Ill Kamer Closet Stoelen 1 een gemak voor zwakken en zieken. HOFSTEDE Een Meisjesgezicht verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Ztj”-Crême gebruikt. Het leven en de visscher. De Bolswardsche Courant en Westergoo I Uit den Omtrek. IIJIIIIIIBIBB Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Stadsnieuws. 28— Jaargang en 4 ts. FLORIS C. (Nadruk verboden).. de Hitzum. Witmarsum. Advertentiön per regel: Woensdagsnumme» 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. n ’n mr- te /er- stil* He at ter mt Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. dernemers op deze tentoonstelling, die van hedenmiddag tot en met Donderdag gehouden zal worden, deqionstreeren. Zooals reeds gezegd, zijn er uit onze stad veel markante portretten. Bijzon der mooi is bijv... maar neen, dat moet U zelf eehs gaan zien. De entrée is zeer laag. De ingang naar de bovenzaal is geheel apart Viertal Op het viertal voor predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier komen voor: M. A. Hijlkema te Drachten, M. H. Koster Ozn. te Giethoorn, F. H. Pasma te Grouw, J. L. de Wagenmaker te lip en Landsmeer. Door de groote regenval was Zondag het sportterrein onbruikbaar, zoodat de wedstrijd S. V. G. te Sneek eh Wester- goo I te Arum niet kon doorgaan, het geen telegrafisch werd afgelast. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Hallum, de heer K. Weizenbach, thans hoofd der Chr. school te Pingjum. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer D. Kip, gemeenteveldwach- 15 October 1932. Hedenmorgen had in de nabijheid van Franeker, op de hoek van de z.g. hard- draversweg, een vrij ernstig auto-onge- luk plaats. Een auto, komende uit de richting Fra neker, kwam, door onbekende oorzaak, misschien ook omdat de chauffeur niet gerekend had op de vrij scherpe bocht, in de bermsloot terecht. De inzittende passagier, Ds. Pel uit Witmarsum, kon slechts met moeite ge red worden. Door de bovenste kap open te snijden wist men hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Het bleek, dat hij vrij ernstig gewond was. De inmiddels ontboden geneesheer, Dr. Saarloos uit Franeker, constateerde een schouderbreuk. Na verbonden te zijn werd hij door middel van een andere auto uit Franeker, naar zijn woning ver voerd. De chauffeur liep enkele hoofd wonden op. De auto was vrij wat be schadigd. 3A 12 Pingjum. Bedankt voor de Ned. Herv. gemeente Pingjum en Zurich, cand. J. Oosterhuis te Marum (Gr.). f ka. lale me- far- leld .ar- ml- ar- ts. ts. 50 25 u’s Voetbal. Zaterdagmiddag speelden de W. V. C. te Wons tegen Westergoo III te Arum Laatstgenoemde club won met den stand 4-2. DRAiSlïlA-vAM-VALKEriBURG'S' e 4. •iLEVERTRAATI >«t- >m- L veg ;en en ;n, os. Ds- aan de ne- van ken irt.. ;n. he en. de rei de est ing len ie ter, en, jen 80- zen or- 000 de Ne- :ah. de- de rinfc fetr IOC* Ruim voorradig I GROOTZAND SNEEK tg ulsi rerd res- rig« Ro de gle Ide- eer- be ver en :et V. ee Lag^terieven Wij verhuren solide 4 en 6 persoon» AUTO’S, ook zonder chauffeur. woord, het gaat om het nschen dat we zijn... t Hedenmiddag 2 uur is op de bo venzaal in hotel Slippens een tentoon stelling geopend van teekeningen en portretten vervaardigd door twee Hon- gaarsche studenten. Deze ondernemende jongelui trachten door deze tentoonstelling, die ze in ver schillende plaatsen van ons land hou den, geld bijeen te verzamelen om hun verdere studie te kunnen bekostigen. De bovenzaal van hotel Slippens is geheel behangen met portretten van vooraanstaande personen uit elke plaats, o.a. uit Sneek, Dokkum, Wolvega, enz. enz. Ook uit onze stad hebben we heel wat teekeningen ontdekt, die voor het meerendeel bijzonder goed geslaagd zijn. Men moet de vaardigheid van deze jongelui bewonderen, die in enkele mi nuten een sprekend portret van iemand vervaardigen. Deze kunst zullen de on- INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Boekhoudcursus Comm. „Bolsward Voonrit”. In een paar dagen heeft zich het getal cursisten voor boekhoudcursus A ter op leiding tot praktljk-diploma verdubbeld. Zoo gaat het goed. Er bestaat, nu de belangstelling zoo groot schijnt te zijn, nog eenige dagen gelegenheid voor aan sluiting. Belangstellenden haasten zich dus. Ten opzichte van cursus ,,B’’ schijnt bij velen niet een juiste meening te heer- schen, want daarvan zouden nog veel meer kunnen profiteeren. Deze cursus is bedoeld voor diegenen die nu of vroeger niet de gelegenheid hebben gehad zich eenigszins in de boekhouding in te werken, hetgeen voor iedere zaak toch van het grootste belang is. Velen voelen dit als een groot gemis, maar geven zich toch niet de moeite aan dit belangrijk onderdeel meer zorg te besteden, en zoo wordt de boekhouding bij velen stiefmoederlijk behandeld. Hierin kan echter nu verandering ko men door zich voor cursus B aan te mel den. Deze is bedoeld voor diegenen, die hiervan geen speciale studie kunnen ma ken, maar die toch eenigszins een be grip van boekhouden willen hebben. Aan cursus B is hoegenaamd geen buitengewone studie verbonden, leerboe ken behoeven niet te worden aangeschaft zoodat men niet bang behoeft te zijn niet mee te kunnen komen. Ook de mee ning dat de schooljaren reeds lang achter den rug zijn, houdt velen ervan terug zich aan te melden, en juist dit is ver keerd. Juist voor diegenen, die nooit in de gelegenheid zijn geweest zich hierin te bekwamen is cursus B van groot be lang, omdat in 10 lessen van 1 uur op zeer bevattelijke manier deze stof be handeld wordt. Aangifte voor deze cursus blijft deze week nog opengesteld bij den voorzitter der commissie „Bolsward Vooruit” den heer B. J. Zantman. De comm. „Bolsward Vooruit”. zakelijk. Deze is noodig in den omgang bij speciale gelegenheden, maar nog veel meer in het gezinsleven, opdat men niet in iemands rechten treedt of eens anders plezier bederft. Vrede wordt verstoord, orde verbroken en schoonheid bedorven, daar waar zelfzucht heerscht, al was er ook weelde en cultuur aanwezig. Som mige ouders zijn onuitputtelijk in hun voorkomendheid en hoffelijkheid jegens vreemden, maar zijn als een kille mist voor hun kinderen thuis vol nukken en hard in hun opvattingen. Liefde vraagt nu eenmaal wederzijd- sche tegemoetkomendheid. In een vol maakt gezin vindt echter een intellec- tueele uitwisseling van gedachten plaats. De leden van het gezin moesten hun ervaringen, waarnemingen en indrukken uitwisselen... Ouders moesten den vra gen den geest van de jeugd op verstan dige wijze tegemoet komen. Er moet we- derzijdsch vertrouwen zijn, er moet ook beleefdheid zijn. Dit is in het gezinsleven net zoo noodig als de olie die in de ma chine de wrijving vermindert. Nietwaar? La charité commence en fa milie: de liefdadigheid, de liefde, de be- tooning van liefde jegens anderen... be gint thuis. Waar zoo’n visscher iemanc^al niet op kan brengen... Benoeming. Benoemd tot leeraar in het bouwkun dig teekenen, tevens belast met de alge- meene leiding van de vakteekenschool te Franeker, de heer G. van der Zee, archi tect alhier. ter te Pingjum op zijn verzoek, in ver band met het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, met ingang van 1 Jan. a.s. alszoodanig eervol ont slag verleend. Bij de Maandag door notaris Van der Burg gehouden verkooping werden koo- pers van: de Winkelhuizing aan de Voor- rige de hr. J. Elzinga alhier voor f 2055.-, de Huizing aan de Wijde Steeg (in ge bruik bij den heer W. v. d. Meer) de hr. Jacob Hoeksema te Wijk bij Duurstede voor f 1250.en de Huizen in de Pot huissteeg (bij samenvoeging) de heer L. Postma alhier voor f 728. Het eerste perceel werd 48 maal ver hoogd. Voetbal Zaterdagmiddag toen het terrein in prima conditie was, was iedereen over tuigd, dat de belangrijke ontmoeting C. A. B. 1Lemmer I zou doorgaan. Helaas scheen Pluvius ons niet gena dig gezind. Zondagmorgen viel de re gen in stroomen neer, wel was het ter rein niet buitengewoon slecht, doch daar de regen maar bleef aanhouden, en de vooruitzichten zeer slecht waren, moest de wedstrijd uitgesteld worden. Voor de vele belangstellenden was het een tegen valler, doch er was één troost, n.l. BelgiëHolland voor de radio. Het publiek schijnt de laatste tijd in reuze mate met C. A. B. mee te leven, velen vragen ons nu reeds, wie komt hier Zondag spelen? Doch ook thans moeten we iedereen weer teleurstellen, want C. A. B. moet Zondag de verre reis naar Drachten ondernemen. Ook deze v^dstrijd is van groot belang voor onze C. A. B.ers, wordt deze wedstrijd ge wonnen, dan komt C. A. B. er schitterend voor te staan. Houdt Bolsward’s ter hoog, boys, zet er alles op, volhouden tot het einde, in dit geval geven we jullie een goede kans. Wat zal Vaz Diaz ons Zondag brengen? Onder de supporters blijkt veel animo te zijn om mee naar Drachten te gaan. Wommels. Vakorganisatie. 15 October 1932. Alhier werd door 't Hoofdbestuur van den Ned. Christelijken Bond van Perso neel in Publieken Dienst, een propa- ganda-vergadering belegd in de oude school, alwaar als spreker optrad de heer Kapinga, hoafdbestuurslid van dien bond. Door hem werd gesproken over „Cri sistijd en Vakorganisatie”, waarna een ruime gedachtenwisseling plaats had. De daarbij gestelde vragen werden uit voerig en tot volle tevredenheid van de Arum. Volksonderwijs, afd. Aram. 15 October 1932. 1 Onze afdeeling hield haar gewone jaarlijksche ledenvergadering in het Dorpshuis. De leiding berustte bij den heer J. Wilkeshuis die in een kort, maar opwekkend woord deze bijeenkomst opende. 20 leden waren present, waarbij wij ook een paar dames opmerkten. De tafels waren weer versierd met een paar mooie bouquetten, hetgeen een fleurige indruk maakte. Na de opening kreeg Mej. M. Kerkho ven (secr.) het woord en las de notulen van de vorige vergadering voor, die on veranderd werden goedgekeurd. Voorts kregen we te hooren een keurig en kemachtig jaarverslag van de secre taresse. De voorzitter bracht de welver diende dank aan mej. Kerkhoven. Toen volgde rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer H- de Jong. De inkomsten bedroegen f125.60, de uitgaven daartegen f 121.21. Batig saldo f4.39. De heeren J. Gros en G. Andringa werden aangewezen de bescheiden van den penningmeester te controleeren. Eerstgenoemde bracht rapport uit met een kleine opmerking die zeer juist was. De voorzitter lichtte een en ander toe en daarna werd de rekening goedgekeurd. Daarna werd een woord van dank ge-, bracht aan den penningmeester en dt commissie belast met het nazien der re keningen. Voorts volgde benoeming van 2 aftre dende bestuursleden n.l. mej. H. Kerk hoven en den heer M. Hidma, die echtet met groote meerderheid van stemmen werden herkozen De herbenoeming werd door beide aftr. bestuursleden geaccep teerd. Toen was aan de orde benoeming afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Arnhem. De voorzitter vroeg naar aanleiding dezer zaak hoe het er met de kas voorstond. De heer J. van der Leij vraagt of het veel nut heeft een algevaardigde te zenden. De heer J. Broersma, afgev. over 1931, bepleitte met goed gekozen woorden om wel een afg. te benoemen. Verder bracht de spreker rapport uit over de gehouden vergadering in Arn hem, hetgeen aan duidelijkheid niets te wenschen overiiet. De heer Tj. Huizenga verklaarde zich tegen de benoeming van een afgev., hij meende dat er meer in eigen kring ge werkt moet worden. Na uitvoerige bespreking is men be sloten geen afgev. te benoemen, hetgeen in hoofdzaak strandde betreffende Je onkosten welke hiermee gepaard gaan. Verder werd aangenomen, dat er een propaganda-avond zal worden gehouden waar men als spreker zal uitnoodigen den heer Thijssen van Amsterdam. De Ingekomen stukken worden In hoofdzaak voor kennisgeving aangeno men, alleen kwam even ter tafel het blin denonderwijs. Van de rondvraag werd 'druk gebruik gemaakt. De heer M. Hia- ma vroeg inlichtingen aangaande auto vervoer voor schoolgaande kinderen. De heer J. Broersma besprak de land dag te Leeuwarden. De heer H. de Jong bepleitte bloempjesverkoop vóór fonds van arme schoolgaande kinderen. Er wordt besloten bloempjes te koo- pen en die trachten aan den man te brengen door eenige dames, die daar voor aangezocht zullen worden. Ten slotte wordt door den heer Broer sma dank gebracht aan de heeren Kerk voogden en het bestuur van het Nut al hier voor de geldelijke steun die onze vereenlging heeft genoten. 't Was bijna tien uur toen de leider oeze bijeenkomst sloot. Het was een ge noeglijke avond ondanks regen, wind en onweersbuien. Onze grootste zorg moet niet zijn, datgene te zien, wai heel vaag in de verte ligt, maar te doen, wat duidelijk voor de hand ligt. CARLYLE. Men kan wijze levenslessen trekken uit de kleinste en oogenschijnlijk onbe duidendste dingen. Is er niet een oud woord, dat den luiaard vermaant tot de mieren te gaan en wijs te worden? Eh wie zou nu denken, dat een hengelaar tot wijsgeerige overdenkingen aanleiding kon geven? Zoo’n Visscher... tja, daar tnaak je grapjes over en je roept „poes poes” omdat hij niets gevangen heeft en zoo, doch voor de rest... Ja, en toch: heeft U wel eens op een visscher gelet? De man zit aan een kanaaltje of water tje en schroeft eindelooze hengelstokken aan elkaar. Door een of ander onna speurlijk hengelaarsinstinct gedreven, probeert een visscher zijn hengel blijk baar steeds zoo lang mogelijk te maken, zoodat men zich onwillekeurig afvraagt, waarom de goede man niet aan den an deren kant van het water gaat zitten met een heel kort hengeltje, want dan bereikt hij precies hetzelfde effect, als nu met zijn langen hengel, die bijna tot aan den overkant reikt. Het ligt nu eenmaal in den aard van velen onzer blijkbaar, dat we steeds halsreikend en verlangend uitzien naar de dingen heel in de verte, „aan den overkant”, terwijl we de dingen die vlak voor ons liggen, als het ware onder handbereik, niet achten. Het is inderdaad juist, wat wel eens wordt opgemerkt, dat velen van ons de fout begaan, van te denken dat als ze maar zoo fortuinlijk waren als hun bu ren, dat ze dan veel beter, veel reiner en veel nuttiger levens konden leven. Maar het is evenzeer waar, wat Helen Keiler onlangs opmerkte, dat als we in onze po sitie van vandaag niet kunnen slagen, we het in een andere evenmin kunnen. Als we de wereld niet kunnen helpen, op het punt waar we ons nu bevinden, dan kunnen we het ergens anders ook niet. Het gaat niet om de soort van om geving waarin we ons bevinden, maar om de soort van gedachten die we eiken dag denken en de idealen die we vol gen: in één soort van menlchen dat we zijn... Weet U wat het is: we zijn soms zulke vreemde... hengelaars. We willen maar buiten, tegenover de vreemden, die we ontmoeten, of de gasten die we ontvan gen, zulke fijne, hoogstaande, hartelijke, aardige kaerels... schijnen. Ja ja, we houden wel van een mooi aureooltje van deksels aardige lui te zijn. Maar thuis... hoho, thuis, nu ja, voor de menschen thuis, de menschen die je dagelijks om je heen hebt, déér hoef je je niet zoo voor Uit te sloven. En toch... zegt een oud Fransch spreekwoord, dat de „liefdadig heid thuis begint”. Bovendien is het zoo belangrijk, om juist thuis, juist in den engen kring van ons dagelijksch leve.i, die zoo vlak voor de hand ligt, vrede en blijdschap, liefde en opgewektheid te brengen. We denken er niet altijd bij, maar hoe kan niet soms een enkel bitter woord een heel gezin den heelen dag verontrusten. Eén norsche blik, zei iemand dezer da gen terecht, werpt een donkere schaduw over het huishouden, terwijl een glimlach als een glimp van zonneschijn, de don kerste en moeilijkste uren kan doen op lichten... Een geest van zelfopoffering is nood- 13 October 1932. Heden werd alhier een lek geconsta teerd in het buizenstelsel van de water leiding. Het water spoot met minder kracht uit de buizen bij het openen der kraantjes dan anders. In sommige hui zen gaf hef een eigenaardig borrelend geluid. Toen nu het water ook aan de kant van den verkeersweg uit den grond kwam sijpelen, had men het lek spoedig gevonden en kon, nadat een flink gat gegraven was, aldaar met herstel wor den begonnen. Reeds dezelfde avond was alles weer in orde. 17 October 1932. De brand op 13 October j.l: bracht ook eenige storing in de mooie bal-avond, die op de zaal van Hofstra plaats had. De muziek, een kwartet uit Bolsward, onder leiding van den heer Faber, die meteen deze bal-avond leidde, had groote voldoening van haar werk. Het was werkelijk een genot onder zulke mu ziek te dansen en de pl.m. 30 balgasten hebben dan ook een gezellige en pret tige avond gehad. De kastelein, die veel zorg aan deze avond had besteed, had dan ook een grooter publiek verwacht, daar er al lang was uitgezien naar een dergelijke bal-avond, maar op deze wijze zal het moeilijk gaan, daar er nogal eenige kosten aan verbonden zijn, om zoo’n avond te organiseeren. Het zal dan ook in het vervolg beter zijn, dat eerst een voldoend aantal bal gasten zich opgeven, zoowel gehuwden als ongehuwden. L-LEEUVAARDENL Makkum. Vrijdagavond'werd in de Ambachts- teqkenschool de jaarlijksche huishoude lijke vergadering van de afd. Makkum v. Volksonderwijs gehouden onder presi dium van den voorzitter den heer J. P. Tichelaar. Van het comité van actie voor de tot standkoming van een kweekschool te Bolsward was een schrijven ingekomen, waarin werd meegedeeld dat de actie vooreerst, overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur van Volksonderwijs, achterwege bleef. Voorts was een schrij ven ingekomen betreffende het onderwijs aan blinden. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de op 5 en 6 November te Haarlem te houden algemeene vergadering be handeld. In de bestuursvacature, ontstaan we gens vertrek van mej. Da. Eelman, werd voorzien door benoeming van den heer D. Visser. Tot afgevaardigde naar gemelde Alg. vergadering werd benoemd de heer H. Miedema en tot reserve-afgevaardigde de voorzitter. Betreffende een te houden propagan da avond werd bepaald, dat dit zoo mo gelijk met eigen krachten zal geschieden of dat het bestuur hiervoor met de Wor- kumer club in overleg treedt, terwijl in tweede instantie een filmavond op 't program staat. De collecte voor Volksonderwijs had ruim f36.opgebracht, terwijl van één der vijf busjes de opbrengst niet bekend is. waarin op^enomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Woensdag 19 October 1932 No. 82 1 milonoodig? r 1 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/s et. Buitenland 2^ ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ioe- 10, de ftOl ger id. 1 UI.V.H.M In prijzen van 203045 en 75 cent. DE JONG s NIEU WSBL A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1