Corselbuihgordel naar HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo GOEDE TIJDING. Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 Uit den Omtrek. Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Woensdag 7 September 1932 No. 70 en :aak (Nadruk verboden). Lage tarieven Wommels. lllllllllllllllllllllllllllll 28= Jasrgang DE UITGEVER. van t de A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Valsche duizend gulden-biljetten. Woensdagmorgen verschenen voor het loket van het hoofdstation te Aken twee vrouwen, die een bankbiljet van duizend gulden wilden wisselen. De vrouwelijke beambte, die dienst deed, vertrouwde de zaak niet en liet een collega de politie waarschuwen, terwijl zij zelf de uitbeta ling in Marken rekte tot de politie ter plaatse was. Beide vrouwen werden aan gehouden. Zij verklaarden het biljet van een Nederlander in een lokaal te Aken te hebben ontvangen. Deze man, die waarschijnlijk lont geroken had, was per auto weggereden. Het biljet, dat bleek valsch te zijn, was zeer goed nagemaakt. Men vermoedde, dat deze biljetten in Nederland werden gemaakt en dat men trachtte deze in Duitschland uit te geven. Een der vrouwen werd in vrijheid ge steld, de andere werd vastgehouden. In- tusschen stelde de Duitsche politie zich in verbinding met de Heerlensche. Men vermoedde, dat de uitgever van het bankbiljet te Heerlen woonde. Dit bleek inderdaad zoo te zijn. De man is Vrijdag te Heerlen aangehouden. Ta. de, en het is veel meer de moeite, waard om het te zien. Er zijn maar twee redenen om naar de leelijke dingen te zien: dat we het kwaad beter mogen onderkennen als we het tegenkomen, zij het ook onder gulden schijn, opdat we den strijd er mee kun nen aanbinden en het uitwisschen. Een breede weg der eere leidt naar ieder waardig doel in het leven. De mod derweg loopt door de moerassen en leidt slechts naar ontbinding en corrup tie. Nemen we den modderweg dan is dat onze eigen verkiezing. Het kwaad is niet de oogst van het leven. Het is het kaf, dat gedorscht wordt van het goede graan en dat van den dorschvloer zal worden weggevaagd. Waarom dan naar het kaf te zien, als daar het gouden graan reeds voor ons ligt? En als dan op sommige dagen de omvang van het kaf grooter schijnt te zijn, dan op andere dagen, weet dan, dat het dorschen grondiger is geweest dan anders. Dit is een wijde, wijde wereld en vol schoone dingen, voor wie ze weet te zoeken. Inderdaad: en er is veel goede tijding, voor wie weet te lezen, ook dat oneindig vele, dat nimmer opgeteekend werd... FLORIS C. het der ma iaa- zijn, tuur Voor een prima GROOTZAND SN EEK Ziet bij ons de nieuwste modellen. Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO's, ook zonder chauffeur. Kimswerd. De heer Sj. E. Brunia alhier behaalde te Amsterdam het diploma voor Radio technicus. groep aangebracht Ook bemerkten we verschillende bijzondere bloemen en planten ter opluistering en enkele bou- quetten. Er was heel wat belangstelling. De „four rythme boys” zorgde voor een gezellige muzikale atmosfeer. Heden, Dinsdagavond, is de eigenlijke feestavond waarop de diverse bekronin gen worden bekend gemaakt. We kunnen deze vandaag niet meer opnemen, en zal dit moeten wachten tot ons Vrijdagsnummer. t Bij Kon. besluit van 26 Augustus zijn benoemd tot deskundig bijzitter in de Kamer van Crisispachtzaken in het Kantongerecht alhier, de heeren: J’. Weerstra, Conrwerd, en tot zijn plaatsvervangers H. van der Gaast, Wor- kum (Heidenschap), en Gosse K. Dam- stra, Hemelum; 2. Johs. Hoekstra, Bols ward en tot zijn plaatsvervangers N. F. de Boer, Tjerkwerd en Joh. Galama te Tjerkwerd. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O» AAN ONZE CORRESPONDENTEN. Mogen wij U even herinneren dat de door U ingezonden berichten steeds met uw naam onderteekend moeten zijn? Dit vergemakkelijkt onze contröle. Briefpapier bij voorkeur aan één kant beschrijven. zijn aangehouden. Waar genoemde de G. als boekhouder van het weeshuis het volste vertrouwen van de voogden heeft genoten, waar hij in Workum steeds als een achtenswaardig burger is beschouwd door iedereen, begrijpt men, dat deze treurige ontdekking hier in alle kringen druk wordt besproken. Men vraagt zich af, waar dat belangrijke bedrag is geble ven. Workum. Lichter te Workum gestrand. f Toen Zaterdagmorgen het traditio- neele klokje ons meldde, dat de kermis officieel geëindigd was, bleek heel wat van de verschillende attracties reeds ver dwenen. Een enkele kraam was reeds Vrijdags vertrokken en Zaterdagmorgen vroeg was men aan alle inrichtingen druk be zig de zaak af te breken. Het plaatsen van de diverse geneug ten in een doorloopende rij op Bargefen- ne en Schildwijk, heeft er dit jaar toe geleid, dat van het bekende hossen van stoomfiets naar zweef of anderszins niet veel terechtkwam. Waarmee natuurlijk ook verviel het gebruik van een vast kermislied. Voorzoover onze controle strekt was de echte straatkermisstemming niet aan wezig. De nieuwe attractie de auto-skoo- ter, mocht zich in een groote belangstel ling verheugen, evenals Welte-bioscoop en het theater Reindorp. De schouwburg was niet bijzonder favoriet en de dans tent had dit jaar een strop door de ge wijzigde verordening op het gebruik van bier. De verschillende café’s hadden be vredigend bezoek. De Doelezaal was en kele avonden stampvol. Nu de kermis achter den rug is, en het weer ons zoo nu en dan aan de komen de herfst doet denken, wordt het tijd voor de verschillende vereeniglngen, de komende campagne te bespreken, mu ziek-, zang-, tooneel-, godsdienstige-, politieke- en economische vereenigingen zullen nu weer plannen voor een her nieuwde activiteit ontwerpen. In dit opzicht is de kermis de afslui ting van de zomerperiode en het begin van een meer actief leven der diverse vereenigingen. Gaast. Vrijdag hebben we alhier weer het Ko- ninginnefeest gevierd met de schoolkinderen terwijl tevens door de grooteren verschil lende spelen werden gehouden. ’s Morgens om half negen kwamen de kinderen in de school bijeen, waarna het in optocht naar het land van den heer Th. Pop- ma ging. Als altijd lokten de kinderspelen weer veel bekijks en het was ook een waar genoegen om te zien hoe allen hun best de den. ’s Middags werd weer een optocht ge houden, thans aangevuld met verscheidene jongelui te paard, een Zigeunerwagen, ver sierde fietsen enz. enz. Aan de gehouden ringrijderij per rijwiel zoowel als te paard werd door een groot aantal personen deelgenomen. De reis naar Zandvoort werd ook weer met groote haast ondernomen. Het muziek korps van Ferwoude verleende de geheele middag tot laat in den avond hare mede werking en heeft er niet weinig toe bij ge dragen om de feestelijke stemming te ver- hoogen. 5 September. Hedenmorgen kwam de vrouw van den carouselhouder van der Veen, lig gende met het schip aan de z.g. opslag, zoodanig te struikelen, dat ze van het schip in het diepe vaarwater geraakte. Hulpvaardige handen mocht het ech ter gelukken de drenkelinge weder op het droge te brengen, zoodat deze er met de schrik en een nat pak afkwam. Zaterdag is in de Ruggen, N.W. van Workum gestrand een lichterschtp. Met een sleepboot, uitgezonden om een groote kolenbak te lichten, door de firma Pranger, uitvoerders der havenuitdieping te Workum, in zee achtergelaten, bleek de sleepboot niet bestand te zijn tegen den stormwind. De lichter zakte af en zit nu muurvast, niettegenstaande het water hoog opgestuwd is. Gaat de wind liggen, dan zakt het water en de lichter komt vrijwel droog te liggen. Meisjes 11, 12 en 13 Jaar. Zakloopen. >oer. 2e prijs: Grietje Popma. Jongens 11, 12 en 13 jaar. Wedstr. Hinder nissen. Ie prijs: Albert Reinsma. 2e prijs: Klaas Bakker. Ringfietsen (mannen en vrouwen). Ie prijs: Hielkje Couperus. 2e prijs: Stientje Popma. 3e prijs: Hendrik J. de Boer. Ringrijden te paard. Ie prijs: Sietze Tj. de Witte. 2e prijs: Jan B. van "Kalsbeek. 3e prijs: Hendrik Sj. de Witte. Optocht le prijs: Zeeuwsch costuum: Klaske en Johanna Kalsbeek. 2de prijs: Banketbakkerij es: Johannes en Klaske de Boer. 3e prijs: Versierde fiets: Foekje Jagersma. 4e prijs: Zigeunerwagen. 5e prijs: Indiaan te paard. Taeke Popma. Reis naar Zandvoort le prijs: Freerk Smink en Bijke Kok. 2e prijs: Hendrik de Witte en Feikje Hoek stra. 3e prijs: Jochem Smink en Hielkje Cou perus. Sneek. Bij Kon. besluit van 26 Augustus zijn benoemd tot deskundig bijzitter in de Kamer van Crisispachtzaken in het Kan tongerecht alhier, de heeren: Mellius Kramer, Sneek en tot zijn plaatsvervangers S. O. Alberda, Sneek en W. G. Atsma, Oppenhuizen; 2. H. de Boe'r, secretaris van de afdeeling der Friesche Mij. van Landbouw, Sneek en tot zijn plaatsvervangers J. S. Gerbrandy Goënga en Jan Sikma, Rauwerd. Harlingen. Bij Kon. besluit van 26 Augustus zijn benomd tot deskundig bijzitter in de Kamer van Crisispachtzaken in het Kan tongerecht alhier, de heeren: W. Koning, Franeker en tot zijn plaatsvervangers P. Hiddinga, Wijnal- dum en H. L. de Bruin, Almenum; 2. L. S. Hilarides, Pingjum en tot zijn plaats vervangers P. Y. Andela, Tzum en Sj. Bruinsma, Midlum. Hindeloopen. De oude Westertoren te Hindeloopen. De in 1615 gebouwde en van gele Friesche steen opgetrokken Westertoren te Hindeloopen was de laatste jaren be denkelijk verzakt. Reeds in 1914 lag de uit de spits neergelaten loodlijn 133.5 c.M. buitejj het midden van het grond vlak, in Mei 1932 was deze afstand ge stegen tot 147.5 c.M. Tevens bleek toen, dat de Noord- en Zuidzijde waren ge scheurd en dat de bintvoegen 30 c.M. uit het waterpas lagen. De bestaande fundeering toch is een primitieve paalfundeering, die ver boven de hoogste waterstanden staat en op verschillende plaatsen geheel verteerd is. Zij is aan de kerkzijde overbelast. Plannen tot verbetering werden ge maakt en steun is van verschillende kan ten toegezegd. De gemeente Hindeloopen voteerde een bedrag van f 1285, de pro vincie Friesland stond f3855 toe, terwijl op 4 September de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een subsidie toezegde van f7710. Reeds deze maand zal onder leiding van den heer A. Braat, architect te Leeuwarden, die zal worden bijgestaan door Ir. J. A. Muller c. 1. aldaar, een begin met de fundee ring worden gemaakt. Deze zal worden gevormd van gewapend betonpalen, welke in den grond worden gedrukt. Hierop komen dan steunblokken van gewapend beton. 55 palen moeten het torengewicht van ongeveer 1.300.000 K.G. dragen. Het spreekt vanzelf, dat dit werk met groote voorzichtigheid moet worden uitgevoerd. Een Duitsche schoener gezonken. Het te Helsingfors thuishoorende s.s. „Wanja” heeft vanmorgen draadloos aan de reederij meegedeeld, dat het vier le den der bemanning van den te Hamburg thuishoorenden schoener „Clare Elise”, die in de nabijheid van het lichtschip „Svensko Björn” is gezonken, gered heeft. Aan boord van het B.s. zag men dat de schoener langzaam zonk, maar voor het stoomschip op de plaats des onhells kon aankomen waren vier der opvaren den, onder wie de kapitein, verdronken. Loonconflict In de rijtuig- en carosseriefabriek van den heer H. J. IJntema alhier is een ar beidsconflict ontstaan, waardoor pl.m. 20 werklieden, georganiseerd, zijn ontsla gen. Medio Juli had de fabrikant overleg aangevraagd met een aan te wijzen comx missie van 3 personen van het perso neel om te komen tot een loonsverlaging van 5 cent voor de hoogste loonen. Dit onderling overleg werd geweigerd, de patroon moest zich richten tot de bonds- besturen. Hieraan is gevolg gegeven. De be sprekingen met die besturen, waarbij de heer IJntema vasthield aan een verla ging van 62 tot 57 cent uurloon voor de hoogsten, leidden tot niets en de zaak werd op de lange baan geschoven. In de vorige week, bij den aanvang van het werk, werd den werklieden daarop ontslag aangezjegd en Zaterdag j.l. bij de laatste loonsbetaling werd hun gezegd, dat zij, die wilden doorwerken dit ’s avonds schriftelijk moesten mede- deelen. Niemand heeft zich aangemeld. De on georganiseerden werken door. Dinsdag is een ongeorganiseerde werkman uit Blauwhuis in dienst genomen. Men schijnt dien persoon het erg las tig te maken. f 14000 verdwenen. Groote opschudding is hier plotseling verwekt door het bekend worden van het volgende ernstige feit: Op 14 September a.s. zal in openbare zitting van de rechtbank te Leeuwarden behandeld worden de vervolging, inge steld tegen den heer J. H. de G., wegens verduistering en diefstal van effecten, toebeboorende aan het Stadsweeshuis alhier. Een totaal bedrag van ruim f 14000 is verdwenen. Wegens zware ongesteldheid schijnt deze zaak gedurende dit jaar steeds te Verschtfü Dinsdags- ,Vrydagsavmds. Leesgeld fr..J. p. per half jaar f 1.50 Buiten de ppvincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Juitenland f7.- per jaar. Leesgeld p<r looper 40 ct. p. kwartaal. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Wanneer men vroeger, laten we zeg gen een twintig jaren geleden, in het Amsterdamsche panopticum wandelde, dan kwam men na een aanschouwing van allerhande wassen conterfeitsels van bekende of beruchte personen ook wel een paar zonderlinge spiegels tegen. Ijdele menschen die we waren, keken we daar natuurlijk in en moesten dan lachen of waren Verstoord: want( het waren kromme spiegels die ons heele beeld verwrongen en valsch weergaven, met een onmogelijk uitgerekte hals of een monsterachtig hoofd en dwergen beentjes. Maar, vreemde sinjeuren die wij zijn, wij, die zoo gauw zagen, dat we in een lachspiegel keken, we beseffen dikwijls niet, dat we bijna dagelijksch in een lachspiegel, een onbetrouwbare spiegel het leven bekijken. Dat de kromme spie gel van sensatie-pers en valsche roman tiek in boek, geschrift, theater, film enz. ons dikwijls een verwrongen beeld van het leven voorhoudt. En we kijken er naar... en meenen dan dat we daar nu het ware, werkelijke leven zien, terwijl het dikwijls niets anders is dan een af schuwelijk verwrongen beeld, dat lach wekkend zou kunnen zijn door zijn gro teske dwaasheid, als het niet zoo treurig ware, dat we ons zóó laten misleiden. Er is een longeluk gebeurd, of een manslag, een groote bedriegerij, een in braak, een diefstal... door een cf een paar verblinden. En dagenlang staan de kranten vol met kolommenlange be schrijvingen totdat het lijkt, alsof heel de wereld vol is van alleen maar kwaad, van slechtheid, van zonde, van oneerlijk heid, onoprechtheid, van valschheid, van onbetrouwbaarheid, van misleiding, van ontrouw en haat en boosheid. En dat verwrongen, misleidende, valsche beeld van de wereld nemen we in ons op en aanvaarden het als waarheid. Het is, of er geen goed nieuws meer te vinden is. En... is er werkelijk geen goed nieuws, veel en veel meer goed nieuws in heel de wereld, dan dat er kwaad is? Het is waar, er worden geen kolom menlange berichten met daverende kop pen aan gewijd, maar toch... iederen dag doen millioenen en millioenen menschen eerlijk hun best, vervullen ze met zorg en oprechtheid en trouw hun taak, in fabrieken en werkplaatsen, op akker en zeeën, op locomotieven en booten, op trams, en treinen, maken al deze milli oenen dat de zaken van de wereld mar- cheeren en draaien. Eiken dag en elk uur bewijzen millioenen en millioenen elkaar diensten, worden in stilte tallooze daden van liefde en goedheid verricht, van opoffering en inspanning. Maar wie schrijft daarover kolommen vol van „goede tijding” voorzien van knallende koppen? Want als we het goed beschouwen, dan is er oneindig veel goed nieuws te vinden, want dit is zoo’n wijde, wijde wereld, zooals een scribent van overzee het dezer dagen zoo aardig noemde, toen hij zei: Wees niet al te zeer verontrust door het nieuws omtrent al het kwaad. Dit is zoo’n wijde, wijde wereld. Zij be vat veel dat slecht is, maar meer dat goed is. Gerechtigheid is langzaam, maar zeker, bezig over het kwaad te triom- feeren. En als ge dat niet gelooft, of alleen maar het niet beseft hebt, wend U dan eens een oogenblik af tot een beschou wing van blijder dingen. Wend Uw moede oogen van het dagelijksche ver haal van het kwaad naar de dagelijksche gulden eerelijst. Er is meer goede tijding dan kwade tijding vandaag, iederen dag... Er is meer te zien aan de zonzij- Floralia. Telken jare in het begin van de maand September, wanneer de natuur reeds eenigszins herfstallures aanneemt, de bloemen in de tuinen bijna zijn uitge bloeid, de bladerentooi van de boomen bedenkelijk begint te kleuren, houdt de Vereeniging Floralia haar bloemenfestijn. 't Is of zij door het bijeenbrengen van al die zorgvuldig gekweekte bloemen een afscheidsgroet wil brengen aan de ver dwijnenden zomer. De Doelezaal is dan herschapen in een bloemenpark vol kleur en geur. Ontel baar veel plantjes, de een mooier dan de andere, staan in lange rijen gegroe peerd om straks de Jury in de gelegen heid te stellen van al dat mooie, de mooi ste te zoeken. Het is een alle jaren te- reugkeerend bloemenfestijn, wat we niet graag zouden missen. De vereeniging „Floralia” is een van onze oudste vereenigingen. Volgens oude gegevens opgericht in het jaar 1881. Het is met deze Vereeniging in die lange levensjaren steeds Crescendo gegaan. Uit de eerste jaren van haar bestaan lezen we, dat aan 85 aanvragers elk 5 stekjes werden uitgereikt, waarvan op 1 September 79 de planten hadden inge zonden. Dat is nu heel wat meer. Ook nu wordt evenals voor meer dan 50 jaar dit feest opgeluisterd door het Stedelijk Mu ziekkorps. Ook toen schreef men en kun nen we nu reeds bij voorbaat schrijven, dat er een talrijk gezelschap bijeen was uit alle rangen en standen der burgerij en dat er op de feestavond een aange name en opgewekte geest heerschte. Dat is het geheim van die bloemenweelde die de menschen tot elkaar brengt. Dat is de liefde voor bloem en plant, die alle zonder onderscheid bijeen brengt in op gewekte, prettige stemming. We hebben gisteravond eens een kijkje genomen in de Doelezaal. Keurig stonden de verschillende bloemen ge rangschikt op lange tafels rondom de zaal. Onder deskundige leiding was om en bij het tooneel een aardige planten- Na afloop van de kinderspelen ging het weer in optocht naar de school, waar de kinderen nog eens werden getracteerd en ieder een prijsje ontving. Ds. Spijkerboer be paalde de kinderen nog eens bij de groote beteekenis en de belangrijkheid van het feit dat wij hier nog het Koninginnefeest kunnen vieren en wekte op tot dankbaarheid. Daar na beëindigde Ds. Spijkerboer het kinder feest met dankgebed. ’s Avonds werd door het talrijk opgeko men publiek zoowel van hier als van elders de bekende levende stoelendans uitgevoerd, wat altijd vooral voor het jongvolk een wel kome attractie is. Is er wel mooier gelegen heid om allen te zien en zich door allen te laten zien? Nadat er nog eens flink gehost was ging ieder welvoldaan huiswaarts. De feestcommissie kan met voldoening te rugzien op het resultaat van drukke dagen van voorbereiding en verdient dan ook wel een woord van dank voor de velerlei werk zaamheden door hen verricht. De uitslag van de spelen was als volgt: Meisjes 6 tot 7 jaar. Vlagje steken, le prijs: Dieuwke Bakker. 2e prijs: Dutje de Boer. jongens 6 tot 7 jaar: Talhoutrapen. le prijs: Arjen Bakker. 2è prijs: Nammele Hiemstra. Meisjes 8, 9 en 10 jaar. Ballen op blaadje, le prijs: Jansje Hoekstra. 2e prijs: Jetske Reinsma. Jongens 8, 9 en 10 jaar. Zakloopen. le prijs: Willem L. Hengst. 2e prijs: Rein Bakker. Meisjes 11, 12 en 13 Ji le prijs: Grietje de Bi Jongens 11, 12 en 13 jaar. Wedstr. Hinder- •vAM-VALKEriBURG'S-- ••iLEVÈRTRAATI - LEEUWARDEN- fluionoodio? V UI.V.H.M DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1