IG! Hl 1 l. I I De Bolswardsche Courant en Westergoo el o !G 5. Frisch en fraai Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. en Uit den Omtrek. Een kans voor de sterken. Woensdag 14 September 1932 en A e tj mi Lage tarieven Oosterend. IJtens. 9 9 A dve r t e n t in per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prps. „Afwachten en vaardig blijven” is het devies geweest ^an velen, 't Was Juist ling de aanschaffing of vernieuwing van vele artikelen noodzakelijk maakt. In ’n tijd ten slotte, welke het verschiet opent op de wintersche feestdagen, welke zoo vele traditioneele koopplichten meebren gen. Nu gaat er beslist worden welke ne ringdoenden hun positie van voor ook né de crisis zullen behouden. f Nu het kaatsseizoen ten. einde spoedt, is het mogelijk een overzicht te krijgen van die Vereenigingen, welke in de competitie zullen uitkomen. In de Junioresklasse wisten onze Bols- warders zich te plaatsen met de Vereen.: „Eendracht” te Harlingen, „Jan Bogtstra” te Franeker. „Sneek” te Sneek. „L. K. C.” te Leeuwarden. Deze vijf parturen zullen op Zondag 25 September te Franeker een halve compe titie spelen. Orkaan te Marseille. Een hevige orkaan heeft de stad ge teisterd. De regen overstroomde straten en kelders, het tram- en autoverkeer was volkomen ontwricht. Er zijn twee huizeri ingestort, de schade is zeer aanzienlijk. 9 9 c Verschijnt Dimdags- Vrijdagsavonds. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand Aug. 1932. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 7.727.29 en terugbetaald - 8.072.02 SPOORWEGRAMP TE CHARBIN. Bandieten plunderen de reizigers. Op ongeveer 60 K.M. ten Z. van Char- bin is, naar uit Tsjangtsjoen wordt ge meld, op den Chineeschen Oosterspoor- weg een trein ontspoord doordat een deel van de spoorbaan was opgebroken. De locomotief en zes rijtuigen kantel den om. Er werden honderd reizigers gedood of gewond. Dadelijk na het on geluk wierpen bandieten de vermoe delijke bewerkers van de ramp zich op de verschrikte reizigers en beroofden dooden en levenden, waarna zij op de vlucht gingen, eenige reizigers, waaron der vijf Japanners, als gijzelaars mede nemend. De ziekte van Well. In totaal hebben zich te Rotterdam 82 gevdllen van de ziekte van Well voorge daan Het aantal stergevallen is gestegen tot zes. in het vorige seizoen, met de nederlaag- wedstrijden dan mogen we met belang stelling en eenig vertrouwen de komende wedstrijden tegemoet zien, tenminste... wanneer onze spelers weer met hetzelfde enthousiasme bezield zijn als toen. Ons inziens heeft C A. B. dit jaar een zeer goede kans het voorbeeld van meerdere derde klasse clubs te volgen en een af- deeling hooger moet zoo mogelijk dit seizoen bereikt worden. Hieronder volgt de lijst der competitie 3de klasse A.: 18 Sept.: Steenwijk-Drachten; Lemmer -C. A. B.; Gorredijk-H. Z. C. 25 Sept.: H. Z. C.-Steenwjjk; C. A. B.- Gorredijk; Drachten-Lemmer. 2 October: Drachten-Gorredijk; H. Z. C.-Lemmer; C. A. B.-Steenwijk. 9 October: H. Z. C.-Drachten; Gorre- dijk-C. A B.; Lemmer;-Steenwijk, 16 October: Steenwijk-H. Z. C.; C. A. B-Lemmer-. 23 October: Drachten-C. A. B.; Gorre- dijk-Lemmer. 30 October: Gorredijk-Steenwijk; C. A. B.-H. Z. C. 6 November: Steenwijk-C. A. B.; H. Z. C-Gorredijk; Lemmer-Drachten. Voetbal. Zondag a.s. begint het competitierad voetbal weer te draaien. Onze C. A. B.ers spelen de eerste wed strijd tegen Lemmer. 25 September krijgen we de eerste wedstrijd te Bolsward. Gorredijk komt dan. Wanneer we terugdenken aan het groote succes, dat C.A.B. I behaald heeft v.mmVALKEMBURG'S-’ _-.LEVP?TRA^_- Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO's, ook zonder chauffeur. Aardbeving in Mexico. In het westen van den Mexicaanschen staat Jalisco heeft een aardbeving aan zienlijke schade aangericht Eenige dor pen zijn totaal vernield. van het lachkabinet waar men zich kos telijk amuseerde en gelachen heeft waar aan haast geen eind kwam. Na ruim één uurtje in dit lusthof ver toefd te hebben, ving de terugreis weer aan. Men reed toen over Knijpe, Gorre dijk, Drachten naar Leeuwarden waar nog even bij den heer S. Castelein ge pleisterd werd. Na hier een poosje gezel lig te zijn geweest onder het genot van koffie etc. en 1ste klas muziek ging het verder op huis toe. Bij Arum werden de plezierreizigers en reizigsters door het muziekkorps „Wubbenus Jacobs” opgewacht, en ge leid naar de zaal van den heer Lukkes, gevolgd door eenige honderden nieuws gierige menschen. Op de mooi door bloemen versierde zaal die geheel belan geloos door den heer M. Hidma waren aangebracht, werden de oudjes nog ge- tracteerd op koffie en een boterham. De Voorzitter der Commissie de heer Tj. Kamminga sprak een hartelijk woord van dank namens de commissie voor de steun die zij hadden ondervonden van de heeren Auto-eigenaars, inteekenaars, ja, aan allen die hun best hebben gedaan dezen dag zoo aangenaam mogelijk té maken voor de oudjes. De heer O. Hoitinga sprak nog een woord en dankte zuster Meindersma voor hare bereidwilligheid om deze reis mede te maken. Vervolgens nam de heer Jan de Jong een der ouden van dagen het woord en bedankte de commissie na mens allen voor deze fijne dag, en het vele werk dat de commissie zich moest getroosten om alles tot een goed einde te brengen en hiermede was de dag (het was reeds half tien) ten einde en zal vrij zeker bij de oudjes nog langen tijd in aangename herinnering blijven. Alles Is zonder ongelukken afgeloo- pen. Oude vrouw verbrand. Een 83-jarige vrouw in de Thoolen- straaf te Rotterdam had gistermorgen een stoof klaargemaakt om zich te war men, toen haar kleeren vlamvatten. Een overbuurvrouw, geholpen door een voorbijganger, doofde de vlammen, maat het oudje was al zoo zwaar gewond door het vuur, dat zij In zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden overgebracht. IjlstWymbritseradeeL Ged. Staten van Friesland hebben thans voldoende aan het bepaalde in art. 161 der Gemeentewet aan de raden der gemeenten Ijlst en Wymbritseradeel een ontwerp van wet gezonden, waarbij met ingang van 1 Mei 1933 de gemeenten Ijlst en Wymbritseradeel worden ver- eenigd tot een gemeente IjlstWymbrit seradeel. Het ontwerp komt overeen met in de laatste jaren vastgestelde dergelij ke wetten en bevat geen bepalingen van bijzonderen aard. gezien, maar qp het moment is het tijd van handelen geworden. We houden hier volstrekt niet een ora toria pro dono. Zeker, ook de krant kan en zal weer opleven, als de advertentiën ruimer gam toevloeien, maar de krant loopt ten opzichte van den nieuwen, be teren tijf, welke aanbreekt die zal weer normaal is, dan zullen alle zaken lieden ie krant weer behoeven, hetzij de oude zakenlieden van vóór de crisis, dan wel «e nieuwe sterren aan het handels- eceromisch firmament, die de teekenen des tijds goed hebben verstaan. We pleiten hier voor een hernieuwde /eclame-activiteit in het algemeen, al weten we, dat een goed opgezette ad- vertentie-campagne daarvan een onmis baar, belangrijk onderdeel zal zijn. De factoren voor adverteeren zijn uitermate gunstig. De conjunctuur-her- leving valt in den aanvang van een nieu wen winter, d.i. in een tijd, dat alle men schen weer met groote gretigheid naar lun krant grijpen en de lange avonden ze beweegt om alles te overdenken. In een tijd bovendien, dat de seizoenwisse- „Bolsward Vooruit”. De gelegenheid, aangeboden per ad vertentie in het vorig nummer door de commissie „Bolsward Vooruit” n.l. een cursus voor zakenmenschen en toekom stige etalateurs in etalageschrift, kleuren leer, enz., verdient zeer zeker een nadere beschouwing. In deze tijden is het zeer noodig, dat de middenstandsondememiiigen zich zoo veel mogelijk toeleggen op de verzor ging van elk onderdeel van hun bedrijf en in dit geval van een belangrijk onder deel, dat we de etalage noemen. Dat dit onderdeel belangrijk genoemd moet worden zien wij aan de moderni- seering van den winkel met het doel om door uitbreiding van kijkruimte meer vierkantemeters te winnen voor de eta lage. Echter deze uitbreiding van etalages brengt voor de meeste zakenmenschen groote zorgen met zich mee. We bedoe len hier naast de goede opbouw de verlichting, de rangschikking en de over redingskracht der etalage, tevens de prettig en duidelijk geschreven tekst op de juiste plaats, een goede vorm der prijskaart, de kleurcombinatie van beide en in verband met het geheel. Dit alles om de verkoopkracht eener etalage te vergrooten. De commissie „Bolsward Vooruit” ziet de groote waarde hiervan In en biedt nu de gelegenheid deze moeilijkheden onder de knie te krijgen door het uitschrijven eener cursus onder bevoegde leiding en met weinig kosten voor de deelnemers. De mogelijkheid wordt zelfs overwogen om een dergelijke cursus in de toekomst uit te breiden met o.a. waren- en stoffen- kennis, verhouding winkelpersoneel tot cliënt en etalagekunst. Moge echter dit eerste pogen van de commissie succes hebben door een vol doende deelname aan deze cursus, waar voor men zich deze week nog kan opge ven bij den secretaris Dijkstraat 7, opdat de cursus in October een aanvang kan nemen. Als de professor achter het stuur zit Zondagmiddag om kwart voor zesi zet te een automobilist het verkeer op den nieuwen rijksweg bij Naarden op stelten doordat hij plotseling den linkerkant van den weg ging houden. Een Duitsche personenauto werd links achter geraakt, een achter deze auto rij dende Amsterdammer wist den dans pre cies te ontspringen door op den berm rechts van den rijweg te vluchten. Deze laatste maakte rechtsomkeert en joeg den zonderlingen bestuurder ach terna tot het kruispunt Thierensweg, waar de politie met het geval in kennis werd gesteld. Men bleek te doen te hebben met een 60-jarigen hoogleeraar, die van den prins geen kwaad wist; van zijn verkeersbok- kesprongen noch van de aanrijding was hij zich bewust. 10 September 1932. De kaatsvereeniging „Ytens en omstr.” hield tot sluiting van het seizoen nog een ledenpartij, waarvoor een zeer drukke deelname bestond. Ofschoon het weer vrij guur was, werd er geestdriftig om de overwinning ge streden. Bijzonder fraai was de strijd om prijs en premie, welke pas eindigde bij den stand 5 eersten gelijk en 6 gelijk. De vroegere matador J. van der Vliet bleek nog in goede conditie en leverde vooral in het tusschenspel nog prima werk. Het verloop dezer partij was als volgt: v. d. Vliet c.s.: 8-4-4-8-2-8-4-8-Ö-8-8 68. Sjoukema c.s.: 4-8-8-6-8-2-8-4-8-6-Ö 68. De 1ste prijs werd gewonnen door: M Hoekstra te Lutkewierum, J. van der Vliet en W. Ykema te Oosterend. De premie viel ten deel aan: het par tuur: S. Sjoukema te Ytens, K. Boelens en J. Hoekstra te Rien. Winnaars van den troostprijs werden: G. Bootsma te Wommels, R. Sjoukema en T. Roukema te Ytens. Noodlottig ongevaL 12 September 1932. Vrijdagmorgen had alhier een ernstig ongeval plaats, hetwelk ten slotte nog een tragischen afloop had. Toen de arbeider S. S., werkzaam bi den veehouder J. H. alhier, bezig was het paard voor den wagen te spannen en derhalve nog eenige toebereidselen maakte, werd hij onverwacht door het dartele dier in de buik getrapt, en kreu nende van pijn door fluks toegeschoten hulp opgenomen. Onmiddellijk werd Dr. Nammensma gewaarschuwd, welke de wonde onder zocht en het noodzakelijk achtte dat S. naar een ziekenhuis werd vervoerd. Za terdagmorgen is de getroffene, na nog een operatie te hebben ondergaan, aan de bekomen verwondingen overleden. 9 ct 9 ct. 9 9 9 9 9 vinden. Wie zich een positie van betee- kenis wil scheppen in den nieuwen, be teren tijd, wlke aanbreekt die zal thans met het bouwen er van moeten beginnen. Een goede reclame, nu ge maakt, zal dan stnks haar vruchten af werpen. t Wat leven we hier in het Noorden van ons landje toch in een grillig kli maat. Vrijdag j.l. zomerweer, zelfs buitenge woon warm voor dezen tijd van het jaar. Zaterdag betrokken lucht, met af en toe regen en wind, die Zondag tot een flinken storm aanwakkerde. Het was bovendien koud en alle ra men en deuren werden extra dicht ge maakt. Van ongelukjes hoorden we niet veel'. In het Julianapark waren enkele boomen ontworteld, maar gesneuvelde dakpan nen of schoorsteenen zagen we niet. Maandag was het weer iets beter, maar nog vinnig koud. Vandaag, Dinsdag, schijnt de zon weer heerlijk en zetten we ramen aan de zonnekant wijd open. We mogen van de oude stoere Friezen wel een sterke boddie overgeërfd heb ben om zonder mankement een dergelij ke temperatuursverandering te kunnen verdragen. Wanneer op deze korte storm- en re- genperiode de maand September ons nog verder op wat zonneschijn trakteert, zullen we dit dankbaar aanvaarden, om dat daardoor de herfst en winterperiode belangrijk wordt ingefcort. De kacheltijd komt gauw genoeg. 8 S Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 344.73 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 7. f Er is nogal wat belangstelling rond het besluit van onzen Gemeenteraad tot demping van het grachtje Broerestraat. Het maandblad der Vereen. „Heem schut” schrijft onder den titel: „de dempdraak”: De dempdraak die te Enkhuizen met zijn zanderige uitwerpselen den Haven- dijk wilde vullen op de wijze zooals hij dit aan Purmerend’s Singel deed, werd door Heemschutters opgejaagd. Even werd hij nog gesignaleerd aan de Staaleversgracht te Enkhuizen, doch verdween toen uit het gezicht. Thans blijkt, dat dit monster zich over den Zuiderzee-afsluitdijk naar Friesland heeft begeven. Dit traject lag voor de hand. Nu is hij aangekomen te Bolsward. Daar te Bolsward besloot de gemeenteraad tegen het advies van B. en W. te dempen het aardige oude grachtje langs de Broerestraat en Snork- straat. Slaagt de booze In onnaspeutbaar schoonheidsvernielend streven, dan zijn in dit lieve Friesche stadje meer onhei len het gevolg. In *t Mei-nummer schreven we: „Werk loosheid, dat is ’t eenig argument dat blijft. Doch als men ergens een berg zand van links naar rechts gaat verplaatsen wordt er niets bereikt en gaat niets ver loren, doch als men een gracht dempt wordt niets bereikt en gaat er wel ietè verloren. En voor dat verloren gaan be taalt men dan f50.000 meer.” Dat gold de Havendijk te Enkhuizen. Voor Bols- ward’s grachtje geldt hetzelfde recept, alleen het eindcijfer is f 25000. De dempdraak doet reeds een meer coulante aanbieding, mogelijk onder in vloed van de malaise. Het dagelijksch bestuur zond te dezer zake een adres aan het Provinciaal Bestuur van Fries land, verzoekende het raadsbesluit niet te willen goedkeuren. Arum. Autotcht voor ouden van dagen. 9 Sept. 1932. Gisteren had hier een autotochtje plaats van ouden van dagen. Begunstigd door prachtig weer ging de stoet, bevattende 17 auto’s omstreeks 12 uur ons dorp verlaten, vergezeld van pleegzuster Meindersma en den heer F. de Bruin als geleider per motorfiets. Een groote menigte menschen hadden zich opgesteld op de kaatsersbuurt om de oudjes te zien vertrekken. ’t Was op de gezichten te lezen hoe veel animo voor dit reisje bestond. De reis ging over Sneek, Joure, Mee- renveen naar het Oranjewoud. In het hotel Tjaarda werden de gasten van den dag een kopje thee enz. aangeboden. Verder werd druk gebruik gemaakt De vorige week is de 27e Neder- kndsche Jaarbeurs geopend en merk waardig voor dezen crisistijd de deelname is grooter dan bij vorige na- jaarsbeurzen het geval was. Om handel en industrie tot deelname te bewegen was dezen keer al weinig propaganda noodig, velen meldden zich geheel eige ner beweging aan. Dat zijn de sterken onder ons, die de teekenen des tijds ver staan en zich willen inspannen om in de herleefde maatschappij een beduidende positie in te nemen. Want er is thans werkelijk sprake van een kentering ten goede. De prijsdalingen zijn gestuit en sommige artikelen g^an in prijs weer iets omhoog. Hier en daar merkt men inder daad al iets van opleving. Natuurlijk ze zal zich slechts gelei delijk kunnen voltrekken en in den eer- ten tijd zal het werkloozencijfer nog wei nig ten goede kunnen veranderen. We hadden ’t er dezer dagen met een paar werkgevers over. „Als het eindelijk wat beter gaat worden zeiden ze dan moeten we eerst zelf eens zien om een klein beetje van de geleden schade in te loopen en ons iets van onze eigen zor gen te ontlasten.” 't Is begrijpelijk, vele kleine bazen ook wel groote werkgevers hebben uit een goed sociaal gevoel een deel van hun personeel zoo lang mogelijk aange houden, ook al hadden ze er niet regel matig volop werk voor. Als er nu eenige opleving komt, dan zal de patroon eerst zelf nog eens extra willen aanpakken en ook uit de mannen, die hij in den slechten tijd In dienst had, wat meer willen halen, dan sinds lang mogelijk was. Het was niemand 'minder dan de Gou- vemeur-Generaal van Ned.-lndië, Jhr. de Jonge, die het ook met overtuiging als zijn meening uitsprak, dat een kentering Is gekomen in de economische omstan digheden, een kentering ten goede. Jhn de Jonge is niet alleen een staatsman, maar hij bekleedde ook belangrijke func ties in de industrie, speciaal de olie-in- dustrie. Hij is dus wel een man, die er kijk op moet kunnen hebben. Het Duitsche institut für Konjunktur- forschung, een organisatie met groote internationale reputatie, deelde dezer da gen eveneens mede, dat naar de jong ste feiten en cijfers het dieptepunt van de crisis achter ons ligt en vooral in de Angelsaksische landen een lang zame opleving kan worden geconsta teerd, welke op het oogenblik nog het meest sprekend (er beurze tot uiring komt. Dat de keer zich op die wijze ma nifesteert, Is normaal. De crisis is ook ter beurze ingezet en kan er dus ook het begin van haar einde vinden. De tijd van duldzaam afwachten is dus thans voorbij. Wie wacht met te werken voor zijn zaak, tot de herlering zich ge heel heeft voltrokken, is te laat. Hij zal alle goede plaatsen op de markt bezet 10 September 1932. Onder leiding van de hoofden van scholen van Ytens en Oosterend^werd op Ytens’ prachtig gelegen sportterrein een zeer geanimeerde jongenskaatspartij ge houden. Winnaars in dezen strijd werd het kranige tweetal Dirk Lemstra te Ytens en Arjen van der Vliet te Oosterend, die hun zwoegen ieder met een mooi boek zagen bekroond. De premie (2 rugzakken), werd be haald door Geert Wiersma te Hennaar i en Tamme Reitsma te Oosterend, terwijl Hendrik Bergsma en Reinder Wiersma, belden van Ytens, winnaars werden van den derden prijs. 2R8te Jaargarg Woensdag 14 September 1932 No. 72 waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 LEEUWARDEN- 11 emMMM Leesgeld fr. p. p. perhalf jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 4) ct. p. kwartaal. als een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door het dagelijksch gebruik van „Zij”-Crême. In Prijzen van 203045 en 75 cent. ID.U1M ufl t.\ Aulonoodlg? Wommels. i] 9 9 9 9 k L ÖE JONG s NIEUWSBLAD i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1