bezoek was dan ook hier zeer bevredigend. In de pauze’s gaf de heer Bordinl ons enkele bijzondere experimenten In „blindzien” te bewonderen. Ten slotte noemen we nog hotel Slip pens waar de „vier heiratslustigen” de aanwezigen zeer goed amuseerden. Sidonius Siemonsma, trom m. stokken. Johannes Adema, geel roode bal. Siemon Bangma, kwartet. Albertus Gerrltsma, Rood groene bal. Teade de Groot, schrijfgereed schap. Hendrikus v. Spanning, mond harmonica. Vlagjessteken, meisjes van 7 tot 9 jaar. 85 deelneemsters. le pr.: 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e Hoepel met hindernissen. Jongens van 10 tot 12 jaar. 49 deelnemers. Geert Ruiter, Zilv. vulpotlood. Martinus Foekema, Beurs. Catrinus Klom, Padvinders- beurs. Ysbrand Galema, horloge-ket- ting. Joh. v. d. Zee, Mes. Joh. v. d. Schaaf, hengel met tuig. Frans Galema, sigarettenkoker Pinkhappen. Meisjes 10 tot 12 jaar. 80 deelneemsters. le pr.: Jettie Postma, collier m. steen tjes. Trijntje Hendriks, zilv. collier Marie Draaisma, handtasch. Vogeltje Hoitsma, zilv. ring. Aukje de Boer, dejeuneetje. Aafke Ferwerda, paarl-collier. Fronie Elzinga, nagel-étui. Zakloopen. Jongens van 13 tot 16 jaar. 38 deelnemers. le pr.: Sjoeke Hulsman, 4 gulden. Willem Kramer, 3 gulden. D. Ruiter, 2 gulden. Uilke Draaisma 1 gulderr. A. Nota, 50 cent. Joh. v.d. Schaaf, 50 cent. Stoeledans. Meisjes van 13 tot 16 jaar. 18 deelneemsters. pr.: Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 t Dinsdagmorgen. Kaatsdag. Een grijze lucht doet menig kaatslief- hebber met eenige zorg de dag tegemoet zien, maar het is nog vroeg, terwijl we dit schrijven, straks zal het weer wel een beetje opklaren. Op het kaatsterrein was het bestuur en diverse helpers druk bezig de ver schillende voorbereidende werkzaamhe den te verrichten. Reeds om 11 uur zal de partij moeten beginnen wil men vanmiddag op tijd klaar zijn. Na loting zijn de volgende parturen geformeerd. 1. B. Blom, Sneek, B. Wassenaar, St. Jacob en N. Koopmans, Leeuwarden. 2. R. Yetsinga, Arum, R. Werkhoven, Franeker en K. de Jager, Harlingen. 3. K. Kuiken, St. Jacob, S. A. de Haan, Berlikum en G. Kracht, Harlingerf. 4. M. v. d. Hem, Rauwerd, H. Boo gaard, Harlingen en W. de Vries, St. Jacob. 5. Ids Roukema, Wommels, L. Seer- den, Franeker en Sj. Helfrich, Kimswerd. 6. Jan Heeg, Oosterend, Piet Hel frich, Harlingen en F. v. d. Vliet, Wit- marsum. 7. H. Knol, Harlingen, C. de Waij en W. Bosma, Bolsward. 8. J. van Dijk, Harlingen, J. Althoi Franeker en A. A. de Haan, Berlikum. 9. G. Zaagmans, Witmarsum, D. de Jong, Wier en G. Meijerhof, Leeuwar den. 10. G. Jeliema, Weidum, K. van der Heide, Bolsward en J. M. van der Leij, Berlikum. Reserve-opslager: J. Tanja, Ried. Voorin: Tj. van der Hauw, Bolsward. Achterin: D. v. d. Heide, Harlingen. Er is op het oogenblik eenige strub beling in de kaatswereld rond het feit dat de kaatser Teade Zijlstra, door het bestuur van den N. K. B. voor den tijd van een jaar is geschorst. Gister, Maandagavond, had de Leeu warder Courant het bericht dat verschil lende kaatsers uit protest niet aan dén wedstrijd alhier zouden deelnemen. Ons ff Telefoon 5357 tf a ft tf ff ff ff ff ff ff ff ff ff 31. et in E- n. t, er in is (Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. k wartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1