Muihgordel naar HOFSTEDE f De Bolswardsche Courant en Westergoo ■M Echt en goed Dr.A.A. Eecen Mlllllllll HET IDEAAL. Stadsnieuws. 28= Jaargang Woensdag 5 October 1932 No. 78 en A f 207.700 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 11/a ct. Buitenland ct. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagenummer 12 cent. Tneschen de tekst dubb. prys. C. A. B. III wist te Franeker met 4-3 te winnen van Freno II. 2 2 2 1 1 1 f 155.000 - 148.838 4 4 4 2 1 1 Versch^nt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct n. kwartaal. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Bolsward en Omstreken”. Over de maand Augustus, waarin de Leeszaal een tweetal weken wegens va- cantie, is gesloten geweest, bedroeg hei aantal uitgeleende boeken 287; terwijl uit de inrichting te Leeuwarden een 6-tal werd uitgeleend, in totaal dus 293 stuks. Het bezoek bestond uit 50 personen, t.w. 10 dames en 40 heeren. Over September werden 721 boeken uit eigen bibliotheek uitgeleend en 14 uit die van Leeuwarden. Het aantal per sonen, hetwelk toen de Leeszaal heeft bezocht, bedroeg 193; waaronder 13 da mes. 1 1 2 1 2 Voor een prima GROOTZAND SN EEK Ziet bij ons de nieuwste modellen. SHERIDAN. Och, zoo op den keper beschouwd, zooals wij wel meer doen, zijn wij ja, alweer U en ik nog zulke bar slechte kaerels niet. Want feitelijk koesteren wij alle, diep in ons binnenste en velen zelfs onbewust, het Ideaal van den volmaak ten mensch, waarop wij gaarne zouden gelijken. Natuurlijk geven wij dat' niet altijd toe: ho ho, dat zou ons zelf niet bijster Interessant maken. We paradee- ren immers zoo graag met kwasi-inte- ressante eigenschappen van bijvoorbeeld erg streng-van-oordeel, of erg koppig (onwrilkbaar-van karakter noemen wé dit liever) of erg fijngevoelig (karakter- loos-onbeheerscht sentimenteel feitelijk, maar foei wat een woordI) te zijn Maar in de oogenblikken van stilte, wanneer we geheel alleen zijn, en voor niemand ons hoeven te hullen in de schamele kleedij van onze ons-zelf-aan- gëmeten karaktertrekken of principes, wanneer we heel heerlijk met onszelf zijn, dan voelen we allen in ons het ver langen, bij sommigen onbestemd en on bepaald, om op dien idealen mensch te gelijken, die alle mooie en goede eigen schappen in zich vereenigt, die wij be wonderen. Ach ja, en we zouden al dié goede eigenschappen ook wel tot de on ze willen maken en het volmaakte na streven, we zouden goed en vol liefde, zachtmoedig en nobel willen zijn... als... als we niet bang waren, bang voor wat anderen ervan zullen zeggen, bang voor een spottende lach, bang iets te zullen verliezen - ja, zulke vreemde venten zijn wij zelfs, dat we goed doende meenen iets te kunnen verliezen - bang dat an deren misbruik van onze goedheid zul len maken, bang dat de wereld ons niet voldoende interessant zal vinden, als we niet snel met een hard oordeel of een kranige veroordeeling klaar staan. Stel je voor, dat de wereld ons voor „half-zacht” hield, ons, wij die graag zulke ferme, deksels-bij-de-hande-kerels schijnen. En toch.. onze zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen yan den fabrikant A. Mljnbardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoe ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. OOR-, NEUS- KEELARTS is afwezig vanaf ZATERDAG 8 OCTOBER tenm. DINSDAG 25 OCTOBER Oroote mannen zijn zij, die inzien dat geestelijke kracht grooter is dan eenige stoffelijke kracht: dat gedachten de wereld beheerschen. EMERSON. Vertrouw niet iedere beschuldi gende tong, zooals de meeste zwakke individuen doen; maat geloof liever dat de geschiedenis onjuist is, die niet waar behoorde te zijn. Inderdaad, zoo is de „gentleman”, de zachtmoedige mensch, zooals de verta ling zou kunnen luiden. Een oud boek van levenswijsheid geeft een fijngevoeldel, goeddoordachte om schrijving van den waren gentleman: de ware gentleman vermijdt alles wat het gevoelen van hen, met wie hij tezamen is zou kunnen kwetsen; alle botsing van meeningen, of botsing van gevoelens, elke gedwongenheid of verdenking, oi somberheid of vijandigheid; zijn groote zorg is ieder zich op zijn gemak en thuis te doen gevoelen. Hij heeft oogen vooi elkeen van zijn gezelschap; hij is zacht jegens den schuchtere, zachtmoedig je gens dengeen die zich op een afstand houdt en liefderijk jegens den dwaze, hij waakt tegen ontijdige toespelingen of onderwerpen die> kunnen prikkelen; hij voert zelden den boventoon in de conversatie en is nooit vermoeiend. Hij acht diensten gering, wanneer hij ze be wijst, en schijnt te ontvangen, terwijl hij ze aan iemand bewijst. Hij spreekt nooit over zichzelf, tenzij hij ertoe gedwongen wordt, hij heeft geen ooren voor laster of praatjes..., in terpreteert alles ten goede. Hij is nooit laag of „klein” In zijn dis puten, verwisselt nooit persoonlijkheden of scherpe gezegden voor argumenten, of insinueert kwaad, dat hij niet regel recht durft uitspreken. Vanuit het standpunt van een verzien de voorzichtigheid, neemt hij het woord van den ouden wijsgeer in acht: Gedraag U steeds jegens Uw vijand alsof hij te eeniger tijd Uw vriend zal zijn FLORIS C. Uitslag aanbesteding. Uitslag aanbesteding van het bouwen der nieuwe R.-K. Kerk alhier. Hoogste inschrijver was: Edo Kwant, Amersfoort De drie laagste inschrijvers waren: H. G. M. Foke, Hengelo H. Schutte, Musselkanaal Fa. Van Hezewijk Best (N.-Br.) -142.500 Er waren in ’t geheel 25 inschrijvers; de begrooting was f 155.000. Het werk is gisteravond aan de laag ste inschrijvers gegund. ^LEEUWARDEN- 'J Een jubileum. Bij zijn 25-jarig Raadslidmaatschap mocht j.l. Maandag de heer D. B. Eerd- mans zeer veel blijken van belangstel ling ontvangen, o.a. van de gemeente raad een schilderij, voorstellende het stadhuis, vervaardigd door onze stad genoot, de heer Taco van der Meer. Van de gemeente een fantasiekast, van de Anti-Rev. Kiesvereeniging een ge dreven koperen bloempot, fabrikant Dijkstra, Sneek, voorstellende het Stad huis en de Geref. Kerk. Van het perso neel in. publieken dienst een plant en verder zeer vele bloemstukken. Gisteravond werd de jubilaris in een officieuze Raadsvergadering gehuldigd. •vAN-WLKEnBURG'S „Bolsward - Vooruit”. In de Commissie „Bolsward - Vooruit” is sinds langen tijd overwogen, of het niet nuttig zou kunnen zijn voor de mid denstand een boekhoudcursus te organi- seeren. Na veel inspanning Is het haar gelukt nu de gelegenheid open te stellen zich voor een boekhoudcursus op te geven. Zij is er n.l. in geslaagd een prima leerkracht aan deze cursussen te verbin den en wel den heer S. F. ten Brink, leer- aar Boekhouden M. O. te Leeuwarden. De bedoeling is een cursus te geven: A. ter opleiding voor praktijkdiploma, duur der studie één jaar, te beginnen midden Oct. B. een cursus die gelegenheid geeft aan zakenmenschen om zich een eenvoudige boekhouding op zeer bevattelijke wijze eigen te maken Deze cursus omvat 10 lessen en zal voor zeer velen In een sinds lang gevoelde behoefte voorzien. Het is niet de bedoeling de waarde en het nut van boekhouden en van een der gelijke cursus uiteen te zetten, maar wél om te wijzen op deze zoo bij uitstek gunstige gelegenheid. Wat deze cursussen juist zoo bizonder aantrekkelijk maakt, is de prijs die zeer laag gesteld is, zoodat men zeker ner gens voordeeliger kan slagen. De Voorzitter der Commissie, de heer B. J. Zantman, is gaarne bereid leder uit voerige inlichtingen te verschaffen en is daar gelegenheid zich tot uiterlijk Dins dag 11 Oct. voor één van beide cursus sen op te geven. LEDENDAG BROEREKERK. Verslag van de Avondvergadering. Te ruim 8 uur opende Ds. van Kuiken van Exmorra deze avondsamenkomst. Na het zingen van een paar psalmver zen en het voorlezen van een bijbelge deelte, sprak Zijn Eerw. een kort inlei dend woord, waarin hij inzonderheid 'n woord van dank bracht aan Dr. Honders die Voor het laatst deze vergadering leidde wegens zijn aanstaand vertrek naar Wassenaar. Verder werd welkom geheeten Ds. Roose van Groningen, die dezen avond zou spreken. Deze verkreeg toen de gelegenheid om te spreken over „Gezin en Geloofl” Spreker •vond het (iets heerlijks om voor zooveel jonge menschen te spreken over dit onderwerp. Immers, gezin en geloof zijn wel de kostbaarste levens- goederen. Dadelijk zal dit erkend wor den door velen die ze zelf niet bezitten. Ieder zoekt om het geloof en ieder jong mensch, hetzij meisje of jonge man, ver langt naar een gezin. En deze beide grootheden zijn zeer nauw aan elkaar verbonden. Zij ontstaan op dezelfde wijze. Er is steeds een Ik en een Gij. Bij het geloof is het de Gij die begint en het Ik dat antwoordt. Christelijk geloof is geloof in Christus (volgens Zondag 1 van de H. Cat.). Er is gemeenschap van liefde, doordat de vonk oversprong. En deze liefde is van Christus kant volkomen. „Wij hebben Hem lief, omdat Hij ons eerst heeft lief gehad.” Op diezelfde wijze wordt ook het gezin geboren. Steeds weer een ik en een gij. En bij alle verschil (neem alleen maar het onvolkomene) is er ook grpote overeenkomst, ja, zij zijn 3oo saamverbonden in de diepte der persoon lijkheid, dat zij een groote invloed op elkaar moeten hebben. Hij die op den weg der gezinsstichting ook maar schuchtere schreden zet, is dezelfde die gelooft. Er is steeds een derde in het spel. Niemand is vrij. Wie heerscht over uw hart? Christus of de wereld. Alleen in Christus zijn wij vrij, ook om ons te geven aan den naaste. En in het gezin zal het ’t beste blijken of wij waarlijk vrij zijn. De echtheid van ’t geloof wordt daar dus beproefd. Maar ook In het gezin worden de heerlijkste geloofsoverwinningen behaald. En dit geschiedt niet door veel woorden maar door de daad (vgl. 1 Petri 3). Spreker besloot zijn met aandacht ge volgde rede, door op te wekken om te blijven strijden voor het bezit van deze kostbare levensgoederen, tot eer van Hem, die dit alles zal volmaken vooi Zijn heerlijk Koninkrijk. Na deze rede werd gezongen, terwijl inmiddels een collecte werd gehouden. ja en toch is er niets in staat onze innerlijk-diepgevoelde be wondering voor den idealen mensch uit te roeien. Met welk een waardeering en nauw verholen bewondering spreken we niet van een volkomen correct mensch als van een „genleman”? Ja, die of die is een „echte gentleman”Maar wat beteekent het dan, zulk een ideaal mensch, zulk een „gentleman” te zijn? De oude dichter Thackory beschrijft hem als volgt: Wat beduidt het een gent leman te zijn? Het is: eerlijk, zachtmoe dig, onbevreesd en wijs te zijn; en al deze eigenschappen bezittend, ze op de mest beminnelijke wijze naar buiten tot uiting te brengen. De Zangvereen. „De Lofstem” zong nu een lied, waarna Dr. Honders van Sneek zijn slotwoord ging spreken. Spreker zegt, dat het hem aan zijn hart gaat voor het laatst het woord te voe ren. Door zijn aanstaand vertrek zal een volgende ledendag door een ander geleid moeten worden. Doch de gedachtenis aan prachtige gezegende dagen kon mee genomen worden. Nog steeds is er een climax in de ledendagen waar te nemen. Om niet buiten de gedachtengang van het geheel te treden, wenscht spreker te wijzen op een oud Bijbelsch gezin, dat tegelijk modern en zelfs mondain ge noemd kan worden: het huisgezin van Eli. Er zijn twee mannen in de Bijbelsche Geschiedenis, wier namen veel op el kander gelijken, doch die innerlijk zeer veel verschillen. Elia de profeet staat m den dienst des Heeren, terwijl wij Eli meestentijds aantreffen óf zittende óf liggende in den dienst des Heeren. Wij allen, jongeren en ouderen, wor den opgeroepen om staande te zijn in een heilige dienst, zoowel in als buiten het gezin. In zooverre zijn wij allen can- didaten tot den Heiligen Dienst: geroe pene heiligen. Wat er in het gezin van Eli werd ge mist was: eerbied voor het Heilige. En hierin wenscht spreker juist zijn slotwoord samen te vatten. Immers, diegenen die in een Christe lijke omgeving opgroeien, die op Chris telijke vereenigingen gaan, loopen het meest gevaar de eerbied voor het Hei lige te verliezen. Spreker licht dit toe met gevallen aan de praktijk van het leven ontleend. Een levend geloof, waar eerbied is voor het Heilige en den Heilige, zal het gezin opheffen én rijk maken, ook wan neer gebrek aan werk en geld zoozeer het leven kan terneerdrukken. Hier hebben kinderen een taak tegen over de ouderen en de ouderen tegenover de jongeren en wij allen tegenover de hiaatschappij. Door een levend geloof in Christus zullen wij rijk en vrij kunnen staande blijven. Na dit slotwoord kreeg de zangvereen. nogmaals gelegenheid voor het zingen van een lied, waarna Ds. Broekema met dankgebed de samenkomst sloot. Afscheidsbijeenkomst Ds. D. Kossen. Ds. D. Kossen, predikant bij de Doops gezinde gemeente alhier, heeft eenigen tijd geleden zijn emeritaat aangevraagd en gaat zich thans binnenkort vestigen te Velzen. Zondag j.l. had het afscheid plaats. Het kerkgebouw op het Schildwijk was tot in aDe hoeken bezet. De tekst van de afscheidspreek van Zijn Eerw. was ontleend aan Lukas 15 vers 17. Na de predikatie gaf de scheidende leeraar een korte schets van zijn loop baan als predikant. Ds. Kossen was er nog steeds dank baar voor, dat zijn ouders hem lieten studeeren tot predikant. Hij bezocht te Amsterdam het gymnasium en de Uni- versiteit. Zijn eerste standplaats was den Hel der. Nog steeds bewaarde hij vele aan gename herinneringen van die eerste ge meente. Zijn tweede standplaats was Den Haag, waar hij mede door ’t vele zware werk ziek werd. Een langdurige ziekte sloopte hier zijne krachten. Slechts ten deele hersteld werd spre ker naar Akkrum beroepen. Ondanks zijn niet volledig herstel wijdde hij naast zijn ambt nog zijn krachten aan veel maatschappelijk werk. Te Akkrum In het Nut, de geheelonthou ding, Staatspensionneering en het Groe ne Kruis en te Bolsward, zijn vierde standplaats, was spreker mede-dlrecteur van de Nutsspaarbank, bestuurslid van het Nut en Floralia. Spreker was verder bestuurslid van de Friesche Doopsgezinde Sociëteit, en de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit; voorzitter en later secretaris van den ring Akkrum, en secretaris van den ring Bolsward en bestuurslid van het 't N.- en Z.-Hollandsch Emeritaatsfonds. De gemeer.tedagbeweging gaf spreker ook zijn krachten. De toèstand der gemeente bij zijn komst in Bolsward in 1913 leek ongunstig. De gemeenteleden lieten zich echter van hun beste zijde zien en lever den de oorlogsjaren moeilijkheden op, na 1918 brak een bloeitijd aan voor deze gemeente. Spreker moest hier dank brengen aan zijn vrouw voor den steun hem bij zijn arbeid geboden, evenals aan de commis sie van opbouw. Spreker bracht aan het slot van zijn rede dank aan allen, voor de vriend schap, welke hem is betoond. De jongste leerlingen van de catechi- LEMMER 2 GORREDIJK 3 C.A.B. 3 DRACHTEN 3 H Z O. 2 STEENWIJK 3 C. A. B. II speelde voor den Frieschen Voetbalbond te Grouw en verloor met 5-0. satie zongen een afscheidslied, waarna verschillende sprekers het woord tot den scheidenden predikant richten. Eerst sprak de heer S. J. T. Plantinga, voorzitter van denTcerkeraad. Vervolgens de heer Hannema van Harlingen, voor de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit, ds. Hulshoff te Workum voor de Friesche Doopsgezinde Sociëteit en den Ring Bolsward, de heer van der Hoek voor de gemeente Akkrum en een afgevaar digde van de gemeente Witmarsum Pingjum. Het Doopsgezinde zangkoor zong een afscheidskoor. Staande zong de gemeen te ds. Kossen het 4e vers van lied 192 toe. Door Ds. de Voer van Ijlst werd een dankwoord gesproken en werd de bijeenkomst met dankgebed gesloten. Hierna maakten velen gebruik van de geboden gelegenheid om persoonlijk af scheid te nemen van Ds. Kossen. ben, dat hetzelfde tempo benaderd wordt, ’t Is net of er een inzinking bij onze ploeg i». Het spel gaat ook nu snel heen en weer, maar de aanvallen van de Steenwijkers zijn iets gevaariij- ker. Verschillende corners worden ge nomen maar zonder resultaat. Dan volgt een mooie aanval van Steenwijk. Er wordt goed gecombineerd en een mooie goal is het resultaat. 41. Dit succes prikkelt de Steenwijkers tot aanpakken en vrij spoedig volgt de tweede goal. 42. Thans komt C. A. B. er weer iets be ter in, maar een goede kans wordt te hoog ingezet. Bij een Steenwijk-aanval rolt een zeer tamme bal onze keeper onder de handen door. 4—3. Er zijn nog 10 minuten te spelen. C. A. B. begint In te zien dat er beter aan gepakt moet worden. Een mooie aan val volgt, de bal belandt naast, maar de scheidsrechter wijst naar de bekende witte stip. Zeer terecht maakt Steenwijk aanmerking en de scheidsrechter erkent zijn foutieve beslissing. Meerdere aan vallen volgen, enkele corners worden goed voorgezet, maar tot doelpunten komt het niet. Wanneer de arbiter einde blaast heeft C. A. B. deze wedstrijd verdiend ge wonnen. Wanneer we een kleine beschouwing aan dezen wedstrijd willen wijden, dan allereerst een woord van lof voor het spel van onze C. A. B.-ers. Het sloot als een bus. Ieder afzonderlijk en in al gemeen verband is er zeer goed ge^ speel d- We kunnen uit deze wedstrijd de leering trekken dat openhouden van het spel een voorname factor is en tel kens nieuwe kansen schept. Was onze midvoor niet zoo goed bewaakt geweest ongetwijfeld was de score nog hooger opgevoerd. Het weer meespelen van D« Way blijkt een goede aanwinst te zijn. Blijft C. A. B. het tempo in de komende wedstrijden volhouden, dan zal er ter dege rekening met C. A. B. te houden zijn. De competitiestand is nu als volgt: Gesp. Gew. Gel, verl.pnt. v. t. 13-8 10-7 7- 11 8- 13 6-7 8-11 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A. Telefoon No. 12 VOETBAL. Ondanks het minder aangename weer is de wedstrijd C. A. B.Steenwijk I door een bevredigend aantal toeschou wers bezocht. Onder leiding van scheidsrechter Karsten van Sneek stellen beide ploe gen zich op. C. A. B. speelt de eerste helft met het windvoordeel. Reeds na 1 minuut maakt C. A. B. de eerste goal, doordat de keeper de bal weer laat vallen. 10. Dit inspireert onze C. A. B-ers der mate dat de bal telkens op de Steen wij khelft rondzweeft. Onze spelers hou den ’t spel goed open, zoodat verschil lende goede kansen ontstaan. Zoo nu en dan breekt ook Steenwijk door, maar tot doelpunten komt het aan die kant niet. Er volgt weer een goede aanval van C. A. B. W. Hoekstra zet goed voor, maar Tjerk kan niet vlug genoeg bij de bal komen. Direct hierna weer een aanval; de keeper verwerkt niet vol doende en de bal rolt in het net. 20. Bij een goed doorgevoerde aanval van Steenwijk stuit de bal juist tegen de lat. Het spel gaat zeer vlug op en neer, met een belangrijk overwicht van C. A. B. Een goed opgebrachte bal gaat over maar direct volgt weer een zeer mooie aanval die door Tjerk v. d. H. zeer net-* jes in een doelpunt wordt omgezet. 3—0. C. A. B. speelt enthousiast verder en verschillende keeren ontkomt het Steen wijk doel ternauwernood aan een door boring. Een goed voorgezette corner voor Steenwijk wordt door den C. A.B.- keeper op het juiste moment wegge stompt. Voortdurend zitten ’'onze- spe lers voor het Steenwijk doel. Bij een aanval rolt de bal juist langs de doel lijn. Weer een aanval van C. A. B. De Jong plaatst zuiver en Tjerk is op zijn plaats en maakt 40. In deze periode is het spel van C. A. B. stukken beter dan dat van Steenwijk maar tot meer doelpunten komt het voor de rust niet. Een strafschop voor C. A. B. word evenmin in een goal om gezet. De thee schijnt onze spelers na de rust niet in die mate verkwikt te heb- Üfl TtMï, KA DE JONG s NIEUWSBL A waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1