De Bolswardsche Courant en Westergoo „Zij” Crème ZILVEREN RANDEN. No. «o Woensdag 12 October 1932 28s22 Jaargang Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. en A e •LEEUWARDEN' L 1 1 FLORIS. C. (Nadruk verboden). de heer Gem. Dorpshotewerk. Plngjum. Laqe tarieven LEMMER C.A.B. GORREDIJK 4 H.Z.C. 3 DRACHTEN 4 STEEN WIJK 4 V erkeersverbetering. We lezen een bericht uit Steenwijk: De uitvoering van een vroeger geno men raadsbesluit heeft een aanvang ge nomen. Wegens het snelverkeer worden de oude stoepen van de stad vervan gen door trottoirs van vierkante beton nen tegels. Wanneer zal Bolsward dit goede voorbeeld volgen? 2 Oct. Heden had alhier een voetbalwet strijd plaats tusschen H. Z. C. Ill van Harlingen en P. V. C. I van Pingjum’. Eerstgenoemden wonnen met een stand van 21. Er werd van beide kanten goed spel gegeven. 1 2 1 3 3 Opening van den Bazar. ll-10-’32. Om halftwee staat onze plaatselijke Muziekvereen. aangetreden op het plein naast het Lokaal. Daarachter scharen zich het Bestuur van het Groene Kruis en de Dames-Commissie om een rond gang te maken door het dorp. Te ongeveer 2 uur wordt vervolgens de Bazar geopend door den heer S. Rusticus, voorzitter van het Groene Kruis alhier. ’t Is dan reeds gezellig druk, zoodat voor ’t welslagen dezer Bazar alle kans bestaat. Waar ons blad ter perse gaat, zullen we over een en ander niet verder uit weiden, doch verwijzen onze lezers naar het meer uitgebreide verslag dat we in ons no. van a.s. Zaterdag hopen op te nemen. vamVALKEHBURG'S-* ♦•iLEV£RTRAATI Verschijnt Dinsdags- Vrjjdagsavonds. 3 3 2 1 1 6 6 4 3 2 1 it L Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’S, ook zonder chauffeur. Arum. VOETBAL. C. A. B. I wint in Gorredijk met 1-0. Zwaar bevochten zege, v. d. Heide in topvorm. Subliem werk der achter hoede. W. Hoekstra scoort de winnende goal De Wedstrijd. Wanneer de scheidsrechter beginnen fluit, ontwikkelt zich direct een vinni ge strijd voor het C. A. B. doel. Gor redijk zet de eerste 10 min. alles op al les, keiharde schoten worden gelost, doch keeper en backs bezweren alle ge vaar. Dan begint het spel zich te ver plaatsen, onze voorhoede breekt eenige malen gevaarlijk door, doch ook de G.- doelman is op z’n post. Wanneer er 20 min. gespeeld is, plaatst De Jong naar Appeldoorn, deze bedenkt zich geen oogenblik, en maakt ons inziens een zuivere goal, doch de scheidsrechter constateert buitenspel. Niet ontmoedigd spelen onze jongens hardnekkig door, weer krijgt De Jong op de rechtervleu gel de bal vrij, een harde schuiver be landt op de linkervleugel, en onze links buiten schiet onhoudbaar in. C. A. B. leidt na 25 minuten met 10. Gorre dijk begint nu weer flink aan te pak ken, twee bijna zekere doelpunten wor den door v. d. Heide op sublieme wijze behandeld. Even voor rust weer een mooie C. A. B.-aanval, besloten met een hard schot, hetwelk de G.-doelman nog juist naast kan werken. Wanneer een corner van links, juist door v. d. Hauw over de lat wordt gekopt, fluit de scheidsrechter het rustsignaal. De thee heeft de Gorredijksters goed gedaan, onophoudelijk is de bal op de C. A. B.-helft, half linie, backs en doelman staan telkens voor een zeer zware taak, doch op schitterende wijze worden alle aanvallen onschadelijk gemaakt. Een maal zien we de G.-centervoor alleen voor ’t doel, doch op ’t moment dat hij in zal schieten, grijpt de Way op resolute wijze in, en ook deze kans is voor Gor redijk verkeken. Twintig minuten voor ’t einde krijgen we weer een C. A. B.-overwicht, twee maal komt v. d. Hauw alleen voor de keeper te staan, het eerste schot gaat over, ’t tweede wordt op prachtige wijze verwerkt. Weer trekt C. A. B. ten aan val. Appeldoorn lost op 20 meter af stand een hard schot, doch de G.-doel- man weet van geen passeeren. Nog 8 Nijland. De Groene Kruis-bazar. 10-10-’32. ’t Is Maandagavond. Even gaan we een kijkje nemen in het Lokaal, alwaar de Bazar zal worden gehouden, ’t Geeft ons een beeld te zien, zooals we ons dat hadden voorgesteld. Een paar bestuurs leden van „Het Groene Kruis en de Da mes-Commissie, mitsgaders een enkele vakman, zijn druk bezig om overal de laatste hand aan te leggen, 't Geheel geeft een feestelijken aanblik, ’t Keurig versierde lokaal en de mooi aangeklee- de stands, benevens de theetuin, ver- hoogen in niet geringe mate de fleurige aanblik van het Lokaal. Rondgeleid door een der bestuursle den zien we een balgooierij, een paar grabbeltonnen, prijs halen uit den Kerstboom, een sjoelbak, een wegerij, een afd. prijsschieten, enz. Verder worden we opmerkzaam ge maakt op 3 spreien, waarvan 1 wordt verkocht, 1 verloot en op de andere kan men raden, hoeveel uren eraan gewerkt is. Dan nog staat er een zeer mooi dui venhok, waarvan de bestemming niet niet bekend was. In de tentjes is bijna geen neen te koop; vanaf baby-goed tot steenkolen is er verkrijgbaar. Dan gaan we mee met onze wijkzus ter. Er is namelijk een aparte zaal inge richt voor een poppengroep van de t.b.c.-bestrijding van het Prov. Gr. Kruis. Keurig is een en ander gerang schikt. Een bezichtiging overwaard. Verleden Donderdagavond hield het Nutsdepartement in „De Prins” hare gebruikelijke huishoudelijke vergade ring. Diverse verslagen werden uitge bracht, terwijl in de ontstane vacatures werd voorzien. Zoo bracht de bewaarschoolcommissie haar jaarverslag uit. Aan contributies, giften en subsidies waren circa f 900. ingekomen; het kassaldo bedroeg thans f 109.81 y2. De voorz., de heer L. S. van der Burg bracht een woord van dank aan het afgetreden bestuurslid, den heer J. Bergsma, die 35 jaar zitting had in het bestuur en thans voor de herbenoeming had bedankt. In de vaca tures werden ge- en herkozen de hee- ren F. G. Bergsma, S. S. Hofstra en R. M. de Boer. In de jeugdwerkcommissie werden benoemd mevr. Tichelaar-Leverland en mevr. Tichelaar-Kramer. Het saldo dei rekening wees een overschot aan van pl.m. f 46. Uit het verslag der spaarbank ncn teeren wij, dat de reserve 6 pCt. be droeg. In het bestuur werd de heer L. S. van der Burg herkozen. In de biblio theekcommissie werd gekozen de heer Flieringa, die de benoeming voorwaar delijk aannam. En tenslotte werd in het departementsbestuur benoemd de heef T. Toornstra, zulks in de vacature van het lot, goed of kwaad, verandert mannen en vrou wen niet, naar ik meen het ontwikkelt hun karakter. THACKERAY. Zoo oppervlakkig beschouwd lijkt het een ramp en een treurig lot, wanneer crisis de wereld teisteren als Egyptische plagen. Wanneer donkere wolken van rampspoed het licht verduisteren en er nergens licht schijnt te zijn. En vooral, wanneer we zelf door vermindering van inkomsten of erger nog getroffen wor den. Dan valt het wel heel moeilijk om de zilveren randen op te zoeken, die ook aan de donkerste wolk een belofte van licht en uitkomst en verbetering verlee- nen. En toch: ook de duistere wolken van een tot wereldomvang uitgegroeide eco nomische evenwichtsverstoring hebben hun zilveren randen, als men bedenkt, dat door deze economische beroering de menschen genoodzaakt worden den blik eens af te wenden van de loutere en enkele beschouwing van materieele za ken en genoegens en dien te richten op de veel belangrijker geestelijke waarden. Men hoeft immers geen diepzinnig filo soof te zijn om te begrijpen, dat er in deze wereld niets zonder reden en oor zaak gebeurt en dat er geen blinde krachten die depressies enz. te weeg brengen bestaan, doch dat het ten slotte de collectiviteit van de gedachten der menschen is, die tot bepaalde dingen leidt. Niet voor niemendal hoort men dus door denkers verklaren, dat de depres sie niet zoozeer een economische is, dan wel een moreele. „Let op uw voordeel”. Zaterdagavond 12 uur is het gesmolten rundvet f0.35 per kilo verhoogd. ’t Is nu zaak nog iets voor onverhoog- den prijs te krijgen en dat kan, zoolang de voorraad strekt in BRANDSMA’s WINKEL. Prijs in emmers 25 cent per pond. Ad ver ten tiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnunimer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. voor hen is en die zullen voortgaan het op dwaze wijze uit te geven. Maar het lijkt ons toe, dat we door het pogen om iedereen rijk te maken, er niet bepaald in geslaagd zijn iemand erg gelukkig te maken. En men vraagt zich wel eens af, of we als natie niet een weinig ons hou vast aan de duurzame dingen des levens verloren hebben in den strijd om het machtige geld. Want het is inderdaad juist, dat er geestelijke waarden zijn, die van onmetelijk grooter belang zijn dan rijkdom en die niet afhankelijk zijn van voorspoed, die, in feite, eerder de neiging hebben vernietigd te worden door het bezit van meer geld, dan noo- dig is om het lichaam warm en goed gevoed te houden. Het is daarom zoo’n vreemde gedachte nog niet, dat de ma gere jaren wel eens de groote beteeke- nis konden blijken te hebben gehad, dat ze de blikken der menschen afwendden van de beschouwing van louter genoe gens naar de soberder doch veel belang rijker dingen des levens. minuten zijn te spelen, grenswachter Dijkstra raadpleegt onophoudelijk zijn horloge, doch de tijd schijnt voorbij te kruipen, hij weet dan ook niet beter te doen dan C. A. B. nog eens extra aan te moedigen. Gorredijk zet er nog eens alles op. J. Huisman weet eenige malen niet anders te doen, dan tot corner te verwerken, welke evenwel niets opleve ren. De laatste 3 min. zijn weer voor C. A. B. en als einde wordt gefloten, heeft C. A. B. een zwaar bevochten zege behaald. Het geheele elftal speelde een beste middenlinie en beide d. Vijf gulden is er te verdienen voor de pientere huisvrouw I I I AMe jgesmoltien rundvet is Zatendag met 35 cent per kilo verhoogd (dit is on geveer f5.00 per emmer). Wij verkoopen onze voorraad nog zonder één cent verhooging. Direct be stellen s.v.p. BRANDSMA’s WINKEL. Tot directeur van de Chr. Zangvereeniging „Advendo” alhier, is benoemd de heer R. Baarda van Menal- dum. t. 18-5 8- 11 10-8 10-8 9- 17 10-16 Tramstoring. Gisteren had ter hoogte van het vroe gere tolhek op den Sneekerweg een ernstige tramstoring plaats. De bestuurder van den motorwagen met goederenwagen, komende van Sneek, bemerkte plotseling, dat een 3- tal varkens op den weg bij de rails lie pen. Voordat de bestuurder de wagen tot stilstand kon brengen, was een der varkens reeds onder de motorwagen doorgeschoven en botste tegen de ledi ge goederenwagen op, die tegen een dergelijke schok niet bestand, uit de rails wipte en nog eenige meters ver werd meegetrokken. Het varken was onmiddellijk dood. Dit ongeval bracht heel wat stagnatie in het verkeer op dit drukke lijntje. Na eenige uren was de wagen weer op *de rails. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, ook was de materi eele schade van weinig beteekenis. fen de hiele gearkomste waerd tank brocht foar de notulearing. Do waerd foarlêzen een skriuwen fen it êld-lid Venema, hy brocht tank foar it „ien- fêldich oantinken” foar de „seance- joun” dy’t hy jown hie. De öftredende foarsitter wirdt by acclamatie op foar- stel fen de hear J. Wilkeshuis, wer üt- kard. De skath^lder, de hear P. Park, fortelt hwet hy ütjown en ynbard hat. Mei it saldo fen ’t foarige jier de yn- komsten wier ynbard f 122.48. Utjown wier f 79.05J/2. It saldo is f 43.39’/2. Er is noch in rekkening ynkomd fen f 12. Dos it „batig” saldo is feitelijk f31.39i/2. Wy binne f9.16’/a foarüt- boerke neffens forline jier f0.13. Det giet mar goed dos. De rekkening wirdt troch de hearen A. Y. de Jong en Joh. v. Zandbergen neisjoen en yn oarder bifoun. De skathAlder krijt in hertlik wird fen tank foar syn goed bihear. De winterjounenocht wirdt lang en breed bispritsen. De hear Wilkeshuis wol in great stik spylje mei in bulte spilers der yn, den gjin neistikje, mar in pear foar- drachten, desnoads hollAnske. Cor Hid- ma en de foarsitter ha biswier yn for- bdn mei de karbrief en om üs Fryske saek. It kin wêze det de karbrief 't oare jier hwet wizige wirde scil. De kar fen stikken wirdt oan it bistjflr oerlitten. De hear Wilkeshuis scil de lieding wer op him nimme; der binne 17 wirkjende leden opjown. Cor Hidma droech foar fen „Reade Nynke”, ’t wier yn oarder. Dêrnei slüt de foarsitter de byien- komste. VERGADERING van den Raad die ge houden zal worden op Donderdag 13 Oct. a.s., ’s avonds 7 uur ten stadhuize. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot invoering en wijziging van verschillende belastingen tot dek king van het tekort op de begrooting voor 1933. Oostenrijksche financiën. Begrooting 1933 in evenwicht? Volgens de „A. E. en F.” zal de Oos tenrijksche begrooting voor 1933. die binnen enkele dagen zal worden n:ge- diend in evenwicht zijn en zonder een deficit sluiten. De ramingen der ont vangsten zijn belangrijk lager maar hier tegenover staat een groote vermindering der uitgaven, vooral wat betreft de staatsbedrijven. 7 Oct. It Frysk Seiskip hfllde hjar leden- gearkomste op ’e seal fen de hear D. Lukkes. Der wierne mar 16 leden op- komd. D efoarsitter, de hear M. Hidma, iepene mei in hertlik wolkom, hy ho- pet det de leden hjar krêften wer jaen scille om in goed slagge ütfiering to krijen. De notulen wirde troch de foar sitter foar lézen, om’t de skriuwster net op 'e byienkomst wêze koe. Ut namme Wommels, Esperanto-curaus. 10 Oct. Omdat de belangstelling voor het volgen van een Esperanto-cursus van de kant der ouderen te gering was, kon een dergelijke cursus alhier niet door gaan. Thans is besloten Esperanto te leeren aan de schoolkinderen. Voor deze cur sus hebben zich 20 kinderen aange geven. De cursus wordt gehouden bui ten de schooluren en gegeven door het Hoofd der Openbare Lagere School, de heer M. van der Kamp in één der loka len van bovengenoemde school. t Naar we uit goede bron vernemen bestaan er plannen dat de Gem. Zang- vereen. „Harmonie” en de Muziekver- eeniging „Andante” binnenkort een concert in de Doele zullen geven. De bedoeling is een z.g. nop-stop- programma uit te voeren, afgewisseld door verschillende dansnummers. 8 Oct. De leiders en leidsters kwamen bij een om een bespreking te houden over het winterwerk. Er is besloten dat de volgende clubs gehouden zullen wor den: 1 leidster-, 1 timmer-, 1 schaak club, ook niet te vergeten de vrouwen club,! cursus voor eerste hulp bij on gelukken onder leiding van Dr. D. Da nes. Verder 3 meisjes- en 4 jongens- clubs. Zeer zeker wel variatie; ’t is te hopen, dat velen er gebruik van zullen maken. Makkum. De visscherman C. Wigbout, alhier, heeft een dezer dagen een snoek gevan gen van 3 pond. Nu is het vangen van een snoek geen zeldzaamheid, doch we! iets zeldzaams is het, dat deze snoek in het Ijsselmeer (de vroegere Zuiderzee) is gevangen. De heer Wigbout is van gedachte dat dit wel de eerste of een der eerste snoe ken zal zijn die in het Ijsselmeer zich thuis beginnen te voelen, nu het zoute water van lieverlede wordt omgezet in zoet water, en de snoeken zoowol als ook andere binnenvisch, van uit den „Ijssel” en het „Zwarte water” zich over het Ijsselmeer verspreiden,omdat ze nu toch in hun element blijven. Het water in het Ijsselmeer is volgens Wigbout zoodanig ontzilt, dat hij er bij gelegen heid bij dorst van drinkt. Niet iedereen zal dit even snel begrij pen of toegeven. Doch er zijn andere zij den aan het probleem, die eenvoudiger te vatten zijn. Zoo bijvoorbeeld, als men zich eens afvraagt wat er eigenlijk wel gebeuren zou, als slechte tijden met mil- lioenen werkloozen en beknotte inko mens eens onbepaald zouden blijven voortduren. Hoeveel slechter zouden we dan af zijn, als volk, als de bestaande standaard Man inkomen eens blijvend zou zijn? Een collega in de Central Uni on (Westfield) gaf terecht dit eenvou dige antwoord hier op: Het hangt er hee- lemaal van af, waar je gaat staan als je de wereld bekijkt. Gaat men uitsluitend en alleen op een financieel standpunt staan, dan staan de zaken deksels slecht. Maar er zijn andere gezichtspunten. Waarom wenschen we allemaal dat de welvaart zal wederkeeten? Opdat we allen meer geld zullen hebben. Maar als we nu meer geld zouden hebben, wat zouden we er dan mee doen? Vreemde vraag. Maar een, die wel de gelijk reden van bestaan heeft. Want wie oogen heeft gehad om te zien en ooren om te hooren, die zal zeker heb ben moeten opmerken, dat in de achter ons liggende „boom”-jaren, toen vele menschen gemakkelijk en veel geld kon den verdienen, het in de meeste gevallen bar moeilijk is geweest om het ook te houden. Men denke maar eens aan het bijna uitgestorven ras der O.W.ers, wier tonnen en millioenen in enkele jaren wegsmolten. En uit wat we zagen en hoorden en lazen over wat de gemakke lijk geldverdienende menschen met hun geld deden, hebben we de conclusie kun nen trekken, dat het den meesten van hen geen goed heeft gedaan. Integen deel wil het ons voorkomen, dat er een bepaald zeer slechte invloed van uitging. En is er eenige reden om aan te nemen, dat de menschen, in het algemeen ge sproken, meer blijvende waarde uit ge makkelijk verdiend geld zouden verwer ven, als de dagen van groote voorspoed weer terugkeerden? Wij meenen van niet. Zeker, ieder weldenkend mensch zal het met den boven aangehaalden scri bent van Central Union eens zijn, dat ieder mensch recht heeft op een „baan tje”. En men hoopt niet alleen, doch ver wacht stellig, dat de toestanden zooda? nig zullen veranderen op welke wijze dan ook, dat er geen werkloosheid meer zal zijn op zulk een uitgebreide basis als thans. Ook zullen er altijd wel menschen zijn, die meer geld hebben, dan goed den heer H. van der Goot, aan wien eveneens een hartelijk dankwoord ge richt werd. Betrekkelijk de winteravonden werd bepaald, dat het bestuur gemachtigd werd hiervoor de noodige maatregelen te nemen; getracht zal worden een spre ker te verkrijgen onder hoofdbestuurs- voorwaarden. f Naar we vernemen heeft W. Brandenburg bedankt als lid van den Raad. Opvolger op de Vrijz. Dem. lijst is de heer D. Steensma, die zijn benoe ming zal aanvaarden. partij, vooral backs met aan ’t hoofd doelman v. Heide. De Competitiestand is als volgt: Gesp. Oew. Oei. verl. pnt. v. 3 4 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/s ct. Buitenland 2^ ct. Uesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. leesgeld per looper 40 ct. o. kwartaal. UJudUiem J Aulonoodlg? werkt zacht en weldadigUw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 203045 en 75 cent. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1