I J IA De Bolswardsche Courant en Westergoo Corselbulhoordel naar HOFSTEDE I „Zij” Crème PARLEMENTAIR NIEUWJAAR t. s D Uit den Omtrek. Official Ford Dealer Bolsward - Telef 86 Stadsnieuws. fl 28— Jaargang Woensdag 21 September 1932 No. 74 en A el o. Leeuwarder Courant. Wij verhuren solide Lage tarieven Arum. Witmarsum. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Kaatsen. Bij de Zondag gehouden kaatspartij werd den eersten prijs mede gewonnen door onze stadgenoot C. de Waij, de 2e mede door M. Bijlsma alhier. Benoeming. Tot Directrice (leerares) aan de Chr. Landbouwhuishoudcursus alhier, is be houdens goedkeuring van den minister benoemd, mej. G. Kerstma van Oude- schoot. De bouw der nieuwe Franciscuskerk. Naar wij vernemen zal de aanbeste ding voor deze nieuwe R.K. kerk 30 September a.s. plaats vinden. De veelbesproken Broerestraat Is thans gepromoveerd Tot een 1ste klas verkeersobject... Of zeg ik het verkeerd? Het water is nu plotseling Niet meer van dezen tijd. Gooi dicht die rommel, spoedig wat; Die straat moet breed en wijd. Dat is geheel niet naar den zin Van Bolsward’s B. en W., Die vroegen aan de Staten: och Doe asjeblieft niet mee. In stad en op het land, Kwam spoedig over en bekeek De zaak van allen kant. De truc, die hier werd uitgespeeld, Had weinig resultaat. Elk stadgenoot kent drommels goed ’t Verkeer langs Broerestraat. Laat daarom eerlijk het besluit Tot demping niet of al Aan hun, die de beslissing, Onbevooroordeeld, geven zal. lichaamsoefeningen niet alleen beschou wen uit een oogpunt van recreatie (ont spanning) en aardigheid, doch bovenal uit een oogpunt van nuttigheid. Evenals het voedsel, onmisbaar is,zijn en moeten dit de lichaamsoefeningen ook zijn. Verder is wetenschappelijk aange toond, dat de toesteloefeningen, welke in de gymnastiekles regelmatig voorko men, gunstig de breedte-groei van het lichaam beïnvloeden. Dit is zeer nuttig, daar smalle, lange borstkassen bijzondei voor t.b.c. gepraedisponeerd zijn. Resumeerende kan dus met recht ge zegd worden, dat de lichaamsoefeningen alle redenen van bestaan hebben en doe ik derhalve een beroep op de ouders van de Makkumer jeugd, hun kinderen naar de gymnastiekles te zenden, waar zij naast een prettig uurtje tevens een nut tig uurtje verpoozen. Ook voor de oude ren, gehuwde dames of heeren zijn lichaamsoefeningen bijzonder goed en kunnen ze de geschiktheid tot op hoo- gen leeftijd doen behouden. Ook voor hen is wel plaats in de gelederen van de M. G. V. Moge vorenstaand resumé het zijne er toe bijdragen de zaak van de lichamelijke opvoeding te bevorderen. U, mijnheer de redacteur, dank ik har telijk voor de mij verleende plaatsruimte D. VAN DER WERF, Leider Makkumer Gymn. vereen. „M. G. V.” Sneek, September 1932. DE DEMPINGSDRAAK IN BOLSWARD. Ruisseau dicht in de L. Courant Een aardig kreupelrijm, Over heemschut, visch en afsluitdijk, En zegt het netjes... fijn. DRAI5MA-vanVALKEMBURG'S e A. ••iLEVERTRAATI 18 Sept. 1932. De derde en laatste ledenkaatspartij >/an dit seizoen werd heden bij goed zo merweer gehouden en aan deze partij namen 17 parturen van 3 personen deel. Er werd bij dezen wedstrijd in één klasse gespeeld. De eerste prijs viel ten deel aan: E. Hjlstra, S. Anema en P. Stallinga. De tweede aan: Joh. C. Werkhoven, H. Zijlstra en G. van der Eems. De derde prijs aan: R. de Jong^G. Joh. Steensma en R. Sierkstra. Voor de verste bovenslag ontving E. Zijlstra nog een extra prijs. Door den voorzitter der afd., den heer R. de Jong, werden de prijzen in hotel Hofstra met een gepast woord uitge reikt. P.) nt P-) it) nt a N :n 95 75 P. 35 «t 20 12 4 en 6 persoons AUTO’S, ook zonder chauffeur. 't Is noodig, zegt men, voor ’t verkeer Van auto’s, groenten en fruit... Sinds wanneer gaat het groepsbelang Boven stadsbelangen uit? Pe raad nam een heel frisch besluit, Het geld, dat komt er wel; Desnoods maar de belastingschroef Wat dieper in ’t vel. Een commissie, die voor schoonheid zorgt, Ter demonstreering van ’t verkeer, Dat hier verbetering vraagt, Werd de commissie bij haar tocht Door auto’s veel geplaagd. worden gezegd en sommige werkloozen ballen hun vuist al vast, voor het geval van een besnoeiing op de uitkeeringen zal worden gesprpken, maar voor de rest, d.i. voor zoover ons persoonlijk be lang niet wordt gemoeid, laat de poli tiek, de moeilijke bestuurstaak van de regeering ons koud. Dat is zeer te bejammeren en zeker in dezen tijd. We staan zoo gauw klaar met onze critiek. Al wie reden meenen te hebben om te mopperen over de tijdsomstandig heden en dat zijn industrieelen, mid denstanders, boeren, tuinders, ambtena ren, arbeiders en werkloozen kortom een ieder zij pretendeeren een „recht” op bescherming door den staaf, hulp van de regeering. Wanneer die hulp niet spoedig genoeg afkomt, dan regent het protesten in Den Haag. De regeering echter mag van alle mop peraars allereerst verlangen, dat ze ten minste oor en oog hebben voor wat de regeering doet of nalaten moet. Protes ten hebben geen grond, als ze niet rus ten op kennis van zaken. We hebben plicht om den regeeringsarbeid te vol gen, opdat we ook beseffen, voor welke moeilijkheden de regeering staat bij haar zware taak om de Nederlandsche volks gemeenschap door een uiterst moeilijken tijd heen te helpen. Daarom raden we: werpt die politieke onverschilligheid af en volgt straks door middel van beknopte verslagen of over zichten den gang van den parlementairen arbeid. De schoonheid onzer oude stad Komt hierbij in 't gedrang; En heel wat ingezonden stukken, Betoogden ’t breed en lang. Te water. Gister, Maandagavond, ongeveer 9 uui had ter hoogte van het Kleine Gasthuis, een ongeval plaats, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Een zekere W, vermoedelijk uit Sneek, was, wachtende op de eerstvolgende tram, nog even de stad ingeloopen ei. zoo ook langs Schildwijk tot nabij het kleine Gasthuis aan het Laag Bolwerk De heer W., die iets slecht van gezicht is, is vermoedelijk door de duisternis daar ter plaatse misleid, tenminste toen de heer van der Werf omstreeks dien tijc. les ging halen bij den heer Walraven, hoorde hij hulpgeroep. Het bleek, dat bo vengenoemde W. in de gracht geraak' was en nu wanhopige pogingen aan wendde weer 'vasten grond onder de voeten te krijgen. Op het hulpgeroep kwamen spoedig meerdere menschen aangeloopen die met behulp van stok ken en ladder den drenkeling op het dro ge brachten. Het was hoog tijd ook. On- iniddellijk werden eenige kunstmatige ademhalingsbewegingen toegepast waar door de drenkeling spoedig weer bij kwam. Een der bewoners van ’t Gasthuis, de heer R. zorgde voor droge kleeding, zoo- dat de onvrijwillige badgast zijn reis kon voortzetten. VOETBAL. 1ste competitiewedstrijd Lemmer-C.A.B. Het had Zondagmorgen nogal vrij wat geregend in Lemmer, zoodat het terrein erg glad en voor de goals .één modder poel was. Onder leiding van scheidsrechter Coe- hoom stellen beide elftallen zich op. C.A.B. heeft een reserve keeper omdat Van der Heide deze dag nog mee moet kaatsen in den laatsten wedstrijd te Leeuwarden. Reeds bij het begin ontstaat een ge vaarlijk moment voor het C.A.B.-doel, doordat de keeper te ver uitloopt. Even eens heeft een corner voor Lemmer geen resultaat. Het spel golft op en neer met een klein overwicht} voor |C.A.B. Een corner voor C.A.B. brengt ook geen doelpunt, daarna een mooi schot van W. Hoekstra wordt door den Lemmer doel man flink gehouden. Deze doelman blijkt goed klemvast, beter dan den C.A.B.- keeper, die een eenigszins zenuwachtigen indruk maakt. Een best schot van Van der Hauw gaat precies naast. Dan plot seling een scrimage voor het C.A.B.-doel en Lemmer heeft het eerste doelpunt. 1—0. Lemmer komt nu iets meer opzetten en de C.A.B.-keeper blijkt niet erg betrouw baar. Een corner voor C.A.B. levert ook niets op, waarna vrij spoedig Lemmer 't tweede doelpunt maakt. 20. Dit prik kelt de C.A.B.ers tot iets meer actie, wat na twee minuten in een zeer mooi doel punt door Van der Hauw wordt omge zet. 21. C.A.B. krijgt dan verschillende goede kansen, doch zonder resultaat. Ook ont staan enkele gevaarlijke momenten voor het C.A.B.-doel, zonder dat Lemmer deze in doelpunten kan omzetten. Al te vaak was een buitenspelval hiervan oorzaak. De rust komt met 2-1 voor Lemmer. Na de rust weer een snel op en neer gaand spel, met een gevaarlijk overwicht voor Lemmer. Een goed schot van de rechtsbuiten wordt door den Lemmer- keeper zeer juist weggestompt. Dan een flink doorgevoerde aanval van Lemmer. De C.A.B.-keeper werkt niet voldoende weg en na een kleine schermutseling rolt de bal tegen de doellijn. De scheids rechter wijst evenwel naaj het midden, zoodat Lemmer gemakkelijk aan het derde doelpunt komt, 3-1. Vrij vlug ontstaat weer een corner voor C.A.B. Hoekstra plaatst goed voor, maar een Lemmer speler kopt de bal weg. De samenwerking bij C.A.B. is een beetje zoek, welke inzinking door Lem mer benut wordt, 4-1. Het is net of de C.A.B.ers iets begin nen te twijfelen, maar plotseling een kleine opleving, de bal wordt flink op gebracht. Jammer genoeg gaat de bal ju|st tegen da lat. Onmiddellijk weet Lemmer met een goed geplaatste bal de leiding te vergrooten, 5-1. Nog eens tracht C.A.B. het net te vin den, maar de bal gaat naast. Door lang treuzelen van den C.A.B.-keeper wordt de bal niet voldoende weggewerkt en Lemmer maakt zeer gemakkelijk 6-1. Daarna maakt een zeer onoordeelkun dig geplaatste bal het Lemmer gemakke lijk nog een goal te maken, 7-1. J. Huis man probeert het ten slotte nog eens met LLEEUWARDEN- een ver schot, ook zonder resultaat, zoodat het einde kwam met een groote overwinning voor Lemmer. Thans nog een kleine persoonlijke be schouwing. De wedstrijd is verloren en we zijn te leurgesteld. Laten we dit eerlijk erken nen en vooral laten we het verloren spel op de juiste waarde schatten en met sportieven geest de fouten zien en erken nen. Laten we eens als niet geheel des kundig toeschouwer trachten enkele fou ten aan te halen. De keeper had een zeer slechten dag, misschien iets zenuwachtig, maar boven al een slechte kijk op het spel. De achter hoede speelde niet voor wat ze waard is, dit kon veel beter en vooral het ver opdringen was hun in dezen wedstrijd heel dikwijls noodlottig. Tusschen de voorhoede en de midden groep was het samenspel voor het groot ste deel zoek. Sporadisch kregen we een knap stukje voetbal te zien. Onwillekeu rig komt de vraag naar voren: Moet er voor de komende wedstrijden dan veran dering komen? Wanneer dit betreft dé spelers individueel, dan laten we dit ge rust over aan de elftal-commissie. Maar wat er wel moet komen is een hernieuwd enthousiasme, een wil om te winnen om de voetbalsport zelve. Laat deze verloren wedstrijd een prikkel zijn tot hernieuw de actie. Het kan immers en daarom ook het moet anders. Weg met alle pessimis me, houd de moed er in. Toont Zondag a.s. wat ge waard zijt. Sneek V—C.A.B. III. 3-1. Het 3de elftal van C.A.B. speelde Zon dag te Sneek en kon het niet tot een overwinning brengen. Deze nederlaag is hoofdzakelijk het gevolg van een verjongingskuur van dit elftal. Wanneer deze jonge spelers wat meer aan elkaar zijn gewend, zien we van dit elftal zeer goede resultaten tege moet. De doelverdediger had een zeer goede wedstrijd, evenals de voorhoede. Bij ge regelde oefening is hiermede wel iets goeds te bereiken. „Floralia”. 15 Sept. 1932. De eerste dag kon men de tentoonge stelde planten in het „Dorpshuis”' be zichtigen. Er waren zeer vele bezoekers. De bloemen vielen dit jaar, over het al gemeen genomen, niet mee, hoewel ieder er toch zijn best op had gedaan. Het was een gezellige drukte in het Dorps huis. De ijverige verkoopsters der loten deden goede zaken. Telkens kon men hooren: „Ha jo myn eksemplaren al sjoen?” of: „Hwer stean jo blommen?” en dan werd er gewezen en gegist of ze voor een prijsje in aan merking kwamen, ja dan neen! De laatste dag was het prijsuitdeeling, die met een feestavond werd besloten op de zaal van Hiemstra. De heer J. Wilkeshuis heette allen wel kom en ging daarna direct over tot uit reiking der prijzen, waar ieder al met belangstelling naar uitkeek. a. de Groepsprijzen. 1ste prijs, (klokje): P. E. Faber; 2de prijs (Theeblad): Joh. Zijlstra; 3de prijs (Botervloot)J. van Wieren; 4de prijs (Etui met messen): G. Brouwer. b. Fransche Geranium. lste prijs (Melkketel): R. Bergsma; 2de prijs (Theeblad): |U). Donia; 3de prijs (Koffiekan): H. de Jong; 4de prijs (Broodplank): Houkje Menage. c. Afrikaan. lste prijs (Aardappellepel)G. Faber; 2de prijs (Theeblad): H. J. Bruinsma; 3de prijs (Bloempot): K. Werkhoven; 4de prijs (Broodplank): Joh. de Jong. d. Asparagus Springery. lste prijs (Lepel en vork): Tj. Kam- minga; 2de prijs (Theeblad): B. Mole naar; 3de prijs (Nest schalen): P. Park; 4de prijs (Eierstel): J. Postma. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd opname van het vol gende in Uw veelgelezen blad. Bij voor baat mijn dank. L. S.l Waar helaas nog niet ieder doordron gen is van de waarheid, dat goed oor deelkundig geleide lichaamsoefeningen voor ieder gezond individu onmisbaar zijn, is het m.i. niet ondienstig hierop de aandacht te vestigen. Nog te veel conservatisme weerhoudt vele ouders hunne kinderen naar de gymnastiekles te sturen. Vooral is dit het geval op het platteland en in de kleine steden. Over het nut van lichaams oefeningen behoeft weinig meer gezegd te worden, daar de meester hierover wel een en ander hebben gehoord of gelezen. Op een zeer voornaam iets mag echter wel even de bijzondere aandacht geves tigd worden en dat is de intensieve be ïnvloeding van de ademhalingsorganen. Jn elke les in lichaamsoefeningen moet veel en diep geademd worden, hetwelk de longen zeer ten goede komt. In het gewone dagelijksche leven ademen de meeste menschen oppervlakkig, wat tot gevolg heeft, dat de bovenste deelen der longen, de z.g. longtoppen zoo goed als niet aan de ademhaling deelnemen. Een zeer bekende wet in de physiologic zegt verder, dat de functie het orgaan vormt en versterkt, waaruit we in dit verbaad kunnen besluiten, dat die longdeelen, welke vrijwel niet in functie zijn in ge schiktheid zullen gaan inboeten, dus minder worden. Wij zien dan ook her haaldelijk in de practijk dat de zoo te recht gevreesde long-t.b.c. in de long toppen een aanvang neemt. Lichaams oefeningen zijn derhalve in dit opzicht zeer nuttig en daarom beoefening zeer aanbevelenswaardig. Men moet de Op den derden Dinsdag in September, d.i. heden de 20ste, valt ten onzent het parlementaire Nieuwjaar. De Koningin opent dan officieel de nieuwe zitting der Staten-Generaal en deelt in de traditioneele Troonrede mee van welke plannen de regeering voor ’t komende jaar bezield is en hoe deze het staatsbudget sluitend denkt te maken. En dadelijk daarop gaan onze achtbare volksvertegenwoordigers aan den ar beid, tot heil van de natie. Tal van omstandigheden hebben er toe geleid, dat de publieke belangstel ling in den arbeid der Staten-Generaal danig is verslapt. Eerstens zijn de groo te politieke strijdvragen, welke rond de jongste eeuw-wisseling de gemoederen zoo gespannen hielden, meerendeels op-‘ gelost. Er is een reeks van jaren geweest waarop Prinsjesdag telkens tot een „Rooden Dinsdag” kon worden omge zet, doordat uit alle hoeken des lands tienduizenden naar Den Haag optrokken om er bij de opening van de nieuwe zitting van ons parlement, te demon- streeren voor algemeen kiesrecht en 8- urigen arbeidsdag. Wat toen vrome wenschen waren, is al lang werkelijkheid geworden. Nimmer is het kiesrecht min der gewaardeerd geworden, dan nu men het een reeks van jaren „algemeen” be zit. De acht-urendag heeft zoowel de aantrekkelijkheid voor den een, als de afschuw van den ander verloren, sedert we hebben kunnen ervaren, dat door be korting van den arbeidstijd de wereld niet is vergaan. Men spreekt nu al over een 6 of 7urigen arbeidsdag en een 5- daagsche werkweek, zonder dat men daarom rood of roze behoeft te zijn. Men zou zich met elke oplossing willen ver zoenen, welke tot een juistere arbeids verdeling voert. Leidde de vervulling van de genoem de politieke en sociale eischen al tot verminderde belangstelling in den parle mentairen arbeid, de onderwljspacificatie bracht rust in den strijd van ethische politiek. Ze werd echter tevens oorzaak, dat de band, welke de kerkelijke partijen in de coalitie tezamen hield, min of meer ontspannen werd. Het afstemmen van het gezantschap bij het Vaticaan werd aanleiding, dat de Katholieken onder den band uit kropen en een eigen afgezonderd plaatsje opzochten, al wor den de lonkjes nog wel verstaan, welke de gescheidenen elkaar ook thans nog van tijd tot tijd toewerpen. Met dat al: dóór het verbreken van de coalitie en dóór de politieke onmoge lijkheid om voorshands tot een andere machtsgroepeering te komen, is al wéér veel aantrekkelijks, althans veel span nends uit de politieke arena verdwenen. De gevechten, lees: verkiezingen, wek ken niet zooveel interesse meer, omdat het verrassende element, vroeger aan iederen uitslag verbonden, nu is uitge schakeld. Ten slotte heeft de versnippering in de politiek, de commercialiseering van het kamerlidmaatschap, de publieke be langstelling nog verder vervaagd. En daarom, als straks het parlemen taire Nieuwjaar weer is ingeluid, dan mag men in Den Haag al eenige aan dacht hebben voor den minderen of meerderen luister van den stoet, waarin de Koningin naar het Binnenhof optrekt de inhoud van de Troonrede en het program van de regeering wekken er al even weinig interesse als elders. De ambtenaar is nieuwsgierig naar wat om trent eventueele salariskortingen zal Voor een prima GROOTZAND SNEEK Ziet bij ons de nieuwste modellen. moodig? Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2“bladen.| Porto Binnenland l'/2 ct. Buitenland 2^ ct. nt J.) OlUM w ikt al- een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenprachtzl] toovert een onge kend f aaie teint op Uw huid. In prijzen van 20—3045 en 75 cent. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1