Wijsheid en de nieuwe tijd'' is KT s Tandarts MOULIJN Franeker Itl Slïlfl 2412 De Bolswardsche Courant en Westergoo I IEI s 1 Donderdagmiddag GEEN SPREEKUUR Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 Uit den Omtrek. Stadsnieuws. tv I ons 4 28— Jaargang Woensdag 28 September 1932 No. 76 en 1 A e (Nadruk verboden). Lage tarieven zoo- 3 Pingjum. 12—'33 Arum. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Onze C.A.B. II speelde te Sneek tegen Black Boys. Met 32 heeft ook deze club de wedsrijd gewonnen. f De Directeur van het P. T. T-.-kan- toor alhier maakt bekend, dat met in gang van 3 October a.s. de correspon dentie van den nachttrein nog in de 1ste bestelling zal worden opgenomen. Deze bestelling zal later uitgaan, naar schatting pl.m. 7.45 uur. •vAN-W-KEriBURCS' ••■LXVÈRTRAATI 21 zen houdt VRIJDAG 30 SEPTEMBER GEEN spreekuren te Makkum en Witmarsum. menschelijke berekening, hangt af van het aantal menschen, mannen en vrou wen, die van goeden wille zijn en die duidelijk kunnen zien en zuiver denken en die de harde discipline kennen van ’1 zoeke naar de waarheid. Zooals altijd, zal de waarheid en niets anders ons vrij maken. Denk eens aan de komende nieu we ordening, die naar men hoopt, de huidige zal opvolgen. Als we onze economische en sociale moeilijkheden te boven zullen zijn geko men, zullen we een andere crisis hebben de crisis van den vrijen tijd. De oude orde was gebaseerd op de noodzaak van den arbeid. De gelegenheid tot be schaving en het genot van de hoogere voldoeningen des levens waren het voor recht van enkelen. Dan zullen zij het be zit van velen zijn. Wat zal de mensch- heid dan doen met haar verworven vrij heid? De functie en roeping van dt univer- siteiten zal dan sterk verruiftid worden. Zij bestaan om de hoogere waarden der cultuur, welke de menschen groot ma ken, te handhaven en te koesteren. Zij kunnen de werelden van wetenschap en literatuur en kunst voor de/ menigten openen, die dan in staat zullen zijn, ze binnen te gaan... Dan zal het andere woord van Salomo begrepen kunnen worden: die verstand bekomt heeft zijn ziel lief; hij neemt de verstandigheid waar om het goede te doen... Nieuwestad 117, LEEUWARDEN - l cent cent) I cent 12p.) f2.- 9 P) f 1.95 13 p.) f 3.7Ó ±9p. f 1.36 weegt f4.20 Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. Witmarsum. f De indertijd gehouden poppenten toonstelling in het Groene Kruisgebouw en verloting ten bate dezer instelling, heeft netto opgebracht de som van f 800. Een zeer mooi resultaat waarvoor zeer zeker een woord van dank toekomt aan allen, die zich voor het welslagen dezer actie hebben gegeven. De verloting zal nu Donderdag a.s. plaats hebben. De aandacht wordt er voorts op ge vestigd, dat, om de correspondentie nog met den nachttrein mee te kunnen ge ven, posting moet plaats hebben in de bijbussen om 18 uur, aan het postkan toor om 18.55. VOETBAL. Gewonnen wedstrijden vOor alle C A.B.-clubs. Het was Zondag een fortuinlijke dag voor onze C. A. B.-ers. Om twaalf uur speelden hier Black Boys 3 van Sneek tegen C. A. B. 3. De Sneekers spelen voor de rust met het windvoordeel wat bij de vrij sterke wind, die recht over het veld stond, een belangrijk voordeel wal Beide ploe gen spelen een zeer vlug spel, maar de bal blijft voor het meerendeel op de C. A. B. helft: Een enkele mooie aanval van C. A. B. wordt door de voorhoede niet genoeg doorgezet. Het is de Sneekers ook niet mogelijk de verdediging te passeeren, zoodat de rust ingaat met de bekende bril 00. We hebben het spel na de rust niet kunnen volgen omdat ons om 2 uur de wedstrijd C. A. B. I—Gorredijk wacht te en we eerst den inwendigen mensch gingen versterken. Wanneer we het spel aan een kleine, critische beschouwing onderwerpen, dan constateerdenwe een keeper, die goed klemvast bleek te zijn en een goede kijk op het spel had. De achter hoede zuiverde haar terrein en wist ge vaarlijke situaties op het juiste moment te onderscheppen. Ook de middenlinie speelde een goede wedstrijd en zorgde voor een geregelde voeding der voorhoe de. Hoewel de straffe wind het spel der voorhoede iets benadeelde is dit tot nu toe het zwakke punt in deze ploeg, maar onderlinge samenwerking, beter en zuiverder plaatsen en vooral schot vastheid kunnen hier verbetering bren gen. Ons inziens is deze club tot zeer goede prestaties in staat. De uitslag was 10 voor C. A. B. 3. Drankbestrijding. 23 Sept 1932. De afdeeling Arum van de Ned. Ver. tot afschaf: van Alcoholh. dranken hield onder voorzitterschap van den heer Joh. van Zandbergen een huishoudelijke ver gadering in het „Dorpshuis’’. De opkomst was goed te noemen. De secretaresse, mej. A. Sinnema, las de notulen voor die de goedkeuring van de vergadering konden wegdragen. Even eens bracht zij een keurig verslag uit van de algemeene vergadering die te „Bolsward Vooruit”. Dat er aan een „lakschriftcursus, als door de commissie „Bolsward Voor uit” met medewerking van den heer T. van der Meer is georganiseerd, groote behoefte heeft bestaan, moge blijken uit het feit, dat zich hiervoor een groot aan tal cursisten, n.l. bijna 40 personen heb ben opgegeven, die verdeeld zijn in 4 groepen van 10 personen. Een verheugend feit is het, dat er zich onder de cursisten meerdere ouderen be vinden, die uit ervaring weten, welk een belangrijk onderdeel van hun bedrijf de etalage is, en welk een voornaam cachet een keurig geschreven aankondiging en prijskaart aan een etalage geven. Dat ook buiten Bolsward het belang van een dergelijke cursus wordt ingezien, blijkt wel uit het feit, dat 8 van de cursisten uit Sneek, Workum en Makkum komen. Aangemoedigd door het succes van bovengenoemde cursus onderzoekt de commissie nu de mogelijkheid of een boekhoudcursus hier ter stede kans van slagen heeft. Hier bevindt zich n.l. niet iemand, die hierin gespecialiseerd is, wat in andere plaatsen wei het geval is; terwijl bij velen de boekhouding, die bij de wet vereischt is, stiefmoederlijk be handeld wordt. Vrijdag komen wij hierop nog eens terug; belanghebbenden wor den verzocht zich in verbinding te stel len met den voorzitter der commissie, den heer B. J. Zantman. Het is van betrekkelijk ondergeschikt belang, hoe zich dat op den duur zal ontwikkelen. Een feit blijft, dat de to tale massa arbeid ook bij unlverseele opleving van handel en bedrijf door de komst van de machine verminderd is. Al wordt er in ieders behoeften dubbel en dwars voorzien, dan nog zal de daar voor benoodigde hoeveelheid arbeid, in het geheel genomen, verdeeld over alle werkenden over de heele wereld, afne men. Of we dus wellicht in de toekomst tot een universeele korter arbeidsdag ko men, of dat ten slotte een korter arbeids week het gevolg zal zijn, staat nog te bezien. Vast staat echter, dat de vrije tijd van ieder individu zal toenemen. En de vraag doet zich voor: waarmee zal die tijd dan gevuld moeten worden? Het antwoord ligt besloten in het woord van Salomo: de wijsheid is het voornaam ste: verkrijg dan wijsheid, en verkrijg verstand met al uwe bezitting... hoeveel beter is het, wijsheid te bekomen, dan uitgegraven goud... De instellingen van onderwijs en ont wikkeling, de universiteiten krijgen daardoor een nieuwe roeping: de bevrij- ding van den geest van den mensch; de opvoeding van denkers, wier gedachten vrij zijn van vooroordeelen, onafhankelijk en ontwikkeld, van hen, die de waarheid zoeken. Want, om met den Dean van Exeter te spreken, de toekomst, volgens 60-jarig Jubileum. 11 en 12 October a.s. hoopt de C. J. M. V. „Onderzoekt de Schriften” te Bolsward haar 60-jarig jubileum te vieren. Het plan is deze gebeurtenis de eerste avond kerkelijk te herdenken, waar door den eerevoorzitter Ds. Broe- kema van Bolsward een inleidend woord zal worden gesproken, terwijl Ds. Koningsberger van Amsterdam een herdenkingsrede zal houden. Een en ander zal worden afgewisseld door zang. De tweede avond draagt meer een feestelijk karakter, waarvoor gratis toe gangskaarten zullen worden beschik baar gesteld. Verwacht en gehoopt wordt, dat ve len, zoowel belangstellenden als oud- leden, dit jubileum mede zullen vieren. De toegangskaarten zullen voor nietstadgenooten verkrijgbaar zijn bij den secretaris, Klippen 10. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties en de jubileum- courant die voor deze gebeurtenis zal worden uitgegeven. De wijsheid is het voornaam ste: verkrijg dan wijsheid, en verkrijg verstand met al uwe bezitting... Hoeveel beter is het, wijsheid te bekomen, dan uitgegraven goud, en uitnemender ver stand dan zilver... Die verstand bekomt heeft zijn ziel lief; hij neemt de verstandigheid waar om het goede te vinden. (Spreuken van Salomo). Geleidelijk, en soms ook wel met schokken zooals crisis en depressies, evolueert de maatschappij, zich zelf steeds vernieuwend, voor het oog bijna overgaand in een nieuwe ordening. Want dit' beseffen we nu allen wel langzamerhand: door vele tribulaties heen wordt een nieuwe tijd geboren, vormt zich een maatschappij, waarin de moeizame handenarbeid der menschen wordt overgenomen door het mechaniek. En we zien pas, welk een enorm stuk we al op dien weg hebben afgelegd, als we eens omzien en het heden vergelijken met den toestand van twintig jaar terug, waaraan we volkomen ontgroeid zijn. In het begin van deze eeuw zien we nog alom arbeidstijden van tien, twaalf en meer uren per dag. Zeker, ’t tempo was minder gejaagd, maar niettemin liet de volkomen gevulde arbeidsdag vrijwel geen ruimte voor geestelijke ontwikke ling, voor de verwerving van geestelijk bezit. Doch de machines zijn gekomen en hebben het werk van millioenen han den overgenomen. Natuurlijk, zooals hel dikwijls in de geschiedenis der mensch- held gaat, komen er crises in de periode van aanpassing voor. Een nieuwe ar- beidsverdeeling moet op een of andere wijze uit dit alles voortkomen, omdat ieder ten slotte een deel van den arbeid voor zich opelscht, en daarmee een deel van de middelen, ten einde hierdoor in de behoeften van zich en de zijnen te voorzien. ICHELS s 1 ZEN S voor pareereu arkt 2514 1 ’s Middags 2 uur de wedstrijd Gor redijkC. A. B. I. Er was voor deze wedstrijden groote belangstelling. C. A. B. speelt voor de rust met het windvoordeel. Zooals bij elke wedstrijd is het in de eerste minuten een weder zij dsch verkennen. Beide ploegen zitten zeer goed op den bal. Gorredijk breekt dan door maar het schot gaat over. Eveneens een corne- van Gorredijk le vert niets op. Aan de andere kant komt een corner van C. A. B., die ook vol doende wordt wegg iwerkt. C. A. B. is thans sterker en orophoudelijk zweeft de bal bij het Go dijkster doel. Ver schillende corners ontstaan. We rellen er vijf achter elkaar. Tot doelpunten komt het niet, de een gaat over, de an dere naast. Ook een door Gorredijk mooi opgebrachte bal gaat juist over de lat; dan plotseling een door braak, de voorhoede combineert goed en W. Hoekstra zorgt dat C. A. B. de leiding heeft 10. Het spel gaat vlug op en neer. Een gevaarlijke doorbraak van Gorredijk, de bal gaat juist naast. Een mooi schot van Tj. v. d. Hauw gaat over, maar direct daarna weet deze speler met een juist geplaatste kopbal de leiding te vergrooten, 20. Bravo Tjerk. Gorredijk zet er thans alles op om een tegenpunt te maken, wat hun bij een scrimmage voor het C. A. B. doel gelukt. 21, met dezen stand komt de rust. Na de thee speelt C. A. B. tegen den wind, maar is in het eerste kwartier overwegend sterker. Het gehalte van de wedstrijd is niet zoo goed als voor de rust. De Gorredijkster keeper is klemvast en verwerkt goed. C. A. B. is gedurig in den aanval, maar ziet geen kans doelpunten te maken. Een gevaar lijke situatie ontstaat wanneer v. d. Hei de uitloopt maar even te laat de bal be nadert. We zien de gelijkmaker reeds in 't net, maar gelukkig het schot gaat naast. Verschillende aanvallen van Gor redijk stranden op de buitenspelval die door de C. A. B.-baks nog al eens han dig wordt opengezet. Verschillende goede aanvallen van C. A. B. volgen, maar worden niet in doelpunten omge zet, het einde komt dan ook met onver anderlijke stand 21 voor C. A. B. Evenals na de wedstrijd tegen Lem mer willen we ook nu een kleine be schouwing aan onze spelers wijden. Beginnen we bij de keeper, dan mogen we constateeren, dat deze in goede vorm was en verschillende schoten zeer juist verwerkte. De backs speelden een goede (eenigszins forsche?) wedstrijd. Weest voorzichtig achterhoede met dat verre opdringen, dat kan -soms gevaar lijk zijn. De middenlinie was goed maar moet zoo mogelijk het spel iets meer naar de linkervleugel verplaatsen. De voorhoede vertoonde een goed sluitend samenspel dat door het bewaken van den midvoor niet in doelpunten kon worden omgezet. Ook hierom is een open spel zeer gewenscht. De nieuwe rechtsbuiten speelt reeds ’n goede wed strijd, maar we achten voor hem een geregelde looptraining van groot be lang. Snelheid is hier een allereerste vereischte. Alles bijeengenomen een niet erg hoog staande wedstrijd met een ver diende overwinning voor C. A. B. I. C.AJL-adsp. tegen BL Boys-adsp. De hoop der toekomst is Zondag in Sneek hard van stapel geloopen, onze baby’s verpletterden Black Boys maar eventjes met 12-0. Van begin af aan namen de C. A. B.ers het spel direct in handen, en hadden reeds spoedig de lleiding. Door mooi spel der voorhoede werd de score zelfs tegen den wind in opgevoerd tot 6-0. Na de rust weer hetzelfde spelletje met alleen C.A.B. aan het woord; steeds is het BI. Boys-doel in gevaar, doch dé eerste oogenblikken blijven doelpunten uit. Eindelijk echter, wanneer no. 7 gebo ren is, blijven de andere doelpunten ook niet achterwege en de score wordt dan ook successievelijk opgevoerd tot 12, zonder dat BI. Boys kans heeft de eer te redden. Goed zoo baby’s ga zoo voort. Doelpunten werden gemaakt door: P. de Vries nam 2 goals voor zijn rekening, M. Spoelstra 3, W. v. d. Mei 2, K. van Nus 1, H. Stormer 3, H. Bijlsma 1. Voetbalwedstrijd. De voetbalclub C. A. B. I. speelt a.s. Woensdagavond 8 uur, op het elec- trisch verlicht Borniastate-terrein te Leeuwarden tegen „Friesland” een vriendschappelij ke voetbalwedstrijd, wat meteen een goede oefenwedstrijd voor de C. A. B.-ers is. 25 Sept. 1932. Heden werd alhier het voetbalseizoen geopend met een wedstrijd tusschen een voetbalclub uit Sneek en P. V. C. al hier. Het spel stond bij beide clubs nog niet op hoog peil, wat na de zomerrustpoos te verwachten viel. Voor en na de rust maakte Sneek telkens 2 doelpunten, ter wijl P. V. C. geen enkele bal in het net wist te krijgen, stand alzoo 4-0. Het kwam ons voor, dat onze mannen zich nog wat in samenspel dienen te oefenen. Vischclub „Ons Genoegen”. Zondagmorgen 4 uur vertrok de club, voor de te houden 5e vischwedstrijd, achter Burgwerd, om in de Leeuwarder- vaart, zijn geluk eens te beproeven, wat echter deerlijk tegenviel, daar door 22 leden, welke aan deze wedstrijd deel namen, slechts 27 baarzen boven de wettelijke maat werden verschalkt. Na afloop konden echter alle dertien prijzen worden uitgereikt. Een der hoofdprijzen verwijven de volgende leden: lste prijs met als als grootste baars 23J4 c.M., J. Adema, Zilv. Collier. 2de prijs met 4 baarzen 21 y2, 18 18, 18i/2 c.M., W. de Wit, Ligstoel. 3de prijs met 2 baarzen 23^, c.M., R. Nieuwenhuis, Nest Gla: Schalen. 4de prijs met 2 baarzen 22y2, I8/2 c.M., G. de Jong, Glazen Roomstel. 5de prijs, met 2 baarzen 21, 19 c.M. Corn. Ebbendorf, Trekpot met lichtje. 6de prijs met 2 baarzen, 21 y2, 18 c.M. A. Kramer, Schilderstukje. Verder verwierven een 7-tal leden ieder een troostprijs. In opgewekte stemming meerde de club om 1 uur aan de St. Janspoort. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 24 Sept, 1932. De Permanente Commissie hield he denavond in het hotel Hofstra eene ver gadering. Van de 14 leden waren 13 op gekomen, één had bericht van verhinde ring gezonden. De Voorzitter, de heer A. Piekema, opende met een woord van welkom en memoreerde nog even de festiviteiten van Augustus j.l. die allen zoo best ge slaagd waren en dankte alle leden voor het vele werk dat door hen tijdens de feesten was verricht. Daarna gaf hij het woord aan den pen ningmeester, die de inkomsten en uitga ven ter tafel bracht. Op verzoek van den voorzitter werden de heeren R. D. de Jong en Sj. Rijpma bereid gevonden de bescheiden na te zien. Laatstgenoemde bracht rapport uit en deelde mede, dat alles in de beste orde was bevonden. De voorzitter dankte de commissie en den penninmeester voor zijn accuraat be heer. Een drietal punten op de agenda wer den eerst door den voorzitter nader toe gelicht. Ten lste hoe te handelen met de eigen renteloozij aandeelen, ten 2de de reis naar Leeuwarden en ten 3de het bedan ken van den voorzitter. De vergadering besloot, dat ieder één aandeel zal worden uitbetaald. De reis naar Leeuwarden werd bepaald op a.s. Woensdag 28 Sept, de dames van de le den gaan mede, om de nieuwe revue in de Harmonie te bezoeken. Het 3de punt bedanken van den voorzitter dat al eens eerder onder de hamer was geweest, ging niet zoo vlot van stapel, maar de voorzitter hield deze maal stand, en hield voet bij stuk. Gezien de ernstige argumenten die hij aanvoerde en die bekend waren, moest men op 't laatst zijn verzoek inwilligen. Het gevolg hiervan was dat bij accla matie de heer P. Ypeij verzocht en aan gewezen werd als voorzitter. Deze ac cepteerde het besluit, met dien verstande, dat de oud-voorzitter zijn plaats als be stuurslid van de P. C. zou overnemen. Daar de voorzitter liever geheel vrij was, meende hij toch in het belang van de P. C. deze verwisseling te moeten aannemen, hetwelk dan ook met een hartelijk applaus werd begroet. De nieuw-benoemde voorzitter nam onmiddellijk het woord en sprak namens allen en richtte gevoelvolle woorden van dank aan den afgetreden voorzitter, die sedert de oprichting van de P. C., die nu reeds elf jaar had bestaan, de hamei had gezwaaid, voor het vele goede, dal door hem in die jaren was verricht; de plaatselijke belangen gingen hem altijd zeer ter harte en hij hoopte dan ook, dat de oud-voorzitter nog lang als bestuurs lid van de P. C. mocht blijven. De agenda was hiermede afgeloopen I en de voorzitter dankte in de allereerste plaats de heer P. Ypeij voor de goede woorden tot hem gericht en de leden voor hunne zakelijke besprekingen, die I in zoo’n goede toon den geheelen avond had voorgezeten en hiermede waren de i werkzaamheden over 1932 afgeloopen. LEEUWARDER- FLORIS C. 51 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1‘/2 ct. Buitenland 2^ ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct p. kwartaal. u Tim. oog» III.U1M s feit, i cent n h Aulonoodig? DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1